Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2008., 22:17   #81
Quote:
bronco kaže: Pogledaj post
sto ti treba?
Ajmo ovako za početak... zanima me Auckland, pa se sva pitanja odnose na život u Aucklandu!

1. Kolika je državna prosiječna plača, a kolika je u Aucklandu?

2. Koliki su prosiječni troškovi života, solo bi živio... dakle neki prosijek prosijeka koliko otprilike ili u nekom rangu treba izdvojiti mjesečno za neke standardne stvari tipa: hrana, odjeća, prijevoz (javni), režije, osiguranja (zdravstveno, mirovinsko...) i sl. Dakle osnovne stvari za život za jednu prosiječnu osobu koja po ničemu ne odskače! Služio bih se javnim prijevozom.

3. Da li Auckland ima metro?

4. Cijena nekretnina za najam... Dakle neki raspon cijena za stan jednosoban od cca 50-tak m2, u nekom prosiječnom dijelu grada, ništa ekskluziva.

5. Koliko košta izdavanje vize?

6. Vozačka dozvola, da li vrijedi tamo HR dozvola, ili trebam nešto mjenjat i polagat, s obzirom da je tamo sve po lijevoj strani...

7. Taxe... Dali su porezi uračunati u plaču, ili ih moram sam platiti na osnovu svojih primanja? Pretpostavljam da ih sam plačam, ali nisam 100% siguran, ako da, kako onda funkcionira sitem sa mirovinskim osiguranjem i zdravstvenim? koliko to košta na godišnjoj razini?

8. Da li postoje kakve porezne olakšice na traženu radnu snagu, odnosno za resurse koji fale, i koji su na listi traženih skillsa?

9. Kakva je trenutna ekonomska situacija dole, da li se išta osjeti kriza... pretpostavljam da da, ali mi je nekako logično da puno manje nego u EU i SAD!

10. Hrvatske zajednice u Novom Zelandu... kako i dali funkcioniraju? Našao sam samo Croatian Cultural Society of NZ, jel ima još neka koja je aktivna na netu?
...
imo sam još dosta toga, ali sad se nemogu sjetit... mislim da je i ovo možda malo previše za početak!
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 10:40   #82
Ja imam 22 godine i volio bi otici raditi na Novi Zeland krajem iduce godine,trenutno radim u engleskoj u ugostiteljstvu.
Kakve su mi sanse ako trazi studentsku vizu za NZ na 6-9 mjeseci da nakon toga papire mogu srediti?Napominjem da nemam posebne kvalifikacije neke koje se tamo traze.
Dali znate neku skolu engleskog jezika a da nije preskupa?

Pozz
Slaven22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 12:51   #83
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
Ajmo ovako za početak... zanima me Auckland, pa se sva pitanja odnose na život u Aucklandu!

1. Kolika je državna prosiječna plača, a kolika je u Aucklandu?

2. Koliki su prosiječni troškovi života, solo bi živio... dakle neki prosijek prosijeka koliko otprilike ili u nekom rangu treba izdvojiti mjesečno za neke standardne stvari tipa: hrana, odjeća, prijevoz (javni), režije, osiguranja (zdravstveno, mirovinsko...) i sl. Dakle osnovne stvari za život za jednu prosiječnu osobu koja po ničemu ne odskače! Služio bih se javnim prijevozom.

3. Da li Auckland ima metro?

4. Cijena nekretnina za najam... Dakle neki raspon cijena za stan jednosoban od cca 50-tak m2, u nekom prosiječnom dijelu grada, ništa ekskluziva.

5. Koliko košta izdavanje vize?

6. Vozačka dozvola, da li vrijedi tamo HR dozvola, ili trebam nešto mjenjat i polagat, s obzirom da je tamo sve po lijevoj strani...

7. Taxe... Dali su porezi uračunati u plaču, ili ih moram sam platiti na osnovu svojih primanja? Pretpostavljam da ih sam plačam, ali nisam 100% siguran, ako da, kako onda funkcionira sitem sa mirovinskim osiguranjem i zdravstvenim? koliko to košta na godišnjoj razini?

8. Da li postoje kakve porezne olakšice na traženu radnu snagu, odnosno za resurse koji fale, i koji su na listi traženih skillsa?

9. Kakva je trenutna ekonomska situacija dole, da li se išta osjeti kriza... pretpostavljam da da, ali mi je nekako logično da puno manje nego u EU i SAD!

