Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2008., 19:54   #201
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Nadam se da si pogrijesio u tipkanju. Ahmici na putu izmedju Uskoplja i Bugojna?
Bitno je sa vi nigdje jadni nista niste krivi, po vasem.
Pročitaj malo pažljivije. Rekao sam "kao i Ahmići". A Ahmići se nalaze na kominukaciji Vitez - Busovača koja je za planove HVO-a jednako bila značajna.

U istom položaju je bila i Vrbanja i zato je tu izvršen masakr.

Tek nakon toga počinju sukobi.

Dakle, događaji koji su se desili u kratkom vremenskom intervalu se ne mogu posmatrati odvojeno jedni od drugih zato što su povezani istim uzrokom.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 27.01.2008., 20:06   #202
Masakr u Vrbanji.. Hmm jel tu bilo rokanje medju vojskama ili koljcina tipa, Uzdol, Dusine, Ahmici??
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Old 27.01.2008., 21:38   #203
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Masakr u Vrbanji.. Hmm jel tu bilo rokanje medju vojskama ili koljcina tipa, Uzdol, Dusine, Ahmici??
"Rokanje" medzu vojskom je bilo npr u Kalinu kad su one bojovnike pukli PAM-om pa je bjela zastava izvjesena umjesto sahovnice a u Vrbanji je bio masakar. I to masakar koji je trajao nekoliko dana i na vise lokacija u naselju i oko naselja. Vrbanja se nalazi na izlazu iz Bugojna na putu za G. Vakuf i bila je takticki vrlo vazna jer se tuda moglo dovuci pojacanje za HVO Bugojno. Ali je ABIH bila brza od HVO-a, tako da Vilu nisu ni uspjeli da isprazne vec su je digli u vazduh pri povlacenju, a bila je puna ko i sibica. Da su to uspjeli da izvuku prema G. Vakufu mogli su da naoruzaju citavu novi brigadu. A bas to sto se desilo u "Vrbanji " je doprinjelo brzom slomu HVO-a u Bugojnu. Jer kad se proculo sta se dogodilo ( neki su uspjeli da se izvuku uz naselja) ABIH je dobila jos vecu motivaciju a bojovnike, je poslije nekoliko izgubljenih pozicija u gradu zahvatila panika, jer tada niko nije htjeo da ostane i pruza otpor zbog straha od osvete.
hercegponos is offline  
Old 27.01.2008., 22:22   #204
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Pa ste onda vi Hrvate pocistili jel??
Sami Bugojanci skontali... kao da Hrvati iz Bugojna nisu Bugojanci
Koliko ja znam a ti ne, HVO se u srednjoj Bosni uglavnom branio od ataka ABiH i prijateljskih vam mundzosa i dosta dobro obranio.
Mozda tamo gdje se branio, mozda se i odbranio HVO. Tamo gdje su htjeli pljackati, paliti, etnicki cistiti-isti recept kao i u Hercegovini, u sr. bosni su izgubili. Pa ne moze se svugdje prosipati fasizam, majka mu stara, sa ili bez mudzosa. I uostalom, onda ste trebali u sr. bosni se sinhronizirati sa hercegovackim hrvatima. JEsmo mi Bosnjaci merhametli narod i ono volili bi mi da ste sa nama se borili protiv Srba, ali nije niko bio ćorav pa da ne vidi sta ste u Hercegovini radili. A nismo bome ni od tog posla da zatvorimo oči na vase divljanje.
Ti bi u aprilu pobio sav onaj svijet u Ahmicima recimo i onda jos u Vrbanji (inace najbolje dokumentovani masakr iako niko nije jos optuzen), masovno hapsenje po hercegovini je pocelo od februara preko aprila i onda krkanski u julu. I onda kad se ti ljudi puste iz raznoraznih heliodroma i dretelja, desi se Grabovica. 'ebiga. Nasa greska sto nismo taj svijet zastitili jer oni nemaju nikakve veze sa onim sto ste vi radili. Trebalo je pohvatati bugojanske hrvate onako kako su pohvatani sat vremena prije nego sto ce krenuti da izvrsavaju naredbu etnickog ciscenja.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 27.01.2008., 23:33   #205
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
Mozda tamo gdje se branio, mozda se i odbranio HVO. Tamo gdje su htjeli pljackati, paliti, etnicki cistiti-isti recept kao i u Hercegovini, u sr. bosni su izgubili. Pa ne moze se svugdje prosipati fasizam, majka mu stara, sa ili bez mudzosa. I uostalom, onda ste trebali u sr. bosni se sinhronizirati sa hercegovackim hrvatima. JEsmo mi Bosnjaci merhametli narod i ono volili bi mi da ste sa nama se borili protiv Srba, ali nije niko bio ćorav pa da ne vidi sta ste u Hercegovini radili. A nismo bome ni od tog posla da zatvorimo oči na vase divljanje.
Ti bi u aprilu pobio sav onaj svijet u Ahmicima recimo i onda jos u Vrbanji (inace najbolje dokumentovani masakr iako niko nije jos optuzen), masovno hapsenje po hercegovini je pocelo od februara preko aprila i onda krkanski u julu. I onda kad se ti ljudi puste iz raznoraznih heliodroma i dretelja, desi se Grabovica. 'ebiga. Nasa greska sto nismo taj svijet zastitili jer oni nemaju nikakve veze sa onim sto ste vi radili. Trebalo je pohvatati bugojanske hrvate onako kako su pohvatani sat vremena prije nego sto ce krenuti da izvrsavaju naredbu etnickog ciscenja.

