Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2014., 21:02   #41
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post

Bottom line - ne znam zbog cega mediji u zadnje vrijeme toliko glorificiraju inozemstvo. I zasto raja pusi te fore.

I.

P.S.

I u inozemstvu se ne bavis ustasama, cetnicima i partizanima - pa ti nisu oni krivi ako nemas posla / ne ide ti dobro - nego se pogledas u ogledalo i lakse sam sebi kazes - mazgo - idi radit nesto, bilo sto.
Tamo negdje kod vas možda posla ima. Ovdje gdje ja živim u Vukovaru radiš sa srednjom školom kao moja supruga i punica u trgovini gdje se zimi smrzne mlijeko, 27 dana u mjesecu za 2300kn i svaka druga nedjelja od 7 do 19.

Ja neznam kako je to negdje kod vas no ja nepamtim slučajeve iz mog kraja koji su se vratili. Tamo za 8 sati možeš zaradit za život, ovdje ni sa 12 pa sve da posla i ima.

Slavonija je u kur.....u pa zato narod masovno bježi odavde ali nečeš vjerovat koliko ih odlazi, a neznam dali sam za i jedne ćuo da su se vratili.
Hudini is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 21:08   #42
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Pa ako živiš bolje tamo nego ovdje, a radiš sve isto, rješenje može biti u dvije stvari. Ono što ti je dostupno tamo, ovdje nemaš. Govorim o onome što ti je fizički dostupno, ne o financijskom aspektu priče. Ako u Njemačkoj imaš teretanu, a u Hrvatskoj nemaš, to je nešto zbog čega ti u Njemačkoj život može biti bolji.

Druga stvar je da si više možeš priuštiti tamo, pa ti je zato život bolji. To znači, za razliku od gore navedenog da su, ili cijene niže, ili su primanja veća nego ovdje, pa samim time isto imaš veće mogućnosti uz isti rad.



Osobno, rekao bih da je oboje u igri.

Što sam primjetio, i po pričama naših koji su gore, a i po pričama(prepričanim) stranaca koji su promatrali život ovdje, razlika je u luksuznim robama(alkohol, duhan, izlasci) i društvenom životu(kafenisanje kod nas i 168 prijatelja s kojima možeš otići na kavu. Vani mi se čini da su povezani većinom maksimalno 2-3 obitelji, ako nisu rodbina).
Vani uglavnom radiš više i zato možeš reći da se živi bolje ali to je subjektivan dojam.

Razlika najviše je u mirnijem i sporijem ritmu života.Nekome je to vrijednije nego više para i stresan život.

Quote:
igorl kaže: Pogledaj post

I u inozemstvu se ne bavis ustasama, cetnicima i partizanima - pa ti nisu oni krivi ako nemas posla / ne ide ti dobro - nego se pogledas u ogledalo i lakse sam sebi kazes - mazgo - idi radit nesto, bilo sto.
Dok država hrani takve koji u tome govore neće se dovesti pred ogledalo.

Quote:
Victory74 kaže: Pogledaj post
Sve je to stvar prioriteta, ali onako nacelno bih ipak rekla da je bolje vani, bar u Njemackoj. Zemlja je sredjena, nema velikih socijalnih nemira, moze se dostojanstveno zivjeti bez kopanja po kantama za otpad. I ljudi po ulicama nisu nesretni. A to ne mogu reci za HR nazalost, djeluju mi ljudi jako tuzno.

Materijalno je zivot ovamo bolji svakako, moze se puno toga priustiti, od putovanja, obrazovanja do ne znam cega.. Jedino je sve malo hladnije, ljudi su distanciraniji i anonimniji, nema puno druzenja.

Kome je prijateljstvo i druzenje prioritet, taj je sigurno sretan u HR, a onaj tko zeli lijepu buducnost i sigurnost za obitelj, je sigurno na boljem mjestu ovamo. I ima daleko vece mogucnosti.

I klima je losija nesto malo
Nijemci su prvo ponosni narod i neće priznati da im je loše ali vidi se po broju godtiju i p profilu gostiju.radio sam sa strancima godinama pa govorim iz prve ruke.Dobro paze i dva put važu oće li investirat u popravak čamca ili neće.

Možeš samo po kojoj cijeni ?
Voditi gotovo samotnjački život bez nekog većeg druženja na koji smo navikli ovdje.

