Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2013., 17:20   #81
Quote:
mani1 kaže: Pogledaj post
bas cudno, buduci u pravilu zupanijski sud navede odmah na pocetku obrazloženja tko je izjavio žalbu i zbog cega je izjavio žalbu odnosno koji dio presude se pobija zalbom, te ukratko navede i sadrzaj zalbe.

.
Često i ne, ali tada treba staviti Prijedlog za donošenje dopunske drugostupanjske presude u roku od 15 dana.

I tada se dakle ne ističu nikakvi inače žalbeni razlozi, nego se upravo referira na to da sud nije dopnio odluke glede tog i tog dijela u prvotupanjskoj presudi (dakle naglasak je na tome, da to na što se žali mora biti navedeno u prvostupanjskoj presudi).

Uz naravno mogućnost izvanrednih pravnih lijekova.
dyatlov is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 17:53   #82
Quote:
Fargoth kaže: Pogledaj post
Pogledao sam pravila podforuma prije otvaranja teme ali nisam nasao nista o ovome. Ispricavam se ako je protiv pravila.

Imam par pitanja u vezi "spora male vrijednosti". Progooglao sam i nasao ovo - http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zpp-30.asp

Ali ne vidim tu neke stvari. Kaze da je maksimalna vrijednost 5000 kuna. Ima li minimalne? Da li je 500 kuna ispod toga?

Kako funkcionira zastara? Kada dolazi do nje? Ako je jedna osoba drugoj posudila 500 kuna u jedanaestom mjesecu 2012. godine, da li je to proslo?

Moze li se podici spor ako posudba nije bila dogovorena u nekakvom pismenom ugovoru, vec osobno "licem u lice"? Imam SMS-ove i druge "dokaze" da je to bio slucaj, poput prvobitne uplatnice, da li se to "racuna" ili nema nista ako nije bilo ugovora?

Mora li se imati odvjetnik u ovakvom slucaju ili se moze osobno zastupati?

Hvala.
Sporovi male vrijednosti su do 10 000 kn za fizičke osobe.

Ako imaš uplatnicu i na njoj piše u opisu da se radi o posudbi, onda imaš i vjerodostojnu iispravu pa možeš tražiti staviti prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave javnom bilježniku.

Odnosno, ako si mu poslao pismeno da ti vrati dug i on dug negira, onda si (to je sad novela u Zakonu o parničnom postupku) utvrdio svoj pravni interes i imaš pravo direktno na sud podnijeti prijedlog za platni nalog.

I još, po Ovršnom zakonu do tužbenog zahjeva u visini do 1000 kn za fizičke osobe, ne moraš za ovrhu niti čekati pravomoćnost (ovršno je u roku od 8 dana), nego se direktno naplatiti po rješenju.


edit
Ovo sam preskočio:

Quote:
Mora li se imati odvjetnik u ovakvom slucaju ili se moze osobno zastupati?
Uvijek se mozeš sam zastupati, jedina obveza uzimanja odvjetnika odnosno osobe s položenim pravosudnim ispitom je kod ulaganja revizije.

Zadnje uređivanje dyatlov : 10.09.2013. at 18:23.
dyatlov is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 02:43   #83
Kad se preda tužba na parničnom odjelu, tko i u kojem periodu obaviještava tuženoga da je tužen?
Kako uopće netko sazna da ga netko tuži, tek kad dobije poziv za raspravu ili ranije?
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 12:19   #84
Quote:
decec kaže: Pogledaj post
Kad se preda tužba na parničnom odjelu, tko i u kojem periodu obaviještava tuženoga da je tužen?
Kako uopće netko sazna da ga netko tuži, tek kad dobije poziv za raspravu ili ranije?
a šta misliš tko, pa sud, nisi predao tužbu u jednom primjerku jel tako, pa valjda se primjerak dostavlja tuženom, teško za povezat ha? tužba če biti dodjeljena sucu po redosljedu koji će preuzet predmet u rad.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 16:08   #85
Opaki, hvala na odgovoru. Možda nisam bio dovoljno jasan. U kojem trenutku se obaviještava tuženi za postojane tužbe, odmah po primitku tužbe se otprema jedan primjerak kao obavijest ili tek po sazivanju rasprave i sl.?
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 16:22   #86
Punomoć za zastupanje u parničnom postupku

Na ročište tuženik nije došao, a za tužitelja je pristupila odvjetnička vježbenica koja je imala samo faksiranu punomoć za zastupanja tužitelja, ne i original. Obvezala se da će originalnu punomoć naknadno dostaviti u spis, te predložila da se rasprava održi u odsutnosti tuženika. Sud je donio rješenje da se rasprava održi u odsutnosti tuženika.

