Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2003., 00:47   #41
duplikat
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 01:31   #42
Quote:
Krkan kaže:
pa sta sad?
poslje prve menstruacije ili kad postane punoljetna?
sta treba prekriti dijete od 11 ili 12 god?
Misli se da je zena punoljetna kada joj nastane prva menstruacija tj da moze radzati djecu i da je njeno tijelo razvijeno.

Quote:
zena ?sa 12 god?
ma daj .......

kako te nije sramota takvo nesto napisati.
Kako te nije sramota lagati? Ja nigdje ne napisa to

 
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 01:34   #43
Ne dirajte neznu djevu...vidite kako je ona fina, i za vreme odmora dolazi da prosvetli nas bezboznike...ehhh...
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 06:39   #44
Quote:
Minatallah kaže:
Govoris sada o muslimanskim zemljama kako zene nisu hrabre a maloprije spomenu da ni zene na zapadu isto tako nisu hrabre da bi prijavile zlostavljanje, ma nek se zavrsi islamskom zemljom tvoj post pa makar i u drugim dijelovima svijeta taj strah od prijavljivanja bio mozda i veci Bas vam je to trn u oku
Ni na zapadu nisu sve hrabre, ali su ipak hrabrije nego u islamskim zemljama. I ovdje ima predrasuda, ali manje nego u islamskim zemljama. I ovdje zene riskiraju ako se usude prijaviti silovanje, ali riskiraju MNOGO manje nego u islamskim zemljama.

Da li me zaista pokusavas uvjeriti da ces naci realne statistike o silovanjima u islamskim zemljama? Zar u nekim od tih zemalja nije zakon da zena moze prijaviti muskarca za silovanje jedino ako postoje cetiri odrasla muskarca koja ce posvjedociti da je zaista silovana, a ne preljubnica???(MA zamisli... ako se cetiri muskarca bila svjedocima silovanja, a nisu je pokusali obraniti... i koji bi muskarac pokuzao zenu silovati ispred 4 svjedoka... kakva fina zakonska caka da bi sprijecilo zenu da prijavi silovanje, ha??? Jer ako nije silovana, onda je preljubnica i ceka je kazna... ) I sad ti budi hrabra i prijavi silovanje.

Sto Kuran nalaze i sto je stvarnost je u velikom raskoraku.
Zato nemoj citirati Kuran i pokusavati dokazivati kako je zenama fino i krasno u islamu, jer nije.

Dobro izbjegavas pitanja o tome da li bi se i muskarci trebali pokrivati da ne izazivaju grijesne misli u zena. Pogotovo sto su zene "slabiji spol", "manje sposobne kontrolirati svoje osjecaje", "impulsivne", bla bla bla...
__________________
You just come with me and have a good time. The Galaxy's a fun place. You'll need to have this fish in your ear.
Daleka_Obala is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 08:53   #45
Aha, znači Ibn Abas je uprsk'o stvar.

». . . i neka pokazuju od svojih ukrasa samo ono što je očevidno (vanjsko)!«

Abu Baklava, pak, kaže da pod "izvanjsko" Allah dž.š. želi da žene ne maltretiraju muževe kupovinom beskonačnog broja novih haljina i stalnim kvocanjem "oću novu bundu", tjeranjem mode i besimslenim ukrašavanjem.

Osim, naravno, ako mi itko suvislo odgovori po čemu su recimo kosa ili grudi manje izvanjske od ruku i očiju.

-------------

P.S. 53 posta. Sad mogu krenuti tražiti slikicu.
 
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 10:52   #46
Quote:
Minatallah kaže:
Misli se da je zena punoljetna kada joj nastane prva menstruacija tj da moze radzati djecu i da je njeno tijelo razvijeno.



