Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2004., 11:52   #1
Vjerujete li u Uskrs?

Stvarno, mislim?
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2004., 14:58   #2
Da, stvarno
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 10:20   #3
Pomalo začuđuje neodaziv "vjernika na ovu temu",
jasno sagledavajući svijet temeljem vlastitog iskustva..
naime, često se od samih današnjih prenositelja kršćanstva može čuti izjava poput; Sve vezano uz vjeru, crkvu, itd.. je besmisleno i bezvrjedno, laž zapravo, ukoliko ne postoji Uskrs.
Odgajan relativno strogo katolički, ko klinac sam verovao ili zamišljao kako će se doslovce grobovi otvoriti i mrtvi izaći van, uskrsnuti.., Kasnije sam to počeo modificiriti više u nekakvo kontemplativno, duhovno uskrsnuće.. Istina je zapravo da nemam neku konkretnu predodžbu o tome, i nisam baš siguran, slijedeći ostatke vjerovanjam vjerujem li u uskrs i da li sam zapravo ikad vjerovao..?

To sam otprilike mislio pod naslovom..

A bila bi baš fora, kade bi se jednog dana to deslio...
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 10:22   #4
Ne, imam svoju teoriju o smrti i životu nakon smrti, ali nebi ju sad objašnjavala jer to nije tema ovog topica!!
__________________

Intuitivni um je sveti dar, a racionalni um je vjerni sluga. Mi smo stvorili društvo koje cijeni sluge, a zaboravlja darove - by Einstein
fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 10:25   #5
Quote:
Ne, imam svoju teoriju o smrti i životu nakon smrti, ali nebi ju sad objašnjavala jer to nije tema ovog topica!!
Misliš, baš svoju???

ali, nemoju ju sad objašnjavati jer to nije tema ovog topica..
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 16:00   #6
ne vjerujem u način kako ga crkva prikazuje... zbilja smiješno kako nečija smrt (uskrsnuće) može biti temelj vjere... ne bi li to trebao biti nečiiji život?
solat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2005., 14:57   #7
Uskrs je mnogo vise nego sta mislimo...


Kristianiti,ako je izmisljen nema vrjednosti ,ALI AKO JE ISTINIT, ima vjecnu vaznost.
By C.S.LEWIS.


Danas millions vjernika po cijelom svjetu ce opet cuti pricu o Isusu, kao i svake godine i vjerovati ce u nju.
I tako ce se nastaviti i sljedecih godina.

Ima mnogo nacina na koje Kristianiti moze brojiti svoj uspjeh, za koji moramo biti zahvalni!

Da li mi vjerujemo da je Isus bio “mudar madjik”, ili lunatic ili Bozji sin, nitko ne moze umanjiti njegov utjecaj na nasu svjetsku /globalnu sudbinu.

Zamislimo kakav bi bio svjet da se Isus nije rodio i kristianiti sljedilo.

Sociologist Alvin Schmidt kaze;
Vjera nam je dala mnogo vise nego je naskodila sa Inquisitions i krusaderima.
Da se nije kristijaniti dogodio svjet bi bio kao Kina prije 20og stoljeca.

Smidth kaze da je kristianiti civilizacija koja nam je dala, establishment od democracije, bolnica,charities, universities i libraries.

Idea da su svi ljudi stvoreni isti, je doktrina od biblije.
Zene od drugih vjera i kulture su u mnogo gorjem polozaju neko kristanke.

Dr.James Kennedy u knjigi; Sta bi bilo da se Isus nije rodio? kaze;
Kristianiti je napravio veliku razliku na svjetu koji smo naslijedili.
Kristianiti je bio vodja za development u socijalnoj pravednosti,edukaciji, science i art.

Knjiga isto kaze i raspravlja o tome kako je vise ljudi bilo ubijeno u ime kristianiti nego u svim drugim slucajevima……istina je da je samo u 20 om stoljecu poginulo mnogo ljudi u WW1 & WW2 i unutrasnjim drzavnim ratovima, kao pod Hitlerom i Staljinom vise nego je poginulo u svim ostalim godinama od rodjenja Isusa i kristianita.

Kako god pogledamo i vjerujemo ili ne u resurrection od Isusa na Uskrsnu Nedjelju, svjet je mnogo bolje mjesto za zivjeti nakon sirenja kristianiti i covjekove nade u Isusa i vjere.

