Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2009., 23:12   #1
Češka

Pozdrav,

Molim Vas da mi netko kaze općenito o životu u Pragu-cijene,ljudi,noćni život itd....

Za 2 tjedna idem studirat gore i dosta sam se raspitivao o Pragu ali bih i volio cuti i priče o ljudima koji zive ili studiraju/rade tamo kao stranci

Da li ima Hrvata u Pragu?
Hvala unaprijed na informacijama...
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 12:27   #2
Quote:
ico rotterdam kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Molim Vas da mi netko kaze općenito o životu u Pragu-cijene,ljudi,noćni život itd....

Za 2 tjedna idem studirat gore i dosta sam se raspitivao o Pragu ali bih i volio cuti i priče o ljudima koji zive ili studiraju/rade tamo kao stranci

Da li ima Hrvata u Pragu?
Hvala unaprijed na informacijama...

Ja zivim u Pragu, nedovoljno dugo za neke konkretnije odgovore ali ponesto ipak mogu reci...
Cijene odjece i hrane su manje vise kao u Hrv., stanovi za iznamljivanje su skuplji, dosta je popularno iznamljivanje velikih stanova od strane veceg broja ljudi, studiranje se cini puno interesantnije nego u Hrv., vece mogucnosti za razmjenu studenata - to je kod njih gotovo pod obavezno, kulturni zivot na vrlo visokoj razini, kazalista, muzeji, galerije... su na svakom koraku i Cesi ih zbilja masovno posjecuju, nocni zivot po mjeri studenta. Pozitivno je sto ima dosta stranaca, Cesi kao Cesi, u mom slucaju, nisu se pokazali otvorenima. Hrvata vjerojatno ima, ja jos nisam upoznala niti jednoga, ali imala sam prilike recimo rjesavati neke stvari preko konzulata i tamo su svi vrlo korektni (za razliku od onih u Parizu recimo). Zdravstvene usluge kako gdje, privatnici u zdravstvu su u odnosu na privatnike u Hrv dosta jeftiniji. Ono sto se meni nije svidjelo je jos uvijek velika preopterecenost komunizmom, sve sto ne funkcionira krivi su komunisti, ok, ne mozes ih kriviti kad skuzis koliko su ih stvarno unistili, ali ipak, bilo bi vrijeme da se krene . I ne svidjaju mi se tete u trgovinama, nauredne, i namrgodjene - uglavnom - no i za to su krivi komunisti . Eto , toliko od mene, kazem nisam dugo tamo, zapravo jesam, ali drugim sam se stvarima bavila pa mi je integracija bila malo usporena. Uskoro se vracam sa godisnjega i mislim da cu zapravo tek sad poceti zivjeti kako spada tamo...
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 03:05   #3
Ima li koga u ceskoj?

Pozdrav ,evo da vidim jel ima nas u Hrvata u Ceskoj?

zasad sam samo srbe i makedonce uocio(od balkanaca) a nasih uopce nisam.

pozzzz
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 07:08   #4
upoznao sam jednog hrvata sto drzi hostel u mislim praha 2. straty ti je super odgovorila!

inace, odlican expat forum je prague.tv, puno bolji nego izvikani expats.cz .

sta ides studirati? ja sam pre dosta godina pokusao graficki dizajn na VSUP, ali se zaljubio i otisao u moskvu!

CEEPUS je nasim studentima davao stipendije, proveri daju li jos uvek. ja sam dobio, ali iz gore opisanih razloga nisam iskoristio.
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 11:08   #5
Ne da mi se otvarati novu temu-Prag je Prag,ali kakva je Bratislava?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 11:28   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ne da mi se otvarati novu temu-Prag je Prag,ali kakva je Bratislava?
Otvori novu temu. Ne samo da su to 2 razlicita grada vec su to 2 razlicita grada u 2 razlicite drzave...a ljudi u te dvije drzave potpuno razlicitih mentaliteta.
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 14:59   #7
Quote:
Straty kaže: Pogledaj post
Otvori novu temu. Ne samo da su to 2 razlicita grada vec su to 2 razlicita grada u 2 razlicite drzave...a ljudi u te dvije drzave potpuno razlicitih mentaliteta.
Inače u Češkoj ima 300.000 SLovaka, jel ih je pun Prag?

