Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2008., 01:15   #1
Pedofilija u pravoslavnoj crkvi

stalno se govori o pedofiliji u rimokatoličkoj Crkvi, nitko ni ne spominje pravoslavnu. to je pomalo i nepravda, jer ta gnjusna bolest ne spada na katoličanstvo nego na čovjeka.Ali kod pravoslavaca se o tome dosta šuti.

U hr je nedavno bio slučaj s monahom Ilarionom iz slavonije, kojega se traži u par država zbog pedofilije, a i iz hr je čini se kidnuo, u nepoznatom smjeru.Uz potporu visokih krugova SPC.
ono što je smiješno, jest što pravoslavne crkve ne pokazuju ni najmanje dobre volje da se to riješi.kao da se boje uopće i reagirati. niti neke glasnije potpore niti osude.bizantizam
evo uzmimo primjer vladike vranjskog. koliko se tom tipu sudilo i nikad nije osuđen, a žrtve...
http://www.patriotmagazin.com/arhiva/0051/media/017.htm
http://www.naslovi.net/search.php?q=vladika+pahomije
ipak nemora biti da je stvarno pahomije bludnik, kao što se navodi.

evo i neš da se nasmijete... iako nije za smijat se
http://www.youtube.com/watch?v=chcvv-ZOuAY

istina je kažu između, ali mene zanima šta vi misite: tko više procesuira pravdi pedofile u svojim redovima pravoslavci ili katolici
bafollino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 15:29   #2
Quote:
bafollino kaže: Pogledaj post
U hr je nedavno bio slučaj s monahom Ilarionom iz slavonije, kojega se traži u par država zbog pedofilije.
Nisam znao da ilariona traže u nekoliko država.

Ovdje u Srbiji je napravljen žestok skandal. Naime, roditelji djece koju je Ilarion seksualno zlostavljao tužiuli su popa, no slučaj je zastario pa je on oslobodjen krivice. U tome su saučestvovali svi faktori. Državno pravosudje (koje je čekalo da slučaj zastari), vlada Srbije (koja je uticala na pravosudje da slučaj ne pokreće dok ne zastari), pa čak i odvjetkici ugrožene djece i njihovih roditelja (jer su i sami čekali da slučaj zastari a nisu ništa poduzimali da se mediji upozore na moguće zastarjevanje slučaja).
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 21:55   #3
Nije tačno da SPC baš ništa ne radi po ovom pitanju, ali je smešno za očekivat ne znam što da se radi. Šta treba, da se neko javno ličnuje, kamenuje, ili što? Pa bilo kog pedofila da terete za njegov zločin-ne bi se tako postupalo sa njime, a ne sad da očekujemo ne znam kakvu reakciju crkve.

Nije sve to tako jednostavan problem da bi se sve moglo tako brzo rešiti. Čisto sumnjam da spc 'čuva' i 'štiti' takve likove, niko nije budala da skače sam sebi, pa ni oni. E sad-šta je već po sredi-to pojma nemam. Za ovog Ilariona nisam čuo, ne pratim toliko medije, ali znam da postoje slični slučajevi.

Mislim da treba promeniti naslov teme, mnogo je naduvan i bombastičan, a nema potrebe za time.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 21:58   #4
Quote:
Nije tačno da SPC baš ništa ne radi po ovom pitanju, ali je smešno za očekivat ne znam što da se radi. Šta treba, da se neko javno ličnuje, kamenuje, ili što?
Pa to bi bilo po Bibliji.
Druga je priča što se današnji čovjek izdigao iznad (ne)morala Biblije, ili većina njih u svakom slučaju.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 22:06   #5
Po kojoj Bibliji?

Di si ti, nema te, pa te ima?? Jesi li za ja častim...
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 22:08   #6
Kojoj god hoćeš.
Ne tjeraš me valjda da izvlačim citate Jahvinih zapovijedi i kazni, od kojih je kamenovanje vrlo popularno, sada?
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 22:17   #7
Naravno, što da ne?? Ja bih posebno želio videti primenu tih istih zakona u Izrailju, a onda bih se osvrnuo na Ivana 8.

Šta bi, ne piješ ništa? Ja te lepo ponudio.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 22:20   #8
Što hoćeš reći da tvoj bog nije naredio kamenovanje za određene prekršaje?
Ili pričaš o novozavjetnim amandmanima?
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 22:23   #9
Ne, nego bih želio da vidim primenu istih. Posebno bih želio citate o kamenovanju pedofila-o njima je reč, zar ne? Odeš na onih par sajtova i možda i nađeš.

