Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2013., 23:22   #21
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
na kakve konkretno strukture odnosa misliš? Ako se odnosi posmatraju preko Vage i 7k, Saturn je već sadržan kroz egzaltaciju u svakom odnosu....
pa baš zato. ne može ni jointness biti bez saturna.
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 00:39   #22
Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
pa baš zato. ne može ni jointness biti bez saturna.
mislim, kad pričamo općenito o odnosima, podrazumijeva se da govorimo o 7k uz koju idu Vaga i Venera - mjesto Saturnove egzaltacije i Marsovog izgona (osim ukoliko ne govorimo o određenoj vrsti odnosa koji se gledaju preko ostalih kuća). Ipak, i kroz različite znakove na vrhu 7k, te raznorazne planete koje se tu mogu naći ili vladati, od starta sam kod simbioze stavila Neptun/Ribe jer me energija te planete/znaka asocirala na potpuno spajanje, a k tome Neptun je i viša oktava Venere. Prema nekim tekstovima ispalo je da je jointness pojam novijeg datuma i dugo se izjednačavao sa simbiozom. Dakle i tu bi se radilo o Neptunu/Ribama. Rekla bih da je između ta dva pojma tanka granica. Ono što ih razlikuje je individualni prostor kojeg u simbiozi nema, dakle među partnerima postoji granica - Saturn. Zato kod jointessa Uran.

Tako ovakvi odnosi bi bili prikazani kroz npr:
- simbioza: SA/NE u 7k, SA Pi 7k, NE Cap 7k...itd.
- jointness: UR/NE u 7k, UR Pi 7k, NE Aq 7k...itd


Kombinacija je mnogo, a svakako se može prenijeti na ostale odnose koji idu preko ostalih kuća (4/5/11...) - kako bi ti izvela ovo? Kombinacija kojih planeta/znakova i zašto?
Ne mislim da je Neptun 'nadzemaljska planeta' koja ne funkcionira u opipljivom svijetu. On je suptilan i nije vezan uz formalnost, iako može i to pod skladnim aspektom. Ribe/Jarac su u prirodnom sekstilu, to nisu neuskladive i različite energije, materijalno/nematerijalno, nerazdvojiva cjelina.

Ako si napisala da kod jointness odnosa treba 'struktura', iako ne shvaćam šta bi to konkretno bilo.....onda smatraš da ove kombinacije ne funkcioniraju?
Netko ko ima uticaj UR i NE prema 7k ne može realizirati dobar odnos? Mislim da mu nužno ne treba Saturn, jer Saturn treba onaj ko ga tamo ima. Drugim riječima, nije svakome u natalnoj karti izražen uticaj Saturna kroz polja odnosa, al to ne znači da on zbog toga u odnosima ne funkcionira. Nego jednostavno funkcionira u odnosu kojeg opisuje planeta/znak/vladar koji se tamo nalaze.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 18:28   #23
ne mogu kao ti slagati kombinacije, jer nemam toliko ni znanje, ni praksu. al kroz tip odnosa mogu zamisliti simboliku i prirodu planeta koja bi se tu uklopila. ne mislim ni ja da je neptun nedostižna apstrakcija. uz pomoć neptuna dolazimo do božanskog u sebi- materijalnima. ali isto tako, ne mislim da je saturn samo kontrola, sadizam, dominacija. dobro postavljen saturn je kostur bez kojeg bi "tijelo" bila samo mlitava, a time i nepokretna masa tkiva. tako i svaki međuljudski odnos treba svog saturna. živimo i funkcioniramo u materijalnom svijetu i upravo saturn je spona, ali i glavna crta ujedinjenja duhovnog i materijalnog jer u ovom svijetu, mi jednostavno ne možemo bez fizičkog tijela, niti možemo bez strukture u odnosima, koliko god oni slobodni i nesputavajući bili. nastao bi kaos.

e sad, kako ja vidim jointness. kao spoj urana, neptuna i saturna. ni jointness ne može funkcionirati bez pravila (saturn) jer bi onda akcija bila stihijska (uran) i neusmjerena i konfuzna (neptun). a rekli smo da i jointness ima svoj cilj.
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 21:35   #24
Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
ne mogu kao ti slagati kombinacije, jer nemam toliko ni znanje, ni praksu. al kroz tip odnosa mogu zamisliti simboliku i prirodu planeta koja bi se tu uklopila. ne mislim ni ja da je neptun nedostižna apstrakcija. uz pomoć neptuna dolazimo do božanskog u sebi- materijalnima.
nisu svi zainteresirani za duhovnu stranu života, pa tako i Neptun ima značenja na prizemnijem nivou. U odnosima se to odnosi npr na zaljubljenost i romantiku, zatim na jedno suptilno razumijevanje i povezanost partnera na nivou gdje komunikacija nije potrebna. To su oni odnosi gdje se dvoje pogledaju i 'znaju' bez puno objašnjavanja, sinkronizacija. U negativnom smislu idealizacija partnera uz veličanje osobina ili pripisivanje osobina kojih nema, obmane, laži i razočarenja. itd.
Neptun opisuje i one partnere koji su jako dugo zajedno, a izgledaju kao da su se tek zaljubili.....

Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
ali isto tako, ne mislim da je saturn samo kontrola, sadizam, dominacija. dobro postavljen saturn je kostur bez kojeg bi "tijelo" bila samo mlitava, a time i nepokretna masa tkiva. tako i svaki međuljudski odnos treba svog saturna. živimo i funkcioniramo u materijalnom svijetu i upravo saturn je spona, ali i glavna crta ujedinjenja duhovnog i materijalnog jer u ovom svijetu, mi jednostavno ne možemo bez fizičkog tijela, niti možemo bez strukture u odnosima, koliko god oni slobodni i nesputavajući bili. nastao bi kaos.
Saturn je forma, a čim nešto ima formu, odnosno oblik - postoji granica. Dakle tu onda nema mjesta Uranu koji predstavlja slobodu i suprotnu energiju Saturnu.
Saturn u kontekstu odnosa podrazumijeva formalnost tipa vjenčani list, potpisani ugovor, legalna zajednica. Bez toga se može u odnosima. Uranski odnosi su odnosi slobodnog tipa. Brak bez papira, veza koja nije formalna, ali svejedno postoji....partneri ni u čemu nisu obavezni na nešto (UR). U takvim odnosima može se reći da Saturn onda radi u kontekstu drugih svojih osobina, a pod uvjetom da ne sputava nikakvom unapred dogovorenom obavezom: poštovanje, uvažavanje, odgovornost. Odnosi gdje toga nedostaje opisani su neharmoničnim aspektima SA....

Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
e sad, kako ja vidim jointness. kao spoj urana, neptuna i saturna. ni jointness ne može funkcionirati bez pravila (saturn) jer bi onda akcija bila stihijska (uran) i neusmjerena i konfuzna (neptun). a rekli smo da i jointness ima svoj cilj.
Ne treba Uranu i Neptunu usmjerenje od Saturna. Ne treba mu ni pravilo. Iz razloga što je smjer, pravilo, struktura i formalnost u prirodi Saturna, a to nije priroda Neptuna i Urana. Neptun je konfuzan kad je loše smješten po znaku ili kad prima neki loš aspekt, on sam po sebi ne predstavlja konfuziju. Njegovo poimanje stvarnosti je malo drugačije....ajmo reći 'van činjenično', ali ne i 'u suprotnosti sa činjenicom'.....i to ne znači da je neispravno. Kod Urana nema pravila, jer Uran funkcionira nezavisno i daleko od pravila - također ne znači da treba nekakvo nacrtano usmjerenje. On je željena promjena pod uvjetom da nije loše smješten i da nema frustrirajuće aspekte. Stihijsko djelovanje ima npr Uran pod kvadratom i/ili opozicijom, ali sam Uran nije razasutog i divljeg djelovanja.
Iz tog razloga Neptun i Uran mogu savršeno funkcionirati (harmonični aspekti), a bez da se tu nađe još i Saturn koji će da kroji pravila i usmjerava njihove akcije. Inače ciljevi kao ciljevi spadaju u 11k. tako ni tu Saturn nije nužan.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 22:19   #25
Saradonija,Ne mogu Uran i Neptun da egzistriraju sami bez uticaja Saturna pa ni bez Jupitera,iz razloga sto se radi o vanvremenskim i vanprostornim planetama ciji uticaj nema smisla ako nije podredjen covjeku(sve je podredjeno covjeku kao svjesnom bicu,bez covjeka,ljudskoga uma ne postoji nista ostalo)Kao sto covjek ne postoji bez vremena i prostora(Saturn i Jupiter) tako Uran i Neptun mogu da igraju odredjenu ulogu samo uz odobravanje i pecat Sa ,jer Saturn i u slobodnoj vezi(onoj bez braka) daje odredjenu formalnost,ogranicenja,zabrane,pa i sama cinjenica i realnost da su svije osobe u bilo kojoj vezi je pod pokroviteljstvom opet Saturna(realnost).
Ideje koje donosi Uran su takodjer beznacajne ako nisu kroz formu(Saturn) definisane i priblizene covjeku(ljudskom umu),i ako nisu dokazane u prostoru(Jupiter).Npr Revolucija kojom vlada Uran takodjer gubi na smislu ako taj revolt nece kasnije donijeti zakone,red,rad,disciplinu,postovanje pravila,pa je svaka Revolucija(Uran) koja nije imala istovremenu podrsku Saturna bila utopija.Samo prelaz iz jednog loseg sistema u jos gori.Znaci sama ideja(Uran) nema nikakvog smisla ako nije podredjena shvatanju ljudskog uma,ali i prakticnoj primjeni(i laz predstavlja realnost da je laz,ili masta da je masta)Sve je u granicama Saturna.
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 00:21   #26
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Saradonija,Ne mogu Uran i Neptun da egzistriraju sami bez uticaja Saturna pa ni bez Jupitera,iz razloga sto se radi o vanvremenskim i vanprostornim planetama ciji uticaj nema smisla ako nije podredjen covjeku(sve je podredjeno covjeku kao svjesnom bicu,bez covjeka,ljudskoga uma ne postoji nista ostalo)Kao sto covjek ne postoji bez vremena i prostora(Saturn i Jupiter) tako Uran i Neptun mogu da igraju odredjenu ulogu samo uz odobravanje i pecat Sa ,jer Saturn i u slobodnoj vezi(onoj bez braka) daje odredjenu formalnost,ogranicenja,zabrane,pa i sama cinjenica i realnost da su svije osobe u bilo kojoj vezi je pod pokroviteljstvom opet Saturna(realnost).Ideje koje donosi Uran su takodjer beznacajne ako nisu kroz formu(Saturn) definisane i priblizene covjeku(ljudskom umu),i ako nisu dokazane u prostoru(Jupiter)..
ne može u konačnici ništa da funkcionira samo po sebi, odnosno svih 10 planeta djeluju zajedno u međuodnosu. Radi se o tome da smo na ovoj temi raspravljali o odnosima općenito (7k) u kontekstu simbioze i tzv. jointness. Došlo se do zaključka da je i jedno i drugo pod uticajem Neptuna, iz razloga što predstavlja višu oktavu Venere te opisuje jedan prožimajući, sljepljeni odnos gdje razliku čini Uran u jointess odnosu jer govori o ravnopravnosti, individualnosti i slobodi, a kod simbioze najčešće jedan dominira (SA).

Zašto ne Saturn. I u najboljem svjetlu Saturn je uvijek iznad nekoga. On je npr autoritet i šef koji može biti iznimno poštovan i cijenjen i voljen od svojih radnika, ali među njima nikada neće postojati ravnopravnost. On će uvijek bit iznad njih i netko ko određuje njihove aktivnosti. To je u suprotnosti sa Uranom i teorijom o jointess odnosima. Uran je individualac koji nema nikoga iznad sebe. Ukoliko se netko pokuša nametnuti i staviti ga u bilo kakvu formu - on se buni i/ili bježi. Uran je ravnopravnost, a Saturn je hijerarhija.
U slobodnoj neformalnoj vezi ne mora nužno da postoji ograničenje i zabrana ni bilo kakva formalnost jer to onda više nije slobodna veza. Za takvo nešto naravno mora postojati ravnopravna usuglašenost dvije osobe. Moraju tako oboje svojom voljom i željom odlučiti. Saturn se tu eventualno nameće kao neka forma koju očekuje okolina odnosno društvo, odnosno neko nepisano pravilo tradicije.....
Šta je realnost? Nije realnost Saturn. Ta planeta opisuje samo jedan vid realnosti. Onaj opipljiv. Individualnost i sloboda koju traži Uran nije 'opipljiv pojam' što ne znači da je vanvremenski i nepostojeć. 'Vanvremenske planete' one poslije Saturna, dakle UR, NE i PL se izražavaju u našem opipljivom materijalnom svijetu preko svojih nižih oktava: UR-ME, NE-VE, PL-MA......Saturn i Jupiter to nemaju jer su, kako ti kažeš opipljivi, predstavljaju vrijeme i prostor, a s time i nešto što je činjenično i dokazivo. Ali i ovi ostali jednako funkcioniraju.

