Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2015., 21:39   #3441
Pozzzz
Ako bi netko bio toliko voljan da mi malo opširnije napiše o upisima na farmaciju jako bih bio zahvalan
Prvo, vidim da je za sve potrebna viša razina. Koliko bih ja zapravo trebao znati za maturu, kao natjecatelj neki ili ne. Koliko je potrebno učiti i kojem bih predmetu trebao posvetiti najviše pažnje? Mislim da bi mi najveći problem trebao predstavljati engleski na višoj, ali i matematika... Biologiju bih mogao naučiti, a valjda i kemiju. 3. sam razred gimnazije pa bih se već trebao raspitivati... I kolika je mogućnost da netko (npr. ja) s prosječnim mogućnostima (ništa veliko kao natjecanja, 5 iz mat i tako...) upadne?
Hvalaaaaa
Lacoste210 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 00:10   #3442
Quote:
siahasnoidea kaže: Pogledaj post
Iiiimam još jedno pitanje, koliki je prosječan prosjek studenata na farmaciji kroz godine? Koliko ljudi ima iznad 4.5?
Pise da je prosjek fakulteta 3,776. A ovo za iznad 4,5 mislim da takvih nema puno.
- Juicy - is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 01:33   #3443
Quote:
Lacoste210 kaže: Pogledaj post
Pozzzz
Ako bi netko bio toliko voljan da mi malo opširnije napiše o upisima na farmaciju jako bih bio zahvalan
Prvo, vidim da je za sve potrebna viša razina. Koliko bih ja zapravo trebao znati za maturu, kao natjecatelj neki ili ne. Koliko je potrebno učiti i kojem bih predmetu trebao posvetiti najviše pažnje? Mislim da bi mi najveći problem trebao predstavljati engleski na višoj, ali i matematika... Biologiju bih mogao naučiti, a valjda i kemiju. 3. sam razred gimnazije pa bih se već trebao raspitivati... I kolika je mogućnost da netko (npr. ja) s prosječnim mogućnostima (ništa veliko kao natjecanja, 5 iz mat i tako...) upadne?
Hvalaaaaa
Ovisi o tvom trudu. Bit će ti velika ako se jako potrudiš,kao npr. ja. Ni ja nisam imala neka ekstra postignuća u srednjoj ni 5 iz matke (4,ali uz jako dobru i zahtjevnu profesoricu,tako da mi mat nije štekala). Najviše se posveti onom predmetu koji ti najviše šteka,po tvom opisu to je vjerojatno matematika. Meni je bila biologija.
No da ti detaljnije opišem svoj upad,a i ostalima pa da se riješimo tih vječnih pitanja:
U veljači sam zaključila da je dosta bilo zezanja i prihvatila se posla. Pod tim mislim da sam isključila fejs,primila se knjige i ponavljala minimalno 3 sata dnevno za maturu,ne uključujući redovno učenje za školu. Engleski nisam učila ništa jer ga znam. Matematiku sam provježbala po starim maturama i skriptama sa priprema,ponavljala formule kojih nema u onim tablicama s mature,ponajviše sam vježbala gradivo prvog i trećeg raz jer je to nekako slabo povezano s ostalim razredima. Obrati pozornost na "izolirana" gradiva koja se nigdje ne ponavljaju kasnije,a bitna su (naprimjer:elipse,hiperbole i ostalo gradivo 2.pol. 3.raz). Hrvatski sam skroz zanemarila,pisanje eseja mi ide (kao što se vidi ) jedino sam pročitala kratki priručnik za hr na maturi,i to jednom. Biologija je bila muka Isusova. Većinu od ta 4 mjeseca sam učila samo nju. Nabavila sam skriptu sa zadacima i riješila svih 1700 zadataka. Uz to sam ponavljala po skripti svaki dan. Kemiju sam učila neka 2 tjedna prije mature,prvi razred ništa osim onih ćelija,drugi nešto malo,većinom treći i četvrti. Iskreno sam mislila da sam gotova i da ću pasti kemiju sto posto,ili bar jako zeznuti,ali to se nije dogodilo (doduše,veliku ulogu je igralo veliko predznanje iz srednje škole,uz vrlo strogu profesoricu.)
Ovo mi je bilo dosta da upadnem na sve željene fakultete,uključujući farmaciju,i to na vrlo visoka mjesta Pa tko voli,nek izvoli
littleparticle is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 10:04   #3444
Aha, hvalaaa
Još bih samo htio znati jesi baš dobro napisala maturu?
I može li mi netko ukratko opisati predmete jer tu po komentarima vidim da je fax općenito težak, da se nema vremena ni za što drugo... ali sigurno nije teži od medicinskog?
I bilo je negdje pisalo da će uskoro biti farmacije u Osijeku?
Lacoste210 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 13:16   #3445
Quote:
siahasnoidea kaže: Pogledaj post
Tenks, ovo me malo rastužuje
Ako baš želiš raditi u laboratoriju,a nisi gadljiva,preporučila bih ti da razmisliš o medicinskoj biokemiji. Plaće su tu negdje,a s biokemijom ne možeš raditi skoro nigdje drugdje osim u laboratoriju. Ali ako te baš zanima istraživanje lijekova,nema ti druge osim da budeš izvrstan student na faksu i pravac van
littleparticle is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 13:22   #3446
Quote:
Lacoste210 kaže: Pogledaj post
Aha, hvalaaa
Još bih samo htio znati jesi baš dobro napisala maturu?
I može li mi netko ukratko opisati predmete jer tu po komentarima vidim da je fax općenito težak, da se nema vremena ni za što drugo... ali sigurno nije teži od medicinskog?
I bilo je negdje pisalo da će uskoro biti farmacije u Osijeku?
Da. Ocjene su mi bile 5,5,5,4,4.
O medicini znam jako malo pa ne mogu uspoređivati. No ni jedan ni drugi faks ti ne ostavljaju baš slobodnog vremena. Na primjer,ovo moje učenje za maturu došlo je kao baš dobar trening za ono što me čekalo na faksu
Za Osijek nemam pojma
littleparticle is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 20:05   #3447
U čemu je razlika između farmacije i medicinske biokemije? Koje je teže i što se sve može biti ili s farm. ili med. biokem.?
Lacoste210 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 21:20   #3448
Quote:
Lacoste210 kaže: Pogledaj post
U čemu je razlika između farmacije i medicinske biokemije? Koje je teže i što se sve može biti ili s farm. ili med. biokem.?
Kao između boga i šeširđije.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 15:20   #3449
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Kao između boga i šeširđije.
Slažem se,s tim da su farmaceuti šeširdžije

