Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2017., 18:59   #61
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Najbolje je sagledati iz Jahvine perspektive. Može li se smije li se i to? Ja rečem da se i može i smije jer neće nas Bog ubiti ukoliko promišljamo više dalje. Dakako, granicu si znamo. Nema preko te. Nismo bogovi.


Zar zbilja nisi vidio nikad ništa vjerodostojnog? Znaš, ovo je jako ozbiljno. Pogađaš li o čemu razmišljam?, da da, trebao si se moliti Jahvi Bogu a ne zamijeniti filozofskim knjigama, ovako sada hmm ispalo je odabrao si pogrešni put. Ali gle, ti ako želiš stigneš se vratiti jednako kao i bilo tko drugi koji poželi sa stranputice natrag na pravi put.

Znaš, ljude ne pozivaju ljudi. Poziva Jahve. A ti slobodno Bibliju u ruke pa se potvrdi da dobro zborim, idi pa vidi što tamo piše, jer i sama sam tražila odgovore na pitanja, nisi valjda pomislio da sam se ovakva rodila sama od sebe.

Pozdrav.
...ako baš hoćeš, ja nemam na osnovi čega tvrditi da Boga ima, kao ni da ga nema, ali mnoge zapise iz Starog zavjeta vidim kao ružno govorenje o Bogu koji jest ili nije, što god od tog dvojeg da je točno.

Te knjige su pisali ljudi u brutalna vremena pa su i njihove vizije Boga puno brutalnije od kasnijih... a onda prijevodi i sve namjerne i nenamjerne greške kojima su ljudi skloni...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 19:08   #62
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
U svakom svjetonazoru ima djelić istine, pa i u ateizmu. Problem može biti u isključivosti, od čega ni ateisti nisu pošteđeni (to se da vidjeti ovdje na forumu)
To je točno, i ateisti mogu biti zadrti.

No, kad si već rekao u prvoj rečenici, u čemu ti osobno vidiš istinu u okviru ateističkog svjetonazora?
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 19:16   #63
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Da, točno. Kako da vjerujem na silu? Treba mi dokaz. Kojeg nema. "Dokazi" koje sam imao su bili simptom bolesti - psihoze.

Pa jedno vrijeme sam volio jako govoriti o ateizmu i evoluciji. Gledao sam često na youtubu predavanja Richarda Dawkinsa. Bio sam totalno zanesen evolucijom.

Sad me spustilo ima neko vrijeme. Mislim ok je evolucija, ali još se popunjava dokazima do konačne priče.

I onda ako je sve nastalo Velikim praskom, nemamo odgovora od čega i kako je nastala ta masa, točka te energije koja je eksplodirala. Nije mogla nastati ni iz čega.
Na to znanost nema odgovora.
Sad kako i što? Vjernici će odmah reči - eto dokaza za Boga.

Nije baš dokaz za Boga, ako nešto ne znamo otkuda je ili od čega je došlo.

Ali najviše su me uvjeravale te intuicije koje sam imao godinama i potvrđivale moje uvjerenje o Bogu.

Ne mogu sad davat primjere, ali eto to je sad nešto paranormalno.

Neke energije postoje. Ne znam kakve. Pa svašta je moguće. Istraživali su efekt vjere na organizam. Kad mozak nešto zabrije, to je kompleksna struktura - tu su neurotransimiteri, pa hormoni, pa sve živo što organizmu daje izdržljivost.
Razumijem što želiš reći...

Ovo što spominješ u posljednjem odlomku, to je u medicini poznato jer je kompatibilno s placebo efektom, mislim da postoje (moglo bi se potražiti na internetu, konkretnije) istraživanja koja potvrđuju pozitivnu korelaciju između vjere i izlječenja... ali to nije ni u kakvoj domeni 'čuda'...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 19:18   #64
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
...ako baš hoćeš, ja nemam na osnovi čega tvrditi da Boga ima, kao ni da ga nema, ali mnoge zapise iz Starog zavjeta vidim kao ružno govorenje o Bogu koji jest ili nije, što god od tog dvojeg da je točno.