U danasnja teska vremena/ kada se ne znade od kuda dolazi veca nesreca i patnja/,kada smo zavedeni u rat koji nije potreban/ treba imati vjeru i nadati se u bolja vremena za koja se je kao i za nas Isus zrtvovao.

Zato mislimo da Uskrs nije samo za jedan dan nego da ga moramo cijeniti i misliti o njemu cjeli zivot .
A za one koji ne vjeruju dosta je samo pogledati sta je kristijaniti donijelo /prinjelo svijetu i koliko dobroga nam dalo.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 19:51   #8
Evo, da nebude monolog.....
__________________
An expropriating property protector is a contradiction in terms.

We sit together, the mountain and I until only the mountain remains
Vautrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 21:17   #9
Re: Uskrs je mnogo vise nego sta mislimo...

Quote:
VILKO kaže:

Kristianiti,ako je izmisljen nema vrjednosti ,ALI AKO JE ISTINIT, ima vjecnu vaznost.
By C.S.LEWIS.

...

Ima mnogo nacina na koje Kristianiti moze brojiti svoj uspjeh, za koji moramo biti zahvalni!

A kako se to može znati je li istinito ili nije? U knjigama i Knjigama svašta piše.

Uskrs je mnogo više nego što mislimo.
Samo, tko će nam to reći? Tko to može znati?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 21:31   #10
Re: Uskrs je mnogo vise nego sta mislimo...

Quote:
VILKO kaže:

A za one koji ne vjeruju dosta je samo pogledati sta je kristijaniti donijelo /prinjelo svijetu i koliko dobroga nam dalo.
Baš iz tog razloga,jer sam vidio koliko je doprinijelo,ne vjerujem.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2006., 10:36   #11
Question Uskrs 2007g.

Zanima me da li se ikako moze znati do kad traje korizma, odnosno kojeg datuma pada Uskrs 2007g.?!

Hvala!
TiM_Company is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2006., 22:01   #12
pozdrav!
imao sam negdje matematicko objasnjenje pomocu kojeg mozes izracunati kada pada Uskrs bilo koje godine.
potrazim pa javim
miha1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2006., 22:07   #13
Jao čovječe, pa imaš google.
Ukucaš easter 2007 i vidi:

http://www.google.com/search?hl=hr&q=easter+2007&lr=
Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2006., 22:16   #14
http://milan.milanovic.org/math/srpski/uskrs/uskrs.html
mislim da je ovdje puno bolje objasnjeno kako doci do tog datuma....
miha1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2006., 21:23   #15
Question Uskrs

Pozdrav svima!

Obzirom da je iduceg tjedna veliki krscanski blagdan Uskrs zamolio bih vjernike krscane da pojasne od kada se slavi taj blagdan, na koji nacin se obiljezava.....i da napisu kada i kako se zbilo Isusovo uskrsnuce?

Uz cestitke vjernicima, unaprijed zahvaljujem.
Amor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2006., 23:53   #16
ovo kolko ja znam: uskrs je krscanski blagdan koji se na ovim prostorima stopio sa staroslavenskim nekim blagdanom davno zaboravljenim(dakle obiljezava se od pamtivjeka, u ovom ili onom obliku), mislim i da je obicaj farbanja jaja, ostao iz tih vremena, jel se u NZ frbanje jaja ne spominje (jaje se spominje samo jednom.) a obiljezava se tako da se dobro nazderes svega i svacega.

EDIT:ups tek sad vidim da trazis krscane za odgovor, al nek stoji.
 
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 01:41   #17
U Svedskoj imaju jedan cudan obicaj,djeca se oblace u vjestice i od kuce do kuce hodaju i djele jaja.Da li ovo ima i u HR?
__________________
O sljedbenici Knjige, dođite da se okupimo oko jedne riječi i nama i vama zajedničke: da se nikome osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne držimo!" Pa ako oni ne pristanu, vi recite: "Budite svjedoci da smo mi muslimani!" (3:64)
tesnim18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 10:14   #18
to mi zvuci kao halloween, ovdje nema halloweena al su ostale maskare, a, na 23. travnja je navodno "juraj zeleni" di se ocito slavi bog Jarilo(bog vegetacije..., sin vrhovnog boga Peruna), ne djele se jaja po kucama afaik. To sam vidio na telki i procito na wikipediji.
 
