Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2003., 20:18   #1
Kome pripada Sveta Zemlja IZRAEL ?

Da li vam je poznato, da i Koran Svetu Zemlju daje Zidovima ? Nigdje u Koranu ne stoji, da Eretz Izrael pripada Muslimanima.
Ali na tri mjesta stoji izricito, da Eretz Izrael pripada Zidovima.

1) "I prisjeti se kada je Mojsije govorio svome narodu : O ljudi, sjetite se Allahove milosti prema vama, kada je uzdigao medju vama proroke i kraljeve vam postavio i dao vam ono sto nikom nije dao. Oh, narode, nastani zemlju, koju vam je Allah odredio; i ne okrecite ledja, kako se nebi kao izgubljeni vratili".
(Sura 5; 20-21)

2) "I kao nasljedstvo dacemo mi narodu, koji je bio ocjenjen kao slab, Istok i Zapad zemlje, koju smo mi blagoslovili, i bilo je ispunjeno obecanje i rijec tvoga Gospodara prema djeci Izraelovoj, jer su ostali vjerni. I mi smo razorili djela i gradnje Faraonove i njegova naroda".
(Sure ; 7, 137)

3) I mi smo govorili poslije unistenja djeci Izraelovoj, nastanite zemlju i kada obecanje i prorostva se ispune, onda cemo vas mi u razlicitim skupinama ovamo "dovesti".
(Sure ; 17, 137)

Da li Muslimani, koji tvrde da je Sveta zemlja obecana Muslimanima, i to zele Koranom opravdati, svijesno lazu, ili nepoznaju svoju svetu knjigu ?

Seik Ahmed Jassin, citira vise versa Korana u Hamazovoj-Charti, ali niti jedan vers se ne odnosi na Eretz Izrael, kao islamsku zemlju! To je i u PLO-Charti isti slucaj!

Oni svoje pravo na Svetu zemlju fundiraju na jednom versu iz Korana, gdje se spominje cijeli Univerzum kao nasljestvo Muslimana, sto je ne samo apsurd, nego i vrlo suluda i neosnovana konstatacija.

A ime Jeruzalem, ne spominje se niti jedan jedini put u Koranu.
Sam prorok Mohamed, kako bi pridobio ondasnje Zidove za sebe, odredio je Jeruzalem kao smjer za molitvu=Kiblu, pa kada Zidovi nisu na to reagirali, korigirao svoje misljenje i odredio Meku.
A sami put u nebo, koji se toboze dogodio iz Jeruzalema, samo je puka legenda, kako nam je islamski povjesnicar iz Egipta, u 14 stoljecu ostavio dokumentirano. Zvao se Eben Qassir!

A pojam u Koranu, "udaljena"=Moseja, ne implicira Al-Aksu
Moseju, kao sto to misle Islamisti, jer ta Moseja nije tada niti bila sagradjena!

Dakle, samo i iskljucivo lazi i nebuloze.
A U Bibliji stoji izvorno i nepatvoreno prorocanstvo od Ezekijela:

"Ovako govori Jahve Gospod: A kad vas ocistim od svih bezakonja vasih, napuciti cu opet vase gradove i sagraditi razvaline; opustjela zemlja, nekoc pustinja naocigled svakom prolazniku, bit ce opet obradjena.

Tada ce se reci: 'Evo zemlje sto bijase pusta, a postade kao vrt edenski! Gle gradova sto bijahu pusti, same razvaline i rusevine, a sada su utvrdjeni i napuceni!' I narodi oko vas koji preostanu znat ce da ja, Jahve, razvaljeno opet gradim, i sto bi opustoseno, opet sadim. Ja, Jahve, rekoh i ucinit cu!"
(Ezekijel; 36; 33-36)
Vrlo uvjerljivo, istinito i skoro sve ostvareno. Zidovi su ucinili od pustinje "vrt edenski" i treba im cestitati.
A kazem "skoro ostvareno", jer nije dosao kraj svim mukama!
Zadnji cin predstoji jos!
Sa stovanjem!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 20:30   #2
Ma kako neke fictitious knjige poput Kurana i Biblije mogu odredjivati kome pripada zemlja?

