Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2014., 10:58   #261
Svaki nadzemni objekat za uzgoj šampinjona prilično je skup da bi bio isplativ za neku manju proizvodnju šampinjona.Jedino gradnja večeg objekta za proizvodnju mogla bi biti isplativa ako bi se objekat koristio u punom kapicitetu iz u uvijet da je proizvodnja uspješna kao i prodaja,moglo bi se za nekoliko godina otplatiti kredit podignut za gradnju objekta i početi zarađivati.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 11:17   #262
Za sve one koji su zainteresirani za proizvodnju šampinjona mogu reći da je proizvodnja u manjim objektima nekih 50-150 kvadrata neisplativa.Bila bi jedino uz uvijet da se svaki ubrani kg proda po tržišnoj cjeni a to je praktički nemoguče.Veliki je problem prodaja i plasman.Možda prodaja ne bi bila problem kada gljiva ne bi rasla u valovima.Ako bi recimo na primjer svaki dan ubrao 30 kg i nađeš nekoliko kupaca i zadržiš ih jer svaki dan im možeš garantirati svježu gljivu.Problem nastaje kada dođe međuval kada nemaš gljivu i kupac se okreče drugim porizvođačima koji mu mogu garantirati svakodnevno svježu gljivu.Nakon par dana izgubiš kupce a tebi onda krene novi val i ubereaš u 3 dana 150 kg i nemaš ih kome prodati.
Uzgoj u takvim manjim prostorima nosi sa sobom još cjeli niz problema a prvi je da nakon završetka nekoliko ciklusa proizvodnje taj prostor treba "odmor".Dakle to je opet jedan period kada ne možemo imati gljivu u tom prostoru kao i kad je nemamo u periodu međuvala,dakle kupci baj baj.
Jedno od rješenja da se može kontinuirano imati svježu gljivu jest imati barem 3 takva mala prostora od cca 150 kvadrata.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 17:57   #263
f

pozdrav...trebam malu pomoc,,,zasadio sam bukovace,prvi val je prosao....imam 18 vreca,ubrano je oko 40-50kg gljiva....e sad...rastu mi mlade gljive....al se suse sve...dali je problem mozda vlaga....ili..recimo ovo..reko mi je kolega...da otvorim podrumski prozor...i da bude cijelo vrijeme otvoren zbog svjezeg zraka.....dali je u tome problem mozda.... ??
vizualno is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2014., 07:52   #264
Quote:
vizualno kaže: Pogledaj post
pozdrav...trebam malu pomoc,,,zasadio sam bukovace,prvi val je prosao....imam 18 vreca,ubrano je oko 40-50kg gljiva....e sad...rastu mi mlade gljive....al se suse sve...dali je problem mozda vlaga....ili..recimo ovo..reko mi je kolega...da otvorim podrumski prozor...i da bude cijelo vrijeme otvoren zbog svjezeg zraka.....dali je u tome problem mozda.... ??
da...trebaju zraka definitivno.A trebaju i vlage u zraku.
Trebaju i svjetla,bukovače najbolje uspjevaju 12 sati svjetlo,12 sati mrak.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 00:02   #265
To sušenje gljiva se meni dogodilo u 7mom valu pa sam mislil da je to jednostavno od tog da su se iscrpile, ili da više nema vlage u vreći pa sam ih bacil.
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 09:49   #266
nakon 7og vala niti ne možeš očekivati nešto drugo
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2014., 17:29   #267
Pozdrav,

pitanje u vezi ugoja bukovače. Kojom tehnologijom danas je najbolje sam raditi supstrat ? Imam 100 kvadrata prostora pod zemljom(nije podrum, rađeno je za uzgajanje gljiva, kons. temperatura, vlaga, prozračivanje omogućeno) naime tu su se već radile gljive, ali smo morali stati jedno vrijeme, prije cca 4-5 godina. Pa me zanimaju vaša iskustva za samostalno punjenje vreća ? Iz okolice Đakova sam, svaka pomoć dobro došla.
Loading04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 13:48   #268
Koje gljive osim bukovača bi preporučili početnicima za kućni uzgoj u podrumu osim bukovača?
razmisljam probat shiitake i još jedne.

I znate li za još koju firmu osim Funghi perfecti, jer izgleda da ovi ne trzaju na mejlove.
Zanimaju me gotove vreće al kasnije i micelij da si ih sam radim
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 11:44   #269
dali mi moze netko reci u hrvatskoj tko otkupljuje gljive i kome ih najbolje voziti. Imamo lisicarki i vrganja. Bio bi zahvalan ako mi se moze dati neki kontakt kome najbolje voziti
vekyOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 17:48   #270
jel se šampinjoni nečim tretiraju u proizvodnji (zaštita od bolesti, nametnika ili čeg već) i ako da čime?
čisto informativno pitam
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 16:17   #271
Quote:
Loading04 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

