Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2006., 20:13   #21
Quote:
No Nick kaže:
Kasno za sta?

Nego...kundalini licno nemam apsolutno nista protiv ako odes i u hare krishna. Svako sebi bira put, Bog je dao svakom covjeku izbor, a na kraju ce svako dati i racun, sto je i pravedno. Prema tome, racuni se sabiraju na kraju, sto bi rekao jedan trener.

Ono sto zelim da kazem jeste nesto sto mi nije bilo jasno...

Pa zar Duh Sveti nije ništra drugo do kozmička energija (Bozanska) koja se prenosi oboljelome.

Pa vidis, nije Duh Sveti kosmicka energija, nego je Duh licnost. Ok, ako se bavis TM, i nemam pojma cime-to je zaista tvoja licna stvar. Medjutim, hriscanske stvari su moja specijalnost, i mislim da nije posteno tumaciti bozanske stvari iz Biblije na TM nacin, ili neki drugi istocnjacki nacin. Ovo je cisto zapazenje vezano za tvoj text.

Ali svejedno te razumem zasto si napustio crkvu. Ovo sto pokusava zanimljivo2007 jeste da ulepsa stvar, i zaista nemam nista ni protiv toga, ali istina je ipak daleko od toga. Jedno je teorija koju ispovedaju svestenici, a sasvim je nesto drugo njihov zivot. Prema tome, sigurno je tacno da nije sav kler gresan, ali jeste veeeelika vecina. Ne moze svestenik da se bavi politikom i u isto vreme da ide u crkvu i prica pricice vernicima. To je kontradiktorno kao nebo i zemlja. E sad, sto je to postala praxa crkvenih velikodostojnika-to je sasvim druga stvar. Ipak mislim da, kada je rec o katolicanstvu, u pitanju je sistem. Citav sistem. Nije toliko bitno jesu li svi laici gresni a kler ne, ili obrnuto, ili kako god. Bitan je sistem po kome ona funkcionira. A sistem je...?

Hvala na javljanju, ali opet se ponavlja isti slucaj nametanja dogme. Naime ja ne vidim da sam isim u svojem postu osudio necije vjerovanje, vec opet naglasavam CRKVU kao instituciju koja sustavno sprovodi svoje dogmatske zamisli kao jednine, a ostale na vrlo ruzan nacin osudjuje.

Buduci se radi o strahu od osvjescivanja namece se vrlo agresivno misija proturjecja protiv svega sto nije crkveno (krscansko) naucavanje. Najvece licemjerje koje sam mogao zamijetiti je toliko odusevljenje Dalai Lamom pred publicitetom, a s druge strane tolika mrznja naspram toga.
kundalini is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 20:37   #22
Bog- Biblija- Uciteljstvo... svidjalo se to tebi ili ne - ali to je tako... za neke stvari je potrebna poniznost (naravno ne ona naivna)... a meni ako je do necega stalo onda cu ja svojim radom i djelom (unutar Crkve) doprinositi razvoju i produbljivanju određenih pitanja Boga, svijeta i covjeka...

Na cemu Crkva temelji svoje dogme? Vodi li Crkvu Duh Sveti?

