Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2010., 12:26   #1021
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Hvala za odogovor. Ostati ću ja tamo, to mi je najjednostavnije. Kakvu ti imaš štednju? Ja imam onu običnu štednju, kamate ostavljam na štednoj knjižici na isteku godine oročenja, pa dobijem kamate na kamate. Tako je barem bila rekla jedna službenica tamo još 2008. godine. Samo što mi je skupa ta članarina za charge karticu Mastercard Gold, čak 400 kn, ali jedino to sam mogla dobiti na osnovu štednje jer nisam htjela revolving kreditnu karticu.
Imam sam orocenje na 3 godine, fiksna kamata od 5,75% (vise ju ne nude).
Ni ja nemam rentnu stednju vec "klasicno" orocenje. U Hrvatskoj nemam kreditnu karticu pa ne znam za uvjete. Za ostalo poslovanje sam u Zabi pa takodjer ne znam usporedit.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 14:20   #1022
Quote:
revelator kaže: Pogledaj post
bok ljudi
imam 10.000 eura koji su do sada bili u zabi, ali kako su im pale kamate, odlučio sam promijenit banku.
Prije pola godine i ja sam odnio svu ušteđevinu iz Zabe jer su nudili smiješne kamate za oročenje. Sreća je bila pa sam tad naletio na akciju u Hypo banci - 6% fiksne kamate na rok od 6 mjeseci. U sljedeća 2 tjedna treba smisliti gdje s njima dalje (jer su i u Hypu kamate prilično pale). (HPB je bio u igri, ali vidim da je netko nedavno najavio sniženje kamatnih stopa i kod njih.)
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 20:56   #1023
Quote:
revelator kaže: Pogledaj post
bok ljudi
imam 10.000 eura koji su do sada bili u zabi, ali kako su im pale kamate, odlučio sam promijenit banku. gledam fiksnu stopu za 12 mjeseci i nalazim (u zagradama su penali za prijevremeno razročenje):

HPB - 4,50 (0,5%)
HYPO - 4,05 (100 kn); 24 mjeseca 4,55; 36 mjeseci 4,60
PBZ - 3,95 (0,5%)
RBA - 3,60 (računa se a vista )

moguća su dva scenarija:
a) zadržim pare 2 godine u oročenju - u HPB dobijem 9%, u HYPO dobijem 9,10%
b) desi se frka i moram dić pare nakon 10 mjeseci - u HPB dobijem 4,30-0,5=4,25% u HYPO dobijem 3,45-100 kn=3,35%

po ovome zaključujem da mi je HPB najbolji. jel zaključak dobar?
koliku ulogu igra što je HPB državna banka, jel može nekom u vladi puhnut da izvuče te pare da isplati plaće ili štajaznam... ukratko, je li rizik veći nego u stranim bankama?

da ti nisi jedan od onih što štede u banci a uzima kredit iz banke??
zasada nemaš straha za štednju u banci bez obzira na njeno vlasništvo jer sve to hrvatske banke.
ako misliš na Vladu i njeno izvlačenje novca iz banaka to je mogući scenario kad je voda već došla do usta,krediti se moraju vratiti uzimaju sve za naplatu.
država može zamrznuti štednju,štedne uloge i ne možeš im ništa jer novcem upravlja onaj u čijem je džepu.
nije to sad neki kapital gdje možeš puno zaraditi,to je vrijednost jednog auta ili za obnovu bijele tehnike i namještaja u stanu.
__________________
Za naše radnike nije katastrofa to što žive loše;
tragedija je ako netko drugi živi bolje !!!
rondomilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 20:59   #1024
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Mene zanima je li sigurno imati štednju u Hypo banci? Sada će biti skoro dvije godine da imam štednju u toj banci i morati ću je uskoro obnoviti. Do sada sam bila tamo zadovoljna.

Ali s obzirom na ove afere ne znam koliko je sigurno i dalje tamo imati štednju. Meni je za tu štednju vezan i Mastercard koji dosta rijetko koristim, a i dosta je skupa članarina, čak 400 kn godišnje jer je to Mastercard Gold. Htjela bi i dalje zadržati kreditnu karticu, ali za sada mi je jedina opcija da je imam preko štednje.

vjeruj da su i oni bili zadovoljni što ti čuvaju novac već tako dugo.
samo problem je kad želiš novac natrag.
uplate uvijek primaju jedino je isplata problem to se možeš načekati.
kompliciraju boli glava.
__________________
Za naše radnike nije katastrofa to što žive loše;
tragedija je ako netko drugi živi bolje !!!
rondomilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 10:42   #1025
Može malo više o kompliciranju Hypo-a pri isplati? Imam tamo dio štednje pa sam osobno zainteresiran.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 12:13   #1026
Meni nisu komplicirali ali htio sam dignuti 5140 eura a oni imaju pravilo da isplačuju samo 5000 dnevno. Pravilo je pravilo ali opet bedasto mi je da zbog 140 eura moram dolaziti još jednom. U drugim bankama ako su imali uvijek bi mi isplatili traženi iznos.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 14:06   #1027
Dnevno po osobi, ili 5000 bez najave?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 14:12   #1028
Da dnevno po osobi bez najave.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 15:25   #1029
Sramota. Umobolno je da te levate zbog 140 eura. Zanimljivo da to pravilo iskrsne tek kad novac dižeš. Postupio bih isto kao i ti da se nađem u toj situaciji jer se nemam naviku najavljivati. (paranoja, što ćeš)
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 22:59   #1030
Koja banka ima najbolje kamate. Imam 5000€ i to bi ostavio u banci jednu godinu.
rokoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 09:53   #1031
Ovdje ima nekakav pregled samo ne znam koliko se redovito ažurira:

