Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2014., 22:05   #21
Quote:
Fantomlat kaže: Pogledaj post
Nije nagađanje,nego sam to čitao u deklaraciji,da pranje nakon dužeg vremena može poboljšati prozračnost (breathabillity ).Dugo sam odgađao prvo pranje jer nisam imao adekvatan detergent pa se otegnulo.Glede kristalića soli,poanta je da goretex materijal ima ultra sićušne mikronske rupice,koje su oko 20 000 puta manje od kapi kiše,ali su zato oko 700 puta veće od molekule znoja i u tome je štos.Pušta van znoj,ali ne pušta kišu i vjetar .Upravo je ta prozračnost poželjno svojstvo da bi se spriječilo znojenje.Gore spominjana McKinnley jakna,imala je daleko slabiji učinak po tom pitanju.Istini za volju,pošteno je reći da je goretex materijal skup radi patentnih prava i monopola DuPont-a,koji uz to ima i nekakav kontrolni mehanizam kod proizvođaća odjeće koji koriste taj materijal.Ima i drugih materijala sa dobrim svojstvima,ali su jeftiniji od gtx.
Ispravak,
Goretex materijal ima ultra sićušne mikronske rupice čiji je promjer oko 2000 puta manji od kapi kiše,ali su zato oko 700 puta veće od molekule znoja i u tome je štos.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 11:23   #22
zašto se tu po veličini uspoređuje kap kiše s molekulom znoja, a ne kap kiše s kapi znoja i molekula vode s molekulom znoja?
(ono, kužim da će u principu kiša kliznuti dole po površini jakne a da će se znoj hopefully polagano isparavati, samo mi se ove silne brojke čine kao marketinško preseravanje)
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 23:38   #23
pozdrav, zna li netko jel ima gdje za kupiti gore tex na metre?
GeoVuky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 20:57   #24
Pozdrav svima! Nabavio sam polovnu Jack Wolfskin jaknu
od Texapore materijala.Oprao sam ju u veš mašini na 40c sa ostalom
sportskom odjećom,deterdžent Perwoll za pranje iste.

I nakon toga jakna se trusi iznutra,kad ju protresem ispadaju
kao sitne pahuljice i vidim da je materijal malo ispucan?!

I šta sad,da li je za škartirati?
Agnin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:37   #25
Quote:
GeoVuky kaže: Pogledaj post
pozdrav, zna li netko jel ima gdje za kupiti gore tex na metre?
to je nemoguće, ne postoji. GT dobivaju samo određene firme koje moraju proći strogu kontrolu i plaćaju masnu licencu pa su zato GT jakne iznimno skupe, rekao bih i najskuplje, a disanje im je u većini slučajeva katastrofalno. imaš raznih membrana odaberi jaknu proizvođača koji je sam razvio svoju membranu te su najjeftinije, best buy. nikad ne kupuj GT jaknu ne isplati se.

Quote:
Agnin kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Nabavio sam polovnu Jack Wolfskin jaknu
od Texapore materijala.Oprao sam ju u veš mašini na 40c sa ostalom
sportskom odjećom,deterdžent Perwoll za pranje iste.

I nakon toga jakna se trusi iznutra,kad ju protresem ispadaju
kao sitne pahuljice i vidim da je materijal malo ispucan?!

I šta sad,da li je za škartirati?
JW po meni nikad nije slovio za nekakav vrhunski brand jer paropropusnost svoje membrane texapora skrivaju kao zmija noge, to mi je odmah pobudilo sumnju u kvalitetu iste jer cijena jakne se penje ovisno koliko membrana dobro diše. po opisu tvog "kvara" mogu reći da je jakna na umoru pa ako ti se isplati nosi je još, tko te pita što je iznutra olinjala i što se cufa, bitno da se izvana ne vidi.

inače svaki materijal ima specifičan način održavanja, meni na mojoj nano pro marmotici piše isključivo prati praškom jer tekuće sredstvo za pranje može začepiti pore na membrani i dobro isprati.

