Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2016., 15:05   #2581
Quote:
artard kaže: Pogledaj post
SD koji je upscale-an na HD je uočljiv sa kilometra. Ako uzmeš PAL kao SD source, onda ti fali 80% svakog frejma. Nemoguće je izgenerirati toliki dio slike a da to nije vidljivo.

Boldano jednostavno nije istina. Ako si izgenerirao 75% svakog frejma, onda je razlika itekako vidljiva. Želiš li to priznati, ili ne, to je već druga tema.

Uzmi native UHD materijal, napravi downscale na HD, i zatim taj HD opet upscale-aj na UDH i usporedi sa originalom. Možeš istu stvar napraviti sa HD/SD materijalom. Ako zaista ne vidiš razliku, imaš iznimno loš TV uređaj, ili moraš provjeriti vid.

Uostalom kada razlika ne bi bila vidljiva, prvi bi broadcasteri ostavili sve u SD-u i jednostavno radili upscale po potrebi (HD, UHD, itd...)
Promašio si ceo fudbal...govorim o uspcaleu s SD na FHD vs upsclaeu sa SD na UHD direktno iz emitiranja, nikakvi višestruki up-downscaleovi kakve predlažeš...dakle, da ponovim, ne zanima me da li je broadcaster capturirao u UHD pa skalirao na FHD za emitiranje pa je to TV opet vratio na UHD...mene zanima usporedba scalinga emitiranog signala a ne cijeli pipeline od kamere do TV-a...

hvala na pitanju, moj UHD TV je jako dobar i kad ga gledam s 1/2 m ne moram provjeravati vid sve i da sam skoro slijep...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 15:17   #2582
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Promašio si ceo fudbal...govorim o uspcaleu s SD na FHD vs upsclaeu sa SD na UHD direktno iz emitiranja, nikakvi višestruki up-downscaleovi kakve predlažeš...dakle, da ponovim, ne zanima me da li je broadcaster capturirao u UHD pa skalirao na FHD za emitiranje pa je to TV opet vratio na UHD...mene zanima usporedba scalinga emitiranog signala a ne cijeli pipeline od kamere do TV-a...

hvala na pitanju, moj UHD TV je jako dobar i kad ga gledam s 1/2 m ne moram provjeravati vid sve i da sam skoro slijep...
http://www.sid.org/Portals/5/pdf/Kog...ity_DW2013.pdf

Vrlo zanimljiva analiza!
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 15:54   #2583
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Promašio si ceo fudbal...govorim o uspcaleu s SD na FHD vs upsclaeu sa SD na UHD direktno iz emitiranja, nikakvi višestruki up-downscaleovi kakve predlažeš...dakle, da ponovim, ne zanima me da li je broadcaster capturirao u UHD pa skalirao na FHD za emitiranje pa je to TV opet vratio na UHD...mene zanima usporedba scalinga emitiranog signala a ne cijeli pipeline od kamere do TV-a...

hvala na pitanju, moj UHD TV je jako dobar i kad ga gledam s 1/2 m ne moram provjeravati vid sve i da sam skoro slijep...
Nisam ja promašio ništa, nego tebi nije jasna tema.

@krekre, vidi se da si danas počeo guglati tematiku, pomiješao si gomilu stvari koje nemaju veze sa upscalingom, pa stoga smanji trollanje....

Zadnje uređivanje Tiki : 29.06.2016. at 16:58. Reason: dupli post
artard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 01:19   #2584
Quote:
artard kaže: Pogledaj post
Nisam ja promašio ništa, nego tebi nije jasna tema.

@krekre, vidi se da si danas počeo guglati tematiku, pomiješao si gomilu stvari koje nemaju veze sa upscalingom, pa stoga smanji trollanje....
Savladaću ja to nemaš brige!

Ali jedna je činjenica onoga što fali u datoteci koja je komprimirana nikakav algoritam vratiti neće!
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 08:57   #2585
Quote:
krekre kaže: Pogledaj post
Savladaću ja to nemaš brige!

Ali jedna je činjenica onoga što fali u datoteci koja je komprimirana nikakav algoritam vratiti neće!
Lossy kompresija je takva, i to nitko ne dovodi u pitanje. Uz odgovarajući bitrate su rezultati dobri.