Zanima me da li je došlo do povrede odredaba o parničnom postupku time što je rasprava održana temeljem prisustva stranke koja nije imala originalnu punomoć za zastupanje? Hoće li radnje koje je vježbenica na raspravi poduzela biti "amenovane" naknadnom dostavom originalne punomoći u spis, ili je punomoć trebala imati već u trenutku održavanja rasprave?

Ovo je bitno, jer bi nepojavljivanje tužitelja na ročištu značilo odbacivanje tužbe.
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 16:55   #87
Možete mi objasniti kako se računaju troškovi parničnog postupka? Znam da troškove snosi strana koja izgubi spor, ali ako ja postavim nekoliko tužbenih zahtjeva a samo neki budu prihvaćeni da li onda proporcionalno snosim troškove za udio tužbenih zahtjeva koji nisu prihvaćeni?
DunjaPatricija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 18:41   #88
Quote:
dyatlov kaže: Pogledaj post
Pričekati još protek tih 7 dana od ukupnog paricijskog roka (roka za dobrovoljno ispunjenje).

Izmjenama Ovršnog zakona (2012.) - propisana je izravna naplata po pravomoćnoj (odnosno ovršnoj) presudi preko FINE i tamo odeš s presudom i Zahtjevom za izravnom naplatom na računu tuženika, oni ti izračunaju i kamate i daš svoj račun.

Ako tuženik nema ništa na računu/ima, onda češ morati podnijeti sudu ovrhu na temlju ovršne isprave, i tada navesti pokretnine ili nekretnine ili auto.
Hm... meni se ovo oteglo malo predugo, radi posla ne stignem poobavljati sve na razini FINA/sud itd.

Pokušao sam preko FINA-e, ali su mi rekli da mi ne mogu zaprimiti zahtjev jer nemam OIB tužene stranke. Nigdje u postupku Sud nije navodio ni njen OIB ni JMBG. U FINA-i su me uputili da taj podatak zatražim od MUP-a. Na MUP-u naravno, ne mogu mi samo tako dati OIB od neke fizičke osobe, makar imam presudu. Uputili su me da preko Suda tražim službenim putem.

Odem na Sud, među ostalim mi treba i lupiti žig da je presuda pravomoćna, a gospođa tamo mi kaže da najbolje da sam napišem ovršni prijedlog Sudu, navedem svoj broj tekućeg računa, i da ako već nemam OIB tužene strane, da će ga oni pribaviti i da ne moram popuniti OIB.

Čitao sam na netu da ovršni prijedlozi koji se predaju na Sud direktno u pravilu Sud odbacuje.

Da li da to onda riješim s nekim odvjetnikom ili javnim bilježnikom i predam na Sud, ili postoji neki način da to ide preko FINA-e? Mislim, odakle da ja normalnim putem pribavim OIB tužene strane ako on nikada u samom postupku nije bio spominjan, niti ga ja imam ,a sud nije navodio, čak ni u presudi??

Dyatlov ili bilo tko drugi, cijenit ću brze i precizne odgovore, unaprijed puno hvala!
distantNdreamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 00:50   #89
Lijepi pozdrav.
Imala sam prometnu nesreću prije otprilike 2 godine.
Odšteta mi je plaćena u srpnju prošle godine, ali danas sam dobila od svog odvjetnika kako moram platiti sudske troškove koji će mi naknadno biti vraćeni. (Sto se tiče odvjetnika pokušao me je prevariti već nekoliko puta i svašta nešto se tu dešavalo, tako da njega nemogu ništa pitati i vjerovati mu. )
dobila sam i rješenje od suda pa me zanima da li će placanjem sudski troškova napokon sve to završiti i da li to znači da je gotov onda taj spor? Postoji li mogućnost dodatnih troškova?
Unaprijed zahvaljujem i ispričavam se na pravopisnim pogreškama.
zivanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 16:29   #90
tko je dobio sudski spor ti ili druga strana? ako si ti onda NIKAKO NE plaćaj troškove jer troškove suda snosi ona strana koja je izgubila u postupku...

