Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2003., 12:26   #1
Angry Doktori, cvijeće, kave i ostala sr.

Moja mala mora svako toliko posjećivati razne doktore. Počeli smo kad je navršila dva mjeseca s neuropedijatrom. U mom gradu je samo jedan! Upisuje se jedan jedini dan u mjesecu a na red se dođe za jedno stoljeće. I sad, naravno da tražim vezu...i nađem je i dođem na red za par dana. Veza mi kaže 'obavezno kupi bombonijeru i kavu', ja naravno kupim, doktorica sretno primi. Čemu to?
Kad se malena tek rodila, trebala je vadit krv...sestra kaže 'moram joj izvadit iz glave', ja na to 'ajme molim vas nemojte u glavu' a ona meni 'nemojte vi mene učiti kako se vadi krv' Jesam njoj trebala donit kavu?

Kad smo bili u Zagrebu, sestra kaže 'moram u glavu', ja opet ' molim vas nemojte' a ona meni ' draga moja, ništa se ne brini, ja to radim godinama, neće beba ni osjetiti bla bla'. Zašto je ova toliko ljubazna a niš joj nisam dala?

Ili recimo slučaj uzv kukova. Po novome se to radi svakoj bebi. I sad, moj pedijatar svu djecu šalje kod doktora X koji to naplaćuje 200kn. Kad je mala napunila mjesec, kaže dr da mora na uzv kukova. Ja kažem ' aha, kod doktora X', a on meni 'ne,ne, vi ćete ići u Biograd u bolnicu? Taj u Biogradu je mukte.
I ja pametno zaključujem kako je doktor X kupio uzv, završio dvotjedni tečaj i lijepo zarađuje. Pedijatri koji su sigurni da s kukovima sve štima, šalju djecu kod X, za one koji možda imaju problem postoji 'pravi' doktor u bolnici. Pravi biznis, nema što.

Koji se cazzo događa?
Može li se uopće računati na dobar pregled i lijepu riječ bez kave i bombonijere?
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 12:40   #2
s obzirom da su te šeme s poklonima prisutne svugdje, a ne samo kod pedijatara mislim da tema nije nužno vezana samo za ovaj kutak ......

Takvi su manje više svi, kad je moja mama rodila ja sam morala isto tako kupovat sestre i doktore da bi joj uopće mogla doć u posjetu, pazi u posjetu , a kamoli šta drugo.....a da nespominjem kad sam nonu vodila za upisat se za snimanje srca da me je sestra pozvala sa strane i rekla da doktor preferira Babića .........iskreno pistala sam na sve to jer su bili u pitanju moji najmiliji tako da te u potpunosti razumijem zašto si pristala na takva pravila igre.....
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 12:47   #3
Pa to i je ono najgore što moram pristati. A rado bi im rekla šta ih spada, onda se sjetim za koga mi trebaju, pa pojedem govno i glupavo se smješkam.
Pa nisu oni bogom dani jebemu. Zašto su takvi?
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 12:53   #4
Quote:
Tija kaže:

Pa nisu oni bogom dani jebemu. Zašto su takvi?
mnogi ljudi se ponasaju kao da su lijecnici bogom dani. pa neki od njih to i pomisle
neki ljudi su zlocesti, glupi, izrabljivaci itd... neki ljudi su dobri, dragi i ljubazni i iskreno zele pomoci. ovu razliku mozda najvise osjetimo kod doktora, jer smo tamo najranjiviji, jer tamo imamo najvise potrebu za najboljim ljudskim osobinama i jer smatramo da SVI lijecnici moraju biti dobri i posetni ljudi.
ali nije tako i to svi znamo. zasto nije tako? ne znam. mislim da je to normalna raspodjela unutar ljudskoj drustva: ima svakakvih ljudi a lijecnika klasa nije postedjena te raspodjele. tamo ju samo najbolje primjecujemo i najvise nas boli jer zelimo ocekivati nesto drugo....
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 12:56   #5
Quote:
Tija kaže:
Pa to i je ono najgore što moram pristati. A rado bi im rekla šta ih spada, onda se sjetim za koga mi trebaju, pa pojedem govno i glupavo se smješkam.
Pa nisu oni bogom dani jebemu. Zašto su takvi?
znam znam, nedavno mi je kolega s posla dobio sina i baš smo nešto razgovarali o tome i pitam ja njega upravo to "Zašto su takvi??", rekao mi je "Zašto pas sebi liže guzicu??"-"Zato šta može!" ...baš zato što mogu.....


