Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2014., 22:27   #2801
Jel mi moze samo netko reci, koju dodatnu papirologiju moram rjesit ako zelim ulagati kao maloljetnik?
Arkhane is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 01:14   #2802
Quote:
Arkhane kaže: Pogledaj post
Jel mi moze samo netko reci, koju dodatnu papirologiju moram rjesit ako zelim ulagati kao maloljetnik?
Lažnu osobnu?
paxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 23:15   #2803
Sebastijan72, Ispričavam se zbog kašnjenja sa odgovorom. Fond mogu preporučiti iz vlastitog iskustva, mislim da je menadžment kompetentan, to je ekipa sa iskustvom u poslovanju MF-a iza sebe. A i performans im nije loš.
__________________
Knowledge is the only instrument of production that is not subject to diminishing returns. ― John Maurice Clark

Zadnje uređivanje VeVi : 11.10.2014. at 23:15. Reason: Pogreška
VeVi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 09:59   #2804
Quote:
marioxp kaže: Pogledaj post
Kinas, jel možeš malo detaljnije opisati šta ti je bilo potrebno za to sve i kako si napravio.
Koliko kužim prvi korak je dobivanje slovenskog poreznog broja u poreznoj službi, jel mogu samo doći s hrvatskom putovnicom ili osobnom i poreznoj službi samo zatražiti porezni broj.
Sljedeći korak je otvaranje tekučeg računa u nekoj banci polaganje novca na račun i onda kupnja udjela u fondu.

Pozdrav,
Nema šta detaljnije, to je to, kako si napisao.. Ne otvaraš doduše tekući račun nego nerezidentski. Ja sam ga otvorio u SKB banci koja zastupa Amundi fondove u koje ulažem, tako mi je najjednostavnije. Naknada kod njih je 2 eura mjesečno za taj račun. Za druge banke ne znam. Porezni broj se dobije na licu mjesta u Poreznoj, sa osobnom sam došao.
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 18:56   #2805
Dragi forumaši,
Molila bih vas za malu pomoć, da mi ispunite anketu za diplomski rad na temu Odrednice ulaganja fizičkih osoba u investicijske fondove. Nema veze ako i ne ulažete u investicijske fondove, svaka ispunjena anketa mi puno znači. Anketa je anonimna, kratka, traje 3-4 minute...

Hvala Vam puno i pozdrav! :-)

https://docs.google.com/forms/d/1Ylt...mail_form_link
anuska23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 02:04   #2806
Pozdrav svima,

zanima me preko čega trgujete udjelima u investicijskim fondovima, putem hrportfolio ili putem banaka, i zašto?

Hvala
suncokreten is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 00:45   #2807
Ne kužim pitanje.

Za fondove za razliku od dionica ne trebaš posrednika. Popunis formular i uplatis novce na njihov račun. Preko hr portfolia možeš downloadati formular i njima poslati formular to ti je sve.
__________________
Das Leben ist zu kurz, um schlechten Wein zu trinken

Život je prekratak da bi pio loše vino
marioxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 02:07   #2808
Zanima me konkretno:

1. Hoće li biti brža obrada zahtjeva uplata/isplata ako ulažem u npr. ZB novčani fond preko Zabe, u odnosu na hrportfolio?

2. Uzima li hrportfolio neku svoju proviziju za posredovanje, osim ulaznih/izlaznih postotaka koje određuje inv. fond?
suncokreten is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 08:42   #2809
1. za brzinu ne znam ali jednostavnije će biti svakako
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 23:19   #2810
Komparirao sam investicijske fondove od PBZa, za kratkorocnu stednju tj. investiciju, i deducirao izbor koji je za mene u dva novcana fonda:
PBZ Novcani Fond i PBZ Euro Novcani Fond.
Koliko sam istrazio na HrPortfolio, oba imaju VaR ispod 0.08, nemaju izlazne naknade (Eur ima, ali tek ispod 15dana, sto mi nije dealbreaker). Euro fondu je "vrijednost" porasla u 33 dana za 0.18, a Novcanom za 0.12. Da li je ovo pokazatelj da bi Euro Fond mogao imati nesto vece prinose od Novcanog unutar mjesec-dva?
I drugo pitanje, mozda jos vaznije - ukoliko Eur zaista ima veci prinos od Novcanog, da li ja gubim sa tim tecajskim razlikama svaki put kad uplatim/podignem novce iz Euro fonda? Jer je minimalna uplata 100EUR, pa ako svaki put gubim tecajnu razliku pri uplatama i isplatama, ova lagana prednost Euro naspram Novcanog i nema smisla. Dapace, jos bih izgubio vise nego sto dobijem unutar cca mjesec dana.
Racuni su mi kunski, i ziro i tekuci.


