Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: U sastavu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva želim vidjeti:
KAI FA-50 Golden Eagle 56 19.38%
LM F-16 Fighting Falcon 131 45.33%
Saab JAS-39 Gripen 67 23.18%
Nešto drugo 35 12.11%
Glasovatelji: 289. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2017., 21:02   #9241
Hvala kolega lijepo prezentacija...
Yanagisawa is offline  
Old 22.03.2017., 21:08   #9242
Naravno sve ovisi o cijeni, Gripen je dobar avion, a Izraelski F-16 je borbeni stroj, i na njega se može dobit sve šta Izrael koristi, a oni su uvik u stanju rata praktički, ako neko zna kako se avion koristi u ratu to su oni...
Sve ovisi o cijeni, resursima i podršci, i onome šta nama triba i zašto triba. Iako je Gripen noviji avion, F-16 je proizveden u tolkome broju komada da će sigurno još dugo bit aktualan.
U slučaju da zagusti, netriba ti 6000h sati resursa, nego dovoljan broj dostupnih aviona, F-16 bi mogli kupovat i konzervirat u stanju kakvome jesu ako zatriba, i to nebi bila tolko velika para, dok se za Gripen zna cijena, praktički ne postoju polovni jel ih uvik cijenu ka nove...
Najbolje bi bilo kupit nove avione, al ako ovi garantiraju 20 god resursa, onda nebi tribalo bit problem. Na posložen sustav lakše je dokupit još aviona, šta kod kupili za 20 god će tribat neko osvježenje...
Višestruko je bolje Izraelski stari F-16 nego gašenje, a dobili bi i pravi borbeni stroj.
pinco is offline  
Old 22.03.2017., 21:11   #9243
Ako je riječ o novome, onda jedino F-35 dolazi u obzir. Ako ćemo već platiti kroz nos, onda da barem dobijemo nešto što nije već danas zastarjelo.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 22.03.2017., 21:12   #9244
Quote:
Yanagisawa kaže: Pogledaj post
Hvala kolega lijepo prezentacija...
http://www.iai.co.il/2013/32536-3751...es_Wiring.aspx

__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Old 22.03.2017., 21:13   #9245
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Naravno sve ovisi o cijeni, Gripen je dobar avion, a Izraelski F-16 je borbeni stroj, i na njega se može dobit sve šta Izrael koristi, a oni su uvik u stanju rata praktički, ako neko zna kako se avion koristi u ratu to su oni...
Sve ovisi o cijeni, resursima i podršci, i onome šta nama triba i zašto triba. Iako je Gripen noviji avion, F-16 je proizveden u tolkome broju komada da će sigurno još dugo bit aktualan.
U slučaju da zagusti, netriba ti 6000h sati resursa, nego dovoljan broj dostupnih aviona, F-16 bi mogli kupovat i konzervirat u stanju kakvome jesu ako zatriba, i to nebi bila tolko velika para, dok se za Gripen zna cijena, praktički ne postoju polovni jel ih uvik cijenu ka nove...
Najbolje bi bilo kupit nove avione, al ako ovi garantiraju 20 god resursa, onda nebi tribalo bit problem. Na posložen sustav lakše je dokupit još aviona, šta kod kupili za 20 god će tribat neko osvježenje...
Višestruko je bolje Izraelski stari F-16 nego gašenje, a dobili bi i pravi borbeni stroj.

pa to te ja pitam.

kladim se da ministar čita forum i na osnovu komentara odlučuje.
babarogac is offline  
Old 22.03.2017., 21:13   #9246
Quote:
hoggar the terrible kaže: Pogledaj post
Za to bi se s guštom sjetil svih svetaca, zvijezda padalica i putujuće rodbine svima od '98.-'99. do danas.
Tu stajem, neću i ovdje gnojiti s svojim političkim stavom.

I meni.
Ima tu preko nekoliko vas čije upise mi je gušt čitati.
Kaj se Mi-171 tiče... Nemoj me loviti za riječ, ali mislim da je netko već spomenul kak je IAI servisiral 'osmice', pa sam se ja (možda preuranjeno) poveselil. Jer od Mil Mi-8 do Mil Mi-171Sh nije baš kvantni skok u tehnologiji.
Ako je istina šta se čeka....
Yanagisawa is offline  
Old 22.03.2017., 21:17   #9247
tako da se ja osobno smatram zaslužnim za dolazak izraelskih F-16.

