Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2008., 10:46   #1
Porijeklo obrezivanja, zavjet Božji s Abrahamom i prokletstvo neobrezanih

Interesuje me kakav je stav kršćanstva danas prema obrezanju. Dolje sam naveo dijelove iz Jevanđelja po Barnabi:


NESREĆNO STANJE NEOBREZANIH JE TAKVO DA JE PAS BOLJI OD NJIH

Na taj dan učenici upitaše Isusa, govoreći: “O gospodaru zašto si ženi dao takav odgovor, rekavši da su oni psi?”

Isus odgovori: “Uistinu, ja vam kažem da je pas bolji od neobrezanog čovjeka”. Tada su bili učenici žalosni, govorili su: “Teške su te riječi, i ko će biti u stanju da ih primi?”
Isus odgovori: “Ako vi razmotrite, o budale jedne, šta radi pas koji nema razuma da bi služio svog gospodara, naći ćete da su moje riječi tačne. Recite mi da li pas štiti kuću svog gospodara i izlaže svoj život protiv lopova? Da, svakako. Ali, ko ga prima? Mnogo udaraca i povreda sa malo kruha, i on uvijek pokazuje svom gospodaru zadovoljno lice.

Je li to tačno?”

“To je istina, o gospodaru”, odgovoriše učenici.

Zatim Isus reče: “Razmotrite koliko je svega Bog dao čovjeku i vidjećete koliko je on nepravedan ne držeći se Božijeg zavjeta sa Abrahomom, njegovim slugom. Sjetite se onog šta je David rekao Saulu, kralju Izraela, protiv Golijata filistejskog: ”Moj gospodaru", reče David, dok je tvoj sluga čuvao stado tvog sluge došao je vuk, medvjed i lav, i zgrabili su ovce tvog sluge: nato ode tvoj sluga i pobi ih, spasavajući ovce. A šta je ovaj neobrezani drugo, do jedan kao oni? Zato će tvoj sluga ići u ime Gospoda Boga Izraelovog, i ubiti nečistog koji vrijeđa sveti narod Božiji". Tad rekoše učenici: “Reci nam, o gospodaru, iz kog razloga čovjek mora biti obrezan?” Isus odgovori:"Neka vam je dovoljno to što je Bog to naredio Abrahamu, rekavši:"Abrahame, obreži ti svoju udnu navlaku i sva tvoja kuća, jer ovo je zavjet između Mene i tebe za sva vremena".


23
PORIJEKO OBREZANJA, ZAVJET BOŽIJI SA ABRAHAMOM I PROKLETSTVO NEOBREZANIH

I rekavši ovo, Isus sjede blizu gore koju su tražili. Njegovi učenici dođoše na njegovu stranu da čuju njegove riječi. Tad Isus reče: “Pošto je Adam, prvi čovjek, pojeo prevarom sotone, hranu zabranjenu od Boga u raju, njegovo tijelo se pobuni protiv duha: nato se on zaklete, rekavši: ”Tako mi Boga, odsjeći ću te!" I slomivši dio kamena on dograbi svoje tijelo da ga odsjeće oštrom iviciom kamena: nato je bio prekoren od anđela Gabriela. I on odgovori: “Zakleo sam se Bogu da ću ga odsjeći; ja nikad neću biti lažac!”

Tad mu anđeo pokaza višak njegovog tijela i on njega odsjeće. I od tada, kao što svaki čovjek uzima tijelo od tijela Ademovog, isto tako je on obavezan da se drži svega šta je Adam obećao zakletvom. Ovo je Adam prenio na svoje sinove, i s generacije na generaciju se prenosila obaveza obrezivanja. Ali u vrijeme Abrahama, bilo je na zemlji samo nekoliko obrezanih, jer se idolatrija bila namnožila na zemlji. Nato je Bog rekao Abrahamu činjenicu o obrezivanju i učinio ovaj zavjet, rekavši: “Dušu koja neće da obreže svoje tijelo, Ja ću je izbaciti iz svog naroda za svagda.”
Učenici su se tresli od straha na ove Isusove riječi, jer je on govorio sa žestinom duha. Onda Isus reče: “Ostavite strah onom koji nije obrezao svoju udnu navlaku, jer on je lišen raja”. Rekavši ovo, Isus ponovo progovori, rekavši: “Duša je u mnogima spremna na službu Boga, ali tijelo je slabo. Čovjek, zato, koji se boji Boga, treba da razmisli šta je tijelo, i gdje ono ima svoje porijeklo i našto će se ono svesti. Od ilovače, od Zemlje je Bog stvorio tijelo, i u to udahnuo dah života, udahnuvši u njega. I zato kad tijelo ometa službu Božiju ono treba da bude s prezirom odbijeno kao ilovača i zgaženo, jer ma koliko mrzio svoju dušu na ovom svijetu sačuvaće je u vjećnom životu.

“Šta je tijelo sada - ono manifestuje svoje želje - to je grub neprijatelj svakog dobra: jer ono samo želi grijeh.”

“Treba li onda čovjek, da bi zadovoljio jednog od svojih neprijatelja, da napusti da udovoljava Bogu, svom stvoritelju? Razmotrite ovo. Svi sveci i proroci su bili neprijatelji svog tijela, radi službe Bogu: zato su spremno i s dragošću otišli u smrt svoju, da ne bi činili prekršaj zakonu Božijem datog Mojsiju, njegovom sluzi, i da ne bi išli da služe lažne i lažuće bogove”.

