Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2013., 13:41   #1
Smile Prelazak u Vegetarijanca - Pomoc!

Bok!

Imam cvrstu zelju i volju prijeci na vegetarijanca, misli da moj razlog tog prelaska je manje bitan, nego neznam od kud poceti, sto izbaciti iz prehrane, i cuo sam da vegetarijanci znaju izgubiti nesto na kilazi pa me zanimaju te tvrdnje?

Bilo kakva pomoc, savjet, prijedlog?... HVALA




Ispricavam se ako sam promasio temu...
KEKSO- is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 13:45   #2
Došlo sa Zdravlja.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 14:01   #3
Možda će malo iskusniji znati više detalja i caka, ja sam malo manje od godinu dana vegetarijanka...
Ovako, moj savjet je da kreneš postepeno. Nemoj šokirati organizam. Izbaci prvo crveno meso, onda nakon mjesec dana bijelo i/ili ribu i na kraju "plodove mora", tako sam ja radila. Pojačaj unos orašastih plodova, badema oraha kikirikija i sjemenki raznih vrsta (ja volim suncokretove popržene na tavi bez ulja, blago posoljene, prefino je to), radi si shakeove i smoothie sa mlijekom ili biljnim mlijekom ako i njega želiš izbaciti. Ako bi ostavio mliječne proizvode, nemoraš se previše brinuti za životinjske proteine iako ih ima i u biljakama, samo proguglaj "proteini u biljkama" (ja guglam uvijek na eng jer mi više i konrektnije rezultate izbaci). Ako ne želiš više jesti med, probaj agavin sok, meni je draži jer se slađi - kupi onaj Anaturin iz dm-a jer je jeftiniji od onog iz Bio&Bio.ž
Integralne žitarice, dakle tjestenina, nje imaš svugdje i imaj na umu da je skuplja od obične, no mnogo zdravija. Radi voćne salate - tipa miks ananasa (možeš iz konzerve), jabuke, grožda i naranče (može kruška umjesto grožda).
Sa sendvičima ja jedem posoljene rajčice, odrezane na kriške. Pospem sendivče sa klicama (njih ima na tržnici Dolac ako si iz ZGa).
Grah je divna namirnica, može se spravljati na jako puno načina, a meni su najdraža variva, miks s apovrćem u tavi i namazi
Slanutak - imaš u većini dućana, radim namaz od njega ili mješam u variva i sa povrće miksom.
Otkrij svijet začina u jelima - kurkuma, curry, chilli rajčice i prah, ružmarin, muškatni oraščić, lovorov list, slatka papričica, etc.
Ako ti se sviđa japanska kužina probaj raditi vege sushi - riža i povrće su baza.
Fast food nije problem - prženi krumpirići i vege burgeri - dakle staviš u njih ili miks povrća kao polpeticu ili tofu ili seitan. Potonja dva su super i marinirani.

Imaš toga još uf.. Sam ćeš lagano proučavati. Coolinarika je sjajan izvor vege recepata Pazi samo da jedeš redovito i u manjih obrocima, nemoj se prežderati za ručak a doručak i večera ništa.. Sretno
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 14:40   #4
Ja ti savjetujem da jedes sto vise voca...znaci 1-2 kg dnevno. Voce daje snagu...puno je vitamina i minerala...prirodna je hrana..voce je ono sto jedemo nekako"odmah"uberemo ga odmah ga pojedemo, bez ikakvog kuhanja ili bilo cega drugog. U pocetku ce ti mozda biti neobicno..al' ces vidjeti blagodati. Naravno jedi sto vise povrca...pokusaj isto sa zelenim kasastim sokovima. Znaci u blender stavis 2 banane, 2 sake zelenisa(spinata, blitve, persuna) i malo vode i to izmiksas. Kombinacija imas milion, ja sam samo navela najprostiju.

Kao sto je Acid navela...jedi dosta orasastih plodova, od indijskih oraha, brazilskih, kikirijika(nemoj przeni, radije onaj u ljusci), badema, oraha, ljesnjaka...jedi mahunarke barem par puta sedmicno. Kruh ti isto i nije bas neophodan u nekoj velikoj mjeri. Znaci sto vise pokusaj jesti"zivu"hranu. Eto, nadam se da sam ti pomogla..pitaj ako ti jos nekako mogu pomoci
__________________
Albert Einstein: " Nothing will benefit human health and increase the chances for survival of life on earth as much as the evolution to a vegetarian diet"
Lastdayonearth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 14:43   #5
Čitav život sam na nekim varivima. Ovo malo mesa jednom tjedno što sam izbacila i ne osjetim.

Tako, pretpostavljam, ni ti nisi svoju prehranu bazirao na mesu. Samo izbaci mesne obroke i to je to.
Zašto svi od prelaska na vegetarijansku ishranu rade dramu?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 16:06   #6
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Čitav život sam na nekim varivima. Ovo malo mesa jednom tjedno što sam izbacila i ne osjetim.

