Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2016., 10:29   #161
Ferrata Furlanova Pot (Gradiška Tura, Vipava)

Ferata Furlanova Pot, na Gradiškoj Turi, odmah pored Vipave, moja je omiljena ferata za uvođenje nekog tko nikad nije išao na ferrtau, a želio bi probati, pa da vidi je li to za njega ili nije. Uglavnom, oni koji su probali, poslije su kupovali svoju opremu (pojas, kaciga, y-set) i kretali dalje :-)
__________________
Vjetar planine odnosi brige poput jesenjeg lišća.
kailash is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 09:11   #162
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Mozes malo detaljnije ?
Detalj na Lisci je nekakva prečka po previsu i onda izlazak iz njega. Ništa dugačko ali treba jedno kraće vrijeme malo više opteretiti ruke.
Dosta pomogne ako znaš kako postaviti noge te ako ne zaboraviš na par sitnica poput toga da možeš nogom stati na klin (frendica kojoj je bilo prvi put je mislila da se to ne smije).
Ja bih recimo početniku rekao da si i ne natovari ruksak (cijela ferrata je full kratka - možda 40 min) jer te u tom slučaju dodatno baca na leđa te bi mu pripremio paničarku (gurtna + matičar za ukopčat se na klin) za slučaj da osjeti potrebu odmoriti se.
no!name is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 22:03   #163
Hvala

Kupila sam zamka uze i treba mi karabiner, samo ne znam da li da uzmem taj maticar ili onaj na drugu vrstu preklopa?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 06:39   #164
Trenutno je u Iglusportu u SLO na akciji komplet za ferate.

http://www.iglusport.si/trgovina/akc...errata-vortex/
RRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 08:21   #165
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Hvala

Kupila sam zamka uze i treba mi karabiner, samo ne znam da li da uzmem taj maticar ili onaj na drugu vrstu preklopa?
Možeš dati slike toga što si uzela? Za paničarku je bolje inače koristiti gurtnu - to je široka (ili barem šira od zamke) traka napravljena od najlona ili Dyneeme. Primjer.
No, treba znati kako koristiti te stvarčice. Gurtne i zamke se smije opteretiti samo statički. NE smije biti padova. Pa čak ni minimalnih od pola metra jer postoji dobra šansa da će puknuti ovisno od materijala od kojeg su napravljene iako imaju veliku nosivost.

Quote:
RRunner kaže: Pogledaj post
Trenutno je u Iglusportu u SLO na akciji komplet za ferate.

http://www.iglusport.si/trgovina/akc...errata-vortex/
Ovo je dobra cijena. Samo da upozorim da je ovaj pojas prvenstveno za ferrate i ako se netko poželi penjati, a dosta ljudi ima tu želju nakon ferrata, vjerojatno će trebati nabaviti drugi.
no!name is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 10:26   #166
Kao što je no!name već rekao, improvizirani set od zamke i karabinera neće amortizirati pad i postoji šansa da tada pukne. Takav set ti može bit ok za nekakav Okić. Da se razumijemo, na Okić se inače ide bez osiguranja, ali može odlično poslužiti kao poligon nekome da se nauči hodanju po sajlama i ukopčavanju.

Ja na pojasu, uz ferrata set, imam i zamku sa karabinerom pa se pomoću toga ukopčam kad mi se sjeda u pojas.

Tinch, ako si u Zg, možemo se jednom dogovoriti da odemo na Okić zajedno pa ti pokažemo.
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 11:48   #167
Idem bas na Okic i to ne sama.. ima me tko uvesti u pricu.. da uopce vidim kako mi se cini
Set ne bih uzimala prije neke druge ferate mozda

Inace hvala na ponudi svakako ta opcija postoji ubuduce iako mislim da cu neko vrijeme jos uglavnom samo hodati
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 11:58   #168
Quote:
no!name kaže: Pogledaj post

Ovo je dobra cijena. Samo da upozorim da je ovaj pojas prvenstveno za ferrate i ako se netko poželi penjati, a dosta ljudi ima tu želju nakon ferrata, vjerojatno će trebati nabaviti drugi.
Mislim da ja nikad necu ici u penjanje, jednostavno nisam taj lik.
Zapravo me u nekoj buducnosti zanima visokogorstvo, i mislim da mi prolazak nekih ferata tu dosta mozda moze koristiti.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 10:49   #169
Iskustva sa Jalovca, polazište dom na Tamaru?? Kakva je ona ferata od Kotovog sedla do vrha?
GeoVuky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2016., 09:17   #170
Jedno pitanjce, išli bi nas par u Sloveniju (prijatelj je smislio rutu, mislim na Mangart), e sad problem je što nemamo svi opremu za ferrate, da li se negdje može rentati nekakav ferrata set? Vidio sam na netu da ima za nekakvih 7 eura na dan, al ne znam jel to običaj ili kako to ide?
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 15:25   #171
Quote:
Afrofeet kaže: Pogledaj post
Jedno pitanjce, išli bi nas par u Sloveniju (prijatelj je smislio rutu, mislim na Mangart), e sad problem je što nemamo svi opremu za ferrate, da li se negdje može rentati nekakav ferrata set? Vidio sam na netu da ima za nekakvih 7 eura na dan, al ne znam jel to običaj ili kako to ide?
Bok,
nemoj se ljutiti ali ako ne znate gdje bi mogli pitati za rentanje opreme za ferate možda bi bilo bolje da nejdete na ovu turu.

