Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2009., 21:36   #201
Možda bi , al ode brzo u cvijet. Posij ponovno, brzo raste.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 17:20   #202
Vlasac - trebam savjet, gdje griješim?

Pozdrav svima koji sudjeluju na ovom podforumu. Ovako, prije nekih 10-14 dana (nemojte me točno uzimati za riječ, ali min 10 dana) kupio sam sjeme vlasca uvezeno iz Italije, u Konzumovoj sjemenarni. Na vrečici piše da se sadi na dubini cca 1cm i da je minimalna klijavost sjemena oko 70%. Zanima me koliko vlascu treba da počne klijati jer meni se u tegli u kojoj sam posadi vlasac još ništa ne događa, postoji samo par zelenkastih točkica i to vrlo rijetkih.. Pošto znamo da u zg u zadnjih par dana vrijeme nije bilo blagonaklono, niže temp. i oblačno vrijeme pa je možda tu problem (na jednoj stranici sam pročitao da vlasac "voli" temp. više od 20 C i da voli vrlo vlažno tlo). Opet, što se vlažnosti tla tiče, zaljevao sam svaka 2-3 dana zemlju i držao teglu na terasi ispod krova. Sad sam napravio provizornu prskalicu i odlučio sam vlažiti zemlju pomalo svaki dan, pa što bude. Molim savjete svih vrsta u vezi vlasca. Hvala
JuraSuper is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 09:45   #203
Može li se koristiti u prehrani vlasac i bosiljak koji su zalijevani gnojivom za cvijeće?

Balkan-Bet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 23:20   #204
Itko????
Balkan-Bet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 10:42   #205
Dali netko zna koje je najbolje mjesto za ružmarin i lavandu. Imam ih u tegli ali se suše. Dali da ih presadim u vrt? Dobro su rasli u tegli pa smo ih presadili u veće tegle i sada se suše. Dajte neki savjet.
DugiD is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 20:58   #206
Mi imamo ruzmarin i lavandu u vrtu jedan pored drugog. Na suncu su gotovo cijeli dan, i super im je...bujaju kao ludi
To su biljke koje podnose toplinu, ap ne bi trebalobiti problema na suncanom mjestu.
Hm, ne znam zasto se suse...probaj ih presaditi i staviti malo, malo komposta. Povremeno ih zalij, al opet da nisu stalno u vlažnom...
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 21:00   #207
Quote:
Balkan-Bet kaže: Pogledaj post
Može li se koristiti u prehrani vlasac i bosiljak koji su zalijevani gnojivom za cvijeće?

Ja osobno to ne bi jela. Malo zdravog razuma.
Al' bas ak si tak jako gladan, a nemas bas nista danima za jesti, ne buš' umrl od toga
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 21:04   #208
Tko pite, ne skita... Nije sramota pitati, a ako nemate konstruktivnog odgovora, ne trebate se ni truditi.
Zdrav razum, hvala Bogu, imam!

Svejedno, hvala na odgovoru!
Balkan-Bet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 15:15   #209
Zašto mi ne uspijeva bosiljak?

Evo već drugu godinu pokušavam, ali ne ide pa ne ide .
Kupila sam teglu punu prekrasnog zdravog bosiljka, stavila na prozor koji je poslijepodne osunčan (istinabog s unutarnje strane), ali u blizini balkonskih vrata koja su skoro non-stop otvorena, zalijevala svaki dan (ili ujutro ili navečer), međutim, vrlo brzo su se na listovima počele pojavljivati gadne šugave fleke i onda bi se ti listovi posušili i otpali .
Pojačala sam zalijevanje, ali mislim da je onda bilo još i gore.
Promijenila sam mu lokaciju na drugi prozor, gdje nije na propuhu - ista stvar.
Prije par dana sam ga iznijela na vanjsku stranu prozora, pritom odlučila da ću ga zalijevati onda kad skužim da kad dignem teglu s tanjurića ne ostaje trag vlage tamo gdje su rupice. U međuvremenu sam pročitala da ga je bolje zalijevati usred dana (a ne ujutro ni navečer) vodom čija je temperatura jednaka temperaturi zraka, pa ću probati i tako (čim stane ove nevrijeme i hladnoća ). Sad sam ga zbog hladnoće opet stavila iznutra na prozor.
Luda sam već od tog eksperimentiranja i uzaludnih pokušaja da ga potaknem na život, a sigurno nešto radim krivo. Samo ne znam što
Help
laella is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 03:26   #210
pozdrav.
mene zanima kak da dobijem sjeme od timjana?
imam ove godine dosta zacinskog bilja i sve mi je krasno uspijevalo i bome dalo puno sjemena, al moram priznat da za timjan ne znam di pogledat
u meduvremenu sam primjetila da se vec malo i sam rasijao...
ista stvar s mentom.
svud naokolo je ispadalo nesto sitno crno, za kaj sam si zakljucila da je sjeme, al mi nije jasno od kud, pa da ga znam pokupit.
ispricavam se na glupim pitanjima, nisam bas osoba od bilja, a jako mi se dopalo, pa eto...
__________________
Delulu is the solulu.
Zla majkee is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 02:40   #211
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
Ja osobno to ne bi jela. Malo zdravog razuma.
Al' bas ak si tak jako gladan, a nemas bas nista danima za jesti, ne buš' umrl od toga


