Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2012., 11:47   #7101
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Bilo je lose vrijeme, pa smo hibernirali. Sad je opet doslo sunce, bar malo

Sto se tice obrta situacija je sljedeca: ako si gradjanin neke od novih zemalja EU za koju jos (privremeno) ne vrijedi sloboda kretanja, onda ne mozes dobiti dozvolu za zivot i rad u Njemackoj, osim ako imas ponudu za posao i to za posao za koji nema aplikanata koji su njemci ili vec imaju trajni boravak. Jasno? Valjda je, jer je jednostavno.

Workarround: otvoris firmu u maticnoj zemlji, clanici EU (Bugarska, Rumunjska, od 01.07.2013. valjda i Hrvatska). Kao firma imas odmah pravo nuditi svoje proizvode i usluge u cijeloj EU.
Recimo da si vodoinstalater. Umjesto da se zaposlis kod nekog tko treba vodoinstalatera ti otvoris vodoinstalaterski obrt u Hrvatskoj, pa onda s tim koji te kao nije mogao zaposliti jer nemas dozvolu boravka sklopis ugovor da te podugovori za poslove. Dodjes u Njemacku, trazis dozvolu boravka i rada jer trebas tu raditi projekt za svoj vodoinstalaterski obrt koji te iznajmio njemackome. Moraju ti izdati dozvole, inace ih mozes tuziti i dobit ces parnicu na sudu, sa sudskom naredbom da ti se izda dozvole, eventualno i odsteta.
Pije svega hvala vam na odgovoru,vec sam pomislio da su svi neznalice na ovom forumu.

Nadam se da su info.provjerene,i malo sam razocaran,jer sam se nado da bi barem mogo dobit privremeni boravak sa HR-obrtnicom.
A,ovako ako sam vas dobro skuzio, ja sa HR-obrtnicom mogu bit koperant nekom Njemackom obrtu ili firmi.I to ako niko od Njemackih ili starih clanica EU nezeli radit taj poso.

Jer netreba zaboravit da samo 6 mj.nakon sto bi HR trebali uc u EU da Bugarima i Rumunjima istice onih famoznih maximalnih 7 god. zabrane slobodnog kretanja i rada u EU.
Tako da ce za nas HR ostat samo kosti

Jedino sto mi nije jasno,dali bi mi imali isti status sa HR obrtom i firmom?
REGII is offline  
Old 11.11.2012., 12:36   #7102
Quote:
mojca1 kaže: Pogledaj post
trustno gdje si otišao,kako,dali si imao koga za pomoć ili na sljepo.Početkom prvog krečem u avanturu sa mužem na slijepo u potrazi za poslom bez ičije pomoći,a svi oko nas nas smatraju ludim frikovima jer je kao nemoguće uspjeti bilo gdje u svijetu i da svi idu samo na sigurno,no mi ne možemo na sigurno jer nemamo nikog tko bi nam pružio sigurno.
Pa sad vrlo je malo ljudi uspjelo otić de facto bez ičije pomoći, NA SLIJEPO!

Nije nemoguće, ali je nateži način s vrlo malo šansi za uspjeh!

Odlazak u inozemstvo na rad i život zahtijeva vrlo pomno planiranje, informiranje o mogućnostima ostvarivanja prava boravka i rada u dotičnoj državi, i dosta "materijalnih sredstava u pričuvi" ....

Ima ljudi koji su uz svesrdnu pomoć "obitelji i poznanika" ipak bez pripreme doživjeli fijasko....

U tijeku svog rada s izbjeglicama za trajanja "novih balkanskih ratova" vidio sam svašta što se događalo i onima koji su imali "tetke, stričeve, da čak i braću" već etablirane u Njemačkoj, pa po onoj narodnoj "svakog gosta 3 dana dosta" kad bi to postalo "opterećenje" brzo ih ekspeditirali u ruke karitativnih organizacija ili što je u Njemačkoj bila klasika "tražioce azila"!

