Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2010., 19:53   #1
Kako fino jest, a mršavit? - Samo recepti- NEMA Chata

Izvolite .
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 17:01   #2
evo da ja zapocnem s danasnjom vecerom:


OMLET S PORILUKOM I TIKVICAMA ( za 2 osobe )

- jedna onako maaalo veca tikvica ( ne pretjerano )
- jedan poriluk
- 4 jaja
- zlica maslinovog ulja
- sol i papar

Tikvicu naribamo, posolimo i pustimo da odstoji 20-30 min, zatim dobro iscijedimo. Poriluk isjeckamo na tanke kolutice, bacimo na tavu s maslinovim uljem, malo posolimo i podlijevamo s malo vode dok ne omeksa ( na taj nacin nece tesko pasti na zeludac). Kad poriluk omeksa dodamo tikvice, mijesamo dok saft ne ispari. umutimo jaja s malo soli ( ne pretjerivati jer smo vec solili i tikvice i jaja) i paprom, polijemo po tikvicama i poriluku, promijesamo, poklopimo i ostavimo na laganoj vatri da se sve stisne ( par min ). Posluzimo uz neku salatu ( ja sam izrezala pome i rotkvice ).

Ovo je odlicna proteinska vecera i poprilicno zasitna. btw, za smanjenje kalorija umutimo vise bjelanjaka s npr samo 2 zumanjka
tihana22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 10:12   #3
Evo malo češljam glavnu temu i čupam recepte:


Rižoto s tikvicama i patlidžanima

Luk predinstam, gore bacim malo mrkve, dodam integralnu rižu, malo ju zgrijem, pa prelijem bistrom juhom (ili samo vodom no bolje je s juhom), dodati sol, papar, ružmarin. Kuhati . Pred kraj kuhanja riže dodam tikvice i patlidžane (koji put znam t&p popeći na teflonki pa takvo dodat) još malo krčkati sa suhim začinima (m. dušica, celer, peršin, ako ima svježeg onda ne treba nimalo kuhati samo nasjeckati u gotovo) i kad je gotovo dodati svježe nasjeckani češnjak...
__________________
****moja galerija **** moji kreativni uratci****
d-a-m-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 20:48   #4
evo ako nekom nedostaje pravi pire a ne jede ga radi skroba, kumpira bla bla bla, mozda mu bude fina ova zamjena, mene je odusevio danas, dakl:

PIRE OD TIKVICA

za 2 osobe ( normalnog apetita )

- jedna srednja do mala kapula
- 2-3 cesnjaka
- zlica maslinovog ulja
- malo veca tikivica
- malo mljevene crvene ljute paprike

Kapulu i tikvice izribamo na ribez ( kapulu iz tog razloga da sto prije bude gotovo ). kapulu i krupno sjeckani cesnjak malo provaljamo na maslinovom ulju, kad dobije zutu boju dodamo ribane tikvice, na vrh noza ( mozete i vise ako volite ljuto) ljute papricice, odma posolimo i poklopimo. svakih par min malo promuljamo i kad skoro sva voda iz tikvica ispari maknemo sa spakera i to je to. meni je bilo prefino danas
tihana22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 22:10   #5
Zdravi "pesto"

2 šake mladog špinata
2 žličice sezama (preprženog na tavici)
2 čena češnjaka
2 žličice maslinovog
malo papra
malo fete ili parmezana

sve se izmiješa sa multipraktikom ili čime već raspolažete i pomiješa sa integralnom tjesteninom (ova količina umaka je za oko 100 g tjestenine). prefino je i davim se u tome kad god nađem mladog špinata
__________________
...pored tebe, svaki će refren pasti u vodu...
mala cHrna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 10:38   #6
krem juha od bundeve

Odokativno:

1/2 BUNDEVE (ona koja izgleda kao kruska, samo veca)
1 ŠALICA CRVENE LEĆE
češnjak (količina po želji)
LOVOROV LIST (količina po želji)
sol, papar, chilli (meni strasno pase u ovoj kombinaciji)
cca 2 ŽLICE MASLINOVA ULJA

- bundevu oguliti i narezati na kockice
- ulje blago zagrijati i staviti cesnjak i pustiti da se osjeti aroma (ne pržiti!)
- dodati bundevu i vode da prekrije
- kad zakuha ubaciti ostalo
- kuhati dok b. ne bude mekana i izmiksati u blenderu (moze i stapnim)

ja prije miksanja vadim lovor.
bit ce jako gusto, pa se po potrebi dodaje vode do zeljene teksture.