a ako koji zašteka, to će biti jer su ovi zločesti (pincgauer itd) bacili urok.
babarogac is offline  
Old 22.03.2017., 21:19   #9248
Odi vrit.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Old 22.03.2017., 21:19   #9249
Čovječe što hogy kaže da ti digne adrenalin, ali ne moraš mene uvjeravati uvjeri ove nevjerne tome da se izraelski stroj neće moći boriti poslije remonta i eventualne modernizacije zato što je stariji avionček. Izrael je napravio grešku na Kfiru ali pamti svoje greške i jednostavno je teško povjerovati da bi se ti avioni tek tako rušili.
Yanagisawa is offline  
Old 22.03.2017., 21:24   #9250
Quote:
babarogac kaže: Pogledaj post
tako da se ja osobno smatram zaslužnim za dolazak izraelskih F-16.

a ako koji zašteka, to će biti jer su ovi zločesti (pincgauer itd) bacili urok.
Dobar si :klap:
Yanagisawa is offline  
Old 22.03.2017., 21:25   #9251
neće se on morati boriti, služit će za vježbu i odvraćanje,

a ako se ukaže potreba za pravim, kupit ćemo ih na darknetu, a piloti i sustav

su ionako spremni!
babarogac is offline  
Old 22.03.2017., 21:27   #9252
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Ako je riječ o novome, onda jedino F-35 dolazi u obzir. Ako ćemo već platiti kroz nos, onda da barem dobijemo nešto što nije već danas zastarjelo.
To je neka logika, dat ogromne pare za Gripen C/D koji je danas zastarija ( danas je OK al, 40 god.... dobar dan.... ), priskupi avion za air policing.
Jedino je F-35 ulog u budučnost 40 god., posli njega EF2000 T3, Rafale, pa i Gripen EF..... C/D bi danas triba ić u pod diskontnu cijenu, ako ga nisu do danas isplatili i neće.
pinco is offline  
Old 22.03.2017., 21:28   #9253
Quote:
babarogac kaže: Pogledaj post
neće se on morati boriti, služit će za vježbu i odvraćanje,

a ako se ukaže potreba za pravim, kupit ćemo ih na darknetu, a piloti i sustav

su ionako spremni!
Ako unaprijed kažeš da se neće morati boriti, onda to baš i nije neko odvraćanje, nego više
Decimus is offline  
Old 22.03.2017., 21:29   #9254
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
To je neka logika, dat ogromne pare za Gripen C/D koji je danas zastarija ( danas je OK al, 40 god.... dobar dan.... ), priskupi avion za air policing.
Jedino je F-35 ulog u budučnost 40 god., posli njega EF2000 T3, Rafale, pa i Gripen EF..... C/D bi danas triba ić u pod diskontnu cijenu, ako ga nisu do danas isplatili i neće.
Upravo tako.

S tim da bi ja tu stavio Rafale ispred EF ( kompletniji avion, AESA radar već integriran ), a taj njihov E/F mi je isto neki mutan projekt, definitivno za zadnje mjesto.

I C/D Gripen i F-16 bi trebali ići pod diskontnu cijenu, u biti mi njima činimo uslugu i držimo proizvodnu liniju otvorenu.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 22.03.2017. at 21:34. Reason: .
otok_kiril is offline  
Old 22.03.2017., 21:33   #9255
Quote:
babarogac kaže: Pogledaj post

kladim se da ministar čita forum i na osnovu komentara odlučuje.
Pa sad, čitao ili ne čitao, nekako mi se čini da se stvarni postupak donošenja odluke uopće ne razlikuje puno od procesa ovdje na forumu. Tim više što je znatan dio ljudi i tu i tamo. Svatko gura neke svoje interese, ovaj bi ove, onaj bi one, jedan lobira za jedne, drugi za druge, a svi najviše za svoj džep...

Ajde mi na forumu bar imamo neke koji su neutralni...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 22.03.2017., 21:39   #9256
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Upravo tako.

S tim da bi ja tu stavio Rafale ispred EF ( kompletniji avion, AESA radar već integriran ), a taj njihov E/F mi je isto neki mutan projekt, definitivno za zadnje mjesto.

