Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2010., 11:42   #1
Smile Kontracepcijske pilule Qlaira

Quote:
Na tržištu se pojavila prva kontracepcijska pilula Qlaire koja oslobađa prirodni estradiol, identičan hormonu estrogen koji ''proizvodi'' žensko tijelo te spada u potpuno novu generaciju kontracepcijskih tableta.

Prof. dr. Velimir Šimunić, predstojnik Zavoda za humanu reprodukciju u Petrovoj bolnici, istaknuo je da je već 50 godina estrogenska komponenta u kontracepcijskim pilulama ostala ista, a s ovom pilulom prvi je put postalo moguće razvijati pilule bazirane na prirodnom estradiolu zbog jedinstvenog načina doziranja koje omogućava zadovoljavajuću razinu kontrole krvarenja, piše Večenji list.

Dodao je da je jedna od osnovnih karakteristika ovakve pilule da djeluje u koordinaciji sa ženskim tijelom - pilule pružaju odgovarajuću razinu hormona ovisno o danu ciklusa čime je omogućena dobra kontrola ciklusa i pouzdan kontraceptivni učinak.

Ipak, najvažnije je, istaknuo je prof. Šimunić, da žene i u Hrvatskoj imaju veću mogućnosti izbora, jer kontracepcija se mora prilagođavati specifičnostima svake žene.

Kad su u pitanju nuspojave valja reći da je kao i druge pilule bezazlena za zdrave žene, ali ne i za njih oko osam posto koje pate od ozbiljnih migrena s neurološkim smetanjama, od srčanih oboljenja, ginekološkog karcinoma ili raka dojke te imaju više od 90 kilograma bez obzira na visinu.

Pilule se propisuju na recept i nije namijenjena ženama čija tjelesna težina premašuje 90 kilograma, prenosi Večenji.
Quote-ani tekst je kopiran s: http://www.net.hr/zdravlje/page/2010/09/24/0176006.html

Samo sam htjela vidjeti da li netko već pročitao tekst, koristi li možda već netko te kontracepcijske pilule i što mislite/znate o njima?!

Pozdrav!
__________________
live fast, die pretty! ;)

Zadnje uređivanje Khalli : 26.09.2010. at 11:52.
Khalli is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 08:11   #2
tek su došle pa je malo vjerovatno da ih netko već pije
al svakako je dobro da se mogućnost izbora povećava, budući da žene nekada moraju promjeniti više vrsta da bi našle odgovarajuću. evo recimo- ja sam s yaza prešla na logest, pa sad moram i logest mjenjati zbog glupih nuspojava.
a zanimljivo mi je to što je i potpuno nova generacija. no po reakcijama na te pilule i ovdje na forumu, vidjet ćemo kako će u praksi šljakat :P
__________________
Težak je , al pošto njen je lično, ja i taj kofer volim :D
buzzmala is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 08:31   #3
Baš mi je drago što je otvorena tema, i sama sam to htjela...pročitala sam tekst u večernjem i čini mi se da su ok...jer logično, što novija generacija to su vjerojatno bolje i lakše podnošljivije. Ja sam pila diane 35 i u prošlu srijedu sam popila zadnju jer više ne bih smjela, imam visok tlak...