Jel ih se uopće razlikuje?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:17   #8
milos ako mislis na hrvata u pragu koji drzi hostel na zizkovu [praha 3],zove se clown and board, onda ga i ja znam....kad sam pito mislio sam dal ima nasih malo mladih ljudi...

slazem se za expats,cz jer trazim i part time job uy studij al tamo nemaju bas neke ponude..... Ja sam ti na privatnom sveuclistu tako da mislim da bi tesko dobio neku stipendiju,al raspitat cu se

sve u svemu...tu sam mjesec dana,zadovoljan sam,jedino sto sam se iznenadio su skupe cijene stanova.....pozzzz svima
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:26   #9
m. collins ima straty pravo to su potpuno dva razlicita mentaliteta....ja sam tek mjesec dana al upoynao sam dosta i jedne i druge te su po meni slovaci puno gori od ceha,mislim takvo je barem moje iskustvo iako nikad ne treba generalizirat.....ne svidaju mi se jer su tako skrti,da ne kayem da su ko zidovi jer su jos i gori,taj ti ne bi ni 5 lipa dao da ti treba....

npr. jednom mi je dosao doma poslije faxa jedan slovak da mu dam neke biljeske s predavanja i ja mu napravim kavu,i sve bilo super,popijemo mi kavu i kad pred izlazom on pocne vadit pare i pita kolko sam duzan[a tu je bila jos i cimerica jedna s nama].....ja popizdio i reko mu daj nemoj me brukat koji ti je k.....spremi to,nisam mogo vjerovat,to je kod njih vjerojatno normalno
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 06:37   #10
ico, na njega mislim. doduse, mi smo se sreli u londonu na koncertu radiohead.

slovaci su generalno rezervisaniji, skrtiji, hladniji i konzervativniji nego chesi. pri tom je bratislava vise na foru osijeka i novog sada, dok je prag svetska metropola.

cuh da su cene nekretnina u pragu bas podivljale.
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 10:29   #11
Quote:
miloshz kaže: Pogledaj post
ico, na njega mislim. doduse, mi smo se sreli u londonu na koncertu radiohead.

slovaci su generalno rezervisaniji, skrtiji, hladniji i konzervativniji nego chesi. pri tom je bratislava vise na foru osijeka i novog sada, dok je prag svetska metropola.

cuh da su cene nekretnina u pragu bas podivljale.
cijene nekretnina u odnosu na prije godinu-dvije su pale. u boljim cetvrtima te cijene diktiraju stranci, rusi u velikoj mjeri. ipak, kad usporedjujem sa zagrebom, sto se tice kupovine, to je cca tu negdje, no iznajmljivanje je znatno skuplje.

nazalost, i ja sam imala neugodno iskustvo sa slovacima, al ajd, necemo generalizirati.
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 00:09   #12
straty slazem se da su cijene stanova za iznajmljivanje dosta skuplje nego u zg ali ovo da su kupovne cijene ko u zg nebi se slozio....npr. na zizkovu(sto je 15min pjeske od centra) cijene stanova su oko 3500eura po kvadratu a npr. ja u zg zivim u uzem centru(na martinovki) sto je isto oko 15min od centra a dodje mi najvise 2500eura po kvadratu....

jos sam se razocaro u ekonomicnost studentskog zivota,npr. sto se tice hrane u zg u menzi se mozes ubit od hrane za 7,8 kn sa iksicom a u pragu imas menzu za srudente di jedan tanjur hrane dode oko 60kruna(to je oko 20kn)....
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 16:48   #13
Blog o Češkoj

Pozdrav svima,

Grupa nas koji smo živeli u Pragu par godina je krenula da piše blog o svim problemima sa kojima smo se susretali, a nismo uspeli da nadjemo rešenje, tako da ih sada puštamo on-line za sve one koji se nalaze u istom sosu. Nadam se da će nekome biti od pomoći. Više informacija ovde:

http://blog.udarnik.net/category/emi.../prag-i-ceska/
letstalk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 19:39   #14
daj se nemoj šalit...pa ja sam u nekoj brošuri pročitao da je daily meal 1,90 eura?? ( u pragu u stud. menzi)
mariocactae is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 19:43   #15
ej ico roterdam jel bi mogao navesti neke detalje u vezi cijena i tome slično...naime ja bih također u prag na razmjenu doduše sam se prijavio te čekam odgovor pa me zanimaju takve stvari...naj me zanima prosječna mjesečna potrošnja jednog inozemnog studenta te kolika je suma novaca (mjesečno) okvirno dovoljna ako ne uključuješ smještaj.
mariocactae is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 00:48   #16
mariocactae.....mislim ja ionako nemam pristup menzi jer studiram na privatnom sveucillistu(mogu ic u menzu al me izadje skuplje nego studente sa drzavnih sveucilista)....imam prijateljicu na drazvnom sveuclistu i nju izadje jedan obrok oko te cijene sto si reko al ako usporedis za zagrebackom menzom....u zg se mogu ubit od hrane za 10 kuna(dobijes 2 tanjura hrane),dok tu za 2 eura dobijes samo tanjur hrane bez juhe i salate....(barem sam tako cuo)

