Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2011., 13:47   #61
KOTLETI OD VEPRA
(naravno umjesto vepra, mogu kotleti i od "domaće" svinje... )
8 kotleta
ulje
1 žlica senfa
1dcl bijelog vina
2 dcl juhe (od kosti kotleta), ali može i druge
1 žlica brašna
1 dcl kiselog vrhnja
1 kiseli krastavac (veći), ili par manjih
3 dag kapara
sol, papar, vegeta, peršin i ostali začini po želji...

Postupak:
jednu stranu kotleta istucite i začinite, te umočite u brašno i na vrućem ulju kratko propržite. ispečene kotlete izvadite na tanjur, a na ostatak ulja stavite brašno, te kad se zažuti dodajte vino i juhu. dobro prokuhajte sa žlicom senfa. tada vratite kotlete u umak i lagano kuhajte dok ne omekšaju. pri kraju dodajte sitno rezane krastavce, vrhnje i kapare...

i mislim da sve možete sebi prilagodit, stavit manje ulja, bez brašna...po želji
marty_19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 14:50   #62
Odlična tema - evo malog doprinosa - Spaghetti aglio olio

a recept je slijedeći... (moj najdraži)

250 g spaghetta (odaberite one koje se dulje kuhaju jer su kvalitetnije)
1/2 do 1 dcl kvalitetnog maslinovog ulja
krupna sol, papar
6 češnjeva češnjaka
chili papričica (količina po volji)
sjeckani svježi peršin (po volji)

Zakuhajte pošten lonac vode i dodajte manju šaku soli - kada se rastopi dodajte spaghette i skuhajte ih al dente .
U međuvremenu sitno isjeckajte češnjak i peršin, istucite čili. U većoj tavi ili plitkoj posudi zagrijte maslinovo ulje, dodajte soli (ako je potrebno) i papra, te češnjak i chili papričice. Istresite vruće spaghette, peršin (ako želite), sve dobro primiješajte, te poslužite vruće.
Po želji pospite ribanim parmezanom.

[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
__________________
Od svega po malo
Crouser is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 00:23   #63
popečci od blitve

ovakoc:

stručak blitve
10ak dag tvrđeg sira (gouda, edamer...)
jaje
mrvice (ja stavljam sezam)

blitvu očistiti, oprati, skuhati u slanoj vodi, ocijediti, ižmikati (rukama istisnut što više vode, jel ), nakosati, pomiješati s jajem i sirom, oblikovati polpetice tj popečke pomoću mrvica ili sezama...

e sad, ak radiš s mrvicama, lakše ti je to izvest u tavi s vrućim uljem, ali sa sezamom je malo teže, tak da sam ih ja pekla na putrom namašćenoj keramičkoj tavi.

i jedan i drugi način su super, ovaj drugi je malko "prihvatljiviji"
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 23:28   #64
IZMIŠLJENI MUFFINI

2 jaja
1 dcl mlijeka
Sok od pola narance
Kora 1 limuna
1 dcl ulja (malo manje)
5 žlica ruma
2/3 šalice integralnog brašna (šalica veća za čaj)
2 ribane jabuke
Šalica rogača, maka i kokosa (miješano)
kakao
3 žlice smeđeg šećera
1 vanilija šećer

Miksati jaja pjenasto, dodavati smješane suhe sastojke i na kraju mokre.
Peći cca 15 min na 220.

za prilog: marmelada koja to nije

zamrznute maline
voda
aru prah (za zgušnjavanje)

pola vrećice malina, deci vode
maline se kuhaju do raskuhavanja, još malo zgnječim onim za pire
pre kraj dodam žličicu aru praha razmućenu u malo vode i umiješam da se pretvori u želatinu
__________________
Mi smo Borg. Ništa se ne prima.
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 16:22   #65
Musaka od cvjetace i tikvica

Sastojci:
Cvjetaca
Tikvica
2 jaja
Čaša mlijeka
2-3 žlice brašna (ja stavljam graham)

Skuhati cvjetacu, nakon toga ju rastrgat u male komadice te poslozit u vatrostalu posudu, na nju naribat svjezu tikvicu te na kraju to zalijat s mjesavinom brasna, jaja i mlijeka.. Po zelji zacinit...

