Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2016., 12:49   #21
Quote:
Trickie Q. kaže: Pogledaj post
definitivno nisi.



fretless11 molim te piši nam o moki
koja kava, koliko dugo zagrijavati, koja je najbolja kafetijera..?
Želja će biti uslišena.
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 13:47   #22
POGLAVLJE X. - MOKA -


Fini talijanski izum Luigia De Pontia iz 1930-ih, naime napravio je to za firmu Bialetti, od tada je navedeni izum ikona talijanskog svijeta kave koji je naravno ostavio veliki trag i ostatku svijeta.

Tradicionalna Moka se radi od aluminija, danas je još popularna stainless steel verzija iako ih ima od drugih legura. Sastoji se od 3 glavna dijela: donji spremnik, košarica i gornji spremnik.

Funkcionira na način da se kava stavi u košaricu, voda u donji spremnik te zagrijavanjem dolazi do stvaranja pare koja se širi u donjem spremniku te se pod pritiskom od 2 bar-a gura voda kroz košaricu sa kavom koja izlazi u gornji spremnik. Slično espressu ali sa nedovoljno tlaka, jer espresso se radi na talku od 9 bar-a te je temperatura bliža vrenju a ne idealnim vrijednostima od 92 do 96 celzijusa.

Osobno sam se jako puno bavio Mokom, silovao sam je na sve moguće načine očekivajući espresso rezultate, ali činjenica je da to nije espresso aparat nego sasvim svoja metoda koja radi drugačiju kavu, ali ne nužno lošiju, nego jednostavno drugačiju. Meni je teško bilo dobiti konzistentne rezultate i dosta bi mi ih bilo loše jer je prilično lagano zeznuti, treba paziti kako melješ, jel utiskivaš ili ne, jesi stavio hladnu vodu ili vruću, jesi predugo ostavio, jel na visokoj temperaturi ili niskoj radiš...

Evo MOJ recept koji mi se sa vremenom pokazao najboljim i najbržim.

1. Osnova ---> svježe pržena kava!!!! Po mogućnosti arabica naravno <3 Ja sam koristio Square Mile blend (Brasil/Indonezija), medium roast.


free photo hosting

host image

2. Sameljite kavu kao grubi pijesak, i dalje moram reći da je mlinac VAŽAN!!!


image hosting free

host images

3. Napunite do vrha košaricu i lagano utisnite zličicom ili prstima, obvezno maknite višak kave oko košarice, treba biti čisto da se ne bi pregrijale preko metala i dale preprženi okus.


click image upload

4. Zagrijte vodu u kuhalu ili džezvi ako nemate kuhalo, dok kuhalo radi upalite ploču za kuhanje na najjače. Razlog zašto radim sve sa vrućom vodom i već zagrijanim elementima je to što je puuuuno brže i kave se ne stigne kuhati u Moki te se ni metal ne stigne zagrijati i dalje pržiti kavu, tako da kava kad dođe u gornji spremnik ostatak moke pokupi dio topline i ne vrije na 100 stupnjeva nego se temperatura malo smanji, što jako paše okusu kave na kraju.


20mb image hosting

5. Napunite donji spremnik do ventila radi sigurnosti, da para ima gdje izaći ako ej potrebno.

screen shots

6. Stavite na već upaljenu ploču i pričekajte par sekundi da kava počne izlaziti, MORA izlaziti u finom sporom mlazu uz ''dimnjak'', te kava mora biti jako tamna, čim počne izlaziti skidate sa vatre/ploče, ne čekate da krene ići bljedunjava kava ili nedaj bože balončići jer tad izlazi najveće smeće iz kave te bude gorka i vodenasta.


picture upload

Ovako ne!!!


free image host


Ako volite blažu kavu a ova vam je prejaka, radije razblažite a vrućom vodom naknadno nego da pustite da vam ide ''produžena'' kava!
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 07:58   #23
hvala!
tek nedavno sam nabavila kafetijeru pa sam do sad eksperimentirala samo s količinom kave, utiskivanjem, količinom vode, vremenom zagrijavanja... koristim illy filter kavu (medium roast, mljevena ali vidim da postoji takva i u zrnu pa ću probati čim kupim mlinac). ja nisam očekivala da bude slična esspressu ali me oduševila na prvi gutljaj - valjda sam početničkom srećom napravila dobru od prve, kasniji pokušaji nisu bili toliko fini dok se nisam malo uhodala
i jako mi paše ujutro. najbolja mi je ujutro.
Trickie Q. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 14:56   #24
Nakon svih ovih tekstova da pokažem na čemu radim sve ovo vrijeme i što sam skupio u zadnjih par godina otkad se zanimam za kulturu kave. ž

Ja sam inače običan home barista entuzijast i nemam nikakvo školovanje za baristu i sl. niti sam ikad radio taj posao, dapače, skroz sam u nekakvom drugom svijetu što se tiče struke, ali eto ljubav prema kavi datira od ranih dana, a za ozbiljno sam počeo proučavati prije 4 godine i ne mislim stati nego još ljudi skupiti za sobom.

