Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2012., 11:23   #2321
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
koji puž , više mi ništa nije jasno ????
vjerojatno misli na Viadrus koji ima dva puža,
plamenik puž i spremnik puž.
stmat is offline  
Old 27.09.2012., 11:46   #2322
Quote:
lalalalala kaže: Pogledaj post
...

Imaju ponudu od jednog majstora 50kw peć centrometal sa svime (kotao, pelet set, ekspanziona, pumpa, ventili, cijevi) tj. sve kaj treba kao da nemaju nikakvo grijanje jer očeju ostaviti peć na lož ulje ako slučajno rekne pelet da mogu se grijat na ložu (nemojte me niš pitat ali oni tak hoćeju, nek ih netko odgovori :-) )) cijena tog svega je 27500 kn bez ruku majstora, dali da uzmu to ili da potraže drugo mišljenje drugu ponudu,))))
U situaciji kad imate već centralno na ložu i namjeravate ga ostaviti i graditi potpuno novi sustav , suludo je imati 100 kilovata snage u kotlovnici.

Jednog dana kad stavite 10 cm stiropora na fasadu bude vam i 25 kilovata od pelet seta previše.

A sad za ovu zimu i slijedeću ostavite naftu da vam posluži za 5 dana godišnje kad vam treba snaga od 35-50 kilovata , a sve ostale dane grijte na pelet set.

50 kilovatni pelet set je za grijanje plastenika , ne kužim kako su ti majstori i tupi i glupi , ako kotao na naftu ima napisano 50 kilovata to ništa ne znači, dok ne znam koja je dizna u breneru , koliko galona lože na sat kroz nju ide i koliko sati dnevno kotao radi. Garantirano ne radi više od 5 sati dnevno što je 250 kilovatsati dnevno odnosno 25 litara lože na dan.

Lako je kod nafte, krene motor , kresne iskra i evo ga kotao na ful gasu , radi 3 minuta i ugasi se.

A kotao na pelet dok se pokrene, pa puše , pa natovari u ladicu , pa zapali pa prođe kroz sve faze i razgori se treba 5-6 minuta, i onda bi bilo lijepo da radi i radi.

Ako se slažemo da vam treba 250 kilovatsati na dan onda pelet set od 25 kilovata treba raditi 10 sati da to napumpa. odnosno onaj iz Darkove kotlovnice 18 sati . i to je sva mudrost .

Dakle fali vam prvi podatak koliko je lože trošila vaša kuća dnevno , pa zar mislite da sam ja toliki idiot i da bih napamet rekao Darku baci ložu i kupi pelet od 14 kilovata , a tri majstora to nisu željela montirati da ne bi bili krivi, ha ha.

Ne Darko je lijepo radio pola zime iz karnistera , vani -10, a Darko napuni karnister sa ložom ujutro , a navečer označi flomasterom dokle je potrošio.Vani +5 , a Darko zaboravi tri dana označiti potrošnju , a meni opet dobro i to je neka informacija.

Mi kod Darka imamo drugi problem , kotao je prejak , ne zajebavam se , prejak je , i da bih dobio da radi neprekidno od jutra do mraka morao sam skidati režim i došao sam u nestabilno područje gdje se dimnjak i ventilator svađaju , dimnjak vodi svoju politiku i vuče li vuče i remeti izgaranje.
ramzay is offline  
Old 27.09.2012., 11:58   #2323
Ja bih stvarno molio pomoć oko odabira seta za pelete ako je netko od volje i stručan za savjet.Imam kuću od 150 kvadrata s dobrom izolacijom i istaliranu peć na lož ulje.Prešao bih na pelete.imam u ponudi Boschov set za pelete i Centrometal.Oba od 25 kw i približno ista cijena.Može li kakva preporuka? i može li kakva preporuka za servisera na području Rijeke?.Hvala
Berni1974 is offline  
Old 27.09.2012., 12:03   #2324
Quote:
Berni1974 kaže: Pogledaj post
Ja bih stvarno molio pomoć oko odabira seta za pelete ako je netko od volje i stručan za savjet.Imam kuću od 150 kvadrata s dobrom izolacijom i istaliranu peć na lož ulje.Prešao bih na pelete.imam u ponudi Boschov set za pelete i Centrometal.Oba od 25 kw i približno ista cijena.Može li kakva preporuka? i može li kakva preporuka za servisera na području Rijeke?.Hvala
peć je prejaka, pogotovo što si u rijeci, dobra izolacija
centrometal 18KW.
glavni zastupnik ili serviser za BOSCH (razgovarao telefonski sa njim) je iz rijeke.
pa ti sad odluči.