Kod Saturna, kako sam rekla, postoji red i hijerarhija. On opisuje odnose na relaciji patrijahata ili matrijahata. Istina, rijetki su odnosi van te forme, ali ima ih. To su Uranski odnosi....ravnopravni.


Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Npr Revolucija kojom vlada Uran takodjer gubi na smislu ako taj revolt nece kasnije donijeti zakone,red,rad,disciplinu,postovanje pravila,pa je svaka Revolucija(Uran) koja nije imala istovremenu podrsku Saturna bila utopija.Samo prelaz iz jednog loseg sistema u jos gori.Znaci sama ideja(Uran) nema nikakvog smisla ako nije podredjena shvatanju ljudskog uma,ali i prakticnoj primjeni(i laz predstavlja realnost da je laz,ili masta da je masta)Sve je u granicama Saturna.
Urana nije briga ni za zakone, ni za red ni rad ni disciplinu. Uran samo želi promjenu i to je njegova funkcija u revoluciji. Utopizam je iako simbolički vezan uz Neptuna, u kontekstu revolucije i stvar Uranove niže oktave Merkura. Merkur razmišlja i Uranove ideje iznosi....on komunicira. Merkur je i shvaćanje i razumijevanje. On je zadužen da Uranovu ideju približi i omogući da je čovjek shvati. To opisuje znak njegov Blizanci. Praktičnost je opet stvar Merkura, odnosno njegovog drugog znaka nad kojim vlada - Djevica. To je ključno u tvom primjeru revolucije, odnos Merkur - Uran i Merkurovi znakovi Blizanci i Djevica. Ne radi se dakle tu o Saturnu kako si sugerirao.
Ako pogledaš Urana, on vlada Vodenjakom. Već je u startu njegova ideja razrađena u određenom kontekstu (suvladar SA). Sam Saturn/Jarac za vrijeme revolucije predstavlja sve ono, svaka ona struktura koja želi da se ruši. Šta će kasnije biti i šta će revolucija UR donijeti već je sadržano u Uranu/Vodenjaku. Svaka propala revolucija imala je ili loš tajming (SA) ili neshvaćenu ideju (UR/ME)....ili jednostavno neželjenu promjenu (UR afliciran). A neke nisu ni bile revolucije (UR) već se radilo o Plutonu - kriminalu i terorizmu...

Da ne odemo off topic, u kontekstu ove teme, za 'jointness' odnos nije nužan Saturn iz razloga što Uran sam po sebi nije revolt - dakle ne treba mu okvir i da mu neko drži uzde (ili pridržava/usmjerava). Uran nije bundžija ukoliko je zadovoljan svojom pozicijom. Uran je revoltiran kada ga se ograničava (+SA i/ili loš aspekt) inače je u potpunosti smiren i funkcionalan. Kod Saturna je prirodno da određuje i time automatski uvijek dolazi u poziciju da je iznad nekoga. S Uranom u kombinaciji to ne može funkcionirati. Jedini način na koji ove dvije planete ostvare zajedništvo, jest da Saturn dozvoli da Uran unese promjene u njegovu postojeću strukturu i formu. kad tu nastane konflikt, Saturn krene u dominaciju i podčinjavanje, a Uran revoltirano odlazi. U zajedništvu Urana i Saturna, s Uranom nema kompromisa - on odlazi sam ili u potragu za nešto novo. Zato je Uran poznat kao označitelj razvoda i razdvajanja. To je bit.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 02:16   #27
Necu dalje o Revoluciji,da nebi fulio skroz temu(Uran rusi propale sisteme i tu mu je kraj)ponovo se traze kvalitetniji Sa i Ju da naprave nove,pa sve tako u krug
Ti ovu tematiku vise posmatras astroloski,a ja filozofski(sa primjesama astrologije)Zelio sam da kazem da vrijeme i prostor u stvari i ne postoje bez svijesnosti ljudskoga uma o njima,kao i to da ljudski um ne predstavlja nista bez vremena i prostora,sto govori da su uzajamno ovisni.Znaci bez Jupitera i Saturna se ne moze,bez Urana,Neptuna i Plutona se moze.U jointness odnosu treba svi obavezno da budu ravnopravni,slobodni,individualni?Pazi i ova definicija zelja i pravila predstavlja neki zakon i pravila (opet Saturn i Jupiter ) jer ako se neko ne bude pridrzavao tih pravila(bude li se izdizao iznad ostalih) on ce da prekrsi pravila Saturna i zakone Jupitera(da svi obavezno moraju da budu ravnopravni) a ne Urana(Saturn uvijek daje pravila ma kakva ona bila ,nikada Uran) i opet cemo da dodjemo do zakljucka da Saturn moze bez Urana,a Uran ne moze bez Saturna.Negdje sam citao da Saturn predstavlja visu oktavu Merkura,ali ok ti to vjerovatno bolje znas
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 09:54   #28
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Necu dalje o Revoluciji,da nebi fulio skroz temu(Uran rusi propale sisteme i tu mu je kraj)ponovo se traze kvalitetniji Sa i Ju da naprave nove,pa sve tako u krug
Ti ovu tematiku vise posmatras astroloski,a ja filozofski(sa primjesama astrologije)Zelio sam da kazem da vrijeme i prostor u stvari i ne postoje bez svijesnosti ljudskoga uma o njima,kao i to da ljudski um ne predstavlja nista bez vremena i prostora,sto govori da su uzajamno ovisni.Znaci bez Jupitera i Saturna se ne moze,bez Urana,Neptuna i Plutona se moze.
Uran ruši stare, dotrajale sisteme ili unosi promjene u postojeće. Uran može biti potpuna zamijena postojeće strukture ili nadogradnja na staru ukoliko je funkcionalna....Ako za primjer uzmeš kompjuter, Uran može predstavljati potpuno novi instalirani program, ali i nadogradnja, upgrade, na stari. Uran sam po sebi nije rušitelj sistema, nego je rušitelj dotrajalog i disfunkcionalnog sistema.
Sve planete funkcioniraju zajedno. Ne može se ni bez Urana jer bi u tom slučaju čovječanstvo ostalo na nivou kromanjonskog čovjeka. Uran je novitet, izum, ideja. Da se može bez Urana, čovjek ne bi mogao izumiti (UR) npr vatru. Da se može bez Plutona i Neptuna, niti jedna smrtnosna (PL) bolest ne bi mogla biti izliječena (NE)....Da nema Urana, ne bi bilo ni željeznice, aviona, kompjutora i nauke. Bez Neptuna ne bi bilo umjetnosti, itd da dalje ne nabrajam....U kontekstu čovjeka i njegove osobnosti, bez Urana bi još uvijek postojalo ropstvo, bez Neptuna čovjek se ne bi okrenuo religiji i Bogu, što se uostalom desilo još na početku razvoja čovječanstva....

Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
U jointness odnosu treba svi obavezno da budu ravnopravni,slobodni,individualni?Pazi i ova definicija zelja i pravila predstavlja neki zakon i pravila (opet Saturn i Jupiter ) jer ako se neko ne bude pridrzavao tih pravila(bude li se izdizao iznad ostalih) on ce da prekrsi pravila Saturna i zakone Jupitera(da svi obavezno moraju da budu ravnopravni) a ne Urana(Saturn uvijek daje pravila ma kakva ona bila ,nikada Uran) i opet cemo da dodjemo do zakljucka da Saturn moze bez Urana,a Uran ne moze bez Saturna.Negdje sam citao da Saturn predstavlja visu oktavu Merkura,ali ok ti to vjerovatno bolje znas
Uran sam po sebi, a ni Neptun, nemaju u svojoj prirodi da se izdižu iznad ostalih. Njemu je ravnopravnost urođena. On u odnosu dakle funkcionira ravnopravno, jednako, ali kod jointnessa je uvjet da spoj (NE) s takvom osobom ide radi zajedničkog cilja, što je opet Uran.
Čim se netko od to dvoje uzdigne, dešava se dominacija (SA) koja i u blažem obliku ne označava više jointness već simbiozu. Piše u wikipediji kako su se dugo vremena izjednačavala ta dva pojma, eto razlika postoji.

Saturn nema svoju nižu oktavu, jer to imaju samo transcedentne planete kojima je to potrebno kako bi funkcionirale na 'zemaljskom nivou'. Tako je Merkur egzaltiran u Vodenjaku i predstavlja Uranovu nižu oktavu: Merkur je misao/Uran je ideja. Merkur je razum, Uran je inteligencija. Ukoliko si više naklonjen tradicionalnoj astrologiji, tada će ti ove stvari biti neprihvatljive.

Facies, kako bi ti objasnio razliku između simbioze i jointnessa, astrološki jel...
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 13:12   #29
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post

Saturn nema svoju nižu oktavu, jer to imaju samo transcedentne planete kojima je to potrebno kako bi funkcionirale na 'zemaljskom nivou'. Tako je Merkur egzaltiran u Vodenjaku i predstavlja Uranovu nižu oktavu: Merkur je misao/Uran je ideja. Merkur je razum, Uran je inteligencija. Ukoliko si više naklonjen tradicionalnoj astrologiji, tada će ti ove stvari biti neprihvatljive.

Facies, kako bi ti objasnio razliku između simbioze i jointnessa, astrološki jel...
Ne znam,ja vjerovatno vise Saturnovski posmatram svijet oko sebe(za razliku od tebe) pa sam svjestan cinjenice da se svako zivo bice na planeti svjesno ili nesvjesno vodi vlastitom interesu ili koristi(Saturn,ili Sa0Mo) i potrebi za opstankom(cini mi se da je to Pluton,mozda grijesim)Nemoguce se dotaci ove teme astroloski ako ne prodremo duboko u filozofiju,dok ti astroloske teze i "pravila" posmatras fixno i nepromjenjivo bez dublje analize zasto su one bas takve,a da nisu mozda drugacije?
Ako bi simbioza predstavljala princip u kojem ziva bica koja zive u zajednickom stanistu imaju koristi jedan od drugoga onda je tu jako vaznan ovaj pojam"ziva bica" jer se Uran(ti kazes Inteligencija) ili Neptun(vjera) moze vezati samo za covjeka(za svjesno bice) a Simbioza se odnosi na sve sto se krece na planeti.Nema Medvjed potrebu da vjeruje(Neptun) ili da razmislja(Uran),zivotinje zive po instiktu.
O ovoj temi se mogu pisati textovi na 5 stranica,jer svaka teza koju uocim daje 50 razlicitih odgovora.Nije Uran ravnopravnost ,ako revolucionar ubije kralja(nije ravnopravnost po kralju) pa je i to dominacija i korist jednoga od njih dvojice.Nije Uran ravnopravnost ako zena ostavi muza i ode na svoju stranu,a njemu zao(on je tu ostecen),nije ravnopravnost ako se podijeli novac na jednake dijelove svima onima koji to jesu i koji nisu zasluzili,to je nepravda(Komunista sam,sta pricam)
Vatra nije otkrivena sa naumom i idejom,nego instiktom.Racunari nisu osmisljeni tek tako sto je nekome odjednom sinula ideja o njima ,nego Evolucijom korak po korak,prnesena su neka saznanja iz prirode koja su se gomilala vijekovima(matematika,fizika,Saturn).Jer da se radi o trenutnom bljesku ideje i o Uranu Racunare bi koristila i Kleopatra.
Svako pravilo (pa i ono da nema pravila) je opet pravilo ,pa je pod pokroviteljstvom Saturna,i kao takvo je u sluzbi covjeka kao svjesnoga bica.Saturn predstavlja i princip kristalizacije sto znaci da svaka ideja koju osmisli Merkur(eto i Uran) mora da prodje ovjeru Saturna i Jupitera da bi bila prilagodjena interesima(duhovnim i materijalnim) covjeka.Sve se svodi na interes i korist.Potreba za slikanjem,umjetnoscu(Neptun) je takodjer podredjena zadovoljenju nekih unutrasnjih zadovoljenja umjetnika(to je njegov interes)
Kazem duga tema,bez kraja,pa cu da se sjetim cika Aristotela"Sto vise poznajem zivot,sve manje znam o njemu"
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 22:17   #30
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Ne znam,ja vjerovatno vise Saturnovski posmatram svijet oko sebe(za razliku od tebe) pa sam svjestan cinjenice da se svako zivo bice na planeti svjesno ili nesvjesno vodi vlastitom interesu ili koristi(Saturn,ili Sa0Mo) i potrebi za opstankom(cini mi se da je to Pluton,mozda grijesim)
Potreba za zadovoljenjem osnovnih životnih potreba nema veze s koristi već je dio prirodnog nagona za samoodržanjem. Kako je Sunce život egzaltirano u Ovnu (1k) osnovni nagon za opstankom ima veze s 1k, dalje potrebe su u 2k (VE), itd....Ne znam zašto si naveo MO0SA kao aspekt koji govori o nekom ko je od interesa ili koristi, sobzirom da označava emocionalnu stabilost/ravnotežu i potrebu za istim, dok korist ide preko 2k gdje je VE. Ali tu se mora raditi onda o nekim određenim astrološkim faktorima. Neko ko je usmjeren na vlastite interese može između ostalog imati i naglašenu 1k.....
Zašto bih posmatrala svijet kroz prizmu bilo koje planete? Svijet se sastoji od svih 10...

Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Nemoguce se dotaci ove teme astroloski ako ne prodremo duboko u filozofiju,dok ti astroloske teze i "pravila" posmatras fixno i nepromjenjivo bez dublje analize zasto su one bas takve,a da nisu mozda drugacije?
Ne znam na osnovu čega si to zaključio, jer mislim da sam za svaku tezu dala dobar argument. Naravno da na pdf astrologija uvijek pišem u okvirima astrologije.....na pdf filozofija bi vjerojatno stekao drugačiji utisak.

Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Ako bi simbioza predstavljala princip u kojem ziva bica koja zive u zajednickom stanistu imaju koristi jedan od drugoga onda je tu jako vaznan ovaj pojam"ziva bica" jer se Uran(ti kazes Inteligencija) ili Neptun(vjera) moze vezati samo za covjeka(za svjesno bice) a Simbioza se odnosi na sve sto se krece na planeti.Nema Medvjed potrebu da vjeruje(Neptun) ili da razmislja(Uran),zivotinje zive po instiktu.
Od starta smo ovdje pisali u kontekstu čovjeka i međuljudskih odnosa, pa nije bilo potrebno raspravljati u kontekstu 'živih/neživih' bića ili životinja. Dakle, ako se radi o ljudskim odnosima nije potrebno razmišljati u pravcu kojim si krenuo.

Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
O ovoj temi se mogu pisati textovi na 5 stranica,jer svaka teza koju uocim daje 50 razlicitih odgovora.Nije Uran ravnopravnost ,ako revolucionar ubije kralja(nije ravnopravnost po kralju) pa je i to dominacija i korist jednoga od njih dvojice.Nije Uran ravnopravnost ako zena ostavi muza i ode na svoju stranu,a njemu zao(on je tu ostecen),nije ravnopravnost ako se podijeli novac na jednake dijelove svima onima koji to jesu i koji nisu zasluzili,to je nepravda(Komunista sam,sta pricam)
U ovom tvom primjeru Uran napada jer teži ravnopravnosti koju mu je kralj (SO) oduzeo svojom vlašću (SA). On je dakle dominirao, a onaj nad kime je dominirao je tražio ravnopravnu poziciju. Pa se desilo to što se desilo.
Žena npr ostavi muža jer je gušio (SA) njenu slobodu ili ko zna još koji razlog, a muž je trebao prije na to mislit. On je oštećen, jer se doveo do toga svojim ponašanjem (SA). Naravno nije ravnopravnost (UR) raspodijeliti novac svima koji ga zaslužuju i/ili ne zaslužuju, to je stvar Neptuna - milosrđe.

Quote:
Facies kaže: Pogledaj post

Vatra nije otkrivena sa naumom i idejom,nego instiktom.Racunari nisu osmisljeni tek tako sto je nekome odjednom sinula ideja o njima ,nego Evolucijom korak po korak,prnesena su neka saznanja iz prirode koja su se gomilala vijekovima(matematika,fizika,Saturn).Jer da se radi o trenutnom bljesku ideje i o Uranu Racunare bi koristila i Kleopatra.
da je vatra otkrivena instinktom, tada bi i životinje uznapredovale do razine čovjeka. Ne možeš razvijati računalnu tehnologiju, dok za početak ne razviješ pismo/komunikaciju (ME), i struju (UR) i još neke nauke (UR). Čovjek je i puno prije razvoja avijacije (UR) razmišljao (ME) o letenju (UR)
. To je spor proces jer postoje prioriteti. Trenutna ideja (UR) je tek ideja za koju je potrebno vrijeme da se razradi. Ako pola Evrope umire od kuge, onda se u tom momentu ima potreba za razvojem medicine, pa ostalo pada u drugi plan.....prioriteti dakle....
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Svako pravilo (pa i ono da nema pravila) je opet pravilo ,pa je pod pokroviteljstvom Saturna,i kao takvo je u sluzbi covjeka kao svjesnoga bica.Saturn predstavlja i princip kristalizacije sto znaci da svaka ideja koju osmisli Merkur(eto i Uran) mora da prodje ovjeru Saturna i Jupitera da bi bila prilagodjena interesima(duhovnim i materijalnim) covjeka.Sve se svodi na interes i korist.Potreba za slikanjem,umjetnoscu(Neptun) je takodjer podredjena zadovoljenju nekih unutrasnjih zadovoljenja umjetnika(to je njegov interes)
Kazem duga tema,bez kraja,pa cu da se sjetim cika Aristotela"Sto vise poznajem zivot,sve manje znam o njemu"
Shvaćam ali ovo o čem govoriš nema neku vezu s ovom temom.....opet nisam shvatila kako bi ti objasnio razliku između simbioze i jointness odnosa i kako je to prikazano u horokopu.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 22:36   #31
Mislim da bi jointess bio opisan nekim aspektom između Urana i Neptuna u 7. kući. Budući i sama imam konjukciju Ur/Ne u 7. kući, uvjek mi je u bilo kakvom odnosu potreban prostor za mene, određena sloboda, ne podnosim striktne odnose i pravila u vezama, tipa ovo smiješ, ovo ne smiješ, ovo ćemo ovako itd. Pružam drugoj osobi određenu slobodu za sebe i svoje potrebe, također to isto tražim za samu sebe. Naravno pod ovim se sad ne misli da osobe mogu raditi što požele jedna druogoj iza leđa, nego jednostavno pružanje nekog prostora samo za sebe, odmor, i slično. Sve drugačije od ovoga mi je parazitski odnos.
Također, jointess (UR/NE, 7.p.) odnos vjerovatno osobama nije bitan papir, odnosno formalnost, obilježavanje veze brakom itd. Tu je već upleten strogi Saturn, jer on želi "oformiti" tu vezu (iako je ona već oformljena samo nije označena papirom).
Ice_scorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 23:58   #32
Quote:
Ice_scorpio kaže: Pogledaj post
Mislim da bi jointess bio opisan nekim aspektom između Urana i Neptuna u 7. kući. Budući i sama imam konjukciju Ur/Ne u 7. kući, uvjek mi je u bilo kakvom odnosu potreban prostor za mene, određena sloboda, ne podnosim striktne odnose i pravila u vezama, tipa ovo smiješ, ovo ne smiješ, ovo ćemo ovako itd. Pružam drugoj osobi određenu slobodu za sebe i svoje potrebe, također to isto tražim za samu sebe. Naravno pod ovim se sad ne misli da osobe mogu raditi što požele jedna druogoj iza leđa, nego jednostavno pružanje nekog prostora samo za sebe, odmor, i slično. Sve drugačije od ovoga mi je parazitski odnos.
Također, jointess (UR/NE, 7.p.) odnos vjerovatno osobama nije bitan papir, odnosno formalnost, obilježavanje veze brakom itd. Tu je već upleten strogi Saturn, jer on želi "oformiti" tu vezu (iako je ona već oformljena samo nije označena papirom).
ajme, super baš ti gledam natalnu......a kako objašnjavaš, ili kako se manifestirao položaj te konjukcije u Jarcu? Vladar je Saturn Aq 180 Mjesec, znači li to da se taj prostor odnosi na emocionalni aspekt odnosa? Ili?
Jel zbog Jarca teško održavati takav odnos, tj prelazi li ponekad u simbiozu koja te sputava? Partner bi tu onda bio onaj ko se nameće kao dominantan što te zatvara i hladi (180MO)?
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 00:19   #33
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
ajme, super baš ti gledam natalnu......a kako objašnjavaš, ili kako se manifestirao položaj te konjukcije u Jarcu? Vladar je Saturn Aq 180 Mjesec, znači li to da se taj prostor odnosi na emocionalni aspekt odnosa? Ili?
Jel zbog Jarca teško održavati takav odnos, tj prelazi li ponekad u simbiozu koja te sputava? Partner bi tu onda bio onaj ko se nameće kao dominantan što te zatvara i hladi (180MO)?
Da, prostor se često odnosio na emocionalni dio. Odnosno partner bi nakon nekog vremena počeo da me sputava, daje neka pravila, tipa on će ovo da uradi pa bih mogla i ja (a to zapravo uključuje moje odricanje, njegovo ne, jer je i dotad tako funkcionirao). Nadam se da razumiješ što hoću da kažem, npr. 2 osobe ostvare divan odnos, sve je super, i nakon nekog vremena jedna osoba dođe i pod maskom ljubaznosti i želje da se veza "poboljša" daje neke mogućnosti koje sputavaju drugu osobu i on to zna ali svejedno predlaže.(ili postavljanje ultimatuma). Poslije mog neslaganja s tim, on kao prihvaća ali se to opet ispoljava kroz frustriranost itd. Nakon toga to sve rezultira hladnoćom, udaljavanjem i završava s prekidom(skoro pa redovito s moje strane), jer ja jednostavno ne mogu funkcionirati prigušeno(simbioza).
Mislim da osobe moraju imati prostor za sebe i da jedino tako mogu ostvariti čist odnos, vrijedan. A kad se jedna strana guši radi druge kad-tad to će da pukne.
Ice_scorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 09:44   #34
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post