Te knjige su pisali ljudi u brutalna vremena pa su i njihove vizije Boga puno brutalnije od kasnijih... a onda prijevodi i sve namjerne i nenamjerne greške kojima su ljudi skloni...
Misliš da se nešto promijenilo od brutalnih vremena? Ok, ajmo reč inkvizicije više nema, ali - danas se ima sofisticiranih pokušaja gušenja kršćanstva.
(rekoh, kršćanstvo, jer druge vjere me ne zanimaju)



Pišući u The Union Bible Companion, S.Austin Allibone kaže: "Sir Isaac Newton (...) bio je istaknut i kao kritičar drevnih spisa, i s velikom pažnjom je ispitivao Sveta pisma. Kakva je njegova presuda o tome? 'Nalazim', kaže on, 'sigurnije oznake autentičnosti u Novom zavjetu nego u bilo kojoj profanoj /svjetovnoj/ povijesti.' Dr.Johnson kaže da imamo više dokaza da je Isus Krist umro na Kalvariji, kao što je navedeno u Evanđeljima, nego što imamo da je Julije Cezar umro na Kapitolu. Imamo ih, zaista, mnogo više. Pitajte bilo koga tko tvrdi da sumnja u istinu povijesti Evanđelja koji razlog ima za vjerovanje da je Cezar umro na Kapitolu, ili da je 800. papa Lav III okrunio cara Karla Velikog za cara Zapada (...) Kako znate da je takav čovjek kao Karlo I ikada živio, i da mu je bila odrubljena glava, i da je Oliver Cromwell postao vladar umjesto njega? (...) Sir Isaacu Newtonu se pripisuje otkriće zakona gravitacije (...) Mi vjerujemo u sve te tvrdnje o tim ljudima koje su sada navedene; i to zato što imamo povijesne dokaze o njihovoj istinitosti (...) Ako neki, nakon izlaganja takvog dokaza kao što je ovaj, još uvijek odbijaju vjerovati, napuštamo ih kao glupo tvrdoglave ili beznadno neuke. Što bismo, dakle, rekli o onima koji, unatoč obilju dokaza koji su sada izneseni o autentičnosti Svetih pisama, tvrde da nisu uvjereni? (...) Sigurno imamo razloga da zaključimo kako je srce prije nego glava ono što je u zabludi; - da oni ne žele vjerovati onome što ponizuje njihov ponos i što će ih prisiliti da vode drugačiji život. " /1871,stranice 29-31/


Vidiš, to je još jedan od principa kako se razgovara s Bogom.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 19:26   #65
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Misliš da se nešto promijenilo od brutalnih vremena? Ok, ajmo reč inkvizicije više nema, ali - danas se ima sofisticiranih pokušaja gušenja kršćanstva.
(rekoh, kršćanstvo, jer druge vjere me ne zanimaju)



Pišući u The Union Bible Companion, S.Austin Allibone kaže: "Sir Isaac Newton (...) bio je istaknut i kao kritičar drevnih spisa, i s velikom pažnjom je ispitivao Sveta pisma. Kakva je njegova presuda o tome? 'Nalazim', kaže on, 'sigurnije oznake autentičnosti u Novom zavjetu nego u bilo kojoj profanoj /svjetovnoj/ povijesti.' Dr.Johnson kaže da imamo više dokaza da je Isus Krist umro na Kalvariji, kao što je navedeno u Evanđeljima, nego što imamo da je Julije Cezar umro na Kapitolu. Imamo ih, zaista, mnogo više. Pitajte bilo koga tko tvrdi da sumnja u istinu povijesti Evanđelja koji razlog ima za vjerovanje da je Cezar umro na Kapitolu, ili da je 800. papa Lav III okrunio cara Karla Velikog za cara Zapada (...) Kako znate da je takav čovjek kao Karlo I ikada živio, i da mu je bila odrubljena glava, i da je Oliver Cromwell postao vladar umjesto njega? (...) Sir Isaacu Newtonu se pripisuje otkriće zakona gravitacije (...) Mi vjerujemo u sve te tvrdnje o tim ljudima koje su sada navedene; i to zato što imamo povijesne dokaze o njihovoj istinitosti (...) Ako neki, nakon izlaganja takvog dokaza kao što je ovaj, još uvijek odbijaju vjerovati, napuštamo ih kao glupo tvrdoglave ili beznadno neuke. Što bismo, dakle, rekli o onima koji, unatoč obilju dokaza koji su sada izneseni o autentičnosti Svetih pisama, tvrde da nisu uvjereni? (...) Sigurno imamo razloga da zaključimo kako je srce prije nego glava ono što je u zabludi; - da oni ne žele vjerovati onome što ponizuje njihov ponos i što će ih prisiliti da vode drugačiji život. " /1871,stranice 29-31/