To je bio rat, i u ratu nema milosti, tako da se ja ne sablažnjavam nad tim jer je to u ratu normalno. Mi vas u logore vi nas istjerate iz Bugojna, to je sve normalno..

Klanja i etničkog čiščenja je bilo i od ABIH i od HVO-a tako da neznam zašto toliko ponavljanja več poznatog..

meni je žao , kad je več do rata došlo, što borba nije bila fer. ABIH je bila deset puta brojnija, naouružana našim oružjem pa prave borbe nije miti bilo.

Ja svejedno mislim da je ovo samo prvo poluvrijeme, zbog Bošnjačke bahatosti, pa se nadam da čemo u idućem susretu biti učinkovitiji nego sad, ostavit čemo vam makar Sarajevo.
kako kaže stara izjava "milost ne tražimo,niti bi je dali"
STARI GRANIČAR is offline  
Old 28.01.2008., 07:40   #206
Mozda tamo gdje se branio, mozda se i odbranio HVO. Tamo gdje su htjeli pljackati, paliti, etnicki cistiti-isti recept kao i u Hercegovini, u sr. bosni su izgubili. Pa ne moze se svugdje prosipati fasizam, majka mu stara, sa ili bez mudzosa. I uostalom, onda ste trebali u sr. bosni se sinhronizirati sa hercegovackim hrvatima. JEsmo mi Bosnjaci merhametli narod i ono volili bi mi da ste sa nama se borili protiv Srba, ali nije niko bio ćorav pa da ne vidi sta ste u Hercegovini radili. A nismo bome ni od tog posla da zatvorimo oči na vase divljanje.
Ti bi u aprilu pobio sav onaj svijet u Ahmicima recimo i onda jos u Vrbanji (inace najbolje dokumentovani masakr iako niko nije jos optuzen), masovno hapsenje po hercegovini je pocelo od februara preko aprila i onda krkanski u julu. I onda kad se ti ljudi puste iz raznoraznih heliodroma i dretelja, desi se Grabovica. 'ebiga. Nasa greska sto nismo taj svijet zastitili jer oni nemaju nikakve veze sa onim sto ste vi radili. Trebalo je pohvatati bugojanske hrvate onako kako su pohvatani sat vremena prije nego sto ce krenuti da izvrsavaju naredbu etnickog ciscenja.