Nego, što je tebi, lepo te pitam za piće, i opet ništa??
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 22:29   #10
Quote:
Ne, nego bih želio da vidim primenu istih.
Pa u tvojoj spominjanoj Ivanovoj su pošli kamenovati, dakle radili su to stalno.
I ne misliš valjda da bi bog davao zapovijedi koje ljudi neće primjenjivati?
Doduše, kršćani ili Židovi nikada nisu imali problema sa ne primjenjivanjem "Ne ubij" pa ne znam zašto bi i ostle slijedili, imaš pravo.

Da li je tvoj bog naredio kamenovanje kao kaznu?
Da li ne?
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 22:35   #11
Quote:
Pa u tvojoj spominjanoj Ivanovoj su pošli kamenovati, dakle radili su to stalno.
Di si to našao?

Quote:
3 Tada književnici i farizeji dovedoše ženu zatečenu u preljubi, postaviše je na sredinu

4 I rekoše mu: "Učitelju, ova je žena sada zatečena u preljubi.

5 Mojsije nam je zapovjedio u zakonu, da takve kamenujemo. A ti što veliš?"
Quote:
I ne misliš valjda da bi bog davao zapovijedi koje ljudi neće primjenjivati?
Naravno. Postojali su i tzv. "lex talionis" principi i Zakoni. Izvoli pa pokaži primerom da je neko nekom iskopao oko, izvadio zub-"oko za oko, zub za zub".

Quote:
Doduše, kršćani ili Židovi nikada nisu imali problema sa onom "Ne ubij" pa ne znam zašto bi i ostle slijedili, imaš pravo.
Vidiš da se razumemo? Ja o žabama ti o babama.

Quote:
Da li je tvoj bog naredio kamenovanje kao kaznu?
Da li ne?
Zavisi. Hoćeš me saterati u ćošak kao i oni gore Isusa-pogledaj.

Da li je postojalo kamenovanje u svetu u kom je živio izrailjski narod i u vremenu kada im je dat takav nalog? Drugo, koliko se on primenjivao u praxi?

I opet ništa od pića, šta je danas, svi nešto nervozni.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 22:38   #12
Quote:
Zavisi.
O čemu zavisi?
Jahve točno daje zapovijed o kažnjavanju kamenovanjem za razne zločine.
Što tu zavisi?

Quote:
Da li je postojalo kamenovanje u svetu u kom je živio izrailjski narod i u vremenu kada im je dat takav nalog? Drugo, koliko se on primenjivao u praxi?
Dakako da je postojalo što god religijski Židovi pokušali sada govoriti.
Isto kao što danas postoji u nekim dijelovima islamskog svijeta, a u 21. smo stoljeću.

Odakle ćeš znati koliko se ljudi kamenovalo tada kada ni sada ne možeš imati podatke iz islamskog svijeta? Bitno je da li je tvoj bog naredio kamenovanje za određene zločine. Je li?
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 22:42   #13
A što bi sa pićem???

Quote:
O čemu zavisi?
Jahve točno daje zapovijed o kažnjavanju kamenovanjem za razne zločine.
Što tu zavisi?
Ovisi o tome zašto pitaš.

6 Ovim pitanjem htjedoše ga, kušati, da bi ga mogli optužiti. (Ivan 8)

Šta bi sa Ivanom 8? Slučaj primene kamenovanja ili je nešto drugo bilo u pitanju?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 22:42   #14
Uvijek je kroz istoriju Crkve bilo svakojaki ljudi, koi su radili sve i svasta, ali, rijec je ipak o malobrojnima poedincima!

Pravoslavna Crkva prolazi kroz period obnove nakon pedesetogodisenjeg unistuvanja od strane komunista, u kojem je Ona pretrpela strasne gubitke, posebno u pogledima kadra. Posledice toga perioda se, na zalost, i den denesnji osjecaju, ali je vidivo, itekako, Njeno ponovno uzdizanje i obnova, prema rijecima Gospodnjim :"Na toj steni izgradicu Crkvu Svoju, i ni vrata pakla nece je nadvladati!", tj Crkvu Hristovu! Bilo kako bilo, svakako je cinjenica da i pored svih losih primjera u Njoj ( malobrojniih, i to mnogo malobrojniih, u poredjenju sa drugima konfesijama hristijanskim, a o nehristijanskim da i ne govorime-pitam se kako ih nije sramota uopste da se javljaju po ovomu pitanju, vjerovatno time zele, u svoim, a i u tugjim ocima, umanjiti svoju krivicu, i zataskati svoju sovjest!)

