Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2008., 11:48   #1
Vjera u Boga olakšava svakodnevna životna razočarenja

Posljednja istraživanja naučnika su pokazala da osobe koje vjeruju u Boga imaju mnogo smireniji život i bolju sposobnost da se nose sa životnim iznenađenjima i šokovima kao što je gubljenje posla ili razvod.

Rezultati istraživanja u kojem je učestvovalo nekoliko hiljada evropljana prezentirani su na Kraljevskoj ekonomskoj društvenoj konferenciji, prenosi BBC.

Ovo nisu prva istraživanja koja su povezala vjeru u Boga i sreću ljudi, mnogi psiholozi smatraju da vjera u Boga ljudima donosi velika olakšanja u prevazilaženju svakodnevnih stresnih situacija.

Profesor Andrew Clark, predavač u Ekonomskoj školi u Parizu je koristio informacije iz anketa kako bi analizirao mišljenja vjernika.

On je došao do otkrića da vjera u Boga može ponuditi zaštitu od životnih razočarenja.

http://www.mediainfo.ba/index.php/20...zocarenja.html
Lajcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 11:54   #2
Quote:
Lajcak kaže: Pogledaj post
Posljednja istraživanja naučnika su pokazala da osobe koje vjeruju u Boga imaju mnogo smireniji život i bolju sposobnost da se nose sa životnim iznenađenjima i šokovima kao što je gubljenje posla ili razvod.

Rezultati istraživanja u kojem je učestvovalo nekoliko hiljada evropljana prezentirani su na Kraljevskoj ekonomskoj društvenoj konferenciji, prenosi BBC.

Ovo nisu prva istraživanja koja su povezala vjeru u Boga i sreću ljudi, mnogi psiholozi smatraju da vjera u Boga ljudima donosi velika olakšanja u prevazilaženju svakodnevnih stresnih situacija.

Profesor Andrew Clark, predavač u Ekonomskoj školi u Parizu je koristio informacije iz anketa kako bi analizirao mišljenja vjernika.

On je došao do otkrića da vjera u Boga može ponuditi zaštitu od životnih razočarenja.

http://www.mediainfo.ba/index.php/20...zocarenja.html
Vjerujem da je to točno a riječ je o tipičnom placebo efektu. Lakše je prebroditi neke stvari u životu ako očekuješ pomoć i podršku svemoćnog te nekakvu konačnu nagradu nego li se sam nositi sa životnom problemima uz svijest da je jedini sigurni kraj gašenje svjetla i nestanak sa pozornice.

To je i jedan od osnovnih razloga nastanka i širenja religija.
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 11:54   #3
Quote:
Lajcak kaže: Pogledaj post
Posljednja istraživanja naučnika su pokazala da osobe koje vjeruju u Boga imaju mnogo smireniji život i bolju sposobnost da se nose sa životnim iznenađenjima i šokovima kao što je gubljenje posla ili razvod.
Dokazano je da oni koji uzimaju sredstva za smirenje, bolje podnašaju stvarnost. Analogija je ista.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 11:57   #4
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Dokazano je da oni koji uzimaju sredstva za smirenje, bolje podnašaju stvarnost. Analogija je ista.
Slobodna sam dopuniti bi tvoju izjavu

Dokazano je da oni koji uzimaju ili misle da uzimaju sredstva za smirenje, bolje podnašaju stvarnost.
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 14:12   #5
Quote:
fifimifi kaže: Pogledaj post
ili misle da uzimaju sredstva za smirenje


sorri morala sam
bezkarakterna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 16:29   #6
da, ali nebitno je sada to da li neko ozdravi kada uzme lijek ili kada misli da ga je uzeo...

vi kao da ovdje negirate gore navedene činjenice, vjerovatno je većina vas koji ste ovdje odgovorili ateisti...

no, vjera u Boga nije ono što vi smatrate "placebo efektom" vjera u Boga je stvarnost dok je placebo efekat samo dokaz toga šta vjera može uraditi
__________________
mediainfo my fejvrit
Lajcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 17:07   #7
Quote:
Lajcak kaže: Pogledaj post
Posljednja istraživanja naučnika su pokazala da osobe koje vjeruju u Boga imaju mnogo smireniji život i bolju sposobnost da se nose sa životnim iznenađenjima i šokovima kao što je gubljenje posla ili razvod.