Možda ću ove bolje podnositi, možda ovaj prirodni hormon čini razliku između tih i drugih pilula. Ne znam, moram se posavjetovati s ginekologom...
elly_00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 09:49   #4
Upravo sam došla od ginekologice i priupitala je malo za te pilule. Rekla mi je da ona jedino zna da su registrirane / dozvoljene u RH tek prije nešto manje od mjesec dana, a da njena ordinacija nije još dobila nikakve brošure o njima. U principu, ona je upućena u to koliko i mi koje pratimo forume i internetske portale.
Budući da ja sad ionako (zbog nekih drugih problema) ne smijem piti kontacepcijske pilule sljedeća 3 mjeseca, vidjet ćemo što će se dotad znati. Do sada sam koristila Yasmin i nikad nisam imala problema s njim, no eto.. Ako se ustvrdi (a gotovo se već ustvrdilo) da postoji nešto prirodnije i bolje, definitivno ću prijeći na njih, ili na Yaz (njega mi je ginekologica savjetovala jer većina ginekologa ima više iskustva s njim, a blaži je od Yasmina).
Stoga, još čekamo informacije o Qlaira pilulama i.. Ja vjerujem da će biti brzo prihvaćene jer sam pročitala da se koriste u 69 (ako se ne varam) zemalja svijeta, a do kraja su usavršene tek u kolovozu 2009. Znači, mora da su dobre.
__________________
live fast, die pretty! ;)
Khalli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 08:53   #5
za tjedan dana ih počinjem piti. meni je njih sada preporučila baš zato što mi postojeća terapija ne odgovara najbolje (pila yaz i logest). pa bumo vidili. držim fige
izvjestit ću vas o tome kakve su mi kad počnem s njima
samo, zlo mi je kad pomislim koliko će me koštati. čula sam da su oko 130 kn -.-
__________________
Težak je , al pošto njen je lično, ja i taj kofer volim :D

Zadnje uređivanje buzzmala : 28.09.2010. at 09:08.
buzzmala is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 11:12   #6
Smile

Quote:
buzzmala kaže: Pogledaj post
za tjedan dana ih počinjem piti. meni je njih sada preporučila baš zato što mi postojeća terapija ne odgovara najbolje (pila yaz i logest). pa bumo vidili. držim fige
izvjestit ću vas o tome kakve su mi kad počnem s njima
samo, zlo mi je kad pomislim koliko će me koštati. čula sam da su oko 130 kn -.-
Što reći, obavezno javi.. Nadam se da će ti odgovarati!!

P.S. Ako živiš u blizini slovenske granice, raspitaj se kakve su cijene tamo.. Ja sam godinama kupovala Yasmin tamo jer je kod nas 100 kn (kuna više, kuna manje, ovisno o ljekarni), a tamo su 8 €.. Razlika u cijeni je više no očita pa.. A uzimaš ih na isti recept kao kod nas (samo što oni češće traže da se recept, ajmo reći, ažurira, no to i nije neki problem)!! Sretno!!
__________________
live fast, die pretty! ;)
Khalli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 12:29   #7
uf slovenija mi daleko. mal mi je jedino bed što ih vjv u bosni još nema, kod njih su sve pilule jeftinije, isto prilična razlika u cijeni.
a nadam se da će i tamo doći
__________________
Težak je , al pošto njen je lično, ja i taj kofer volim :D
buzzmala is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 20:29   #8
Thumbs up

Probaj vidjeti da li se mogu naručiti iz Slovenije poštom. Nađi neki broj ljekarne, pitaj kolika je cijena kod njih, da li bi ti primjerice poslali 3 kutije (ti im faksiraš recept) poštom i.. Stavi sve na papir pa.. Ako ti se isplati, zašto ne i na taj način?!
__________________
live fast, die pretty! ;)
Khalli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 22:24   #9
Taman sam nekidan spomenula mami kako sam, kad je izbila ona frka oko umiranja od Yasmina, bila sigurna da je to otvaranje puta za neke nove, bezopasnije, ali eto, to se nije dogodilo. I malo kasnije vidim na teveu da su se pojavile nove pilule koje nemaju nuspojave kao dosadašnje.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 07:46   #10
Vidim da svi pište o cijeni, i ja sam pročitala da su 130 kuna, ali sam i pročitala da se mogu dobiti na recept...
elly_00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 08:02   #11
Ispričavam se, evo sada sam pročitala na jednoj stranici da se izdaju na liječnički recept uz nadoplatu od 122 kune...uh...pa i nisu baš povoljne, svaki mjesec 122 kune...
elly_00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:57   #12
Wink

Quote:
elly_00 kaže: Pogledaj post
Ispričavam se, evo sada sam pročitala na jednoj stranici da se izdaju na liječnički recept uz nadoplatu od 122 kune...uh...pa i nisu baš povoljne, svaki mjesec 122 kune...
A je li piše kakav liječnički recept (plavi, crveni ili onaj uobičajeni koji dobiješ od ginekologa - ako znaš na koji mislim?!)

