Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2006., 14:29   #21
Quote:
Captain Janeway kaže:
Ima li netko iskustva s mucanjem djeteta?

Moj sin od 3,5 ODJEDNOM - preko noći - počeo mucati. I to jako. Osim što smo jako zabrinuti, zbunjuju me i oprečne informacije i savjeti - malo ignoriraj, pa malo trči odmah logopedu, pa tako svašta...

Zanimaju me druga iskustva, a ako uz to ide i kakav savjet nekoga tko je to proživio bit ću jako zahvalna...
Moja je curica imala isti problem, pa su me logopedi upozorili da obratim pažnju da li zamuckuje na početku riječi ili u sredini. Ako je na početku riječi, onda je to uobičajeno za tu dob, jer odjednom žele puno toga izgovoriti. Rekli su mi da će samo nestati i nestalo je , ali sam morala logopedici sa njom zbog slova R.
Inače, prije 4 godine ne preporučuju logopeda.
Moja kćer je nakon 8 mjeseci terapije ispravila R, a mucanje je samo od sebe prestalo sa 4 i pol godine ( možda i 5 ).
_ina_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 13:53   #22
mucanje može biti prolazna faza u razvoju govora i može se periodično ponavljati u trajanju i od 2-3 god. treba poduzeti SVE prije nego dijete postane svjesno da muca.
u vašem slučaju , sastanak svih članova obitelji ( bez njegove prisutnosti)
i dogovor o kompletnoj promjeni pristupa prema njemu ( puno nježnosti i podrške , ne suprotstavljati mu se.. mora osjetiti ljubav oko sebe u svakom trenutku u danu, isključiti bilo kakvo rivalstvo i uspoređivanje među djecom, galama i povišeni tonovi su razorni.. dakle, vrtić nije prikladan za njega jer može minirati sve postignuto u obitelji .. teta vjerojatno i nije nikad vikala na njega, ali je na drugu djecu , i vikat će i ubuduće da ju čuju..njega to plaši..morate formirati smirujuću atmosferu domu..bez stresa i opasnih crtića..dok dijete ne ojača..( oko 6-te god. ) mucanje je posljedica labilnog nervnog sistema..

stimulacija podražaja u mozgu : ljuljačke ( što češće..) i igra različitim materijalima za nadražaj dlanova ( gužvanje papira, mrvljenje stiropora,masaža dlanova- kroz igru..)

možda izgleda teško..ali rezultati su pozitivni
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 00:29   #23
Ja sam bio na terapiji kod Novosela. Ali u to doba on je primao samo starije od 18godina, uzeo je i jednu testnu grupu mlađih ( gdje sam bio i ja) mucanje može biti prolazna faza u djetinjstvu. Ili može trajat...
Čovjek mi je pomogao ali još uvijek mucam. Moram napomenut da će vam dijete zezat u školi. Zamislite da čak i na fakultetu pojedinici ismijavaju mucanje.

Mucanje nije na bazi psihe (barem ne u prvom planu), to je jednostavno stezanje glasnica. Dijete se boji neke osobe zbog respekta ili straha i jednostavno želi to što bolje reć ili se pametnije izrazit i mucanje nastaje. Zato vaše dijete neće nikada mucati kad pjeva, jer je opušteno i uživa u tome.
__________________
Zašto da se svađam kada sam u pravu?
mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 14:10   #24
mortal kaže :
"
Mucanje nije na bazi psihe (barem ne u prvom planu), to je jednostavno stezanje glasnica. Dijete se boji neke osobe zbog respekta ili straha i jednostavno želi to što bolje reć ili se pametnije izrazit i mucanje nastaje. Zato vaše dijete neće nikada mucati kad pjeva, jer je opušteno i uživa u tome."