Pretpostavljam da idete gore preko ferate Via Italijana a dole Slovenskom.

Može biti zaribano i kaj se vremenskih prilika tiče. Nemojte da vas iznenadi ako je vani lijepo vrijeme a kada kreneš u stijenu ispadne sve zaleđeno.

Oprosti ako se varam pa ispadne da svi imate dosta iskustva na ovakvim turama ali tvoj post mi ne djeluje baš tako.

Zadnje uređivanje Prigorecc : 20.09.2016. at 15:37.
Prigorecc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 12:18   #172
Ako već želite na Mangart, odite Italijanskom poti gore pa vam netreba nista od opreme osim kacige
GeoVuky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 09:50   #173
Quote:
Prigorecc kaže: Pogledaj post
Bok,
nemoj se ljutiti ali ako ne znate gdje bi mogli pitati za rentanje opreme za ferate možda bi bilo bolje da nejdete na ovu turu.

Pretpostavljam da idete gore preko ferate Via Italijana a dole Slovenskom.

Može biti zaribano i kaj se vremenskih prilika tiče. Nemojte da vas iznenadi ako je vani lijepo vrijeme a kada kreneš u stijenu ispadne sve zaleđeno.

Oprosti ako se varam pa ispadne da svi imate dosta iskustva na ovakvim turama ali tvoj post mi ne djeluje baš tako.
Prijatelj ima dosta iskustva, obojica imamo opremu i bavimo se sportskim penjanjem, ali oprema mi treba za drugu dvojicu koji nemaju nikakvu opremu. Htjeli smo na malu mojstrovku preko hanzove poti, ali odustali zbog lošeg vremena, odgođeno za drugi put.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2021., 19:40   #174
Je li bio tko u Dolomitima na La Lipelli?

Gledala sam sve što je moguće pogledati, na feratama sam kao srasla s okolinom i nemam problema s usponima, no zabrinjava me kraj, tj. prevjes nakon kojega slijedi sipar i uspon na vrh pa silazak po istom terenu nakon sati u stijeni.

Ima li savjeta?

Pripreme su u tijeku, uskoro ću na Dinaru i vježbam u blizini posla na manjem prevjesu, no super dođu savjeti.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2021., 12:14   #175
Pozdrav...da li ima dobrih ferrata u HR, te kako izgleda po pitanju sigurnosti, da li se to održava i kontrolira? Hvala.
Ako nekoga zanimaju ferrata_e po Austriji i odlučite posjetiti svakako je za preporuku Seewand Klettersteig - Hallstatt i Keiser Franz Josef Klettersteig - Eisenerz.
Obije možete vidjeti na mom YT kanalu kako to od prilike izgleda...
Seewand...https://youtu.be/RM8Mnk_5L84
KFJ...https://youtu.be/QZqsThryLfQ

Naravno tu je i Dachstein Super Ferrata koja je u planu 21.08. ako vremenski uvjeti dopuste.


Gesendet von meinem SM-G998B
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2021., 13:07   #176
Quote:
Brico_GO kaže: Pogledaj post
Pozdrav...da li ima dobrih ferrata u HR, te kako izgleda po pitanju sigurnosti, da li se to održava i kontrolira? Hvala.
Ako nekoga zanimaju ferrata_e po Austriji i odlučite posjetiti svakako je za preporuku Seewand Klettersteig - Hallstatt i Keiser Franz Josef Klettersteig - Eisenerz.
Obije možete vidjeti na mom YT kanalu kako to od prilike izgleda...
Seewand...https://youtu.be/RM8Mnk_5L84
KFJ...https://youtu.be/QZqsThryLfQ

Naravno tu je i Dachstein Super Ferrata koja je u planu 21.08. ako vremenski uvjeti dopuste.


Gesendet von meinem SM-G998B
Hvalisavac. 😂
Ursus actor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2021., 14:48   #177
Quote:
Brico_GO kaže: Pogledaj post
Pozdrav...da li ima dobrih ferrata u HR, te kako izgleda po pitanju sigurnosti, da li se to održava i kontrolira? Hvala.
Ako nekoga zanimaju ferrata_e po Austriji i odlučite posjetiti svakako je za preporuku Seewand Klettersteig - Hallstatt i Keiser Franz Josef Klettersteig - Eisenerz.
Obije možete vidjeti na mom YT kanalu kako to od prilike izgleda...
Seewand...https://youtu.be/RM8Mnk_5L84
KFJ...https://youtu.be/QZqsThryLfQ



Naravno tu je i Dachstein Super Ferrata koja je u planu 21.08. ako vremenski uvjeti dopuste.