Što se tiče cijene, vjerovatno će, kao i sve pilule kod nas, varirati od ljekarne do ljekarne.. Ako su toliko dobre, 122 kn i nije tako puno novaca.. Znam da su se meni svi isto čudili kada sam počela piti Yasmin (prije 5 godina), tada je koštao 110 kn jer je bio u potpunosti nov i revolucionaran na tržištu.. Ja sam uvijek za zdraviju i kvalitetniju opciju, bez obzira koliko me to koštalo.. Da napomenem, nisam neka puna novaca ili sl., ali kad je zdravlje (pogotovo moje intimno zdravlje i zaštita od trudnoće u pitanju), ne okolišam..
__________________
live fast, die pretty! ;)
Khalli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 11:05   #13
Ne piše koji recept...ja sam pila samo dianne i uvijek sam dobivala na recept i nisam morala ništa nadoplaćivati...sada ne znam koje je boje bio recept, uglavnom onaj koji se ne nadoplaćuje.
elly_00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 12:38   #14
Talking

Quote:
elly_00 kaže: Pogledaj post
Ne piše koji recept...ja sam pila samo dianne i uvijek sam dobivala na recept i nisam morala ništa nadoplaćivati...sada ne znam koje je boje bio recept, uglavnom onaj koji se ne nadoplaćuje.
Jedna cura koju znam je sad (imamo zajedničku ginekologicu) isto dobila diane preko plavog recepta (ne plaća ništa), ali ja sam mislila da su na plavom jer ih je dobila kao terapiju, nije tražila za zaštitu od trudnoće.

Ja osobno sam uvijek dobivala recept, no kakav, npr. kad ti doktor opće prakse kaže da trebaš kapi za nos pa uzme papir (obično bijeli u koji se upisuju tvoji podaci), stavi štambilj i.. Ti sam kupiš kapi za nos po uredovnoj cijeni..
No, razlika je što ovaj za pilule traje 6 mjeseci (ili ti 6 pakovanja) i bez njega ne možeš kupiti kontracepcijske pilule, a kapi za nos uvijek možeš kupiti i bez recepta.. Nadam se da sam dobro objasnila.. Pouzdano znam da na takav recept idu Yasmin, Yaz i Logest.. Vjerovatno će sada tako biti i sa pilulama Qlaira..
__________________
live fast, die pretty! ;)
Khalli is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 16:17   #15
Wink

Weeee!!!!!
Konačno da i mi slijedimo trendowe,i to čak u korak s ostatkom Europe(kasnimo samo 1 god)!!
Sad,kolko je to "prirodni estrogen", jerbo je ipak sintetski, je za tema za diskusiju (i forum,dakle)!!!
Ali weeeelika nowost,i to dobra,JE!
čak je PETEROFAZNA (doduše,zadnja faza od 2 pilule je inaktivna)


FAZA BR.PILULA BOJA SASTAV
1. 2 tamno žuta 3mg estradiol
2. 5 srednje crvena 2mg estradiol+2mg dienogest
3. 17 svijetlo žuta 2mg estradiol+3mg dienogest
4. 2 tamno crvena 1mg estradiol
5. 2 ? bez ikakvih hormona

