Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2006., 13:52   #1
Zasto vjerujete?

Evo gledajuci malo "uzroke" ili pocetke sve vjernike mozemo svrstati u dvije skupine po ovom pitanju:
1. Oni kojima je cijela familija krscanska i koji su od rodenja krscani...
2. Oni koji su se "preobratili" i uvidili pravu moc Isusa Krista ahahahahahah (oprostite ali stvarno je smjesno)

Koji je razlog vjerniku da vjeruje? Koje cinjenice on ima pred sobom i jesu li one dovoljno jake da pojedincu odrede cijeli zivot koji je tako kratak?

Moje skromno misljenje je da su vjera i ljudska glupost u istom kosu... zato me i zanima ona druga strana novcica...
Journeyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 14:01   #2
Quote:
Journeyman kaže:
Evo gledajuci malo "uzroke" ili pocetke sve vjernike mozemo svrstati u dvije skupine po ovom pitanju:
1. Oni kojima je cijela familija krscanska i koji su od rodenja krscani...
2. Oni koji su se "preobratili" i uvidili pravu moc Isusa Krista ahahahahahah (oprostite ali stvarno je smjesno)

Koji je razlog vjerniku da vjeruje? Koje cinjenice on ima pred sobom i jesu li one dovoljno jake da pojedincu odrede cijeli zivot koji je tako kratak?

Moje skromno misljenje je da su vjera i ljudska glupost u istom kosu... zato me i zanima ona druga strana novcica...
Ne bih se slozila s tom podjelom. Prije bih relevantnom smatrala ovu:
1. Osobe koje vjeruju u ono sto im servira odredena religija
2. Osobe koje vjeruju u ono sto im nalaze njihovo srce

Ja spadam u ove druge, trudim se biti dobra osoba, a indikator za to mi je moja savjest koja je jos uvijek cista, mirna i zadovoljna.
Vjerujem u ideje koje sam si sama oblikovala, ali vjerujem iskreno i cvrsto, a svrha toga je da u meni stalno tinja osjecaj neke temeljne sigurnosti, optimizma i osjecaja da ce sve biti u redu u trenucima kad sam tuzna, a u trenucima kad sam vesela, osjecaj zahvalnosti i ispunjenosti. Kad osjetim taj balans, onda sam sretna.

Tako nekako
Profinjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 15:14   #3
Quote:
Ne bih se slozila s tom podjelom. Prije bih relevantnom smatrala ovu:
1. Osobe koje vjeruju u ono sto im servira odredena religija
2. Osobe koje vjeruju u ono sto im nalaze njihovo srce
Ja ne govorim trenutno za opcenito religiju nego za KRSCANSTVO ali to se moze primjeniti za sve vjere takodjer... Problem u tvojoj podjeli je sto broj 2. ne postoji medju nama. A to sa srcem je isto pretjerivanje, dakle ti si osoba koja vjeruje u svoju intuiciju i to te uveseljava... Meni je to vrlo drago jer i ja sam tu negdje
Journeyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 15:17   #4
Quote:
Journeyman kaže:
Evo gledajuci malo "uzroke" ili pocetke sve vjernike mozemo svrstati u dvije skupine po ovom pitanju:
1. Oni kojima je cijela familija krscanska i koji su od rodenja krscani...
2. Oni koji su se "preobratili" i uvidili pravu moc Isusa Krista ahahahahahah (oprostite ali stvarno je smjesno)

Koji je razlog vjerniku da vjeruje? Koje cinjenice on ima pred sobom i jesu li one dovoljno jake da pojedincu odrede cijeli zivot koji je tako kratak?

Moje skromno misljenje je da su vjera i ljudska glupost u istom kosu... zato me i zanima ona druga strana novcica...
Imaš krivu predodžbu o vjeri....što se vidi iz podjele koju si napravio...
Ne znam na koje si točno činjenice mislio kao razlog vjerniku da vjeruje:
Činjenice o stvarima u koje vjeruje....(Isus, bog, spasitelj, proriočanstva, biblija....)
Ili činjenice koje ga navode da se okrene ka vjeri (težak život, razočaranje, smrtnost...)

