Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2010., 00:01   #961
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
gle ti sad njega
ti se divis zeni kao osobi, a nick u njoj gleda samo sliku

Meni nije jasno što to tebi nije jasno?!

U čemu sam ispao kontradiktoran?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 00:27   #962
Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post
Ima. Šteta je da je nema, pa je ne mogu gledati, nego mora trunuti pod zemljom. No, mogla se i neka ružnija žrtvovati za život svojeg djeteta, nema to veze. Ali nije. I što bi to trebalo biti 'vanjski lijepa'? Ako je 'vanjski lijepa' a iznutra ružna, onda je ružna.
Poznavao si je osobno? Značila ti je više nego ostalima...? Moje saučešće, žao mi je što je umrla.
-
Jel ono gore zadebljano znači kako se neka 'ružnija' žena nije žrtvovala za svoje dijete?! Ma, kakve veze ima ljepota žene sa temom o suicidu?

Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... Sofiju su pitali (konkretno nacisticki SS-oficir u logoru) koje dijete (od dvoje) da joj ostane u zivotu... eh, kasnim, kao i obicno... a post 924 mi se toliko svidja da sam ga sejvao...
Hvala ti
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 00:28   #963
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Zašto je važno navesti kako je ta žena bila vrlo lijepa?!?!? Kakve veze pak to ima sa suicidom i njenim izborom?!?!?
Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post
Ima. Šteta je da je nema, pa je ne mogu gledati, nego mora trunuti pod zemljom. No, mogla se i neka ružnija žrtvovati za život svojeg djeteta, nema to veze. Ali nije. I što bi to trebalo biti 'vanjski lijepa'? Ako je 'vanjski lijepa' a iznutra ružna, onda je ružna.
eto vidis da nema ljepote bez unutrasnje ljepote
to je sve sto se racuna
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 01:06   #964
Quote:
N'dugu kaže:
Šteta je da je nema, pa je ne mogu gledati, nego mora trunuti pod zemljom.
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
eto vidis da nema ljepote bez unutrasnje ljepote to je sve sto se racuna
Unutarnja ljepota nema vanjštinu, opipljivo obličje, nju se ne može gledati-vidjeti. Nju se može doživjeti na druge načine. Unutarnja ljepota je najvjerojatnije ravnoteža duha koja pripadajućoj osobi daje snagu za život ma kako težak bio. Jel netko lijep iznutra tj. dušom nekada je gotovo nemoguće otkriti, a pitam se... jel moguće proljepšati se uz rad na sebi ili si lijep onoliko koliko su nebesa bila darežljiva.

U svakom slučaju, žao mi je te žene, nemam pojma zašto se uopće našla kao primjer za ovu temu?! Suosjećam sa onima koje će tek biti u takvoj ili sličnoj situaciji.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 01:28   #965
Svaka duša je lijepa, a ljepota ovisi o tome koliko smo u kontaktu sa svojom dušom.
salet is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 01:30   #966
Zanimljiva i poprilično logična konstrukcija...
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 01:44   #967
Hvala.
Zaista se radujem kada ljudi reagiraju sa interesom i logikom na vrlo jednostavne a suptilne istine.

Ljepota duše ne izražava se lako dok tražimo ljepotu vani. Ako mislimo da ćemo dobiti ljepotu, kupiti i sl., ili ako se ograničimo na vanjska osjetila kojima doživljavamo ljepotu samo izvana, tada ostajemo u beskonačnom traženju iste i nikada je nećemo naći.
Ljepota je u nama samima. No treba povjerovati u to, što znam da nije lako, a onda još i izražavati ljepotu duše (sebe samih), bez obzira u kakvom svijetu živimo.....
salet is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 01:59   #968
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Suma sumarum: da nije propovijedao (ukratko rećeno) ljubav, a onda umro, na takav grozan način, mi bismo danas živjeli u pokvarenijem svijetu. Njegov nauk (bio on sin božji ili tek običan čovjek) je promijenio svijest ljudi u dugoročnom kontekstu, a to treba uvijek imati na pameti. Tako da... bio to njegov osobno odabrani suicid ili ne, učinio je dugoročno dobar efekat.
Molim vas, ne pokušavajte to isto.
da li se moze zrtva i svrhovito davanje zivota u ime Ljubavi, Istine i Pravde izjednacavati sa samoubistvom!?!
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 12:51   #969
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
malo off..