Ta zemlja pripada Palestincima, anyway...
 
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 20:57   #3
U ime Boga Sveopceg Dobrocinitelja Milostivog

Mir i dobro

Agi sve se bojim da zelis dokazati da je opravdano etnicko ciscene Arapa sa tih prostora.
Bog ti se smilovao pa naravno da Jevreji imaju pravo na svoj zivot i zemlju.

Svojim dokazivanjem si opet fulao sto potvrdjuje kako ti je tesko da shvatis jednu recenicu, a kamoli Kur'an il' Bibliju.

Uzviseni Allah kaze:

Quote:
1) "I prisjeti se kada je Mojsije govorio svome narodu : O ljudi, sjetite se Allahove milosti prema vama, kada je uzdigao medju vama proroke i kraljeve vam postavio i dao vam ono sto nikom nije dao. Oh, narode,; nastani zemlju, koju vam je Allah odredio; i ne okrecite ledja, kako se nebi kao izgubljeni vratili".
A nastavak izgleda ovako:

22. oni rekoše: "O Musa! u njoj je nemilosrdan narod i mi u nju nećemo ući god oni iz nje ne iziđu, mi ćemo onda sigurno ući."

23. Dva čovjeka koja su se Allaha bojala i kojima je On darovao milost Svoju – rekoše: "Navalite im na kapiju, pa kad kroz nju prođete, bićete sigurno pobjednici; a u Allaha se pouzdajte, ako ste vjernici!"

24. "O Musa," – rekoše oni – "dok god su oni u njoj mi nećemo u nju ulaziti! Hajde ti i Gospodar tvoj pa se bijte, mi ćemo ovdje ostati!"

25. "Gospodaru moj," – reče Musa – "ja osim sebe imam moć samo nad bratom svojim; zato presudi nama i ljudima grešnim!’
("Al-Ma'ida"- "Trpeza")



Po tvom tumacenju kako si sebi zamislio ispada da ni zivotinjama nema mjesta na tom podrucju Kako mozes taki biti? I zidovi su narod i bili su dobri vjernici koji su vjerovali u Allaha te imaju i dan danas pravo da zive tamo zajedno sa muslimanima. Covjece okani se vise jednom dokazivanja tih rasistickih misli.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 21:32   #4
Quote:
Pale Blue Eyes kaže:
Ma kako neke fictitious knjige poput Kurana i Biblije mogu odredjivati kome pripada zemlja?

Ta zemlja pripada Palestincima, anyway...




*Neustrasiva PBE! Daj mi molim te dokaze za to!?
Kojim argumentima ti zelis argumentirati?
Ovo je vrlo slabo, da ne kazem jadno od jedne intelektualke, tvoga ranga!
Argumentiraj, ako nam zelis pokazati da je istina ono sto tvrdis!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 21:45   #5
kaj kome pripada? jebenim feničanima, kome bi pripadala?!

aj ti meni podastri dokaze da NE PRIPADA palestincima.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 22:46   #6
Talking

MA SVE JE TO SRPSKO MORE CELA VASIONA KAKVI BRE ŽIDOVI I FENIČANI
Makabejac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 23:32   #7
Izgleda da na kraju svega zemlja pripada onom tko ju drži. A Izraelci i Palestinci će se klati dok jedna strana ne pobjedi ili dok se ne nagode.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 01:23   #8
Re: Kome pripada Sveta Zemlja IZRAEL ?

Quote:
Aganor kaže:
Sam prorok Mohamed, kako bi pridobio ondasnje Zidove za sebe, odredio je Jeruzalem kao smjer za molitvu=Kiblu, pa kada Zidovi nisu na to reagirali, korigirao svoje misljenje i odredio Meku.
A sami put u nebo, koji se toboze dogodio iz Jeruzalema, samo je puka legenda, kako nam je islamski povjesnicar iz Egipta, u 14 stoljecu ostavio dokumentirano. Zvao se Eben Qassir!

Slusaj ba Aganore.