Gesendet von meinem SM-G998B
Upisana mi je Dachsteinica u želje ovo ljeto, neću nažalost stići, ali molim te za povratnu informaciju ako odeš.

U nas imaš neke male, Dinara (Ošljak) je najveća i zasad najteža, ali nije baš ljetna sreća. Na Hvaru jedna, na Pagu jedna malena zajebancija, nešto dječje po Krupi i Zrmanji, Kalnička koju svi nešto nabrijavaju, ali daleko je to od ozbiljne ferate, vježbalačka na Okiću i to je to.

Ako bi išao Dinaru, moja je preporuka spavati pa u noći krenuti lagano. Meni nije sjela izvedba te ferate, nije intuitivna i dosta sam penjala izvan.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2021., 18:34   #178
Quote:
Ursus actor kaže: Pogledaj post
Hvalisavac.
Zašto? S čim?

Quote:
MMovca kaže: Pogledaj post
Upisana mi je Dachsteinica u želje ovo ljeto, neću nažalost stići, ali molim te za povratnu informaciju ako odeš.



U nas imaš neke male, Dinara (Ošljak) je najveća i zasad najteža, ali nije baš ljetna sreća. Na Hvaru jedna, na Pagu jedna malena zajebancija, nešto dječje po Krupi i Zrmanji, Kalnička koju svi nešto nabrijavaju, ali daleko je to od ozbiljne ferate, vježbalačka na Okiću i to je to.



Ako bi išao Dinaru, moja je preporuka spavati pa u noći krenuti lagano. Meni nije sjela izvedba te ferate, nije intuitivna i dosta sam penjala izvan.
Dachstein mora pasti ove godine
Kažu da je previše ljudi, pogotovo 3 završni dio jer do tu se može doći žičarom pa se onda popnu zadnji dio i pričaju da du bili na Dachstein

Ošljak izgleda lijepo. Hvar i Pag su daleko da bih samo zbog toga išao.

Gesendet von meinem SM-G998B
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2021., 21:10   #179
Quote:
Brico_GO kaže: Pogledaj post
Zašto? S čim?



Dachstein mora pasti ove godine
Kažu da je previše ljudi, pogotovo 3 završni dio jer do tu se može doći žičarom pa se onda popnu zadnji dio i pričaju da du bili na Dachstein

Ošljak izgleda lijepo. Hvar i Pag su daleko da bih samo zbog toga išao.

Gesendet von meinem SM-G998B
Ako se mene pita,a ne pita, na nju bi se isto kretalo u noć i usred tjedna. Kad smo planirale Lipellu koju nažalost zbog kiše nisam mogla, kretanje je bilo u 4 planirano.

Na razvikanim feratama uvijek je problem kao na Mount Everestu, gužva, ali rijetki idu jako rano i s lampama pa je moja volja uvijek usmjerena na pristup noću s lampom, prvi uspon s lampom i izbjegavanje ikoga ispred sebe jer ne bih baš kamen u glavu nespretnih i egocentrični penjača koji penju na snagu,a ne tehniku pa trude sve pod sobom.

Prva Ferata Anna jako je izložena, ali ide samo do D elemenata i koliko sam gledala, teže je penjati stijenu pa dosta ekipe to izvodi uz pomoć sajle. Mene to umara pa tražim radije sporiji tempo uz sav oprez i penjem koliko god mogu samu stijenu uz kačenje radi zaštite.

Možda da računaš na neku svijetlu noć i lagano spičiš Annu ( to je samo 300 metara visinske) do Mittersteina i ondje se odmoriš pa na Johanna koji je selektivan na početku i ima elemente E.

Što se tiče Ošljaka, svaka preporuka. Ja se vraćam cijelu popeti jer smo imali problem straha od izloženog dijela drugog poteza pa se vratili (tu je partner shvatio da mu je bilo bolje penjati dalje jer silaz po siparu s Dinarida baš ga je vatreno krstio). To je najgori sipar koji sam vidjela. Živi pijesak. Svaka čast GSS-ovcima koji tu rutu smatraju pristupnom, imali su vježbu tjedan prije na tome mjestu.

Svakako, ovo ti je baš za zazubice. Ako imaš vremena, nije loše otići na Zugspitze koji dan.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2021., 03:41   #180
Momentalno je jako malo vremena i zato uglavnom idem vikendom, ali kao što kažeš uglavnom krećem jako rano da bi izbjegao gužvu ali je teško. Pogotovo na mjestima gdje se do vrha može doći žičarom ili nekim drugim prevoznim sredstvom kao što je slučaj sa Dachstein, Zugspitze, Schafberg i sl. je previše ljudi. Penješ se par sati i onda dođeš u masu ljudi a htio bi mir i tišinu da uživaš u pogledu. Zato uglavnom biram nešto "divlje". Zugspitze je definitivno u planu nekada ali ću vjerojatno radije ići na prelazak preko Watzmann...27km ca. 13-14 sati ali čini mi se da je puno ljepše od Zugspitze.

Gesendet von meinem SM-G998B
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:33.