mir i dobro...
zanimljivo2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 21:16   #23
Quote:
zanimljivo2007 kaže:
... Meni je kriterij Isus a ne neki svecenik, biskup, predsjednik, ministar, mater, otac... pa ako su i svi protiv mene Isuse ja se uzdam u tebe... i u biti koga si to Kundalini napustio? radi koga? a gdje je ljubav prema gresnicima koju ti je Isus pokazao? gdje je strpljivost i rad s onima koji su se udaljili od Boga? izgleda da si i ti dosao na njihovo mjesto... zasto? tesko ti je bilo slijediti Isusa? i meni je... ali nema drugog Puta, Isitne, Zivota...
--------------------------------------------------------------------------
Zanimljivo 2007., oprosti al ja iz kundalinijevog teksta nigdje ne vidim da se je on udaljio od Boga, napustio Isusa i slicno. Zar su oni koji kritiziraju odredjene dijelove ili aspekte crkve kao institucije, ili pripadnici drugih vjera ili uvjerenja, ili oni sto su se negdje drugdje rodili, koje je netko u neku drugu religiju "inicirao" ili "krstio", zar su oni napustili ili nisu nikad bili uz Boga. Pa ako tako netko sudi onda se taj po meni igra "Boga" i pitanje je kakvog "Boga". Sto znaci biti uz Isusa, promovirati krscanstvo u njegovom formalnom smislu, ukljucujuci nedodirljivost crkvene institucije? Nadam se da si puno puta prepoznao Isusa i u ljudima koji nisu formalni pripadnici krscanske vjere? Netko da bolesnom ruku ili krisku kruha, a zamisli nije ni krsten, pa sta onda trebamo prepoznati u tom covjeku? Ja bi rekla "Isusa", al bi isto tako rekla i "Bozansku energiju", al najprije bi ipak rekla da bi prepoznala dobro u tom covjeku i da ne bi nametala nikome kako to treba zvati. Biti blizu Isusu, ne bi trebala biti formalnost, nego prepoznavanje dobra u ljudima i pruzanje dobra ljudima, a i pozitivna kritika i sloboda izbora su dobro u ljudima.
--------------------------------------------------------------------------
Krscanska poruka se mora aktualizirati i kroz politiku (nova politicka teologija) i mora biti djelotvorna u drustvu..
mislim da to nije nespojivo jedno s drugim nego da tu mora postojati dijalog... Vjerska sloboda = ne smije se vrsiti cine protiv vjere... (npr. ne moze politicka vlast meni odlucivati o
pitanjima homoseksualnosti, eutanazije itd... mislim da se tu Crkva ima pravo uplitati u politiku)...
------------------------------------------------------------------------
Ima puno primjera gdje se crkva u proslosti uplitala i danas jos uplice u politiku. Crkva bi trebala moderirati i sprecavati negativan utjecaj politike na covjeka, a ne mu propovjedati i promovirati, pa makar izmedju redaka ako ne i direktno, kome i sto da vjeruje u politici. Crkva nije Bog, ne smije se stavljati u poziciju da nesto zabranjuje u nekom drustvu, pa nije drzava u vlasnistvu crkve, a da ne govorim da nije ni covjek.
-------------------------------------------------------------------------

mir i dobro...
mir i dobro...i sloboda uma i duha
Amasake is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 21:23   #24
Quote:
Amasake kaže:
mir i dobro...i sloboda uma i duha
Malo sam nespretno odgovorila na tekst koji je napisao Zanimljivo 2007, pa eto skrecem paznju na slijedece, da sam osim gore navedenog : "mir i dobro...i sloboda uma i duha ", dio svojih odgovora ubacivala i okviru tvoga teksta "Zanimljivo 2007" na koji sam "quote-ala" u mom zadnjem postu...
Amasake is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 21:37   #25
Quote:
zanimljivo2007 kaže:
Bog- Biblija- Uciteljstvo... svidjalo se to tebi ili ne - ali to je tako... za neke stvari je potrebna poniznost (naravno ne ona naivna)... a meni ako je do necega stalo onda cu ja svojim radom i djelom (unutar Crkve) doprinositi razvoju i produbljivanju određenih pitanja Boga, svijeta i covjeka...

Na cemu Crkva temelji svoje dogme? Vodi li Crkvu Duh Sveti?

mir i dobro...
Ne znam zasto toliko govoris o meni kroz govor o sebi. Koliko stvarno znas o mojem duhovnom radu, trudu, produbljivanju i djelima?
kundalini is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 21:39   #26
Quote:
greta kaže:
u crkvi ima svakakvih dusa kao i u "vanjskom" svijetu...jer ljudi su takvi, dobri, zli, pokvareni,lazni, brizni, suosjecajni...takav je covjek po svojoj naravi medjutim sve bih to mogla i oprostiti da nema tolike LAZNE LICEMJERNOSTI. to mi je najzalosnije ako pogrijesis, priznaj svoju gresku, budi covjek. u crkvi se mnoge stvari zataskavaju i guraju pod tepih dok s druge strane namece neka nedodirljivost, kao neka kvazi svetost.
trebali bi procistit svoje redove i da se NE IDE NA KVANTITETU (masovnost) NEGO NA KVALITETU. Bolje da nas je i desetorica, ali da smo ljudi.

