Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2006., 00:18   #1
Talking TOP 10 pokazatelja da ste previše opsjednuti svojom religijom...

Ovo se tiče najviše Kršćanstva, ali se uz par izmjenjenih stvari može reći za svaku religiju, pa stoga molim da oni koji prepoznaju sebe nađu utjehu u tome - svi se trebaju (ako žele) osjećati jednako uvrijeđenima.

Dakle, bez pretjeranog odugovlačenja...

TOP 10

10. Žestoko poričete postojanje tisuća bogova koje štuju pripadnici drugih religija, ali se osjećate duboko uvrijeđeni kada netko poriče postojanje boga u kojeg vi vjerujete.

9. Osjećate se uvrijeđeno i "dehumanizirano" kada znanstvenici kažu da je ljudska vrsta evoluirala iz drugih oblika života, ali nemate problema sa biblijskom tvrdnjom da su ljudi stvoreni iz blata/zemlje.

8. Smijete se politeistima (onima koji vjeruju u više bogova), ali nemate problema vjerovati u Trojedinog Boga (ili Sveto Trojstvo).

7. Navre vam krv u lice kada čujete o "zvjerstvima" koja se pripisuju Alahu, ali ne dotakne vas uopće slušanje kako je Bog/Jehova (da, Kristov Otac) zaklao sve prvorođene muške bebe Egipta u "Exodusu" ("Izlasku") i naredio istrebljenje cijelih etničkih zajednica u "Joshui".

6. Smijete se hinduističkim vjerovanjima koja ljude proglašavaju bogovima i starogrčkim tvrdnjama o bogovima koji su se "sjedinjavali" sa ženama, ali nemate problema sa svojim vjerovanjem da je Sveti Duh oplodio Mariju, koja je rodila muškarca koji je bio ubijen, vratio se u život i uzdigao se na nebo.

5. Spremni ste provesti život tražeći male rupe u znanstveno dokazanoj starosti Zemlje (4,5 milijardi godina), ali ne nalazite ništa lošeg u vjerovanju datumima zapisanim od plemena Brončanog doba koji su sjedili u svojim šatorima i nagađali o da je Zemlja stara samo nekoliko generacija (par stotina godina).

4. Vjerujete da će cijela populacija ovog planeta - izuzev onih koji dijele vaše vjerovanje (ali ne priznajući druge sekte koje vjeruju u istog boga) - provesti Vječnost u beskrajnoj patnji u Paklu, a opet smatrate da vaša religija pruža najviše "tolerancije" i "ljubavi".

3. Dok moderna znanost, povijest, geologija, biologija i fizika nisu uspjeli uvjeriti vas u suprotno, neki idiot koji se valja po podu mrmljajući "nepoznatim jezikom" je sav činjenični materijal i pokazatelj (dokaz) da je vaš izbor religije baš onaj pravi.

2. Definirate 0,01% kao "visoku stopu uspješnosti" kad se radi o odgovorenim molitvama i smatrate da je to dovoljan dokaz da molitve "rade" (funkcioniraju). I još smatrate da je ostalih 99,99% neostvarenih molitvi Božja Volja.

1. Vi ustvari znate puno manje o Bibliji, Kršćanstvu i povijesti crkve nego većina ateista i agnostika - ali još uvijek sebe nazivate Kršćaninom.
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 11:02   #2
Superskeptik lijepo si sve napisao a najbolje mi je ovo:

Quote:
Superskeptik kaže:
7. Navre vam krv u lice kada čujete o "zvjerstvima" koja se pripisuju Alahu, ali ne dotakne vas uopće slušanje kako je Bog/Jehova (da, Kristov Otac) zaklao sve prvorođene muške bebe Egipta u "Exodusu" ("Izlasku") i naredio istrebljenje cijelih etničkih zajednica u "Joshui".
Normalnom čovjeku je jasno o čemu se tu radi, Bibliju su pisali primitivni ljudi pa je posve normalno da njihov Bog bude takav.

Ali ono što je meni neshvatljivo to je da vjernici prelaze preko takvih stvari a da ni ne trepnu !!!