Vjera je vrlo moćno oružje za onog tko se zna služiti njime.....

Kao naprimjer upotreba Laplaceovih transformacija u matematici....
Pretvoriš nerješivu jednadžbu (životne situacije) u oblik koji nema nikakve veze s istinom (religijske pričice,proročanstva i ostale bajke...)
ali je lagan za riješiti....
i kad ga riješiš vratiš jednadžbu prvotni oblik i imaš riješenje.....

ili češ radije gubiti vrijeme riješavajući sirovu jednažbu.....
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 15:27   #5
Quote:
xara kaže:
Kao naprimjer upotreba Laplaceovih transformacija u matematici....
Pretvoriš nerješivu jednadžbu (životne situacije) u oblik koji nema nikakve veze s istinom (religijske pričice,proročanstva i ostale bajke...)
ali je lagan za riješiti....
i kad ga riješiš vratiš jednadžbu prvotni oblik i imaš riješenje.....

ili češ radije gubiti vrijeme riješavajući sirovu jednažbu.....
za najbolju usporedbu koju sam cuo u zadnje vrijeme
__________________
"The sheepdog is both blessed and cursed with the capacity for violence, and a profound love for the flock. This is what makes it different from the wolf."
Dienekes is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 18:46   #6
svatko od nas ima mjeru vjere u srcu, hoces li ju iskoristit, hoces li se zapitati tko je Bog?Tko je Isus? Hoces li ga potraziti? "Tko trazi naci ce, tko kuca otvorit ce mu se!"
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 18:49   #7
Quote:
Činjenice o stvarima u koje vjeruje....(Isus, bog, spasitelj, proriočanstva, biblija....)
Ajde idemo ovako: koja od ovih cinjenica je vjerodostojna? Za Isusa je dokazano da je postojao no da je bio sin bozji ni blizu, Bog nije nikakva cinjenica, spasitelj??? ista stvar sto i isus znaci dajes dvije iste cinjenice, prorocanstva i bilbija koju su LJUDI napisali??

Dakle jedini argumet odnosno cinjenicu koju imas je????
Journeyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 19:16   #8
Quote:
Journeyman kaže:
Ajde idemo ovako: koja od ovih cinjenica je vjerodostojna? Za Isusa je dokazano da je postojao no da je bio sin bozji ni blizu, Bog nije nikakva cinjenica, spasitelj??? ista stvar sto i isus znaci dajes dvije iste cinjenice, prorocanstva i bilbija koju su LJUDI napisali??

Dakle jedini argumet odnosno cinjenicu koju imas je????
Znaci zelis da ti dokazem da je Biblija Bozija Rijec u odnosu na druge religije, knjige?
No prvo treba postaviti pitanje vjerujes li uopce u Boga ili da samo nastali od majmuna? U sto vjerujes? Jer ako ne vjerujes uopce u Boga, treba ti dokazati da on postoji. Pa pitam
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 20:34   #9
Quote:
forestsilvy kaže:
Znaci zelis da ti dokazem da je Biblija Bozija Rijec u odnosu na druge religije, knjige?
No prvo treba postaviti pitanje vjerujes li uopce u Boga ili da samo nastali od majmuna? U sto vjerujes? Jer ako ne vjerujes uopce u Boga, treba ti dokazati da on postoji. Pa pitam
Ti možeš vjerovati, ali ne možeš dokazati da Bog postoji.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 09:23   #10
Quote:
Piggy kaže:
Ti možeš vjerovati, ali ne možeš dokazati da Bog postoji.
Mozes, u tome i je poanta. Jer ili ljudi vjeruju da je "netko"(bog) stvorio zemlju i nas ljude ili da smo sami od sebe nastali, tj evolucija. A to se lako da pobiti! ,)
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 10:12   #11
Quote:
Profinjena kaže:
Ne bih se slozila s tom podjelom. Prije bih relevantnom smatrala ovu:
1. Osobe koje vjeruju u ono sto im servira odredena religija
2. Osobe koje vjeruju u ono sto im nalaze njihovo srce

Ja spadam u ove druge, trudim se biti dobra osoba, a indikator za to mi je moja savjest koja je jos uvijek cista, mirna i zadovoljna.
Vjerujem u ideje koje sam si sama oblikovala, ali vjerujem iskreno i cvrsto, a svrha toga je da u meni stalno tinja osjecaj neke temeljne sigurnosti, optimizma i osjecaja da ce sve biti u redu u trenucima kad sam tuzna, a u trenucima kad sam vesela, osjecaj zahvalnosti i ispunjenosti. Kad osjetim taj balans, onda sam sretna.

