Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Je li Biblija moralna knjiga?
Da 18 47.37%
Ne 18 47.37%
Nisam je pročitao/la 2 5.26%
Glasovatelji: 38. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2006., 16:03   #21
Quote:
Ego kaže:
Hm... baš se pokušavam sjetiti jedne pozitivne moralne norme koju je Biblija prvi put uvela... i nekako se ne mogu sjetiti... može me netko podsjetiti?
Pa osnova je vjerovanje u jednog Boga a ne u više njih. To je temeljna moralna prepostavka u kojem se izričito sužava prostor za svu drugu moguću konkurenciju.

JA sam tvoj i ti si moj, i ne do ti bog da pogledaš nekog drugog, kako ima da gledaš samo MENE.

Zašto nije prvo bilo NE ubij,
NE kradi,
NE laži
NE bludniči...
već prozirno NE VJERUJ drugima već samo MENI???


STRAH..????
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 16:26   #22
Jedina korisna i moralna rečenica u Bibliji je "zlatno pravilo" (i to stara verzija), tako da ću ovdje parafrazirati židovskog starješinu Hillela:

"Što se tebi samom ne sviđa, nemoj činiti drugim ljudima. To je zakon. Ostatak Biblije (Talmuda) je komentar."

Dakle, jedan dobar savjet i gomila besmislica i kontradikcija, bezočne okrutnosti, krivih navoda i prijevoda, te tvrđenja da je sama knjiga nepogrešiva i istinita. Ako je tako nešto dobar izvor morala - mislim da je vrijeme da se ponovno uhvatite čitanja Biblije, ali sa malo više kritičkog razmišljanja...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 16:40   #23
Quote:
Superskeptik kaže:
Jedina korisna i moralna rečenica u Bibliji je "zlatno pravilo" (i to stara verzija), tako da ću ovdje parafrazirati židovskog starješinu Hillela:

"Što se tebi samom ne sviđa, nemoj činiti drugim ljudima. To je zakon. Ostatak Biblije (Talmuda) je komentar."

Dakle, jedan dobar savjet i gomila besmislica i kontradikcija, bezočne okrutnosti, krivih navoda i prijevoda, te tvrđenja da je sama knjiga nepogrešiva i istinita. Ako je tako nešto dobar izvor morala - mislim da je vrijeme da se ponovno uhvatite čitanja Biblije, ali sa malo više kritičkog razmišljanja...
Mislim da se zlatno pravilo spominje i u starijoj litaraturi... vedama, čini mi se...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 17:13   #24
Quote:
Ego kaže:
Ok... sad kad si me uvrijedila, sad mi odgovori na pitanje...
Tvoje "pitanje" je uvreda svima obrazovanim ljudima, bili oni vjernici ili ne.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 23:52   #25
Quote:
Bosniac kaže:
Moral je manifestacija božjeg duha u čovjeku,koji svaki čiovjek ima,manje/više,znaći u krajnjoj konzekvenci je božanskog porijekla.
U tom smislu slažem se s tvojom nedorećenom rečenicom,ego.
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Onda je Bog zaista velik jer koliko ima društava toliko ima i moralnih normi.

Došao jedna moralan čovjek u Nepal i iznenadio se kad je vidio da jedna žena ima 6 muževa. Pa to je nemoralno kaže on svojim domaćinima. Ne nije nemoralno. Nemoralno bi bilo kad bi jedan muškarac imao samo jednu ženu, rekoše mu domaćini i on odmah zanijemi. Bili su u pravu.

Dakle, što određuje moral, Bog, svemir ili prilike-stvarnost života?
Ja sam govorio o moralu najvišeg ranga:
o moralu ćije je ishodište sam Bog,
i koji je čovjeku direktno usađen u njegovo duhovno srce,
i uz to čovjeku objavljen kroz svete Knjge
To su moralna načela Božanskog porjekla:
čini dobro,sprečavaj zlo,poštuj tuđe pravo,ne kradi,ne ubij,ne čini blud i .. već poznato svakom.
Taj čovjekov,moral se oćituje u obliku čovjekove savjesti,
koja na neki način upravlja čovjekovim postupcima,
i pritišće čovjeka kada radi suprotno.