Dvojaka tvrdnja jer ta budućnost je vrlo upitna kao i ovdje.Danas ti kažu da ti ugovor završava i na ulici si a život je jako skup te ako nisi uštedio nešto sve ti se sruši u misec dana.Tu se pomogneš kod svojih pa nekako pregrmiš ali tamo si sam i nitko ti neće ništa ponudit ili te uzeti kod sebe.

Klima je grozna.Južna Bavarska i nisam vidio sunce mjesecima.O temperaturama -20 i kusur neću ni spominjat.Morski san čovik i sve u minusu je već nenormalno za mene
Samo magla i vlaga koju čak vidiš pod reflektorima kako lagano sipi poput kiše.Turobna atmosfera za mene koji san navika na sunce.Ne bih tamo ostao ni za duplu plaću a i sam rad kad si jedini iz ovih krajeva u tvornici je samački.Stranac si i s tobom se komunicira jedino ako moraju inače se drže sebe.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 21:43   #43
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Možeš samo po kojoj cijeni ?
Voditi gotovo samotnjački život bez nekog većeg druženja na koji smo navikli ovdje.
Nisu baš svi navikli na druženja, neki rade i imaju obitelji pa nemaju vremena za to, neki ne rade pa nemaju novca za ispijanje kava, a neki su introvertni pa se ne vole družiti.

Nisam vani živio dovoljno dugo da mogu donjeti zaključke o meterološkim uvjetima, ali ja sam popriličan meteoropat, južina me satare, baci u žestoku depru. U cca. mjesec dana života u Švedskoj i povremenim odlascima po par tjedana nisam imao taj problem. Čitao sam o Švedskoj i na temelju toga zaključio sve najgore, posebno za Stockholm. Zatvoreni su, bahati, mrze strance,.. a ono što sam tamo doživio je dijametralno suprotno. Možda je slučajnost, ali ista iskustva imam i iz drugih država EU, kao i mnogih država širom svijeta. Nigdje raja nije ogorčena kao ovdje.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 22:10   #44
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Nisu baš svi navikli na druženja, neki rade i imaju obitelji pa nemaju vremena za to, neki ne rade pa nemaju novca za ispijanje kava, a neki su introvertni pa se ne vole družiti.

Nisam vani živio dovoljno dugo da mogu donjeti zaključke o meterološkim uvjetima, ali ja sam popriličan meteoropat, južina me satare, baci u žestoku depru. U cca. mjesec dana života u Švedskoj i povremenim odlascima po par tjedana nisam imao taj problem. Čitao sam o Švedskoj i na temelju toga zaključio sve najgore, posebno za Stockholm. Zatvoreni su, bahati, mrze strance,.. a ono što sam tamo doživio je dijametralno suprotno. Možda je slučajnost, ali ista iskustva imam i iz drugih država EU, kao i mnogih država širom svijeta. Nigdje raja nije ogorčena kao ovdje.
Ne treba imati novaca da bi se družio.Nisi nikad sjeo i pričao sa susjedom ili prijateljem nekamo izvan objekata ?
Kao narod smo društveni i to nam fali.Najobičnija briškula i trešeta da se odigra i mao se popriča te svako svojoj kući a te obitelji koje spominješ su sastavni dio toga.Djeci treba društvo da se mogu razvijati a nije ni loše boravit na zraku.

Za reći dobar dan nekme na ulici ne moraš biti ekstra bogat niti siromašan nego prvenstveno čovjek.Tu u Primorju je to najnormalnije da ti čovjek poželi dobar dan u prolazu,pomogne susjed kad vidi da ti triba pomoć ili nešto tome slično.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 22:23   #45
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Nijemci su prvo ponosni narod i neće priznati da im je loše ali vidi se po broju godtiju i p profilu gostiju.radio sam sa strancima godinama pa govorim iz prve ruke.Dobro paze i dva put važu oće li investirat u popravak čamca ili neće.

Možeš samo po kojoj cijeni ?
Voditi gotovo samotnjački život bez nekog većeg druženja na koji smo navikli ovdje.

Dvojaka tvrdnja jer ta budućnost je vrlo upitna kao i ovdje.Danas ti kažu da ti ugovor završava i na ulici si a život je jako skup te ako nisi uštedio nešto sve ti se sruši u misec dana.Tu se pomogneš kod svojih pa nekako pregrmiš ali tamo si sam i nitko ti neće ništa ponudit ili te uzeti kod sebe.