Izvor podataka:
http://www.hrportfolio.hr/hr/fondovi...Nov-ccani_fond

http://www.hrportfolio.hr/hr/fondovi...Euro_Nov-ccani
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 02:25   #2811
U PBZ fondove u eurima se uplaćuje preko računa u kunama i konverzija ide po srednjem tečaju. Tako da ništa ne gubiš.


Jedino nakon što uplatiš, ako se fond vodi u eurima, daljnja promjena tečaja može ti donijeti prinos ili gubitak. Jer ako uplatiš u takav fond to je kao da si pretvorio kune u eure po srednjem tečaju. Dakle, valutni rizik.

Pa nemoj gledati te mizerne razlike u prinosima, nego radije gledaj što ti je isplativije imati, kune ili eure.
sebastijan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 11:42   #2812
Quote:
sebastijan72 kaže: Pogledaj post
U PBZ fondove u eurima se uplaćuje preko računa u kunama i konverzija ide po srednjem tečaju. Tako da ništa ne gubiš.


Jedino nakon što uplatiš, ako se fond vodi u eurima, daljnja promjena tečaja može ti donijeti prinos ili gubitak. Jer ako uplatiš u takav fond to je kao da si pretvorio kune u eure po srednjem tečaju. Dakle, valutni rizik.

Pa nemoj gledati te mizerne razlike u prinosima, nego radije gledaj što ti je isplativije imati, kune ili eure.
Thx za odgovore. Pa generalno se drzim mijesanja (imam kune po dionicama, EURe po orocenim stednjama, a u novcane cu isto plasirati i jedno i drugo da lakse zastitim novac ako krenu problemi), ali po mojim trenutnim informacijama, malo cu sacekati sa Euro fondom jer pretpostavljam da ce nam Euro padati narednih par mjeseci, a to bi mi umanjilo ili ponistilo sav potencijalni dobit iz fonda. Kunski nema tih problema, a kako planiram investirati na kratkorocne staze, do sezone i pada EURa, Kunski mi je bolja opcija.
A Dolar je isto ok opcija, ali kako je i dolar na rekordnoj razini i nece jos dugo tako, ne planiram ni s njim bacati novce na konvertiranja.
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 17:23   #2813
Što se dešava trenutno sa uravnoteženim fondom OTP-a. Stalno pad, već dva mjeseca za redom (skoro tri). Bojim se da se ponovi 2008.

LP
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 09:32   #2814
Pa ako znaš u čemu fond trenutno drži novac onda je valjda jasno zašto trenutno raste ili pada. Inače kretanje cijene unutar par mjeseci nema nikakvu važnost za ulagača, bar kad pričamo o obvezničkom i pogotovo dioničkom fondu. Evo za primjer kako su se kretale cijene fonda koji ja kupujem u USA, radi se o IWB koji ulaže u Russell 1000, to je najvećih 1000 firmi u USA po trž.kap. Ko bi se zamarao zašto je par mjeseci rastao pa je onda pao pa opet narastao? Nema tu leba za amatere, a ni za većinu profesionalaca, oni radije žive od naknada, to je sigurna lova. Inače ovaj ETF ima naknadu od 0,15%, a u njemu je trenutno oko 10 milijardi dolara

17.12.2013 99,89
18.2.2014 103,43
20.3.2014 104,87
15.4.2014 103,05
14.5.2014 106,08
18.6.2014 109,10
18.7.2014 110,03
26.8.2014 112,19
13.10.2014 105,93
14.11.2014 113,79
18.12.2014 114,32
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 20:25   #2815
Pozdrav,

razmisljam vec neko vrijeme o ulaganju u fondove.
Mozete li mi preporuciti neki fond koji u duze vrijeme ima ok prinos? Hvala!
gotchocolate is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 23:21   #2816
Neide to tako nažalost.
sebastijan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 07:48   #2817
Quote:
gotchocolate kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