A one šeme sa kupovanjem boljih kreveta za trudnice i da nespominjem, moja bidna mama je doslovce ležala na nekoj inačici ležaljke za plažu užaš .....a to je kao najbolje rodilište u Splitsko-Dalatimskoj županji moš mislit
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 13:28   #6
Zdravstvene ustanove, situacija... sve je to jedno sranje.
Ja znam iz prve ruke.
Sestre i doktori ak su išli za sestru i doktora, onda nek to i rade bez podmićivanja.
Popizdim... a naslušam se toga...

Samo sam se htjela malo izjadati...
Ne dajte ništa.
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 13:30   #7
Jedna od mojih najboljih prijateljica je doktorica, i jedno vrijeme je radila u ambulanti opće prakse. Ljudi su joj stalno nosili kavu, čokolade i bombonijere - njoj je to bilo beskrajno glupo i govorila je da su ljudi zaista smiješni ako misle da radi poklona imaju nekakav bolji tretman jer ona to stavi sa strane i istog časa zaboravi da li joj je netko nešto donio ili nije.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 13:39   #8
Transparency International pa vidi sta se da uraditi.

Glavni sajt.

Hrvatski.


Prije x mjeseci je na monitoru bio tekst o tome kako se TI u Hrvatskoj ide boriti protiv korupcije, prvenstveno u sudstvu i zdravstvu.

Ne znam pravila oko davanja poklona. Ta etiketa mi je mrska.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 13:59   #9
Na poklone tipa bombonjera, i sl. doktori obično niti 'ne trznu'. Vidjela x puta.
Meni ne pada na pamet da im išta kupujem, premda su mi neki zaista ostali u lijepom sjećanju. Smatram da bih tako samo uvrijedila nekoga tko mi se ionako svidio velikim dijelom i zato što mi se čini da je dovoljno pametan da prezire takve ljudske gluposti.

Osoblju bolnice u kojoj sam nepredviđeno rodila drugu kćer zahvalila sam se preko radija i ujedno ih pohvalila za njihovu stručnost u jednoj tako hitnoj i delikatnoj situaciji.
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 14:00   #10
Ja sam '97. dala doktoru 300 maraka da me konacno podigne sa one plasticne stolice u cekaonici, pod jakim krvarenjem usljed spontanog pobacaja, i ocisti me. Iste sekunde kad sam dala pare (ok, osobno muz je dao, ne ja) dobila sam uslugu koja mi je trebala biti pruzena sedam sati ranije, kad sam i dosla sa jakim krvarenjem i s nalazom ultrazvuka - "prazna gestacijska vrecica".

2002. kad sam rodila mladju kcer, muz je doktoru koji me je poslije operirao dao 200 maraka.

Oba doktora su izuzetno strucno kovertu strpali u dzep, bez promjene izraza lica.

Kava i bombonijera? Ne bih rekla da to ovdje kod nas uopce vise pali.

Isto tako, svi napamet, u cijelom gradu, znaju listu, vrlo kratku listu, doktora koji nikad, nikad nista ne uzimaju. A obicno su upravo ti najstrucniji.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 19:26   #11
Prijateljica (otac joj je ranije umro) je imala majku koja je u nasu bolnicu stigla sa tumorom na mozgu.
Doktori je nisu operisali i nisu joj mogli reci kada ce jer,eto:"Nema slobodnog termina u operacionoj sali."
Posto ta moja prijateljica zivi u ionako teskim uslovima (studirala je u mom gradu,uglavnom se sama izdrzavajuci,te ziveci uz pomoc momka,jer majka,baveci se poljoprivredom,nije mogla bas puno da joj pomogne),nije imala cim da podmiti doktore.
Na srecu,otac njenog momka je imucan i veoma dobar covjek.Dosao je sledeci dan i "razgovarao sa doktorima" (500 maraka ) i zena je operisana u roku odmah.

Niko od doktora joj nije propisao nikakve ljekove niti joj je rekao
da mora ici na redovne kontrole nakon operacije,na zracenje,bilo sta,te je zena sledece godine (ljetos) umrla od ogromnog tumora na mozgu.