Klima je grozna.Južna Bavarska i nisam vidio sunce mjesecima.O temperaturama -20 i kusur neću ni spominjat.Morski san čovik i sve u minusu je već nenormalno za mene
Samo magla i vlaga koju čak vidiš pod reflektorima kako lagano sipi poput kiše.Turobna atmosfera za mene koji san navika na sunce.Ne bih tamo ostao ni za duplu plaću a i sam rad kad si jedini iz ovih krajeva u tvornici je samački.Stranac si i s tobom se komunicira jedino ako moraju inače se drže sebe.
NJemacka je socijalna drzava i ako izgubis posao ili se nadjes na stranputici jaka je i stabilna mreza u koju mozes pasti, naravno u usporedbi sa drugim drzavama. Ali to nije nikome normalnome cilj, svi zele napredovati.

Ovamo stvarno nije lose, kvaliteta zivota je jako velika. Ima se mogucnosti jako kvalitetno provoditi vrijeme, sa puno kulture, prirode itd. Za svakoga ponesto. Naravno da kosta to sve, ali opet, u HR je isto sve skupo, a place su daleko manje.

I nisu bas oni prezatvoreni prema strancima, mozda i u nekim sredinama jesu, ali ljudi po gradovima su jako otvoreni i drustva su multi-kulturna. Ja volim Njemacku.

Klima je malo hladnija i vlazna, to je velika mana, ne mozemo imati sve. Zato je uvijek lijepo zeleno, a i to je super za oci. I ovo globalno zatopljenje ide nama na ruku, topla su nam ljeta i ima cak crveno vino iz Njemacke!
Svako zlo za neko dobro
__________________
Lächle, du kannst nicht jeden töten
Victory74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 01:36   #46
Stvarno ima bisera ovdje : puregold:

Također, većina ljudi može otići preko ljeta na ljetni odmor na more.

Da, ako ima vikendicu (ili barem od obitelji i prijatelja). Znači, radi se o trošku puta i to je to
Ryan sa Charleroi za Pulu/Rijeku/Zadar mi je jeftiniji od prijevoza iz Zagreba...

Ukoliko sve sam plaćaš, nije uopće jeftino i ista je cijena za tebe i Austrijanca/Nijemca (razlika je trošak puta).

Klima je grozna.Južna Bavarska i nisam vidio sunce mjesecima.O temperaturama -20 i kusur neću ni spominjat.

Si bio u Zagrebu? Razdoblje od listopada do ozujka je prekrasno

Najbolje mi je kako većina ljudi spominje nešto u stilu: a vani se puno radi, ovdje je opuštenije - ma možeš mislit! Ljudi koji ovdje puno zarađuju i puno rade, potpuno isto kao vani... Naravno, kad se pod stres/opterećenje uspoređuju općinski ured u Hr i privatna firma vani onda se slažem da je nemilosrdno vani

Pravi minus je odvojenost od nekih dijelova obitelji/prijatelja - to je nešto što se stvarno mijenja, ali ostalo su p****rije...
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 02:20   #47
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Ne treba imati novaca da bi se družio.Nisi nikad sjeo i pričao sa susjedom ili prijateljem nekamo izvan objekata ?
Kao narod smo društveni i to nam fali.Najobičnija briškula i trešeta da se odigra i mao se popriča te svako svojoj kući a te obitelji koje spominješ su sastavni dio toga.Djeci treba društvo da se mogu razvijati a nije ni loše boravit na zraku.

Za reći dobar dan nekme na ulici ne moraš biti ekstra bogat niti siromašan nego prvenstveno čovjek.Tu u Primorju je to najnormalnije da ti čovjek poželi dobar dan u prolazu,pomogne susjed kad vidi da ti triba pomoć ili nešto tome slično.
Djeca se razvijaju i u inozemstvu, dapace, cesto budu i sretniji i ispunjeniji iz vise razloga.

