Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2013., 22:54   #21
podizem temu (sa nostrifikacijom u navodnicima zbog rasprave u prethodnim postovima ).

ljudi, jeste li prolazili kroz nekakvo jednacenje diploma kada ste emigrirali?
ako jeste, bilo bi dobro da opistete postupak, da nas upozorite na sto paziti, kako se postaviti - ovo pisem cisto jer se "bojim" nesposobnosti i neinformiranosti nasih fakulteta...

spremam se uci u postupak jednacenja, konkretno za Kanadu, preko World Education Servicea-a
obzirom da cu trebati transkripte kompletnog programa studiranja, zanima me jeste li prolazili nesto slicno, koliko je tih papira bilo i koliko vas je kostalo (moje je obrazovanje trajalo samo 4 semestra, pa se tjesim da necu sad bas bankrotirati na prevodjenju).
posto fakultet treba popuniti dio ovog obrasca, kakva su vam iskustva? ono, obrazac je na engleskom, pa se bojim da me ne otfikare na faksu jer oni to, stajaznam, ne znaju, ne razumiju?
inace, u mom se slucaju radi o uciteljskom fakultetu u zagrebu.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 18:12   #22
u mom iskustvu vise nema "nostrifikacije" nego se to sada zove "jednacenje diploma" ili "comparative assessment". to znaci da zemlja u koji ides ce priznati da ti imas hrvatsku diplomu i da oni priznaju da je ta hrvatska diploma u rangu njihove diplome. to znaci da, naprimjer, oni ce tvoju trogodisnju diplomu sa filozofskog fakulteta priznati da je u rangu njihovog "Bachelor of Arts".

uglavnom se trazi ovjerena i prevedena diploma, preveden prijepis ocjena, ispunjen formular koji oni daju, plan i program tvog fakulteta, ovjerenu kopiju pasosa i naravno novac.

ponekad traze i potvrdu srednje skole, ovisi o zemlji u koju ides, to morate pitat.

u slucaju da nemas diplomu, priznat ce i prevedenu potvrdu diplome ukoliko ste nedavno diplomirali i niste dobili pravu diplomu.

sto se tice plana i programa fakulteta, savjetujem svima da, ukoliko fakultet nema plan i program na engleskom jeziku, pitate tocno sto trebate prevesti i sto je tocno njima bitno da se prevede da ne prevodite puno i puno platite za relativno nebitan dokument. svi fakulteti na svijetu su relativno standardizirani sto se programa tice. ja, recimo, nisam trebao slati plan i program fakulteta. poslao sam link na stranicu hrvatskog fakulteta. oni su me onda jednostavno pitali sto ih je zanimalo jer nisu htjeli 100-ak stranica prevoditi.


i La Luna, zaboravio sam spomenuti da je jedna stvar priznavanje tvoje diplome, a druga to sto bi mozda htjeda je da postanes registrirana uciteljica / odgojiteljica (registered teacher / registered pre school teacher).

mozda ces morati njima posebno napomenuti da zelis da budes registered teacher. proces jednacenja diplome se nece mjenjati nego ce oni vjerojatno prosljedit tvoj slucaj / tvoje rezultate njihove procjene u kanadsku udgugu ucitelja (Teachers Council?). onda kad bi se njima javila, oni bi ti rekli tocno sto jos trebas napraviti da bi mogla radit kao registrirana uciteljica / teta tako da radis isti posao za vise novca.

uglavnom, to znaci poloziti test engleskog jezika (ielts)

Zadnje uređivanje grumpy old man : 17.12.2013. at 18:21.
grumpy old man is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 21:16   #23
odlicne savjete si dao

uglavnom, meni za kanadu ne treba srednja skola, gleda se samo najvise obrazovanje koje imam i to se mora "jednaciti". i usput, ako netko treba papirologiju s UFZG, primite na znanje da oni nikakve dokumente, pa ni diplome, ne izdaju na stranom jeziku (nebitno kojem)
znaci, sve cu morati prevoditi.