Moj zdrav razum nebi imao ništa protiv toga.
amoxil is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 09:07   #212
prezimljavanje lavande

eto, došlo i hladnije vrijeme i čitajući ove stranice nisam baš našla ono što mene zanima...
naime, imam lavandu na balkonu, onako u "kištrici". eh, sad, dosta se razrasla i naravno počeli su joj se sušiti donji listovi.
ne znam, smijem li ju sada malo porezati ili da ju više ne diram?
stavila sam ju uza zid ispod prozora, ali za sada ću ju još uvijek držati vani (pročitah da može i do -15 celzijanera , ali ne na duže od jedan-dva dna). ovo mi je prva godina da ju imam pa sam malo izgubljena, a voljela bih ju održati... ili da ju odmah unesem???
inače, imam tuje i one mi se drže evo već treću godinu sada (da neureknem!)
mrs. kaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 21:59   #213
ej ljudi ja sam novi ovdje.jel ko jos sta posta?
ovak...poceo se bavit uzgojem zacinskog bilja i zarazilo me to skroz, u tome sam zadnjih 2 mjeseca. prvo mi je draga kupila vlasac, peršin i mažuran u konzumu koji sam zasadio u veliku dugacku teglu i sve se dobro drzalo. onda sam sam zasadio bosiljak, komorač, i ruzmarin i to recimo da je uspjelo, jedino je ruzmarin umro.
ovih dana sam presadio sve to u jednu veliku teglu koja je vani na balkonu, dakle vlasac i peršin koji su vec prave biljke i bosiljak i komorac koji su iz vlastitog uzgoja.mazuran mi je krepao u meduvremenu
sad me zanima dal mogu te biljke bit sve zajedno?zasto mi se vlasac poceo susit onako u sredini, kaj da radim sa njim?zaljevam ga cesto tak da mislim da to nije razlog susenja, cak ga i sisam al opet ne previse jer ne znam koliko smijem a da ge ne ostetim.
i nakraju dobra vijest, zasadio i mažuran prije tjedan dana i poceo tjerat, super
proky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 22:18   #214
željela bih na balkonu pokušati uzgojiti par začinskih biljaka, a ne znam ništa o tome pa će mi dobro doći par savjeta.
1. zemlja; kakvu zemlju kupiti i gdje
1. balkon mi je jako sunčan, a nemam baš previše prostora za manevriranje pa ću vjerojatno pokušati nešto skombinirati u jednoj većoj visećoj tegli pa me zanima koje bilje može rasti zajedno u takvim okolnostima, a da si ne našteti međusobno?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 22:18   #215
željela bih na balkonu pokušati uzgojiti par začinskih biljaka, a ne znam ništa o tome pa će mi dobro doći par savjeta.
1. zemlja; kakvu zemlju kupiti i gdje
1. balkon mi je jako sunčan, a nemam baš previše prostora za manevriranje pa ću vjerojatno pokušati nešto skombinirati u jednoj većoj visećoj tegli pa me zanima koje bilje može rasti zajedno u takvim okolnostima, a da si ne našteti međusobno?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 14:52   #216
Quote:
laella kaže: Pogledaj post
Evo već drugu godinu pokušavam, ali ne ide pa ne ide .
Kupila sam teglu punu prekrasnog zdravog bosiljka, stavila na prozor koji je poslijepodne osunčan (istinabog s unutarnje strane), ali u blizini balkonskih vrata koja su skoro non-stop otvorena, zalijevala svaki dan (ili ujutro ili navečer), međutim, vrlo brzo su se na listovima počele pojavljivati gadne šugave fleke i onda bi se ti listovi posušili i otpali .
Pojačala sam zalijevanje, ali mislim da je onda bilo još i gore.
Promijenila sam mu lokaciju na drugi prozor, gdje nije na propuhu - ista stvar.
Prije par dana sam ga iznijela na vanjsku stranu prozora, pritom odlučila da ću ga zalijevati onda kad skužim da kad dignem teglu s tanjurića ne ostaje trag vlage tamo gdje su rupice. U međuvremenu sam pročitala da ga je bolje zalijevati usred dana (a ne ujutro ni navečer) vodom čija je temperatura jednaka temperaturi zraka, pa ću probati i tako (čim stane ove nevrijeme i hladnoća ). Sad sam ga zbog hladnoće opet stavila iznutra na prozor.
Luda sam već od tog eksperimentiranja i uzaludnih pokušaja da ga potaknem na život, a sigurno nešto radim krivo. Samo ne znam što
Help
Imam potpuno isti problem, i ne znam u čemu griješim... presadila sam ga, zalijevam redovito, na suncu je, ali svejedno listovi sve više žute...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 20:26   #217
imam balokon i vrt sa sjeverne i s južne strane. Na sjevernoj nema uopće sunca, baš nikada a na južnoj stalno pići. Razmišljam začinsko bilje posaditi na par skupova manjih teglica tako da ih preko zime mogu preseliti u stan. Dali ih je bolje držati sa sunčane, južne, strane ili sa sjeverne?
dali je sad dobro vrijeme za sadnju začinskog bilja?
Jellle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 23:52   #218
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
Imam potpuno isti problem, i ne znam u čemu griješim... presadila sam ga, zalijevam redovito, na suncu je, ali svejedno listovi sve više žute...
Meni je nakon ove moje jadikovke ljetos ipak uspjelo.
Treća sreća
Bio je na suncu (zapadnom), s unutarnje strane prozora, ali sam ga morala zalijevati i ujutro i navečer, koliko je bio žedan . Kadgod bih ga malo zanemarila, on bi se sav pokunjio kao da je kraj svijeta, ali ja ne bih paničarila, već bi ga samo obilato zalila i on bi živnuo i razlistao se kao da mu nikad ništa nije bilo.
I držao se tako skoro do 12.mjeseca.
laella is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:54   #219
Pozdrav svima!