Istina da postoje i društvene norme ponašanja,codexi,pravila, pa neki tradicionalni oblici ponašanja postaju "moralne" norme.
Postoji na pr. trgovački moral,moral vojnika,moral vezan uz profesije,ali to i nisu nekie čiste moralne norme,jer ih društvo diktira,u svom interesu,
na određenom stupnju svog razvoja.
Pa tako i onaj tvoj primjer,Dagi, sa ženom i 6 muževa.
Pa doćiče vrijeme ubrzo,kako je poćelo,
da će žene ići ulicama evropskih gradova
bez gaća,
i to će društvo proglasiti "moralnom normom".
Ipak,ishodište moralnih normi je religija,u svom izvornom,božanskom smislu,tako bar mislim.
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 00:40   #26
Quote:
Ego kaže:
Mislim da se zlatno pravilo spominje i u starijoj litaraturi... vedama, čini mi se...
Moguće je da se spominje.
U svakom slučaju,sigurno se spominje u egipatskoj literaturi.
No ne kužim zašto bi to bilo posebno bitno za ovu temu.
Ono što je bitno je da je osnovna moralna dogma (ili zapovijed,ako želiš) Novog Zavjeta ne učini drugom što ne želiš da se tebi učini ujedno i temelj modernog sekularnog društva.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 13:10   #27
Quote:
Ego kaže:
Mislim da se zlatno pravilo spominje i u starijoj litaraturi... vedama, čini mi se...
Ah, pa nigdje nisam rekao da je to samo u Bibliji ili Talmudu. "Zlatno pravilo" se može naći i u afričkih plemena koja imaju puno stariju tradiciju od bilo koje religije koja se potuca okolo zadnjih 10.000 godina...

Ono što je zgodno (a mnogi to zaborave) je da čak i biblijski tekst tu ne navodi druge ljude ili susjede, već samo na rođake/srodnike (tj. članove plemena)...

A ironija je u tome da se svi ljudi (a vjernici pogotovo jer toga nisu svjesni) i dan-danas upravo tako ponašaju - zato imamo izreke "krv nije voda", koristimo (rodbinske) veze i poznanstva itd.
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 13:15   #28
Superskeptik, Bibliju čine SZ i NZ kojim je se cijelom svijetu objavljuje Isusov dolazak i navještanje novog života. Svi su ljudi braća. Što je i očito u širenju kršćanstva, koje postaje globalna religija. Tvoja tvrdnja, ne stoji.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 13:16   #29
Quote:
danaye kaže:
Moguće je da se spominje.
U svakom slučaju,sigurno se spominje u egipatskoj literaturi.
No ne kužim zašto bi to bilo posebno bitno za ovu temu.
Ono što je bitno je da je osnovna moralna dogma (ili zapovijed,ako želiš) Novog Zavjeta ne učini drugom što ne želiš da se tebi učini ujedno i temelj modernog sekularnog društva.
Ahem. Zlatno pravilo u NZ se bitno razlikuje od SZ upravo u tome da se kaže: "Čini drugom ono što bi želio da drugi tebi čine".

I dosta zala u današnjem svijetu proizlazi iz toga jer takva zapovijed pretpostavlja da ono što je dobro za tebe mora biti dobro i za drugoga (genocid sjevernoameričkih plemena je izveden pod tim geslom)...

Ovo kaj ti veliš je izvučeno iz Starog Zavjeta...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 13:20   #30
ogledaj rezultate ankete: Je li Biblija moralna knjiga?
Da 15 46.88%
Ne 16 50.00%
Nisam je pročitao/la 1 3.13%
Glasovatelji: 32.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 13:22   #31
Quote:
crtica kaže:
Superskeptik, Bibliju čine SZ i NZ kojim je se cijelom svijetu objavljuje Isusov dolazak i navještanje novog života. Svi su ljudi braća. Što je i očito u širenju kršćanstva, koje postaje globalna religija. Tvoja tvrdnja, ne stoji.
To što se tebi ta tvrdnja ne sviđa ne znači da nije istinita. Prouči malo povijest Biblije, krive navode i prijevode koje i sami autori (Židovi) priznaju...

A o krvavom širenju miroljubivog kršćanstva bolje da ti ne pričam jer tako i tako ne buš htio/htjela povjerovati (jer je to upravo osobina vjernika poput tebe)...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 13:24   #32
Biblija širi mržnju prema nekršćanima.
ne biti kršćan, smrtni je grijeh, kaže Bog Isus.
Muškarci su gospodari ženama,
a žene su zmije.
Žene su zlobnije od muškaraca.
Muškarac odlučuje u svoje i u ime svoježene i kćeri, do trenutka dok je ne oženi za svoga odabranika.
Ženski je preljub puno gori grijeh od muškarčevog.
Bijela rasa je najbliža slici i prilici Boga.
Ubiti u ime Isusovo ne da nije grijeh, nego nešto poželjno, štoviše, dužnost svakoga tko ljubi Isusa Boga.
Itditd....