za IELTS znam, thanks, ali sam ga za sada stavila na stand by, prioritet mi je sredjivanje diplome da bih imala vise sanse kod poslodavaca, a IELTS cu poloziti ovisno o okolnostima: ako dobijem samo job offer pa apliciram kao skilled worker, IELTS je ionako uvijet za aplikaciju. ako pak izgonim nekakav LMO, polagat cu u Kanadi. ako odemo na muzev LMO, opet cu polagati u Kanadi cilj je prvo rijesiti diplomu da mi je izjednace s Kanadskim ECE (Early childhood Educators).

s vise strana sam dobila info da ce mi potencijalni poslodavac itekako dati vise sanse ako su mi papiri izjednaceni s Kanadskima.
obzirom da ganjam posao "odavde" a ne na licu mjesta, meni je jednacenje diplome itekako bitno
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 02:31   #24
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
odlicne savjete si dao

uglavnom, meni za kanadu ne treba srednja skola, gleda se samo najvise obrazovanje koje imam i to se mora "jednaciti". i usput, ako netko treba papirologiju s UFZG, primite na znanje da oni nikakve dokumente, pa ni diplome, ne izdaju na stranom jeziku (nebitno kojem)
znaci, sve cu morati prevoditi....
Da li ti radiš prijevod kolegija (budući da ne primaju Index) i ocjena a fakultet lupi nekakav žig na to ili daješ tumaču da prevede?
Da li si izabrala Course by Coure ili Document by Document WES ICAP paket?
Pretpostavljam onaj prvi.

Please,izvijesti o napretku čitavog procesa jer me to jako zanima.

Unaprijed hvala.
foghat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 03:01   #25
Quote:
foghat kaže: Pogledaj post
Da li ti radiš prijevod kolegija (budući da ne primaju Index) i ocjena a fakultet lupi nekakav žig na to ili daješ tumaču da prevede?
Da li si izabrala Course by Coure ili Document by Document WES ICAP paket?
Pretpostavljam onaj prvi.

Please,izvijesti o napretku čitavog procesa jer me to jako zanima.

Unaprijed hvala.
moram dati tumacu na prijevod. s apostilom
jos se yebem (s oprostenjem i bez njega) s fakuletetom, bas danas muz isao podici papire; a kad ono, godisnji do 7.1. naravno da im to na web-u ne pise, pise samo da ne rade u popodnevnom terminu 23.12. i 30. 12. zar je bilo tako tesko apdejtati obavijest i reci "ne radimo uopce"?
meh. hrvatistan.

javim napredak svakako.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 03:27   #26
hr referade

Jesi već pokrenula proces na WES-ovim stranicama?
Pretpostavljam da jesi,pa si platila 245 $ i sad ćeš (odnosno nakon zimskih ferija) prevedenu dokumentaciju sa onim obrascom predat faxu da oni pošalju WES-u sve zajedno?

Uh šta će bit zanimljivo kad im to budeš pojasnila da trebaju poslat u Toronto,već vidim tetu iz referade zbunjenu
foghat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 11:46   #27
zanima me nostrifikacija diplome viseg fizioterapeuta sa Splitskog sveucilista u Zagrebu za Austriju.
je li potrebno polagati dodatne ispite? cura je zavrsila po starom sistemu, ali saznali smo da ujednacavanje naziva se obavlja ovdje i kosta 300kn, a obzirom na bolonjski proces koji je unificiran na podrucju cijele EU, pretpostavljam da bi ta diploma bila valjana i u austriji, bez dodatnih ispita. ili..?

ima li tko kakvih informacija?
__________________
moja kućna teretana
drasko2002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2014., 08:00   #28
Nazivi

Lijep pozdrav,

ove godine završavam stručni 3-nji studij strojarstva i vjerujem da bi se mogao zaposliti nakon toga,bio sam na nekoj praksi ovog ljeta i u jednoj velikoj firmi su bili zadovoljni samnom...

nakon toga sam mislio upisati specijalistički dvogodišnji studij.. (nešto kao dipl.inž)....

sad me malo ti nazivi muče i priznavanje općenito,jer i u HR je to još nedefinirano u društvu...

kakvo je stanje,pogotovo,s mojim nazivima i priznatošću u Kanadi (manje u USA i Aus...)