Kako te nije sramota lagati? Ja nigdje ne napisa to

pa dobiju neke menstruaciju i sa 11 ili 12?
po tome su punoljetne, ako imaju sise i koliko kg?
naravno da je to jos dijete...ne moze to uopce razmisljati,ali tu se jasno vidi uloga zenskog bica...cim moze roditi nek radja...ne treba nista u zivotu nauciti.
dobila je dlacice,ima menstruaciju...moze je babo udati.

katastrofa.

__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2003., 00:50   #47
Quote:
Minam kaže:
Ne dirajte neznu djevu...vidite kako je ona fina, i za vreme odmora dolazi da prosvetli nas bezboznike...ehhh...
Ah, nezna djevo kako si ti to fino skontala Ako ti sama sebe smatras bezbozkinjom nisam ti ja kriva djevo mila
 
Odgovori s citatom
Old 25.09.2003., 01:22   #48
Quote:
Krkan kaže:
pa dobiju neke menstruaciju i sa 11 ili 12?
po tome su punoljetne, ako imaju sise i koliko kg?
naravno da je to jos dijete...ne moze to uopce razmisljati,ali tu se jasno vidi uloga zenskog bica...cim moze roditi nek radja...ne treba nista u zivotu nauciti.
dobila je dlacice,ima menstruaciju...moze je babo udati.

katastrofa.

Krkane, ja sam fino ekla zasto se djevojke koje dobiju menstruacijusmatraju punoljetnima(zbog razvijenog tijela) i da se u Islamu od tada bi trebale poceti pokrivati. Naravno da osoba sa 12 g i 20 g nemoze razmisljati isto, ali ona ima oblik tijela djevojke. Nacin razmisljanja nema nikakve veze. Niko nije reko da je uloga zenskog bica da radza djecu. Ne haluciniraj. Fino procitaj sta sam napisala za uloge zene muslimanke tamo na onoj temi.
moze je babo udati.

E ako im je do udaje ( a cisto sumnjam da se sada iko udaje od 12 g)moze se udati i na taj nacin cestito uci u brak, nego kao neke nemuslimanke doci ocu sa stomakom pa jos i ne znati ko je otac djeteta, a i ona sama djete sa 12 ili 11 g. Katastrofa, ne?
 
Odgovori s citatom
Old 25.09.2003., 12:51   #49
Quote:
Minatallah kaže:
Krkane, ja sam fino ekla zasto se djevojke koje dobiju menstruacijusmatraju punoljetnima(zbog razvijenog tijela) i da se u Islamu od tada bi trebale poceti pokrivati. Naravno da osoba sa 12 g i 20 g nemoze razmisljati isto, ali ona ima oblik tijela djevojke. Nacin razmisljanja nema nikakve veze. Niko nije reko da je uloga zenskog bica da radza djecu. Ne haluciniraj. Fino procitaj sta sam napisala za uloge zene muslimanke tamo na onoj temi.
moze je babo udati.

E ako im je do udaje ( a cisto sumnjam da se sada iko udaje od 12 g)moze se udati i na taj nacin cestito uci u brak, nego kao neke nemuslimanke doci ocu sa stomakom pa jos i ne znati ko je otac djeteta, a i ona sama djete sa 12 ili 11 g. Katastrofa, ne?
naravno da se moze udati,jer je niko i ne pita za misljenje.
glupo je da se zakljuci da ona moze misliti,a vec si rekla da ne moze razmisljati...

sorry
kakvu onda ulogu moze igrati neko ,ko ne moze jos razmisljati kako treba?