Kakav je to moral?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 13:25   #33
Zato što ju čitam, znam o čemu pričam, za razliku od većine ovdje koji ju, pretpostavljam nisu ni otvorili jer su našli "istinu" na internetu

Quote:
13Kad bih sve jezike ljudske govorio i anđeoske, a ljubavi ne bih imao, bio bih mjed što ječi ili cimbal što zveči. 2 Kad bih imao dar prorokovanja i znao sva otajstva i sve spoznanje; i kad bih imao svu vjeru da bih i gore premještao, a ljubavi ne bih imao - ništa sam! 3 I kad bih razdao sav svoj imutak i kad bih predao tijelo svoje da se sažeže, a ljubavi ne bih imao - ništa mi ne bi koristilo. 4 Ljubav je velikodušna, dobrostiva je ljubav, ne zavidi, ljubav se ne hvasta, ne nadima se; 5 nije nepristojna, ne traži svoje, nije razdražljiva, ne pamti zlo; 6 ne raduje se nepravdi, a raduje se istini; 7 sve pokriva, sve vjeruje, svemu se nada, sve podnosi. 8 Ljubav nikad ne prestaje. Prorokovanja? Uminut će. Jezici? Umuknut će. Spoznanje? Uminut će. 9 Jer djelomično je naše spoznanje, i djelomično prorokovanje. 10 A kada dođe ono savršeno, uminut će ovo djelomično. 11 Kad bijah nejače, govorah kao nejače, mišljah kao nejače, rasuđivah kao nejače. A kad postadoh zreo čovjek, odbacih ono nejačko. 12 Doista, sada gledamo kroza zrcalo, u zagonetki, a tada - licem u lice! Sada spoznajem djelomično, a tada ću spoznati savršeno, kao što sam i spoznat! 13ada: ostaju vjera, ufanje i ljubav - to troje - ali najveća je među njima ljubav.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 13:31   #34
Quote:
crtica kaže:
Zato što ju čitam, znam o čemu pričam, za razliku od većine ovdje koji ju, pretpostavljam nisu ni otvorili jer su našli "istinu" na internetu

dakle, ono napisano u mom gornjem postu je po tebi moralno?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 13:52   #35
Da li je Biblija dobar izvor za moral ?

Kada bi bila, ljudi koji se toliko pozivaju na nju, bili bi uvijek i svugdje moralni. A nisu. Znači ili Biblija to nije, ili to nisu ljudi kojima su je puna usta.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 14:18   #36
Da li je Biblija dobar izvor za moral ?

Kada bi bila, ljudi koji se toliko pozivaju na nju, bili bi uvijek i svugdje moralni. A nisu. Znači ili Biblija to nije, ili to nisu ljudi kojima su je puna usta.



Pre bih rekao da nisu ljudi moralni.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 14:21   #37
Quote:
No Nick kaže:
Da li je Biblija dobar izvor za moral ?

Kada bi bila, ljudi koji se toliko pozivaju na nju, bili bi uvijek i svugdje moralni. A nisu. Znači ili Biblija to nije, ili to nisu ljudi kojima su je puna usta.



Pre bih rekao da nisu ljudi moralni.
A ne, kako ne kužiš, nisu ljudi krivi, već je Biblija nemoralna
Logika je genijalna; skoro kao kokoš i jaje...ako su Bibliju pisali ljudi, a ona je nemoralna, onda su i ljudi nemoralni, no ako je moralna, onda su ljudi moralni, no ljudi nisu moralni, barem nisu svi, pa kaj sad?
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 14:49   #38
Xm, zasto 'nisu ljudi krivi' kada jesu krivi?? Ako Biblija daje odredjene principe, a ljudi ih se ne drze, nije, dakle, Biblija problem, nego ljudi. Logika je genijalna. Naravno da su je pisali ljudi, ja sa time nemam problem.

Dakle, moje je misljenje da, ako se Biblija cita iz ugla kulture/geografije/istorije i ko zna cega jos, njenog nastanka, onda se moze sasvim jasno razumeti da je ona ipak moralna.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 16:33   #39
Kod ktailičanstva Biblija uoće nije bitna.
Bitna je interperetacija Vatikana (pape)
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:24.