gle sto se tice zivota nemogu ti tocno rec jer ja sam tek ovdje mjesec i pol...al troskovi naravno ovise o osobi.....al npr. hrana ti je u ducanima dosta jeftinija nego u hrv. te cuga u kaficima isto....(mislim kao u svakom velikom gradu imas i jeftinija i skuplja mjesta)

stvarno bi bilo glupo od mene da ti kazem sad kolko ti je potrebno za zivot...sve ovisi o tebi,ako neces ic po bordelima ustedjet ces pare hehe a i ako ces studirat na drzavnom sveucilistu moci ces u menze ic te mozda dobijes studentski dom koji je jeftiniji....

evo po mojoj procjeni,al nemoj me uzimat za rijec ti je dovoljno 300,400eura bez stana za zivot(iako je i to previse po meni),al gle u pragu posla uvijek ima....tako da ako si kratak nije ti problem nac neki part time job

a sta mislis ic studirat....jel to mislis ic na razmjenu preko erasmusa ili?pozzzz
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 11:12   #17
ej pssss jooooj ma naš kaj su mi muke navodno je stipendija 400 eura, troškovi dmještaja su 120 eura mjesečno a računam i na to da je dnevno obrok 2 eura....kujiš bed je kaj fakat nemam drugih novaca možda mogu nažicat 50 eura mjesečno seku i to ti je to al sad kad si spomenuo da se može šljakat to je fakat u redu...tak da nema tu kolko ja trošim već je pitanje jel se može preživjet sa 250 eura mjesečno hahahaaaaaa :))
2 brijem ići na CULS (czech university of life sciences)
3 da preko Erasmusa, misllim u principu me još trebaju izabrat. odnosno rezultate ću znat kroz 10 dana ali nadam se da imam šanse pošto sam se jedini s faksa prijavio (za češku) - inaće sam treća godina agronomije.
a kaj ti dole sudiraš? kak je tebi dole?
mariocactae is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 18:30   #18
gle frende mozes prezivjet bez beda sa 250eura ,cak i sa manje,to ti ja kazem pogotovo ak si snalazljiv,tako da to to nece bit problem...evo ja sam ovaj mjesec prezivio sa 200eura zato jer sam na svoj prvi izlazak u pragu potrosio upravo toliko....hehe jebiga kad si pijan neznas sta radis....pa sam slij. mjesec pazio di sam trosio....i jos sam iso na kave i zajebancije...

vljda si mislio kak mi je gore? a ne dole?...meni je super...nadam se da ces uspjet upisat...studiram ti na privatnom amreickom fakultetu....pozzzzz
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 15:58   #19
predobro...samo još trebam upast...stari moj znaš kakav je taj CULS brijem prebrutalno dobar faks...e molim se da otpalim dole jer mi je 6. semestar ovdje pre ne rentabilan, odnosno nemam uopće predmete koji se tiču moje željene struke...joooj znaš kaj imam puno pitanja ali pričekal bum još malo brijem da su sljedeći tjedan rekli objavit rezultate natječaja odnosno nominacija uglavnom kompleksna špreha . a kaj točno studiraš i kak to da si se odvažio na čitav studij u inozemstvu? ( ja osobno mislim da je to sjajno) kaj veliš na dinamo (3 boda manje i 2 tekme bez navijača, ak uopće pratiš to iz praga ) - preloša je ta uefa
mariocactae is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 19:36   #20
e zelim ti srecu da dobijes taj exchange semester jer bi ti to bilo super iskustvo....a kad bi isao da dobijes?u prvom mjescu?....javi kak je proslo...

studiram ti business administration(poslovno upravljanje)....a gle po meni nije sad to tak odvazno otic u inozemstvo studirat, nes ti hrabrosti...?ima puno drugih stvari di se moze dokazat jesi li hrabar,al kazem ti nemoj to tak mislit da je to nesto tesko....mislim meni je isto bilo tak na pocetku...ja sam doso u prag bez ikoga,nisam nikoga znao,nisam znao di cu spavat,ama bas nista,spavao sam u hostelu prva dva dana) al jebiga covjek se snadje....

a za dinamo naravno da pratim,a sta ces?prije 2 godine bi se uzrujo al sad me boli k.... meni ni iz dzepa ni u dzep...haha salim se...jebiga...nemoze maminho sprijecit da ovi rade nerede po gradu..nije dinamo kriv tako da je uefa zajebala ova put,steta sto nisu ispali u skupini sa slaviom ili spartom iz praga da mogu na tekmu otic....

pozzzz,slobodno se javi ak imas pitanja jos,nije da naplacujem
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:54.