...u stanju smo u drugim ljudima uociti samo ono sto i sami jesmo, tj, mozemo prepoznati samo one mehanizme koje i sami imamo
Točno. To je analogno npr. FM radiju: odašiljač i prijemnik tj. radio aparat moraju biti podešeni na istu frekvenciju ili se iz zvučnika neće "čuti" ljepota. Van teme smo bajduvej još otkako je ljepota uoće spomenuta. Shatilo se jedino kako je N'dugu poznavao tu ženu, a to nije bitno za raspravu pod ovom temom. Ili je?!

Quote:
todaytonight: kaže ovo...da li se moze zrtva i svrhovito davanje zivota u ime Ljubavi, Istine i Pravde izjednacavati sa samoubistvom!?!
Osobno mogu sagledati dva aspekta. Prvi je svjetovni tj. činjenično pojavni, a drugi duhovni, nevidljivi ili sve ono što bi uključivalo božji plan.

Svjetovni pokazuje ovo: dobar čovjek (Isus) je pogubljen protiv svoje volje jer su ga osudili za nepoštivanje zakona i dr.,a raja je htjela vidit malo krvi, dramu pa su nahuškali one koji su imali moć da ga dobrano išibaju i raspu, ubiju. Nije li to ubojstvo osobe koja nije činila zlo? Ubili su ga!

Duhovni otkriva božji plan koji je dogovoren sa Isusom i koji zna davno unaprijed što se ima za dogoditi. On zna (jer bog sve zna) kako će se sve događati i koliko će ga mučiti, na koji način ubiti. Ako ZNA što mu se sve sprema, a u to svjesno zbog poštovanja dogovora sa svojim nebeskim ocem radi ostvarivanja višeg cilja bez prisile ulazi, onda ne vidim konstrukciju druačiju od ove > dozvolio je da ga se ubije.

Ja se nikako odlučiti jesu li ga ubili ili se dao ubiti. Što ti misliš?

Ako recimo TI dozvoliš da te se ubije, nije li to tehnički gledano samoubojstvo iako... nisi osobno digla ruku na sebe, no nisi se ni udaljila od opasnosti?

Eto ti jedan primjer. Odeš u Pripjat (tamo se može ići tek da znaš), a kada odeš, odlučiš desetlječima tamo ostati. Ma koga briga što će s tobom biti? To je tvoja odluka, a činjenica kako ćeš s vremenom doživjeti određena oštećenja, laganu i sigurnu smrt govori u prilog tvojoj želji za umiranjem na takav način. Znala si u što ulaziš, dakle svjesno si ušla u smrtnu zonu, započela sa suicidom. Čovječanstvo će na tvoju smrt, ako uopće za nju sazna, gledati kao na potez umobolne osobe koja je ukazivala na opasnost za koju svi već znaju. I prije razapinjanja Isusa bilo je razapinjanja, no ti prije razapeti nisu ljude nadahnjivali ljubavlju, osnaživali im duh, ukazivali kako prave vrijednosti izlaze iz srca, a ne iz posjedovanja... itakodalje.

Što se Isusa tiče vjernički gledano... Uopće se ne uzbuđujem: bio je sa nebeskim ocem i prije svoje zemaljske smrti, uskrsnuo je i ponovno se s njim sjedinio. Najviše od svega me ždere što je narod tada bio primitivan i što mu je priuštio goleme muke, konačno i strašnu smrt. Danas bi se dogodilo slično, ako ništa drugo, mesija bi bio atrakcija za izrugivanje na WEB portalima, jer draže su narodu stvari (za iPod se kampira pred dućanom ), posjedovanje, želja za utjecajem, nadmetanjem, nadmudrivanjem, kontroliranjem, pa i aktivnosti koje druge tjeraju u nevolju, naslađivanje tuđom nesrećom, izrugivanje i sve ostalo iz kutije dotične Pandore... Sve navedeno draže je modernom čovjeku od života prema ove dvije rečenice:

ne čini drugom što ne želiš da tebi bude učinjeno
ljubi bližnjeg svoga kao samog sebe
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 13:36   #970
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Ja se nikako odlučiti jesu li ga ubili ili se dao ubiti. Što ti misliš?
zavisi kroz koje ocale gledas