Tako, pretpostavljam, ni ti nisi svoju prehranu bazirao na mesu. Samo izbaci mesne obroke i to je to.
Zašto svi od prelaska na vegetarijansku ishranu rade dramu?
Vjerojatno zato sto dosta ljudi bazira glavne obroke na komadu mesa + prilog. Tada se ne moze samo izbaciti meso, jer se od priloga nitko nije najeo. Odnosno, treba ponovo osmislit sto je to glavno jelo. Tako se barem meni cini...
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 19:59   #7
Pa dosta nas i nije bas baziralo prehranu na meso. Sve ovisi. Moji roditelji isto nisu nesto previse mesa jeli...tako da ga ni ja nisam nesto"obozavala"nikad..nego sam ga jedino jela"zamaskirano". Malo licemjerno, znam..al' ajde, bila sam dijete..sta sam znala...
__________________
Albert Einstein: " Nothing will benefit human health and increase the chances for survival of life on earth as much as the evolution to a vegetarian diet"
Lastdayonearth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 20:10   #8
Ja kad sam sve jela, jela sam dosta mesa. Normalno da ima i takvih koji vole meso, ali ga prestanu jest radi etičkih uvjerenja i tad se jelovnik mora dosta mijenjati. Osim što sam jela meso, jela sam i dosta nezdravih namirnica npr. bijeli kruh i tjestenina, nezdrave slatkiše, salame, grickalice, premalo povrća. Tako da sam zajedno s izbacivanjem mesa počela uvaditi i zdravije namirnice, a to su leća, slanutak, quinoa, amaranth, raznoliko povrće, tofu, sjemenke, orašari i sl.. Dok prije to gotovo da i nisam jela..
__________________
This world ain't exactly what my heart expected...
... but I know it will be ...
Aarie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 22:58   #9
Quote:
Annari kaže: Pogledaj post
Tako da sam zajedno s izbacivanjem mesa počela uvaditi i zdravije namirnice, a to su leća, slanutak, quinoa, amaranth, raznoliko povrće, tofu, sjemenke, orašari i sl.. Dok prije to gotovo da i nisam jela..
Ovo je istina, tako sam i ja, pošto sam proučavala sve i svašta, naletila sam na tofu, seitan, etc. ž

Kekso, javi dojmove
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 10:55   #10
Quote:
Lastdayonearth kaže: Pogledaj post
Pa dosta nas i nije bas baziralo prehranu na meso. Sve ovisi. Moji roditelji isto nisu nesto previse mesa jeli...tako da ga ni ja nisam nesto"obozavala"nikad..nego sam ga jedino jela"zamaskirano". Malo licemjerno, znam..al' ajde, bila sam dijete..sta sam znala...
Ne znam bas. Moji su jeli uvijek mesto + prilog, koji je bio krumpir na neki nacin i salata. Jedino kada se razbijao taj pattern je kada se kuhala blitva/rastika/isl sa suhim mesom.
Kako sam prestala jesti meso dok sam jos zivila s njima, uopce nisam imala sta jesti Sreca da je mama to shvatila kao izazov i pocela po casopisima trazit recepte i eksperimentirat, tako da ja nisam trebala preko noci naucit kuhat

A i sada (10 godina kasnije, drugi grad), oko sebe vidim da ljudi uglavnom jedu meso+prilog. Na poslu gotovo niko ne ispada iz tog patterna.... Znam 2-3 ljudi koji su iznimke, ali samo povremene jer ne jedu meso svaki dan.