Slusaj sad ti mene dobro. Ja nikoga ne bih pobio niti klao. Ja nisam pun mrznje i ludila kao oni koji su ti pricali razne price koje ovuda prosipas i koji su ti usadili patolosku mrznju prema svim Hrvatima, razumi to. A vi niste napravili samo Grabovicu (kao eto slucajno), vec i Maljine, Krizancevo selo, Doljane, Trusinu, Uzdol, Buhine kuce... Shvati da ste klali vise od Hrvata, a da ste mogli pocistili bi cijelu srednju Bosnu al malo ste zube polomili, bitno je da kukate i kukate
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Old 28.01.2008., 08:44   #207
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Masakr u Vrbanji.. Hmm jel tu bilo rokanje medju vojskama ili koljcina tipa, Uzdol, Dusine, Ahmici??
Naravno da je bio masakr. Ak u selu strada 45 civila mahom starijih ljudi bez otpora kao i u Ahmićima onda je to masakr. Nakon toga tijela ubijenih su prebačena na druge lokacije i tek nedavno su otkrivena i pokopana, a ni tu još niko nije odgovarao za zločin.

Ne zaboravimo da je to bila glavna iskra sukoba u Bugojnu.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 28.01.2008., 10:51   #208
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Naravno da je bio masakr. Ak u selu strada 45 civila mahom starijih ljudi bez otpora kao i u Ahmićima onda je to masakr. Nakon toga tijela ubijenih su prebačena na druge lokacije i tek nedavno su otkrivena i pokopana, a ni tu još niko nije odgovarao za zločin.

Ne zaboravimo da je to bila glavna iskra sukoba u Bugojnu.
Ja se slažem,a slažeš li se ti za Grabovicu,Križančevo selo ili Buhine kuće?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 28.01.2008., 11:03   #209
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ja se slažem,a slažeš li se ti za Grabovicu,Križančevo selo ili Buhine kuće?
kada je Njemačka poslije drugog sv.rata pacificirana uslijedilo je 60 godišnje pokajanje za svaki i najmanji zločin u ratu

Nakon ovog rata s Bošnjačke strane kajanja nema, naprotiv oni žale što nisu protjerali i ono malo Hrvata u S.Bosni što je ostalo.

Bez katarze naroda (na političkih struktura) nema pomirenja niti suživota, nego samo sjeme sukoba za buduće naraštaje
STARI GRANIČAR is offline  
Old 28.01.2008., 12:05   #210
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ja se slažem,a slažeš li se ti za Grabovicu,Križančevo selo ili Buhine kuće?
Naravno da se slažem. Zločini su i jedno i drugo.

Ali postoji jedna bitina razlika u ovim zločinima, a to su okolnosti (posebno kod Križančevog sela i Buhinih kuća). Oba ova zločina su se desila pod kraj sukoba u 12. mjesecu 1993. nakon proboja linija u čijoj neposrednoj blizini su bili civili. Stanovništvo Križančevog sela i Buhinih kuća je bilo malte ne ni 100 metara od linije. Tu su se vodile svakodnevne borbe.

U slučaju Ahmića i Vrbanje oba sela su napadnuta mučki i oba sela su bila potpuno nezaštićena. I jedan i drugi slučaj su bili fitilj za otvoreni sukob koji je nastupio.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 28.01.2008., 12:20   #211
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Naravno da se slažem. Zločini su i jedno i drugo.

Ali
Da, da... zločin su i jedno i drugo, samo što u vas Bošnjaka uvijek postoji ono ALI.
__________________
I Love U
Vuco is offline  
Old 28.01.2008., 12:29   #212
Quote:
Vuco kaže: Pogledaj post
Da, da... zločin su i jedno i drugo, samo što u vas Bošnjaka uvijek postoji ono ALI.
Naravno da sam zano da će odmah biti ovakvih komentara, ali ne bih ni za živu glavu propustio da kažem ono što mislim do kraja.

