Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2010., 16:00   #1001
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Da,i ja sam mislio reci novija metodologija jer ce i kod nas pretrpeti izmene na narednom popisu. Jos uvek ne znam koje su novine u pogledu popisivanja privremeno odsutnih,osim sto je receno da ce se u popisnom obrascu navoditi i razlog privremenog/stalnog odseljenja.

Ono sto je meni privuklo paznju jeste popisivanje beskucnika,koji ce biti uvrsteni po prvi put u stalno nastanjenu populaciju. Sto se tice lica koja se obrazuju u drugom gradu (srednjoskolci,studenti),mislim da ce i kod nas biti primenjen neka vrsta novijeg kriterijuma,mada nisam bas u toku sa tim. Naime,do sada se student iz npr. Uzica vodio kao stanovnik Uzica na popisu iako je trenutno studirao u Beogradu. Sada ce on biti popisan kao stanovnik Beograda ukoliko je studije otpoceo pre vise od godinu dana, do kraja studija ima vise od godinu dana i stanuje bilo privatno,bilo u studentskom domu. Ako se tako uradi,to ce rezultovati time da se bolje evidentira stvarna populacija grada,a dovesce i do pada broja stanovnika i udela mladje populacije po svim gradovima van 4 najveca grada. Samo ne znam kako ce na hiljade neprijavljenih ljudi koji zive u BG-u popisati,jer gazde svoje podstanare ni u ludilu ne zele da prijave zbog poreza. Ti neprijavljeni se i dalje vode kao stalno nastanjeni u provinciji,te onda ispada da se razmere demografskog praznjenja Srbije ka Beogradu i nece videti u pravom svetlu.

Ocekujem i kod nas strozije uslove za popisivanje sto se tice kategorije stalno nastanjenog stanovnistva. Ono sto znam sigurno je da raseljeni koji se nisu prijavili i uzeli prebivaliste na podrucju Srbije bez Kosova najmanje godinu dana pred popis nece moci biti popisani,tj njihov status se tretira kao da su u pitanju lica pridosla obicnim unutrasnjim migracijama. Interesantan je slucaj da bi u slucaju da Srbija prizna Kosovo kao drzavu,svi raseljeni dobili status izbeglica i bili popisani kao stalno nastanjeno stanovnistvo. Crna Gora je vec uvrstila njihove raseljene sa Kosova u kategoriju izbeglica i popisace ih 2011. kao stalno nastanjeno stanovnistvo, a po osnovu sticanja nezavisnosti od Drzavne zajednice Srbije i Crne Gore.
loki ovo si sve tacno napisao , ali samo da dodam oko podstanara. oni ce biti popisani sta im pise u lk,tj. ako zivi u beogradu, a u licnoj karti mu pise npr.pirot, onda ce se voditi kao stanovnik pirota. veruj mi kad nam budu dosli popisivaci u kuce da nas popisu, gledace koje prebovaliste pise u lk , tako ce i podstanare popisati.njega gazda nemora da prijavi, a to popisivaca nezanima, tako da nece imati zakupodavac nekretnine nikakve posledice, poresko nece da ga juri zato sto jos nije donet zakon o nekretninama, a na njega se ceka nekih 15 godina, tako da zakupodavac ima da plati samo porez na imovinu na godisnjem nivou, sto svi mi placamo.pa mi smo jedina zemlja u evropi, gde jos postoji kapitalna dobit(da ne ulazim dublje u ovo tematiku , shvaticesi ti i narod koji cita ovo u cemu je caka). druga stvar tice se nasih ljudi u inosrtranstvu. tu ce biti mnogo rigoroznije nego na proslom popisu.zato sto ce sad popisivac morati da ima neki dokument da je nas gradjanin otisao u inosranstvo do godinu dana od odrzavanja popisa.ako nebude imao sta da pokaze popisno lice, gde je zivela doticna osoba popisivacu npr,fotokopiju putne isprave kad je izasao iz zemlje, nece biti popisan. ZNACI NEMA VISE KO NA PROSLOM POPISU, NA REC SI MOGAO DA IH POPISES. SADA NA POPISU CE BITI "NISTA NA REC , VEC SAMO NAPISMENO", TAKO DA CE DOCI VEROVATNO DO SMANJENJA UDELA NASIH LJUDI DO GODINU DANA U OVOM POPISU, posto su na proslom popisu popisivali i one koji su 20 godina u inostanstvu(znam par primera).Ovo sve mozete procitati na sajtu rzs-a .