tastom sebicnjaku, uobrazenjaku, castohlepcu i egocentriku - samopozrtvovnost, nesebicnost, poniznost i predanje za Drugoga ... je samoubistvo
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 16:01   #971
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Ako recimo TI dozvoliš da te se ubije, nije li to tehnički gledano samoubojstvo iako... nisi osobno digla ruku na sebe, no nisi se ni udaljila od opasnosti?
Je, tehnički gledano to jest neka vrsta samoubojstva, što sam već primijetio. Analogno je situaciji 'nepružanja pomoći' smrtno bolesnoj osobi, na primjer ako ne pozoveš hitnu pomoć ili pružiš prvu pomoć osobi kojoj pozli, što se smatra kaznenim djelom izjednačenim s lakšim ubojstvom. Samo u ovom slučaju osoba kojoj ne želiš pomoći si ti osobno.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 16:21   #972
Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post
Je, tehnički gledano to jest neka vrsta samoubojstva, što sam već primijetio. Analogno je situaciji 'nepružanja pomoći' smrtno bolesnoj osobi, na primjer ako ne pozoveš hitnu pomoć ili pružiš prvu pomoć osobi kojoj pozli, što se smatra kaznenim djelom izjednačenim s lakšim ubojstvom. Samo u ovom slučaju osoba kojoj ne želiš pomoći si ti osobno.
pa zar i ti sine, brute ...

zar za ideale ginu budale

podsjetiste me vas dvojica na jednog mog ovdasnjeg prijatelja, doktora, vlasnika privatne bolnice (moram istaci njegov status, jer to ilustrira stvar)

kad sam u jednom razgovoru dosta filozofikanskog karaktera povukla paralelu sa moralnim vrijednostima "good guy-a Jesusa" - on ce kao iz puske, lakonski: "Da, zato je guy i zavrsio na krizu."
ne moram reci da sam se sokirala ... zbog jednostavnosti i iskrenosti odgovora
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 17:05   #973
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
pa zar i ti sine, brute ...

zar za ideale ginu budale

podsjetiste me vas dvojica na jednog mog ovdasnjeg prijatelja, doktora, vlasnika privatne bolnice (moram istaci njegov status, jer to ilustrira stvar)

kad sam u jednom razgovoru dosta filozofikanskog karaktera povukla paralelu sa moralnim vrijednostima "good guy-a Jesusa" - on ce kao iz puske, lakonski: "Da, zato je guy i zavrsio na krizu."
ne moram reci da sam se sokirala ... zbog jednostavnosti i iskrenosti odgovora
Da, ali ja govorim načelno o situaciji u kojoj osoba odbija primiti pomoć ili sama sebi pomoći, što moramo smatrati jednom vrstom samoubojstva. Samo što se za mene Isus ne može izjednačiti s bilo kojom drugom osobom... u njegovom slučaju se ne radi o 'tehničkom samoubojstvu', jer on nije bio bilo koji 'good guy', nego 'the guy'. Onaj koji je svojom smrću mogao osuditi svoje suce, pa čak i samu smrt. Ali ionako je samo stvar u nazivanju. Ako se tebi ne sviđa da se odbijanje tuđe pomoći u smrtnoj opasnosti naziva samoubojstvom, možeš to zvati i drugačije. Stvari ionako nisu tako jednostavne, jer Jehovini svjedoci odbijaju primiti transfuziju krvi koja bi im spasila život, i to u ime istoga Boga kojem se mole i druge monoteističke vjere, pa je li to onda samoubojstvo ili samo 'prirodan kraj života'?

Naravno, samoubojstvo ili odbijanje izbjegavanje smrti radi nekog plemenitog cilja ili samožrtvovanja spada u sasvim posebnu kategoriju samoubojstva... ja samo želim skinuti stigmu sa samoubojstva i samoubojica, jer zašto bi ta riječ morala biti stigmatizirana? Trebalo bi stigmatizirati egoizam i sebičnost, pa onda i samoubojstvo iz egoizma i sebičnosti (nije rečeno da je svako samoubojstvo izraz egoizma).