pitanje u vezi ugoja bukovače. Kojom tehnologijom danas je najbolje sam raditi supstrat ? Imam 100 kvadrata prostora pod zemljom(nije podrum, rađeno je za uzgajanje gljiva, kons. temperatura, vlaga, prozračivanje omogućeno) naime tu su se već radile gljive, ali smo morali stati jedno vrijeme, prije cca 4-5 godina. Pa me zanimaju vaša iskustva za samostalno punjenje vreća ? Iz okolice Đakova sam, svaka pomoć dobro došla.
Slama sterilizirana u autoklavu
Šljeznoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 14:25   #272
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
jel se šampinjoni nečim tretiraju u proizvodnji (zaštita od bolesti, nametnika ili čeg već) i ako da čime?
čisto informativno pitam
Šampinjoni se ne smiju tretirati sa ničim.Zaštita od bolesti i štetnika vrši se jedino preventivno.Dakle prostorije za uzgoj se prije unošenja komposta operu i mogu se tretirati sa nečim(recimo formalin).Nadalje preventiva se vrši i tretiranjem pokrivnog materijala prije pokrivanja komposta a može i dan dva nakon pokrivanja.Najbolja preventivna zaštita jest kvalitetan supstrat kao i kvalitetna pokrivka.Osim toga higijena samog prostora za uzgoj kao i okolnih prostorija je vrlo važna.
Kad se šapminjoni pojave i počnu rasti nikakva kemijska zaštita ne dolazi u obzir.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 19:59   #273
Pozdrav svima,
Interesira me sve o uzgoju bukovace, ono sto nisam do sada uspjela pronaci,
Spisak proizvodjaca u RH, te proizvodjaca supstrata u RH, ako netko zna kako doci
Do tih podataka? Ili mozda netko na forumu ima preporuku za odredjenog
Proizvodjaca?
Takodjer me zanima jel netko od vas probao (i uspio) sam uzgojiti micelij?
Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima
Mima2014 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 20:11   #274
Pozz ekipa!
Imam 200 kvadrata i potreban novac za ulozit u proizvodnju bukovace, radi se zapravo o 3 prostorije odvojene zidom ukupne kvadrature 200 kvadrata...
Moze li mala pomoc?
Kome se trebam obratit za materijal, nekakve nacrte po kojima raditi, slagatu vrece itd..
Ako znate nekoga ko bi imao volje da mi pokaze, neki uzgajivac bukovace ( pozeljno na podrucju srednje dalmacije)
Kairo Pit is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 11:43   #275
Quote:
Kairo Pit kaže: Pogledaj post
Pozz ekipa!
Imam 200 kvadrata i potreban novac za ulozit u proizvodnju bukovace, radi se zapravo o 3 prostorije odvojene zidom ukupne kvadrature 200 kvadrata...
Moze li mala pomoc?
Kome se trebam obratit za materijal, nekakve nacrte po kojima raditi, slagatu vrece itd..
Ako znate nekoga ko bi imao volje da mi pokaze, neki uzgajivac bukovace ( pozeljno na podrucju srednje dalmacije)
Mogu ti možda pomoči kojim savjetom, po mom mišljenju najbolje ti se angažirati i sam puniti vreće supstratom i micillijem.
Sam proces nije uopće težak a vjeruj mi puno isplativije je nego kupovati gotov supstrat koji u većini slučajeva i nije prorastao.
Znači kupuješ mačka u vreći.
Od punjenja do početnog rasta prvog vala prodje oko 30 dana.
Prostor ti je oho .veliki za sam početak i preveliki
Za vrijeme inkubacije ,vreće stavi u manju prostoriju radi lakšeg inkubiranja
i razmak izmđu njih nemora biti veliki.
Inkubacija završena i možeš ih slagati jedna na drugu vodoravno ili okomito.
Okomito jedna na drugu stanu više vreća pa samim tim ti je potreban i manji prostor .Preporučeno je tek onda bušiti rupe no ja ti argumentirano tvrdim da ti je najbolje vreće probušiti prije samog punjena .
Šta jošajoj ima puno toga pa pitaj.
Naravno prostorija mora biti dezinficirana prije samog procesa bilo koje faze
proizvodnje.
Gljive se beru u tri intenzivna vala, ima ih i nakon toga ali za intenzivnu proizvodnju ta tri su najplodonosnija.

Zadnje uređivanje duxi : 04.12.2014. at 12:52.
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 19:26   #276
Gljivari,
Htio bih iz hobija uzgojiti nešto bukovača na oblicama. Pronašao sam miceilij u drvenim čepovima, toga ima...

Gdje da nabavim zdrave i ispravne oblice (Zagreb)? Ima li ko iskustva s nabavom drveta za ovu svrhu?

Pozdrav.
Danijel Domazet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 23:26   #277
odi kod ovih što prodaju drva iz kamiona i pitaj ih da li ti mogu nabaviti to što želiš, inače tu van grada tog ima, samo neznam koliko suho treba biti ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 20:23   #278
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
odi kod ovih što prodaju drva iz kamiona i pitaj ih da li ti mogu nabaviti to što želiš, inače tu van grada tog ima, samo neznam koliko suho treba biti ?
U tom i jest problem, u suhoći. Mislim da drvo treba biti vlažno, a ne suho. Također, vrlo bitno je da ima koru, i to zdravu koru bez lišajeva, za što su pogodnije debele grane nego samo deblo.

Gdje to pronaći?
Danijel Domazet is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 21:19   #279
imaš na fejsu, grupu, "život na selu,moj vrt" tam sam vidil da frajer prodaje oblice naravno za kurit, ali je grab i bukva i u jesen porušeno
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 10:50   #280
Za uzgoj bukovača najbolje bi bilo svježe drvo (bukva, hrast, grab, jasen...), znači da je drvo srušeno ove godine. Ako je drvo suho potrebno je namakati oblice prije nego ih nacijepiš.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:08.