Mozda se okretao prema Isusovom grobu
da pridobije kršćane...

u krščanskim nekim enciklopedinjama piše da je Islam "strogo monoteistička religija"
U vrijeme dok muslimani nisu bili prisutni u Mekki u hramu kojeg podigose Ibrahim a.s. i sin mu Ismail u Kjabi biješe preko 300 kipića.
Okrećući se u to vrijeme u pravcu Kabe zanačilo bi klanjanje kumirima.
A kada je najvljeno oslobođenje Mekke tek onda su muslimani počeli da se okreću prema Kjabi.
__________________
poiskah štit dobri da štiti me

odbacih ga potom dobrog jer
tišti me
gorcin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 02:02   #9
Quote:
A pojam u Koranu, "udaljena"=Moseja, ne implicira Al-Aksu
Moseju, kao sto to misle Islamisti, jer ta Moseja nije tada niti bila sagradjena!
Historijska je cinjanica da je tokom inicijalnog perioda svoje misije,Poslanik s.a.v.s. , pod uputama Bozijim, odredio muslimanima da se tokom molitve okrecu prema pravcu Bayet al-Maqdas.
Poslanik je rekao:
' Ne putujte prema ni jednom mjestu , koje biste smatrali svetim , osim u slucaju putovanja u tri moseje:Masdzid e Haraam(Ka'ba), Mesdzid e Aqsaa i moseja u Medini'.

Neko moze upitati zasto bash ove tri mojese(sveta mjesta).Odgovor je vise nego ocigledan : sve tri su izgradjene od strane tri Bozija Poslanika, prema Bozijim Uputama.
.................................................. ............................................

Sto se tice fraze 'Al-Masdzid al-Aksaa' moseje u Jurusalemu,neke stvari trebaju da se uzmu u obzir:

Kur'an je 'Al-Masdzid al-Aksaa' opisao kao 'daleku' moseju(sveto mjesto).Citaoc bi trebao imati u vidu cinjenicu da su ovi ajeti objavljeni u Mekki,i zbog toga, ova fraza se ne moze koristiti za moseju u Mekki, niti u blizini Mekke(Medina).

Kur'an je opisao tu moseju kao jednu 'koju smo blagoslovili'.zanimljivo bi bilo reci da kada su Kur'anu spominje 'blagoslovljena zemlja' uvjek se referira na Palestinu.
Na primjer ajeti Al-Aa`raaf 7: 137, Al-Anbiyaa 21: 71 i Al-Anbiyaa 21: 81 spominju 'blagoslovljenu zemlju' u kontekstu Palestine.
Biblija takodje spominje Palestinu kao 'od Boga blagoslovljenu zemlju'.Kada je Mojsije s.a.v.s. obarca Izraelcanima on spominje 'blagoslovljenu zemlju' u kontekstu Palestine.'....(Knjiga izlazak: 8:7-10)

Jasno je prema tome da se 'Al-Masdzid al-Aqsaa' odnosi na Solomonov (Sulejmanov) s.a.v.s. hram, koji je izgradjen po Bozijim Uputama.
.................................................. .................................................. ..

Zatim,
Kao prvo , na mnogo mjesta u Tori , Jahve je obečao izraelcima, koji su nacija (ne religija) , zemlju od Eufrata (rijeke u Iraku) do Nila(rijeke u Egiptu).Ali, danasnji zionisti(jevrejski i krscanski)zaboravljaju da je ta zemlja obečana od Jahve i Ismailovim sljedbenicima-ukratko arapskoj naciji.Ko daje pravo tim ljudima pravo (zionistima) da prelaze na judaizam,da dodju u Palestinu, ruše kuće i razaraju porodice, da bi digli svoje sopstvene kuće.Biblija???? ne bih bash rekao.


Drugo,
kada zionistima navodish to da je Ismailovim sljedbenicima(kao naciji) takođe obečana zemlja , oni često spominju Toru i stihove "Judea i Samarija je obečana izraelčanima".Ako je ovo istina ,i ako su današnji zionisti čistokrvni jevreji(što naravno nisu, bash bash) ,onda je današnji Izrael pogrešno prorečen u Bibliji,jer ti isječci iz Tore jasno govore da obečana zemlja ne uključuje obalni pojas Palestine-Tel Aviv,Haifa,Džaffa,Ashdod i sav ostali predio tog pojasa....to područje uopšte ne postoji u proročanstvima o tzv "obečanoj zemlji" u Bibliji.