nitko ne može u tvoje ime odlučit, nitko
obe peći su za te novce dobre.
stmat is offline  
Old 27.09.2012., 12:10   #2325
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
peć je prejaka, pogotovo što si u rijeci, dobra izolacija
centrometal 18KW.
glavni zastupnik ili serviser za BOSCH (razgovarao telefonski sa njim) je iz rijeke.
pa ti sad odluči.

nitko ne može u tvoje ime odlučit, nitko
obe peći su za te novce dobre.
Čuo sam da CM peći imaju problem s automatikom? I gospodin koji mi je stavio peć na lož kaže kako nikako ispod 35 kw što mi je čudno obzirom da svi preporučaju 20-tak kw.Imate li vi kakvu preporuku za marku peći?
Berni1974 is offline  
Old 27.09.2012., 12:10   #2326
STMAT

Nažalost posljje one afere sa slikama visoke rezolucije kad me tamo neki Di -Bi- Dus brisao ja nerado stavljam slike , i sad vidim kad probam povećati da je slika u nekom dječjem formatu i da se ne može povećati .

U krugu grijanja ima termostaski miš ventil i Alfa samo je sve u originalnoj stiroporskoj izolaciji pa se ne vidi.

Nema potrebe premještati osjetnik temperature kotla u spremnik ,

- prvo zato što on može biti namješeten na 75 C , a "Ladamat "drži svojih 68 -72 i tek kad je spremnik potpuno pun i kad se na hladnoj strani spremnika pojavi 60-65 C ladamat više nije u stanju regulirati temperaturu na 72 C kotao se zagrijava i na 75 C se gasi.

-drugo unatrag par mjeseci se uz pelet setove isporučuje dodatni osjetnik temperature i dodatni program predviđen za rad sa spremnikom, tako je i to riješeno.

Citiram tvoju rečenicu , toplina ostaje u peći lijepo izolirana i čeka ponovnu potrebu za paljenjem , NIJE TOČNO , ventilator na plameniku se vrti sa 150 i više okretaja , pogledaj na displeju kad je sve ugašeno on se vrti ko vjetrenjača , znači da zrak pići kroz kotao i hladi ga.

Prije godinu dana smo kolega STEPSKI i ja vodili debatu o tome , on je napravio u SSM varijanti klapnu koja zatvara zrak na ventilatoru dok je plamenik ugašen , naravno da sam napravio i ja sličnu klapnu , ali to nije po zakonu , dao sam ovdje link na nešto što se zove Zugbegrenzer i ugradio par takvih klapni .

Novi plamenici već imaju tu klapnu i imaju atest na nju znači nije napravljena kod Gige u garaži, već je netko vodio računa o sigurnosti itd.
ramzay is offline  
Old 27.09.2012., 12:33   #2327
Quote:
Berni1974 kaže: Pogledaj post
Čuo sam da CM peći imaju problem s automatikom? I gospodin koji mi je stavio peć na lož kaže kako nikako ispod 35 kw što mi je čudno obzirom da svi preporučaju 20-tak kw.Imate li vi kakvu preporuku za marku peći?
ako imaš penezi dovoljno

http://tehno-dom.hr/kotlovi-na-pelet...pelet?sef=hcfp
stmat is offline  
Old 27.09.2012., 12:38   #2328
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
STMAT


- prvo zato što on može biti namješeten na 75 C , a "Ladamat "drži svojih 68 -72 i tek kad je spremnik potpuno pun i kad se na hladnoj strani spremnika pojavi 60-65 C ladamat više nije u stanju regulirati temperaturu na 72 C kotao se zagrijava i na 75 C se gasi.

