Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Moj nacin ishrane ?
veganka, vegan 17 10.90%
ovo-lakto vegetarijanka, vegetarijanac 51 32.69%
makrobioticarka, makrobioticar 4 2.56%
frutijanka, frutijanac 2 1.28%
jedem sve 45 28.85%
imam neku svoju dijetu, koju 19 12.18%
ovo pitanje je irelevantno za duhovni razvoj 28 17.95%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 156. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2006., 19:56   #81
Quote:
Gospon Pes kaže:
Nista ja ne vjerujem dok ne provjerim.
A di su vrganji?
I di da nadjem susene paradajze u maslinovom?
Imamo, ali pojedem po jedan svakih 5 godina.
Nemrem reci da je los, ali niti da sam mu fan.

Inace su meni vrganji najdrazi s jajima. Preprzis luk (na maslinovom nisam probala, radim to sa suncokretovim uljem), dodas vrganje, promijesas koji put sve skupa, pa kad onaj njihov saft ispari, na to jaja i mijesas ko kajganu dok se jaja stisnu. S friskim nezdravim bijelim kruhom se ubijam u tome.
zanimljivo!

a paradajzi su prvo susheni, a onda ih se stavi u maslinovo ulje zacinjeno s raznim mirodijama..uummmmmM! kak gde? si ti domacica il nisi? pa imaju u svakom boljem ducanu..koji ima nekaj iz italije.
tak npr talijani imaju tjesteninu s vrganjima-v testo se zmese susheni vrganji to skuhas onda, samo prelijesh s maslinovim nekim josh mozda s malo luka...al vec ima fini okus jer su vrganji f tiestu.

filadelfija nije dober za jesti, ja to nigdar ne jem, al je dober ko baza za jeden sos..i to onaj s biljkama, kräuter. k coj ide josh pesto genovese i josh par stvari.

ne koristim suncokretovo opce, maslinovo je najpostojanije pri visokim temperaturama. ljekovito je, dobro za upale, krvne zhile. ma to nije hrana, to je lijek. a ostaje postojano na visokim temperaturama.
za dinstanje przhenje koristim virgin, hladno preshano..a za shalate, virgin hladno preshano, i bio(organsko). zbog okusa.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2006., 20:08   #82
Quote:
jimmy jazz kaže:
maslinovo je najpostojanije pri visokim temperaturama.
Ti si fakat prvi od kojeg ovo cujem.
Upravo maslinovo nije za visoke temperature. Kazu i kuhari i Dalmosi.

Ali s ostalim hvalospjevima se slazem.

Kod mene maslinovo najcesce zavrsi na paradajzu i mozzarelli ili s cesnjakom po spagetama.

BTW za rezance s umijesanim suhim vrganjima nisam znala. Tam di je standardna tjestenina, nisam nikad vidjela. Bum se raspitala imamo li mi tak nekaj.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2006., 20:15   #83
Quote:
Gospon Pes kaže:
Ti si fakat prvi od kojeg ovo cujem.
Upravo maslinovo nije za visoke temperature. Kazu i kuhari i Dalmosi.

Ali s ostalim hvalospjevima se slazem.

Kod mene maslinovo najcesce zavrsi na paradajzu i mozzarelli ili s cesnjakom po spagetama.

BTW za rezance s umijesanim suhim vrganjima nisam znala. Tam di je standardna tjestenina, nisam nikad vidjela. Bum se raspitala imamo li mi tak nekaj.
tam di je standardna tjestenina nebush nashla tagliatele s vrganjima, to sem ti rekel, za to treba specijalni talijan. pitaj ga dal ima tagliatele ala funky porcini
al moresh najti sushene paradajze stavljene u zacinjeno (maslinovo) ulje.

a za maslinovo..ovo kaj velish, to je zastarjela teorija. novija saznanja zglediju malo drugac
a Dalmoshi ne pecu na maslinovom jer im je skoda, naravno, more ih se razmeti..ovo drugo je puno jeftinije.
no to kaj ja pecmurim ionak upotrebim za sos pa ono..to je to.

a da je najpostojanije, je, informiraj se malo o novim strujanjima..imash puno broshura o uljima kaj i kakva trebaju i za kaj.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2006., 09:45   #84
maslinovo ulje ima razne antioxidante, i ostale sastojke koji djeluju ljekovito npr. protiv upala, i oko 80% jednostavno nezasicenih masnih kiselina. upravo zbog toga je pogodnije za zagrijavanje od npr. suncokretovog ulja, jer jednostavno zasicene kiseline ostaju pri visokim temperaturama duzhe stabilnije.