muzu ubacim i one kuglice za juhu, ja jedem bez. savrseno za laganu veceru.
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 10:39   #7
rižoto od lignji

na hladan maslinjak baciti češanj ( ne znam jel to češanj ili režanj? ono jedno malo sto se odlomi, ne cijelu glavicu) češnjaka + peršin. kad pusti aromu (ne pržiti i ne dinstati ko luk!) dodati lignje (ja kupim zamrznute kolutićave) cca 100 gr po obroku. kad pobijele i omekšaju dodati rižu (ja jedem bijelu pa ju ne kuham ranije, ako je integralna mozda ce trebati skuhati ili barem omeksati) i kuhati podlijevajuci dok riza ne omeksa. od zacina jos dodam samo sol i papar, ovaj cesnjak i persin naprave sve ostalo .
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 10:40   #8
tuna pasteta

konzerva tune, ocjeđena
tvrdo jaje
zlicica senfa
limun sok
sol
papar
(moze i luk, al meni je prejako onda)

stapni m. u ruku i udri. ili u blenderu.

pasteta od graha

konzerva crvenog graha (ili skuhani, ja sam obicno lijena za to)
konzerva pelata iil sjeckanih rajcica ili poma (meni je onda prerijetko)
luk
cesnjak
muskatni o.
bosiljak
chilli
sol
papar
malo persina
ulje (finije je na maslacu)
malo tvrdog sira naribanog ili 1 topljeni (zdenka, buco)

dinsta se luk, doda se cesnjak
na to pelati + zacini. prokuha.
pa grah + sir dok se ne otopi.
promijesati kuhacom, usitniti stapnim m. ili u blenderu.
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 11:37   #9
QUINOA na 3 načina

osnovna priprema; šalicu dobro oprane quinoe zaliti sa dvije šalice vode...kad zakuha posoliti i kuhati 15-20 min

QUINOA SA ŠAMPINJONIMA
na malo maslinova ulja izdinstati luk i šampinjone, kad su gotovi dodati kuhanu quinou i začine po želji

QUINOA S PORILUKOM I KUKURUZOM
poriluk kratko popržiti na malo maslinovog ulja, dodati kuhanu quinou, kukuruz i začine

QUINOA S PAPRIKOM I RAJČICOM
izdinstati papriku i rajčicu (po želi može i luk i /ili patliđani i tikvice) pri kraju dodati kuhanu quinou i začine
Sagitta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 13:57   #10
MOJA PRVA JUHA OD TIKVE
za 2-3 osobe

- pola kile butternut tikve ( tj to izadje oko pola tikve)
- 1 srednje velik poriluk
- 1-2 zlice maslinovog ulja
- sol
- mljevena crvena ljuta paprika ( bez brige, nece biti ljuto, tikva je preslatka kad se skuha)
- po zelji 1 dcl mlijeka

tikvi ogulimo koru i isjeckamo ju na kockice. poriluk izrezemo na kolutove debljine do 1 cm i provaljamo ih malo na maslinovom ulju, dovoljna je minuta, dodamo tikve, posolimo, stavimo na vrh noza ljute paprike ( moze i vise, manje ne moze ), vode taman onoliko da prekrije povrce, poklopimo i kuhamo nekih 20-30 min. kad je kuhano, izmiksamo stapnim mikserom ili kojom god vec spravicom, ako je pregusto stavimo opet na vatru, dodamo jos malo vode i mlijeka po zelji i pustimo samo koju minutu da prokuha i to je to. eh da, ja sam jos na kraju ubacila i par bucinih sjemenki ( ociscene naravno)


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
uz juhu od tikve sam pravila i ove sojine popecke, inace sojine ljuspice znaju biti poprilicno bezukusne ali su meni danas na ovaj nacin bile predobre, pa eto jedne alternative za meso:

BRZINSKI SOJINI POPEČCI
za 2-3 osobe


10 dag sojinih ljuspica
ovo ostalo sve sto imate u frizideru, a ja sam imala:
1 jaje
zlicica senfa
malo poveci feferon
2 reznja cesnjaka
1 manja kapula
malo mljevene ljute paprike ( popečci su mi ispali poprilicno slatki, tako da nema straha)
zlica do dvije kukuruzne krupice


sojine ljuspice na minutu prokuhamo u slanoj vodi i DOBRO ocijedimo ( najbolje kroz saku). naribamo kapulu, usitnimo cesnjak i feferon te sve to zarumenimo na mrvici ulja, potom dodamo u sojine ljuspice. u smjesu dodamo i jaje, senf, ljute paprike, sol ( vegetu), kukuruznu krupicu, dobro promijesamo, oblikujemo popecke i pecemo na tavi s tek toliko ulja da se ne zalijepi, sa svake strane par minuta.
tihana22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 14:52   #11
TIKVICE PUNJENE MLJEVENOM PILETINOM