Ovdje (Banjaluka) moras platiti sestrama da ti pokazu bebu (kad dodjes zeni u posjetu).Ako se ne sjetis sam,sestre otvoreno traze novac bez trunke stida.
(Mislim,ljudi,ako imaju,ionako daju sami u tim prilikama,ali ima ih koji nemaju odakle dati.)

Prosle godine u oktobru kad mi je prijateljica lezala na porodjajnom odjelu (porodila se,ali je bilo komplikacija,pa je lezala nesto duze),bila je trudnica koja bukvalno nije imala sta jesti.Nije imala za uloske,one mrezaste,te su joj druge trudnice davale (mada je njoj bilo jako neprijatno).
Posto je hrana ocajna,trudnicama donose hranu muzevi i rodbina.Ona je bila u sobi moje prijateljice i (iako ju je prijateljica nudila) nije jela sa njom,vec je cekala da ova zaspi,da uzme da jede nesto njeno i to u malim kolicinama (vjerovatno je bilo sramota).
I takvoj zeni je sestra prilikom pregleda (valjda je trebala pogledati dole ili sta,namazati necim) rekla:"Pa necu ti ja dzaba p*cku mazat!"
Ova jadnica je morala uzeti od drugih trudnica voca i cokolada i sokova da bi dala sestri.Pa to joj je posao.
A ocito je da zena nema!!!

Kod nas je to uobicajena praksa,mozes umrijeti ako nemas.
Zalosno,ali istinito.
U slucaju da doktor napravi gresku,nema sanse da ga tuzis,jer ti treba potvrda drugih doktora,koji ti je nikad nece dati,jer "vrana vrani oci ne vadi".
A umiru i bebe samo zbog necije nemarnosti.
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 21:32   #12
ja ovo ne mogu vjerovati
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 21:56   #13
Draga MQ3X je li moguce?!
Toliko sam se naljutila da bi sad do Banja Luke da ganjam pravdu........Uzas.........
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2003., 23:28   #14
Quote:
verica kaže:
Jedna od mojih najboljih prijateljica je doktorica, i jedno vrijeme je radila u ambulanti opće prakse. Ljudi su joj stalno nosili kavu, čokolade i bombonijere - njoj je to bilo beskrajno glupo i govorila je da su ljudi zaista smiješni ako misle da radi poklona imaju nekakav bolji tretman jer ona to stavi sa strane i istog časa zaboravi da li joj je netko nešto donio ili nije.
kad je njoj to tako smješno, zašto onda tim ljudima nekaže da joj nedonose više poklone??
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 01:18   #15
Moguce je,nazalost.

Moja generacija uglavnom nekako ovih godina stupa u bracne vode i dobijaju bebe,tako da sam vidjela svega i svasta na tom odjelu.

Ovog ljeta je rodjena sestra od te djevojke (koja nema vise ni oca ni majku) u nasoj bolnici nakon porodjaja pokupila infekciju,pa je ta moja prijateljica trebala jos i ici po apotekama traziti neki antibiotik.
Posto su oni iz mjesta kraj Drvente,tamo joj je lokalni ginekolog (u Derventi) pogresno vodio trudnocu (pogrijesio covjek za 5-6 sedmica oko starosti trudnoce).
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 01:30   #16
Ima toga mnogo,zaista poraznih stvari.
Ja se plasim pomisli da ostanem u drugom stanju i idem kod nasih mesara na porod.

Ponekad se cini da zivimo i u srednjem vijeku...
Snaha mog dugogodisnjeg momka je drugo djete rodila bez pola glave,bez rucice...
Trebala je samo primiti *ebenu injekciju,imala ih je 2 u ruci (rat je bio,jednu je dobila od oca iz HR,jednu od djevera iz Njemacke,mislim).
No doktor se predomislio,te rekao da to njoj ne treba.
Covjek je vodio trudnocu i nije na ultrazvuku primjetio nista neobicno!!!
Beba je umrla,a on je na sve rekao svekrvi da mora da se ona drogirala ili ko zna koliko je abortusa imala,pa je to tako,te da ona nikada nece imati normalnu djecu i da im je bolje zbog toga ne cackati po tom slucaju,jer ce ko zna sta iz njene proslosti isplivati na povrsinu.
Zena je otisla u Beograd na neki poseban pregled krvi koji je platila oko 300-400 KM.Tamo su joj rekli da je s njom sve u redu,da moze imati normalnu djecu i da je morala samo primiti injekciju.