jednostavan racun, al stvarno vecina ljudi to nezna.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2006., 09:56   #85
Zanimljivo jer sam vise put cito da je bas kod przenja maslinovo ulje stetnije od obicnog iako je inace daleko bolje, al ne sjecam se vise razloga
 
Odgovori s citatom
Old 12.03.2006., 10:25   #86
pa bash kod przenja ce se naravno antioxidanti unishtiti - i kod suncokretovog i kod maslinovog, s tim da ih maslinovo ima vishe!
no jednostavno zasicene masne kiseline nece.

fora je da je sve to rekla-kazala kaj ovdi pishete i ti i pesina..cital sam ovo ono..cula sam..Dalmoshi su mi rekli (a njima mozesh sve virovat).. baba na placu se kune..

daj konkretne podakte!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2006., 10:29   #87
Pitanje:

Iz zdravstvenih razloga sam izbacila suncokretovo i biljno ulje (bilo mi je jako zlo od njega i tu sam hranu jako teško probavljala) te sada koristim isključivo maslinovo ulje za kuhanje, za prženje i za pečenje. Sada mi ta ista hrana (palačinke, pržena riba, pohani odrezak ...) više "ne sjeda teško", preporodila sam se.

Međutim mnogi mi govore da maslinovo ulje nije dobro za prženje, čitam o oslobađanju slobodnih radikala, neki spominju čak i kancerogeno djelovanje. Odgovorite mi molim Vas, da li prženje na maslinovom ulju šteti zdravlju i ako šteti, da li je tako pripremljena hrana i u ovom mojem slučaju štetnija od iste pripremljene na isti način na suncokretovom ulju. Da li je možda laneno ulje dobro kao alternativa za prženje?



Odgovor stručnjaka:
Sve ste dobro napravili, ali su vaša inače korektna razmišljanja uzdrmali novinski članci koji su nažalost, često puni dezinformacija. Svatko ima pravo pisati a čitatelj mora znati razlučiti istinu od neistine.
Vi ste rafinirana biljna ulja zamijenili skupim (ali najzdravijim) maslinovim uljem. Budući da i osobno radim isto, mogu vas potpuno umiriti: maslinovo ulje, zbog visokog sadržaja oleinske kiseline, odlično podnosi visoke temperature, nije karcinogeno i može se višestruko koristiti bez ikakvih zdravstvenih posljedica. Kada obično ulje već dobrano "izgori", maslinovo se još uvijek odlično drži. Dakle, ono je za oko 50% izdržljivije. Isto je tako kod kvarenja; ljeti kada je jako vruće, obično ulje užegne već za 2-3 mjeseca, a maslinovo može izdržati i preko 6 mjeseci. Zašto? Maslinovo (djevičansko) ulje sadrži obilje zaštitnih čimbenika i nije podvrgnuto procesima rafiniranja tj. visokim temperaturama.

Odgovorio: dr. sc. Ignac Kulier
__________________
don't turn away from love
Noor Jehan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2006., 10:33   #88
da, odgovoril je laickim odgovorom nije opet rekel zakaj i kak..kaj je zapraf oleinska kiselina kolko je ima (to je onih ~80% jednostavno nezasicene masne kiseline, koja se tezhe raspada), i koje su to kiseline u rafiniranom suncekretovom i kolko ih ima, kaj se brzhe raspadaju (il kak on veli "izgore"), i koji su to "zastitni cimbeniki"
(antioxidanti

Zadnje uređivanje jimmy jazz : 12.03.2006. at 11:08.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2006., 11:18   #89
http://www.chefkoch.de/magazin/artik...Olivenoel.html

evo link koji veli sve o maslinovom: na njemackom pa ak se kome da prevesti "Schmoren, braten und frittieren" i zadnji odlomak o pecenju s extra virgin maslinovim.

nerafinirana maslinova ulja se isplati samo do ~180°,optimalno do 100° zagrijavati - ona ostaju stabilna i dalje (stabilnija npr. od suncokretovog), al gube antioxidanse ko sto rekoh, pa je onda stvarno skoda peci na njima.
(posto su i sama dobijena "hladnim preshanjem").