Sastojci (za 1 osobu):

- bijelo pileće meso
- glavica luka
- paprika
- pasirana rajčica
- 1 tikvica
- maslinovo ulje
- začini

Priprema:
- na maslinovom ulju popržiti nasjeckani luk i papriku
- piletinu samljeti, staviti na luk i papriku, dodati pasirane rajčice, začiniti (sol, origano, kurkuma, ...), dinstati
- tikvice (po želji oguliti), prerezati na pola, izdubiti, poslagati u tepsiju, napuniti smjesom dinstane piletine i povrća te zapeči u pećnici

Nisam pisala vrijeme dinstanja i pečenja jer je kod mene to sve odokativno, dinstanje otprilike 20 minuta a pečenje oko 30.
pítā is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 15:19   #12
Tri guste juhe

Gusta juha od cvjetače

Cvjetača i celer, skuhani u vodi
rižine pahuljice skuhane 5' u malo vode,
1dcl acidofilnog mlijeka
Sve smiksano štapnim mikserom i začinjeno s koprom, soli, paparom



Gusta juha od cikle

-skuhati u vodi malo cikle, malo mrkve, malo piletine
-kad je gotovo posipati s malo sušenog kopra , zasoliti i usitniti štapnim mikserom

integralna tjestenina s šalšom

1. integralne spirale skuhati al dente
2. šalša: na luku dinstani patašon i patlidžan,kad je skoro gotovo dodana rajčica, na kraju dodati češnjak, nasjeckani celerov list i ružmarin

Gusta juha sa špinatom

-kuhana piletina 20g,
- mrkva 50g,
- krumpir mali 25g,
- celer, kriška korjena,
- špinat, 100g,
- začini,

Skuhati svo povrće, špinat blanširati, kad je kuhano, sve miksati štapnim mikserom, staviti žlicu kuhane riže unutra (po želji)
__________________
****moja galerija **** moji kreativni uratci****

Zadnje uređivanje d-a-m-a : 21.09.2010. at 15:34.
d-a-m-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 15:33   #13
Bukovače u pećnici

Bukovače na peki papiru posipane provansalskom mješavinom začina i lagano posoljene, poklopljene s taaankim listićima podravca (imam nož za sir jako tanko reže) pokapano s domaćim paradajzom
Pečeno kojih 20' na 190 stupnjeva

Izvrsno se slaže s integralnom rižom s mrkvicom i zelenom salatom.
__________________
****moja galerija **** moji kreativni uratci****
d-a-m-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 15:34   #14
Sojini popečci (za dvije osobe)

Sojine ljuspice, 50g prokuhati 2-3 min u 2 dcl zasoljene vode,
Pripremiti:
2 šnite raženog kruha,
1 jaje,
mrvice od wassa krekera,
1 mala glavica luka prepečenog,
začini (češnjak, peršin, vegeta, sol, papar, crvena parika, kopar, đumbir)

-pomiješati soju i sve gore navedeno, te formirati popečke, valjati u wassa mrvice i popržiti na teflonskoj tavici uz minimum masnoće
__________________
****moja galerija **** moji kreativni uratci****
d-a-m-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 15:35   #15
junetina na dva načina

Rižoto od junetine i korjenja

-u lonac staviti da se kuha integralna riža i korjenasto povrće (mrkva, celer, peršin, koceni od zelja i kelja, pastrnjak) nareckano na kockice,

-u tavi poprži mali komad junetine (ja za dvoje uzela 100g) narezane na kockice da se zapeče sa svih strana, podlijevati vodom i onda dodati u rižu,
sve još malo prokuhati, ostaviti da bude jušnije, ugasiti, pustiti da odstoji (riža će popiti sve ono jušnije) pa začiniti po želji (ja stavila soli, majčine dišice, ružmarina, papra, češnjaka,