-drugo unatrag par mjeseci se uz pelet setove isporučuje dodatni osjetnik temperature i dodatni program predviđen za rad sa spremnikom, tako je i to riješeno.

ak sam dobro skužio, kad se namjesti ladamat na 75C, plamenik se neće ugasiti dok se akumulacija ne zagrije na npr. 70C.

ak je tak, to je to
stmat is offline  
Old 27.09.2012., 14:14   #2329
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post

Dakle fali vam prvi podatak koliko je lože trošila vaša kuća dnevno , pa zar mislite da sam ja toliki idiot i da bih napamet rekao Darku baci ložu i kupi pelet od 14 kilovata , a tri majstora to nisu željela montirati da ne bi bili krivi, ha ha.
.
Evo saznah od svekrive da su trošili ove zime cca 40-50lit na dan, temp na peći poštelana na 40-45 kad je hladnije a 30-35 kad je toplije vani, diznu neznaju koja je u plameniku...
lalalalala is offline  
Old 27.09.2012., 14:46   #2330
Quote:
lalalalala kaže: Pogledaj post
Evo saznah od svekrive da su trošili ove zime cca 40-50lit na dan, temp na peći poštelana na 40-45 kad je hladnije a 30-35 kad je toplije vani, diznu neznaju koja je u plameniku...
užas, sreća pa prelaze na pelet
stmat is offline  
Old 27.09.2012., 15:03   #2331
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
ak sam dobro skužio, kad se namjesti ladamat na 75C, plamenik se neće ugasiti dok se akumulacija ne zagrije na npr. 70C.

ak je tak, to je to
Ne znam koji mi je k. danas , pišem nejasno.

Dakle osjetnik temperature vode u kotlu je neki NTC ili PT -100 ili slično , neka elektronika se tu može programirati i reći joj dok je temperatura na osjetniku manja od 70 radi punom snagom , kad dođeš preko 70 smanji malo snagu , a kad dođeš na 75 C gasi plamenik, i pusti ga da spava dok temperatura na osjetniku padne na 60 C , tada pali plamenik .

Ladamat nema pojma o tome niti ta elektronik zna da postoji ladamat.

Kad dođe komanda pali plamenik pali se i pumpa kotla ( sastavni dio ladamata)

uguglati laddamat !!!!!

Voda cirkulira kroz kotao ali je ladamat zatvoren prema van i ne dozvoljava vodi iz grijanja ili spremnika da uđe u kotao. Ok !!!!!

Voda se zagrijava i takva struji pored patrone ladamata koja se širi i svađa sa oprugom koja joj ne da da se širi, sve do temperature od 68 kad je patrona jača i otvori prolaz hladne vode iz kruga grijanja ili spremnika , te dolazi do mješanja hladne vode iz spremnika i vrele vode sa tople strane kotla .

Nakon ohoho vremena kad je u kući toplo i kad se spremnik napuni kompletan vrelom vodom ( znači na vrhu spremnika 70-72 , a pri dnu 50-60 ) ta voda dolazi do ladamata , ali se tu negdje još malo mješa i sa povratnom vodom iz radijatora , i takva mješavina ulazi u njega . Sigurno da ta mješavina ima temperaturu veću od 40 C koliko je do tada dolazilo u ladamat , ali je njemu svedno, on se samo brine da iz kotla ne izađe voda hladnija od 68 C , a ako izlazi toplija on je nemoćan.

Ta toplija voda ( više od 72 ) ulazi u spremnik i potiskuje sa dna hladniju vodu ka kotlu , i u nekom trenutku će uslijed miješanja i strujanja sa dna spremnika krenuti voda od 65 ili više ka ladamatu on to pušta u kotao , ta se voda zagrijava , kotao i automatika nemaju pojma o tome , sve dok osjetnik temperature koji je na vrhu kotla ne kaže imam 75 C gasi sve.( gasi i pumpu ladamata odmah ili nakon par minuta )

Plamenik odradi svoju proceduru gašenja ispuhivanja itd i stoji i čeka .

