Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2007., 17:29   #1
Vegeta i MNG

U zadnje dve godine slusam price o stetnosti vegete(koju ne izostavljem ni u jednom obroku),odnosno o sastojku MNG(mononatrijev glutaminat),koji je inace sastojak svake ukusne hrane.Suprug mi je takodje rekao da su u Australiji,na ulazu mnogih restorana izbacene plakate u fazonu,"posluzite se jelima bez MNG."Zato bih vas zamolila ako znate nesto o tome da napisete.
Cosmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 17:38   #2
Quote:
Cosmopolita kaže: Pogledaj post
U zadnje dve godine slusam price o stetnosti vegete(koju ne izostavljem ni u jednom obroku),odnosno o sastojku MNG(mononatrijev glutaminat),koji je inace sastojak svake ukusne hrane.Suprug mi je takodje rekao da su u Australiji,na ulazu mnogih restorana izbacene plakate u fazonu,"posluzite se jelima bez MNG."Zato bih vas zamolila ako znate nesto o tome da napisete.
Ne kužim ljude koji koriste Vegetu ... sva hrana uz dodatak vegete ima identičan i dosadan okus.

Inače odgovor na pitanje:
E621 Mononatrijev glutaminat
Pojačivač okusa, biljnog ili životinjskog podrijetla. Natrijeva sol glutaminske kiseline. Mononatrijev glutaminat nalazi se i u mesu ribe, mlijeku, rajčici, no tada ne stvara probleme, jer nije u slobodnom obliku. Kao aditiv koji može imati štetne posljedice dodaje se u hranu u konzervama i u mnoge pikantne namirnice, i to pod raznim imenima, a često kao"prirodna aroma". Učestala upotreba može uzrokovati napadaje glavobolje, mučnine, vrtoglavice, lupanja srca, depresije, tjeskobe, bolove u prsima, promjene raspoloženja, napetost, hiperaktivnost, nadutost, žeđ, hladan znoj, crvenilo lica. Postoje sumnje da izaziva alergijske reakcije, posebno kod astmatičara. Smatra se ekscitotoksinom - može potaknuti živčane stanice na odumiranje, što je uočeno i u pokusima s eksperimentalnim životinjama. Smatra se da velika količina mononatrij-glutaminata izaziva snažno pobuđivanje receptora živčanih stanica, što vodi do njihova uništenja. S tim je povezan i nastanak neurodegenerativnih bolesti (Alzheimerova, Parkinsonova, Huntingdonova). Posebno može biti štetan u kombinaciji s aditivima E626 do E635. Stoga ih proizvođači često razdvajaju, ne bi li barem na ambalaži učinili opasnost manje očitom. Zabranjen u dječjoj hrani. Vidi E620 - E265.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 20:04   #3
martinn
ja ne koristim smajliće, ali bio bi to ne jedan već barem 5 palaca GORE
ni ja ne znam zašto ljudi koriste vegetu (u daljnjem tekstu V) ili kako god da se zvali pripravci sličnog tipa, tj. sastojaka. moj stav (to nije mišljenje) je da nitko tko za sebe tvrdi ili samo misli da zna kuhati NE SMiJE upotrebljavati takove pripravke, jer na taj način, osim što su, kako si ti napisao vrlo štetni, sva jela imaju ISTI okus. ako pročitaš sastav, vidiš da kod pripravljanja mesa uporabom povrća, i začina prema vlastitoj želji i procjeni, V nije potrebna. suvišna je čak.
ako pripremaš jela od povrća, sa V im ubiješ njihov okus, jer i cvjetaća i blitva jedino "smrde" na V.
jedino gdje mogu opravdati njezinu uporabu, nažalost jest veliko siromaštvo, kad nemaš novaca ni za običnu juneću kost, jednu mrkvu, peršin i sol pa u vodu sukneš žlicu V i čini ti se da imaš juhu od mesa. to je to.
u svim ostalim situacijama ona je balast.
recepti koji se pojavljuju na web stranicam, u novinama , tv i drugdje su puni savjeta za uporabu V, jer to su na kraju krajeva sponzorirane emisije i cilj jest upravo taj proizvod reklamirati
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 20:13   #4
ajmo opet! paranoja...

ajmo pozorno pročitati taj tekst.