Posebna sorta su bili oni koji danas imaju dvojno državljanstvo, jer kad je Njemačka počela vraćat Hrvate nazad, brže su bolje onda vadili putovnice BiH jer eto oni su imali pravo i dalje ostat ....do daljnjega!

Snalazili su se ljudi na razne načine, oni koji bi uspjeli ostat dulje....na "DULDUNG" koji je bio to što i sama riječ kaže_ TRPLJENJE! U rijetkim je slučajvima DULDUNG značio i dobijanje radne dozvole za boravka u Njemačkoj,

procedura je bila ugavnom ista....

1. Dolazak kod rodbine.....mjesec, dva , tri ...neki samo 7 dana ....dok rodbina ne popizdi .....

2. nakon što ih rodbina "definitivno želi maknut s grbače" slijedi javljanje organima i naravno .....ZAHTJEV ZA AZIL!!!! ( što je definitivno bila greška iz razloga što su SVI TAKVI ZAHTJEVI BIVALI ODBIJENI kao neosnovani i riješenje povratku u matičnu državu ČIM SE SMIRE RATNI SUKOBI!

No privremeno su bili "zbrinuti" u ustanovama za prihvat azilanata....obično ili neko "kontejnersko naselje" ili stare NATO kasarne, napuštene i derutne gradske zgrade....djelomično pod skrbi karitativnih organizacija ( zajednička kuhinja itd) i nekim sitnim džeparcem......

3. ljudi bi tada nastojali nekako legalizirat svoj status ( što DULDUNG definitivno nije) stanovali tu gdje su ih smjestili ..dobivali neku crkavicu i radili na crno ( dok ih ne uhvate) i spremali za eventualni povratak

Neki su uspjeli dobit radnu dozvolu i odselili bi u neki unajmljeni stan, djeca su pohađala škole ( iako kao azilanti ili izbjeglice na duldung to nisu morali niti imali pravo) ..no imali su ono što su pametni znali iskoristiti...podršku NGO udruga ...

Pa je tako mnogo vrlo mnogo njih iz BiH uspjelo iz Njemačke preko velike bare u Kanadu i SAD....Arizona je puna tih bivših izbjeglica iz Njemačke ...kao i Toronto i Montreal, Vancuver....dosta je toga ilegalno prešlo u Dansku i na čuđenje svih USPJELO I OSTAT TAMO ....čak do Švedske gdje su bivali "getoizirani" van gradskih naselja....Neki su otkrili GB, u koju se nije lako moglo ilegalno, ali je njihova procedura za azil bila manje restriktivna od one Njemačke i ostalih EU članica....pa su dok nije bilo viza za HR putovnice na jednu putovnicu prelazile čitave horde ....trgovina lažnim HR putovnicama je bila na vrhuncu dok nije uveden vizni režim!

E sada da se vratim na one koji su otišli u Kanadu ili SAD ..preko crkvenih organizacija koje su brinule i o izbjeglicama ....

Takva organizacija bi nalazila "garante" u tim zemljama, koji bi preuzeli garancije i prvi smještaj "kandidata" za odlazak ....šanse za uspjeh su imali naravno "mlade obitelji s djecom" i kvalifikacijama tada potrebite u tim zemljama što je bila i garancija da će ubrzo tamo imat svoj posao i uredan život!

Osobno znam neke od njih koje sam zbrinjavao nakon što bi postavili zahtjev za azil ....jedna je obitelj iako je imala i legalni status u Njemačkoj otišla u Kanadu ....( inaće Srbi iz Sarajeva) on VKV Kuhar, i ubrzo su se snašli tamo ....pa za njima i dalja njihova rodbina koja je još bila na DULDUNG u Njemačkoj...sestrična .....i brat mu koji je bio vozač....jedne znam koji su preko caritasa otišli u ARIZONU


Jedan moj poznanik a mogu reč i prijatelj koji je u Hrvatskoj ovih dana očekuje "startni pucanj" za odlazak u Kanadu, naravno LEGALNI i prošao je proceduru ( informirao se ) i na našem vozačkom forumu je detaljno opisao NAČIN na koji ide ( forum hrvatski-truckstop.com) ...uglavnom preko forumskog poznanstva jednog kolege vozača u KANADI koji je tamo došao preko caritativne organizacije kao izbjeglica i danas je svoj gazda sa više kamiona, uspio je naći "garanta" ....našao je firmu koja će ga zaposlit.....prošao sve uvjete ....i to je to!!!!