“Sjetite se Ilije koji je bježao kroz pusta mjesta planina, jedući samo travu, obućen u koziju kožu. Ah, koliko dana nije on pio! Koliko pljuskova ga je pokvasilo i sedam godina, u kojima je pretrpio žestoki progon nečistog Jezebela! ”Sjetite se Elizeja, koji je jeo ječmeni hljeb i nosio najprostiju odjeću. Uistinu, kažem vam, da se oni nisu plašili da prezru svoje tijelo, nego su se strašili velikog terora kraljeva i prinčeva. Ovo bi trebalo biti dovoljno za prezir tijela, o ljudi. Ali, ako pogledate u grobnice, vidjećete šta je tijelo".

Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:12   #2
evanđelje po Barnabi nije kanonsko, te samim time ono nije nikakao relevantno za stavove kršćana prema bilo čemu

A ovo što je napisano ovdje, protivi se skoro u svakoj rečenici Starozavjetnim i Novozavjetnim spisima.
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:20   #3
aha... evanđelje napisano od 14. do 16. stoljeća koje prozirno prikazuje islam i muhameda kao nasljednike kršćanstva i isusa...

preporučam ti da se ne oslanjaš na ovaj spis...

pitanje obrezivanja je riješeno vrlo rano... dosta grka se pokrstilo uz židove i nije im obrezivanje bilo drago, pa su apostoli donijeli odluku da se grci i drugi pogani ne moraju obrezati da postanu kršćanima... drugim riječima nisu trebali prethodno postati židovima da bi postali kršćanima...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:20   #4
Svi se radjamo po Bozijoj volji i nakani. Zasto se radjamo neobrezani?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:25   #5
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Svi se radjamo po Bozijoj volji i nakani. Zasto se radjamo neobrezani?
zato jer je bog nesavršen!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:28   #6
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
zato jer je bog nesavršen!
Navedi samo jedan primjer.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:30   #7
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Navedi samo jedan primjer.
da je bog savršen, ne bi postojale bolesti!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:33   #8
ne bi postojali ratovi, glad i siromaštvo!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:34   #9
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
da je bog savršen, ne bi postojale bolesti!
da postoje frizeri, ne bi bilo neurednih i prljavih frizura...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:43   #10
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
da je bog savršen, ne bi postojale bolesti!
Bolest je odraz nasega ponasanja ka prirodnim zakonima, da ne kazem Bozijim.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:52   #11
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
da postoje frizeri, ne bi bilo neurednih i prljavih frizura...
Pa... da postoji sveprisutni svemočni sveznajući savršeno dobri frizer, očekivao bi da svi ljudi imaju lijepe frizure.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:58   #12
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
da je bog savršen, ne bi postojale bolesti!
Što je sa logikom?
Bolesti mogu biti samo dokaz nesavršenosti organizama a nikako nesavršenositi Boga.

Quote:
agent kaže: Pogledaj post
1. ne bi postojali ratovi, 2. glad i siromaštvo!
1. Ratove prave ljudi jer žele pljačkati jedni druge. 2. Hrane ima na pretek Bog ju je za sve dao, čak i za najsitnijeg mrava, kao i za slona i kita... a što ljudi gomilaju, to Bog nije kriv. A i basta ti je dao super primjer (sa frizerima). To što postoje neuredne frizure ne znači da nema frizera.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 12:02   #13
kolko ja znam, čovjek se stvoren na sliku i priliku boga! i btw. prva je bila Eva!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 12:02   #14
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Pa... da postoji sveprisutni svemočni sveznajući savršeno dobri frizer, očekivao bi da svi ljudi imaju lijepe frizure.
A zašto bi se to očekivalo?! Frizeri rade za novac ne? Što bi bilo tko uredjivao tvoju frizuru, ukoliko je ti sam ne češljaš? Konkretno, zašto bi ispalo da nema Boga, samo zato jer je bar bitanga napravilo rat?
  • No, da ne odemo opet na temu "ima Boga-nema Boga" - bolje da se vratimo obrezanju.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 12:03   #15
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Pa... da postoji sveprisutni svemočni sveznajući savršeno dobri frizer, očekivao bi da svi ljudi imaju lijepe frizure.
ne bi se promijenilo stanje jer moraš sam odlučit da uđeš u njegov frizeraj da ti napravi super frizuru... ali mnogi ne idu u frizera...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 12:14   #16
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Što je sa logikom?
Bolesti mogu biti samo dokaz nesavršenosti organizama a nikako nesavršenositi Boga.
Pa Bog ga je prema vama takvog napravio. Ako jos uzmemo da ga je napravio na svoju sliku to nam dovoljno govori.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 12:27   #17
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Pa Bog ga je prema vama takvog napravio. Ako jos uzmemo da ga je napravio na svoju sliku to nam dovoljno govori.
Da, al u pocetku, stvaranjem. A sta bi kasnije? Tko sagrijesi? Zato osta samo slika.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 13:06   #18
Pa kazete da je Bog svemoguć, onda je valjda i znao da će sagriješiti i tako postupiti. Znači to je bilo s predumišljajem.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 13:12   #19
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Pa kazete da je Bog svemoguć, onda je valjda i znao da će sagriješiti i tako postupiti. Znači to je bilo s predumišljajem.
Ne, to je samo poruka buducim pokoljenjima da se obznani ljudska sujeta. Covjek je u pocetku stvoren kao Bogu ravna osoba, al cim mu se dade sloboda razmisljanja-odluke, sagrijesi. Zato nam stoje na uslizi Bozija porruka kroz sv, Pismo.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 13:23   #20
Sad ispade Božji sin, kako ga kršćani nazivaju, obrezan, a oni koji ga trebaju u svemu slijediti neobrezani? Baš čudno?
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:52.