Istina, na ovom ce se forumu naci vise bas tih koji nisu prije jeli puno mesa, jer je tako lakse preci na ne jesti nista.
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 13:41   #11
Stvarno kada pogledaš to je izazov. Mnogi ljudi (primjerice moj dečko) uopće ne znaju što bi radili osim meso + krumpir. I zato se često šalim na njegov račun da ne zna napraviti guacamole.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 14:30   #12
Ja sam sinoć radila večeru za dečka i sebe - polpete od tikvica i drugog povrća (povezane jajima i krušnim mrvicama) i pomrfit. Bilo genijalno, prilog je bio tartar umak (a desert banane prelivene čokoladom za kuhanje). Uopće se ne osjeti razlika da nisu mesne polpete teksturom i okusom. Staviti ću recept za koji dan jer nisam fotkala, a radila bih ih u petak ili za vikend opet.
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 14:38   #13
Moj dečko nažalost ne voli tikvice pa tako ni polpete od tikvica. Da su najukusnije na svijetu ne bi ih probao jer ima averziju prema njima. Isto tako i moj brat. A meni su baš fine.
__________________
This world ain't exactly what my heart expected...
... but I know it will be ...
Aarie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 15:13   #14
Annari, uvijek možeš napraviti polpete od graha ili slanutka ili leće ili graška ili mrkvice ili patlidžana... Stvarno je bezbroj varijanti, a princip je uvijek sličan: malo povrća (naribanog ili zgnječenog), malo mrvica, jaje (za nevegane po želji, ali ni ne mora kao i) ribani/namrvljeni sir, poprženi luk/poriluk, puno začina, prepržene sjemenke suncokreta, buče, bademi, lan... Samo daš mašti na volju!
samotna šetačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 15:33   #15
Hvala na savjetu, do sad sam radila samo poplete od tikvica i kelja, a baš bi mogla probati i nešto od navedenog pogotovo od slanutka ili graha, to mi se čini fino, vjerujem da bi i dečku bilo fino
__________________
This world ain't exactly what my heart expected...
... but I know it will be ...
Aarie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 15:51   #16
Uopće ne sumnjam da će mu se barem neke dopasti, samo treba eksperimentirati s povrćem i začinima dok ne pogodite pravu kombinaciju!
Moj dragi nije vegetarijanac (nisam ni ja, više), ali su mu prefine razne varijante koje radim(o). Često radim i 'meatballs' od graha, po sličnom principu, samo što prepržene ili pečene (češće polpete pečem u rerni, no što ih pržim, jer nisam ljubitelj masne hrane - samo ih poslažem na masni papir i malo premažem uljem i tako pečem, okrenem jednom ako se sjetim) okruglice od smjese za polpete još kratko prokuham u umaku od rajčice i serviram s tjesteninom.
Ma stvarno je bezbroj opcija, samo treba imati vremena sve isprobati!
samotna šetačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 15:52   #17
Meni u biti stvarno nije jasno zasto svi ljudi tako jedu ? :/ Je l' ne znaju da postoji ista vise osim krompira i mesa ili sta ? I jos mi nije jasno...citala sam na gastronomiji onu temu o tome koliko novca se trosi na hranu..i svi se zale kako nema dovoljno novca itd..a ako svi tako jedu meso svaki dan..mislim nije mi iskreno jasno odakle im novac...jer je meso bas bas skupo koliko sam ja upucena...
__________________
Albert Einstein: " Nothing will benefit human health and increase the chances for survival of life on earth as much as the evolution to a vegetarian diet"
Lastdayonearth is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 16:06   #18
Svinjetina nije. Mislim da možeš kupiti pola kile za 20 kn. Ne sjećam se točno, ali nije skupa. Ni piletina nije skupa.
Ali svinjetina je teška, a piletina bezokusna.
I sada to radi svaki dan u kombinaciji s krumpirima.
Bezveze.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 16:07   #19
Lastdayonearth, iako ne bih rekla da svi tako funkcioniraju, mojih 5 cents išlo bi ka tome da navike velikim dijelom vučemo još iz djetinjstva, pa mnogi, s obzirom da nisu pretjerano znatiželjni ili voljni eksperimentirati kad je hrana u pitanju, završe reproducirajući obrazac na koji su navikli, a meso+prilog je klasični obrazac kuhinje naših mama i njihovih mama, naših baka. Drugačije se četo nije ni znalo niti moglo, pa se pretvorilo u 'praksu' za stolom. Također, kad živiš u urbanoj sredini više ti je toga dostupno, pa si često otvoreniji za eksperimente, privuku te stvari koje nisi isprobao, a s njima se susrećeš. Ljudi koji žive na selu još su uvijek često ograničeni na isti obrazac jer se nemaju niti prilike susresti s drugačijim, opet - ako ih osobno ne zanima i ne trude se sami nešto novo naučiti. K tome, ne promatraju svi hranu kao osobiti užitak i zadovoljstvo, nekome je važno samo 'prehraniti se', te je teško očekivati da će takva osoba uvesti puno inovacija u prehranu. Mi smo ovdje svi mahom gurmani i volimo hranu (odmah se sjetim TheProvense i njenih ustajanja u cik zore da bi nešto fino spakovala za posao) pa imamo malo drugačiji pristup i perspektivu i čudi nas kako je nekome stalno isti obrazac prihvatljiv.

Što se tiče jedenja mesa svaki dan i financijskih prilika, to je jednostavno stvar navike i/ili ukusa. Naša tema o cijeni veganske kuhinje jako je dobar dokaz tome da oko 'skupoće' različitih pristupa prehrani nema konsenzusa - nekome je biti vegan 'jeftino', jer ne jede meso koje se gleda kao 'po defaultu' skupo te prehranu bazira na povrću, a nekome je 'skupo', jer jede kvinoju, adzuki grah, koristi biljno mlijeko, kvalitetno maslinovo ulje i seitan. Nema tu neke univerzalne 'logike'. Također, kad funkcioniraš po principu da je kvalitetan obrok meso+prilog, onda mesa mora biti, a prilozi su opcionalni i prilagođeni budgetu. Svatko najbolje zna kako mu odgovara.
samotna šetačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 16:18   #20
Ma nije ni bitno...ne znam ni sto sam pocela o tome...tema je ipak sasvim nesto drugo, a to je kako preci na vegetarijansku prehranu. Malo sam otisla offtopic Ja osobno mislim da nema lakse i bolje stvari na svijetu za uciniti...radi svoje dobrobiti, radi dobrobiti miliona zivotinja koje imaju pravo na svoj zivot...a da ne govorim o raznim jelima i ukusima u kojima imamo priliku uzivati. Nesto poootpuno drugacije od mesa i krompira i pita svaki dan
__________________
Albert Einstein: " Nothing will benefit human health and increase the chances for survival of life on earth as much as the evolution to a vegetarian diet"
Lastdayonearth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:43.