Odlazak na slijepo je po meni ČISTA LUTRIJA i neozbiljan korak!
Financijski izdatak nije mali jer postavljaju je se prva pitanja osnova za život

1. Gdje i koji smještaj?
2. Prehrana ?
3. Posao? Koji su uvjeti da bi dotična država dala pravo na boravak i rad?
4. hoću li za "ulaznu vizu" koja je preduvjet MORAT u domovinu? I koliko traje postupak onda????
5. Hoće li poslodavac ako procedura traje više mjeseci istrajat baš na tome da mene zaposli ili će uzet nekoga koga mu u međuvremenu njihov zavod za zapošljavanje ponudi????

U današnje vrijeme i retriktivnu politiku EU država takav je način odlaska prije osuđen na propast nego na uspjeh! Bez obzira na stručne kvalifikacije i profesionalni profil!

Pametni ljudi se prije u domovini obilato i ciljano informiraju, pogledaju uvjete koje moraju ispuniti da bi u dotičnoj državi dobili boravak i posao, spremaju neku zalihu financijskih sredstava i TRAŽE ONDA TKO ĆE BAŠ NJIH U REDOVITOJ PROCEDURI ZAPOSLIT i riješit "administraciju" države!

Izuzetaka uvijek ima....i mnogo sreće....ali baš NA SLIJEPO je "prejaki DUHAN" za popušit!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 11.11.2012., 13:07   #7103
Quote:
REGII kaže: Pogledaj post
Pije svega hvala vam na odgovoru,vec sam pomislio da su svi neznalice na ovom forumu.
Prije svega nisu neznalice na ovom forumu, već je na tvoje upite baš u ovom topicu dano već bezbroj odgovora i to kvalitetnih i detaljnih! Svakih par dana nekome odgovarat na ono što je već barem 5 puta odgovoreno nije više zabava nikome!

Quote:
REGII kaže: Pogledaj post
Nadam se da su info.provjerene,i malo sam razocaran,jer sam se nado da bi barem mogo dobit privremeni boravak sa HR-obrtnicom.
A,ovako ako sam vas dobro skuzio, ja sa HR-obrtnicom mogu bit koperant nekom Njemackom obrtu ili firmi.I to ako niko od Njemackih ili starih clanica EU nezeli radit taj poso.
Krivo zaključivanje, vjerojatno zato što se ne uklapa u vlastito viđenje problema, ili stoga što su vlastite predođbe drugačije od onih ostvarivih!

Ulaskom u EU za hrvatske građane neće u svim članicama biti moguće slobodno kretanje "radne snage" boravka i rada, kao što je to pravilo za EU građane. Pristupni pregovori predviđaju mogućnost ograničenja od strane svake pojedine EU članice a na njima je da se do pristupa Hrvatske o tome IZJASNE!!!!

No pošto EU pravila i pristupni pregovori NE MOGU ograničavat slobodu trgovine, prometa roba i usluga na nivou PRAVNIH SUBJEKATA, ( čitaj firmi) tako već danas jedan rumunjski obrtnik, zanatlija itd IMA PRAVO ponuditi svoje usluge na teritoriji EU država!

Što će reč..da karikiram i okvirno predočim....