U najkraćim crtama,farmaceuti rade u ljekarnama te u istraživanju lijekova (stvaranju novih lijekova,proučavanju mehanizama njihovih djelovanja,učinaka na organizam itd.). Medicinski biokemičari rade u laboratorijima,bilo bolničkim (javnim) ili privatnim,gdje analiziraju krv,urin,feces (da,i to),likvor,slinu,amnijsku tekućinu i sl.
Prve dvije godine su poprilično iste,a za dalje mi se ipak farmacija čini težom (iako pripadam biokemičarima).
U načelu se iz oba smjera možeš uputiti u znanstvene vode,ako te to zanima.

Zadnje uređivanje littleparticle : 01.04.2015. at 16:29.
littleparticle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 16:56   #3450
Pozdrav ! Polazim medicinsku školu, 3. razred (zdrasteveno laboratorijski tehničar ) . Neznam točno što da upišem. Moj cilj je da povežem moj obiteljski zanat ( pčelarstvo) s mojim budućim zanimanjem. Profa mi je odmah preporučila farmaceutsko bikemijski fax, ali tesko da bi upao zbog jake konkurencije. Mene još zanimaju druge alternative koji bi mogle doći u obzir. Inace prolazim izmedju 4 i 5. Hvala !

I u cemu bi bila razlika između mediciske farmacije i fbf-a?
Walter101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 17:27   #3451
Prvo ti nama objasni na što misliš kad kažeš "medicinska farmacija"
__________________
Don't turn your back, don't look away, and don't blink.
Theli is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 17:38   #3452
Gdje se sve može u istraživanju lijekova raditi, konkretan prijedlog? I može kratko samo o predmetima koji se uče
Lacoste210 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 17:50   #3453
Quote:
Walter101 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ! Polazim medicinsku školu, 3. razred (zdrasteveno laboratorijski tehničar ) . Neznam točno što da upišem. Moj cilj je da povežem moj obiteljski zanat ( pčelarstvo) s mojim budućim zanimanjem. Profa mi je odmah preporučila farmaceutsko bikemijski fax, ali tesko da bi upao zbog jake konkurencije. Mene još zanimaju druge alternative koji bi mogle doći u obzir. Inace prolazim izmedju 4 i 5. Hvala !

I u cemu bi bila razlika između mediciske farmacije i fbf-a?
Alternativa, možda i bolja ako želiš povezati pčelarstvo, PBF ili agronomski fakultet.

Jako si neinformirana.
Medicinska farmacija ne postoji.
Misliš vjerojatno medicinska biokemija i farmacija ( pogledaj par psotova iznad ).
Jalouw is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 18:18   #3454
Quote:
Jalouw kaže: Pogledaj post
Alternativa, možda i bolja ako želiš povezati pčelarstvo, PBF ili agronomski fakultet.