Vidiš, to je još jedan od principa kako se razgovara s Bogom.
Nije, to je analiza i propitivanje istinitosti povijesnih izvora... no ta analiza, ako bolje pogledaš, više osporava, tj. preciznije rečeno, dovodi u pitanje istinitost nekih općeprihvaćenih povijesnih spisa, nego što potvrđuje autentičnost vjerskih.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 19:26   #66
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
@golden
većina ljudi koji su u skladnoj vezi / braku nema potrebe vjerovat da postoji netko tko se brine o njima i na koga se mogu oslonit kad se spotaknu i padnu. zato jer imaju ono svoje drugo ja, drugu polovicu na koju računaju.

većina ljudi koji su sami i/li usamljeni imaju potrebe vjerovat u onog nekog tko se brine za njih. jer svatko treba nekoga. za razgovor, za pomoć. pa makar taj netko bio imaginarni lik poput boga.

dok sam bila sretno udata, nije mi trebao nitko imaginaran.
zatim. nesretno udata sam imala konkretne probleme koje je trebalo rješavat jučer, nije bilo vremena za razmišljanje.
sad sam sretno sama i rado bih vjerovala da tamo negdje visoko u svemiru neka zvjezdana prašina budno motri na mene, vodi me, brine za mene, razgovarala bi sa mnom. hélas. ništa od toga.

ono o kristu i budućoj mitologiji je dubokoumno. like.
Hvala za like. Ali ne znam koliko je to točno to što kažeš - da oni u skladnoj vezi nemaju potrebu vjerovati, za razliku od usamljenih. I u Hrvatskoj, i Americi i drugim zemljama gdje su većina stanovnika vjernici, vjeruju i sretni parovi i sretni samci i nesretni parovi i nesretni samci. Čak je očito da se vjera često progurava kroz obitelj i crkve podupiru obiteljsko vjerovanje u Boga. Roditelji odgajaju djecu u vjeri u Boga. Parovi se podupiru u vjeri u Boga.
Primjer mog rođaka, uspješnog inženjera, nekoć ateista koji je polako s godinama, uslijed ženine vjere i utjecaja okoline počeo vjerovati u Boga, toliko da ga sad ističe kao izvor svega, te citira Bibliju.

A bili su sretan par i prije vjere u Boga, skladan brak i sve skupa.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 19:35   #67
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Nije, to je analiza i propitivanje istinitosti povijesnih izvora... no ta analiza, ako bolje pogledaš, više osporava, tj. preciznije rečeno, dovodi u pitanje istinitost nekih općeprihvaćenih povijesnih spisa, nego što potvrđuje autentičnost vjerskih.
Si vidio kako nisi popratio detalje?

Pogledaj još jednom, ovog puta stipu filozofske koje te koče :


Nadmoćnost kršćanstva kao religije čiji sljedbenici obožavaju istinom, istaknuo je George Rawlinson, koji je napisao: "Kršćanstvo - koje u sebe uključuje uređenje Starog zavjeta, koji je bio njegov prvi stupanj - ni u čemu se više ne razlikuje od drugih religija svijeta nego u svom objektivnom ili povijesnom karakteru. Religije Grčke i Rima, Egipta, Indije, Perzije i Istoka općenito, bile su spekulativni sistemi, koji nisu čak ni ozbiljno pretpostavljali povijesni temelj. (...) No, sa religijom Biblije je drugačije. Tamo, bez obzira da li gledamo Stari ili Novi zavjet, na židovsko uređenje ili na kršćansko, nalazimo shemu doktrine koja je u tijesnoj vezi sa činjenicama; koja apsolutno ovisi o njima, koja bez njih nema nikakve vrijednosti; i koja se može smatrati utvrđenom za sve praktične svrhe ako se pokaže da one zaslužuju da ih se prihvati." /The Historical Evidences of the Truth of the Scripture Records, stranice 25-6/.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 19:45   #68
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Si vidio kako nisi popratio detalje?