Rezultati istraživanja u kojem je učestvovalo nekoliko hiljada evropljana prezentirani su na Kraljevskoj ekonomskoj društvenoj konferenciji, prenosi BBC.

Ovo nisu prva istraživanja koja su povezala vjeru u Boga i sreću ljudi, mnogi psiholozi smatraju da vjera u Boga ljudima donosi velika olakšanja u prevazilaženju svakodnevnih stresnih situacija.

Profesor Andrew Clark, predavač u Ekonomskoj školi u Parizu je koristio informacije iz anketa kako bi analizirao mišljenja vjernika.

On je došao do otkrića da vjera u Boga može ponuditi zaštitu od životnih razočarenja.

http://www.mediainfo.ba/index.php/20...zocarenja.html
Nije mi poznat niti uzorak niti metodologija tog istraživanja, Kako uopće mjeriti sreću ljudi?

To istraživanje je relavantno isto kao i moje opažanje da je hrpa vjernika koje znam letargična i da zapravo mazohistički uživa u mizernom životu i tješi se kako ih čeka "božja nagrada".
Dado_Dixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 17:14   #8
ukratko drogirano drustvo? ha ha

je malo su tuzniji ili povuceniji ili blesavo veseli?

ma sve je to recept! problem je sto se za neki recept treba 1000g da se pronadu nus pojave...
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 18:26   #9
Quote:
Lajcak kaže: Pogledaj post

no, vjera u Boga nije ono što vi smatrate "placebo efektom" vjera u Boga je stvarnost dok je placebo efekat samo dokaz toga šta vjera može uraditi
Da, vjera u boga je stvarnost. Vjeruješ zar ne i ako si ti stvarni lik onda je i tvoja vjera stvarnost.,
Da, vjera može čovjeku pomoći

Ipak, sve to i dalje ne znači da bog postoji.
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 19:03   #10
Naravno da vjera olakšava nošenje sa životnim nedaćama. Čak ni kao uvjereni ateist nimalo ne sumnjam u to.
A kako i bih, kad se radi o dobro poznatom psihološkom fenomenu.

U pokusu s čovjekolikim majmunima pokazano je — na prilično okrutan način — da se puno lakše nositi s nedaćama kad imaš osjećaj da se one događaju zbog nečega izvan tvoje kontrole. Bez kontrole nema odgovornosti, bez odgovornosti nema grižnje savjesti — dakle, stres je neusporedivo manji.

Život je puno lakši kad prihvatiš svoju sudbinu, ma kakva ona bila; kad se utopiš u mnoštvu, u prosjeku, ma kakvi oni bili… manje su ti šanse za bilo kakav napredak, za bilo kakvo postignuće, ali barem se ne živciraš oko neuspjeha.
Kao što stara taoistička mudrost kaže, ako se ne boriš, ne možeš izgubiti.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 19:31   #11
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Bez kontrole nema odgovornosti, bez odgovornosti nema grižnje savjesti — dakle, stres je neusporedivo manji.

Život je puno lakši kad prihvatiš svoju sudbinu, ma kakva ona bila; kad se utopiš u mnoštvu, u prosjeku, ma kakvi oni bili… manje su ti šanse za bilo kakav napredak, za bilo kakvo postignuće, ali barem se ne živciraš oko neuspjeha.
Kao što stara taoistička mudrost kaže, ako se ne boriš, ne možeš izgubiti.