Evo i ja se upustila u sadnju začinskog/aromatičnog bilja. Htjela sam zasaditi puno više toga, ali nisam uspjela pronaći sjemenje. Pa sam tako zasadila peršin, bosiljak, kopar i lavandu.

Sjemenke su niknule, a pitanje je - što dalje? Presaditi, razdvojiti? Pričekati dok stabljike malo ojačaju ili odmah presaditi? Iznijeti ih van ili ostaviti još neko vrijeme u stanu?

Dosad su bile na jugoistočnom prozoru, a danas sam ih prebacila s druge strane prozora na balkon, dakle opet su na jugoistoku.

Kako često ih zalijevati?

Fotkice:


Hvala svima na savjetima
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 15:09   #220
Help!! Početnik!!!

Bok svima,

Doduše mislim da se mozda malo prekasno javljam jer sam vec sve zasadio. Uglavnom, zasadio sam masu zacinskog bilja (bosiljak, vlasac, korijander, menta, timijan, mažuran, peršin, prkos, kopar i što sve ne). Ali sad kako prvi put to sadim nekako mi ona uputstva na vrečicama nisu dovoljno precizna. Koliko se duboko sade sjemenke. Što točno znači termin "direktna sadnja"? Ja sam fino prekopao par puta taj dolac i u plitke jarke razasuo sjemenke i lagano zatrpao, 3-5cm.

http://f452.mail.yahoo.com/ya/downlo...Inbox&inline=1

http://f452.mail.yahoo.com/ya/downlo...Inbox&inline=1

TNX
agenorski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:05.