Ahmići i Vrbanja (a naravno bila je i čitava serija zločina HVO prije nego što je Armija odgovorila) su bili fitilj za sukobe, a Buhine kuće i Križančevo selo su praktički bili na samim linijama i desili su se pred kraj sukoba AR BiH i HVO.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 28.01.2008., 13:54   #213
Ali postoji jedna bitina razlika u ovim zločinima, a to su okolnosti (posebno kod Križančevog sela i Buhinih kuća). Oba ova zločina su se desila pod kraj sukoba u 12. mjesecu 1993. nakon proboja linija u čijoj neposrednoj blizini su bili civili. Stanovništvo Križančevog sela i Buhinih kuća je bilo malte ne ni 100 metara od linije. Tu su se vodile svakodnevne borbe.

U slučaju Ahmića i Vrbanje oba sela su napadnuta mučki i oba sela su bila potpuno nezaštićena. I jedan i drugi slučaj su bili fitilj za otvoreni sukob koji je nastupio.



Pa cemu vazda to ALI.. Jel nisu ljudi i tamo i ovamo?? Pa stvarno ste bezobrazni do beskraja. U Ahmicima je bilo pripadnika ABIH, ako te iko ikada bude pitao i Ahmici nisu bili totalno nezasticeni. Provocirali su provocirali pucajuci po Nadiocima i svemu sto je nize po cesti vezi, povukli su se (ABiH) i ostavili narod a kad su ovi uletili desilo se sto se desilo..
Ali ja opet necu reci PA ETO, bla bla, vec cu ljudski reci da je to pokolj na koji ja kao Hrvat nisam niti malo ponosan i kaznu zasluzuje svako ko je to ucinio. Vi si nemozete prevalit preko jezika da osudite svoje zlocine bez nekog ALI. Pa da li ste vi ljudi?
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Old 28.01.2008., 14:05   #214
COD, na propustas reci do kraja. Evo reci cu i ja tebi do kraja.
Zajebavali ste oko Srebrenice, cackali mecku i Naser i njegovi, onda onaj pokolj Srebrenice je samo reakcija na sve sto su radili pripadnici ABiH srpskim selima jel?? To je po tvojoj logici.

Da nastavim
16.04.1993.

Pripadnici postrojbi Armije BiH, koji su bili pod zapovjednis�tvom Zulfikara Ali Spage zvanog "Zuka", Hasana Hakalovica i Sejde Padalovica su oko 08:00 sati otpocele, iz pravca Bare, Kljesi, Osoric i Sahici, s oruzanim napadom na pucanstvo hrvatske nacionalnosti i njihovu imovinu u selu Trusina (opcina Konjic). Nakon minobacacke pripreme u selo su usli naoruzani pripadnici Armije BiH, njih preko 50 (vecina je bila obucena u crne uniforme, s crnim trakama povezanim oko glave i rukava), gdje su pocinili masakr nad 16 civila i 6 uhicenih pripadnika HVO-a. Civili su ubijani na mjestima gdje su bili zateceni (njiva, kuca, stala...) a pripadnici HVO-a su (pod prijetnjom smrcu uhicenih zena) uhiceni, vezani a potom strijeljani.

Zanimljivo isti dan kad i
16.04.1993.

U 5:45 sati muslimanske snage su iz svog raspolozivog oruzja napale uze gradsko podrucje opcine Vitez. Pogodjena je i zgrada zapovjednistva zbornog centra srednje Bosne HVO-a, zgrada Opcine, zgrada poste i mnoge stambene zgrade.

U gradu Vitezu se vode ulicne borbe izmedju pripadnika HVO-a i Armije BiH.

16.04.1993

Anti-teroristicka bojna Vojne Policije HVO-a, �Jokeri�, je tijekom borbi za deblokadu puta Vitez-Busovaca, protiv dijelova �Krajiske� brigade ABiH, pocinila i ratni zlocin u selu Ahmici gdje je ubijeno 117 Bosnjaka-muslimana
.


ALI prije toga svega
15.04.1993.