ne vjerujem da si išta pogriješio jakna je očito bila na izdisaju i plus toga još i loše kvalitete. nadam se da je nisi puno platio.
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 23:04   #26
Meni to zvuči kao star i istrošen materijal.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 10:11   #27
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
to je nemoguće, ne postoji. GT dobivaju samo određene firme koje moraju proći strogu kontrolu i plaćaju masnu licencu pa su zato GT jakne iznimno skupe, rekao bih i najskuplje, a disanje im je u većini slučajeva katastrofalno. imaš raznih membrana odaberi jaknu proizvođača koji je sam razvio svoju membranu te su najjeftinije, best buy. nikad ne kupuj GT jaknu ne isplati se.
Radim u industriji koja blisko surađuje sa tekstilcima. Klijenti (manje firme) s vremena na vrijeme spomenu Gore-Tex i mahom svi govore da ga nabavljaju u Italiji. Ne sjećam se točno, ali metar je poprilično skup; negdje oko 100 EUR.
__________________
vedranfalica.com
ermallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 10:25   #28
Quote:
ermallion kaže: Pogledaj post
Radim u industriji koja blisko surađuje sa tekstilcima. Klijenti (manje firme) s vremena na vrijeme spomenu Gore-Tex i mahom svi govore da ga nabavljaju u Italiji. Ne sjećam se točno, ali metar je poprilično skup; negdje oko 100 EUR.
molim nek mi netko navede našu manju firmu od koje je kupio odjevni predmet s GT membranom, bio bih mu neizmjerno zahvalan pošto nikad, ali ama baš nikad nisam u prodaji vidio bilo kakav odjevni predmet s GT membranom koji nije bio proizvod nekog inozemnog branda.

licencu za izradu GT odjevnih predmeta nije lako dobiti jer firma koja polaže prava na GT (Du Pont) traži vrhunsku tehnologiju obrade materijala kao npr. "all seams sealed" dakle pečačenje šavova kako molekule vode ne bi pronašle put kroz štepove, a to se čini ljepljenjem posebne 1 cm široke trake (Arcteryx), dok kod nekih drugih brandova to rade još naprednijom tehnologijom tzv. ultra soničnim varenjem "Ultrasonic Welding" (Mountain Force) pa me zanima koji to naš privatnik ima takvu tehnologiju i gdje se mogu kupiti njihovi odjevni predmeti s GT membranom. hvala.

edit: nisam siguran, ali mislim da proizvođač GT odjevnih predmeta mora imati i pogon za testiranje proizvoda prije nego se isti pusti u prodaju.

Zadnje uređivanje trifrtaljac : 29.03.2017. at 10:51.
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 12:49   #29
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
molim nek mi netko navede našu manju firmu od koje je kupio odjevni predmet s GT membranom, bio bih mu neizmjerno zahvalan pošto nikad, ali ama baš nikad nisam u prodaji vidio bilo kakav odjevni predmet s GT membranom koji nije bio proizvod nekog inozemnog branda.

licencu za izradu GT odjevnih predmeta nije lako dobiti jer firma koja polaže prava na GT (Du Pont) traži vrhunsku tehnologiju obrade materijala kao npr. "all seams sealed" dakle pečačenje šavova kako molekule vode ne bi pronašle put kroz štepove, a to se čini ljepljenjem posebne 1 cm široke trake (Arcteryx), dok kod nekih drugih brandova to rade još naprednijom tehnologijom tzv. ultra soničnim varenjem "Ultrasonic Welding" (Mountain Force) pa me zanima koji to naš privatnik ima takvu tehnologiju i gdje se mogu kupiti njihovi odjevni predmeti s GT membranom. hvala.