10. Hrvatske zajednice u Novom Zelandu... kako i dali funkcioniraju? Našao sam samo Croatian Cultural Society of NZ, jel ima još neka koja je aktivna na netu?
...
imo sam još dosta toga, ali sad se nemogu sjetit... mislim da je i ovo možda malo previše za početak!
1. placa prosjek $50000 (u AKL ili van isto).
2.porez 25% od toga
3.zdravsveno uracunanto u porez (ako si legalan u zemlji sto znaci minimum radna viza na 2 godine ili permanent residency)
4. mirovinsko svi dobijaju isto od 65 godine (40% prosjecne place), da bi imao pravo na mirovinsko moras zivjeti nz NZ 10 godina i zadnjih 5 prije 65te.
5.AKL nema metro, javni prevoz je nikakav tako da ti treba auto (rabljeni 7god auto $4-6000, benz $1.40 litra)
6.najam 1-2 sobni stan $1000-1200 mjesecno, neki zive zajedno pa dijele troskove zivota
7.medjunarodna dozvola se priznaje do 1 godine poslije moras polagati pismeni i voznju, nije tesko, kosta $200.
8.hrana $500mjesecno, rezije $150mjesecno
9.nema poreznih olaksica, porez se automatski skida sa place
10. ima HR zajednica ali za druzenje, financijsku pomoc ne ocekuj
11. ekonomska situacija je uvijek ista na NZ, sada nije nista drugacija nego prije.
12. na crnom mozes zaraditi isti novac kao i legalno ali ne prijavis porez.
13. sve zavisi da li mozes dobiti vizu.

Mislim da je AUS lakse za dobiti jer su pravila jasna dok ovdje stalno nesto skrivaju i mijenjaju.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 12:53   #84
Quote:
Slaven22 kaže: Pogledaj post
Ja imam 22 godine i volio bi otici raditi na Novi Zeland krajem iduce godine,trenutno radim u engleskoj u ugostiteljstvu.
Kakve su mi sanse ako trazi studentsku vizu za NZ na 6-9 mjeseci da nakon toga papire mogu srediti?Napominjem da nemam posebne kvalifikacije neke koje se tamo traze.
Dali znate neku skolu engleskog jezika a da nije preskupa?

Pozz
Pogledaj na webu immigration nz, tamo sve pise. Propisi se cesto mijenjaju.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 13:24   #85
Dali je tesko naci posla na crno na NZ?

Dali se moze ostati nakon isteka vize i kasniej srediti status?

Pozz
Slaven22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 14:12   #86
Quote:
Slaven22 kaže: Pogledaj post
Dali je tesko naci posla na crno na NZ?

Dali se moze ostati nakon isteka vize i kasniej srediti status?

Pozz
zavisi kakav posao trazis.

kad istekne viza niko te nece traziti.
nema legitimiranj ljudi, to ne postoji.
ali ako ides iz zemlje vani onda se NIKAD vise ne mozes vratiti na NZ.
status se moze kasnije srediti, ali je bolje da se sredi prije.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 18:33   #87
Quote:
bronco kaže: Pogledaj post
1. placa prosjek $50000 (u AKL ili van isto).
2.porez 25% od toga
3.zdravsveno uracunanto u porez (ako si legalan u zemlji sto znaci minimum radna viza na 2 godine ili permanent residency)
4. mirovinsko svi dobijaju isto od 65 godine (40% prosjecne place), da bi imao pravo na mirovinsko moras zivjeti nz NZ 10 godina i zadnjih 5 prije 65te.
5.AKL nema metro, javni prevoz je nikakav tako da ti treba auto (rabljeni 7god auto $4-6000, benz $1.40 litra)
6.najam 1-2 sobni stan $1000-1200 mjesecno, neki zive zajedno pa dijele troskove zivota
7.medjunarodna dozvola se priznaje do 1 godine poslije moras polagati pismeni i voznju, nije tesko, kosta $200.
8.hrana $500mjesecno, rezije $150mjesecno
9.nema poreznih olaksica, porez se automatski skida sa place
10. ima HR zajednica ali za druzenje, financijsku pomoc ne ocekuj
11. ekonomska situacija je uvijek ista na NZ, sada nije nista drugacija nego prije.
12. na crnom mozes zaraditi isti novac kao i legalno ali ne prijavis porez.
13. sve zavisi da li mozes dobiti vizu.

Mislim da je AUS lakse za dobiti jer su pravila jasna dok ovdje stalno nesto skrivaju i mijenjaju.
Hvala na odgovorima

OK dakle ako sam dobro shvatio, dogovoriš se za plaču, recimo za 50 000 NZD, tada cca 25% od toga ja platim kao porez, u koje mi je uračunato zdravstveno i mirovinko osiguranje... i ostane mi čiste love 40 000 NZD?

Koliki su troškovi osiguranja automobila? npr 7 godina star auto od cca 90-tak KS? jel to ide po mjesečnoj osnovi, ili godišnje? koliko ispadnu ti troškovi(osiguranja, tehnički pregledi, taxe i sl..)