Na podrucju Podbrijezja, pripadnici Armije BiH napali su vozilo marke "audi 80" registarske oznake HVO-ZE-1-00, zapovjednika brigade HVO-a Zenica. Pri tom je zapovjednik brigade Zivko Totic otet, ranjen, a cetvorica pratilaca ubijena (Ivica Vidovic, Marko Ljubic, Tihomir Ljubic, Anto Zrnic). U pratioce je ispaljeno preko 500 metaka iz neposredne blizine. Zapovjednik je odveden u nepoznatom pravcu.

23.03.1993.

Pripadnici Armije BiH su, od ranih jutarnjih sati, proveli blokadu svih ulaza (prometnica) u grad Konjic. Na podrucju lokacije zvane Ivan - Sedlo su bezrazlozno uhitili oko 20 pripadnika HVO-a. O sudbini ove skupine uhicenih pripadnika HVO-a se od tada nista vise nije doznalo.


ILi neznas kad je "ODRADJENA" Dusina

26.01.1993.

Postrojbe Armije BiH napadaju Hrvate mjesne zajednice Lasva, sela Dusina, Brdo, Visnjica i Rajici. U selu Dusina ubijeno je devet Hrvata i jedan Srbin, svi civili.
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Old 28.01.2008., 14:09   #215
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Pa cemu vazda to ALI.. Jel nisu ljudi i tamo i ovamo??
Naravno da su ljudi i jedni i drugi i ko što rekoh osuđujem te zločine.

Međutim kao sam rekao okolnosti pod kojima su izvršeni zločini su potpuno različiti. Ahmići i Vrbanja su bili nezaštićena sela dok su Buhine kuće i Križančevo selo bili u zoni ratnih operacija. Tebi ako to nije jasno ja ti tu ne mogu pomoći.


Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Pa stvarno ste bezobrazni do beskraja. U Ahmicima je bilo pripadnika ABIH, ako te iko ikada bude pitao i Ahmici nisu bili totalno nezasticeni. Provocirali su provocirali pucajuci po Nadiocima i svemu sto je nize po cesti vezi, povukli su se (ABiH) i ostavili narod a kad su ovi uletili desilo se sto se desilo..
Da bilo je pripadnika AR BiH koji su živjeli u tom selu. ALi nije bilo nikakvih posebnih jedinica koje su imale nekakve posebne zadatke. NA kraju krajeva to se vidi i po tome da su ljudi 100% iznenađeni napadom i da su im kuće prije izgorile nego što su oni to skontali.

Čisti mučki ničim izazvan napad. Te priče o provokacijama su čista izmišljotina, jer su se ti ljudi i dan i dva ranije sastajali sa svojim komšijama Hrvatima.

Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Ali ja opet necu reci PA ETO, bla bla, vec cu ljudski reci da je to pokolj na koji ja kao Hrvat nisam niti malo ponosan i kaznu zasluzuje svako ko je to ucinio. Vi si nemozete prevalit preko jezika da osudite svoje zlocine bez nekog ALI. Pa da li ste vi ljudi?
Naravno da mogu i osuđujem te zločine.

I kao što znamo. Bošnjaci nisu nikad imali problema da izruče svoje osumnjičene za ratne zločine niti jednom sudu, dok je za hapšenje drugih koji, lafo osuđuju svoje zločine, uvijek bio problem što se takve likova hapsi. Pa prema tome možemo izvući i zaključak o odnosu Bošnjaka spram zločina svojih propadnika a isto tako i o odnosu drugih spram zločina svojih pripadnika u čijem hapšenju su nerijetko učestvovali i helikopteri SFOR-a, a lokalno stanovništvo ih branilo.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 28.01.2008., 14:10   #216
Osnovna razlika je u namjeri.