Quote:
neke nemuslimanke doci ocu sa stomakom pa jos i ne znati ko je otac djeteta, a i ona sama djete sa 12 ili 11 g. Katastrofa
a nema takvih muslimanki?
ma nemoj....
ima ih svagdje...glupo je da ti nabrajam sad imena,ali valjda mozes skuziti da je to moguce i kod muslimanki.
kod onih sto idu u skolu i znaju zasto su im stvoreni spolni organi.
one.koje ne znaju...mozes ubjediti jos lakse.
istina je...vjeruj.


u svemu ovom ,ne mogu skuziti kako se cura koja je razvijena samo tijelesno, moze smatrati spremnom za brak...i to cak sa nekim ko ima recimo 40 godina?

ja nikad ne bi dozvolio da moje dijete udje u brak sa takvim.doduse to je po tvojoj vjeri ispravno(po zakonu je to ovdje kaznjivo)...
e sad,ti bi to...posto ti vjera dozvoljava...dozvolila.
ili?
ili si i ti kao i ja....vjernik na papiru.

__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2003., 12:57   #50
[QUOTE]abu Baklava kaže:
[B]Aha, znači Ibn Abas je uprsk'o stvar.

Abu Baklava, pak, kaže da pod "izvanjsko" Allah dž.š. želi da žene ne maltretiraju muževe kupovinom beskonačnog broja novih haljina i stalnim kvocanjem "oću novu bundu", tjeranjem mode i besimslenim ukrašavanjem.


Ako zelim bundu KUPITI CU JE SAMA!!!!
Zapadnjacka zena ima opciju: hoce li studirati, raditi, kako se oblaciti ...
I ne razumijem kakve su to gluposti da zene hodaju polugole. Pratim situaciju pozorno po gradu zadnjih nekoliko dana i koliko god se trudim ne mogu naci polugolu zenu.
Medjutim nekima je definicija polugolog sve sto nije zamotano kao sendwich u pak papir, pa se nece sloziti sa mnom, ali zato vidim lijepe mladice, visoke, sirokih ramena, cvrste guze i sve mi je zao sto nisam slobodna.
__________________
he he he
Pcela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2003., 13:01   #51
ipak bi najbolje muslimanke bile eskimke.
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2003., 17:33   #52
Selamim i pozdravljam,

Ono što je napisano ovdje ima velike veze sa stvarnošću.
ali...
(Sad dolazi veeeleiko ali)
Nije problem što se, recimo, u indiji djeca žene sa sedam godina, nije problem kada se tamo negdje po veltima i gudurama također nezreli mušlarci i djevojke žene, ali kada je riječ o muslimanima priča je drukčija, mjerila su drukčija.

Oni koji čitaju čitali su knjigu "Lolita" od Nabokova.
Pokrivanje žene od tako ranog perioda je,možda, prevencija od pošasti modernoga svijeta- pedofilije, a možda i nije.

Prije se žene iz ovih ili onih razloga nisu obrazovale pa im je i vrijeme udaje dolazilo ranije.

Pčelice i muslimanska žena ima opciju da li će studirati, ili raditi ili udati.

takve tvoje ishitrene izjave pokazuju jedino da si neznalica po pitanju religija ili da svoje mišljenje vadiš iz tuđih glava.

nabrojala si muške čvrste guzice i ramena.
Propisno obučen muškarac, po Islamu, ne smije isticati svoju "guzu" niti ramena, nego mora nositi odjeću koja prekriva stidna mjesta muškarca, a to su je, pčelice, ramena s grudima i dio tijela između pupka i koljena..

ni muslimani Lutko ne mogu hodati kako im se ćefne.
Toliko!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2003., 18:21   #53
Quote:
Krkan kaže:
naravno da se moze udati,jer je niko i ne pita za misljenje.
glupo je da se zakljuci da ona moze misliti,a vec si rekla da ne moze razmisljati...
sorry
kakvu onda ulogu moze igrati neko ,ko ne moze jos razmisljati kako treba?
a nema takvih muslimanki?
ma nemoj....
ima ih svagdje...glupo je da ti nabrajam sad imena,ali valjda mozes skuziti da je to moguce i kod muslimanki.
kod onih sto idu u skolu i znaju zasto su im stvoreni spolni organi.
one.koje ne znaju...mozes ubjediti jos lakse.
istina je...vjeruj.
u svemu ovom ,ne mogu skuziti kako se cura koja je razvijena samo tijelesno, moze smatrati spremnom za brak...i to cak sa nekim ko ima recimo 40 godina?

ja nikad ne bi dozvolio da moje dijete udje u brak sa takvim.doduse to je po tvojoj vjeri ispravno(po zakonu je to ovdje kaznjivo)...
e sad,ti bi to...posto ti vjera dozvoljava...dozvolila.
ili?
ili si i ti kao i ja....vjernik na papiru.