Jako fino i djetno
iwa_kc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 18:44   #66
Cheesecake od posnog sira i voća

Podloga:
250g zobenih (ja sam stavila 100g zobi i 150 g zobelix keksa)
tekuće sladilo (u količini koja zamjenjuje oko 70-100g šećera) - ja sam stavila manje od jedne male žličice stevije
cimet
100g maslaca

Krema:
500g posnog sira - posna milbona
sok 1 limuna
malo arome vanilije ili prave vanilije ako imate (unutrašnjost mahune, ali od nje će biti crnih mrvica u kolaču )
tekuće sladilo tipa Stevija (u količini koja zamjenjuje 100g šećera - manje od 1 male žličice )
4 jaja


Smrvljene zobene/kekse pomiješajte s cimetom i maslacem. Utisnite u kalup i pecite 7-10min na 175C. Izvadite kalup van, da se malo rashladi dok miksate kremu.

Smiksajte kremu tako da dobro izradite posni i sladilo, dodate limun, a zatim jedno po jedno jaje. Kremu izlijte na "tijesto" i pecite 15min na 175C, a onda pećnicu smanjite na 160 i pecite još 10ak minuta.

Kad se rashladi, po površini poslažite jagode.

Doziranje stevije
Umjesto 1 žlice šećera ide ¼ žličice stevije
100 g šećera = 1 mala žličica stevije (ne prepuna)

ne znam je li ovo dozvoljeno - to je ustvari kopirani recept od forumašice gipsyqueen, ali sad ne znam gdje je to - negdje na pdfu rekreacija, pa dajem svoju (malo prerađenu verziju)
upucaj ga sad is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 09:17   #67
Domaći čokoladni puding


* 2dcl mljeka
* 2male žlice gustina
* 2 manja jaja (žutanjak)
* 2male žlice tekućeg sladila
* 2male žlice bezmasnog kakaa
* ovo je aroma čokolade(kakaa) može i štapić vanilije ili pinku cimeta...

1.

U čašici izmutiti 2 žutanjka sa sladilom gustinom i kakaom.

Izraditi da nema grudvica( ja to radim ručno bez miksera)

Staviti 2 dec mljeka da prokuha.

Polako livati smjesu iz čašice.

Ostaviti minut da provrije dok se ne pojave balončići.

Gotovu smjesu uliti u posudice.


dianna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 12:36   #68
Evo još jednog neobičnog deserta

Sastojci

* 2 jabuke
* 400 ml. vode
* malo secera (zamjena za šećer, stevija li nešto drugo..)
* 1 puding od čokolade ili vanilije ili neki drugi po želji


Stavit kuhat vodu,secer i jabuke isjecene na kriske.

Kuhat dok se jabuke nepocnu raspadat.

Izmutit puding sa malo mlijeka ili vode i istrest u zdjelu

Kuhat dok se nezgusne pa istrest u posudice i stavit u frizider da se hladi.

dianna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 13:32   #69
smiksanac by ksrena

dakle:
osnova smiksanca je sir (što posniji - milbona 0%mm) i bobičasto voće,
dalje daš mašti na volju (i okolnostima) bilo kakvo voće, malo jogurta da razrijedi stvar, malo badema da pojača, whey za dodatne proteine sky is the limit ("šlag" od pjenasto umućenog mlijeka ne smijem spominjat, već su mi prijetili životu ovdje zbog toga )
__________________
Aries vs. Aries
ksrena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 11:50   #70
koh od riže

dakle, mjere za desert za dvije osobe:

cca 700ml mlijeka + 100ml vode
čaša od 2 dcl riže (ne puna, nek fali 2 cm od ruba)
2 jaja
šećer ili zaslađivač po potrebi, ja stavim 3 natrena i pola vanili šećera

mlijeko se kuha s vodom i kad je već vruće, zasladite i metnite rižu i onda se to kuha 35, 40 min, ne treba baš stalno miješati, ali nemojte ić u drugu sobu gledat rebelde, štaliveć

kad je to gotovo, makne se s vatre, i uliju se 2 sirova, umućena jaja, brzo se to sve pomiješa.

ulijte u namašćenu tepsiju (maslac najbolje) i pecite oko pola sata do 40 min. na 180. trebala bi se stvoriti malko tamnija korica, ali radije izvadite prijevremeno, nego da sve ode u rumpelštinski.

nekad smo kod serviranja koh posluživali s malinovcem od maraske, mislim, ali to se već godinama ne proizvodi.

ja si sad ukuham malo šumskog voća pa s tim jedem.
može se i s nekim prekmezom premazati

dobar tek!
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2011., 16:20   #71
TAHINI
100 g sezama kratko popržiti na teflonu bez masnoće (dok ne dobije zlatnu boju, ali u praksi je to par minuta, treba paziti da ne posmeđi, jer postaje gorak), malo ga posoliti morkom solju
samljeti ga u blenderu
dodati 1 dcl sezamovog (ili maslinovog) ulja i blendati sljedećih par minuta dok se ne dobije pasta