Tako nekako
Jako mi se sviđa ovo što si napisala. I zato me ljuti, kada me netko pokušava uvjeriti, kako ljudi, koji nisu duboko religiozni nemaju vjere.
Duhec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 11:42   #12
Quote:
Journeyman kaže:
Evo gledajuci malo "uzroke" ili pocetke sve vjernike mozemo svrstati u dvije skupine po ovom pitanju:
1. Oni kojima je cijela familija krscanska i koji su od rodenja krscani...
2. Oni koji su se "preobratili" i uvidili pravu moc Isusa Krista ahahahahahah (oprostite ali stvarno je smjesno)

Koji je razlog vjerniku da vjeruje? Koje cinjenice on ima pred sobom i jesu li one dovoljno jake da pojedincu odrede cijeli zivot koji je tako kratak?

Moje skromno misljenje je da su vjera i ljudska glupost u istom kosu... zato me i zanima ona druga strana novcica...
Sumnjam da će te ovo preobratiti i da ćeš promijeniti mišljenje o vjernicima, ali čisto da ti zadovoljim znatiželju.
1. Vjerujem zato što mi znanost ne pruža odgovore na sva pitanja koja imam, recimo što je bilo prije Velikog praska i ako je svemir u vrijeme prije praska bio jako mali(veličina zrna graška) što je bilo van njega.
2. Vjera mi pruža smirenje koje ne mogu pronaći van nje, jednostavno sam zadovoljniji sobom nako nedjeljne mise ili molitve običnim danom.
3. Vjera mi daje snagu da se održim u trenucima kada se čini da je sve protiv mene.
4. Siguran sam da nije svemu kraj kada čovjek umre.
5. Smatram da nisu bili glupi oni što su tisućama godina prije mene vjerovali.
6. Mislim da vjera, ako se shvaća njena bit, može učiniti čovjeka boljim nego što jest, a svijet ljepšim mjestom za život.
7. Moja vjeroispovjest je sastavni dio moga identiteta, ona me određuje na mnogo načina.
__________________
"Tko ne uči iz povijesti, prisiljen ju je ponavljati."
"Sine ira et studio"-kako da ne
povjesnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 14:42   #13
Ljudi su jadna ne savrsena bica koja ne razumiju stvari koje se oko njih dogadaju i onda se oslanjaju na "nesto vise" neku silu koja sve spaja i sve cini smislenim. Netko umre.. ah bog je tako htio, tko me je stvorio i koji je moj smisao zivota... pa bog je sve prati njega i to je to...
Etika nema smisla ukoliko nije krscanska etika, nasa spoznaja... ne treba nam imamo boga..

Mislim pa normalno da cemo vjerovat u boga kad nam on moze odgovorit na sva pitanja i cini nas sigurnima...
Mislim da je bas u tome i problem da se zato ne micemo s mrtve tocke i usporavamo evoluciju
Journeyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 18:55   #14
Quote:
Piggy kaže:
Ti možeš vjerovati, ali ne možeš dokazati da Bog postoji.
Ali ne možeš dokazati niti da ne postoji!
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 19:52   #15
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Ali ne možeš dokazati niti da ne postoji!
Točno. Zato treba pustit svakog nek vjeruje u šta želi, i ako želi.
Duhec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 22:56   #16
Quote:
Duhec kaže:
Točno. Zato treba pustit svakog nek vjeruje u šta želi, i ako želi.
Ovo je pravi odgovor.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 23:09   #17
Quote:
Piggy kaže:
Ovo je pravi odgovor.
I svi zadovoljni!
Duhec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 23:19   #18
Quote:
Journeyman kaže:
Evo gledajuci malo "uzroke" ili pocetke sve vjernike mozemo svrstati u dvije skupine po ovom pitanju:
1. Oni kojima je cijela familija krscanska i koji su od rodenja krscani...
2. Oni koji su se "preobratili" i uvidili pravu moc Isusa Krista ahahahahahah (oprostite ali stvarno je smjesno)

Koji je razlog vjerniku da vjeruje? Koje cinjenice on ima pred sobom i jesu li one dovoljno jake da pojedincu odrede cijeli zivot koji je tako kratak?