--mucanje nije na " bazi psihe".. slažem se dublje je.. ( nervni sistem ) zato mucanje ne prestaje psihoterapijom i svjesnim učenjem govora.. nego rješavanjem uzroka nesigurnosti koji se reflektiraju kao nemogućnost izražavanja..zato je važna komunikacija s ljubavlju u ranoj fazi...
...najčešće se javlja baš u negativističkoj fazi ( oko treće god. ) kad im se formira svjesnost o sebi, volja.. i mnoga djeca taj proces doživljavaju i teže nego pubertet..
neće pomoći ni psiholozi ni logopedi ako se ne promjeni djetetova sredina u smislu odobravanja i prihvaćanja s puno ljubavi...
( mnogi znanstveni radovi na tu temu vide " krivicu "u majci -kao neprikosnovenom izvoru ljubavi i podrške koja izostaje , uz sve nabrojano , one su važni nosioci poboljšanja .... )
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 14:22   #25
..a one spomenute igre, gore...ljuljanje..i sl aktivnosti se preporučuju jer stimulacijom centra za ravnotežu..prenose se impulsi u mozgu..i usput
" dotiču" i "pozitivno masiraju" i područja vezana za govor...( da sad ne idem u neurologiju.. )
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 00:40   #26
Kćer će mi za 2 mjeseca imati 3 godine. Prije otprilike 15-tak dana pocela je mucati (oko Velike Gospe). U to vrijeme bili smo kod mojih na Brac. Ispocetka sam je ispravljala da kaze rijec po rijec polako jer nisam znala kako joj drugacije pomoci. Mucanje se svakim danom pogorsavalo pa sam se konzultirala sa susjedom koja je djecji psiholog koja me savjetovala da je nikako ne ispravljam, da ignoriram mucanje, da i sami govorimo polako i razgovjetno, da joj osiguramo opustenu atmosferu, itd...

Uglavnom danas nakon otprilike 15-tak dana stanje se jako popravilo, gotovo vise i ne muca. Ponekad ponovi 2 puta prvi slog prve rijeci od recenice koju zeli reci... Ide i u vrtic i tete kazu da govori lijepo i razgovjetno. Pa se nadam da ce mucanje sasvim nestati...

Razmisljala sam sto bi mogao biti uzrok mucanju; pa smo prvo pomislili da zeli na brzinu reci sto vise toga i da je to uzrok, ili kako kaze psiholog da se u tim godinama centar za govor razvija brze od motorickih sposobnosti pa ona jednostavno ne moze reci sve sto zeli, neki strah ili pretrpljeni sok... Medutim, uzroka moze biti mnogo.
Danas kada odvrtim film, u to vrijeme dok smo bili na Brac kod nas je nekoliko puta dosla nonina sestra koja jako muca. Zena je mojoj maloj jako bila zabavna, stalno se smije, sali, itd... Pa moze biti i razlog da mi je kcerka jednostavno pokupila to od nje jer misli da ce tako biti zabavnija i u centru pozornosti.
Ovo moje razmisljanje mi je potkrijepila i prijateljica koja ima dijete od 5-6 godina, i prije 2-3 godine svaki put kada bi isli posjetit jednu tetu koja muca, mala bi joj promucala, to bi je drzalo 15-tak dana i nakon toga nista... I tako 3-4 puta.

Da li je netko od vas imao ovakva iskustva? Znaci, da dijete promuca na kratko vrijeme nakon sto neko vrijeme bude sa osobom koja muca, pa barem i par sati dnevno??
I ako vam je dijete mucalo u ovako ranoj dobi, pa je mucanje prestalo, da li se djetetu u nekoj kasnijoj dobi opet pojavilo mucanje?
anasplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 08:30   #27
Quote:
rorschach kaže: Pogledaj post
Evo jedan komentar od vise-manje (ne)izlijecenog mucavca koji je sad i sam tata.
da, kolega tata, prepoznajem sebe skoro u svakoj rečenici tvog teksta.

dragi roditelji, pružite emocionalnu sigurnost svom djetetu da se mucanje ne ponavlja ili ne zaživi!

Da li je netko od vas imao ovakva iskustva? Znaci, da dijete promuca na kratko vrijeme nakon sto neko vrijeme bude sa osobom koja muca, pa barem i par sati dnevno??

ne mogu potvrditi, ali kada sam je počeo mucati oko u fazi od 10 do 12 godine družio sam se sa dječakom koji je dosta mucao - i ostala djeca su se uvijek rugala da će to prijeći na mene...nedugo zatim počmem i ja "zapinjati"

e da , i što kaže Simba-OS, nemojte sami eksperimentirati,
ako se mucanje nastavlja- potražite stručnu pomoć.
Meni je Novosel masu-masu pomogao da sredim sa sobom neke stvari.