PAŠTETA OD TUNE
tuna u maslinovom ulje
milbona
vlasac, peršin, češnjak u prahu

u blender i gotovo
upucaj ga sad is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 00:10   #72
Da tema ne umre
Ovo je tako jednostavno,a fiiiino. Dosta ljudi radi to varivo sa zaprškom ili paradajzom,ali ovo je najzdravija verzija i meni najfinija
"Zdravi čušpajz od kelja"

1 mali krumpir
1 mrkva
glavica kelja
malo pilećih prsiju
1 glavica luka

Luk izdinstate na žličici ulja(ja koristim maslinovo), pileća prsa narežete na kockice i bacite na luk da se prodinsta,kad je gotovo dodate na to krumpir narezan na kockice i mrkvu na kolutiće.
U međuvremenu, kelj narežite na trakice i pofurite vrelom vodom.
Kad se gore navedena smjesa izdinsta, dodate na smjesu kelj, zalijete temeljcem (ili vodom), začinite i kuhae dok sve ne bude mekano.
5rich is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 12:17   #73
UMAK OD RAJČICA

-3 veće rajčice skuhati oko 3 min u vreloj vodi
-ohladiti ih i skinuti koricu
-očistiti ih od koštica (može koja i ostat)
-sitno nasjeckat

-popržiti pola glavice luka na maslinovom ulju, dodati 1/2 češnjaka i na to dodati posoljene rajčice i origano, te tako kuhati oko 25 min

-po želji smiksati u blenderu ili dodati vode (ovisi kakvu gustoću želite)

-poslužiti kao umak za pizzu ili uz paštu

-jučer sam prvi put radila i prefino je bilo
SLIKA:
http://s355.photobucket.com/albums/r...8092011861.jpg
marty_19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 09:48   #74
PITA OD POVRĆA
(recept sa coolinarike, ali malo modificiran)

Sastojci:
25 dkg šampinjona
1 srednja ribana tikvica
10 dkg sjeckane pureće deluxe
2 kuglice mozzarelle
2 češnja luka
2 jaja
5-6 žlica mljevenih zobenih pahuljica
1/2 kesice praška za pecivo
malo vegete, soli, papra

Sve izmiješati (osim jednu kuglicu mozzarelle) i istresti u škrovadu promjera 20x30 cm (obavezno pek papir) i peći na 200 stupnjeva oko 40 minuta. Kad je pri kraju, preostalu mozzarellu isjeckati, posuti po vrhu i zapeći 2-3 min.

Umjesto mozzarelle, na vrh znam ponekad izmiješati kefir (jer ga imam često viška od kefir-gljive) sa jednim jajem i to prelijem po vrhu pa još malo zapečem.
MariolaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 12:31   #75
Jučer imala pola litre viška kefira (od kefir-gljive) i mislila se što ću s tim i zbrljala zeljanicu s blitvom - pola kile isječene blitve na trake, blanširane (moja djeca kažu - blitvuša), dodala još tri domaća jaja iz Like, malo soli i pola kila kora. Ispalo je nikad bolje. Čak bolje i mekše nego sa svježim sirom i vrhnjem, a da o masnoćama ne govorim. Sad znam šta ću ubuduće sa kefirom... Važno je samo pošto je smjesa jako rijetka, staviti dvije kore dolje, odvojiti jednu za gore, a ostale kore iskidati u smjesu.
Peći na jako oko 20-25 min. Ja sam čak pekla u onu tursku peku, pa mi je trebalo još manje vremena.
MariolaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 09:09   #76
Tortilja sa piletinom i slanutkom

Sastojci (za jednu osobu):

-oko 100 g piletine
-pola konzerve slanutka
-1 ili 2 sušene rajčice
-nekoliko maslina
-luk srednje veličine
-žlica maslinovog ulja
-tortilja
-sol, papar, crvena paprika u prahu

Postupak:
Na žlici ulja propirjati nasjeckani luk pa dodati piletinu nasjeckanu na komadiće veličine zalogaja. Kada piletina promjeni boju dodati sol, papar i papriku u prahu po želji.
Zatim dodati nasjeckane sušene rajčice i masline te slanutak.
Podliti s malo vode i povremeno mješati dok piletina ne bude gotova i sva voda ispari.
Tortilju možete malo zagrijati u mikrovalnoj te na nju staviti piletinu sa slanutkom, zamotati i uživati
Scirocco is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 10:22   #77
Povrtna juha sa noklicama