Pumpa grijanja neko vrijeme uzima vodu iz kotla i iz spremnika ravnomjerno , osim ako se spremnik montira kao slijepo crijevo , postrani , pa je hladnoj vodi lakše da uđe u kotao , odnosno toploj da izađe van, Postoji matematika koja to opisuje , dužina cijevi broj koljena itd, u slučaju kako je to napravljano kod HELENE igra ulogu i ono nadvišenje iznad vrata , elem pumpa grijanja će isprazniti kotao prije nego spremnik.

Taj proces pražnjenja kotla nejde nekontrolirano odvija se sve dok je ladamat otvoren prema van , kad temperatura vode na patroni ladamata padne ispod 68 on se zatvara i voda koja je u kotlu ostaje zarobljena.

Ta energija koja je zarobljena u kotlu je čisti gubitak jer se kroz ventilator bez klapne kotao hladi i nema šanse da je dobijemo u sustav grijanja.

Hlađenjem kotla ispod 60 C osjetnik temperature javlja elektronici da treba upaliti plamenik , ali je to bez veze , to je falš informacija , jer je spremnik još pun vrele vode. E zato postoji drugi osjetnik temperature na vrhu spremnika koji neda paljenje plamenika sve dok je na njemu temperatura veća od recimo 60 C .

Kad je na njemu manje od 60 C pali se plamenik i ciklus ponavlja.

Ufff jesam ga skomplicirao , a tako je na izgled sve jednostavno , dođe plavuša i stisne gumbek.
ramzay is offline  
Old 27.09.2012., 15:07   #2332
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
koji puž , više mi ništa nije jasno ????
Pa onaj dozator koji dobavlja čikove u čikobernicu, a nalazi se u sklopu plamenika. Nisam vidio plamenik na pelete kod kojih direktno iz plastične cijevi curie čikovi u čikobernicu.
I taj puž je glavni dozator (brzina) za regulaciju količine (snage).
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 27.09.2012., 16:26   #2333
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Pa onaj dozator koji dobavlja čikove u čikobernicu, a nalazi se u sklopu plamenika. Nisam vidio plamenik na pelete kod kojih direktno iz plastične cijevi curie čikovi u čikobernicu.
I taj puž je glavni dozator (brzina) za regulaciju količine (snage).
hehe

kod ferollija direktno pada u plamenik koji nema puža,
mislim i kod centrometala isto
stmat is offline  
Old 27.09.2012., 16:35   #2334
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Pa onaj dozator koji dobavlja čikove u čikobernicu, a nalazi se u sklopu plamenika. Nisam vidio plamenik na pelete kod kojih direktno iz plastične cijevi curie čikovi u čikobernicu.
I taj puž je glavni dozator (brzina) za regulaciju količine (snage).
Lee bolje ti je da gledaš kakve cice imaju curice na štandovima , nego te čikobernice , ostavi nama starijima da gledamo čikobernice
ramzay is offline  
Old 27.09.2012., 17:01   #2335
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Ne znam koji mi je k. danas , pišem nejasno.

Dakle osjetnik temperature vode u kotlu je neki NTC ili PT -100 ili slično , neka elektronika se tu može programirati i reći joj dok je temperatura na osjetniku manja od 70 radi punom snagom , kad dođeš preko 70 smanji malo snagu , a kad dođeš na 75 C gasi plamenik, i pusti ga da spava dok temperatura na osjetniku padne na 60 C , tada pali plamenik .

Ladamat nema pojma o tome niti ta elektronik zna da postoji ladamat.

Kad dođe komanda pali plamenik pali se i pumpa kotla ( sastavni dio ladamata)

uguglati laddamat !!!!!

Voda cirkulira kroz kotao ali je ladamat zatvoren prema van i ne dozvoljava vodi iz grijanja ili spremnika da uđe u kotao. Ok !!!!!