Pogledaj još jednom, ovog puta stipu filozofske koje te koče :


Nadmoćnost kršćanstva kao religije čiji sljedbenici obožavaju istinom, istaknuo je George Rawlinson, koji je napisao: "Kršćanstvo - koje u sebe uključuje uređenje Starog zavjeta, koji je bio njegov prvi stupanj - ni u čemu se više ne razlikuje od drugih religija svijeta nego u svom objektivnom ili povijesnom karakteru. Religije Grčke i Rima, Egipta, Indije, Perzije i Istoka općenito, bile su spekulativni sistemi, koji nisu čak ni ozbiljno pretpostavljali povijesni temelj. (...) No, sa religijom Biblije je drugačije. Tamo, bez obzira da li gledamo Stari ili Novi zavjet, na židovsko uređenje ili na kršćansko, nalazimo shemu doktrine koja je u tijesnoj vezi sa činjenicama; koja apsolutno ovisi o njima, koja bez njih nema nikakve vrijednosti; i koja se može smatrati utvrđenom za sve praktične svrhe ako se pokaže da one zaslužuju da ih se prihvati." /The Historical Evidences of the Truth of the Scripture Records, stranice 25-6/.
Ništa od toga nije potvrda svake rečenice bilo kojeg spisa, a o spisima Starog zavjeta da i ne govorim... koliko se toga smatralo doslovno točnim pa kasnije prenesenim značenjem i tome slično...

Ljudi su skloni manipulacijama, kao i nehotičnim pogreškama, u zapisivanju, u prijevodu... neki više, neki manje, jasno... ali sasvim sigurno nisu savršeni...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 20:09   #69
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ništa od toga nije potvrda svake rečenice bilo kojeg spisa, a o spisima Starog zavjeta da i ne govorim... koliko se toga smatralo doslovno točnim pa kasnije prenesenim značenjem i tome slično...

Ljudi su skloni manipulacijama, kao i nehotičnim pogreškama, u zapisivanju, u prijevodu... neki više, neki manje, jasno... ali sasvim sigurno nisu savršeni...
Ništa od tog nije potvrda? Ok, ajd pogledaj još jednom, prije nego li ti odašaljem generalnu misao :

Kad na raspolaganju ne bi stajali nikakvi drugi dokazi autentičnosti, pravedna načela i moralna mjerila Biblije izdvajala bi je kao proizvod božanskog uma. Osim toga, njena praktičnost proširuje se na svaku fazu svakodnevnog života.
- Nijedna druga knjiga ne daje nam razumno gledište o porijeklu svih stvari, uključujući čovječanstvo, i o Stvoriteljevoj namjeri s obzirom na Zemlju i čovjeka (1.Mojsijeva ,1.poglavlje; Izaija 45:18).