Slažem se sa ovom opservacijom, ali me istovremeno navodi da se zapitam koliko vremena može čovjek živjeti takvim "neambicioznim" životom?...
U redu je da čovjek nađe neku smirenost u svojem postojanju, i pomirenje sa sudbinom, ali zar ne postoji nešto u nama, što bi nas trebalo tjerati naprijed, ka novim spoznajama i shvaćanju našeg punog potencijala?...
el.beba is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 19:35   #12
Treba to moci u 21. stoljecu a u glavi ti je sve ok super je vjerovati da mos napisati pismo djedu mrazu na Sjeverni pol...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 19:41   #13
Quote:
el.beba kaže: Pogledaj post
Slažem se sa ovom opservacijom, ali me istovremeno navodi da se zapitam koliko vremena može čovjek živjeti takvim "neambicioznim" životom?...
U redu je da čovjek nađe neku smirenost u svojem postojanju, i pomirenje sa sudbinom, ali zar ne postoji nešto u nama, što bi nas trebalo tjerati naprijed, ka novim spoznajama i shvaćanju našeg punog potencijala?...
Većina ljudi može živjeti na taj način.

Neki od nas ne mogu.

Ima nas svakakvih. A postoji i razlog zašto neke religije svoje vjernike zovu ovcama.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 19:44   #14
Quote:
bezkarakterna kaže: Pogledaj post


sorri morala sam
Smiješ li se ti to placebo efektu?

A vjera u nešto kako bi si olakšali vlastite probleme je samo pokazatelj kako je lakše ići ivicom manjega otpora...

Jer neki puta je teže priznati da smo za svoje probleme sami odgovorni...pa utjehu,kao i krivnju tražimo drugdje...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 19:56   #15
A pazi komentara na Diggu iza clanka:

Quote:
eating junk food is comforting, this doesnt mean its good for you. the feeling you get from it is false, just like religion

I dont want false happiness that comes from ignorance

If you circus freaks knew (and understood) what was going on around you,
you wouldn't be so "happy."

The world isn't so sad if you pretend *really* hard

I'm pretending all thoes people in Africa aren't dying of AIDS, they're dying of HAPPY!

They will be, if we give them bibles and force them to convert! Then they can repent their sins of being underprivileged until they die of AIDS. At least they'll be happy praying while they starve to death and/or die of minor illnesses that they can't fight due to AIDS.

AGREED! Tears of happiness all around!!!!

How is delusion a good thing?

It is not enough to counter Dawkins' argument because the day your delusion becomes exposed to you (and it shall be soon), you will be left on the saddest and most pitiful realization of your whole life without anyone (aka God) to lean on. Its ok, we miserable atheists will be here to comfort you.
Get over yourself, atheists are happy... but we are hopelessly outnumbered, hated and discriminated against... how the fck would you feel?!?! Look, I am not angry directly at you, but this study only proves that deluding yourself has merit... nothing more. If you choose to delude yourself, go for it... but it would be nice if while you were doing so, you tried to act as if this was your only lifetime and tried to do it better, kinder, friendlier, greener... etc (like most of us atheists).
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 20:00   #16
Od kud vam sad takve stvari da je vjera nekome opravdanje. Ako je nešto onda je potpora. Nešto slično kada netko recimo napiše neku veliku knjigu pa na kraju, ili počrtku iste kaže recimo: "Zahvaljujem svojoj ženi koja mi je bila potpora cijelo ovo...". To nije izgovor.

Kakvo opravdanje za vlastite pogreške? Čemu takvo podcjenjivanje? Otvori thread za vjernike i pitaj ih kako oni doživljavaju vjeru, pa budeš vidio, o kojoj god da se religiji radi, nitko ti nebude rekao kao opravdanje niti je tako doživio.
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 20:13   #17
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
Od kud vam sad takve stvari da je vjera nekome opravdanje. Ako je nešto onda je potpora. Nešto slično kada netko recimo napiše neku veliku knjigu pa na kraju, ili počrtku iste kaže recimo: "Zahvaljujem svojoj ženi koja mi je bila potpora cijelo ovo...". To nije izgovor.

Kakvo opravdanje za vlastite pogreške? Čemu takvo podcjenjivanje? Otvori thread za vjernike i pitaj ih kako oni doživljavaju vjeru, pa budeš vidio, o kojoj god da se religiji radi, nitko ti nebude rekao kao opravdanje niti je tako doživio.
Puno puta viđeno...nakon smrti nekoga...ili saznavanje o imanju teške bolesti...

