Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2010., 11:46   #1
Penjanje po stijenama

Ovak skroz sam neupućen u ovu temu pa me zanimaju neke osnovne stvari...privlači me penjanje po stijenama pa bi mi dobro došle neke informacije...od kud krenut ko početnik?
dal postoje neke udruge,klubovi,društva penjača po stijenama kod nas? bed mi malo se sam upustit u to jer ne poznam nikog kog interesira ovo..
prvo na umjetnim stijenama krenut vježbat? cijena opreme,cijena cijelog sporta itd?
neki preduvjeti poput odlične kondicije,snage?
Hvala
benizg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 20:15   #2
klik

__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 21:25   #3
http://www.lugarnica.com/
http://www.lugarnica.com/
http://www.penjackicentar-zagreb.hr/
inače, ask google .Ali pretpostavljam da nemaš vremena da sufraš..
Za početak ti trebaju penjačice (djele se u tri skupine: početničke,za napredne i profi).Što je džon zakrivljenijji i tvrđi to su penjačice jače , tj. naprednije. Kupi ove za napredne jer ćeš početničke brzo prerasti. Kupuju se da ti budu taman ili čak malo tijesne (oko 400-500 kuna), treba ti vrećica za magnezij (oko 100 kuna) i magnezij oko (30 kuna).Treba ti i pojas oko 350-550 kuna(ali ima i skupljih) (pazi da je udoban, pazi kolika mu je nosivost, pazi da li ima sajlu oko struka i sl.)S vremenom ćeš trebati kupivati razne karabinere, frendove, klinove.Svaki taj komad košta od 80-120 kuna. Uglavnom,penjanje spada u skupe sportove,treba bit izrazito snažan i lagan.dobro je krenuti odmah na stijenu,iako se može desiti da prva dva mjeseca se ne pomakneš s mjesta.Ali to te ne treba zamarati.Čovjek je jak onoliko koliko mu je jak najslabiji mišić na tijelu. Ako možeš napraviti 15-ak zgibova ne trebaš se bojati stijene.
Dakle, za početak penjačice, zatim magnezij, kasnije malopojas...
artuditu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 09:34   #4
Vjerojatno misliš na slobodno penjanje. Imaš dosta penjačkih društava ili odsjeka u planinarskim društvima. Najbitnije ti je završiti penjačku školu gdje ćeš naučiti osnove penjanja, osiguravanja, i sve bitno za slobodno penjanje..
Planinarenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 14:14   #5
Mislim da ni jedan od ova 3 odgovora nije baš sasvim precizno odgovorio na pitanje pa ću ja ispočetka.
1. Da, krenuti od umjetne stijene. U Zg imaš http://www.lugarnica.com/smf/index.php/topic,795.0.html gdje za 20 kn + 0 opreme možeš odmah saznati gdje si s kondicijom i snagom i kako to ide
2. Penjanje po stijenama na kojima je već postavljeno osiguranje - sportsko penjanje. U proljeće upišeš tečaj.
3. Penjanje gdje sam tražiš put kroz stijenu i brineš se o svojem osiguranju - alpinizam. Kad savladaš točke 1 i 2.
kanpai is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 11:12   #6
ne vidim zašto bi trebao prvo penjati po umjetnim pa na tečaj sportskog da bi na kraju mogao ići na tečaj alpinizma.

od dvorana u Zagrebu, postoje ti i slijedeće:

http://www.penjackicentar-zagreb.hr/
http://www.fothia.hr/
http://www.spk-strik.hr/

a od društava:

http://www.pdsvelebit.hr/
http://www.aozeljeznicar.hr/
sethzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 19:41   #7
Quote:
sethzg kaže: Pogledaj post
ne vidim zašto bi trebao prvo penjati po umjetnim pa na tečaj sportskog da bi na kraju mogao ići na tečaj alpinizma.
A da li vidiš zašto bi prvo trebao znati plivati da bi na kraju mogao igrati vaterpolo?
kanpai is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 20:19   #8
Quote:
kanpai kaže: Pogledaj post
A da li vidiš zašto bi prvo trebao znati plivati da bi na kraju mogao igrati vaterpolo?
JA se nebi složio sa ovom konstatacijom. Prvo treba upisat školu slobodnog penjanja i u školi se nauči sve od bolderavanja do penjanja po stjenama...
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 22:57   #9
Do proljeća ionako ne počinje ni jedna škola, a nekoliko zimskih mjeseci bolderiranja po umjetnoj stijeni će mu i na pravoj dobro doći.
kanpai is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 14:19   #10
Quote:
kanpai kaže: Pogledaj post
A da li vidiš zašto bi prvo trebao znati plivati da bi na kraju mogao igrati vaterpolo?
obožavam ovakve odgovore bez argumenata, i još uvijek ne vidim što će naučiti više ili lakše ako upiše prvo školu sportskog penjanja pa onda alpinističku. Osim činjenice da će neke stvari učiti dva puta.