E621 Mononatrijev glutaminat
Pojačivač okusa, biljnog ili životinjskog podrijetla. Natrijeva sol glutaminske kiseline. Mononatrijev glutaminat nalazi se i u mesu ribe, mlijeku, rajčici, no tada ne stvara probleme, jer nije u slobodnom obliku. Kao aditiv koji može imati štetne posljedice dodaje se u hranu u konzervama i u mnoge pikantne namirnice, i to pod raznim imenima, a često kao"prirodna aroma". Učestala upotreba može uzrokovati napadaje glavobolje, mučnine, vrtoglavice, lupanja srca, depresije, tjeskobe, bolove u prsima, promjene raspoloženja, napetost, hiperaktivnost, nadutost, žeđ, hladan znoj, crvenilo lica. Postoje sumnje da izaziva alergijske reakcije, posebno kod astmatičara. Smatra se ekscitotoksinom - može potaknuti živčane stanice na odumiranje, što je uočeno i u pokusima s eksperimentalnim životinjama. Smatra se da velika količina mononatrij-glutaminata izaziva snažno pobuđivanje receptora živčanih stanica, što vodi do njihova uništenja. S tim je povezan i nastanak neurodegenerativnih bolesti (Alzheimerova, Parkinsonova, Huntingdonova). Posebno može biti štetan u kombinaciji s aditivima E626 do E635. Stoga ih proizvođači često razdvajaju, ne bi li barem na ambalaži učinili opasnost manje očitom. Zabranjen u dječjoj hrani.



ljudi, čitajte kako piše. ne čitajte između redova nego čitajte točno što piše. ovako s paranojom u najmanju ruku ispada da ćete jedući vegetu dobiti parkinsona. vješto spremljena hrana začinjena malom količinom vegete nema jednoličan i dosadan okus. mononatrijev glutaminat pojačava postojeći okus, sol daje slanost, začini daju aromu, sedam vrsta sušenog povrća daje novi okus.
dakle, ono što u hranu stavite, vegeta će samo poboljšati, jer anion glutaminske i inozinske kiseline tako djeluju. ako loše kuhate, vegeta vam neće previše pomoći.

naravno, neki ljudi pretjeruju, pa stave više nego što treba (gotovo redovno), a kad se nađe netko tko pretjeruje, a tko ima pseudoalergiju ili je vrlo osjetljiv na neki od sastojaka, onda vrišti da je vegeta otrov. i njega se najviše čuje, a more ljudi koji ju koriste bez problema, stavljaju se u drugi plan.
jedni od takvih što vrište su krmače koje tuže McDonalds što imaju 250 kila, a svaki dan tamo ručaju i večeraju, a doma za užinu prigrizu janjića...

evo vam sastojci obične vegete:

kuhinjska sol do 56%
sušeno povrće min. 8% (mrkva, pastrnjak, luk, celer, peršinov list)
pojačivači okusa (mononatrijev glutaminat do 15% i dinatrijev inozinat)
šećer
začini
kukuruzni škrob
boja (riboflavin)