Moja ergela manualnih spravica za kavu.

online photo storage
Sa desna na lijevo: Kalita 101, Aeropress, French Press, Džezva, Hario Slim, Hario V60, Hario Woodneck, Kalita Wave 155, Bialetti Dama, Bialetti Mini Express, Fino čajnik.

Ovo je moja bebica, Gaggia New Baby, Metalko Buje mlinac sa ravnim 64mm brus noževima, 1g vaga sa termometrom, tamper sa ravnim dnom i njegova gumena podloga, portafiltar sa dva odvoda i botomless, dvije košarice jedna dupla 14g i jedna VST trodupla 21g, na snu je drveni tamper sa konveksnim dnom i 0.1g vaga za precizno mjerenje. <3


greenshot


gif upload
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2016., 14:00   #25
impresivno
a čime pereš te svoje manualne spravice za kavu? pereš li ih u perilici za suđe?
Trickie Q. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 08:26   #26
Thumbs up

Quote:
Trickie Q. kaže: Pogledaj post
impresivno
a čime pereš te svoje manualne spravice za kavu? pereš li ih u perilici za suđe?
Ne perem nista u perilici, jedva ih i sa samponom jer neke spravice znaju poprimit tajn okus kao npr moka. A perilica bi ih izgrebala dosta, pogotovo tanje i delikatnije staklene sprave. Samo properem vrucom vodom i odmah obrisem, to je to
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2016., 09:24   #27
a reci mi o kavama bez kofeina.
je li to bezveze kao na primjer bezalkoholno pivo ili se ipak možda može na neki način mjeriti s pravom kavom?

i možda si već napisao pa sam propustila - koju kavu ti kuhaš u moki?
Trickie Q. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2016., 11:21   #28
Da li Hario Mini Mill može samljeti kavu za espresso iz kave aparata ?
materazi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2016., 11:53   #29
Quote:
Trickie Q. kaže: Pogledaj post
a reci mi o kavama bez kofeina.
je li to bezveze kao na primjer bezalkoholno pivo ili se ipak možda može na neki način mjeriti s pravom kavom?

i možda si već napisao pa sam propustila - koju kavu ti kuhaš u moki?
Evo nakon ljetnog plandovanja da se malo vratim.

Ne bi vjerovala ali oko 15% kave koja se proda je bezkofeinska. Postoje 2 glavne metode dekofeiniziranja kave, jedna je ''SWISS WATER PROCESSS'' gdje se koristi voda, osmoza, temperatura i vrijeme kišanja skupa sa filtracijom pomoću ugljika da se makne kofein, kažu da se makne 99,9% kofeina iz zrna.

Druga je pomoću kemikalija, uglavnom metilen-kloridom ili etil-acetatom.

Mene osobno nikad nisu privlačile takve kave jer mi nekako nije prirodno to pit pošto nije u originalnom stanju i problem je što puno aroma ode iz kave uz sve te procese bez obzira što to oni to poriču, ali par puta što sam pio takve kave me nije oduševilo i bilo je totalno bezokusno i dosadno.

Možeš svaku kavu za sve koristit ako se malo potrudiš, ali najvažnije ti je mljevenje. Za moku ude malo grublje mljevena kava nego za espresso.
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2016., 11:54   #30
Quote:
materazi kaže: Pogledaj post
Da li Hario Mini Mill može samljeti kavu za espresso iz kave aparata ?
Može proći jedva (ja sam tako radio par mjeseci) ali preneravnomjerno melje da bi bio konsatantan za espresso, ako nemaš bolje može poslužiti, u svakom slučaju bolje nego u onom sa noževima.
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 00:34   #31
Quote:
fretless11 kaže: Pogledaj post
Ne bi vjerovala ali oko 15% kave koja se proda je bezkofeinska.
to je malo ili puno?

kako ću znati na koji je način maknut kofein iz kave i je li mi to uopće bitno (te kemikalije, jesu li otrovne)?
Trickie Q. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 10:02   #32
Quote:
Trickie Q. kaže: Pogledaj post
to je malo ili puno?

kako ću znati na koji je način maknut kofein iz kave i je li mi to uopće bitno (te kemikalije, jesu li otrovne)?
Pa s obzirom na tržište to je veliki postotak, a raste iz godine u godinu, to je kao neki trend. Meni je kofein bitan naravno, to možeš usporedit sa bezalkoholnom pivom (još nisam pio dobru), fali taj alkohol. Meni je svaka ta bezkofeinska totalno flat okusno, nema tih detalja na nepcu. Kemikalije nisu štetne jer se ne bi koristile ali sama pomisao da se to treba dodatno prerađivat mi je odbojna, daj mi prirodno zrno sa osnovnom obradom koja je potrebna i to je to.
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 11:26   #33
Meni je Aeropress zakon. Koristim ga nekih godinu dana. Prije sam kuhao moku i tursku ali mi je aeropress značajno bolji. Od pribora sam nabavio metalni filter, Mazzer polovni mlinac (odlična stvar, prije koristio Hario ručni) i kuhalo sa odabirom temperature koje olakšava spravljanje - model Russell Hobbs 21150-70.
Kava koja mi se pokazala best buy je SPAR PREMIUM i to izmješam Flores del Café (nedavno izašla kava) i Kaffee-Komposition u omjeru pola-pola.