- Biblija nam govori zašto čovjek umire i zašto postoji zlo (1.Mojsijeva.,3.poglavlje; Rimljanima 5:12; Job,1.poglavlje; 2.Mojsijeva 9:16).
- iznosi najviše mjerilo pravde (2.Mojsijeva 23:1,2,6,7; 5.Mojsijeva 19:15-21).
- daje ispravan savjet o :
- trgovačkim poslovima (3.Mojsijeva 19:53,36; Posl.20:10; 22:22,23; Matej 7:12).
- čistom moralnom vladanju (3.Mojsijeva 20:10-16; Galaćanima 5:19-23; Hebrejima 13:4).
- odnosima s drugima (3.Mojsijeva 19:18; Posl.12:15; 15:1; 27:1,2,5,6; 29:11; Matej 7:12; 1.Timoteju 5:1,2)
- braku (1.Mojsijeva 2:22-24; Matej 19:4,5,9; 1.Korinćanima 7:2,9,10,39)
- obiteljskim odnosima i dužnostima supruga, supruge i djece (5.Mojsijeva 6:4-9; Posl. 13:24; Efežanima 5:21-33; 6:1-4; Kološanima 3:18-21; 1.Petrova 3:1-6)
- ispravnom stavu prema vladarima (Rimljanima 13:1-10; Titu 3:1; 1.Timoteju 2:1,2; 1.Petrova 2:13,14)
- poštenom radu kao i odnosima gospodar-rob i poslodavac-namještenik (Efežanima 4:28; Kološanima 3:22-24; 4:1; 1.Petrova 2:18-21)
- ispravnom društvu (Posl.1:10-16; 5:3-11; 1.Korinćanima 15:33; 2.Timoteju 2:22; Hebrejima 10:24,25)
- rješavanju nesuglasica (Matej 18:15-17; Efežanima 4:26)
- i mnogim drugim stvarima koje bitno utječu na naš svakodnevni život.

Biblija pruža i vrijedne putokaze u vezi tjelesnog i mentalnog zdravlja (Posl. 15:17; 17:22). Posljednjih je godina medicinsko istraživanje pokazalo da na tjelesno zdravlje osobe zaista utječe njen duševni stav. Naprimjer, studije su pokazale da osobe koje su sklone izražavanju gnjeva često imaju najviše razine krvnog tlaka. Neke su izvijestile da je gnjev prouzročio srčane tegobe, glavobolje, krvarenje iz nosa, vrtoglavicu ili nemogućnost govora. Međutim, Biblija je već davno objasnila: "Spokojno je srce život tjelesnom organizmu" (Posl.14:30; usporedi Matej 5:9).



______________________________

Malo smo, što se reče, iskočili iz teme, a ipak nadam se da će moderatori dozvoliti, jer što je poslano nije poslano za bezveze
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 20:21   #70
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ništa od tog nije potvrda? Ok, ajd pogledaj još jednom, prije nego li ti odašaljem generalnu misao :

Kad na raspolaganju ne bi stajali nikakvi drugi dokazi autentičnosti,
Ne postoje neki neutralni dokazi autentičnosti za ogromnu većinu toga...

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
pravedna načela i moralna mjerila Biblije izdvajala bi je kao proizvod božanskog uma.
Naprotiv, krajnje brutalne interpretacije Boga, kakve postoje u dijelovima Starog zavjeta, govore o ograničenjima ljudskih bića koja su ih pisala...

Ako bismo išli od pretpostavke da Bog postoji i da je dobar, onda ne bismo mogli zaključiti ništa drugo osim da su neki dijelovi kleveta o Bogu. Srećom pa skoro nitko više te problematične spise ne shvaća ozbiljno ili doslovno...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 20:38   #71
@pravi život. Kad pogledam ovo nabrojano i svi ti praktični savjeti iz Biblije ovo mi sliči na doktrinu Jehovinih svjedoka. Podsjeća me na to jer sam čitao razne knjige i časopise od JW. Čini mi se da je. Jesam li u pravu??
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 20:39   #72
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post

Ako bismo išli od pretpostavke da Bog postoji i da je dobar, onda ne bismo mogli zaključiti ništa drugo osim da su neki dijelovi kleveta o Bogu. Srećom pa skoro nitko više te problematične spise ne shvaća ozbiljno ili doslovno...
Da, koprenaši kleveću Boga Stvoritelja.

Ti ako nađeš vremena pretumbaj one citate prije, prouči, porazmisli, uvidi da Biblija nije zastarjela knjiga, dapače pogledaj kud je svijet otputovao otkako ne slijedi Božje upute.

Ima još nešto što sam htjela reči, no mogu ostaviti za neki drugi puta, da ne pomislite da sam vas tu došla maltretirati, sačuvajbože
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 20:44   #73
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
@pravi život. Kad pogledam ovo nabrojano i svi ti praktični savjeti iz Biblije ovo mi sliči na doktrinu Jehovinih svjedoka. Podsjeća me na to jer sam čitao razne knjige i časopise od JW. Čini mi se da je. Jesam li u pravu??
Nema tu doktrina, lijepo vam pišu citati broja tog i tog knjige te i te.