Jedan građevinski poduzetnik, sa regisitriranom firmom, može ponuditi svoje usluge građenja objekata u svakoj EU članici, i to mu se NESMIJE ODBITI...
npr. poduzetni nađe investitora ( ili građanina) koji želi sagradit obiteljsku kuću.....za to angažira ugovorom tog poduzetnika sa registriranom firmom iz Hrvatske....naravno da je arhitekt predvidio u svom planu koliko traje izgradnja jedne kuće ....mjesec, dva , tri ....na ta 3 mjeseca poduzetnik iz HR može doć sa svojom ekipom zidara, armirača, i kaj ti ja znam i izgradit tu kuću!!!!
naravno da za to mora u toj državi prijavit nadležnim organima da on sa svojim radnicima dolazi tu i tu ....na toliko i toliko i dobit će dozvolu ( jer je ne mogu odbiti) u kojoj je navedeno ...Pero Petrić vlasnik obrta, i njegova ekipa u kojoj su
Mirko Mirković -zidar
Jura Jurić - parketar
Mato Matić- estrih polagać----

grade kuću po ugovoru Fritza Ferdinanda iz Frankfurta....u trajanju 3 mjeseca ....

Ili situacija koja je dovela do akcije njemačke carine, državnog odvjetništva itd...

Tvrtka Kaufland je raspisala natječaj za obavljanje poslova skladištenja i komisioniranja 200.000 paleta u razdoblju od 1.01.2012 - 1.06.2012....i taj je posao dobila tvrtka uslužnih djelatnosti Romea Romiča iz BUKUREŠTA ....ili GEZE Mađaroša iz Budimpešte.....

Tvrtka Geze Mađaroša za obavit taj posao treba 250 radnika koji su u radnom odnosu s tvrtkom Geze Mađaroša....i odlaze na tih 6 mjeseci u Heilbronn gdje je skladište Kauflanda i rade u tom skladištu!!!!! Imena su navedena i izdana je dozvola .....Geza Mađaroš je unajmio 40 stanova na 6 mjeseci, potrpao svoje radnike po 6-8 osoba u takav stan, ima kombi ili autobus kojim ih vozi na posao....sve 5!!!!

No Kaufland i tvrtka Geze Mađaroša su zaboravili da MORAJU TE RADNIKE PLATITI 7,86€ po satu MINIMALNO! Najnovije 8,12€ po satu ....za poslove gdje ne treba vrijeme priučavanja, a viličariste najmanje 9,50€ ....Geza Mađaroš je radnike plaćao 4,50€ po satu ....Kauflandu je fakturirao 20€ po satu i radniku ....što je Kauflandu bilo jeftinije nego da uzme radnike preko njemačke firme za unajmljivanje radnika jer njemačka bi uzela poštivajuć minimalnu nadnicu 28€ po satu i radniku od Kauflanda! .....

Pljuc .....racija u Kauflandu, carina kao izvršni organ poreznih organa, DO ...policija ....radnici doma...Kauflandu kazna, GEZI kazna! Posao stoji!

Konzekvenca ....Kaufland uzima preko noći radnike iz Poljske preko njemačke Zeitarbeit firme....taj radnik dobija tih 8€ ....firma fakturira Kauflandu 28€ po satu i to je to!

Quote:
REGII kaže: Pogledaj post
Jer netreba zaboravit da samo 6 mj.nakon sto bi HR trebali uc u EU da Bugarima i Rumunjima istice onih famoznih maximalnih 7 god. zabrane slobodnog kretanja i rada u EU.
Tako da ce za nas HR ostat samo kosti

Jedino sto mi nije jasno,dali bi mi imali isti status sa HR obrtom i firmom?
Njemčak je već sada puna Bugara i Rumunja koji su već preplavili tržište rada i srušili ionako niske satnice u tom sektoru!

Ovdje u mom kraju gdje je sve puno prehrambene industrije koja radi većinom za sve te "diskontere" na pakiranju i komisioniranju imaš možda na 300 ljudi jednog koji govori njemački...ostalo su ili samo poljaci ili mađari ili rumunji!!!!!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 11.11.2012., 14:20   #7104
Prijevoz Muenchen-Zagreb 16.11. u 17.00 sati