Thanks fretless11, tvoje informacije su mi pomogle





__________________
Pozdrav, Marijachi

Zadnje uređivanje Marijachi : 21.08.2016. at 12:12.
Marijachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 13:04   #34
baš razmišljam u čemu ću si na poslu kuhati kavu i aeropress mi se čini najjednostavniji za upotrebu (pripremu i čišćenje). nisam nikad pila kavu iz njega ali vidim u mulleru da mali košta oko sto kuna pa ga namjeravam kupiti. trebam li na nešto obratiti pažnju prilikom kupovine?
e i gdje kupiti bialettijevu moku?
u mulleru također imaju neke moke ali ne bialetti
Trickie Q. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 16:24   #35
Quote:
Marijachi kaže: Pogledaj post
Meni je Aeropress zakon. Koristim ga nekih godinu dana. Prije sam kuhao moku i tursku ali mi je aeropress značajno bolji. Od pribora sam nabavio metalni filter, Mazzer polovni mlinac (odlična stvar, prije koristio Hario ručni) i kuhalo sa odabirom temperature koje olakšava spravljanje - model Russell Hobbs 21150-70.
Kava koja mi se pokazala best buy je SPAR PREMIUM i to izmješam Flores del Café (nedavno izašla kava) i Kaffee-Komposition u omjeru pola-pola.

Thanks fretless11, tvoje informacije su mi pomogle





JAKO MI JE DRAGO! Vidim da se fino zaglibilo, sviđam to
Super za Mazzer, to je stvarno divna stvarčica i za izbor, ne može se to mjeriti sa ničim ručnim. Izbor kava je skroz ok, ali ova nova Sparova me nije odusevila, puno mi je bolja ona sa 5 vrsta arabice
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 16:27   #36
Quote:
Trickie Q. kaže: Pogledaj post
baš razmišljam u čemu ću si na poslu kuhati kavu i aeropress mi se čini najjednostavniji za upotrebu (pripremu i čišćenje). nisam nikad pila kavu iz njega ali vidim u mulleru da mali košta oko sto kuna pa ga namjeravam kupiti. trebam li na nešto obratiti pažnju prilikom kupovine?
e i gdje kupiti bialettijevu moku?
u mulleru također imaju neke moke ali ne bialetti
French press imaš u Mulleru ne aeropress, aeropress imas na netu i u nekim speciality coffee kaficima (Taneo, U dvoristu, Cogito...)

French press je ok ali meni osobno ništa posebno, aeropress je puno moćniji

Moku bi trebali imat u Mulleru, a ima ga i Franja u Ilici ili Vlaškoj
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 21:47   #37
Kao totalno amaterski zaljubljenik u kavu samo sam dosla pohvaliti temu.
Za sada se drzim kuhanja u moki, to mi je najdraze, ali imam zelju sve probati.

Posebno cijenim preporuke kava dostupnih u Zagrebu, s naglaskom na Arabicu, Robusta mi ne sjeda nikako.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 22:04   #38
a da da, french, ne aero.
krivo sam napisala.

a moku velim imaju u mulleru ali ne bialetti. ili barem trenutno nemaju.
Trickie Q. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 22:15   #39
Quote:
fretless11 kaže: Pogledaj post
POGLAVLJE III. - KAVA (općenito) -
1. Skuplje varijante
Sve speciality kave ulaze u ovaj rang, prosjecna cijena je od 220kn/kg.
U Zagrebu przionice(lokali koje imaju VRHUNSKE arabica kave su ELISCAFE i COGITO COFFEE ROASTERS u Zagrebu, naručuju kave koje su u sezoni i uvijek su svježe pržene, možete pitati da vam ih i samelju ovisno o metodi kako ćete spravljat navedenu kavu.
ELISCAFE više ne šalje kavu poštom koliko vidim. Može li preporuka za neku kavu iz COGITA ili iz inozemstva do 250kn/kg?
__________________
Pozdrav, Marijachi
Marijachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 00:56   #40
Quote:
Sabaa kaže: Pogledaj post
Kao totalno amaterski zaljubljenik u kavu samo sam dosla pohvaliti temu.
Za sada se drzim kuhanja u moki, to mi je najdraze, ali imam zelju sve probati.

Posebno cijenim preporuke kava dostupnih u Zagrebu, s naglaskom na Arabicu, Robusta mi ne sjeda nikako.
Hvala, drago mi je upoznat nove ljubitelje, moka je kul ali istrazivaj dalje
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:27.