Ja nisam dobar primjer jer 3-4 puta dnevno idem na kave, pica i sl. druzenja, ali sam imao kolege koji zive sasvim drugim nacinom zivota jer im tako odgovara. Tebi ce mozda falit prijatelji i to moze biti razlog zbog kojeg neces otici, netko drugi ne bi razmisljao ni 0,1s vec bi odma spakirao kofere. Nisu svi ljudi isti.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 08:56   #48
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Stvarno ima bisera ovdje : puregold:

Također, većina ljudi može otići preko ljeta na ljetni odmor na more.

Da, ako ima vikendicu (ili barem od obitelji i prijatelja). Znači, radi se o trošku puta i to je to
Ryan sa Charleroi za Pulu/Rijeku/Zadar mi je jeftiniji od prijevoza iz Zagreba...

Ukoliko sve sam plaćaš, nije uopće jeftino i ista je cijena za tebe i Austrijanca/Nijemca (razlika je trošak puta).

Klima je grozna.Južna Bavarska i nisam vidio sunce mjesecima.O temperaturama -20 i kusur neću ni spominjat.

Si bio u Zagrebu? Razdoblje od listopada do ozujka je prekrasno

Najbolje mi je kako većina ljudi spominje nešto u stilu: a vani se puno radi, ovdje je opuštenije - ma možeš mislit! Ljudi koji ovdje puno zarađuju i puno rade, potpuno isto kao vani... Naravno, kad se pod stres/opterećenje uspoređuju općinski ured u Hr i privatna firma vani onda se slažem da je nemilosrdno vani

Pravi minus je odvojenost od nekih dijelova obitelji/prijatelja - to je nešto što se stvarno mijenja, ali ostalo su p****rije...
Bio sam u Zagrebu i na Sljemenu proveo nekoliko dana.Hladno je ali nema vlažine kao tamo.
Cijeli život radim kod privatnika pa znam kako izgleda radit tako da me gore nije ništa više dočekalo.Dapače radio sam i nešto sporijim tempom jer su rokovi bili normalniji.
Ta odvojenost nije toliki problem koliko njihova kultura i stil života.Neke stvari jednostavno ne mogu shvatit.

Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Djeca se razvijaju i u inozemstvu, dapace, cesto budu i sretniji i ispunjeniji iz vise razloga.

Ja nisam dobar primjer jer 3-4 puta dnevno idem na kave, pica i sl. druzenja, ali sam imao kolege koji zive sasvim drugim nacinom zivota jer im tako odgovara. Tebi ce mozda falit prijatelji i to moze biti razlog zbog kojeg neces otici, netko drugi ne bi razmisljao ni 0,1s vec bi odma spakirao kofere. Nisu svi ljudi isti.
Roditelj sam i kćeri mi je bila gotovo kazna kad je loše vrijeme da mora bit doma a ne okolo sa prijateljicama.Takav je tip da mora bit vani i u điru kako bi se reklo.

Zašao sam u godine (iman 43) kad sam već odavno formirana osoba i teško je mijenjati način života koji provodim 20 i nešto godina.Živim po svom sudu solidno jer nisam od onih koji su rastrošni i ne bih to mijenjao za neke veće novce u drugoj sredini.
Ni 1000€ ne može zamijenit jedan dan sa barkom van otić na lignje i onaj osjećaj kad se nešto ulovi.Te male stavri cijenim u životu i to me drži.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 15:30   #49
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Roditelj sam i kćeri mi je bila gotovo kazna kad je loše vrijeme da mora bit doma a ne okolo sa prijateljicama.Takav je tip da mora bit vani i u điru kako bi se reklo.

Zašao sam u godine (iman 43) kad sam već odavno formirana osoba i teško je mijenjati način života koji provodim 20 i nešto godina.Živim po svom sudu solidno jer nisam od onih koji su rastrošni i ne bih to mijenjao za neke veće novce u drugoj sredini.
Ni 1000€ ne može zamijenit jedan dan sa barkom van otić na lignje i onaj osjećaj kad se nešto ulovi.Te male stavri cijenim u životu i to me drži.
Jasno, moj prvi komentar u ovoj temi je bio moj odgovor na pitanje gdje je bolje, vani ili ovdje;

Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Kako kome.
Ti ne želiš mijenjati svoj životni stil i zadovoljan si s onim što tu imaš i to je ok. Negdje sam pročitao da godišnje od 15.000 ljudi, preostalih 2 milijuna radno sposobnih ostaje u Hr. Iz čega se može zaključiti da im je ovdje bolje, inače bi i oni otišli. Nije lako mijenjati navike, posebno ako imaš 40+, bez obzira što ti ostaje još 27 godina za odraditi do penzije. I ja razmišljam o odlasku, ali s materijalne strane mi se to jednostavno ne isplati. Bez obzira koliko brusio, mlatio i silovao brojeve, jednostavno da sad odem u Švedsku ili Englesku živio bi u najboljem slučaju 30% lošije nego u Hr, gledajući s materijalne strane. Jedini razlozi za odlazak je to što tamo susrećem mnogo manje nadrkanih ljudi, u Hr je nadrkanost dosegla boiling point, 99% ljudi koje susrećem su nezadovoljni, ljutiti, ogorčeni,.. Razlozi su poznati, materijalna nesigurnost, s tim da smo mi tranzicijska zemlja pa je raja navikla ići na bolovanje za kolinje, martinje i branje maslina, te da im je sve besplatno (školstvo, zdravstvo, itd..), a tako više ne ide. Ako izgubiš posao u 50toj godini velika je šansa da ga više nikad nećeš naći. Ako ga i nađeš nekim čudom to će bit za 2800kn mjesečno s čim ne možeš pokrit osnovne troškove, a kamoli dat kćerki za izlazak, cipele i sl. Pa nije ni čudo da je raja nadrkana. Drugi razlog zbog kojeg bih otišao je taj što mislim da će moja djeca imati mnogo više mogućnosti u nekoj od razvijenih država te da će mi jednog dana biti zahvalni na tome što smo otišli iz Hr (a i uvijek se možemo vratiti na ljetovanje).
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 16:06   #50
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Koja iskustva????
Mi svi smo maloumni pa ništa neznamo i nismo obišli svijeta i nemamo familiju po cijelom svijetu...
Više vjerujem onom englezu koji se ovdje divi dvorištima nego svim ti iseljenicima koji nesmiju priznati kako u stvari žive.
Da li više zarade nego ovdje-pretežno da
Da li bolje žive -pretežno da
Da li ljepše žive -pretežno ne


I ne nisam nikom zavidan jer svakodnevno na stolu imam ponude za rad od Afrike, Mexika, Irske i maltene cijele europe...Mogu van več sutra ako to zaželim...
Ovo boldano je malo kontradiktorno.
method_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 16:33   #51
to zavisi od osobe , triba bit posten i priznat .. nigdi nije ko doma . A ovo o prijateljskim skandinavcima , njemcima i inima .. haha to se lijepo upakira u celofan pa neiskusno celjade misli da su otvoreni . fake smile brate , fake smile
cojone is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 20:23   #52
Quote:
cojone kaže: Pogledaj post
to zavisi od osobe , triba bit posten i priznat .. nigdi nije ko doma . A ovo o prijateljskim skandinavcima , njemcima i inima .. haha to se lijepo upakira u celofan pa neiskusno celjade misli da su otvoreni . fake smile brate , fake smile
Ne možeš znat jel fake ili ne, ali te u principu nije ni briga. Uvijek je lijepše vidjeti nasmijane ljude nego mrzovoljne. Ako moram birati, radije fake smješak nego otvorena mržnja koja ničim nije izazvana osim nezadovoljstvom vlastitim životom.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 06:24   #53
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Troll much daily?

I.
ne, nego sam samo ironican prema onima koji pametuju o mjestima gdje nisu bili.
Da, amerikanci, englezi i sl. dolaze ovdje i prolijevaju znoj (vrucine radi valjda) i odlucuju ostati 10+ godina jer im je zapravo lose, a oni su mazohisti..

takvih kao ti se treba cuvati, to sam naucio kada sam isao van ili radio bilo kakav ozbiljniji pothvat u zivotu... to su oni koji najcesce nisu nista napravili u zivotu, ali su najpametniji za sve..