Voda se zagrijava i takva struji pored patrone ladamata koja se širi i svađa sa oprugom koja joj ne da da se širi, sve do temperature od 68 kad je patrona jača i otvori prolaz hladne vode iz kruga grijanja ili spremnika , te dolazi do mješanja hladne vode iz spremnika i vrele vode sa tople strane kotla .

Nakon ohoho vremena kad je u kući toplo i kad se spremnik napuni kompletan vrelom vodom ( znači na vrhu spremnika 70-72 , a pri dnu 50-60 ) ta voda dolazi do ladamata , ali se tu negdje još malo mješa i sa povratnom vodom iz radijatora , i takva mješavina ulazi u njega . Sigurno da ta mješavina ima temperaturu veću od 40 C koliko je do tada dolazilo u ladamat , ali je njemu svedno, on se samo brine da iz kotla ne izađe voda hladnija od 68 C , a ako izlazi toplija on je nemoćan.

Ta toplija voda ( više od 72 ) ulazi u spremnik i potiskuje sa dna hladniju vodu ka kotlu , i u nekom trenutku će uslijed miješanja i strujanja sa dna spremnika krenuti voda od 65 ili više ka ladamatu on to pušta u kotao , ta se voda zagrijava , kotao i automatika nemaju pojma o tome , sve dok osjetnik temperature koji je na vrhu kotla ne kaže imam 75 C gasi sve.( gasi i pumpu ladamata odmah ili nakon par minuta )

Plamenik odradi svoju proceduru gašenja ispuhivanja itd i stoji i čeka .

Pumpa grijanja neko vrijeme uzima vodu iz kotla i iz spremnika ravnomjerno , osim ako se spremnik montira kao slijepo crijevo , postrani , pa je hladnoj vodi lakše da uđe u kotao , odnosno toploj da izađe van, Postoji matematika koja to opisuje , dužina cijevi broj koljena itd, u slučaju kako je to napravljano kod HELENE igra ulogu i ono nadvišenje iznad vrata , elem pumpa grijanja će isprazniti kotao prije nego spremnik.

Taj proces pražnjenja kotla nejde nekontrolirano odvija se sve dok je ladamat otvoren prema van , kad temperatura vode na patroni ladamata padne ispod 68 on se zatvara i voda koja je u kotlu ostaje zarobljena.

Ta energija koja je zarobljena u kotlu je čisti gubitak jer se kroz ventilator bez klapne kotao hladi i nema šanse da je dobijemo u sustav grijanja.

Hlađenjem kotla ispod 60 C osjetnik temperature javlja elektronici da treba upaliti plamenik , ali je to bez veze , to je falš informacija , jer je spremnik još pun vrele vode. E zato postoji drugi osjetnik temperature na vrhu spremnika koji neda paljenje plamenika sve dok je na njemu temperatura veća od recimo 60 C .

Kad je na njemu manje od 60 C pali se plamenik i ciklus ponavlja.

Ufff jesam ga skomplicirao , a tako je na izgled sve jednostavno , dođe plavuša i stisne gumbek.
vjerojatno ti pišeš dobro sam ja slabo kužim, bosanac što ćeš

zakomplicirao si automatiku a ne treba tako biti, bolje što jednostavnije

uzeću za primjer ferollijev plamenik koji malo bolje poznajem nego druge.
znači, sustav kotao i akumulacije možemo gledati kao jedan sustav (primarni krug) nema razlike temperature, ipak u tvom sustavu je glavni osjetnik onaj na vrhu ili pri vrhu akumulacije on je capo di banda, on kaže sad ćeš upalit plamenik a poslije, sad ćeš ugasit plamenik upravo ono što radi svaka automatizirana peć sa plamenikom.
da ja radim sa akumulacijom moj osjetnik ferollijevog plamenika bi bio u akumulacionoj cisterni. i sve bi funkcioniralo savršeno. na kotlu bi ostao sigurnosni termostator ako bi iz nekog razloga narasla temperatura u samom kotlu. uštedio bi par osjetnika i naredbi gdje jedna kaže "sad palim plamenik a druga u redu vidim da trebaš al nemoj još iz meni znanih razloga"