Vro lijepo i realno zapazanje
kundalini is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 21:41   #27
Ja sam krščanin i vjerujem u Boga, ali to nemora značiti da moram poštovati Crkvu i prihvaćati sve što ona nalaže i da nesmijem se slagati sa Crkvom. Glupo mi je kada svećenik kaže da osoba koja ne ide u crkvu nije dobar vjernik ili kada kažeš ja ne idem u crkvu, a ono ljudi te pitaju je li ti vjeruješ u Boga. Mislim da vjera nešto u što se vjeruje, a ne što služi kao materijal kojim bi se trebala mjeriti vjernost. Smeta mi što Crkva u sve filmove, knjige ili slike koje se proslave, a ima veze sa njom, odmah zabrani da se prodaje. Mislim da u Crkvi ima seksista puno jer u Da vincijevom kodu kada se prikazalo da je Isus ostavio Crkvu ženi odmah se digla prašina. U filmu Dogma Bog je žena, odma se digne prašina. U filmu svemogući Bruce, Bog je muškarac i ništa. Umnogim djelima vrag je prikazan kao žena, a anđeli su bezspolna bića(Lucifer je bio anđel ili anđeo). Bog je uvijek prikazan kao muškarac, a da je žena prikazana kao muškara, jao ga umjetniku. I još jedno, otkriveno je da je svećenik homoseksualac i izbace ga iz Crkve.
PARAĐOKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 21:50   #28
Quote:
PARAĐOKA kaže:
Ja sam krščanin i vjerujem u Boga, ali to nemora značiti da moram poštovati Crkvu i prihvaćati sve što ona nalaže i da nesmijem se slagati sa Crkvom. Glupo mi je kada svećenik kaže da osoba koja ne ide u crkvu nije dobar vjernik ili kada kažeš ja ne idem u crkvu, a ono ljudi te pitaju je li ti vjeruješ u Boga. Mislim da vjera nešto u što se vjeruje, a ne što služi kao materijal kojim bi se trebala mjeriti vjernost. Smeta mi što Crkva u sve filmove, knjige ili slike koje se proslave, a ima veze sa njom, odmah zabrani da se prodaje. Mislim da u Crkvi ima seksista puno jer u Da vincijevom kodu kada se prikazalo da je Isus ostavio Crkvu ženi odmah se digla prašina. U filmu Dogma Bog je žena, odma se digne prašina. U filmu svemogući Bruce, Bog je muškarac i ništa. Umnogim djelima vrag je prikazan kao žena, a anđeli su bezspolna bića(Lucifer je bio anđel ili anđeo). Bog je uvijek prikazan kao muškarac, a da je žena prikazana kao muškara, jao ga umjetniku. I još jedno, otkriveno je da je svećenik homoseksualac i izbace ga iz Crkve.
Svaka cast na ovom postu
kundalini is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 23:21   #29
Quote:
kundalini kaže:
Ne znam zasto toliko govoris o meni kroz govor o sebi. Koliko stvarno znas o mojem duhovnom radu, trudu, produbljivanju i djelima?
ne znam tko si bio ni sto si sada ali iz ovoga sto pises o Crkvi da se nesto nazrijeti... pitam se koji je glavi razlog tvoga takvoga stava? sto je uopce za tebe Isus, Crkva?

ne bi volio da se ovi moji postovi shvacaju kao napad na nekoga (pa ni na tebe) ... samo iznosim ono sto mislim da je istinito... svjestan sam da se kroz nekoliko recenica ne moze shvatiti cjelokupni svjetonazor covjeka i da se kroz nekoliko recenica ne moze izreci cjelokupna miso nekog problema...

moram reagirati tamo gdje uocim da je potrebno i reci svoje misljenje koje je kao i svih vas ograniceno... ako sam negdje nesto krivo iscito iz teksta ispricavam se zbog toga... i hvala svima koji iskreno pristupaju ovim "razgovorima" jer mislim da jedni drugima mozemo pomoci
na brojne nacine ... vjerujem da Bozja milost djelujei roz ovaj forum...

ja sam uvijek za covjeka i zivot, kazam covjeka i zivot... nikoga ne iskljucujem... moj put do Boga jest preko covjeka... primjer za to mi je dao moj Ucitelj Isus Krist... i vas pozivam da ga nasljedujete...

mir i dobro
zanimljivo2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 23:28   #30
[QUOTE=PARAĐOKA]Ja sam krščanin i vjerujem u Boga, ali to nemora značiti da moram poštovati Crkvu i prihvaćati sve što ona nalaže i da nesmijem se slagati sa Crkvom.
QUOTE]

Ako postuje Isusa onda ces postivati i njegovu Crkvu... mi smo skloni da postujemo i da vrsimo samo ono sto nama odgovara...

hoces li mi molim te objasniti malo bolje sto podrazumijevas kad kazes da ne prihvacas ono sto ti Crkva nalaze... s kojim pitanjima se ne slazes? jer svekoliki nauk Crkve ne obvezuje isto...

mir i dobro
zanimljivo2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 23:57   #31
Quote:
zanimljivo2007 kaže:
ne znam tko si bio ni sto si sada ali iz ovoga sto pises o Crkvi da se nesto nazrijeti... pitam se koji je glavi razlog tvoga takvoga stava? sto je uopce za tebe Isus, Crkva?