i inace, hrvatska je super...
dok ne trebas suca/odvjetnika, dok ne trebas ozbiljnog doktora, dok ne trebas nesto od drzave, dok ne moras razmisljati o kupovini vlastite nekretnine i dok ne planiras mirovinu..
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 09:06   #54
ili dok ti zena ne treba odraditi porod u jednom od rodilista, ili ti djete treba u vrtic, a mjesta nema, ili poslat djete u hr skolu ili fakultet.
stvari se mjenjaju, ali polako, prepolako.a neki ne zele uopce cekati da se stvari promjene na bolje.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 18:18   #55
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ne možeš znat jel fake ili ne, ali te u principu nije ni briga. Uvijek je lijepše vidjeti nasmijane ljude nego mrzovoljne. Ako moram birati, radije fake smješak nego otvorena mržnja koja ničim nije izazvana osim nezadovoljstvom vlastitim životom.
Ajd da se i s tobom napokon složim u nečemu. Odličan post.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 18:39   #56
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ja znam dvoje koji su optimistično otputovali, jedan u ameriku drugi u kanadu...
Oboje su se vratili nakon mjesec dana i skrivali se od susjeda i ostalih...
Zakaj su se vratili, pa oni tamo samo rade po njihovim riječima....
Sestrična udana za engleza i živi tamo. Kad ga dovede ovamo čovjek nemre doči sebi. Prvo mu je neshvatljivo da ljudi imaju dvorišta a kad ga se odvede na vikendice po Zagorju ili na more pada u nesvjest.
Kod njih to mogu imati samo tajkuni, nikako obični radnici...
Ovo ti mogu odmah potpisati jer ... sve što si rekla apsolutno stoji!
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 18:49   #57
Osobno bih otišao na najviše pet godina u Njemačku zaradit njihovu mirovinu, ostalo mi nije privlačno.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 22:19   #58
kao što je ona djevojka iz Šibenika nedavno izjavila:

Od macchiata i sunca ne mogu živjeti
astronautkinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 04:14   #59
Da u hrvatistanu je bolje, zato je tolika navala stranaca koji se doseljavaju u hr. a hrvati uopce nejdu van.

koje zatucane budaletine
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 08:03   #60
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ti ne želiš mijenjati svoj životni stil i zadovoljan si s onim što tu imaš i to je ok. Negdje sam pročitao da godišnje od 15.000 ljudi, preostalih 2 milijuna radno sposobnih ostaje u Hr. Iz čega se može zaključiti da im je ovdje bolje, inače bi i oni otišli. Nije lako mijenjati navike, posebno ako imaš 40+, bez obzira što ti ostaje još 27 godina za odraditi do penzije. I ja razmišljam o odlasku, ali s materijalne strane mi se to jednostavno ne isplati. Bez obzira koliko brusio, mlatio i silovao brojeve, jednostavno da sad odem u Švedsku ili Englesku živio bi u najboljem slučaju 30% lošije nego u Hr, gledajući s materijalne strane. Jedini razlozi za odlazak je to što tamo susrećem mnogo manje nadrkanih ljudi, u Hr je nadrkanost dosegla boiling point, 99% ljudi koje susrećem su nezadovoljni, ljutiti, ogorčeni,.. Razlozi su poznati, materijalna nesigurnost, s tim da smo mi tranzicijska zemlja pa je raja navikla ići na bolovanje za kolinje, martinje i branje maslina, te da im je sve besplatno (školstvo, zdravstvo, itd..), a tako više ne ide. Ako izgubiš posao u 50toj godini velika je šansa da ga više nikad nećeš naći. Ako ga i nađeš nekim čudom to će bit za 2800kn mjesečno s čim ne možeš pokrit osnovne troškove, a kamoli dat kćerki za izlazak, cipele i sl. Pa nije ni čudo da je raja nadrkana. Drugi razlog zbog kojeg bih otišao je taj što mislim da će moja djeca imati mnogo više mogućnosti u nekoj od razvijenih država te da će mi jednog dana biti zahvalni na tome što smo otišli iz Hr (a i uvijek se možemo vratiti na ljetovanje).

pa kaj ne živimo,na neki način,za buduće generacije....

gledajući općenito,VSS s solidnom plaćom većinom radnog vijeka će imati mizernu penziju i što će onda?

plaća u zapasnoj europi je kudikamo bolja,a da je nedostatna za život ima alternative s domovima u poljskoj,hrvatska....obrnuto ne može...

a najviše,djeca će već biti domaći,imati će puno lakši početak i imati će svijet na dlanu....

koliko god se tješili,danas to nemaju...naši temelji školstva su staromodni,računala,strani jezik dosta ljudi zaista ne poznava (forum,fejsbuk-nije znanje)....
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:16.