Kako se vidi iz naslova, putujem za Zagreb 16.11. u 17.00 sati iz Muenchena. Ukoliko ima zainteresiranih neka se jave na: 0151 / 6303 6616 ili 00385 91 / 221 5556, radi detaljnog dogovora...
Lijep pozdrav, Ljubas.
ljubas is offline  
Old 11.11.2012., 14:47   #7105
Pozdrav,

znate li mozda na kojim bankomatima dizati novce u Minhenu, ako imam devizni racun otvoren u PBZ banci?
Rekli su mi da moram pronac bankomat sa logom Intesa Sanpaolo grupe, ali se uopce ne snalazim oko toga.
Ako itko zna, molila bih da mi da savjet,

Hvala
Asli29 is offline  
Old 11.11.2012., 17:22   #7106
Quote:
Asli29 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

znate li mozda na kojim bankomatima dizati novce u Minhenu, ako imam devizni racun otvoren u PBZ banci?
Rekli su mi da moram pronac bankomat sa logom Intesa Sanpaolo grupe, ali se uopce ne snalazim oko toga.
Ako itko zna, molila bih da mi da savjet,

Hvala
Intesa Sanpaolo nema podružnicu u Njemačkoj tako da nećeš pronaći te bankomate.
Tih problema nema s računima Zagrebačke banke, jer na bankomatima HypoVereinsbank - HVB dižeš novce bez provizije ukoliko se radi o deviznom računu. Ako imaš kunski račun, uzme ti se dio novca zbog pretvorbe u euro.
Prebaciš si novce s PBZ računa na neki drugi (Zagrebačke banke), a nije ni loše otvoriti račun u Njemačkoj. Mnoge tvrtke traže od zaposlenika upravo njemačke račune, tj. samo na njih žele uplaćivati plaće.
juicehead is offline  
Old 12.11.2012., 11:59   #7107
Quote:
juicehead kaže: Pogledaj post
Intesa Sanpaolo nema podružnicu u Njemačkoj tako da nećeš pronaći te bankomate.
Tih problema nema s računima Zagrebačke banke, jer na bankomatima HypoVereinsbank - HVB dižeš novce bez provizije ukoliko se radi o deviznom računu. Ako imaš kunski račun, uzme ti se dio novca zbog pretvorbe u euro.
Prebaciš si novce s PBZ računa na neki drugi (Zagrebačke banke), a nije ni loše otvoriti račun u Njemačkoj. Mnoge tvrtke traže od zaposlenika upravo njemačke račune, tj. samo na njih žele uplaćivati plaće.
Hvala puno na odgovoru. Eto, morat cu podignit novce sa bilo kojeg bankomata onda. Nadam se da provizija nije prevelika.
U PBZ banci sam rekla da otvaram devizni racun koji mi treba za koristenje dok sam u Njemackoj, rekla je da nema problema i da samo moram pronaci bankomat Intesa grupe. Dobro, sta je tu je, sad je tako kako je.

Hvala ti
Asli29 is offline  
Old 12.11.2012., 15:20   #7108
Imam par pitanja. Prije mjesec dana odlucila se preselit kod dragog u Njemacku, tocnije Munster. Posto mi njemacki jezik trenutno zvuci jednako kao i kineski, dakle ne razumijem nista, da li netko zna mozda gdje bi u Munsteru mogla upisat neki tecaj? I dok se ne uhodam u to sve, da li zna netko mozda stranicu gdje bi mogla pogledat za poslove koji ne zahtjevaju znanje njemackog, ili jos bolje da li zna nekoga da trazi? Ciscenje, pospremanje, radila bi bilo sto. Znam da su sanse male, ali opet, u nadi je spas.
bast123 is offline  
Old 12.11.2012., 16:51   #7109
Quote:
bast123 kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja. Prije mjesec dana odlucila se preselit kod dragog u Njemacku, tocnije Munster. Posto mi njemacki jezik trenutno
Munster ili Münster/Westfalen?



Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 12.11.2012., 18:00   #7110
Quote:
bast123 kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja. Prije mjesec dana odlucila se preselit kod dragog u Njemacku, tocnije Munster. Posto mi njemacki jezik trenutno zvuci jednako kao i kineski, dakle ne razumijem nista, da li netko zna mozda gdje bi u Munsteru mogla upisat neki tecaj? I dok se ne uhodam u to sve, da li zna netko mozda stranicu gdje bi mogla pogledat za poslove koji ne zahtjevaju znanje njemackog, ili jos bolje da li zna nekoga da trazi? Ciscenje, pospremanje, radila bi bilo sto. Znam da su sanse male, ali opet, u nadi je spas.
Ako je Münster, to je veoma lip grad!
I imas u skoro svim krajevima VHS = Volkshochschule (u privodu Narodnavisaskola) to ti je ono da se malo mozes jednostalno i poprilicno jeftino nadoucavati! (kursovi za njemacki a strance su pogotov jeftini valjda ces vise platiti za Bus tamo neko za ucenje"
Taj Kurs se pretezno zove "Deutsch als Fremdsprache" i evo tu
http://vhs.muenster.de/
ili tu ga imas http://vhs.muenster.de/documents/500...2_2013_web.pdf od stranice 93!
preporucila bi ti da ako nemas posao a valjda ga neces odmah imati ili moci raditi da uzmes onaj svakodnevni i da nastavis odmah s drugim kada zavrsis prvi.
Te bi bilo mozda pametno da otides sa dragim ponekad vanka s nekim njemackoim kolegama, to znaci da malo izbjegnes HR ili YU sredinu dok ne naucis malo bolje njemacki! lipoje u drustvu osoba koje dobro razumis ali ipak ces u drustvu "tudeg jezika" vise nauciti!
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 12.11.2012., 18:05   #7111
Quote:
Asli29 kaže: Pogledaj post
Hvala puno na odgovoru. Eto, morat cu podignit novce sa bilo kojeg bankomata onda. Nadam se da provizija nije prevelika.
U PBZ banci sam rekla da otvaram devizni racun koji mi treba za koristenje dok sam u Njemackoj, rekla je da nema problema i da samo moram pronaci bankomat Intesa grupe. Dobro, sta je tu je, sad je tako kako je.

Hvala ti
Nema na čemu .
Inače, provizija ti iznosi 20,00 kn+0,4% od iznosa koji podižeš. Bio sam i ja u sličnim "nevoljama" pa znam.
juicehead is offline  
Old 12.11.2012., 22:33   #7112
Koju banku i koju karticu bi predložili za plaćanje u dučanima (npr. saturn, penny, H&M) i online trgovinu?
SlaveLabor is offline  
Old 13.11.2012., 01:46   #7113
Quote:
SlaveLabor kaže: Pogledaj post
Koju banku i koju karticu bi predložili za plaćanje u dučanima (npr. saturn, penny, H&M) i online trgovinu?
saturn i penny samo primaju Girokartice znaci Maestro ili takozvane EC kartice.
Te kartice ti primaju vise manje svi ducani.

Robne kuce (osim evo saturn i mediamarkt kojima valjda nije potrebno) inace primaju sve poznate kartice:
AMEX (american Express) Eurocard (Mastercard) i Visa!

Eurocard i Visa se prima najvise, Amex malo manje a Dinners jos manje.
Ponekad ima ali i ducane koji primaju samo jednu ili 2 od navedenih.