Dok su zlocini koje je su izvrsili pripadnici ArBiH bili djela pojedinaca, lokalnih serifa ili grupa van RiK-a zlocini pobunjenog dijela HVO su bili dobro isplanirani, promisljeni i sa jasnim vojno-politickim ciljevima i namjerama.Takodjer je iza njih stajala jedna ideologija i plaforma mozda prilicno trenutacna i oportunisticka i ne razradjena, svobuhvatna i duboko usadjena kao Veliko-Srpska, ali u dovoljnoj mjeri ozbiljna da zaprijeti potpunim nestankom Bosnjaka sa prostora koje je kontrolisao pobunjeni dio HVO-a i pobunjenicke vlasti HRHB.

To je veoma jasna razlika...na jednoj strani ekcesi na drugoj skoro legitiman nacin ratovodstva.
Tahvil-pasa is offline  
Old 28.01.2008., 14:17   #217
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
COD, na propustas reci do kraja. Evo reci cu i ja tebi do kraja.
Zajebavali ste oko Srebrenice, cackali mecku i Naser i njegovi, onda onaj pokolj Srebrenice je samo reakcija na sve sto su radili pripadnici ABiH srpskim selima jel?? To je po tvojoj logici.

Da nastavim
16.04.1993.

Pripadnici postrojbi Armije BiH, koji su bili pod zapovjednis�tvom Zulfikara Ali Spage zvanog "Zuka", Hasana Hakalovica i Sejde Padalovica su oko 08:00 sati otpocele, iz pravca Bare, Kljesi, Osoric i Sahici, s oruzanim napadom na pucanstvo hrvatske nacionalnosti i njihovu imovinu u selu Trusina (opcina Konjic). Nakon minobacacke pripreme u selo su usli naoruzani pripadnici Armije BiH, njih preko 50 (vecina je bila obucena u crne uniforme, s crnim trakama povezanim oko glave i rukava), gdje su pocinili masakr nad 16 civila i 6 uhicenih pripadnika HVO-a. Civili su ubijani na mjestima gdje su bili zateceni (njiva, kuca, stala...) a pripadnici HVO-a su (pod prijetnjom smrcu uhicenih zena) uhiceni, vezani a potom strijeljani.

Zanimljivo isti dan kad i
16.04.1993.

U 5:45 sati muslimanske snage su iz svog raspolozivog oruzja napale uze gradsko podrucje opcine Vitez. Pogodjena je i zgrada zapovjednistva zbornog centra srednje Bosne HVO-a, zgrada Opcine, zgrada poste i mnoge stambene zgrade.

U gradu Vitezu se vode ulicne borbe izmedju pripadnika HVO-a i Armije BiH.

16.04.1993

Anti-teroristicka bojna Vojne Policije HVO-a, �Jokeri�, je tijekom borbi za deblokadu puta Vitez-Busovaca, protiv dijelova �Krajiske� brigade ABiH, pocinila i ratni zlocin u selu Ahmici gdje je ubijeno 117 Bosnjaka-muslimana
.


ALI prije toga svega
15.04.1993.

Na podrucju Podbrijezja, pripadnici Armije BiH napali su vozilo marke "audi 80" registarske oznake HVO-ZE-1-00, zapovjednika brigade HVO-a Zenica. Pri tom je zapovjednik brigade Zivko Totic otet, ranjen, a cetvorica pratilaca ubijena (Ivica Vidovic, Marko Ljubic, Tihomir Ljubic, Anto Zrnic). U pratioce je ispaljeno preko 500 metaka iz neposredne blizine. Zapovjednik je odveden u nepoznatom pravcu.

23.03.1993.

Pripadnici Armije BiH su, od ranih jutarnjih sati, proveli blokadu svih ulaza (prometnica) u grad Konjic. Na podrucju lokacije zvane Ivan - Sedlo su bezrazlozno uhitili oko 20 pripadnika HVO-a. O sudbini ove skupine uhicenih pripadnika HVO-a se od tada nista vise nije doznalo.


ILi neznas kad je "ODRADJENA" Dusina

26.01.1993.