Dakle,stwarno lako za iščitati kako prilično najsličnije(od swega dosada ponuđenoga) prati prirodne izmjene razine i vrste hormona.I swejedno sigurno inhibira owulaciju!!
Nekak se mora odlijepiti naljepnica kad počneš 1.dan pa ti se otkriju ostali dani-da možeš pratiti uredno swoje dane u tjednu(nema zajeba kao s triquilarom ono neko kratko wryeme-ili još?)
Klasična kontracepcijska indicirana kod bolnih,obilnih,neredowitih mengi.
Očito nije extra terapeutska(pcos;akne)-->
Iako dienogest je dobro poznat antiandrogen(Valette,Jeanine,Xylaz)indiciran kod izrazitih problema s tenom i s masnom kosom.
Tako da se nadam da ću MOŽD i ja naći SWOJU pilulu-koja miče akne(ni yasmin;ni cilest,a diane mi ne da dr.)
blentori is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 16:33   #16
Quote:
blentori kaže: Pogledaj post
Weeee!!!!!
Konačno da i mi slijedimo trendowe,i to čak u korak s ostatkom Europe(kasnimo samo 1 god)!!
Sad,kolko je to "prirodni estrogen", jerbo je ipak sintetski, je za tema za diskusiju (i forum,dakle)!!!
Ali weeeelika nowost,i to dobra,JE!
čak je PETEROFAZNA (doduše,zadnja faza od 2 pilule je inaktivna)
Ova inaktivna faza je kao kod Yaza (ako se ne varam), samo što tamo traje 4 dana ili ti 4 pilule.. U svakom slučaju, što se više raspitujem, sve više mi se čini da su uistinu revolucionarne..

P.S. Ako nekoga zanima, za razliku od 122 kn u RH, u susjednoj nam Sloveniji koštaju 9€..
__________________
live fast, die pretty! ;)
Khalli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 10:46   #17
pa kaeli,swaka čast i puuno fala na owoj info!!!!
čim mi se ukaže prilika za put,trčim kod gin.po recept!!
jel to really prowjerena inf. ,jer mi zwuči nestwarno da su tak jeftine(kao kod nas zastarjeli Cilest) s obzirom na rewoluciju (i ko zna kad će se počet masowna generička proizwodnja estradiola).?
blentori is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 10:51   #18
da,i što kažeš da je inaktiwna faza samo 2 dana-ona je u biti 4,jer sami estradiol(4.faza-2 dana) također pogoduje abrupcyskom krwarenju (iliti 4 dana nedostatka progersterona-toliko je najčešće potrebno za procuriti od zadnje pilule koja sadži progesteron,kontaš?)
blentori is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 15:56   #19
Quote:
blentori kaže: Pogledaj post
pa kaeli,swaka čast i puuno fala na owoj info!!!!
čim mi se ukaže prilika za put,trčim kod gin.po recept!!
jel to really prowjerena inf. ,jer mi zwuči nestwarno da su tak jeftine(kao kod nas zastarjeli Cilest) s obzirom na rewoluciju (i ko zna kad će se počet masowna generička proizwodnja estradiola).?
Informacija je provjerena u potpunosti jer sam bila u ljekarni u Črnomlju (slo: Črnomelj) prije 5 dana, pa sam ih usput pitala za cijenu.. 9€ i nešto sitno centi.. U svakom slučaju, skoro duplo povoljnije nego kod nas u ljekarnama.

Ovaj drugi dio kontam tako - tako jer do sada nikad nisam bila na tabletama koje su imale faze, koristila sam Yasmin 5 godina, a kako sada trenutno ne smijem koristiti nikakvu oralnu kontracepciju (3 mjeseca ), raspitujem se za nove opcije.. Qlaira mi se čini izvrsna, još samo čekam da moja ginekologica dobije više info o njima pa..
__________________
live fast, die pretty! ;)
Khalli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 17:56   #20
da li je tko probao novu kontracepcijsku pilulu!

kao sto i sam naslov kaze...jel tko probao ovu pilulu!!!
http://dnevnik.hr/vijesti/zdravlje/s...estradiol.html
bjelovarcanka is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:03.