ne bi volio da se ovi moji postovi shvacaju kao napad na nekoga (pa ni na tebe) ... samo iznosim ono sto mislim da je istinito... svjestan sam da se kroz nekoliko recenica ne moze shvatiti cjelokupni svjetonazor covjeka i da se kroz nekoliko recenica ne moze izreci cjelokupna miso nekog problema...

moram reagirati tamo gdje uocim da je potrebno i reci svoje misljenje koje je kao i svih vas ograniceno... ako sam negdje nesto krivo iscito iz teksta ispricavam se zbog toga... i hvala svima koji iskreno pristupaju ovim "razgovorima" jer mislim da jedni drugima mozemo pomoci
na brojne nacine ... vjerujem da Bozja milost djelujei roz ovaj forum...

ja sam uvijek za covjeka i zivot, kazam covjeka i zivot... nikoga ne iskljucujem... moj put do Boga jest preko covjeka... primjer za to mi je dao moj Ucitelj Isus Krist... i vas pozivam da ga nasljedujete...

mir i dobro

ako tako zelis biti miroljubiv onda ovako nesto ne bi niti napisao. Odnosi se na tvoju prosudbu na ogranicenost nas ostalih. Ovime u biti osudjujes a to nije lijepo. Zasto osudjujes druge, Isus je propovijedao da ne treba osudjivati druge, a ti prema tome radis suprotno njegovom nauku.
kundalini is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 00:02   #32
[QUOTE=zanimljivo2007]
Quote:
PARAĐOKA kaže:
Ja sam krščanin i vjerujem u Boga, ali to nemora značiti da moram poštovati Crkvu i prihvaćati sve što ona nalaže i da nesmijem se slagati sa Crkvom.
QUOTE]

Ako postuje Isusa onda ces postivati i njegovu Crkvu... mi smo skloni da postujemo i da vrsimo samo ono sto nama odgovara...

hoces li mi molim te objasniti malo bolje sto podrazumijevas kad kazes da ne prihvacas ono sto ti Crkva nalaze... s kojim pitanjima se ne slazes? jer svekoliki nauk Crkve ne obvezuje isto...

mir i dobro
Isus je prvenstveno naglašavao poštovanje prema čovjeku, a ne Crkvi Formulacia ako djeluje kao napad na čovjekovu slobodu, a to govori da si strogi pripadnik iste te Crkve oja je licejerna i već naveliko opisana.

Ne bih više ulazio u rasprave jer je nebitno. Volio bih da ljudi iskreno progovore o tome što misle o Crkvi, a ne da pripadnici Crkve na ovome topicu osuđuju i procjenjuju nečiju slobodu razmišljanja.
kundalini is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 10:47   #33
Isus je govorio i o skromnosti, a ti si jako ego-tripičan tip jer mišljenje koje se suprotstavlja tvome kvaziintelektualno odbacuješ, a kada ti se nešto sviđa ti to lijepo poput svevišnjeg nagradiš

evo tvojih primjera:
Quote:
kundalini kaže:
Svaka cast na ovom postu
Quote:
kundalini kaže:
Vro lijepo i realno zapazanje
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 11:13   #34
Quote:
kundalini kaže:
Volio bih da ljudi iskreno progovore o tome što misle o Crkvi, a ne da pripadnici Crkve na ovome topicu osuđuju i procjenjuju nečiju slobodu razmišljanja.
Crkva je firma koja mora raditi u plusu da bi opstala. Stoljecima je svoj opstanak osiguravala nasiljem i ucjenama, dok je danas kao dio sustava sponzorirana od strane drzave, odnosno svih nas koji radimo. Kao sto se da zakljuciti nista od ovog navedenog nema veze sa duhovnoscu jer je to Ona davno gurnula u n-ti plan. Medjutim ako se danas novac shvati kao duhovna hrana u ovoj iskrivljenoj materijalnoj manifestaciji onda su moja zapazanja i shvacanja Crkve potpuno kriva.

Prije nego sto ovčice osjete neodoljivu potrebu da lupe "Quote" button, molim vas upalite mozak..
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 11:40   #35
s konja na magarca.