Jako si neinformirana.
Medicinska farmacija ne postoji.
Misliš vjerojatno medicinska biokemija i farmacija ( pogledaj par psotova iznad ).

Neinformiran*
Da mislio sam med. biokem. Ispričavam se.
Walter101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 19:01   #3455
Quote:
Jalouw kaže: Pogledaj post
Alternativa, možda i bolja ako želiš povezati pčelarstvo, PBF ili agronomski fakultet.

Jako si neinformirana.
Medicinska farmacija ne postoji.
Misliš vjerojatno medicinska biokemija i farmacija ( pogledaj par psotova iznad ).
Dali bi s biokemijom/med.biokemjiom bilo moguće kombinirat? Ako da, bi mi mogao to detaljnije objasnit pošto sam neinformiran
Walter101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 22:12   #3456
Quote:
Walter101 kaže: Pogledaj post
Dali bi s biokemijom/med.biokemjiom bilo moguće kombinirat? Ako da, bi mi mogao to detaljnije objasnit pošto sam neinformiran
Medicinskom biokemijom? Ne vidim kako bi se to dvoje moglo kombinirati. Biokemija (bez "medicinska") se ne studira na FBF-u,već na PMF-u kao diplomski studij nakon kemije,a medicinska biokemija na FBF-u. I za tu granu ne vidim mogućnost kombinacije. Nisi rekao S ČIM misliš kombinirati pčelarstvo? Što te zanima? Prodaja meda? (Za to ti ne treba nikakav faks.) Izolacija ljekovitih tvari iz meda? (Farmacija.) Proučavanje ponašanja pčela? (Biologija.) Znati se pravilno brinuti o pčelama,održavati im košnice i sl? (Agronomija ili nešto takvo.) To su neka od pitanja koja si trebaš postaviti,a očito još nisi.
littleparticle is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 08:23   #3457
Quote:
littleparticle kaže: Pogledaj post
Slažem se,s tim da su farmaceuti šeširdžije
...
Yes pumpkin....općenito je poznato da je daleko bolje raditi u bolnicama kao servis liječnicima nego u farmaciji....to se najjasnije vidi po kongresima jednih i drugih.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 10:39   #3458
A što su i farmaceuti drugo nego servis liječnicima? Koje ovlasti farmaceut ima? Znaš više o lijeku, farmakoterapiji, tehnologiji, interakcijama i nuspojavama od doktora medicine, a opet je sustav postavljen tako da je njegova zadnja. Ako se buniš i javno tvrdiš ovo što sam ja napisao - samo si nakopaš probleme. Počnu po tebi pljuvati pred pacijentima koji gledaju doktore kao bogove. I misle da su završili i farmaciju na medicini. Pa nitko ne ide k tebi u apoteku. Netko će reći - pa tuži doktora za poslovnu štetu, klevetu i tako dalje. No naš narod se BOJI liječnika, dakle ljudi čiju uslugu plaća. Nitko neće svjedočiti. Ako radiš za privatnika i puno pametuješ, eto otkaza. Nešto će ti već izmisliti. U HZZO - u farmaceuti nemaju nikakav utjecaj. Analizirao govna ili prodavao Andol 100 preko pulta, isti ti je drek (pun intended). U Hrvatskoj barem, za dalje ne znam.
lisaclopuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 11:28   #3459
Quote:
littleparticle kaže: Pogledaj post
Medicinskom biokemijom? Ne vidim kako bi se to dvoje moglo kombinirati. Biokemija (bez "medicinska") se ne studira na FBF-u,već na PMF-u kao diplomski studij nakon kemije,a medicinska biokemija na FBF-u. I za tu granu ne vidim mogućnost kombinacije. Nisi rekao S ČIM misliš kombinirati pčelarstvo? Što te zanima? Prodaja meda? (Za to ti ne treba nikakav faks.) Izolacija ljekovitih tvari iz meda? (Farmacija.) Proučavanje ponašanja pčela? (Biologija.) Znati se pravilno brinuti o pčelama,održavati im košnice i sl? (Agronomija ili nešto takvo.) To su neka od pitanja koja si trebaš postaviti,a očito još nisi.
Ma ovo ostalo vec znam. Nego me interesiralo dal još nečeg ima.
Walter101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 12:05   #3460
Quote:
Walter101 kaže: Pogledaj post
Ma ovo ostalo vec znam. Nego me interesiralo dal još nečeg ima.
Ovdje imaš popis svih fakulteta i smjerova.

http://www.isvu.hr/javno/hr/sveZagreb.shtml

KAd vidiš nešto što bi mogao povezati sa svojim pčelama odeš na stranicu faksa i pročitaj si opis posla.
Jalouw is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:19.