ovdje su još dodatna objašnjenja naziva:http://www.propisi.hr/print.php?id=5768
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 18:23   #29
Ja imam nezgodan slucaj da sam zavrsio filozofiju i POVIJEST. E sada, posto je dobar dio (gotovo 50%) kolegija koje sam slusao tijekom pet godina studija povijesti HRVATSKA povijest, tj. nacionalna povijest, da li itko ima informacija kako se na to gleda u nekoj stranoj zemlji?
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 19:51   #30
na kraju se moja prica s WESom skroz oduzila...
bih, ne bih, treba, ne treba - nije mi trebalo, al kako sad definitivno predajem papire na express entry, ipak cu obaviti jednacenje prek WESa..
imam ovjerene prevedene kopije diplome i transkripata.
popunila sam formular s WESa, ostao je na faksu (UFZG) da ga neki koordinator popuni jer tete u referadi nisu znale (ono, treba samo prepisati naziv faksa, smjera i to na engl sto im sve pise u gornjem dijelu formulara koji sam ja popunila.. al ajd) sutra bi trealo biti gotovo, pa saljem zurno preporuceno za toronto.. fee sam vec uplatila (203 CAD).
javim ishod
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 02:47   #31
daklem, ja imam predbolonjsku diplomu 2 god vise, UFZG.
WES CA je izjednacio, priznao obe godine, dobila sam Kanadski ekvivalent.
Diploma (two years)
me happy
trebala sam:
traskripte i diplomu prevedene na engl
popujen obazac WESa
(prilozila sam jos i fee paymet form al nije obvezan)
u zapecacenoj, postambiljanoj kuverti od strane faksa.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 23:47   #32
Da li tko zna koja ustanova/tijelo provodi nostrifikaciju/certificiranje diploma u Njemačkoj za sanitarne inženjere?

Englezi to radno mjesto zovu environment health officers/inspectors a švabe valjda Umwelt Gesundheitsbeamte/inspektoren.

Koliko sam do sad vidio svaka država ima svoje službeno tijelo koje se bavi diplomama te struke. Zanima me kak se zove to tijelo u Njemačkoj?

Hvala
__________________
Popreko je kraće ali uokolo je brže.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 20:03   #33
Quote:
Toom_ kaže: Pogledaj post
Da li tko zna koja ustanova/tijelo provodi nostrifikaciju/certificiranje diploma u Njemačkoj za sanitarne inženjere?

Koliko sam do sad vidio svaka država ima svoje službeno tijelo koje se bavi diplomama te struke. Zanima me kak se zove to tijelo u Njemačkoj?

Hvala
Mislim da ti to rade u Regierung-u, koji ima svaka pokrajina zasebno. Imas jednog covjeka koji je zaduzen za tvoje zanimanje, prvo moras dogovoriti termin za predaju papira, oni ce ti tamo sve objasniti koje dokumente trebas imati.

Kako se tocno kaze tvoje zanimanje na njemackom?
plavidupin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 21:22   #34
Quote:
plavidupin kaže: Pogledaj post
Mislim da ti to rade u Regierung-u, koji ima svaka pokrajina zasebno.
Ako se diploma prizna u jednoj pokrajini da li automatski vrijedi u drugoj pokrajini? Ili svaka ima neke svoje zakonske/podzakonske akte?

Quote:
plavidupin kaže: Pogledaj post
Kako se tocno kaze tvoje zanimanje na njemackom?
To i mene zanima

Može biti:
Umweltoberinspektor, Fachärzte für Hygiene und Umweltmedizin ili nešto treće.
Feferon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 23:29   #35
Quote:
plavidupin kaže: Pogledaj post
Mislim da ti to rade u Regierung-u, koji ima svaka pokrajina zasebno. Imas jednog covjeka koji je zaduzen za tvoje zanimanje, prvo moras dogovoriti termin za predaju papira, oni ce ti tamo sve objasniti koje dokumente trebas imati.

Kako se tocno kaze tvoje zanimanje na njemackom?
Jel se može poslat poštom i da li se to naplaćuje i koliko? Da ne moram potegnuti do njemačke samo da predam papire?