ne poznajem ladamat al si ga zamišljam kao troputni miš ventil u kojem što god on radio postoji nekakav protok koji kroz njega mora ići.
dakle ako kažemo da je onaj izlaz (povrat) prema kotlu uvijek otvoren samo je pitanje odakle je veći protok, da li iz polaznog voda kotla 80% i 20% iz akumulacije ili kad se akumulacija zagrije pa bude 50% i 50% itd.
znači da će miš ventil kruga grijanja dijelom dobijati već izmješanu vodu sa ladomatom i poslije sa kotlom koji je hladan.
sve ovo pada u vodu ako taj ladomat može zatvoriti dva od svoja tri izlaza.

možda sam ti naporan, al meni to izgleda tak kak sam napisao.
stmat is offline  
Old 27.09.2012., 18:27   #2336
Pošto nemam mjesta za kotlovnicu,interesira me da li se može mini kotlovnica napraviti u špajzi blizu dimnjaka,imam dimnjak 14cm i koji proizvođači rade kotlove i spremišta za pelet najmanjih dimenzija ?
elena74 is offline  
Old 27.09.2012., 18:43   #2337
GOGINA kotlovnica -špajza



Imam jednog specijalca za tebe , obožava rad u špajzama, moramo ga samo čuvati da ga rusi ili ameri ne otmu da im radi mini nuklearke u špajzama. ha ha

Pođimo redom ovo crveno sa lijeve strane je pufer -spremnik od 1000 litara , treba ga još obući u 15 cm tervola , ono malo plavo u kutu je spremnik PTV , a tirkizno plavo je kotao na pelet i njegov spremnik . a ona skalamerija povješana po zidovima su pumpe miš ventili exp posude i ostale kerefeke .
ramzay is offline  
Old 27.09.2012., 18:57   #2338
STMAT

Dobro razmišljaš, ali dvije se sheme svode na isto , u samom kotlu moraš imati osjetnik temperature , neki kako ti kažeš sigurnosni , jer ne možeš kotao ostaviti na bužju milost. U akumulaciji isto moraš imati neki koji će reći da je prazna , to su sve programske finese , koje nije problem uneti u PLC odnosno upravljačku napravu ako ona podržava rad sa spremnikom i ima više termo ulaza.

Ladamat je potrebno dobro poznavati , radi isto što i CTV -60 ili bilo koji ESBE termostatski ventil . Uguglaj laddamat forum i odi na slike to če te dovesti do detaljnih opisa rada i mojih seciranja uređaja na forumu centralno grijanje na drva.

uguglaj razne verzije

ladamat
laddamat
ladomat
laddomat
laddamat21

Zadnje uređivanje ramzay : 27.09.2012. at 19:04.
ramzay is offline  
Old 27.09.2012., 20:45   #2339
Quote:
zmajdin kaže: Pogledaj post
Nije suština u uštedi električne energije koji "pojedu" neki tamo motorčići, nego u tome da gorionik (kad radi) radi u najoptimalnijem režimu, pa kad akumulator napuni, onda se ugasi. To je kao razlika između gradske vožnje i vožnje na otvorenom putu i to tako da se (na otvorenom putu) motor "vrti" obrtajuma na kojima pruža najveći obrtni momenat.
Moji kotlovi stalno rade kao da voze na otvorenoj cesti i opet tvrdim da bi mi akumulator bio bačena investicija, a da ne govorim da bi mi pojeo i dio prostora.
Dakle Viadrus je naštelan na optimalnu snagu, kad je jaka zima radi sa 21KW, a u jesen i proljeće sa 15-18 KW. Sedam mjeseci njegova je temperatura 60 stupnjeva jer se pali samo jednom na godinu. Kad god prijeđe iz faze pripravnosti u fazu grijanja ona ne traje više od pola sata i držim da nema optimalnijeg režima od ovog. Dakle čemu zagrijavati 1000 litara rezerve.
Što se pak tiče mojih Propela oni si sami određuju najoptimalniji rad. Dakle kad im naiđe hladna voda iz potrošača oni si sami dodaju gas koliko im treba, odnosno dignu si snagu nekad i na maksimum. Kako se odlazna i dolazna voda počnu izjednačavati po temperaturi oni sami smanje gas odnosno snagu. Znači uvijek rade najoptimalnije i nema potrebe za nekom rezervom tople vode.
agt is offline  
Old 27.09.2012., 21:05   #2340
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
HELENINA kotlovnica kotao na pelet



Vidim da se debata o spremniku zahuktala i da ima oprečnih stavova , čak mišljenja da je nešto pogrešno spojeno, i da nebu radilo.