Ona je opet ostala trudna,ali je cijelo vrijeme (iako je znala da nije tacno to sto je doktor rekao za nju i njen zivot) strahovala kakvo ce biti to djete.
Djete je rodjeno zivo i zdravo.
Sada je to vec djeckic.
Kaze da joj je palo na pamet kad je mali imao 1 godinu (jako je napredno i zdravo djete) da ga odnese tom "strucnom" ginekologu,stavi na sto,posalje u PM (nije privatna poruka) i kaze:"Eto kako ja ne mogu imati normalno djete!"
No nije.Mozda je tako i bolje.
Cesto se vidjamo.Ona je jaka zena.Veliki optimista i veliki borac.Zivi za svoja dva sina,ali uvijek spomene i svoje trece djete.
Ja da sam na njenom mjestu,cini mi se da bih nekom glavu razbila u najmanju ruku.
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 01:39   #17
Djevojka kojoj je djete umrlo na porodu dobila je odgovor da je ona presitna,a djete je bilo krupno i da su zbog toga djetetu slomljena (zgnjecena) pluca prilikom poroda.
Ona tvrdi da je doktor vukao djete iz nje i da sumnja da se to tada dogodilo,a ne zbog toga jer je ona uska.
Slucaj nije ni razmotren.Desio se prije 2 godine.

Sve i da je ona strasno uska,a djete veliko,zasto ginekolog koji je vodio trudnocu nije preporucio carski rez?
Pa koji k*rac ga je placala?
Mada ja cisto sumnjam da je ono sto su doktori rekli moguce u praksi...ipak nisam toliko strucna...ali ako i jeste tako,neko je bio placen da to primjeti prije tragedije...
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 08:00   #18
Quote:
cicamaca kaže:
kad je njoj to tako smješno, zašto onda tim ljudima nekaže da joj nedonose više poklone??
Zato što nije nepristojna.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 08:53   #19
Quote:
verica kaže:
Zato što nije nepristojna.
bez uvrede tvojoj prijateljici koju ni ne poznajem, ali da par puta ne uzme, brzo bi se pročulo i ntko više ne bi ni donosio

ja isto radim posao gdje se ljudi katkad pojave s kojekakvim darovima - prvi put kad se to desilo sam vratila i to poprilično kategorično, nikad mi nitko više nije ni pokušao donijeti

da sam tad uzela, uskoro bi počelo stizati ... a šta će meni nekakva bombonjera ili boca pića ... ako se budem "prodavala", bit ću malo skuplja

ima doktora/ sestara koji ne žele niti čuti da uzmu ... oni STVARNO uspješni, koji su tu radi struke i koji u svakom trenutku mogu otići raditi u par vrhunskih bolnica
... uzima onaj jad, oni najniži od najnižih, koji su se na faksu provlačili s dvojke na dvojku i koji u tom poslu i jesu radi takvih stvari ....

živjeli privatnici ... ja sve to obavim privatno, ali nikad dosad (hvala Bogu) nisam ležala u bolnici ili da mi je bilo nešto slično ... koliki god da sam protivnik toga, dala bih, naravno
ma koliko mi to bilo mrsko
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 08:58   #20
Quote:
M@3X kaže:
U slucaju da doktor napravi gresku,nema sanse da ga tuzis,jer ti treba potvrda drugih doktora,koji ti je nikad nece dati,jer "vrana vrani oci ne vadi".
A umiru i bebe samo zbog necije nemarnosti.
ovo je apsolutno točno, u Hrvatskoj je tek sad jedan slučaj došao do javnosti i to vjerojatno samo zato što je Kurjak "sletio" i izgubio moćnu potporu koju je očigledno imao ....

ja isto znam X takvih slučajeva i često se pitam kako to riješiti ...

vremenom, tržište će učiniti svoje, zato se treba izboriti za Zakon koji će onemogućiti privatnu praksu nekome tko već radi u državnoj ustanovi

prijavljivati slučajeve korupcije ....
prijavljivati smrtne slučajeve ...

kad bi se barem svi mogli dogovoriti da im prestanemo donositi i turati u džep koverte ... ali znam, da meni ili nekom mom treba, prodala bi zavjese iz kuće ali bih dala ...

za sada se jedino možemo nadati da nam neće zatrebati

teška tema za jutro

__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:13.