Ječam s junetinom i mrkvom

ječam (50 g nekuhanog)
junetina (70 g)
mrkva (oko 100 g)
– sve nasjeckala na kockice i potrpala u pretislonac, začinila s kimom, đumbirom, paprom, chillijem, soli, kuhala tako 15', otpustila pritisak pa dodala rajčice, vode, češnjaka, celera i peršina, pustila da baci ključ.
__________________
****moja galerija **** moji kreativni uratci****
d-a-m-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 18:29   #16
ZAPEČENI PATLIDŽANI U UMAKU OD RAJČICE


SASTOJCI

- patlidžan
- pasirana rajčica
- mozzarela
- češnjak, origano, sol

PRIPREMA
- patlidžan se oguli, posoli i nareže na deblje kriške te ostavi nekih pola sata
- napravi se umak od pasirane rajčice, origana te usitnjenog češnjaka
- nakon što se rukama malo ocijedi, patlidžan se peče u pećnici te se pri kraju pečenja podlije s umakom te posipa ribanom mozzarelom

Dobar tek!
pítā is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 12:35   #17
GUŠĆA JUHA S PILETINOM

500g povrća za juhu - ja kupim pakiranje u dućanu jer većinom ne stignem na plac
1 paprika
pilećeg filea po želji, ja stavim cca 400g
vode stavite po željim ja stavljam od oka, ali kuham da mi prekrije sve sastojke i još malo da mi bude što bogatija

povrće operete i ubacite u vodu, piletinu i dodam malo koncentrata od rajčice i soli, papra... sve kuham barem 45 minuta
kada je gotovo, procijedim juhu, povrće uzmem, spasiram sa štapnim i vratim u juhu, file si narežem na komadiće i isto ubacim u tanjur

sve je fino gusto i s tim mi ne treba uopće tjestenina koju obožavam u juhi

meni ovo ispadne za minimalno 2 dana, većinom jedem to za večeru jer apsolutno obožavam juhe... tko jede samo jedan tanjur za obrok imate i za više dana
__________________
Malička 24.10.2011
Jesen82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 09:56   #18
Zelena tjestenina s mahunama

količine su od prilike:
dvije šake mahuna
40 g zelene tjestenine
režanj češnjaka
kopar, sol, papar
1 dcl jogurta (ili 1 v.ž. kisele vrhnje)
maslinovo ulje
--------------
Mahune skuhati u slanoj vodi.
Tjesteninu (po mogućnosti nabaviti domaću zelenu, ta je najbolja!) skuhati al dente i odmah nakapati s malo maslinjaka da se ne slijepi.
U tjesteninu staviti mahune , nasjeckan češnjak, 1 dcl jogurta (ili tko želi malo kaloričnije 1 veliku žlicu kiselog vrhnja), sve lagano promiješati sa soli, paprom i koprom.
Dobar tek!
__________________
****moja galerija **** moji kreativni uratci****
d-a-m-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 10:01   #19
Krumpir s rajčicom i ružmarinom

(napomena visok GI - za one koji na to paze)

dva srednja krumpira
1 manja mrkva
deci kuhane domaće rajčice
ružmarin
češnjak, bijeli papar, sol
pola glavice luka
maslinovo ulje
-------------

Na pol skuhati krumpir i mrkvu u slanoj vodi. Ocijediti.
Na suhoj teflonki zagrijati luk pa preliti s malo maslinjaka, pa preko toga sipati krumpir i mrkvu, poklopiti, promiješati, posipati s ružmarinom i bijelim paprom, poklopiti, malo pustitit, promiješati, dodati rajčicu, promiješati, pa opet malo pustiti na vatri. Dodati češnjak kad je gotovo, (onako je napol drepano, napol kašasto, napol u komdima - meni preeefino!!!)
__________________
****moja galerija **** moji kreativni uratci****
d-a-m-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 15:08   #20
evo receptića za jedan zdravi desertić

napomena: svi koje "bolesno" paze na kalorije, ovo je poprilično "jako"

ENERGETSKE KUGLICE
200 gr suhih smokvi (ne onih ušećerenih)
200 gr suhih marelica
100 gr brusnica
100 gr badema
150 gr lješnjaka

0,5 dcl sirupa od agave (može i bez toga)

Postupak: bademe i lješnjake tostirati i usitniti u multipraktiku (ili sl.)...smokve i marelice narezati, dodati brusnice i sve skupa usitniti u multiju pa dodati prethodno usitnjene bademe i lješnjake...kad je sve pomiješano oblikovati kuglice (ako je smijesa jako suha i ne povezuje se, a nećete koristiti sirup, dodajte malo vrućeg čaja)

kuglice možete uvaljati u gorki kakao ili mljevene orahe, bademe, lješnjake...
Sagitta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:18.