"Oh,Bože,zašto ja?"
"Što sam ti učinio da me tako kažnjavaš"...

I slične rečenice....

Naravno,sada ćeš ti reći da to nikada nisi čuo....a ja nisam bio na pogrebu gdje takvo nešto barem jednom nisam čuo...


To ne izgleda kao potpora...

I opet,ako vjera i jest potpora...potpora ti treba kada se nemožeš suočiti sam sa vlastitim problemima...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 20:16   #18
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
To nije izgovor.
Kakvo opravdanje za vlastite pogreške? Čemu takvo podcjenjivanje? Otvori thread za vjernike i pitaj ih kako oni doživljavaju vjeru, pa budeš vidio, o kojoj god da se religiji radi, nitko ti nebude rekao kao opravdanje niti je tako doživio.

Pa o tome se i govori, nije bitno kako ti sam sebi objašnjavaš svoje vjerovanje, već koji je smisao toga, i koji su uopće razlozi vjerovanja...
Moraš shvatiti da iz mog kuta gledanja oni nisu ništa više nego iskazivanje slabosti...no offense..
el.beba is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 20:24   #19
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Puno puta viđeno...nakon smrti nekoga...ili saznavanje o imanju teške bolesti...

"Oh,Bože,zašto ja?"
"Što sam ti učinio da me tako kažnjavaš"...

I slične rečenice....

Naravno,sada ćeš ti reći da to nikada nisi čuo....a ja nisam bio na pogrebu gdje takvo nešto barem jednom nisam čuo...


To ne izgleda kao potpora...

I opet,ako vjera i jest potpora...potpora ti treba kada se nemožeš suočiti sam sa vlastitim problemima...
stvarno nema razloga za ovako podcjenjivanje. Vjernik ima pred sobom Boga. Alo - Boga za kojega on vjeruje da postoji i kojemu je odgovoran za svoj život. I ti to nazivaš "kada se nemožeš suočiti sam sa vlastitim problemima...". Jasno mi je ako se netko deklarira kao nevjernik, ali da on ide tumačiti što je to vjera... kao da mi netko tko si je noge odrezao ide trčanje objašnjavati.

A kome ateist odgovara? Nikome. Ako i ubiješ nekoga i nitko te nikada ne uhvati... I tko tu bježi od odgovornosti? Ako ćemo tako gledat. Makar to nije moj stav.
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 20:49   #20
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
stvarno nema razloga za ovako podcjenjivanje. Vjernik ima pred sobom Boga. Alo - Boga za kojega on vjeruje da postoji i kojemu je odgovoran za svoj život. I ti to nazivaš "kada se nemožeš suočiti sam sa vlastitim problemima...". Jasno mi je ako se netko deklarira kao nevjernik, ali da on ide tumačiti što je to vjera... kao da mi netko tko si je noge odrezao ide trčanje objašnjavati.

A kome ateist odgovara? Nikome. Ako i ubiješ nekoga i nitko te nikada ne uhvati... I tko tu bježi od odgovornosti? Ako ćemo tako gledat. Makar to nije moj stav.
Odličan ti je primjer sa čovjekom bez nogu,nema što...a zašto on nebi mogao objašnjavati trčanje?
Zato jer to nikada nije iskusio?

A jesi ti iskusio Boga?

Ako postoji Bog,ateist i njemu odgovara...

A ako ga ne uhvate isti je i kao vjernik kojega uhvate...još je vjernik i "gori"...jer je direktno prekršio zapovjed "NE UBIJ"...

I nije podcjenivanje...samo sam naveo primjere iz stvarnoga života...a ti si ih prozvao podcjenjivanjem jer znaš da je takav pristup čest pa nemaš ništa da kontriraš...

Ja to zovem istinom i činjeničnim stanjem,ti podcjenjivanje...a u biti je to normalna ljudska reakcija na gubitak...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:06.