P.S. za asketizam u crkvi postoje kontemplativni redovi, sto si se opce petljo s diecezom

Ako kartuzijanci isl nisu dovoljno asketski nastrojeni ne znam sto bi bilo, reiki?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 12:29   #36
Drago mi je kad neka tema ili necije razmisljanje postane centrom osoba kojima je ego ipak toliko snazan da svoj niti ne primjecuju, a druge osudjuju. Nevjerojatno je koliko je Crkva uspjela u svojoj misiji, tako da nije potrebno da netko iz redova klerikata na ovome i slicnim mjestima trosi energiju, za to postoje lojalne ovce vojnici.
kundalini is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 12:38   #37
Quote:
kundalini kaže:
Drago mi je kad neka tema ili necije razmisljanje postane centrom osoba kojima je ego ipak toliko snazan da svoj niti ne primjecuju, a druge osudjuju. Nevjerojatno je koliko je Crkva uspjela u svojoj misiji, tako da nije potrebno da netko iz redova klerikata na ovome i slicnim mjestima trosi energiju, za to postoje lojalne ovce vojnici.
ti to o sebi govoris?
Mozda si izaso iz crkve, al bome ona nije jos iz tebe
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 13:11   #38
Quote:
kundalini kaže:
ako tako zelis biti miroljubiv onda ovako nesto ne bi niti napisao. Odnosi se na tvoju prosudbu na ogranicenost nas ostalih. Ovime u biti osudjujes a to nije lijepo. Zasto osudjujes druge, Isus je propovijedao da ne treba osudjivati druge, a ti prema tome radis suprotno njegovom nauku.
Gdje ja to osudjujem druge i gdje radim protivno Isusovu nauku?
zanimljivo2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 13:26   #39
[QUOTE=kundalini]
Quote:
zanimljivo2007 kaže:

Isus je prvenstveno naglašavao poštovanje prema čovjeku, a ne Crkvi Formulacia ako djeluje kao napad na čovjekovu slobodu, a to govori da si strogi pripadnik iste te Crkve oja je licejerna i već naveliko opisana.

Ne bih više ulazio u rasprave jer je nebitno. Volio bih da ljudi iskreno progovore o tome što misle o Crkvi, a ne da pripadnici Crkve na ovome topicu osuđuju i procjenjuju nečiju slobodu razmišljanja.
Znas prijatelju, sto tebe uopce zanima problem Crkve kad si joj okrenuo ledja? (ja se necu petljati u odnose tvoje obitelji ali nemoj ni ti u odnose moje) Imas svoj novi zivot, novu religioznost i nastoj da djelujes u tim okvirima... a nama koji smo Crkva prepusti da se trudimo oko njezina tumacenja, kritike, izgranje... ili je tebi jos uvijek stalo do Crkve - onda svaka cast... al u to sumnjam jer do sada nisam uocio ni jednu pozitivnu stvar koju si rekao o Crkvi...

zasto si uopce postavio pitanje Istina o Crkvi a ne recimo istina o TM-i? zelis li mozda privuci ljude TM-i tako sto ces iznositi neistine o Crkvi?
zanimljivo2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 14:05   #40
Quote:
zanimljivo2007 kaže:
ja sam uvijek za covjeka i zivot, kazam covjeka i zivot... nikoga ne iskljucujem... moj put do Boga jest preko covjeka...
Ja sam također za čovjeka i život, vjeujem u Boga, ali crkvu strogo odjeljujem od svoje vjere i shvaćanja, jer crkva danas ne prati društvo oko sebe i ne uviđa gdje griješi, napredak čovječanstva se očituje u svim segmentima čovjekovog života, pa tako i u društvenom (socijalnom), a crkva zanemaruje taj napredak i drži se načela i principa koji davno prestali vrijediti, zbog toga crkva nije mjesto za mene...

Quote:
zanimljivo2007 kaže:
primjer za to mi je dao moj Ucitelj Isus Krist... i vas pozivam da ga nasljedujete...
Ako je Isus Krist tvoj učitelj to je pohvalno, njegova načela (ne baš onako idealizirano kako Isus veli) si i moja načela, jer su to načela svakog zdravog čovjeka...ali što naprimjer ne volim kod crkve:

Misionari, što ti ljudi imaju na dalekom istoku i dalekom zapadu propovijedat svoju religiju, tko su to oni...pa Buda je kud i kamo stariji od Isusa i radio je istovjetna čuda kao Isus...praktički ista inkarnacija u dva različita čovjeka...to mene smeta, ako netko ima svoju religiju stotinama godina, zašto kršćanstvo inzistira u prihvaćanju kršćanstva, primjera radi Hinduizam nikad nije širio silom svoju religiju...kršćanstvo se silom širilo preko pisane riječji, Islam preko mača, ishod je isti, kao i pitanje, od kuda im pravo da nameću drugome svoje, gdje je tu Isusov nauk...


Živi dugo i napreduj
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:27.