Moje skromno misljenje je da su vjera i ljudska glupost u istom kosu... zato me i zanima ona druga strana novcica...
Zasto nebih vjerovao ?
Zato sto ti imas bolji razlog ?
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 23:35   #19
Quote:
Journeyman kaže:
Evo gledajuci malo "uzroke" ili pocetke sve vjernike mozemo svrstati u dvije skupine po ovom pitanju:
1. Oni kojima je cijela familija krscanska i koji su od rodenja krscani...
2. Oni koji su se "preobratili" i uvidili pravu moc Isusa Krista ahahahahahah (oprostite ali stvarno je smjesno)

Koji je razlog vjerniku da vjeruje? Koje cinjenice on ima pred sobom i jesu li one dovoljno jake da pojedincu odrede cijeli zivot koji je tako kratak?

Moje skromno misljenje je da su vjera i ljudska glupost u istom kosu... zato me i zanima ona druga strana novcica...
glupost. svi vjernici nisu kršćani - pa je stoga ovo previše brzopleto razmišljanje...

meni obitelj nije kršćanska niti sam ja kršćanin... pa ipak sam sebe smatram vjernikom iako ni u kakve crkve ne odlazim.... i smjesti me sad!

a koji je meni razlog da vjerujem???? hahaha... ti to ne možeš razumjeti jer ti VJERUJEŠ u nešto drugo. kužiš. tvoja vjera, sustav kojim ti poimaš svijet se zasniva na vjerovanju koje je malo drugačije od onoga na kojem se zasniva moj sustav... pa ipak - niti ti niti ja ne znamo i ne možemo znati tko je u pravu. zato smo obojica samo vjernici. ti vjeruješ u nepostojanje pra-uzroka.... ja vjerujem u postojanje pra-uzroka. niti ti niti ja ne možemo znati tko je u pravu. ali obojica se možemo složiti oko toga da će istina ostati ista bez obzira što ti ili ja mislimo... bog će postojati (ili neće postojati) bez obzira da li svi vjerujemo da postoji ili da svi vjerujemo da ne postoji. i zato je ova rasprava bez veze... bolje da se bavimo nečim zabavnijim
__________________
Eeeeh, what a day!
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 23:36   #20
Quote:
djidjimidji kaže:
glupost. svi vjernici nisu kršćani - pa je stoga ovo previše brzopleto razmišljanje...

meni obitelj nije kršćanska niti sam ja kršćanin... pa ipak sam sebe smatram vjernikom iako ni u kakve crkve ne odlazim.... i smjesti me sad!

a koji je meni razlog da vjerujem???? hahaha... ti to ne možeš razumjeti jer ti VJERUJEŠ u nešto drugo. kužiš. tvoja vjera, sustav kojim ti poimaš svijet se zasniva na vjerovanju koje je malo drugačije od onoga na kojem se zasniva moj sustav... pa ipak - niti ti niti ja ne znamo i ne možemo znati tko je u pravu. zato smo obojica samo vjernici. ti vjeruješ u nepostojanje pra-uzroka.... ja vjerujem u postojanje pra-uzroka. niti ti niti ja ne možemo znati tko je u pravu. ali obojica se možemo složiti oko toga da će istina ostati ista bez obzira što ti ili ja mislimo... bog će postojati (ili neće postojati) bez obzira da li svi vjerujemo da postoji ili da svi vjerujemo da ne postoji. i zato je ova rasprava bez veze... bolje da se bavimo nečim zabavnijim
tocno odi na sony play stacion
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:23.