Ne, nisam JS, ako te to zanimalo, samo sam čovjek koji zna čitati.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 20:49   #74
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Da, koprenaši kleveću Boga Stvoritelja.

Ti ako nađeš vremena pretumbaj one citate prije, prouči, porazmisli, uvidi da Biblija nije zastarjela knjiga, dapače pogledaj kud je svijet otputovao otkako ne slijedi Božje upute.

Ima još nešto što sam htjela reči, no mogu ostaviti za neki drugi puta, da ne pomislite da sam vas tu došla maltretirati, sačuvajbože
Ne kažem da je "zastarjela knjiga", kao što rekoh, svakakvi ljudi su ju pisali i ima u njoj svega... ima i dijelova koji su apsolutno bezvremenski...

Ispraznost nad ispraznošću, veli Propovjednik, ispraznost nad ispraznošću, sve je ispraznost!
Kakva je korist čovjeku od svega truda njegova kojim se trudi pod suncem?
Jedan naraštaj odlazi, drugi dolazi, a zemlja uvijek ostaje.

Sunce izlazi, sunce zalazi i onda hiti svojem mjestu odakle izlazi.
Vjetar puše na jug i okreće se na sjever, kovitla sad ovamo sad onamo i vraća se u novom vrtlogu.
Sve rijeke teku u more i more se ne prepunja; odakle teku rijeke, onamo se vraćaju da ponovo počnu svoj tok.

Sve je mučno. Nitko ne može reći da se oči nisu do sita nagledale i uši dovoljno naslušale.
Što je bilo, opet će biti, i što se činilo, opet će se činiti, i nema ništa novo pod suncem.
Ima li išta o čemu bi se moglo reći: "Gle, ovo je novo!" Sve je već davno prije nas postojalo.
Samo, od prošlosti ne ostade ni spomena, kao što ni u budućnosti neće biti sjećanja na ono što će poslije doći.

Ja, Propovjednik, bijah kralj nad Izraelom u Jeruzalemu.
I trudih se da mudrošću istražim i dokučim sve što biva pod nebom; o, kako mučnu zadaću zadade Bog sinovima ljudskim.
Vidjeh sve što se čini pod suncem: kakve li ispraznosti i puste tlapnje!
Što je krivo, ne može se ispraviti; čega nema, izbrojiti se ne može.

Rekoh onda sam sebi: "Gle, stekao sam veću mudrost nego bilo tko od mojih prethodnika u Jeruzalemu. Duh moj sabrao je golemu mudrost i znanje."

Mudrost pomnjivo proučih, a tako i glupost i ludost, ali sam spoznao da je to pusta tlapnja.

Mnogo mudrosti - mnogo jada; što više znanja, to više boli.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 21:02   #75
Post

Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
To je točno, i ateisti mogu biti zadrti.

No, kad si već rekao u prvoj rečenici, u čemu ti osobno vidiš istinu u okviru ateističkog svjetonazora?
Ateisti vele nema boga, la illahe.Dakle nema boga kojeg mi stvaramo u svojim glavama i imaginacijom. Vjernici su oni koji Boga znaju ne onako kako umišljaju već onakvim kakvim se On objavio... dakle... la illahe illelah
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 21:02   #76
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne kažem da je "zastarjela knjiga", kao što rekoh, svakakvi ljudi su ju pisali i ima u njoj svega...


Mnogo mudrosti - mnogo jada; što više znanja, to više boli.[/I]
Nadam se samo si se krivo odrazio ovaj pardon izrazio.

Da, da, istina boli i čovjeku dođe bolje mi je ništa ne znati, ali takvom onda dođe sotona i tek tada nemira neznanja.

Kako se ispravno razgovara?, čudnog li pitanja, evo se razgovara tako da se razgovara preko Svetog pisma, ako se usudiš doživjet ćeš da ti Bog odgovori, nema greške jer sotona i njegova ekipa traže da se priča mimo Božjeg pisma.