Naziv zanimanja je teško definirati jer svaka zemlja ima neki svoj program koji se ne podudara 100% sa programom neke druge zemlje pa se onda jedni zovu Safety i Health Officers a u drugoj zemlji drugačije.
__________________
Popreko je kraće ali uokolo je brže.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 11:59   #36
Quote:
Toom_ kaže: Pogledaj post
Jel se može poslat poštom i da li se to naplaćuje i koliko? Da ne moram potegnuti do njemačke samo da predam papire?
.
Mislim da mozes poslati postom, makar sluzbeno pise da mozes telefonski dog termin za predaju papira. I obavezno skupi sve papire jer ako je nepotpuno vracaju, s tim da ako je guzva za tvoje zanimanje samo trermin za predaju papira moras dugo cekat, tako da stvano ne znam kako ovo s postom funkcionira. Naoruzaj se sa strpljenjem!
plavidupin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 12:59   #37
Quote:
plavidupin kaže: Pogledaj post
Mislim da mozes poslati postom, makar sluzbeno pise da mozes telefonski dog termin za predaju papira. I obavezno skupi sve papire jer ako je nepotpuno vracaju, s tim da ako je guzva za tvoje zanimanje samo trermin za predaju papira moras dugo cekat, tako da stvano ne znam kako ovo s postom funkcionira. Naoruzaj se sa strpljenjem!
OK, hvala na pomoći.
__________________
Popreko je kraće ali uokolo je brže.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 22:51   #38
Quote:
Toom_ kaže: Pogledaj post
Da li tko zna koja ustanova/tijelo provodi nostrifikaciju/certificiranje diploma u Njemačkoj za sanitarne inženjere?

Englezi to radno mjesto zovu environment health officers/inspectors a švabe valjda Umwelt Gesundheitsbeamte/inspektoren.

Koliko sam do sad vidio svaka država ima svoje službeno tijelo koje se bavi diplomama te struke. Zanima me kak se zove to tijelo u Njemačkoj?

Hvala
Ovak, ako zelis priznavanje diplome u Njemackoj ( Zeugnissbewertung für ausländische Hochschulqalifikationen ) sve potrebne dokumente saljes na ZAB www.kmk.org. , znaci ti potrebne dokumente mozes poslati i iz Hr.
Ovdje je link sto je sve potrebno http://www.kmk.org/zab/zeugnisbewert.../kroatien.html

Ako si u Njemackoj, i prijavljen ovdje onda se to radi kod Regierungspräsidiuma ( odnosno ministarstva u pokrajini kojoj zivis ).

Sanitarni inzenjer se u Njemackoj prevodi kao Gesundheitsaufseher, Hygieneingenieur, Hygienekontrolleur i to se ovdje se radi Ausbildung, odnosno dovoljna je izobrazba od 2 god. Nije potreban fakultet, ono sto je jako slicno sa hrvatskim studijskim programom sanitarnih inzenjera je Umwelt, Hygiene und Sicherheitsingenieurwesen studijum.

Ako te jos nesto zanima moze i pp.
bellisima is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 10:42   #39
Quote:
Feferon1 kaže: Pogledaj post
Ako se diploma prizna u jednoj pokrajini da li automatski vrijedi u drugoj pokrajini? Ili svaka ima neke svoje zakonske/podzakonske akte?
Nisam 100% sigurna, ali načula sam da se za svaku pokrajinu posebno mora raditi nostrifikacija, što je nebuloza i sramota za jednu takvu razvijenu ekonomiju kao što je Njemačka. Tipa napraviš nostrifikaciju u Hamburgu za tu pokrajinu i za 2 godine se preseliš u Frankfurt, sve moraš ispočetka.
__________________
Ona iz Njemačke
Cuflekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 10:49   #40
Quote:
Cuflekica kaže: Pogledaj post
Nisam 100% sigurna, ali načula sam da se za svaku pokrajinu posebno mora raditi nostrifikacija, što je nebuloza i sramota za jednu takvu razvijenu ekonomiju kao što je Njemačka. Tipa napraviš nostrifikaciju u Hamburgu za tu pokrajinu i za 2 godine se preseliš u Frankfurt, sve moraš ispočetka.
Mislim da nije tako. Sve ovisi o radnoj dozvoli koju na početku dobiješ. Većinom je prva radna vezana uz pokrajinu i zanimanje, no ako ti je produže, možeš raditi bilo gdje i u bilo kojoj branši.
mužjak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:51.