Zionisti su kolonijalni pokret koji ISKORIŠTAVA judaizam (i Bibliju) za svoje kolonijalne ciljeve.Zionizam nije judaizam,niti je to krscanstvo , niti je zionistički cilj "ispunjenje proročanstava" u Bibliji.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 02:10   #10
A Sveta zemlja pripada svom Abrahamovom potomstvu(ukljucijuci i jevreje,krscane i muslimane).Znaci u kratko pripada Palestincima ma koje religije oni bili.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 04:45   #11
Cirkuska je farsa kako Agi iz tri citirane stavke Qur'ana časnog, izvlači da Israel preipada Židovima, pogotovu onaj stavak pod zagradom 1. (gore) koji o tome uopće ne govori

Israel bi, po meni, trebao biti grad kršćana, židova i muslimana... jedinstveno mjesto na kugli u čijoj okolici ne bi smjelo biti rata, neprijateljstva, terora (državnog niti civilnog)... Te se stvari rješavaju uz dobru volju i kompromise... ali ko je danas za to? Mnogo je krvi proliveno, posebice, palestinske... Po meni ovo je jedini mogući način opstanka za tu državu, i donio bi dobro svima trima stranama, ali kada to ljudi shvate možda bude svima kasno.

Ujedno je to bio i odgovor na Zagorovo ranije pitanje o tome kako bih ja riješio tu situaciju tamo.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 11:41   #12
nesreca ljudskog roda zapocela je kad je prvi put izgovoreno : zemlja pripada nama

ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 11:44   #13
Mislim da je jabuka bila u pitanju a ne zemlja..
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 12:23   #14
Quote:
Pale Blue Eyes kaže:
Ma kako neke fictitious knjige poput Kurana i Biblije mogu odredjivati kome pripada zemlja?
Na neki način se slažem. Ta zemlja ionako izvorno pripada "okolnim narodima", Kanaancima, Amorejcima, Jebuzejcima i inima (mislim da ih bilo 7, ako se ne varam). Dakle, ta zemlja izvorno pripada danas nepostojećim narodima, koji su se preraspodijelili u ono što je nama danas geopolitički poznato
 
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 12:24   #15
"..zemlja je onoga ko zivi na njoj.."
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 12:28   #16
Quote:
Minam kaže:
"..zemlja je onoga ko zivi na njoj.."
Zar? Pa onda su osvajački ratovi, vjerski ili politički sasvim opravdani. Osvajanjem zemlja postaje moja, jer sam se tamo nastanio.

Kad su Izraelci došli u zemlju Kanaan (gdje mlijeko i med teče), izričitom su božanskom naredbom zatrli većinu okolnih naroda. Prema tome, nemamo se što buniti kad tko zatre koga i nastani se u "svojoj" zemlji?!
 
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 12:32   #17
Ja sam taj citat shvatila ne kao kad dodjemo pa osvojimo nasilno zemlju pa postane nasa nego da pripada onima koji su se tu mirno doselili.U svakom slucaju uvek domaci treba da imaju prednost..dok ne izumru..pa kad izumru u nekom kraju onda nije vise njihovo..nadam se da sam pojasnila na sta sam mislila
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 12:36   #18
Quote:
Minam kaže:
U svakom slucaju uvek domaci treba da imaju prednost..dok ne izumru..pa kad izumru u nekom kraju onda nije vise njihovo..nadam se da sam pojasnila na sta sam mislila
Pojašnjenje je bilo jasno otpočetka. Ipak, "okolni narodi" u nama znanoj Palestini nisu izumrli prirodno. Osim toga, rijetko se događa da ijedan narod izumre tek tako, iz čista mira.
 
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 12:37   #19
Pa tacno..tom logikom "ko prvi devojci njegova devojka"..
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 12:40   #20
A što reći o situaciji kad ti neko preotme djevojku? Onda je djevojka njegova!
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:33.