Ovo vam je moj tekst sa pdf-a psihologija, tema -mucanje:

malodobnu djecu šalju u SUVAG, kad porastu preporučavaju dr. Novosela u Varaždinu. Suvag više pregledava da li ima fizičkih problema, tretman je rutinski, bez psihološke obrade , naravno jer se radi o maloj djeci (pregled govora, sluha itd.) Varaždin se bavi psiho-fizičkim problemom i koristan je za več zreliju djecu, pogotovo teen dob - od 15, 16 pa dalje. (disanje, opuštanje, prepoznavanje problema na vrijeme, prihvačanje problema i suočavanje s njim- to mogu samo odraslija djeca)

ni slučajno ne voditi dijete u bioenergetičara, to su sve lažnjaci, ima jedan čika lazo u rijeci koji je namagarčio već na tisuće ljudi sa raznim problemima- vjeruj mi može vrlo lako na kraju ispasti da je to ratko mladić glavom i bradom

kako rješavati problem kod djece 3 godine...pa normalno, opuštena atmosfera u kući, razgovori, čitanja i pjesme..probati sa nekim ulogama, neka pripremi predstavu sa užu obitelj u dnevnom boravku ili sl.
ne stvarati podložnost i autoritet, isticati i hvaliti dijete u društvu ..ni slućajno pretjerivati s osjećajem odgovornosti...da se ne nauči "ići malen ispod zvijezda"

graditi osobnost, kvalitete - podupirati svaki znak kreativnosti.


danas mi je največi strah da mala (sad ima 10 ipo mjeseci)ne pokupi nešto od mene, iako su oprečna mišljenja i nije dokazano da je problem mucanja prenosiv (tj. postoje predispozicije samo).
Poz
anthrax is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 08:54   #28
Quote:
rorschach kaže: Pogledaj post
Evo jedan komentar od vise-manje (ne)izlijecenog mucavca koji je sad i sam tata. Dakle kad se malo vratim u djetinjstvo i odvrtim film, ne mogu sa sigurnoscu reci kako je pocelo, ali znam da je zazivjelo u meni zbog nesigurnosti koju je u mene ugradio moj dragi otac komentarima da ne znam ovo i da ne mogu ono. Mucanje nije nista drugo do fizicka manifestacija jedne duboke psihoze i usadjenog straha i kad jednom zazivi uzrok je gotovo nemoguce izlijeciti, ali se simptomi (samo mucanje) mogu prikriti. Ja sam se borio sa svojim punih 25 godina i prozivio strasne traume, na kraju mi je po zavrsetku faksa (kojeg sam btw vise manje zavrsio u inat ocu )
Nemoj generalizirati na temelju svog osobnog primjera. Tvoje je mucanje možda bilo potpomognuto traumom i odnosom s ocem. Kod drugih to nije. Mucanje je ogromna misterija i ima mnogo vrsta mucanja. Ne treba generalizirati na temelju vlastitog iskustva jer bi ljude koji traže savjet, pomoć ovim putem mogli navesti na pogrešan trag.

Evo mog iskustva:

Mucam od kada sam počeo govoriti. Na temi "Mucanje", pdf "Psihologija" sam dosta opširno pisao o tome pa mi se ne da ovdje priču ponavljati. Ukratko, mucao sam, mama me vodila logopedu, čak i Novoselu prije no što je počeo s ovom metodom kojom se sad bavi (i iako traumu nisam imao, on mi ju je gotovo usadio, no to je druga priča koja nema veze s ovim što danas radi). Ništa nije "pomoglo" dok nisam shvatio (na sreću rano) da mucanje uopće nije problem i prihvatio ga kao dio sebe. Sve škole sam završio bez problema, bavio se recitatorstvom (bez mucanja na nastupima), normalno se socijalizirao, govorim neprestano , radim polujavni posao. Mucanje, kada se pojavi, je neprimjetno. Iako je ovo samo moj primjer, smatram da je za mnoge od nas ključno pitanje vlastiti stav prema mucanju.