A banku biraj najbolje po tome, koja ima blizu tvog stana i u gradu Bankomate.
Inace ti nema ovdje to placanje sa karticom na rate itd. i ako imas Tu Maestrokartice nitko vise ne gleda od koje Banke je.
I u ducanu imas samo 1 ili 2 terminala za kartice a ne ka u HR 5-6!
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 13.11.2012., 11:16   #7114
...a imaš i internet, programčiće na internetu za učenje njemačkog, a ja npr. na smartphone-u imam i program busuu na kojem učim malo njemački dok čekam nešto i sl.
anjabooklover is offline  
Old 13.11.2012., 12:22   #7115
Hvala na odgovoru.
Mislim da cu uzeti Sparkasse Girokonto. Nije mi bitno placanje na rate nego da ne nosim stalno gotovinu sa sobom i skupljam sitnis
SlaveLabor is offline  
Old 13.11.2012., 13:40   #7116
vezano za obracun poreza, da li stranci moraju da placaju pflege, arbeitslosen itd osiguranja, zdravstveno penziono itd ili dobijemo lovu na ruke pa uplacujem ako hocu i u hrvatskoj recimo ?
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 13.11.2012., 14:13   #7117
Quote:
SlaveLabor kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.
Mislim da cu uzeti Sparkasse Girokonto. Nije mi bitno placanje na rate nego da ne nosim stalno gotovinu sa sobom i skupljam sitnis
Znaci Maestro ili EC Kartica.
Imas jos ukljuceno dosta puta Geldkartechip pa mozes staviti i jos novaca na Chip, pa to ti je ono dobro za placanje parkiranja ili neki sitnica. Ali tu ti je dosta imati uvik 20 Euro na tome.
A evo ne trebas ni uvik blizu imati Bankomat jer evo u bilo kojoj Banci da jesi sa ton karticon mozes dignuti u REWE i Penny Samoposlugama do 200 Eura ako kupis kod njih za vise od 20 Eura!
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 13.11.2012., 16:23   #7118
Moraš plaćat! Oduzima se već od brutta na obračunu plaće,
a jedino što ne moraš plaćat je crkveni porez....ali za to moras istupit iz crkve a praksa rimo-katoličke jeste da onda obavijesti crkvu u domovini....pa nemaš pravo na npr. krštenje djece, vrtiće koje vodi i financira crkva..vjenčanje itd....
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 13.11.2012., 17:23   #7119
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Moraš plaćat! Oduzima se već od brutta na obračunu plaće,
a jedino što ne moraš plaćat je crkveni porez....ali za to moras istupit iz crkve a praksa rimo-katoličke jeste da onda obavijesti crkvu u domovini....pa nemaš pravo na npr. krštenje djece, vrtiće koje vodi i financira crkva..vjenčanje itd....
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
hvala. nemaju oni koga obavijestit, nisam uzivotu bio u crkvi

jos jedno pitanje, kod nas je iznos dnevnice vise manje reguliran i unutar hrvatske dodje nekakvih 170 kuna dnevno a vanka varira od 25-30 do 60-70 eura, zavisno od firme i zemlje u koju se putuje. zanima me da li postoji nesto slicno u njemackoj, znaci ako radim za njemacku firmu u njemackoj koja me salje na teren, specificno za IT sektor recimo, koliko bi bila njihova dnevnica, onako nekakav minimum ?
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 13.11.2012., 18:25   #7120
Radna viza - Njemacka

Quote:
sunčica123 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, nisam sigurna da li sam na dobrom mjestu ali... zanima me da li netko ima slicno iskustvo - dobila sam ponudu za rad u njemackoj, predala sam sve potrebne papire u njemacko veleposlanstvo u zagrebu i receno mi je da ce proces trajati 6-8 tjedana i da odluku o radnoj dozvoli donosi ured za strance u Minhenu. S obzirom da je proslo vise od 8 tjedana, kontaktirala sam veleposlanstvo i oni ne daju nikakve informacije, samo kazu da budem strpljiva i da je sve jos na uredu za strance u njemackoj. Firma je kotaktirala i taj ured i receno im je da se proces na moze ubrzati i da ce bit gotovo kad bude. Sada, proslo je 10 tjedana otkako sam predala zahtjev i cinjenica da ne mogu dobiti nikakvu informaciju sta se dogadja sa mojim slucajem je zbilja frustrirajuca... Da li se nekome desilo nesto slicno i koje su mi opcije, da li mogu poduzeti ista da se proces ubrza: do sada sam probala sa veleposlanstvom i firma je kontaktirala u ured za strance, sta mi preostaje...? Hvala svima!

Danas sam ponovno zvala veleposlanstvo i nikakve nove informacije, zena mi je odrzala predavanje da se strpim i da cekam i da to sto procedura traje dulje nego su mi prvo rekli nije njen problem... Pitala sam u firmi da ponvno zovu ured za strance, ali sam bas sva beznadna oko ove situacije... Da li netko ima ikakav savjet? Stvarno sam ocajna....
sunčica123 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:19.