Plača... da li je obično isplata jednom mjesečno ili svaka dva tjedna?

Bachelor of Engineering (3 god.)... u NZ jel to Level 7 stupanj obrazovanja?

Planiram prvo popunit zahtjev za Skilled Migrant Category, da prvo dobijem vizu za rad... nakon toga ako to sve prođe, idem planirat put i dogovarat se sa agencijama za zapošljavanje...
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 19:14   #88
sad sam popunjavao Expression of Interest za dobit radnu vizu, za predat zahtjev potrebno je 100 bodova, ja ih trenutno imam 95 , da imam ponudu za posao imao bih 205 bodova (bonus bodovi zbog: identified future growth areas i areas of absolute skills shortage)!

a da bi dobio ponudu za posao moram otić u NZ, i naravno nać poslodavca i dogovorit se za posao... a da bi došao u NZ treba mi viza!!!

trenutno jedino rješenje vidim u vidu turističke vize da prvo dođem u NZ... ali koji bi mi poslodavac ponudio posao ako nemam radnu dozvolu ili radnu vizu?

završio sam u začaranom krugu
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 04:08   #89
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima

OK dakle ako sam dobro shvatio, dogovoriš se za plaču, recimo za 50 000 NZD, tada cca 25% od toga ja platim kao porez, u koje mi je uračunato zdravstveno i mirovinko osiguranje... i ostane mi čiste love 40 000 NZD?

Koliki su troškovi osiguranja automobila? npr 7 godina star auto od cca 90-tak KS? jel to ide po mjesečnoj osnovi, ili godišnje? koliko ispadnu ti troškovi(osiguranja, tehnički pregledi, taxe i sl..)

Plača... da li je obično isplata jednom mjesečno ili svaka dva tjedna?

Bachelor of Engineering (3 god.)... u NZ jel to Level 7 stupanj obrazovanja?

Planiram prvo popunit zahtjev za Skilled Migrant Category, da prvo dobijem vizu za rad... nakon toga ako to sve prođe, idem planirat put i dogovarat se sa agencijama za zapošljavanje...
Osiguranje auta nije obavezno.
Cijena ovisi o vrijednosti auta. osiguranje je od $200 pa na gore za godinu dana. tehnicki $50 svakih 6 mjeseci.
placa se isplacuje po dogovoru tjedno ili dvotjedno.

diploma matching vidi na immigr site ili govt.nz


Nema mirovinskog kao takvog. kad budes 65y dobijes drzavnu penziju istu da li si radio ili ne.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 04:10   #90
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
sad sam popunjavao Expression of Interest za dobit radnu vizu, za predat zahtjev potrebno je 100 bodova, ja ih trenutno imam 95 , da imam ponudu za posao imao bih 205 bodova (bonus bodovi zbog: identified future growth areas i areas of absolute skills shortage)!

a da bi dobio ponudu za posao moram otić u NZ, i naravno nać poslodavca i dogovorit se za posao... a da bi došao u NZ treba mi viza!!!

trenutno jedino rješenje vidim u vidu turističke vize da prvo dođem u NZ... ali koji bi mi poslodavac ponudio posao ako nemam radnu dozvolu ili radnu vizu?

završio sam u začaranom krugu
U tome je stos. neki dobijaju posao preko korespodencije ili imaju office u Londonu za intervju.
moze se probati turisticki pa ako dobijes ponudu posla onda traziti radnu vizu iz NZ.
U najgorem slucaju zapalis $3000-4000 za probu.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 05:04   #91
da vas malo vratim na zemlju..poceli ste visoko letjeti...

ovaj article je napisan u vezi kineski zena ali to ti je isto i za muskarce (bilo koje nacije)...samo malo dublje procitaj..


(click me)My research on Chinese women in Australia has revealed that for many middle-class migrants, coming to Australia results in de-skilling and a loss of professional identity. In my interviews with women from China and Hong Kong, I heard time and again stories of “career women” - teachers, engineers, businesspeople - unable to find suitable employment in Australia, often because their qualifications were devalued or not recognised by employers. Those who did find jobs were often working substantially below their previous skill levels, sometimes in completely unrelated areas.


Shipuga_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 13:39   #92
Quote:
bronco kaže: Pogledaj post
U tome je stos. neki dobijaju posao preko korespodencije ili imaju office u Londonu za intervju.
moze se probati turisticki pa ako dobijes ponudu posla onda traziti radnu vizu iz NZ.
U najgorem slucaju zapalis $3000-4000 za probu.
Mislim da je situacija ta da ću prvo tamo otići turistički na mjesec dana, unaprijed dogovorit razgovore za poslove preko agencija, a ostatak vremena provest turistički... tako ako i nebude ništa od nekog posla, barem sam turistički bio na drugom kraju svijeta
Hvala na pomoći!