Zadnje uređivanje jimmy jazz : 12.03.2006. at 14:45.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2006., 12:24   #90
suncokretovo ulje ima jedino bolji odnos omega6mega3 masnih kiselina od maslinovog. no zato se more koristiti laneno ulje il klopati ribice
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2006., 07:39   #91
bučino i sezamovo ulje mmmm
Man Pur is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2006., 15:15   #92
Ovo sam jučer delal (iskombiniral) i navodno je bilo super fenomenalno …

Napravil sam palačinke, bez jaja naravno…

Zdinstal luk, gljive… soja u ljuspicama… soja sos, bučino ulje, sol, biber, črljena paprika… bla, bla

Zarolal u palačinke… i zapekel u pečnici sa vrhnjem…

mmmmm, tak je bilo dobro da bum morti danas to opet delal... a treba mi max 1h...

... frend je opet konstatiral da moja bivša definitivno nije pri sebi... hehe...
Man Pur is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2006., 19:30   #93
Ulje od konoplje ima najbolje izbalansirane omega masti u odnosu na čovjekove potrebe.
Agitirajte zastupnike i uvoznike.
Bahu Tabu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 13:31   #94
Duhovnost i vegetarijanstvo

Da li mislite da je za napredovanje na duhovnom putu poterbno osvijestiti što jedemo, tj. čime tankamo vozilo duše??
ANNAPURNA is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 13:40   #95
potrebno.. kako sta i kome .. kada ...

Ovisi sto se radi. Fizicki radnik bez mesa.. vrlo nategnuto.

No ako se osoba vise posvecuje sadhani i kontemplaciji, posebno ako je neki sannyasi, brahmachari isl onda je to dosta bitno. Naravno govoreci o djelovanje na tijelo i svjest.

Eticki principi su prica za sebe. Dobar dio religija (Budhizam Hinduizam, Jainizam) imaju u sebi princip ahimse - nenasilja. U biti ako nismo lefthenderi i sljedbenici "predatorske duhovnosti" prirodno da se tezi nepovrjedjivanju bica kolko je to opce moguce..
 
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 13:56   #96
meso nije potrebno ljudskom bicu. kao sto verovatno znate meso sadrzi odredjene amino kiseline od kojih se sastoje proteini. to bi trebalo svi da znaju... zivotinje te "neke" amino kiseline odakle mogu da nadju nego od biljaka... samim tim coveku nije potrebno meso koliko i voce i povrce... u stvari nije mu potrebno uopste...
holyfire is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 16:11   #97
Quote:
Balkanijan Pimp kaže:
Ovisi sto se radi. Fizicki radnik bez mesa.. vrlo nategnuto.
well, u jednoj od masu knjiga o prehrani koju sam pročitala, pisalo je da (mislim) peruanski rudari, nisu jeli meso (ne znam dal si ga nisu mogli priuštit il ga nije bilo) nego samo mahunarke i sl. i bijahu jedni od najsnažniji i najduže smjene radili itd. znači, ide

izvrsna knjiga za predrasude ovog tipa (meso=snaga i sve u tom tonu) je Meso: prirodni simbol, Nicka Fiddesa.

pusa, bok
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 16:16   #98
Ne znam, Filipovic dokazuje drugacije

osim toga meso je rajasicno.. po nekoj logici mozda vise odgovara za karatkotrajne vece napore nego dugotrajne i daje ekplozivniju energiju.. ma seruckam

Recimo u tradicionalnom indijskom sistemu ratnicke kaste (ksatrije) mogle jest meso za razliku od drugih
 
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 16:26   #99
Quote:
Balkanijan Pimp kaže:
Ne znam, Filipovic dokazuje drugacije

osim toga meso je rajasicno.. po nekoj logici mozda vise odgovara za karatkotrajne vece napore nego dugotrajne i daje ekplozivniju energiju.. ma seruckam

Recimo u tradicionalnom indijskom sistemu ratnicke kaste (ksatrije) mogle jest meso za razliku od drugih
Ne svi, ja mislim.

Npr. Rajputi MORAJU jest, htjeli ne htjeli, to je kao njihova dharma.

Ostali baš i ne svi.
FW190 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 16:30   #100
Quote:
FW190 kaže:
Ne svi, ja mislim.

Npr. Rajputi MORAJU jest, htjeli ne htjeli, to je kao njihova dharma.

Ostali baš i ne svi.
Ne znam danas, ali u Puranama kshatrije i lov obicno idu u isti kosh

I Rama je iso u Lov
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:18.