Sastojci:
- 2 mrkve
- 1 srednja paprika
- komad korjena celera
- 1 poriluk
- malo kaula
- 1 srednja tikvica
- malo lista celera
- 1 goveđa kocka

Sve sastojke isjeckati i staviti u pretis 5 min. Za to vrijeme zamiješati 1 jaje, 2 žl. maslinovog ulja, 4 žl. zobenog griza i malo soli.
Otvoriti pretis, smanjiti vatru i žličicom formirati noklice, te ih ubacivati u juhu. Zatvoriti pretis i prokuhati još 5-6 minuta.
MariolaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 15:04   #78
Varivo poriluk

Varivo od poriluka
(mjere su od oka jer nikada ne važem kad radim varivo)

Potrebno:
Poriluk
Mrva
Krumpir
Češnjak
Rajčica – pasterizirana ili svježa

Postupak:

Poriluk očistiti i oprati, narezati samo bijeli dio na kolutiće, staviti u zagrijanu tavu, malo posoliti i poklopiti tako da sam pusti svoju vlagu – tako se ne treba podlijevati.
Mrkvu i krumpir narezati na kockice i dodati u poriluk pa doliti vode. Pustiti da se kuha dok je krumpir kuhan, pa dodati dvije žlice pasterizirane rajčice ili jednu manju isjeckanu i prije toga oguljenu svježu rajčicu. Još kratko prokrčkati, pa posipati peršinom i nasjeckanim češnjakom.
(ovako u biti spremam i kelj i bilokoje drugo povrće koje mi se nađeu frižideru. Uvjek je ukusno i sve se pojede! Za zgušnjavanje smiksati dio povrća štapnim.)

Varivo od miješanog povrća (moj današnji ručak)

Potrebno:

Poriluk
Kelj
Patlidžani + mlijeko za namočiti ga
Mrkva
Rajčica
Češnjak
Peršin, celer, sol

Postupak:

Poriluk očistiti i oprati, narezati samo bijeli dio na kolutiće, staviti u zagrijanu tavu, malo posoliti i poklopiti tako da sam pusti svoju vlagu – tako se ne treba podlijevati.
Mrkvu narezati na kockice i dodati u poriluk pa doliti vode. Kuhati 15-ak minuta
U međuvremenu nasjeckati na kockice patlidžan i namočiti u smjesu od pola mlijeko pola voda u tolikoj mjeri da ga pokrije tekućina i pustit da stoji 15-ak min.
Kelj narezati na kockice pa blanširati i dodati u poriluk. Kuhati 5 min.
Iscijediti patlidžane dodati u varivo, dodati malo sušenog celera, kuhati 5-10min.
Kad je gotovo dodati dvije žlice pasterizirane rajčice ili jednu manju isjeckanu i prije toga oguljenu svježu rajčicu. Još kratko prokrčkati, pa posipati peršinom i nasjeckanim češnjakom.
__________________
****moja galerija **** moji kreativni uratci****

Zadnje uređivanje d-a-m-a : 18.10.2011. at 15:11.
d-a-m-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 21:16   #79
ukusni zdravi doručak

Kuhati zobene pahuljice u duplo većoj količini mlijeka (ja stavim pola mlijeko pola voda) nekih 10-15 min na laganoj vatri da se fino zgusne, po potrebi dodavati mlijeko. Za to vrijeme namočiti žlicu lanenih i jedan weetabix keks u mlijeku ili vodi. Kad se ovo skuha to sve zajedno izmiješati, dodati cimet, nasjeckanu jabuku (ili po želji neko drugo voće, mljevene orahe, bademe, tamnu čok...) i gotovo!
Otkad sam probala kuhane zobene, radim to svako jutro a ovo mi je najdraža verzija , predobro je i što je najbolje zdravo je!
krug is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 21:43   #80
slana pita sa piletinom

sastojci:
150 gr piletine usitniti i popržiti (ja sam uzela ražnjić iz perutnine)

150 luka (1 veći)
150 tikvica
50 gr mrkve, 50 gr gljiva sve povrće usitniti u to dodati:

3 jaja, 60 gr brašna, 2 žlice ulja i naribati 50 gr sira.
Umiješati meso i sve sastojke, staviti u okrugli kalup i peći cca 35 min na 180.

začini po želji, ja sam stavila samo sol, biber i po vrhu posula brdom bosiljka.
Originalni recept je povrtni bez piletine i u njemu piše da se treba držati točnih količina. Ja sam iskemijala sve što sam imala u frižideru ali sam pazila (vagala) sve. Rezultat je predobar. Naravno možete koristiti i samo tikvice ili šta god imate u frižideru.
__________________
Aries vs. Aries
ksrena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:01.