Zadnje uređivanje cveklabgd : 16.12.2010. at 16:17.
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 16:26   #1002
Broj ce dosta zavisiti od onoga sto metodologija bude zacrtala. Nije nerealno i da ako se metodoloski podvuce crta kao u HR (mada HR je sprecificna i zbog lutajucih Hercegovaca) i nas bude znacajno manje jer mi imamo lutajuce Kosovce a i nesto izbeglih Srba iz HR i BiH takodje skita. Ovo za raseljene sa Kosova ce najverovatnije biti tako - ko je prijavio trajno prebivaliste na novoj adresi raseljenja (tek odredjen broj njih je to ucinilo) bice popisan. Ostali se i dalje vode kao da su stanovnici Kosova. Detaljna metodologija za predstojeci popis prema planu publikovanja RZS-a treba da izadje do kraja decembra,pa da vidimo sta kazu.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 19:30   #1003
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Broj ce dosta zavisiti od onoga sto metodologija bude zacrtala. Nije nerealno i da ako se metodoloski podvuce crta kao u HR (mada HR je sprecificna i zbog lutajucih Hercegovaca) i nas bude znacajno manje jer mi imamo lutajuce Kosovce a i nesto izbeglih Srba iz HR i BiH takodje skita. Ovo za raseljene sa Kosova ce najverovatnije biti tako - ko je prijavio trajno prebivaliste na novoj adresi raseljenja (tek odredjen broj njih je to ucinilo) bice popisan. Ostali se i dalje vode kao da su stanovnici Kosova. Detaljna metodologija za predstojeci popis prema planu publikovanja RZS-a treba da izadje do kraja decembra,pa da vidimo sta kazu.
upravo na to sam mislio loki, posebno na interno raseljena lica sa kosova.
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 20:21   #1004
malo informacije o izbeglice prema popis 2002
http://www.komunikacija.org.rs/komun...oad?stdlang=mx
gmak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 13:05   #1005
Ovu temu najviše mrzim da čitam. Tako bezvezne i pesimističke vetsi.
prelazna faza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 14:47   #1006
Quote:
prelazna faza kaže: Pogledaj post
Ovu temu najviše mrzim da čitam. Tako bezvezne i pesimističke vetsi.
Pa sta da radimo. Ovde je nemoguce izvuci ono najbolje iz najgoreg.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 15:11   #1007
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Pa sta da radimo. Ovde je nemoguce izvuci ono najbolje iz najgoreg.
Tako mazohistički. Pratiš kako umireš.

Te prognoze su takve da imam osećaj da će u Srbiji i Srpskoj za 10 godina jedva živeti 4 miliona ljudi.

Svi se rađaju, mi umiremo, kraj, nema nam spasa i sl.
prelazna faza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 15:56   #1008
Quote:
prelazna faza kaže: Pogledaj post
Tako mazohistički. Pratiš kako umireš.

Te prognoze su takve da imam osećaj da će u Srbiji i Srpskoj za 10 godina jedva živeti 4 miliona ljudi.

Svi se rađaju, mi umiremo, kraj, nema nam spasa i sl.
nemoj da preterejujes prelazna fazo. demografija je nauka, a ne da li mi pisemo pesimisticko ili optimisticko.jednostavno cinjenice su takve , i mi ih samo prezentujemo .druga stvar,nije tacno da se samo srbi manje radjaju , i da mi pisemo samo o tome. i druge nacije u okruzenju su gori jos od nas po natalitetu za prvih devet meseci, i mi to pisemo tj. uporedjujemo se sa drugima , a to su crna gora,hrvatska, federacija bih. imaju procentualno veci pad rodjenih od nas.ako hoces da pisemo da nas se radja milion, da smo nacija koja ne umire ,onda daj otvori novi post, pa da pisemo o tome
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 16:02   #1009
Quote:
prelazna faza kaže: Pogledaj post
Tako mazohistički. Pratiš kako umireš.

Te prognoze su takve da imam osećaj da će u Srbiji i Srpskoj za 10 godina jedva živeti 4 miliona ljudi.

Svi se rađaju, mi umiremo, kraj, nema nam spasa i sl.
Kako pametan Srbin zove glupog Srbina?
Telefonom iz inozemstva.

vic dana
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 16:16   #1010
Quote:
geoterm kaže: Pogledaj post
Kako pametan Srbin zove glupog Srbina?
Telefonom iz inozemstva.

vic dana
Ako bismo se fokusirali na suštinu delimično si u pravu.

Srbi ne odumiru. Ima ih poprilično van Srbije i Srpske. Kada nam bude trebalo uvozićemo Srbe širom Evrope i sveta.
prelazna faza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 16:23   #1011
podaci za suboticu za prvih 15 dana decembra:
rodjenih 27(od toga pola srbi)
umrlih 62(90% madjari i hrvati)
bas dobra minusara od - 35, ali srbi su u plusu

Zadnje uređivanje cveklabgd : 19.12.2010. at 16:29.
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 20:19   #1012
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
podaci za suboticu za prvih 15 dana decembra:
rodjenih 27(od toga pola srbi)
umrlih 62(90% madjari i hrvati)
bas dobra minusara od - 35, ali srbi su u plusu
Evo,ja cu opet pitati - kako se u Subotici mogu po imenu i prezimenu iz maticnih sluzbi razlikovati Srbi,Hrvati i Bunjevci,a u krajnjoj instanci i Crnogorci i Romi. Kada cujem ime i prezime,tesko mi je reci kojoj grupi ko pripada,osim u slucajevima kada je to zaista lako tipa Horvat, Peic, Bunjevcevic itd... Ja jedino smem da trvrdim da Madjari jako lose stoje (ako se pogleda udeo njihovog broja ucenika) a za ostalo tu ce biti popis.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 20:20   #1013
Quote:
geoterm kaže: Pogledaj post
Kako pametan Srbin zove glupog Srbina?
Telefonom iz inozemstva.