Postrojbe Armije BiH napadaju Hrvate mjesne zajednice Lasva, sela Dusina, Brdo, Visnjica i Rajici. U selu Dusina ubijeno je devet Hrvata i jedan Srbin, svi civili.
Laž ne boli kao istina. Raspitaj se ti kad je HVO napao AR BiH u Prozoru. Ako ćemo hronološki, onda je to prvi sukob.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 28.01.2008., 14:33   #218
listopada 1992.

Pocetkom listopada poceli su hrvatsko - muslimanski sukobi u opcini Novi Travnik, u podrucju sela: Senkovci, Sinokos i Donje Pecine, Opara, te u samom gradu. U tim selima Muslimani su napali zapovjednika HVO-a Jajce, Stjepana Blazevica i predsjednika HVO-a Jajce, Nikolu Bilica. Tada je poginulo 15 pripadnika HVO-a. Muslimani su tada prvi put koristili tesko topnistvo protiv Hrvata. Muslimani su napali zapovjednistvo HVO-a u Novom Travniku i unistile Ratnu bolnicu HVO-a.


Evo ti pa se raspituj koliko hoces...


21.10.1992.

U kuci Zibe Kormana u selu Blace (opcina Rama/Prozor) je odrzan sastanak "Staba Teritorijalne odbrane opstine Prozor" (prvobitni naziv Armije BiH) sa zapovjednicima postrojbi Armije BiH susjednih opcina. Sastanakom je predsjedavao Mustafa Hero, nacelnik staba TO Prozor, a zapisnik vodio Alija Emric. Mustafa Hero je izmedju ostalog, govorio nazocnima kako ce u petak 23.10.1992. doci do sukoba u gradu Prozoru i da ce 'carsijom vladati Muslimani', te da je dogovorena pomoc u ljudstvu koja ce doci iz Gornjeg Vakufa (oko 1000) i Konjica (oko 500).

23.10.1992.

Poceli su oruzani sukobi izmedju pripadnika Armije BiH i pripadnika HVO-a u samom gradu. Nakon prestanka sukoba (25.10.1993.) veci dio opcine Prozor je pod kontrolom pripadnika HVO-a. Sam sukob je eskalirao nakon sto su pripadnici Armije BiH, u blizini sela Dobrasin, iz zasjede ubili cetiri pripadnika HVO-a i onemogucili prolaz snagama HVO-a prema gradu Jajce koje je dozivljavalo vrhunac oruzanih napada srpskih snaga.



I ti vjeruj svojim a ja cu onome sto vec znam



Osnovna razlika je u namjeri.

Dok su zlocini koje je su izvrsili pripadnici ArBiH bili djela pojedinaca, lokalnih serifa ili grupa van RiK-a zlocini pobunjenog dijela HVO su bili dobro isplanirani, promisljeni i sa jasnim vojno-politickim ciljevima i namjerama.Takodjer je iza njih stajala jedna ideologija i plaforma mozda prilicno trenutacna i oportunisticka i ne razradjena, svobuhvatna i duboko usadjena kao Veliko-Srpska, ali u dovoljnoj mjeri ozbiljna da zaprijeti potpunim nestankom Bosnjaka sa prostora koje je kontrolisao pobunjeni dio HVO-a i pobunjenicke vlasti HRHB.

To je veoma jasna razlika...na jednoj strani ekcesi na drugoj skoro legitiman nacin ratovodstva


Ma naravno Tahvile nisam ni suml;jao da ces ti ponudit ovako pametan komentar. Pa Hrvati su sve isplanirali, a Bosnjaci su se jelte malko zaigrali u tih desetak sela, pa slucajno se desilo, mali exces kao i slucajno ciscenje srednje Bosne od Hrvata koje uopce nije planirano nego se i to slucajno desilo. Ma covjek bi reko da ste nevinasca.