Zapravo, moram reći - bez obzira smatra vjeruje li netko u Isusa kao spasitelja ili uopće kao povijesnu ličnost - nije dobro to izjednačavanje njegovog predavanja progoniteljima s činom samoubojstva nekoga tko je zapao u afan, malodušnost, ili je htio privući pažnju i publicitet, pa se zato ubio. Isus je vjerovao da će biti osuđen i pogubljen, u to nema sumnje, jer je dobro poznavao svijet, a i ono što je bilo pisano po prorocima da se ima ispuniti. Ali ako njegovo odbijanje da bježi tretiramo kao samoubilački čin, kao utrčavanje u minsko polje, onda riskiramo da svaki čin građanske hrabrosti i neposluha u kojem se riskira život proglasimo običnim 'samoubojstvom'. Dakle, je li Isus bio nevin? Je. Je li zato imao pravo očekivati pravedno suđenje i oslobađanje? Je. Da li je Pilat imao pravo osloboditi ga? Je. Da li su Židovi i veliki svećenici mogli tražiti da on bude oslobođen, a ne Baraba? Jesu. Recimo da želim promijeniti sustav koji osuđuje i likvidira nevine, a oslobađa i nagrađuje izopačene, a ne mogu to učiniti drukčije nego da se osobno izložim i predam sustavu na milost i nemilost. Je li to samoubojstvo ili naprosto čin hrabrosti i vrline? Sa stanovišta malog čovjeka, znamo da većina rezonira da 'sila boga ne moli' i da ušute kad vide da je 'vrag odnio šalu'. Šute, možda ne zato što su kukavice, nego jer znaju da njihova žrtva ne bi imala koristi i da bi od nje samo trpjeli njihovi bližnji. Inače je neshvatljivo kako bi nacistički režim mogao milijune Židova poslati u smrt ili kako bi milijuni građana SSSR-a mogli tiho i bez protesta završiti u kazamatima. Buniti se protiv takvih režima makar i riskirajući vlastiti život, pod uvjetom da to ima svoj smisao i opravdanje i da može pridonijeti rušenju takvih režima, uvijek je moralan i opravdan čin, čak i kad bi netko rekao da je to 'čisto samoubojstvo'.

Zadnje uređivanje N'dugu : 07.04.2010. at 17:47.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 18:03   #974
ote mi se uzdah, Ndugu





izgleda da je cijeli svijet samoubilacki
bla ovo, bla ono, zatopljenje, uspavanost, konformizam ... odbija pomoc ... (ima li svrhe?)
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 19:13   #975
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
zavisi kroz koje ocale gledas

tastom sebicnjaku, uobrazenjaku, castohlepcu i egocentriku - samopozrtvovnost, nesebicnost, poniznost i predanje za Drugoga ... je samoubistvo
Meni to zvuči skroz nerazumno proglašavati samoubojicom Isusa, koji prihvača križ ali se ipak ono ljudsko u njemu do zadnjeg trena nada da će ga on zaobići, ili bilo koju drugu osobu koja u situaciji spašavanja drugih pristaje na rizik da izgubi svoj život. Neki dan ona majka što je spašavala dijete iz plamena. To su hrabri ljudi, koji čine velike stvari, koji cijene život i riskiraju boreći se za njega. Samoubojica odustaje od života, nema nade, ljubavi, snage....
__________________
Personal Jesus
Nola5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 19:33   #976
@florine&haram - Hvala na pojašnjenju termina. No ovo je malo drukčija situacija, dtomas je to previdio. Birati svoj ili tuđi život ili jedan od dva tuđa nije isto.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 19:36   #977
Quote:
Lola5 kaže: Pogledaj post
Meni to zvuči skroz nerazumno proglašavati samoubojicom Isusa, koji prihvača križ ali se ipak ono ljudsko u njemu do zadnjeg trena nada da će ga on zaobići, ili bilo koju drugu osobu koja u situaciji spašavanja drugih pristaje na rizik da izgubi svoj život. Neki dan ona majka što je spašavala dijete iz plamena. To su hrabri ljudi, koji čine velike stvari, koji cijene život i riskiraju boreći se za njega. Samoubojica odustaje od života, nema nade, ljubavi, snage....
Samoubojica je samoubojica.

Kontekst samoubojstva je druga priča i to je ndugu pokušao objasniti. Motiv je ključan no ne isključuje taj naziv koji stvarno ne može direktnije govoriti sam za sebe šta predstavlja.