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 14:33   #19
Malo više o uskrsu..
http://www.hic.hr/uskrs-hrvata01.htm

Ovo je noć koja svjetlošću stupa
rasprši tmine grijeha.
Ovo je noć koja danas po svem svijetu one,
što u Krista vjeruju,
od tmina grijeha i od opačina otima,
vraća milosti i pridružuje svetosti.
Ovo je noć, u kojoj je Krist
raskinuo okove smrti
i kao pobjednik od mrtvih ustao


__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 16:54   #20
neki stvarno samo da nešto napišu kako bi potkopali kršćanstvo makar je začetnik teme rekao da samo vjernici objasne...

evo kako je naš moderator dao link na trodnevlje Uskrsa ja ću se malo pozabaviti samim danom Uskrsa...

znači zaboravite sva ta jaja, šunke, sireve, rotkvice, luk itd. nego ono što Uskrs zapravo je...

Isus tri puta proriče svoje uskrsnuće Tijela nakon razapinjanja na Križ odnosno svoje Smrti...

Uskrsnuće Tijela je zapravo najavljeno Lazarevom Uskrsnuću kojeg je Isus učinio po Očevoj Ruci (Ivan poglavlje 11, 1-44)

"Lazar je umro. I ja sam veseo radi vas što nisam bio ondje, da porastete u vjeri. Ali , hajdemo k njemu!" Ivan 11-15

ovdje je naznačeno da Isus se veseli što nije bio tamo kada je Lazar umro da bi učenici i sav narod mogao vidjeti taj čin uskrsnuća tijela, no to tijelo Lazara nije bilo još ono tijelo koje je Isus dobio svojim Uskrsnućem nego samo znak Vlasti i Slave koju će Isus dobiti poslije svoje Smrti...

no naravno da bi se dobilo Uskrsnuće Tijela i vječnoga života, treba se vjerovati u Sina Božjeg

"Ja sam uskrsnuće i život - reče joj Isus. - Tko vjeruje u mene, ako i umre, živjet će. Tko god živi i vjeruje u me, sigurno neće nikada umrijeti. Vjeruješ li u ovo?" "Da, Gospodine, ja tvrdo vjerujem da si ti Mesija, Sin Božji koji je došao na svijet." Ivan 11-(25-27)

no kao što je rečeno to nije bilo ono Uskrsnuće Tijela kakvo je Isus dobio svojim Uskrsnućem jer Isus kaže da Lazar nije mrtav već samo spava, za razliku od sebe kada kaže da će umrijeti pa uskrsnuti...

zatim dolazi ta Pasha, savršeno je sve po Božjem Planu i ranijim Zakonima, Isusovo Tijelo predstavlja beskvasni Kruh koji Židovi jedu za vrijeme tog blagdana i sjećaju se ropstva te "mane" i "vode" iz Stijene, tako sada kršćani se sjećaju te "mane" - Isusovog Tijela i "vode" - Isusove Krvi na Posljednjoj večeri...

svoje bezgrešno Tijelo je pretvorio u svaki naš i najmanji od grijeha te taj grijeh razapeo ne Križ, i taj grijeh je smrt uzela....zauvijek...da svatko ima oprost grijeha...

no ono što je u Božjem Planu nije da samo se uze sav grijeh svijeta, nego da se i pobijedi taj najveći saveznik sotone - Smrt!

Zato Treći Dan Isus je uskrsnuo u Novom Tijelu (ne u istom kao Lazar), nego u Novom Tijelu koje ne može počiniti grijeh...koje je Vječno i Neraspadljivo, nije podvrgnuto zakonima prirode, niti zakonima materijalne logike, već je Vječno kao i Otac Nebeski...

svakome je dao Nadu vjere u Njega da ima vječni život, ali ne vječni život kao duša ili duh koji ne može ni jesti ni piti

Pogledajte moje ruke i moje noge: ja sam, ja glavom! Opipajte me i ustanovite! Duh nema mesa ni kostiju kao što vidite da ih ja imam." Kada to reče pokaza im ruke i noge. Kako oni od radosti još nisu mogli vjerovati i kako su se samo čudili, upita ih: "Imate li ovdje što za jelo?" Pružiše mu komad pečene ribe. On je uze i pojede pred njima. Luka 24-(39-43)

nego da ima kao Čovjek svoje tijelo, novo i bezgrešno, Čovjek koji ima stan na Nebu jer je Stolar sagradio i napravio te stanove...

Tada čuh jak glas što dolazi od prijestolja koji viče: "Evo stana Božjeg među ljudima! On će stanovati s njima: oni će biti njegov narod, i on sam, Bog bit će s njima.

Otkrivenje 21-3


God bless...
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:15.