I C/D Gripen i F-16 bi trebali ići pod diskontnu cijenu, u biti mi njima činimo uslugu i držimo proizvodnu liniju otvorenu.
Logično razmišljanje ali teško izvedivo jer bi se onda Mađarska i Češka pobunile i zahtjevale promjene uvjeta lizinga koji plaćaju Švedima a s druge strane tu su još Slovaci i Bugari kao adut za dogovor o cijeni neki moj feeling da ga ispod 50 milki nećemo dobit.
Yanagisawa is offline  
Old 22.03.2017., 21:41   #9257
Quote:
Yanagisawa kaže: Pogledaj post
Čovječe što hogy kaže da ti digne adrenalin, ali ne moraš mene uvjeravati uvjeri ove nevjerne tome da se izraelski stroj neće moći boriti poslije remonta i eventualne modernizacije zato što je stariji avionček. Izrael je napravio grešku na Kfiru ali pamti svoje greške i jednostavno je teško povjerovati da bi se ti avioni tek tako rušili.
Teško izvedivo. Svi smo mi na osnovu nečega izgradili stav, koliko je opravdan drugi je par čapara.
Malo je reći da mi se, kad an ili pp nahite koju informaciju vuha naćule kak zajcu. Uostalom, sjeti se sprdanja s izjavom da indijanci dolaze, a nakon sprdanja se cijelo pleme smjestilo u Dalmaciji.
A moram priznati da sam i od vas ostalih uspio ponešto naučiti, kaj je za nekog tko je do tada uspio naučiti samo da čim se negdje pojavi MiG ili Galeb treba potražiti najnezamjetniju rupu, jebeni napredak.

Ni za Kfir se ne bojim da ne bi odradil posel, nisu Izraelci bedasti - dođe li do veće frke, letjet će im sve kaj ima krila.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Old 22.03.2017., 21:43   #9258
Quote:
Yanagisawa kaže: Pogledaj post
Logično razmišljanje ali teško izvedivo jer bi se onda Mađarska i Češka pobunile i zahtjevale promjene uvjeta lizinga koji plaćaju Švedima a s druge strane tu su još Slovaci i Bugari kao adut za dogovor o cijeni neki moj feeling da ga ispod 50 milki nećemo dobit.
Znaš šta je problem kod Čeha & Mađara- bacanje dobrog novca za lošim. Tj. oni su već u prvih deset godina sasuli 800-njak milijuna dolara u te avione, toliko da su ih već mogli kupiti. I tko sad smije reći- to ne valja? To je pljačka i otimačina prve klase?

Pa mogli bi zatvoriti pola vlada iz svih stranaka u zadnjih 20 godina.

A što se tiče cijene, kojih 50 milijuna, prije, ako govorimo o NOVIM, računaj 80-ak milijuna.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 22.03.2017., 21:45   #9259
Quote:
Yanagisawa kaže: Pogledaj post
Čovječe što hogy kaže da ti digne adrenalin, ali ne moraš mene uvjeravati uvjeri ove nevjerne tome da se izraelski stroj neće moći boriti poslije remonta i eventualne modernizacije zato što je stariji avionček. Izrael je napravio grešku na Kfiru ali pamti svoje greške i jednostavno je teško povjerovati da bi se ti avioni tek tako rušili.
Postoji bitna razika između Kfira koji je nastao onako kako je nastao u teškim uvjetima i ne uistinu odgovarajućim motorom te nizom ostalih stvari tijekom projekta, za razliku od F-16 koji je pažljivo razvijan i testiran te kao uistinu gotov proizvod predan na uporabu zrakoplovstvima dljem svijeta.

Ako bude F-16 možete biti bez bojazni on bi i nakon remonta i adaptacije za HRZ bio jednako ubojit kao i prije remonta.
Buck is offline  
Old 22.03.2017., 21:46   #9260
Quote:
hoggar the terrible kaže: Pogledaj post
Teško izvedivo. Svi smo mi na osnovu nečega izgradili stav, koliko je opravdan drugi je par čapara.
Malo je reći da mi se, kad an ili pp nahite koju informaciju vuha naćule kak zajcu. Uostalom, sjeti se sprdanja s izjavom da indijanci dolaze, a nakon sprdanja se cijelo pleme smjestilo u Dalmaciji.
A moram priznati da sam i od vas ostalih uspio ponešto naučiti, kaj je za nekog tko je do tada uspio naučiti samo da čim se negdje pojavi MiG ili Galeb treba potražiti najnezamjetniju rupu, jebeni napredak.

Ni za Kfir se ne bojim da ne bi odradil posel, nisu Izraelci bedasti - dođe li do veće frke, letjet će im sve kaj ima krila.
Je u pravu si za izgradnju stavova ovdje sam se priključio i da nešto naučim svi bi mi htjeli glanjc novu pticu ispod čekića ali jbg koliko pratim ovaj topic toliko i naše mudrace koji bi trebali da kupe još više i da skratim laprdanje nemam baš pozitivna iskustva i zaključke zato nek se kupi više bilo šta i da konačno pričamo o makini koja nam čuva nebo a ne o ŠBB i KBB situacijama.
Yanagisawa is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:38.