edit: nisam siguran, ali mislim da proizvođač GT odjevnih predmeta mora imati i pogon za testiranje proizvoda prije nego se isti pusti u prodaju.
Nitko nije rekao da je riječ o proizvodima koji su u slobodnoj prodaji. :P Pretpostavljam da je riječ o testiranju proizvoda. U svakom slučaju, postoji Gore-Tex metraža koja je nabavljiva.
__________________
vedranfalica.com
ermallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 12:56   #30
Quote:
ermallion kaže: Pogledaj post
Nitko nije rekao da je riječ o proizvodima koji su u slobodnoj prodaji. :P Pretpostavljam da je riječ o testiranju proizvoda. U svakom slučaju, postoji Gore-Tex metraža koja je nabavljiva.
čemu testiranje, ako ništa ne proizvodiš? i za koga bi to GT mogli testirati? gdje su ti laboratoriji? koliko ih ima? tko su im vlasnici? bave li se isti još nekim testiranjima ili to rade samo za DuPont? u stvari treba li DuPont oupće naše (privatne) laboratorije kad na raspolaganju ima svoje najsuvremenije testne pogone na svijetu? onda se postavlja opravdano pitanje tko su klijenti kojima trebaju usluge naših testnih laboratorija kad mogu iz sjedišta GT kompanije dobit sve raspoložive podatke o tehničkim specifikacijama materijala? meni tu ima jako puno nejasnoća. pazi ovo, kupuješ GT na metre i nitko ne zna zašto jer finalni (odjevni?) proizvod nitko nije vidio, a i samo postojanje laboratoria koji mogu učinkovito na svjetskoj razini testirati GT u hrvatskoj su mi nepoznanica.
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 08:59   #31
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
čemu testiranje, ako ništa ne proizvodiš? i za koga bi to GT mogli testirati? gdje su ti laboratoriji? koliko ih ima? tko su im vlasnici? bave li se isti još nekim testiranjima ili to rade samo za DuPont? u stvari treba li DuPont oupće naše (privatne) laboratorije kad na raspolaganju ima svoje najsuvremenije testne pogone na svijetu? onda se postavlja opravdano pitanje tko su klijenti kojima trebaju usluge naših testnih laboratorija kad mogu iz sjedišta GT kompanije dobit sve raspoložive podatke o tehničkim specifikacijama materijala? meni tu ima jako puno nejasnoća. pazi ovo, kupuješ GT na metre i nitko ne zna zašto jer finalni (odjevni?) proizvod nitko nije vidio, a i samo postojanje laboratoria koji mogu učinkovito na svjetskoj razini testirati GT u hrvatskoj su mi nepoznanica.
Čini mi se da maš previsoko mišljenje o našim tekstilcima. Nema tu laboratorija; to su mahom obični obrti/firme koji proizvode (ili da koristim terminologiju koja će stvari spustiti u perspektivu: šivaju) raznu odjeću; pa tako neki i tehničku odjeću. Ne želim previše detalja dati, ali tako je i jedan od klijenata koji šiva odjeću specijaliziranu za jedan sport poželio isprobati da li bi njegov proizvod bio bolji kada bi koristio Gore-Tex. Kupio je nešto Gore-Texa, sašio stvar i donio zaključak. As simple as that.

Poanta je: Gore-Tex je nabavljiv.
__________________
vedranfalica.com
ermallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 09:49   #32
koliko sam shvatio dotičnom kupcu GT metraže je žena šnajderica, vjerojatno misli ušparati 1000 kn u odnosu na kupovnu jaknu pa će mu žena mukta sašit kući jednu za sveukupno malo više od 1.500 kn? usput će frajer kupit fudru i nekakav vanjski materijal, veliki centralni patent i dva manja za džepove i eto ti GT jakne

da nije komično bilo bi tragično. GT tehnologija kod izrade odjevnog predmeta uključuje puno toga što obična metraža ne zahtijeva. kako će dotični zapečatit šavove? kako će zavarit GT membranu na spojevima? odakle mu vanjski water repellent / breathable materijal koji ako se ne odabere kako treba smanjuje paropropusnost membrane?

laici neznaju da je izrada GT jakne tehnološki vrlo sofisticiran postupak i da se svi materijali vrlo pažljivo biraju i da su svi odreda prošli zahtjevna testiranja i kao takvi imaju svoju ulogu koja mora biti kompatibilna sa svim ostalim "performance features" kao što su npr 4 way strech, abrasion and water repellent scale, paropropusnost itd.

ako naiđeš na jednu takvu GT home made jaknu bilo bi mi drago da je uslikaš mobitelom pa ovdje postaš sliku.
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 10:13   #33
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
koliko sam shvatio dotičnom kupcu GT metraže je žena šnajderica, vjerojatno misli ušparati 1000 kn u odnosu na kupovnu jaknu pa će mu žena mukta sašit kući jednu za sveukupno malo više od 1.500 kn? usput će frajer kupit fudru i nekakav vanjski materijal, veliki centralni patent i dva manja za džepove i eto ti GT jakne

da nije komično bilo bi tragično. GT tehnologija kod izrade odjevnog predmeta uključuje puno toga što obična metraža ne zahtijeva. kako će dotični zapečatit šavove? kako će zavarit GT membranu na spojevima? odakle mu vanjski water repellent / breathable materijal koji ako se ne odabere kako treba smanjuje paropropusnost membrane?

laici neznaju da je izrada GT jakne tehnološki vrlo sofisticiran postupak i da se svi materijali vrlo pažljivo biraju i da su svi odreda prošli zahtjevna testiranja i kao takvi imaju svoju ulogu koja mora biti kompatibilna sa svim ostalim "performance features" kao što su npr 4 way strech, abrasion and water repellent scale, paropropusnost itd.

ako naiđeš na jednu takvu GT home made jaknu bilo bi mi drago da je uslikaš mobitelom pa ovdje postaš sliku.
Kod ovog mog klijenta nije riječ o jaknama, vezano je uz podosta specifičan sport (koji nema puno dodirnih točaka sa planinarenjem, usto).