LP
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 15:36   #93
Ima li na Nz kakv program useljavanja?
Konkretno imam obitelj, 32 god.
rado bi se svi troje katapultirali na NZ
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 22:25   #94
ima, kak ne. ides direktno v garazhu.
neznam, ne bi ja ishel v novi zeland
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 11:16   #95
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
završio sam u začaranom krugu
Ne, nisi.

Najbolje ti je OTICI tamo turisticki i naci posao, a 99% poslodavaca ce garantirati posao za tvoju visa application i cekati dok ju dobijes. Ako apliciras na taj nacin (Skilled Imm Visa) oslobodjen si muke polaganja IELTS-a i bodovanja, odnosno vecinu bodova dobijas na poslovnu ponudu.
Apliciranje za work permit bez garantiranog posla je dugotrajan i kompliciran proces ne samo za NZ i AU, nego i za CA i vecinu ostalih zemalja, dok gotovo sve imaju nekakav oblik skilled migration programa za deficitarna zanimanja, i bila bi ludost da to ne iskoristis.
pzdero2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 11:40   #96
Jel znaš koliko traje taj proces ako apliciram od tamo?
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 18:16   #97
Sve je to k.... od ovce!
Salim se...naravno.
Rado bih otisao "van" raditi, jer situacija u Hrvatskoj je katastrofa. No, nigdje nije bas bajno....raditi se mora. Najbolje je prosla ekipa koja je '90-ih otisla van i skrasili se..... Sjecam se da smo mi trebali ici u Kanadu, tamo imali osiguran smjestaj, moji roditelji posao i sve...i na kraju moj tata nije htio ici da ne ispadne pic.... Hebiga, sada sam mogao biti tamo i sljakati za bolju lovu nego ovdje. Koliko znam npr. u Kanadi ima dosta zajednica koje su pomagali ljudima dok su tamo dolazili konkretno iz Hrvatske...jer koliko znam tamo ima dosta Hrvata. Dali zna netko kakve je sada tamo situacija? Tko zna, mozda da je tamo otici ili nesto!? Dobro je sto tamo imam rodbinu pa bi mi oni mogli pomoci oko svega.....pa i oko posla. No, posto sam zarucen a zarucnica mi studira jos malo bi bilo glupo otici bez nje....pa mislim da ce to sve jos cekati.... Dali netko zna kakva je tamo situacija oko zaposljavanja? Koja zanimanja se traze i kakve su place? Cijene nekretnina?
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."
win32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 20:54   #98
Mislim da si fulo državu
Ovo je topic o Novom Zelandu, ne o Kanadi
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 22:24   #99
Nemam kad citati cijeli topic ali ovo s 3 godine do drzavljanstva na NZ vise nije tocno.
Naime sad je 5 godina i u tih 5 godina se ne smije provesti vise od 1 godine izvan NZ.
Promijenjeno je bas zbog iskoristavanja tog propisa.


Ja sam odnedavna tu iz niza specificnih poslovno privatnih razloga (nisam tipican ekonomski emigrant) i:
- dobila sam posao u struci ili vrlo vrlo blizu struke prakticno odmah, bez ikakvih veza i poteskoca, na osnovu prethodnog iskustva i preporuka.
- nemam veze s IT no prijatelji iz IT kazu da posla ima.
- placena sam oko 10-15% manje no u UK gdje sam prije zivjela
- zivotni standard mi je veci no u UK, no to nije nikako pravilo.
- nemam pojma kako je drugima iz Hrvatske tu jer zbog svoje UK proslosti i mjesta posla itd se druzim s Novozelandjanima opcenito i zasad sam srela samo Hrvate podrijetlom.
- prednost je Australije sto je veca i s toga naravno ima vise mogucnosti za posao i jednostavno vise svega. Cisto economies of scale. Sto se ostalog tice, ne primjecujem neku veliku razliku. Klima je (Auckland) meni odlicna, jer sam amater-vrtlar.
- jedino sto me zaista muci ovdje je daljina od Evrope. I ocajan spelling . A i gradovi bi mogli izgledati kao da nisu napravljeni jucer od lego kockica (ali--jesu).
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 22:27   #100
Quote:
pzdero2008 kaže: Pogledaj post
Apliciranje za work permit bez garantiranog posla je dugotrajan i kompliciran proces ne samo za NZ i AU, nego i za CA i vecinu ostalih zemalja, dok gotovo sve imaju nekakav oblik skilled migration programa za deficitarna zanimanja, i bila bi ludost da to ne iskoristis.
Ovisi o kvalifikacijama.
Dobila sam residence permit bez garantiranog posla.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:55.