razmisljam vec neko vrijeme o ulaganju u fondove.
Mozete li mi preporuciti neki fond koji u duze vrijeme ima ok prinos? Hvala!
Da malo pojasnim sto je Sebastijan mislio. Naime, prosli rezultati nekog fonda ne znace apsolutno nista. Fond moze napredovati i uspjesno poslovati u zadnje tri godine, i vi mozete u taj fond uloziti danas novce, a vec za tjedan dana, vrijednost fonda se moze strmoglaviti. Pogotovo ako je fond viseg rizika.
To je kao kod ruleta. Svaki prosjecni kockar ima zabludu da ako je na ruletu vec npr. 5x za redom bila crvena, da je sansa da 6ti put padne crna puno veca jer, eto, vec 5x nije bilo crne. Ali sansa je svakim bacanjem kugle u rulet 49% za crveno, 49% za crno. I to sto je u prethodnih xy bacanja pala crvena ili crna ne znam koliko puta za redom, apsolutno nema veze sto ce iduce biti.
Slicno je i sa fondovima. U raznim novcanim fondovima vam je prinos skoro pa zajamcen, ali on je oskudan i vise cete dobiti ako orocite. Ali njihova prednost je sto uvijek mozete do novca, a kamata se obracunava dnevno. Pa npr. na 6000hrk mjesecno dobijete od prilike 5kn. U novcanim fondovima je stabilnost velika a prinos malen jer ulazu u tezorske i blagajničke zapise i obveznice te novcane depozite. Dakle, stabilnost ali malen prinos. Dobri su za kratkorocna ulaganja.
Obveznicki i mjesoviti fondovi su negdje između sa omjerom rizika i dobiti (veci rizik od novcanog, ali potencijalno veca dobit) jer ulazu uglavnom u obveznice (obveznicki) te obveznice i dionice (mjesoviti). Trajanje ulaganja vam je u njima idealno od 1-3god jer ako povlacite novce prije, vjerojatno cete izaci u gubitku.
I dionicki fondovi su za najduzu "investiciju", i do 5god, i teoretski im je prinos najveci. Rizik je definitivno najveci. Zasto? Jer su dionice rollercoaster, i danas im vrijednost moze biti 100kn, sutra 130kn (ovo je prinos 30%!), a prekosutra im vrijednost moze pasti na 20kn. Mnogi smatraju da je dionicki fond lutrija...
I jos jedna sitnica koju necete bas nigdje procitati na stranicama banaka - dojam je cesto takav da kada dionice skacu u nebesa, rast dionickih fondova je u najboljem slucaju optimalan, ali kad dionice padnu, pad vrijednosti dionickih fondova je vrlo intenzivan. Drugim rijecima, ako dionicki fond posluje dobro, banka uzima dosta provizije od poslovanja i od ulagaca, a ako je prinos negativan, sav rizik snose ulagaci...

Eto, ovo vam je jako sturo i ukratko. Ako zelite investirati, toplo preporucam da prethodno skupite sto vise znanja o temi. Ipak, ovo su neke osnove.
Najvaznije od svega je da sami znate sto ocekujete i da imate plan. Ako ulazete kratkorocno, i to novac koji ne smijete izgubiti, onda novcani. Ako imate viska novaca i ako vam taj novac nece trebati u narednih nekoliko godina, a zelite vise od kamata koje mozete dobiti na orocenje (a koje su trenutno najnize u povijesti + porez od Nove godine na kamate), onda neki od rizicnijih fondova.

I da, novcani fondovi u devizama otvaraju dodatnu mogucnost ekstra zarade ako tecaj bude povoljan za vas. Uvijek kupujete i prodajete udjele preko srednjeg tecaja, tako da, ako ovaj mjesec ulozite u novcani fond koji ima EURe za valutu, i ona bude 7.77, a podignete za dva mjeseca kad EUR skoci na 7.88, imat cete dodatni prihod. Ili rashod, ovisi da li je cijena bila manja ili veca kad ste kupili svoj udjel.
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 10:10   #2818
kinas, kako si uložio u Russel fond? (iz RH si?)
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 14:11   #2819
IWB je exchange traded fund (ETF) koji kupuje sastav indeksa Russel 1000, znači kupiš ga na NYSE kao bilo koju drugu običnu dionicu. Ja kupujem preko US brokera (Interactive), a možeš i preko hrvatskih koji rade na NYSE, samo je skuplje.
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 09:59   #2820
erste adriatic bond

Ovaj fond je u 2014 imao solidan prinos (8-9%)....može li netko od poznavatelja sa 2-3 riječi prokomentirati budućnost fonda, naravno nitko nema kristalnu kuglu ali ima mišljenje....
makarska01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.