Što se tiče ovog gore što kažeš za jakne; apsolutno se slažem. Ali opet ponavljam: ja samo odgovaram na pitanje 'da li je moguće nabaviti Gore-Tex u metraži'.
__________________
vedranfalica.com
ermallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 10:15   #34
to smo apsolvirali.

ali ja izgaram od želje da doznam o kojem se to sportu radi.

i koliko njih uopće u HR kupuje GT metražu.
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 10:21   #35
Ajde trifrtalajc malo olabavi
Čovjek kaže da se može nabaviti materijal, nigdje ne tvrdi da netko koristi u nekoj garaži iste tehnologije za šavove ili ne znam šta.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 10:30   #36
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
to smo apsolvirali.

ali ja izgaram od želje da doznam o kojem se to sportu radi.

i koliko njih uopće u HR kupuje GT metražu.
ne samo goretex nego i corduru i najnoviji japanski dermizax, a vjerojatno i jos par materijala koji ce tek se uvest komercijalno. kad bih spomenuo firme i namjenu vjerojatno bi prekrsio par NDAova, ali naravno da tekstil nije nuklearna znanost i da firme u hr rade i testove i produkcijske transe od spomenutih materijala. to sto nisu u slobodnoj prodaji samo znaci da su se orijentirali na malo drukciji segment trzista.
coherent is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 10:32   #37
Quote:
coherent kaže: Pogledaj post
ne samo goretex nego i corduru i najnoviji japanski dermizax. kad bih spomenuo firme i namjenu vjerojatno bi prekrsio par NDAova, ali naravno da tekstil nije nuklearna znanost i da firme u hr rade i testove i produkcijske transe od spomenutih materijala. to sto nisu u slobodnoj prodaji samo znaci da su se orijentirali na malo drukciji segment trzista.
daj na pp detalje.
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 10:42   #38
Quote:
coherent kaže: Pogledaj post
ne samo goretex nego i corduru i najnoviji japanski dermizax, a vjerojatno i jos par materijala koji ce tek se uvest komercijalno. kad bih spomenuo firme i namjenu vjerojatno bi prekrsio par NDAova, ali naravno da tekstil nije nuklearna znanost i da firme u hr rade i testove i produkcijske transe od spomenutih materijala. to sto nisu u slobodnoj prodaji samo znaci da su se orijentirali na malo drukciji segment trzista.
Upravo tako.
__________________
vedranfalica.com
ermallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 10:44   #39
volio bih pojašnjenje za ovo "i da firme u hr rade i testove i produkcijske transe od spomenutih materijala. to sto nisu u slobodnoj prodaji samo znaci da su se orijentirali na malo drukciji segment trzista."

jer laboratoriji da bi bili isplativi moraju raditi jako puno testova kako ne bi poslovali s gubitkom, a i zanima me kakva je to produkcijska tranša koja nije dostupna u slobodnoj prodaji pretpostavljam da je količinski vrlo ograničena, a opet toliki veo tajnosti oko toga kao da se radi o raketnoj tehnologiji.

i da, zanimalo bi me koji su to još revolucionarni materijali koji su javnosti apsolutno nepoznati, a "naši" rade s njima na veliko.

hvala
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 10:56   #40
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
volio bih pojašnjenje za ovo "i da firme u hr rade i testove i produkcijske transe od spomenutih materijala. to sto nisu u slobodnoj prodaji samo znaci da su se orijentirali na malo drukciji segment trzista."

jer laboratoriji da bi bili isplativi moraju raditi jako puno testova kako ne bi poslovali s gubitkom, a i zanima me kakva je to produkcijska tranša koja nije dostupna u slobodnoj prodaji pretpostavljam da je količinski vrlo ograničena, a opet toliki veo tajnosti oko toga kao da se radi o raketnoj tehnologiji.

i da, zanimalo bi me koji su to još revolucionarni materijali koji su javnosti apsolutno nepoznati, a "naši" rade s njima na veliko.

hvala
dakle, iako se tebi cini da je ski i planinarska oprema vrhunac tehnologije, ipak je segment radne i zastitne odjece puno veci... vojska, policija, vatrogasci, metalurzi... samo da nabrojim par ocitih primjera. sto se tajnosti tice, to se ti fino s dupontom dogovori, zapravo vjerojatnije s nekim njihovim dealerom.

nadalje, ne rade se laboratorijski testovi nego se rade "in the field" testovi, je li neki materijal pogodan za nekakvu primjenu.

ne rade nasi na veliko sa novim materijalima niti su oni revolucionarni, nego ispituju EVENTUALNU primjenu s tim materijalima. ako te bas zivo zanima fino si napravi mali tekstilni obrt i upoznaj bransu i ljude pa ces vidjeti cega sve ima.
coherent is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:19.