Mali, oprezni savjet roditeljima: nemojte stvar zanemariti jer bi se moglo dogoditi da se dijete, ako nije samo po sebi "jako", uhvati u začarani krug s mucanjem (mucam=gubim samopouzdanje=još više mucam=još više gubim samopouzdanje=...), ali ne treba od toga raditi katastrofu.

Prebrižni roditelji mogu svojom brigom napraviti još više štete. Vidio sam to više no jednom, a i moja majka je bila na tom putu dok ju nisam zaustavio, što smatram svojim velikim korakom ka odrastanju i zrelosti, još u osnovnoj školi. To čak i smatram blagoslovom jer me moj odnos s mucanjem pretvorio u osobu koja se s problemima susreće analitički i sustavno.

Razmislite malo i o tome. Ljudi koji "uspješno mucaju", dakle normalno žive i rade, govoru često pristupaju kao matematičkoj formuli s mnogo varijabli. Izbjagavaju prepreke, rješavaju ih (mentalno) unaprijed, zaobilaze. Uglavnom su mucavci koje sam ja upoznao elokventniji i "mudriji" (iako je to krivi naziv) od prosjeka. Ja, a i mnogi uspješni mucavci (neki se uvrijede na ovaj naziv) smo živući primjer da se radi stanju koje se da "izlječiti" (iako zapravo mrzim ovaj naziv) i/ili s tim živjeti.
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 18:06   #29
Quote:
Captain Janeway kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva s mucanjem djeteta?

Moj sin od 3,5 ODJEDNOM - preko noći - počeo mucati. I to jako. Osim što smo jako zabrinuti, zbunjuju me i oprečne informacije i savjeti - malo ignoriraj, pa malo trči odmah logopedu, pa tako svašta...

Zanimaju me druga iskustva, a ako uz to ide i kakav savjet nekoga tko je to proživio bit ću jako zahvalna...

evo, ja isto mucam od 4-5 godine.. mislim, iako ne mogu biti sigurna, da je to uzrokovano odlaskom u vrtić koji sam mrzila, plakala sam pri svakom odlasku, djeca me nisu prihvacala i mislim da je to posljedica toga, jer stvarno ne vidim ni jedan drugi razlog.
moji su mene jos tada odveli logopedu, na preporuku tete u vrticu. isla sam neko vrijeme na terapije, vjezbala, i ona je sve zakljucila time da je rekla da ce sad biti sve dobro, da sam "izlijecena". ali nije bilo tako, meni se mucanje vratilo, mucala sam cijelu osnovnu skolu i u srednjoj odlucila (na vlastitu inicijativu) potraziti pomoc. sad idem tamo oko pola godine, ja mislim, i ide mi puno puno bolje. stvarno mi je zao sto nisam to prije potpuno iskorijenila jer bi mi zivot bio puno laksi.
ja savjetujem da jos malo pricekate, da vidite koliko je cesto to i hoce li se povuci. kod mene nije samo od sebe prestalo, ali vidim da neki pisu da njihova djeca jesu. tako da pricekaj neko vrijeme, a onda odvedi dijete logopedu.. bolje da se rijesi toga sto prije, vjeruj mi... bit ce mu lakse...
ako ima jos nekih pitanja, slobodno mi se javite... mislim da mogu dati savjete u vezi s tim..
nadam se da sam bila od pomoci... =)
tEsSa 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 23:54   #30
Question Mucanje kod školske djece