kak te odvjetnik može varati? kaj mu ne možeš reći doviđenja i zbaoravi da si me ikada u životu vidio???
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 00:49   #91
Ne znam tko je dobio sudski spor, valjda ja pošto je meni uplaćena odšteta.
odvjetnik od mene zahtjeva da ja to platim, a onda on trazi povrat.(iskreno mala je to cijena sam da se rjesim te gnjusobe)
Pa mene zanima jeli onda gotov taj spor placanjem sudskih pristojbi i ako sam dobila rjesenj suda?
Ili moze biti jos nesto? Hvala
zivanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 22:31   #92
pitanje ti je skroz neprecizno. o kakvim se troškovima radi? prepiši od riječi do riječi rješenje po kojem plaćaš troškove (i kome) ili dopis odvjetnika, jer ovo što si napisala ima previše rupa da bi te se shvatilo.
naime, ako si ti dobila spor, onda tvoje parnične troškove treba platiti tuženik (koji je izgubio spor).
__________________
pa opet dobro
free spirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 15:11   #93
Unhappy Racunanje kamata od 1 Glavne rasprave..do Rijesenja Zalbe na tuzbu??

Susjed je podnio tuzbu radi smetanja prava provoza kroz moje dvoriste.
Prvi zapisnik na licu mijesta bio je 28/10.2011.
Na glavnoj raspravi 27/2.2012.se meni nalaze da platim,3,600.00kn u roku od 15 dana.
Mi smo isli na zalbu tuzbe...
Rijesenje na zalbu je primljeno 3/10.2013.
..da bi mi moj adv dostavio racun sa kamatama od 27/2.2012. do danas sa 12% kamata god.???
Je li moguce?
Throne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 10:30   #94
Troškovi parničenja pred trgovačkim sudom

Kako i sam naslov kaže, izgubio sam pred prvostupanjskim i pred Viskokim trgovačkim sudom i sada moram snositi troškove parničenja koji iznose 10.000 KN.
S obzirom na to da radim, ali da financijska situacija baš i nije pretjerano blistava (radim na terenu na drugom kraju države, šaljem novac doma, školujem kćer koja studira izvanredno, plaćam stan) želim pitati da li postoji nekakva mogućnost da ovrha prođe što bezbolnije, tj. na koliko je rata moguće otplaćivati troškove, kakav je postupak, da li moram pisati molbu, zahtjev ili nešto drugo, da li je pri tome potrebno priložiti dokumentaciju o tome da mi se dijete školuje, kakva je praksa suda u tim situacijama, itd.
Puno hvala na odgovorima.
Aragami is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 10:53   #95
Mogu ti samo reći da ako dođe do ovrhe, troškovi rastu. Zatezne kamate + naknade FINA-i. Ako ti račun bude blokiran, prvo će ti pokupiti sve što je na računu, a onda možeš otvoriti zaštićeni račun, a oni ti od plaće mogu uzimati 1/3.
Pretpostavljam da je tih 10.000 kn zapravo honorar odvjetnika suprotne strane, a vjerojatno si se već u hodu naplaćao sudskih pristojbi. Jesam li u pravu?
Ako je tako, javi se odvjetniku suprotne strane i s njim dogovori obročnu otplatu bez da se pokreće ovrha.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 14.02.2014. at 11:09.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 11:36   #96
Obični ili jedinstveni suparničari (i nužni) - POMOĆ!

Bok!

Treba mi pomoć jer nemam novac da angažiram odvjetnika. Nažalost u ovih nekoliko godina imao sam mnogo doticaja s pravom, prije sve ga u vezi nasljeđivanja, tako da sam nešto i naučio, ali nisam stručnjak.

Slučaj je ovakav:


Na zemljište moje obitelji Komunalno društvo je sa susjedne čestice u vlasništvu općine prešlo na našu kako bi na tom mjestu parkirali vozila čistoće. Srušili su suhozid i nasuli dio našeg zemljišta s šutom, zemljom i šljunkom, te izgradili garažu koja se dijelom nalazi na našoj čestici te tamo parkiraju svoja vozila.

Prokušali smo se zaštiti tužbom za smetanje posjeda, ali nismo uspjeli jer je bilo problema oko zemljišnih knjiga, a i mi nismo mnogo znali o tome - o posjedovnoj zaštiti.
Kasnije smo sredili svoje vlasništvo u zemljišnim knjigama.