ne vidim gdje je tu problem. naučite čitati stručne tekstove. to nisu Glorija, Tena ili Astro, gdje morate čitati između redova i slagati svoju priču.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 21:14   #5
ne znam zašto se tako ljutiš ako imam stav da uporaba V nije potrebna, jer ipak se V sastoji kako si i sam napisao od
56% soli, što možemo i sami dodati,
min. 8 % sušenog povrća, koje nam je svim adostupno na tržnici u svježem obliku, a netko možda ima i u svom vrtu,
šečer - koji nam je svima isto u kućanstvu
začini - tko ih od nas nema!?
boja ? ne vidim razloga za uporabu boje ako su namirnice svježe ili sušene
kukuruzni škrob - ne znam ćemu služi pa ne mogu komentirati
i konačno pojačivaći okusa. to je ono što me najviše smeta, jer zašto mi treba pojačivač okusa i kojeg to okusa. niti jedan kuhar, niti u jednoj kuharskoj školi ne učiti kuhati dodavajući jelima V ili nešto sličnog sastava, kao što ni jedan kuhar koji imalo drži do sebe ne upotrebljava ovu vrstu dodatka jelima. toliko o svrsishodnosti odnosno potrebitosti.
paranoja ? možda i nije, jer ako nešto MOŽE (zgodno formulirano) uzrokovati toliko puno toga, a možemo se hraniti ukusno i bez toga, žašto se uopće izložiti ovome MOŽE.
svatko može slobodno odlučivati o načinu svoje prehrne, o mogućnostima svoje prehrane, ali činjenica jest da određeni sastojak vegete MOŽE, (istina ne piše u kojim postotcima konstatirano), uzrokovati prilično veliki broj različitih tegoba, pa ako je netko nešto načuo i pita, jer se ne želi izložiti tom riziku, ima pravo to saznati a da ne bude pri tom paranoičan.
cigareta i rak pluća pred 50 godina bili su paranoja ! danas više nisu
nije svaki strah paranoja
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 21:23   #6
Pa da kažem i ja svoju o vegeti - malo me briga što je netko koristi u svom domaćinstvu, imaju na to pravo, kao što se i ja mogu zgražati da zapravo ne znaju kuhati kad im taj žuti prah treba, ali kad u restoranima koriste vegetu poludim načisto! To smatram prijevarom, isto kao da mi podvale ribu koja nije svježa.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 21:48   #7
Hvala na odgovorima.Cak i na kritikama,da ako koristim vegetu da ne znam kuvati Sada cu da je prilicno udaljim od svoje kuhinje(vegetu),i da otkrivam nove ukuse.
Cosmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 21:52   #8
ja ne koristim vegetu jer su mi s njom sva jela sličnog okusa
nisam stručna da bi mogla procijeniti jel štetna ili korisna, meni se okus ne sviđa

kome se sviđa sam miris neka si nabavi biljku i s njom začinja jela
liči na neki križanac između peršuna i mrkve i koriste se listovi
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 21:59   #9
prošli vikend skuhadoh mahune, onako fino domaće, tata ih prskao

okus je bio malčice anemičan, pa sam šiknijo 1 žlicu vegete i odma bolji okus

ako skvikem onda neka bude ukusno
:vegeta ovisnik:
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 22:02   #10
vegeta... tužno...
gourmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 22:09   #11
zašto tužno?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 22:16   #12
prihvatljivo naravno zemljama u kojima vlada vječni led pa im je takav mišung začina sa umjetnim stabilizatorima sjajan izvor okusa ma kakvi oni bili... ali kod nas ?? u zemlji stotina začina sa najčišćom vodom i okolišem u Europi ?? pa ovdje gdjegod pljucneš naraste ruzmarin, mrkva, rogač, štogod... a mi od objesti udri po vrećicama vegete, već začinjenim pilićima, gotovim juhama... eto zato tužno...
gourmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 22:38   #13
najciscom vodom koje kao ima skoro pa najvise u evropi
pitam se zasto svako ljeto susa ubije ljetinu pored tolliko vode

ali vec idemo u offtopik
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 23:42   #14
meni je bistra juha nezamisliva bez vegete. inače je ne volim, ali u juhi obvezno mora bit!

biljka vegeta mi je bljak jer ima preintenzivan okus koji baš nema mnogo veze s vegetom. meni ima okus kao da iscijediš eterično ulje iz celera (ukoliko je moguće ) i njime obilato poliješ lišće od mrkve/celera/peršuna. ok, ja ni celer ne volim.