Ako se netko misli baviti penjanjem, ja mu toplo preporučam da završi alpinističku školu, a sve ono prije te škole, mislim da je dovoljno jednom otići na penjanje sa nekime tko zna penjati da bi vidio da li ti se sviđa ili ne.
sethzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 10:47   #11
Potpisujem sve što je sethzg rekao, svakako preporučam školu, imaš ih na proljeće i jesen...

Kako do proljeća nema škole (osim zimskih za koje je preduvjet završena ljetna) možeš probat penjat na sportskim smjerovima ili u dvorani ali svakako ti preporučam da ti partner bude netko iskusan i u koga imaš povjerenja da će te dobro osiguravati i pokazati ti pravilnu tehniku penjanja i osiguranja...
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 21:31   #12
Pozdrav ekipa imam jedno pitanje. Koje penjačice su dobre za kupiti (početnik), koja marka. I di? Hvala unaprijed.
Lost_Cojones is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 22:12   #13
Quote:
benizg kaže: Pogledaj post
Ovak skroz sam neupućen u ovu temu pa me zanimaju neke osnovne stvari...privlači me penjanje po stijenama pa bi mi dobro došle neke informacije...od kud krenut ko početnik?
dal postoje neke udruge,klubovi,društva penjača po stijenama kod nas? bed mi malo se sam upustit u to jer ne poznam nikog kog interesira ovo..
prvo na umjetnim stijenama krenut vježbat? cijena opreme,cijena cijelog sporta itd?
neki preduvjeti poput odlične kondicije,snage?
Hvala
Jeste čovjeka napali sa školama, kao da se ne može sam naučiti penjati! Bar za početak. Uopće da vidi jel' mu se to sviđa.
Naravno, kad vidi kako mu ide i poželi napredovati, javiti će se u klub i dalje...

Imaš stjena u ZG na nekoliko lokacija (većjenetko stavio linkove).
Tamo imaš za iznajmiti penjačice i ostalo sve što ti treba.
Možeš prvo krenuti od manjih stjena gdje ti ne treba prtner koji će te osiguravati, i gdje sam možeš isprobavati težine i stupnjeve.

Kad malo napreduješ i poželiš na više stjene ondsa će ti trebati ova sva ostala oprema i obavezno trebaš biti u paru s nekim tko će te osiguravati (i ti njega).

Kondicija i snaga se stječu s vremenom. Ako se baš ničim ne baviš, umirati ćeš poslije svakog treninga, nećeš se puno uspjet penjati...ali...s vremenom...bude bilo bolje.

Oprema i troškovi, kao i kod svakog sporta, se penju u nebesa. Zavisi kaj želiš i koliko ozbiljno se time misliš baviti. Ako je samo na rangu zabave i rekreativnog sporta, neće ti biti puno. Par sto kuna za mjesečni trening+ osnovna prema.
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 00:22   #14
Quote:
Lost_Cojones kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa imam jedno pitanje. Koje penjačice su dobre za kupiti (početnik), koja marka. I di? Hvala unaprijed.
Otidi do Iglu Sporta i tam ce ti decki pomoc u izboru adekvatnih penjacica za tebe.
Ozzy Smb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 16:24   #15
Quote:
Ozzy Smb kaže: Pogledaj post
Otidi do Iglu Sporta i tam ce ti decki pomoc u izboru adekvatnih penjacica za tebe.
Bilo bi to super da sam u Zg. Pošto sam u Zd onda mi treba info. da znam reći drugima što da mi kupe.
Lost_Cojones is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 08:42   #16
Quote:
Lost_Cojones kaže: Pogledaj post
Bilo bi to super da sam u Zg. Pošto sam u Zd onda mi treba info. da znam reći drugima što da mi kupe.
Imas veliki Iglu sport sa opremom bas za penjace u Starigradu jer je tamo Paklenica. A to ti je na 50m - 1h od ZD-a. Brijem da ti tamo mogu pomoci maksimalno.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 11:35   #17
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Imas veliki Iglu sport sa opremom bas za penjace u Starigradu jer je tamo Paklenica. A to ti je na 50m - 1h od ZD-a. Brijem da ti tamo mogu pomoci maksimalno.
E super puno fala.
Lost_Cojones is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 00:13   #18
Jebga. Sranje je što ne radi preko zime, samo u sezoni.
Lost_Cojones is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 09:55   #19
Quote:
Lost_Cojones kaže: Pogledaj post
Jebga. Sranje je što ne radi preko zime, samo u sezoni.
Ima Iglu Sport i u Splitu.
E sad, dal ti je bliži Split ili Zagreb...
__________________
Vjetar planine odnosi brige poput jesenjeg lišća.
kailash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 17:55   #20
www.spk-grip.hr
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
Kiki-GTC is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:43.