Al ni to nije ono što sam htjela reći, pričekaće neki drugi dan.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 21:48   #77
Knjiga o Propovjedniku je pripsana kralju Solomnu kad je bio starije dobi.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 23:38   #78
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
A u okviru tog tvojeg vjerovanja, što je ta najviša svijest, ima li ona svoje misli kao svaki zaseban entitet? Ili je ona 'bezmisaona' i egzistira bes procesiranja misli?



Istina, ali samo za svoju vlastitu svijest možeš biti siguran da jest, sve drugo je upitno jer ovisi o inputima/osjetima, a koji nisu neupitni.
Bog i duša se tradicionalno u Vedanti uspoređuju sa oceanom i kapljicom, kapljica je u biti ocean/more...

Danas bi to mogli usporediti sa internetom i računalom ,ali to je sve jedna gruba usporedba.

Možemo svijest gledati kao osnovu, ali i kao nekakav "prostor" u kojem sve oživljava... u Vedanti nemaš baš dogmi, preporuča se meditacija i bildaš svoju svijest
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 23:42   #79
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Kako da vjerujem u razgovor s bogom, kad sam prije vjerovao u boga i molio se i onda dobio glasove koji su govorili da su od boga. I glasovi mi otkrili da ne postoji jedan sotona, nego vise sotona - zovu se bafomet, lucifer i behemot. To sam vjerovao glasovima, koji su mi rekli da imam dva uroka ili dva prokletstva. I tako su mi godinama glasovi lijecili to prokletstvo, pa su mi naredjivali da razbijam po stanu i da seb udaram sakama po glavi i licu. I da tjerali smo prokletstvo s molitvom kristu kralju svemogucem. Nakon 4 godine sam konacno otisao psihijatru i poceo pit lijekove. Otada sam posumnjao u postojanje boga i postao ateist. Sad nakon kile lijekova nema glasova i znam da su bili proizvod mog mozga. Sad mi ponekad mi dodje misao jel ima boga. I ako se pkcnem moliti, ocenas ili zdravo marijo osjecam se glupo. Pitam se kome se ja to obracam, ko to mene cuje i kako. Uglavnom nakon bolesti ne mogu vise vjeovatu boga, niti molit se. I pitam se ako boga ima kojem sam toliko vjerovao zasto je dopustio da obolim i da me glasovi obmanjuju.
Žao mi je što si patio, ali ako smijem pitati, da li si se smatrao fanatikom, da li si bio pod strahom, da li si volio Boga... što si zapravo osjećao, ako želiš o tome?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 04:09   #80
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Žao mi je što si patio, ali ako smijem pitati, da li si se smatrao fanatikom, da li si bio pod strahom, da li si volio Boga... što si zapravo osjećao, ako želiš o tome?
Nisam se smatrao fanatikom. U crkvu nisam išao. Vjerovao sam da imam osobni odnos s Kristom i da me on vodi. A da, kupio sam krunicu, ali je nisam molio. I kupovao sam neke knjige o Isusu i spasenju - Soterologija. Molio sam uglavnom Oče naš, ponekad Zdravo Marijo. I vjerovao da Bog može davati osobne znakove u životu. I vjerovao sam da je patnja sastavni dio vjere. Jer i Krist je patio.
Isto tako sam se previše plašio Sotone, Lucifera. Umirao sam od straha na spomen Lucifera. Sad ne vjerujem više da Lucifer postoji, a ni Krist. Što se tiče povijesnog Krista, mislim da ima dokaza da je neki čovjek zvani Isus postojao.
I da je taj razapet. Što se tiče čuda Isusovih sad mi se čine nevjerojatna.
A da je Krist na nebu to više ne mogu zamisliti. Ne mogu više se moliti i da hoću.
Ako se molim, zvuči kao da govorim sam sebi. Izgubio sam vjeru da netko sluša moje molitve. Volio bih da postoji Bog, ali kako da čovjek prepozna što je to Božja volja s njime.
Ateizam me utješio. Ali zapravo pravi ateizam ne zna ima li Boga, ili nema, samo zna da nema dokaza za Boga.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:42.