Kao da je to nešto posve normalno da Bog radi takve stvari.
Ja te vjernike ne mogu shvatiti, meni su oni zagonetka. Svećenike shvaćam, njima je vjera posao pa moraju "vjerovati" u sve što piše u Bibliji. Ali svi ovi drugi koji ne moraju vjerovati, oni su za mene neriješiva zagonetka.
Pićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 11:31   #3
Quote:
Pićo kaže:
Superskeptik lijepo si sve napisao a najbolje mi je ovo:


Normalnom čovjeku je jasno o čemu se tu radi, Bibliju su pisali primitivni ljudi pa je posve normalno da njihov Bog bude takav.

Ali ono što je meni neshvatljivo to je da vjernici prelaze preko takvih stvari a da ni ne trepnu !!!

Kao da je to nešto posve normalno da Bog radi takve stvari.
Ja te vjernike ne mogu shvatiti, meni su oni zagonetka. Svećenike shvaćam, njima je vjera posao pa moraju "vjerovati" u sve što piše u Bibliji. Ali svi ovi drugi koji ne moraju vjerovati, oni su za mene neriješiva zagonetka.
Zato se to i zove vjera, ne tražiš razumijevanje i objašnjenje, jednostavno vjeruješ.
__________________
"Tko ne uči iz povijesti, prisiljen ju je ponavljati."
"Sine ira et studio"-kako da ne
povjesnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 11:59   #4
Quote:
Pićo kaže:
Ali svi ovi drugi koji ne moraju vjerovati, oni su za mene neriješiva zagonetka.
Kako mislis ne moraju vjerovati? Vjerojatno mislis na one kojima je ta vjera nametnuta, koji su "trenirani" od malih nogu i koji pojam "slobodna volja" prepoznaju samo sa satova vjeronauka. No medjutim tamo je taj pojam imao sasvim drugacije znacenje.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 12:28   #5
Quote:
povjesnicar kaže:
Zato se to i zove vjera, ne tražiš razumijevanje i objašnjenje, jednostavno vjeruješ.
to mi je uvijek bio jedan od glupljih argumenata, pa vjerovatno se vjeruje na osnovu necega, imas nekakve cinjenice, promislis i onda zakljucis da boga ima i da je tvoj bog pravi
fakat je nevjerovatno ali istinito da krscani najmanje znaju o svojoj religiji u odnosu na ostale - muslimani znaju o islamu, o zidovima da i ne pricamo, ali krscani nemaju pojma o osnovama, a kamoli o nekim specificnostima kad ih ides pitati

to je rezultat konzistentne politike krscanske religije od najranijih dana da se o biti nauka ne prica vec da se bavi povrsnim manifestacijama i simbolikom bez znacenja
MR-26-7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 12:44   #6
To je jedini način da sa pastirom i šačicom ovčarskih pasa držis stado na okupu.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 14:00   #7
Quote:
Superskeptik kaže:
Ovo se tiče najviše Kršćanstva, ali se uz par izmjenjenih stvari može reći za svaku religiju, pa stoga molim da oni koji prepoznaju sebe nađu utjehu u tome - svi se trebaju (ako žele) osjećati jednako uvrijeđenima.

Dakle, bez pretjeranog odugovlačenja...

TOP 10

10. Žestoko poričete postojanje tisuća bogova koje štuju pripadnici drugih religija, ali se osjećate duboko uvrijeđeni kada netko poriče postojanje boga u kojeg vi vjerujete.

9. Osjećate se uvrijeđeno i "dehumanizirano" kada znanstvenici kažu da je ljudska vrsta evoluirala iz drugih oblika života, ali nemate problema sa biblijskom tvrdnjom da su ljudi stvoreni iz blata/zemlje.

8. Smijete se politeistima (onima koji vjeruju u više bogova), ali nemate problema vjerovati u Trojedinog Boga (ili Sveto Trojstvo).

7. Navre vam krv u lice kada čujete o "zvjerstvima" koja se pripisuju Alahu, ali ne dotakne vas uopće slušanje kako je Bog/Jehova (da, Kristov Otac) zaklao sve prvorođene muške bebe Egipta u "Exodusu" ("Izlasku") i naredio istrebljenje cijelih etničkih zajednica u "Joshui".

6. Smijete se hinduističkim vjerovanjima koja ljude proglašavaju bogovima i starogrčkim tvrdnjama o bogovima koji su se "sjedinjavali" sa ženama, ali nemate problema sa svojim vjerovanjem da je Sveti Duh oplodio Mariju, koja je rodila muškarca koji je bio ubijen, vratio se u život i uzdigao se na nebo.