Shvaćam ali ovo o čem govoriš nema neku vezu s ovom temom.....opet nisam shvatila kako bi ti objasnio razliku između simbioze i jointness odnosa i kako je to prikazano u horokopu.
Nisam mislio da si slabiji filozof od mene nego da se ove teme nemoguce dotaci ako ne udjemo u filozofski pritup istoj.
Uvijek je u proslosti do Revolucija i pobuna dolazilo iskljucivo zato sto su Kraljevi(kralja sam naveo kao primjer,moze da bude bilo kakav autoritet) bili nevaljali pa su ovi sto su dizali pobune kroz simboliku Urana trazili ravnopravnost i jednakost za sve?Dobro poznajem istoriju i jako cesto su to bile bune i oruzani revolti koji su se svodili samo na licni interes,u stvari borbu za polozaje pojedinaca koji su mase koristili samo u svoje licne svrhe.
Sve u zivotu je interes,pa i taj prirodni nagon za opstankom spada u domen interesa,potreba za udisanjem vazduha,za vjerom u Boga je interes(ja cu Boze da ti se molim a od tebe ocekujem da ces da me nagradis,znaci opet korist).Ljubav je interes(biramo one osobe koje samo nas cine srecnima,necemo druge),pa sam rekao da taj teznja ka ostvarivanju koristi moze da bude svjesna i nesvjesna.Konjukciju SA0Mo sam naveo kao primjer nesvjesne teznje pojedinca ka ostvarivanju koristi,SO0Sa bi bila mozda svjesna,Me0Sa intelektualna,Ve0Sa kroz ljubav itd.
Da nebi dalje duzio da probam da odgovorim na tvoje pitanje.Jointness bi mozda opisao kao odnos Sa0Ur u 7 polju(interes i korist pojedinca kroz slobodni pristup u partnerskom odnosu)mozda SA u Vodoliji u 7moj(pojma nemam)Sto se tice simbioze zavisi sa koje strane je posmatramo pa ako se ona svodi na opstanak jedinke kroz cinjenje ustupaka drugoj onda ta korist moze da se opise kao Sa0Ve(ako se radi o hrani)ili SA0Ma(ako se radi o licnom bioloskom opstanku)
Ovo za vatru,struju i ostalo na nekom drugom podforumu,ne smijem vise ovdje
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 13:54   #35
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Nisam mislio da si slabiji filozof od mene nego da se ove teme nemoguce dotaci ako ne udjemo u filozofski pritup istoj.
Uvijek je u proslosti do Revolucija i pobuna dolazilo iskljucivo zato sto su Kraljevi(kralja sam naveo kao primjer,moze da bude bilo kakav autoritet) bili nevaljali pa su ovi sto su dizali pobune kroz simboliku Urana trazili ravnopravnost i jednakost za sve?Dobro poznajem istoriju i jako cesto su to bile bune i oruzani revolti koji su se svodili samo na licni interes,u stvari borbu za polozaje pojedinaca koji su mase koristili samo u svoje licne svrhe.
Sve u zivotu je interes,pa i taj prirodni nagon za opstankom spada u domen interesa,potreba za udisanjem vazduha,za vjerom u Boga je interes(ja cu Boze da ti se molim a od tebe ocekujem da ces da me nagradis,znaci opet korist).Ljubav je interes(biramo one osobe koje samo nas cine srecnima,necemo druge),pa sam rekao da taj teznja ka ostvarivanju koristi moze da bude svjesna i nesvjesna.Konjukciju SA0Mo sam naveo kao primjer nesvjesne teznje pojedinca ka ostvarivanju koristi,SO0Sa bi bila mozda svjesna,Me0Sa intelektualna,Ve0Sa kroz ljubav itd.
Da nebi dalje duzio da probam da odgovorim na tvoje pitanje.Jointness bi mozda opisao kao odnos Sa0Ur u 7 polju(interes i korist pojedinca kroz slobodni pristup u partnerskom odnosu)mozda SA u Vodoliji u 7moj(pojma nemam)Sto se tice simbioze zavisi sa koje strane je posmatramo pa ako se ona svodi na opstanak jedinke kroz cinjenje ustupaka drugoj onda ta korist moze da se opise kao Sa0Ve(ako se radi o hrani)ili SA0Ma(ako se radi o licnom bioloskom opstanku)
Ovo za vatru,struju i ostalo na nekom drugom podforumu,ne smijem vise ovdje
vratit ću se kasnije na prvi dio tvog odgovora (kad malo promislim), nego me zanima ovo što sam boldala..... Mi smo se nekako od starta držali ljubavnih odnosno bračnih odnosa i 7k.
Ja sam na početku također pomislila na odnos SA i UR, kasnije sam promijenila mišljenje, pa me zanima, ukoliko bi se jointness odnos odnosio na poslovni odnos tipa 2k, 6k ili 10k, šta onda? U tim kućama je interes/korist već sadržan nevezano za Saturna, tj SA je nepotreban.
Kako razlikuješ jointness ljubavni odnos/brak od poslovnog jointnessa? U čemu je razlika?
Kako razlikuješ ljubavnu simbiozu od poslovne simbioze?
Dakle, aspekt + kuće?
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 15:28   #36
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
vratit ću se kasnije na prvi dio tvog odgovora (kad malo promislim), nego me zanima ovo što sam boldala..... Mi smo se nekako od starta držali ljubavnih odnosno bračnih odnosa i 7k.
Ja sam na početku također pomislila na odnos SA i UR, kasnije sam promijenila mišljenje, pa me zanima, ukoliko bi se jointness odnos odnosio na poslovni odnos tipa 2k, 6k ili 10k, šta onda? U tim kućama je interes/korist već sadržan nevezano za Saturna, tj SA je nepotreban.
Kako razlikuješ jointness ljubavni odnos/brak od poslovnog jointnessa? U čemu je razlika?
Kako razlikuješ ljubavnu simbiozu od poslovne simbioze?
Dakle, aspekt + kuće?
A sto i ti postavljas lagana pitanjaGdje ti je Merkur,u Jarcu ili u Strijelcu?
Sve 3 zemljane kuce su pod triplicitetom Saturna,pa se za sve 3 moze izvesti isti obrazac.Ako iskljucivo gledamo 2 kucu(hrana ,imovina) onda bi to bio odnosSA0vE0Ur,6 kuca (usluga,posao) SA0Me0Ur(SAturn je uvijek po meni ezan za korist)
Pa oba Jointness slucaja se odnose opet na zadovoljenje odredjene vrste interesa sa ciljem ostvarivanja koristi,u prvom slucaju emotivne,sexualne, pa mozda i dohuvne a u drugom materijalne.
U slucaju ljubavne simbioze mislim da samo Ne0Ur moze da je prikaze(Ne je visa oktava Venere i mislim da je Ne jedini moze da da beuslovnu ljubav,a da nista ne trazi zauzvrat,i duhovni interes Neptuna na ta nacin bude zadovoljen,mada bi ja i ovdje ubacio SA),dok se poslovna simbioza iskljucivo veze za po meni Me0Sa,cinjenje usluga sa ciljem sticanja obostrane materijalne koristi.
U stvari nisam siguran,mislim da ti tu simboliku bolje prepoznajes.
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 20:12   #37
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Uvijek je u proslosti do Revolucija i pobuna dolazilo iskljucivo zato sto su Kraljevi(kralja sam naveo kao primjer,moze da bude bilo kakav autoritet) bili nevaljali pa su ovi sto su dizali pobune kroz simboliku Urana trazili ravnopravnost i jednakost za sve?Dobro poznajem istoriju i jako cesto su to bile bune i oruzani revolti koji su se svodili samo na licni interes,u stvari borbu za polozaje pojedinaca koji su mase koristili samo u svoje licne svrhe.
Sve u zivotu je interes,pa i taj prirodni nagon za opstankom spada u domen interesa,potreba za udisanjem vazduha,za vjerom u Boga je interes(ja cu Boze da ti se molim a od tebe ocekujem da ces da me nagradis,znaci opet korist).Ljubav je interes(biramo one osobe koje samo nas cine srecnima,necemo druge),pa sam rekao da taj teznja ka ostvarivanju koristi moze da bude svjesna i nesvjesna.Konjukciju SA0Mo sam naveo kao primjer nesvjesne teznje pojedinca ka ostvarivanju koristi,SO0Sa bi bila mozda svjesna,Me0Sa intelektualna,Ve0Sa kroz ljubav itd.
Interes nije isto što i potreba. Neki se mole iz interesa, neki iz potrebe. Ovi koji se mole iz interesa, čine to očekujući nešto zauzvrat, dok ovi drugi čine to neovisno o rezultatu. Dakle ključna razlika je u očekivanju, a da bi nešto očekivao moraš uključiti svijest (SO). Interes uvijek uključuje svjesnu akciju. Kažeš 'dišemo vazduh iz interesa'? Dišemo automatski bez da mislimo o tome, ne dišemo svjesno u očekivanju da će to disanje proizvesti neki efekt, stoga to nema veze s interesom, već potrebom. Npr piješ vodu jer si žedan (potreba), a nekad piješ vodu jer si pročitao da je dobro za zdravlje (interes). Venera je potreba, Saturn je interes.
Ljubav nije interes (osim u određenim situacijama). Naprimjer, dvoje se ožene jer je žena trudna; dvoje krenu u vezu, ne jer se vole već iz razloga što se osjećaju usamljeno.....to su odnosi radi interesa.... ili...dvoje se ožene jer jedan od partnera dobrostojeći.....itd...
Da je tvoja tvrdnja 'biramo samo one koji nas usrećuju'....ispravna, tada bi svaki odnos gdje naš partner zaglavi u neke probleme ili se razboli - završila prekidom, što naravno nije točno.
Ostvarenje koristi ne može biti nesvjesno, jer biti s nekim iz koristi ili raditi nešto iz koristi uključuje koristoljublje za što je potrebna svjesna namjera.
Jel znaš za neki odnos (svoj ili tuđi) kada ti je do nekog stalo neovisno o tome šta ti od toga imaš? To je ljubav.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 20:23   #38
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
A sto i ti postavljas lagana pitanjaGdje ti je Merkur,u Jarcu ili u Strijelcu?
U Ribama mi je Merkur (5 aspekata), ali vrh 3k u Jarcu.


Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Sve 3 zemljane kuce su pod triplicitetom Saturna,pa se za sve 3 moze izvesti isti obrazac.Ako iskljucivo gledamo 2 kucu(hrana ,imovina) onda bi to bio odnosSA0vE0Ur,6 kuca (usluga,posao) SA0Me0Ur(SAturn je uvijek po meni ezan za korist)
Pa oba Jointness slucaja se odnose opet na zadovoljenje odredjene vrste interesa sa ciljem ostvarivanja koristi,u prvom slucaju emotivne,sexualne, pa mozda i dohuvne a u drugom materijalne.
U slucaju ljubavne simbioze mislim da samo Ne0Ur moze da je prikaze(Ne je visa oktava Venere i mislim da je Ne jedini moze da da beuslovnu ljubav,a da nista ne trazi zauzvrat,i duhovni interes Neptuna na ta nacin bude zadovoljen,mada bi ja i ovdje ubacio SA),dok se poslovna simbioza iskljucivo veze za po meni Me0Sa,cinjenje usluga sa ciljem sticanja obostrane materijalne koristi.
U stvari nisam siguran,mislim da ti tu simboliku bolje prepoznajes.
malo si me zbunio. Simbioza NE/UR? A korist? U simbiozi dolazi do međusobnog iskorištavanja.....
Ukoliko 6k posmatraš kao mjesto rada koje opisuje odnos s onime s kime surađuješ, kako tu izgleda simbiotski odnos, a kako jointness odnos?
Inače se u poslovnim kućama (2/6/10) podrazumijeva poslovni interes.....nema potrebe da tu ističeš Saturna. Svi mi radimo jer imamo interes, ne radimo iz vica....
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 20:50   #39
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
Interes nije isto što i potreba. Neki se mole iz interesa, neki iz potrebe. Ovi koji se mole iz interesa, čine to očekujući nešto zauzvrat, dok ovi drugi čine to neovisno o rezultatu. Dakle ključna razlika je u očekivanju, a da bi nešto očekivao moraš uključiti svijest (SO). Interes uvijek uključuje svjesnu akciju. Kažeš 'dišemo vazduh iz interesa'? Dišemo automatski bez da mislimo o tome, ne dišemo svjesno u očekivanju da će to disanje proizvesti neki efekt, stoga to nema veze s interesom, već potrebom. Npr piješ vodu jer si žedan (potreba), a nekad piješ vodu jer si pročitao da je dobro za zdravlje (interes). Venera je potreba, Saturn je interes.
Ljubav nije interes (osim u određenim situacijama). Naprimjer, dvoje se ožene jer je žena trudna; dvoje krenu u vezu, ne jer se vole već iz razloga što se osjećaju usamljeno.....to su odnosi radi interesa.... ili...dvoje se ožene jer jedan od partnera dobrostojeći.....itd...
Da je tvoja tvrdnja 'biramo samo one koji nas usrećuju'....ispravna, tada bi svaki odnos gdje naš partner zaglavi u neke probleme ili se razboli - završila prekidom, što naravno nije točno.
Ostvarenje koristi ne može biti nesvjesno, jer biti s nekim iz koristi ili raditi nešto iz koristi uključuje koristoljublje za što je potrebna svjesna namjera.
Jel znaš za neki odnos (svoj ili tuđi) kada ti je do nekog stalo neovisno o tome šta ti od toga imaš? To je ljubav.
Ne postoje one osobe koje se mole Bogu tek tako,jedni to rade ocekujuci nesto zauzvrat(pozitivni i normalni interes Ne0SA)a drugi zbog Bogobojaznosti i poniznosti prema Svevisnjem(interes je dusevni Mir kroz molitvu,tako osjecaju vecu sigurnost,sto je opet prirodni interes)
Jesi li ti ikada razmisljala dali bi ikada bila u vezi sa muskarcem koji ne zadovoljava tvoje emotivne,duhovne,intelektualne,finansijske ili bilo koje teznje?DAli bi poklonila sebe prvom muskarcu koji bi ti se ponudio na ulici i poklonila mu svoju bezuvjetnu ljubav?Naravno da nebi ako ti se nebi svidio i u njemu nebi vidjela ono osobu od koje ocekujes da ce opet tebe da usreci.Znaci radi si opet o emotivnom ili duhovnom interesu.Da nije tako nebi imali nikakvih normi pri odabiru partnera,birali bi prvoga ko bi nam se ponudio.Ali ne,mi tu gledamo prvenstveno svoje zadovoljstvo
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 21:04   #40
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
U Ribama mi je Merkur (5 aspekata), ali vrh 3k u Jarcu.