Pravoslavna Crkva jeste Hristova avtenticna Crkva i nije prestala svjedociti avtenticno apostolsko hristijanstvo, i za svakoga "koi ima oci da vidi i usi da cuje" jasno je da je Duh Sveti Koi je u Njoj (Tijelu Hristovome) prisuten u Svojoj punini, njene clanove cini bitijama bozanske radosti, ljubavi i mira "koi prevazilazi svakoi um ", u Duhu Svetome! Oni koi pokusavaju da na ovakov sraman nacin pljuju po drugima i tudjim vjerama (Bafollino, koi ne zna ni tko je ni sto je , kako u pogledu vjere ("grkokatolik" = rimokatolik u pravoslavnome pakuvanju, tako ni u pogledu nacije (pogledati postove na topicu "Koliko poznajem Pravoslavie)), zeleo bi sada da, samome sebi, dokaze kako Pravoslavna Crkva nije ta apostolska Crkva, avtenticna Hristova Crkva, vec je Ona, eto, puna grijesaka kao i njegova, Rimokatolicka Crkva (koju ja izuzetno uvazavam), pa zato zasto ne bi otvorio jeden topic u kojemu cu dati mogucnost da, onima koi, ustvari, sustinski, nisto ne znaju o Pravoslavnoj Crkvi, i jednace je , po difoltu sa srpstvom (sto nikako nije i ne moze biti tocno!!!), malko popljuju po Pravoslavniju!

E pa grijesis Bafollino , ovakvi slucajevi, ako su i tocni, su u Pravoslavnoj Crkvi ipak izuzetoci, i to mnogu bezopasnii izuzetoci negoli u drugim nekim konfesijama, dok su u drugima mozda i pravilo!!! Mene licno bi bilo sramota, da ne kazem da mi ne bi ni palo na pamet, da otvorim topic o nedostacima drugih vjera i konfesija, i kritizirao sam ih samo ukoliko bi neko iz tih konfesija ili religija napao moju, ali dobro, to govori o tebi, i ...necu reci vjeri, vec, tvome sagledavanju vjere!

Pozdrav vuku u jagnjecoj kozi!
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 22:46   #15
Quote:
Ovisi o tome zašto pitaš.
Da vidimo je li Jahve naredio kamenovanje.
Naravno da jeste, ali eto negirao si pa da vidim zašto lažeš.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 22:57   #16


Vidiš kako jadno izgledaju ovi komentari. Prvo, pitao si pitanje sa unapred datim odgovorom. Znači-pitanje sa određenom namerom, kao što sam i kazao. Drugo-sada me nazivaš lažovom (!), a ja bih te lepo molio da mi pokažeš gdi sam ja to lagao?

Treće-ovoga puta ja tebe nazivam lažovom i osobom koja izvće činjenice da bi nešto postigao. Kazao si:

Pa u tvojoj spominjanoj Ivanovoj su pošli kamenovati, dakle radili su to stalno.

Ja sam te pitao: Gde si to našao?

Na što si ti ćutao.

Dakle-povući ću reč i izviniću ti se javno, kao što sam ti javno i kazao da si lažov i prevarant, ako pokažeš si u pravu.

Kada se već igramo eci peci pec, onda je lepo da se igramo kako treba, ne samo ti da igraš prvi, neg' i ja.

I opet ništa od pića? Izgleda da me nisi razumio, ok.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 22:57   #17
Bilo kuda, kiki svuda!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 06.04.2008., 23:00   #18
Quote:
Vidiš kako jadno izgledaju ovi komentari.
Pa ja te pitam jednostavno pitanje.
Da li je Jahve naredio kamenovanje kao kaznu za određene "zločine".
Ti kažeš zavisi.

Ne zavisi ni od čega.
Naredio je, crno na bijelo.

A ostalo ti uopće ne odgovaram jer odvlačiš pitanje na drugu temu.
Iako ni ovo nije tema.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 06:21   #19
No Nick
nemoj brate trolati, barem tebi to nije do sada bilo svojstveno i bio si korektan u odgovorima. Svi mi znamo što piše u Bibliji za pedofiliju, homoseksualizam, sexanje sa životinjama, neposlušnost roditeljima itd. I sve to i ti znaš bolje od nas. No, ukoliko ne želiš dati odgovor, zaobidji ćutnjom pitanje a nemoj trolati. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 11:08   #20
Probaj procitaj celu diskusiju-ne smatram da je nesto posebno trolanje u pitanju-no neka ti bude.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:25.