DA LI NEKO ZNA I IMA ISKUSTVA KOME SE OBRATITI ZA POMOĆ MUCANJA.VEĆ SAM BILA KOD LOGOPEDA ALI NIŠTA.SIN MI JE STAR 10god . UNAPRIJED HVALA!
DONOTEA is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 21:06   #31
Quote:
DONOTEA kaže: Pogledaj post
DA LI NEKO ZNA I IMA ISKUSTVA KOME SE OBRATITI ZA POMOĆ MUCANJA.VEĆ SAM BILA KOD LOGOPEDA ALI NIŠTA.SIN MI JE STAR 10god . UNAPRIJED HVALA!
Ja znam jednog vrhunskog stručnjaka, dr. Novosel radi u bolnici u Varaždinu, Expert za mucanje, kojiko ja znam jedan od najboljih i najpriznatijih na području cijele bivše Juge.
__________________
AlbOOm
mura is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 21:53   #32
Da, al se mislim jakooo dugo čeka na red...
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 10:32   #33
Od kuda si?
Za tog u Varaždinu sam i ja čula da je super. Ima i neka logopedica u Rijeci koju hvale, ali sam, na žalost, zaboravila ime.
Ja sam radila s jednim dečkićem koji je jako jako mucao, s tim da je paralelno išao i kod logopeda. Ja sam radila samo privikavanje i pripremu za logopeda (psiholog sam).
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 13:37   #34
Quote:
Lindy2008 kaže: Pogledaj post
Da, al se mislim jakooo dugo čeka na red...
Da, tu si u nažalost u pravu. Ja bih u svakom slučaju kontaktirala dotičnog dr. pa možda se nekako uguraju...
__________________
AlbOOm
mura is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 22:25   #35
suzana jelčić /prof. lasan. vrhunski stručnjaci na tom području-hvala im!
drako is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 10:12   #36
Imam jedno pitanje,btw. pitala sam i tetu u vrtiću jer sam htjela savjet vrtićkog logopeda,ali mi je rekla da ona radi samo sa djecom od 4 god i da je moj još mali (3 god) za logopeda.
E ovako,od ljeta moj maleni kada krene izgovoriti neku rečenicu čini mi se zamuca.To izgleda ovako Zzzzzzaazzzaašto(zašto) i onda nastavak rečenice više manje normanlo bez zamuckivanja ali sa zastajanjem kao da traži rijeć.Ili ddddiiije(di je).Dali je to početak mucanja ili samo žurba.Nisam pametna...Dali da idem logopedu ili da ćekam da mu se još malo formira govor??
Brbljavac je mali koji inače ima fond rijeći primjeren svojoj dobi,te izgovara i poduže rečenice.Ali me ovo zamuckivanje na početku rečenice brine.
Amrićak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 10:50   #37
Mislim da je još prerano, pričekaj još, a usput ga probaj ispravljat, navodi ga da probaj drugim tonom to izgovorit, možda upali...
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 11:11   #38
Ispravljam ga i učim da uspori a tada izgovori bez zamuckivanja.I ja mislim da je rano,barem ako tako svi kažu samo ne bi htjela da se desi da dok ja mislim da je rano,zapravo bude kasno.Budem ga pratila...hvala ti
Amrićak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 15:27   #39
Quote:
Amrićak kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje,btw. pitala sam i tetu u vrtiću jer sam htjela savjet vrtićkog logopeda,ali mi je rekla da ona radi samo sa djecom od 4 god i da je moj još mali (3 god) za logopeda.
svašta, za ovo potcrtano
bajica je imala fazu mucanja, baš između treće i četvrte godine
konzultirala sam se s vrtićkom logopedicom, silno ljubaznom koja mi je dala broj da je zovem kad got zatreba, pa mi je pojasnila da to nije rijetka pojava u toj dobi ali da pratim i pokušam shvatiti što se događa
ja sam već imala neke zaključke pa je dogovor bio da pustimo koji mjesec da vidimo kako će se razvijati, a onda eventualno krenuti s pregledima, terapijama...
mucanje je, međutim, prestalo
što sam ja primjetila kod bajice jest da u tim trenutcima mucanja nije do kraja artikulirala što hoće reći, a velika je brbljavica pa bi mucanjem na neki način kupovala vrijeme dok ne smisli što će reći
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 21:43   #40
Quote:
Captain Janeway kaže: Pogledaj post
Molim te još reci koliko vremena je razumno čekati - mjereno u tjednima? mjesecima? .
kod dečaka se do 4. rođendana toleriše mucanje
mi imamo sličan problem
moj mlađi sin (9, oktobra puni 4godine) ima tzv fiziološko mucanje, al nije mu se pojavilo tako odmah, preko noći, ne go je oduvek tako
bili smo kod logopeda već nikakvu posebnu terapiju nije prepisala, niti logopedske vežbe, već je rekla da što više pričamo sa njim, da ga učimo pesmice i tako
e sad on često bojkotuje učenje pesmica al ipak, napredak postoji, nisam zadovoljna što još ne prolazi, ali mislim da će proći, logopedica je rekla da dođemo mesec dana nakon 4. rođ-
Maca Micko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:54.