http://www.moj-bankar.hr
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 10:03   #1032
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ovdje ima nekakav pregled samo ne znam koliko se redovito ažurira:

http://www.moj-bankar.hr
Hvala na linku.
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 21:47   #1033
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Vecinski vlasnik Hypoa je austrijska drzava (u praksi sasvim nebitno), adekvatnost kapitala je preko 20% (bitno), garancija vlade (u praksi nebitno)... ne vidim nekog posebnog razloga za brigu, smatram da je sigurnost manje vise ista u svim bankama (barem ovim vecim). I ja imam tamo.
A kakva je adekvatnost kapitala ostalih banaka u HR?
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:12   #1034
Quote:
revelator kaže: Pogledaj post
A kakva je adekvatnost kapitala ostalih banaka u HR?
Hm.
U aktualnom biltenu ces nac temeljne brojke, vjerujem da se na temelju tih broji moze izracunat i adekvatnost. No treba uzet u obzir da se izracun nedavno promjenio, a to je samo jedan od indikatora. Neke brojke (malo starije) mozda nadjes ovdje:

http://www.vecernji.hr/biznis/do-31-...-clanak-114078
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 23:39   #1035
Ništa ne treba računati, sve to Guverner lijepo servira http://www.hnb.hr/supervizija/pokaza...i-30-06-10.xls
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 16:22   #1036
Angry argh HPB

došao sam s lovom u HPB napravit oročenje. pol sata na šalteru, imaju neke probleme sa softwareom. pa sjednite, pa zvat će vas kolegica, pa na drugi šalter, pa čekajte još malo, pa opet ne mogu riješit problem... i tako nisam uspio niti otvoriti devizni račun.

dva dana kasnije idem ja njih zvat da ne bih dolazio i opet uludo izgubio 45 minuta i govorni automat me dovede do "prvi ste na listi čekanja" i ništa... 8-9 minuta ništa. a nije ni besplatni poziv.

nakon par sati ponovo zovem i ista stvar.

e pa majke mi mile neću tim debilima ostavljat novce. ako imaju ozbiljne probleme s najjednostavnijim radnjama kao što su otvaranje računa ili dizanje telefonske slušalice, pitam se šta bi napravili s mojim eurima.
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 16:36   #1037
zapili bi ih
Veko32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 08:29   #1038
Ja isto ne bi u HPB, pa oni su u velikim gubicima, onaj njihov Protega je bio i u zatvoru. Isto tako tamo na početku Jurišićeve u HPB je uvijek gužva, uzmeš listić i meni je tamo pisalo početkom 9. mjeseca da sam 36 u redu. Nisam mogla čekati tako dugo, a trebala sam samo uplatiti 100 kn na tekući račun jedne osobe. Onda sam otišla u HPB tamo kod pošte u Jurišićevoj i prvi puta je tamo bilo malo ljudi ali nije radio onaj redomat sa listićima.

Vidjela sam na web stranici Kreditne banke da ima dobre kamate na štednju, daju 6% kamate na oročenje od godine dana. Zaba za to isto daje samo 4,30% kamate na štednju, a uz to znaju biti nekako bahati kod produženja oročene štednje. Tako da razmišljam da u Hyopo banci ostavim štednju, a da iz Zagrebačke banke prebacim štednju u Kreditnu banku jer je puno bolja kamata.

Ima li netko iskustva sa štednjom u Kreditnoj banci i koje je vaše mišljenje o toj banci? Ja sam radi posla prošle godine morala otvoriti tekući račun kod njih. OK su po mojem mišljenju, jedino što imaju malo bankomata, iako se na bankomatu Erste banke ne plaća visoka naknada za podizanje gotovine sa njihovim Maestrom.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 12:01   #1039
prije nego što se uopće "učlanim za štednju"...može li meni netko reći na koji način da ja svome mužu objasnim da od naših plaća ne možemo ništa uštedjeti.

zajednička su nam primanja 7000 kuna.
od toga je kredit 1000 kuna.
znači da nam ostaje 6000 kuna za:
-režije (koje se redovito preko zime popnu na 2000 kuna)
-hranu
-dijete (pelene, jaslice 200 kuna, svako malo neki komad robe)
-higijenske potrepštine (ulošci, sredstva za pranje i čišćenje, gelovi za tuširanje...)
-muževe cigarete koje se redovito popnu na mjesečni iznos od 600 kuna... ako to želim izbjeći moram mu odmah na početku mjeseca kupiti tri šteke partnera koji košta 13 kuna tako da bi nas njegove cigarete mjesečno koštale cca 400 kuna a ne 600 kuna.
-sendvič na poslu ga dođe barem 15-20 kuna dnevno... 20x20 (dana) je 400 kuna.
-a da izađemo van tu i tamo...očito najbolje da zaboravim na to...

a on ima neku fiks ideju da bismo trebali 500 kuna mjesečno stavljati u banku na štednju.

od čega?...

ja osobno to smatram nemogućim i ne mogu mu dokazati da je to jednostavno uz naša primanja nemoguće.
uvijek na kraju mjeseca imamo prepiranja i svađe da potrošim sav novac ko da ga trošim bokte pitaj na koji luksuz ...a potrošim novac uglavnom na hranu. pa ne mogu svaki dan jesti grah. moram djetetu skuhat i piletinu i povrće i svaki dan mu dat barem 4-5 obroka voća. sir, jogurt... svašta nešto...skupi se...

od čega uštedjeti?...
tko je tu lud?
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 13:07   #1040
Reci mu koliko mjesečno koštaju njegove cigarete; i to je taman iznos koji on želi štedjeti.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:32.