Pa da bi imali potpunu informaciju evo i lijevi dio slike , nažalost panoramski snimak izgleda grozno , a veselio sam se novoj igrački sa panoramom, šmrc.

Za početnike , da im skratim nedoumice , a za znalce ču biti dosadan.

Ono dolje desno je " Ladamat" pumpa kotla sa termostatskim ventilom koji podiže temperaturu polaznog voda , odnosno drži konstantnu temperaturu na izlazu iz kotla . Na forumu drvosjeća sam vrlo detaljno obradio funkciju ladamata i svih njegovih izvedenica pa zainteresirani uguglajte- ladamat forum - i odite na slike , dok ne skontam neku bolju varijantu to je najbolja tražilica.

Ono gore iznad njega su dva kruga grijanja,( u ovom slučaju grijanje stana i grijanje PTV ) vidljivo je da oba kruga uzimaju vrelu vodu i hladnu vodu iz horizontalne linije koja ode desno iznad vrata , ta vrata mi se ne sviđaju , ali u bosni kažu " Veži konja kako ti aga kaže , a ne kako ti misliš da treba ", i nije bilo šanse da ih zazidamo, zatvorimo , ili kroz prag provedemo hladnu vodu , o čemu sam pisao prije par dana .

Ovaj kotao nikad neće raditi na drva, pa mu ne treba termosifonska cirkulacija, iako taj kotao može trošiti drva, i prvotno je tu trebao biti CENTROMETALOV ponos Pel-Tec, nova generacija kotlova isključivo na pelet, ali sve se razvuklo i od proljeća nema kotla , a Helenu je trebalo grijati, uffffff.

Spremnik topline je spojen kao " slijepo crijevo " i doslovce se događa ono što je Zmajdin pisao u prethodnom postu , samo viškovi energiji odlaze u spremnik , a dokle god stanovi traže energiju ona prioritetno ide k njima. Kotao fura svoj film i radi satima na optimalnim parametrima i kad se stanovi , termostatski ventili počnu zatvarati tek tada počinje ozbiljno punjenje spremnika topline.

Stvar je programa , organizacije procesa , da se ujutro kad se upali plamenik prvo pripremi potrošna topla voda i to energijom iz spremnika ili iz kotla ili da se oba sustava zajedno iskoriste za sve i za grijanje stanova i za grijanje PTV.

Još nešto što možda nije ovdje dovoljno evoluirano ja taj spremnik doživljavam kao centralno mjesto gdje se svi viškovi energije akumulitaji.

Helena ima veliki zimski vrt, nije isključeno da jednog dana postavim izmjenjivać i toplinsku pumpu koja će hladiti zimski vrt, a grijati spremnik, na proljeće idu solarni kolektori, koji će puniti spremnik.

Sad kad su obje fotografije na netu volio bih bih konstruktivnu krutiku, ajmoooooo dečki pucajte penale.
Ja bi jedino radio odmah sa izolacijom i na kraju se samo spojevi izoliraju.
Ne vidim da li je cijev 28 ili 22 malo mi se čini da se moglo sa cijevi koja ide prema krugu za pripremu PTV ići sa manjim promjerom i to da se izbjegne konfuzija ako bi radile istovremeno sve pumpe računajući i na ladomat u trenutku kada je temperatura povratnog voda veća od 70 zbog vrelog povrata iz PTV-a . Ajd bacio sam bubu u uho pa se dotičem i protoka možda malo šturo rečeno al tek toliko da se uključe i drugi u raspravu.
miran18 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:31.