Skaliranje nema veze sa kompresijom, jer skalirati možeš samo dekomprimirani frame.
artard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 09:11   #2586
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Zamućenje pokreta scroll texta nije do emitiranja nego do TV-a...jesi stavio sav procesing na maximum, moglo bi pomoći (al i odmoći kod filmova)
Može biti i do emitiranja ukoliko play-out nema subpixel positioning. U tom slučaju native rezolucija nije kvalitetna, a upscalingom još samo uvećaš originalno s*anje.
artard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 12:22   #2587
@artard: ako se scroll ne pomice za cjelobrojni broj pixela po frameu moze doci do "plutanja" ili plesanja rubova slova, ali mislim ne do tolikog zamucenja jer sam pretpostavio da se misli na LCD motion blur ...

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 6030X using Tapatalk
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 17:34   #2588
Jeli može laičko objašnjenje zašto HTV ne može uskladiti ton i sliku na HRT2HD kanalu? Vidi se i čuje i na nogometu( Euro),a na tenisu ( Wimbledon) je više nego očigledno i jako iritantno. Jeli moguće da se to ne može namjestiti? Na SD kanalu je OK, ali ''luđe'' je da na Sport Klub HD isti prijenos iz Wimbledona ide sve OK. Nije mi jasno da nitko ne primječuje tj. da nikome ne smeta kad čujemo svaki udarac loptice ranije, svaki uzvik aut ranije itd...
stipest is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 19:01   #2589
A valjda problem s miksanjem komentatora i IT tona, ako je komentator "na licu mjesta"...to su dvije su trase, jedna je izvorna slika/zvuk, a komentator je na drugoj trasi, i jedna mora čekati drugu...prestao sam pratiti u našem HD-u jer mi je kompresija preočigledna , jesu li komentatori "tamo" ili u ZG????
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 00:06   #2590
Komentatori su u ZG i na HTV-u i na SK. Oba imaju SD i HD prijenos.Sve je isto samo na HTV-u na HD ne valja ton. Govorim o prijenosu iz Wimbledona.
stipest is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 09:07   #2591
Bok svima,

Kako vam se čini HTV2 HD sada kada smo imali priliku vidjeti (barem 3) izvora:

Nogomet (Euro 2016)
Tenis (Wimbledon)
Atletika
HasoMujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 13:28   #2592
Quote:
HasoMujo kaže: Pogledaj post
Bok svima,

Kako vam se čini HTV2 HD sada kada smo imali priliku vidjeti (barem 3) izvora:

Nogomet (Euro 2016)
Tenis (Wimbledon)
Atletika
Problem sa usklađivanjem tona i slike postoji na sva tri !
Na tenisu pogotovo, jer je najbrži sport.
stipest is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 16:19   #2593
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
A valjda problem s miksanjem komentatora i IT tona, ako je komentator "na licu mjesta"...to su dvije su trase, jedna je izvorna slika/zvuk, a komentator je na drugoj trasi, i jedna mora čekati drugu...prestao sam pratiti u našem HD-u jer mi je kompresija preočigledna , jesu li komentatori "tamo" ili u ZG????
Čak i nije toliki problem u komentatorima, iako je i to, ali gori je sami zvuk sa terena. U dužim teniskim izmjenama se čuje nesklad zvuka i udaraca , pogotovo je iritantno da se čuje uzvik aut od suca sa terena prije nego je loptica sletjela na zemlju. Ako nekome nije jasno očemu pričam , sad je idealno za usporediti za vrijeme prijenosa Wimbledona, jer kad se prebacite na SD HRT 2 i pojačate ton točno se čuje o čemu se radi. Kod ostalih sportova( nogomet,atletika), to nije toliko primjetno, jer su sporiji. Iako se zna desiti da komentator sa Eura vikne gol prije nego ga mi vidimo.
stipest is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 16:37   #2594
Quote:
stipest kaže: Pogledaj post
Čak i nije toliki problem u komentatorima, iako je i to, ali gori je sami zvuk sa terena. U dužim teniskim izmjenama se čuje nesklad zvuka i udaraca , pogotovo je iritantno da se čuje uzvik aut od suca sa terena prije nego je loptica sletjela na zemlju. Ako nekome nije jasno očemu pričam , sad je idealno za usporediti za vrijeme prijenosa Wimbledona, jer kad se prebacite na SD HRT 2 i pojačate ton točno se čuje o čemu se radi. Kod ostalih sportova( nogomet,atletika), to nije toliko primjetno, jer su sporiji. Iako se zna desiti da komentator sa Eura vikne gol prije nego ga mi vidimo.
Koji je problem tehničarima na HRT ubaciti par desetinki sekunde kašnjenja u tonski dio signala? Nemam video receiver, ali me zanima ima li mogućnosti da se tako nešto podesi na njemu što se tiče tonskog dijela signala?
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 17:16   #2595
Quote:
stipest kaže: Pogledaj post
Jeli može laičko objašnjenje zašto HTV ne može uskladiti ton i sliku na HRT2HD kanalu? Vidi se i čuje i na nogometu( Euro),a na tenisu ( Wimbledon) je više nego očigledno i jako iritantno. Jeli moguće da se to ne može namjestiti? Na SD kanalu je OK, ali ''luđe'' je da na Sport Klub HD isti prijenos iz Wimbledona ide sve OK. Nije mi jasno da nitko ne primječuje tj. da nikome ne smeta kad čujemo svaki udarac loptice ranije, svaki uzvik aut ranije itd...
Isti live koji dolazi (recimo sa Wimbledona) dolazi svima koji su platili prava i on je definitivno u syncu, ali očito HRT u svom workflowu negdje kreira drift koji na kraju izađe van. Iako bi taj dolazni signal trebao biti samo propušten sa nakeljenim logom. Možda prastara i primitivna HRT oprema sjebe stvar, a možda tehničar koji radi tamo ne zna raditi sa opremom koju ima (bilo je toga i prije).
artard is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 17:38   #2596
Quote:
stipest kaže: Pogledaj post
Iako se zna desiti da komentator sa Eura vikne gol prije nego ga mi vidimo.
Slicna stvar i kod mene, nedaleko mene (cca 50 m) kod gledanja utakmica decki ispred jednog kafica izbace TV van i poslazu stolice, e sad kad oni zagalame ja znam da se upravo na terenu nesto dogodilo i za par sekundi na svom TV-u vidim da je jedna od ekipa zabila gol.
Evo sto ti je kasnjenje.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 20:14   #2597
Quote:
krekre kaže: Pogledaj post
Koji je problem tehničarima na HRT ubaciti par desetinki sekunde kašnjenja u tonski dio signala? Nemam video receiver, ali me zanima ima li mogućnosti da se tako nešto podesi na njemu što se tiče tonskog dijela signala?
Znam da imaju delay mašine i da su ih koristili dok sam bio tamo prošlog desetljeća...kak su valjda sad počeli sve pretumbavati, valjda se te mašine više ne mogu upogoniti u novi produkcijski lanac...

@Cilim: ne govorimo o tom kašnjenju
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2016., 00:20   #2598
Ono sto sam primjetio, a to je bilo dok sam gledao finale zena, nije se radilo o odgodi slike za zvukom, vec se radilo o dva audio signala (barem kod mene). Jedan je bio nesto raniji (ispod sekunde, mozda 0,6 sekundi), a drugi tisi je isao taman kada je trebao ici. Neobicno.
__________________
Nema milion istina, ali ima milion tumacenja iste...
Ashton66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2016., 06:44   #2599
Kaj se tiče kašnjenja ima to veze i sa TV-om...
Barem onoga kad kasni i zvuk i slika istovremeno, primjetim to doma di Panasonic, Philips, Samsung, LG nemaju istovremeno sliku/zvuk na istom kanalu,
svaki od svakog imaju pomak od nekih sekundu, ono čuješ jeku kad su na istom kanalu u različitim prostorijama...a na istoj su anteni, istom kanalu i na istom muxu...

a i najbolja fora mi je bila sad na moru u bircu di TV unutra kasni dobrih 3-4 sekunde u odnosu na onaj vani i to iako su jedan i drugi na HRT HD-u...
Ovi na terasi viču gol, a ovi unutra zbunjeno gledaju
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2016., 13:36   #2600
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
a i najbolja fora mi je bila sad na moru u bircu di TV unutra kasni dobrih 3-4 sekunde u odnosu na onaj vani i to iako su jedan i drugi na HRT HD-u...
Ovi na terasi viču gol, a ovi unutra zbunjeno gledaju
Malo mi je to čudno. Možda nije isti signal HRT HD-a. Na jednom B-net, na drugome dvb-t ili maxTV.
stipest is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:05.