COD koliko ja znam niko jos nije osudjen za pokolje u svim navedenih Hrvatskim selima..dok je za Ahmice osudjeno masa ljudi
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Old 28.01.2008., 14:36   #219
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
listopada 1992.
Pocetkom listopada poceli su hrvatsko - muslimanski sukobi u opcini Novi Travnik, u podrucju sela: Senkovci, Sinokos i Donje Pecine, Opara, te u samom gradu. U tim selima Muslimani su napali zapovjednika HVO-a Jajce, Stjepana Blazevica i predsjednika HVO-a Jajce, Nikolu Bilica. Tada je poginulo 15 pripadnika HVO-a. Muslimani su tada prvi put koristili tesko topnistvo protiv Hrvata. Muslimani su napali zapovjednistvo HVO-a u Novom Travniku i unistile Ratnu bolnicu HVO-a.


Evo ti pa se raspituj koliko hoces...


21.10.1992.

U kuci Zibe Kormana u selu Blace (opcina Rama/Prozor) je odrzan sastanak "Staba Teritorijalne odbrane opstine Prozor" (prvobitni naziv Armije BiH) sa zapovjednicima postrojbi Armije BiH susjednih opcina. Sastanakom je predsjedavao Mustafa Hero, nacelnik staba TO Prozor, a zapisnik vodio Alija Emric. Mustafa Hero je izmedju ostalog, govorio nazocnima kako ce u petak 23.10.1992. doci do sukoba u gradu Prozoru i da ce 'carsijom vladati Muslimani', te da je dogovorena pomoc u ljudstvu koja ce doci iz Gornjeg Vakufa (oko 1000) i Konjica (oko 500).

23.10.1992.

Poceli su oruzani sukobi izmedju pripadnika Armije BiH i pripadnika HVO-a u samom gradu. Nakon prestanka sukoba (25.10.1993.) veci dio opcine Prozor je pod kontrolom pripadnika HVO-a. Sam sukob je eskalirao nakon sto su pripadnici Armije BiH, u blizini sela Dobrasin, iz zasjede ubili cetiri pripadnika HVO-a i onemogucili prolaz snagama HVO-a prema gradu Jajce koje je dozivljavalo vrhunac oruzanih napada srpskih snaga.



I ti vjeruj svojim a ja cu onome sto vec znam



Osnovna razlika je u namjeri.

Dok su zlocini koje je su izvrsili pripadnici ArBiH bili djela pojedinaca, lokalnih serifa ili grupa van RiK-a zlocini pobunjenog dijela HVO su bili dobro isplanirani, promisljeni i sa jasnim vojno-politickim ciljevima i namjerama.Takodjer je iza njih stajala jedna ideologija i plaforma mozda prilicno trenutacna i oportunisticka i ne razradjena, svobuhvatna i duboko usadjena kao Veliko-Srpska, ali u dovoljnoj mjeri ozbiljna da zaprijeti potpunim nestankom Bosnjaka sa prostora koje je kontrolisao pobunjeni dio HVO-a i pobunjenicke vlasti HRHB.

To je veoma jasna razlika...na jednoj strani ekcesi na drugoj skoro legitiman nacin ratovodstva


Ma naravno Tahvile nisam ni suml;jao da ces ti ponudit ovako pametan komentar. Pa Hrvati su sve isplanirali, a Bosnjaci su se jelte malko zaigrali u tih desetak sela, pa slucajno se desilo, mali exces kao i slucajno ciscenje srednje Bosne od Hrvata koje uopce nije planirano nego se i to slucajno desilo. Ma covjek bi reko da ste nevinasca.

COD koliko ja znam niko jos nije osudjen za pokolje u svim navedenih Hrvatskim selima..dok je za Ahmice osudjeno masa ljudi
Kojeg listopada? Datum iliti nadnevak na sunce, da vidimo čim raspolažeš. Dakle, kojeg listopada????

KO je osuđen za Ahmiće? Imena i rang?
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 28.01.2008., 14:43   #220
Potrudi se pa pogledaj. Ko je osudjen za koljacinu u onim Hrvatskim selima? Rang, jedinica, datum.. Ja tebi dam barem neke podatke vi samo laprdate i takodjer nikada ne date neke tacne podatke
__________________
..........................
Tulkas is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.