5. Spremni ste provesti život tražeći male rupe u znanstveno dokazanoj starosti Zemlje (4,5 milijardi godina), ali ne nalazite ništa lošeg u vjerovanju datumima zapisanim od plemena Brončanog doba koji su sjedili u svojim šatorima i nagađali o da je Zemlja stara samo nekoliko generacija (par stotina godina).

4. Vjerujete da će cijela populacija ovog planeta - izuzev onih koji dijele vaše vjerovanje (ali ne priznajući druge sekte koje vjeruju u istog boga) - provesti Vječnost u beskrajnoj patnji u Paklu, a opet smatrate da vaša religija pruža najviše "tolerancije" i "ljubavi".

3. Dok moderna znanost, povijest, geologija, biologija i fizika nisu uspjeli uvjeriti vas u suprotno, neki idiot koji se valja po podu mrmljajući "nepoznatim jezikom" je sav činjenični materijal i pokazatelj (dokaz) da je vaš izbor religije baš onaj pravi.

2. Definirate 0,01% kao "visoku stopu uspješnosti" kad se radi o odgovorenim molitvama i smatrate da je to dovoljan dokaz da molitve "rade" (funkcioniraju). I još smatrate da je ostalih 99,99% neostvarenih molitvi Božja Volja.

1. Vi ustvari znate puno manje o Bibliji, Kršćanstvu i povijesti crkve nego većina ateista i agnostika - ali još uvijek sebe nazivate Kršćaninom.
L-E-G-E-N-D-O.
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 15:55   #8
Quote:
MR-26-7 kaže:

to je rezultat konzistentne politike krscanske religije od najranijih dana da se o biti nauka ne prica vec da se bavi povrsnim manifestacijama i simbolikom bez znacenja
Uvijek vi djeca komunističkog uvjerenja koje ste naslijedili od vaših otaca nešto trkeljate o vjeri.
Tebi to izgleda površno , a to je u stvari i izvedeno tako da glupsoni i komunisti poput tebe uopće ne mogu shvatiti suštinu vjerovanja, jer nam vaše prisustvo nije potrebito
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 16:09   #9
a sta je nabolje, niko mene nije prisilio da vjerujem od malih nogu, dapače, ljudi oko mene su hardcore "humanisti" i "alternativci".....

jednostavno, vjeru il ćeš dobit il ne...al jao onima koji ne.
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 16:39   #10
Quote:
jurky kaže:
a sta je nabolje, niko mene nije prisilio da vjerujem od malih nogu, dapače, ljudi oko mene su hardcore "humanisti" i "alternativci".....

jednostavno, vjeru il ćeš dobit il ne...al jao onima koji ne.
Ne bih se složio.

SVATKO ima iskru Istine u sebi..počujte,SVATKO!

Ali ZAŠTO ta iskra svjetla ili klica dobra ne proklija u punoj veličini..ehm. o tom bi se dalo diskutirati.Razni vanjski utjecaji na čovjeka toj. utjecaj >Svijeta< priječe na jedan ogroman način to buđenje! itd.
Mene osobno je spriječavao kukavičluk toj. bojao sma se što će drugi reći o mom ponašanju prema nekom drugom čovjeku i >njihovih< sudova...

Sad..sad nema te sile ovog svijeta ili Sile Tame ,Tamne strane Force ,Sotone,Belzebula,Ariela ...DA ME ODVOJI OD ISUSA,JER ON JEST!

Jeste li ikada osjetili Vatru Ljubavi u centru svoga bića? kada i u kojem trenutku? Imam taj osjećaj kada sam u dilemi i kada >to< osjetim u >sebi< jednostavno >znam<....sry,teško za objasnit s ovakvim malim mozgom.
onih top 10 je tipičan primjer čovjeka koji ne traži sebe u Svjetlu nego u svijetu! Dalo bi se komentirat svako stavak. ali jednostavno nije vrijedno ni pravedno!
Neptune is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 16:58   #11
gledaj s ove strane: Bog je sveznajuć. Od početka je znao dal ćeš se spasit il ne... tako npr. oko mene postoje ljudi kojima svakodnevno govorim, propovijedam....ne znam ni sam šta...samo da prihvate Isusa. Ali ne slušaju. Jednostavno im nime nije u Knjizi Života i to je to...daleko od toga da ću se ja pomirit s time....dužnost mi je navještat..kao i svakome Kršćaninu...
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 17:16   #12
Quote:
normall kaže:
Uvijek vi djeca komunističkog uvjerenja koje ste naslijedili od vaših otaca nešto trkeljate o vjeri.
Tebi to izgleda površno , a to je u stvari i izvedeno tako da glupsoni i komunisti poput tebe uopće ne mogu shvatiti suštinu vjerovanja, jer nam vaše prisustvo nije potrebito


koj idiot
MR-26-7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 17:26   #13
Prayer is a superstition