malo si me zbunio. Simbioza NE/UR? A korist? U simbiozi dolazi do međusobnog iskorištavanja.....
Ukoliko 6k posmatraš kao mjesto rada koje opisuje odnos s onime s kime surađuješ, kako tu izgleda simbiotski odnos, a kako jointness odnos?
Inače se u poslovnim kućama (2/6/10) podrazumijeva poslovni interes.....nema potrebe da tu ističeš Saturna. Svi mi radimo jer imamo interes, ne radimo iz vica....
Boga mi se osjeti da taj Merkur ide duboko na samo dno okeanaA 3 u Jarcu zeli sva ta razmisljanja i istrazivanja da preslika u jednu Formu i da ih prezentira dalje,mozda se sta i zaradi
Sto se tice simbioze nisi primjetila da sam uz Ne0Ur napisao da bi i tu dodao i Sa
Zasto se vezes samo za zemljane kuce,i sve ostale imaju potrebu da ostvare neki interes(korist)naravno u svojoj sferi interesovanja
2,6 i 10 kuca jesu materijalne i njihov interes bi trebao da se svodi na materijalno zadovoljavanje,ali naravno da nisu iste i mozda si tu i u pravu,mozda 2 i 6 kuci ne treba dodavati i Saturna,posto i Venera i Merkur sadrze takodjer taj zemljani princip.Vodio sam se onom da je Saturn najveci materijalista zodijaka(sa cime se licno ne slazem) i geslom Jarca"JA koristim" pa me mozda to ponijelo.A i ona komparacija izmedju tranSaturnovskih planeta i Saturna me malo navela da pretjeram ocito.
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:08.