Pustite stigme koje prate taj pojam. Valjda možemo malo "dalje" baciti pogled kad ovako raspravljamo.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 00:43   #978
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
@florine&haram - Hvala na pojašnjenju termina. No ovo je malo drukčija situacija, dtomas je to previdio. Birati svoj ili tuđi život ili jedan od dva tuđa nije isto.
dtomas je previdio kako će dio postova odlepršati na neku novu temu o ljepotama... mislim, stvarno... Post kojeg zaokružujem suicidom neke izmišljene manekenke sada stoji pod onom, a ne ovom temom...

dtomas je previdio nešto u vezi Sofijinog izbora? Ma molim te, jesi li ikada vidio stanje u kojem je roditelj kada mu umre dijete. Jesi li ikada pokušao pretpostaviti kakav je osjećaj morati odabrati koje ćeš dijete od njih dvoje poslati u smrt, jer ako ne odabereš jedno, odoše oba. Ta Sofija se na koncu sama ubije jer nije mogla živjeti s tim teretom.

Strašna mi je spoznaja kada se npr. o žrtvama rata i sl. govori sa distance od milijun svjetlosnih godina. HEJ TO SU BILI STVARNI LJUDI koji su umrli zahvaljujući nepodobnoj vjeroispovjesti ili narodnosti?!?! U stvarnosti, bilo je milijun Sofija koje su birale dijete koje im je "draže", a potom su trebale živjeti svoj život dalje. Ako ne znaš, majka svoje dijete doživljava kao sebe, zapravo i vrednije od sebe same, zato se ona tvoja poznanica i odlučila za bebin život, a njenu smrt... baš kao i N'duguova ljepa žena.

U kontekstu majki, Sofijin izbor je gore od samog suicida.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 00:49   #979
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
dtomas je previdio nešto u vezi Sofijinog izbora?
Da, povukao si paralelu koja nije ista. Samo to sam htio reć.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 01:00   #980
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Da, povukao si paralelu koja nije ista. Samo to sam htio reć.
Da, nisam ti odgovorio jednako vrijednim već gotovo dvostruko vrijednim "kartama", samo ti nisi majka pa ne možeš ni pretpostaviti o čemu je riječ. Ljudski život nije brojka na papiru, posebno ne mami život njene djece.

Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
zavisi kroz koje ocale gledas

tastom sebicnjaku, uobrazenjaku, castohlepcu i egocentriku - samopozrtvovnost, nesebicnost, poniznost i predanje za Drugoga ... je samoubistvo
Ja imam očale koje mi kažu:

Bog je imao plan, odlučio je poslati sina da na sebe preuzme ljudske grijehe i to na način da ga nakon njegova nauka, zemljani pogube. Isus je znao za taj plan, znao je u što ulazi. Dozvolio je da ga ubiju, umro je i uskrsnuo! Sve je išlo PO BOŽJEM PLANU!

Ti osporavaš taj Božji plan?

Što tebe uopće muči? To što je Isus svjesno ulazio u smrt? Pa ZNAO je kako iza smrti postoji susret s njegovim nebeskim ocem! Čega se trebao plašiti???

Praktički se trebao radovati jer se vraća onamo otkuda je i došao.

Vidi, ako to nije istina, onda iza smrti postoji veliko NIŠTA. A time, suicid onih koji se ubiju zbog npr. ljubavne boli, zaista nema smisao. Bolje nek se bace na swinganje jer pakla isto tako NEMA

Quote:
podsjetiste me vas dvojica na jednog mog ovdasnjeg prijatelja...
Što smo ti mi to učinili? Mi smo tebi nitko i ništa, al pazi... taj ti je doktor, kažeš... prijatelj! Jel ti prijatelj i dalje iako je ismijao Isusovo poslanje? Ako je, onda si izdala Isusa u nekoj mjeri, a njegovu dogovorenu žrtvu poradi našeg spasenja značajno umanjila. Isus bi rekao svoje iskreno mišljenje tom doktoru, a ne bi samo ostao šokiran poput tebe... ili nam nisi napisala cijelu storiju... To samo nebi i ti znate.

Zadnje uređivanje dtomas : 08.04.2010. at 01:17.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:03.