btw, potencijalno edukativne dijelove topika o raznim otrovima na gastronomiji sustavno ignoriram
x-type is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 01:53   #15
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
ne znam zašto se tako ljutiš ako imam stav da uporaba V nije potrebna, jer ipak se V sastoji kako si i sam napisao od
56% soli, što možemo i sami dodati,
min. 8 % sušenog povrća, koje nam je svim adostupno na tržnici u svježem obliku, a netko možda ima i u svom vrtu,
šečer - koji nam je svima isto u kućanstvu
začini - tko ih od nas nema!?
boja ? ne vidim razloga za uporabu boje ako su namirnice svježe ili sušene
kukuruzni škrob - ne znam ćemu služi pa ne mogu komentirati
i konačno pojačivaći okusa. to je ono što me najviše smeta, jer zašto mi treba pojačivač okusa i kojeg to okusa. niti jedan kuhar, niti u jednoj kuharskoj školi ne učiti kuhati dodavajući jelima V ili nešto sličnog sastava, kao što ni jedan kuhar koji imalo drži do sebe ne upotrebljava ovu vrstu dodatka jelima. toliko o svrsishodnosti odnosno potrebitosti.
paranoja ? možda i nije, jer ako nešto MOŽE (zgodno formulirano) uzrokovati toliko puno toga, a možemo se hraniti ukusno i bez toga, žašto se uopće izložiti ovome MOŽE.
svatko može slobodno odlučivati o načinu svoje prehrne, o mogućnostima svoje prehrane, ali činjenica jest da određeni sastojak vegete MOŽE, (istina ne piše u kojim postotcima konstatirano), uzrokovati prilično veliki broj različitih tegoba, pa ako je netko nešto načuo i pita, jer se ne želi izložiti tom riziku, ima pravo to saznati a da ne bude pri tom paranoičan.
cigareta i rak pluća pred 50 godina bili su paranoja ! danas više nisu
nije svaki strah paranoja
ljutim se, zato jer se našlo par ljudi koji su se okomili na prehrambeni proizvod i blate ga bez pokrića.
jesi li se sjetio koliko bi sve to posebno koštalo? a gle, to su sve pomiješali u vegeti. čak ne moraš dodati sol. boja se inače koristi da hrana ima življi izgled. ne vidim da se itko buni protiv toga. I klorofil je boja, kao i beta-karoten. Toga imaš u mrkvi, rajčici, svakom zelenom listu. iste molekule.
Kukuruzni škrob ti je isto što i gustin. Služi zgušnjavanju, recimo umaci dobiju na kompaktnosti.

pojačivač okusa služi tome da ne moramo kupovati skupe začine, nego da prođemo jeftinije, da se manje mučimo, a da imamo zadovoljavajući okus. zašto imam osjećaj da bi sva ekipa hvalila MNG da je prije par stotina godina donešen iz Indije? auuu, organsko! indija! must be goood!

cigareta i rak pluća nikad nisu bili paranoja, već su bili činjenica. medicina je oduvijek govorila da je pušenje vrlo štetno. to je udisanje dima koji nastaje tinjanjem suhog lišća, za boga dragoga. mora biti štetno.

ne znam kako vi ljudi, ali neki nemaju novca za kupovanje skupih začina. zato uzmu standardno povrće i dodaju vegetu.
MNG inače ima okus (peti okus) koji odgovara pridjevu sočno. recimo meso ga sadrži, pa je sočno, a sam po sebi, MNG pojačava postojeće okuse.

bit je u tome da se ne pretjeruje. Vegeta se ne jede žlicom. ona je dodatak jelima.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 06:48   #16
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
... I klorofil je boja, kao i beta-karoten. Toga imaš u mrkvi, rajčici, svakom zelenom listu. iste molekule.
Točno, ali konkretno za betakaroten, koji je antioksidant u našem tijelu i izuzetno koristan kad u nas dođe iz povrća i voća, sintetički u vidu pripravaka, kod pušača povećava rizik raka pluća - znači nije sve bezopasno samo zato što postoji i u prirodi.