Quote:
Superskeptik kaže:
2. Definirate 0,01% kao "visoku stopu uspješnosti" kad se radi o odgovorenim molitvama i smatrate da je to dovoljan dokaz da molitve "rade" (funkcioniraju). I još smatrate da je ostalih 99,99% neostvarenih molitvi Božja Volja.
http://www.youtube.com/watch?v=BH0rFZIqo8A

Cpatain Rbubish is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 17:28   #14
Quote:
MR-26-7 kaže:


koj idiot
Šta je... istina peče
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 17:54   #15
Quote:
normall kaže:
Šta je... istina peče



ma urlicem od bola

nego zasto me ne razuvjeris, postavio sam dva pitanja na top temi krscanstva pa nitko ni rijeci osim nekakvih jeftinih komentara, aj odgovori pa povlacim ono sto sam rekao
MR-26-7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 18:42   #16
Eto kad baš hoćeš. Tebe kao odgojenog komunistu ne želim uvjeriti, već mogu iznijeti samo svoje mišljenje

Quote:
MR-26-7 kaže:
to mi je uvijek bio jedan od glupljih argumenata, pa vjerovatno se vjeruje na osnovu necega, imas nekakve cinjenice, promislis i onda zakljucis da boga ima i da je tvoj bog pravi
U postojanje boga ili vjeruješ ili ne vjeruješ i nigdje u kršćanstvu ne piše da je kršćanski bog pravi, jer boga nije nitko ni vidio i puno zapisa u Bibliji su simboli , te stari zapisi koji su bili prilagođeni razmišljanju ljudi onoga vremena.

Quote:
MR-26-7 kaže:
fakat je nevjerovatno ali istinito da krscani najmanje znaju o svojoj religiji u odnosu na ostale - muslimani znaju o islamu, o zidovima da i ne pricamo, ali krscani nemaju pojma o osnovama, a kamoli o nekim specificnostima kad ih ides pitati
Tebi je nevjerojatno ali istinito da kršćani najmanje znaju.

Gdje si se ti to naširoko obrazovao o islamskom i židovskom vjerovanju , te ga usporedio s kršćanskim.
Kršćani su kao i svi drugi ljudi, obrazovani, neobrazovani,pametni, glupi, te ubuduće ,ako te nešto više zanima o krćanstvu , nemoj razgovarati sa starim babama i djedom yugonostalgičarom i komunjarom već potraži nekog obrazovanoga svećenika koji će ti sve lijepo objasniti.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 19:27   #17
Quote:
normall kaže:
Eto kad baš hoćeš. Tebe kao odgojenog komunistu ne želim uvjeriti, već mogu iznijeti samo svoje mišljenje

Gdje si se ti to naširoko obrazovao o islamskom i židovskom vjerovanju , te ga usporedio s kršćanskim.
Kršćani su kao i svi drugi ljudi, obrazovani, neobrazovani,pametni, glupi, te ubuduće ,ako te nešto više zanima o krćanstvu , nemoj razgovarati sa starim babama i djedom yugonostalgičarom i komunjarom već potraži nekog obrazovanoga svećenika koji će ti sve lijepo objasniti.
takve je kod nas dosta tesko naci, ali nije vazno uopce mi nije namjera provocirati, samo sam izlozio misljenje iz vlastitog iskustva da obicni ljudi krscani u poredbi sa drugima najmanje znaju o svojoj religiji, uostalom to je prilicno evidentno tu na forumu, a buduci da je forum kakav takav presjek naseg drustva ovo stoji, no nisi shvatio zelio sam da me razuvjeris tako da mi odgovoris na ova dva pitanja sa top teme krscanstva:

Quote:
koja je razlika izmedju duha i duse prema krscanskoj doktrini ?
znam da je u orginalnom krscanskom nauku postojao samo duh i koncept uzdizanja mrvih nakon armagedona, nikakvi zagrobni zivoti, raj ili pakao (vjerujem da je ovo dosta slicno zidovstvu i kojeg je krscanstvo i poteklo)

vremenom se originalni krscanski nauk mijenja i inkomponira razne nekrscanske ideje te se izmedju ostalog uvodi se pojam duse (helenistici koncept?), te se onda izmislja i zagrobni zivot gdje te duse idu

kakav je danas odnos duha i duse i postoji li uopce u krscanstvu originalni koncept duha ili ga je potpuno zamijenila dusa
i onda

Quote:
kako se objasnjava isusov postupak prema zeni prosijakinji iz podrucja danasnjeg libanona koja ga je dosla pitat za pomoc
on joj prvo odgovara da je on tu dosao pomagat samo zidovima "I was sent only to the lost sheep of the house of Israel." , a kad padne na koljena onda joj porucuje da je ona pas "It is not fair to take the children's food and throw it to the dogs."

u modernoj biblijskoj nauci to se tumaci postupnom promjenom isusa koji je prvo bio podcjenjivacki i neprijateljski raspolozen prema nezidovima, da bi se vremenom postupno mijenjao, no pretpostavljam da se to bas ne uklapa u krscanski pogled na isusa kao boga poslanog svim ljudima
koje je objasnjenje takvog okrutnog postupka?
MR-26-7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 19:56   #18
Quote:
imi18 kaže:
L-E-G-E-N-D-O.
Hvala, ali ne zaslužujem to. Samo sam preveo tekst sa engleskog koji je bio objavljen u "This Is True!" (Online magazin koji skuplja nevjerojatne i čudnovate priče koje druge novine objavljuju)...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 21:02   #19
MR-26-7
Slušaj, čitaj, takove odgovore koji bi zadovoljili parcijalno gledanje na neku vjeru ti ne može nitko dati.
Ja se ne opterećujem Starim Zavjetom u kojemu je Bog bio surovo biće sklon kazni i osveti, niti me previše zanimaju rasprave o tome što će biti kada umremo, ide li duša u raj, što ću raditi u raju iliti po starom nauku da ćemo biti poslije smrti stvarno biti mrtvi,a tek poslije armagedona će naše tijelo iliti duša uskrsnuti.

Te odgovore ti nijedna religija neće dati.

Zašto religija ne bi evoluirala u svom poimanju Boga kao svevišnjeg bića i njegove uloge u prošlosti i budućnosti.
Eto, ja kao kršćan katolik, ne vjerujem u čuda, vidjelice, ukazanja.

Isto kao što si ti naveo religijske primjere očigledne nedosljednosti kroz povijest postaviti ću ja pitanje svim znanstvenicima svijeta na kojem će svi dobiti jedinicu u razredu iz neznanja, ako tako na znanje gledamo.

Znamo što je svemir, postoje pretpostavke o veličini svemira itd. Dobro, poslije svemira je praznina, dobro, dokle, beskonačno, dobro-čekaj kako beskonačno, pa beskonačno, kako beskonačno, kakva je to znanstvena formulacija, mora negdje biti kraj, i opet što je poslije, pa beskonačnost

Učiteljica sa sirijusa kaže : sjedi 1, nemaš pojma

Nemoj se s tim opterećivati, evo kako vidiš ni znanost nije najjednostavniju tezu objasnila
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 21:26   #20
Quote:
normall kaže:

Zašto religija ne bi evoluirala u svom poimanju Boga kao svevišnjeg bića i njegove uloge u prošlosti i budućnosti.
nisi mi odgovorio ni na jedno pitanje
sto se tice evolucije religije i dogme mene bas to i zanima jer vidim da tog ima jako puno u krscanstvu pa me zanima kako se opravdava i je li ona bas dopustena, ovo mi se cine prilicno vazna pitanja, da bi se dopustila evolucija suprotna onome sto je sin od boga propovijedao, a ako nije suprotno onome sto je on govorio zanima me koliko su komplementarni ti razliciti pogledi i kako se oni inkorporiraju

ja nisam nikad isao na vjeronauk al me zanima uci li se to tamo i o cemu se uopce prica na vjeronauku, ako ne o samoj dogmi

mozes mi bar onda ono drugo pitanje probat odgovorit kako komentiras evoluciju u isusovom ponasanju i njegov grub odgovor libanonki
MR-26-7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:20.