vic dana
Pametan koristi Skype,i deca u Srbiji vec znaju kako to radi.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 21:36   #1014
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Evo,ja cu opet pitati - kako se u Subotici mogu po imenu i prezimenu iz maticnih sluzbi razlikovati Srbi,Hrvati i Bunjevci,a u krajnjoj instanci i Crnogorci i Romi. Kada cujem ime i prezime,tesko mi je reci kojoj grupi ko pripada,osim u slucajevima kada je to zaista lako tipa Horvat, Peic, Bunjevcevic itd... Ja jedino smem da trvrdim da Madjari jako lose stoje (ako se pogleda udeo njihovog broja ucenika) a za ostalo tu ce biti popis.
loki to je sve odokativno. znaci nisam ni ja siguran 100%, ali ja tu gledam prezime i ime deteta, i po tome dajem neki sud. jer ima slucajeva da otac zove tibor, majka piroska prezime molnar, a ime deteta stefan. evo pogledaj imas u subotickim novinama.sarolikost je velika, ali gledam da pogodim prvenstveno za rodjene bebe, za umrle vise nagadjam
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 21:43   #1015
kako pametan hrvat zove glupog hrvata iz inostranstva?
gluperdo jedna , mnogo si glup ko konj na mobilnom telefonu.


vic dana
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 21:48   #1016
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
kako pametan hrvat zove glupog hrvata iz inostranstva?
gluperdo jedna , mnogo si glup ko konj na mobilnom telefonu.


vic dana
Takvog te volim kada pokažeš svoju dušu široku ko vascela vasiona.
Ali nema veze, nitko, pa niti ti, nije beskoristan, ako ništa drugo možeš biti loš primjer.

Zadnje uređivanje geoterm : 19.12.2010. at 22:02.
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 21:51   #1017
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
kako pametan hrvat zove glupog hrvata iz inostranstva?
gluperdo jedna , mnogo si glup ko konj na mobilnom telefonu.


vic dana
Čuj ,a da te pitam sada ozbiljno , jel ti zoveš ili tebe zovu
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 22:19   #1018
Quote:
geoterm kaže: Pogledaj post
Čuj ,a da te pitam sada ozbiljno , jel ti zoveš ili tebe zovu
ajde sinko idi popi mlekce pa u krevet .sutra moras u skolu. nemoj tatica da ti vuce usi.
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 22:47   #1019
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
ajde sinko idi popi mlekce pa u krevet .sutra moras u skolu. nemoj tatica da ti vuce usi.
Vidim da se ljutiš , pa ću sada stvarno ozbiljno, nije mi jasno što Srbe motivira da piskaraju o demografiji Srbije na hrvatskom forumu. Pa zar ne možete pokrenuti tu temu na Krstarici ili sličnom mjestu. Neznam koji bi mi bio motiv da istu temu pokrenem o Hrvatima na npr.slovenskom forumu.Mogao bi očekivati samo da me provociraju i i ismijavaju.Pokušaj mi malo objasniti.Obečajem da ću ostati suzdržan ako mi pokušaš iskreno odgovoriti.Što se tiče "mlekec" najstarija kći mi je punoljetna vjerovao ili ne.
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 23:14   #1020
Opstina ADA :

Prema popis 2002 bilo je 18 994 stanovnika :

3 324 Srba
14 558 Madjara
8 Bunjevaca
66 Hrvata
275 Jugoslovena
237 Ni N
40 Reg Prip
43 Nepoz

Prema Veru :

14 533 katolika
3 555 pravoslava
101 protestanata

Prema jeziku :

3 826 srpski
14 718 madjarski

Evo podatke za 2009 :

Od 133 novorodjeni, 124 su krstenih :

101 u katolicku crkvu, 100 Madjara, 2 Srbo-Madjara, 1 Bunjevacko-Hrvat

21 u SPC : 19 Srba, 1 Srbo-Madjar, 1 Slovak

337 umrli (329 oficielno za opstinu, ali u dom za starce u Molu imamo strance, Madjari iz Beca ili Segedinu...)
250 su Madjari, 73 Srbi, 1 Musliman ili Bosnjak, 1 Rus, 3 Makedonci, 9 Hrvati ili Bunjevci.

Za 2010 (samo 10 prvi meseci)

317 umrli, od koji 233 Madjara, 74 Srba, 1 Slovak, 1 Rus, 8 Hrvata ili Bunjevaca.

Zakljucak :

Madjara se drze bolje nego Srbi, natalitetom i mortalitom !

Broj Hrvata i Bunjevaca je mnogo veci nego sto dokazuje popis, ima ih od 150 do 200.
gmak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:09.