Želimo sada podnijeti tužbu kojom bismo tražili da otkupe našu česticu zbog prekoračenje međe građenjem, da nam plate i rentu za vrijeme dok su koristili naše zemljište i naknadu štete.
Budući da smo mi počeli grinati zešće oni su poslove s postojećeg Komunalnog prenjeli na "novo osnovanu tvrtku" koja se bavi komunalijama, iako Komunalije i dalje postoje, ali im je promijenjen opseg djelatnosti.



Pitanje je:


Općina je osnovala Komunalno da obavlja poslove koje joj je povjerilia. Komunlano je uzurpiralo naše vlasništvo. Općina osniva novu tvrtku koja obavlja iste poslove koje je do sada obavljalo Komunlano.


Jesu li Komunalno, Općina te Novoosnovano komunalno obični suparničari?

Meni logika kaže da su oni jedinstveni suparničari jer su zakonski povezani/u pravnoj zajednici!

A ako jesu jedinstveni suparničari jesu li oni u ovom slučaju ujedno i nužni?



Hvala na odgovoru!
markomarkozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 00:30   #97
Zbog čega Vas to muči? Trebate podnijeti pravu vlasničku tužbu! Tužbu vlasnika neposjednika za povrat stvari! Tužite onoga tko je u posjedu, bilo to trgovačko društvo ili Općina. Dakle, imate stvarnopravni zahtjev. Dalje imate zahtjev za isplatu - naknadu za korištenje za godine unazad (pazite na zastaru) ... tu tužite onoga koji bio u obvezi plaćati zakupninu. Za razdoblje dok je koristila općina, općinu, a nadalje tu novu tvrtku. Trebat ćete vještaka da najprije procjeni kolika bi bila zakupnina.. Tražite i zakonske zatezne kamate od dospijeća svakog pojedinog plaćanja.
123ladyJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2014., 13:13   #98
opoziv svjedočenja u parničnom postupku

Dakle, u parničnom postupku svjedoci su davali očito lažne iskaze koje su u suprotnosti sa dokumentacijom koja postoji u spisu.Mogu li svjedoci opozvati svoje iskaze u parničnom postupku?
dabarzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 14:00   #99
Imam jedno tehničko pitanje. Kako platiti sudske troškove?
Naime, nas je 6-oro tuženih izgubilo spor na općinskom sudu, 5-oro ima jednog odvjetnika dok 6-otuženi ima drugog. Odvjetnik nas 5 je poslao samo jednoj stranci presliku presude u kojoj piše da smo izgubili i da trebamo platiti troškove.
Je li njegova obveza da nam uz presudu pošalje i uplatnicu za plaćanje ili se moramo sami snaći oko toga?
Također, nas je 5-oro, jel može svaki od nas platiti svoj dio troškova? U presudi piše da smo solidarni suparničari.
Može li doći do ovrhe na račun osobe koja je platila zato što npr. druga nije platila?
Nadam se da sam napisala razumljivo, meni je ovo sve zbrčkano.
June is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 14:48   #100
Quote:
June kaže: Pogledaj post
Imam jedno tehničko pitanje. Kako platiti sudske troškove?
Naime, nas je 6-oro tuženih izgubilo spor na općinskom sudu, 5-oro ima jednog odvjetnika dok 6-otuženi ima drugog. Odvjetnik nas 5 je poslao samo jednoj stranci presliku presude u kojoj piše da smo izgubili i da trebamo platiti troškove.
Je li njegova obveza da nam uz presudu pošalje i uplatnicu za plaćanje ili se moramo sami snaći oko toga?
Također, nas je 5-oro, jel može svaki od nas platiti svoj dio troškova? U presudi piše da smo solidarni suparničari.
Može li doći do ovrhe na račun osobe koja je platila zato što npr. druga nije platila?
Nadam se da sam napisala razumljivo, meni je ovo sve zbrčkano.
Pozdrav, ako ste solidarni suparničari, znači da tužitelj može od bilo kojeg tuženika tražiti naknadu cjelokupnog troška što znači da može ovršiti bilo kojeg tuženika. U tom slučaju tuženik koji plati cijeli trošak ima pravo od ostalih tuženika potraživati onaj dio koji su trebali platiti.

Moj je savjet da ti ili vaš odvjetnik kontaktirate tužiteljevog odvjetnika i da s njim dogovorite način plaćanja-na koji račun platiti, da li postoji mogućnost obročnog plaćanja i sl. Ne postoji neka univerzalna uplatnica.
Pravnica Zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:49.