Quote:
Endimion17 kaže:
ne znam kako vi ljudi, ali neki nemaju novca za kupovanje skupih začina. zato uzmu standardno povrće i dodaju vegetu.

bit je u tome da se ne pretjeruje. Vegeta se ne jede žlicom. ona je dodatak jelima.
Ako kupuješ standardno povrće, tek onda ti vegeta ne treba, jer u vegeti nema egzotičnih začina, koliko se sjećam u onih jadnih 8% sušenog povrća nalazi se mrkva, celer, peršin. luk - dakle standardni svežanj začina za juhu, ništa egzotično!
Što se pretjerivanja tiče - Podravka je ta koja pretjeruje sa svojim reklamnim receptima, ono posipanje po ribi, po salati ... :fuj.fuj.fuj: Vegeta, koja je rođena kao dodatak juhama (i varivima - tradicionalna prehrana naših prostora, pogotovo u doba kad je vegeta osmišljena), je danas proizvod koji se u nekim domaćinstvima izopačeno koristi - npr. vidjela sam da se vegetom posipa blitva ili kupus s krumpirima na lešo, pečena jaja (?), općenito recepti na coolinariki su svi "vegetirani" do bola, ali opet, to je njihov site... sve to svejedno me ne tangira, dok god mi ne počnu podvaljivati vegetu u restoranima, samo zato što im je kuhar lijeni ignorant!
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 08:32   #17
Slažem se s Donatom. Kod mene doma Vegeta se koristila u zaista mini količinama. Za neke marinade i razmućena u vodi umjesto temeljca, a tome i meni služi.
Nedavno sam bila u jednom restoranu u dalmaciji i dobila sam blitvu začinjenu vegetom. Meni je to zločin. Blitva kojoj sve osim par kapi maslinovog ulja pokvari okus potpuno je bila ubijena začinom.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 08:35   #18
Vegetu ne koristim, ne zato što nije zdrava nego zato što mi nije fina. A MNG je pojačivač okusa, što mi je dovoljno da ne uzimam ni proizvode s njim. Što će mi pojačivač? Pravi (prirodni) pojačivač je kad umjesto jednog tanjura pojedeš dva. I gotovo.
mauna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 09:26   #19
Kad bi mi cura doma stavila vegetu u hranu, cijeli lonac bi izletio kroz prozor Samo moram paziti da ne pogodim nečiji auto
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 09:48   #20
endimion 17
mislim da si krivo razumio neke napisane stvari ili si ih zanemario.
nemam dojam da bilo tko "blati" V, već samo postavlja pitanje o eventualnoj štetnosti njezinog sastojka, a da je MNG bezopasan - NIJE i to su činjenice.
uporaba V je naš slobodan odabir, da li možemo bez okusa V ili ne stvar je naših naviknutih osjetila
da li bi, kako ti kažeš "sva ekipa" (tu podrazumijevaš cosmopolitu, martinna i mene - jer si bio ljut i vidio paranoju već samo nakon ta tri posta) bila oduševljena s time prije sto godina da je donešena iz indije ne znam, ali za sebe znam da nisam bila nikada pomodar u bilo čemu pa ni u uporabi začina.
začini u današnje doba nisu skupi, a pogotove ne oni koji se nalaze u V. prošlo je doba kada su brodovi koji su prevozili začine vrijedili bogatstvo i kada su osvajane daleke zemlje zbog njih.
slažem se s tobom da se V ne jede žlicom, al' dali si vidio kada klinac dobije komad kruha i masti pa mu na to nasipaju žlicu vegete, jer ..."u njoj ima povrća i zdrava je"... ja jesam i bilo mi je zlo. ne vrijedi nikakovo upozorenje da V nije za takovu uporabu, jer agresivna reklama za V i nedovoljna educiranost vrlo velikog dijela ljudi kojima neka slova tipa E 621 ili slično ne znače apsolutno ništa, jača su od riječi pojedinca.
mislim da svatko ima pravo znati ŠTO konzumira, a da to ne bude proglašeno paranojom.
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:18.