E Krkane jedan(samo te oslovljavam po nicku) Idi bolan procitaj ona prava zene i ne blamiraj se. Ako ti ne bude jasno, a ti opet procitaj, pa opet, pa na kraju ako bas ne mozes skontati de ti pitaj, mozda cu ti i nacrtati ako budes fin Niko ne osporava da osba sa 12 i 20 g moze razmisljati isto. U pitanju je tijelo i njegove obline a ne razmisljanje. Kad kazem rijec muslimanka mislim na onu muslimanku koja praktikuje svoju religiju i boji se Allaha, znaci nije muslimanka samo imenom.
Sto vjera dozvoljava neznaci da i naredzuje nesto. To su dva razlicita pojma, ako nisi znao. Mrsko mi ba trositi vrijeme ovako, drugi pu ne izvrci nicije rijeci i vise citaj
 
Odgovori s citatom
Old 26.09.2003., 23:33   #54
Quote:
Minatallah kaže:
E Krkane jedan(samo te oslovljavam po nicku) Idi bolan procitaj ona prava zene i ne blamiraj se. Ako ti ne bude jasno, a ti opet procitaj, pa opet, pa na kraju ako bas ne mozes skontati de ti pitaj, mozda cu ti i nacrtati ako budes fin Niko ne osporava da osba sa 12 i 20 g moze razmisljati isto. U pitanju je tijelo i njegove obline a ne razmisljanje. Kad kazem rijec muslimanka mislim na onu muslimanku koja praktikuje svoju religiju i boji se Allaha, znaci nije muslimanka samo imenom.
Sto vjera dozvoljava neznaci da i naredzuje nesto. To su dva razlicita pojma, ako nisi znao. Mrsko mi ba trositi vrijeme ovako, drugi pu ne izvrci nicije rijeci i vise citaj
pise li negdje da sebi ...neka od tih zena moze birati muza i ako ima 13 godina


nadrobila si svasta.


vi ne trebate pisati sta fura islam...nego sta vi furate.to je puno prihvatljivije.
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2003., 00:12   #55
bismilah

Quote:
vi ne trebate pisati sta fura islam...nego sta vi furate.to je puno prihvatljivije.
Jaro, vjera nije za furanje. A to sto narod fura, to se ne pika, jer ne vjeruje.

zdravicek
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2003., 00:19   #56
Quote:
Minatallah kaže:
Ah, nezna djevo kako si ti to fino skontala Ako ti sama sebe smatras bezbozkinjom nisam ti ja kriva djevo mila
Pametnice moja.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2003., 03:14   #57
Quote:
Krkan kaže:
pise li negdje da sebi ...neka od tih zena moze birati muza i ako ima 13 godina


nadrobila si svasta.
A pise li da ne moze

heheh, ja drobim, ma ti meljes
 
Odgovori s citatom
Old 29.09.2003., 13:19   #58
Lightbulb

ovo je moj odgovor aduri koji prebacujem sa filozofije na ovu temu.adura nije zelio na filozofiji govoriti o prakticnim problemimam upravljanja drzavom pa se nadam da ce ovdje odgovoriti.

naravno, moze i bilo ko od muslimana ili ostalih odgovoriti na moje vidjenje nosenja rupca tj pokrivanja zena

a sada moj napis sa filozofije prebacen ovdje:


odgovoriti cu vrlo kratko da se ucim jednostavnosti a ti me shvati afirmativno

1)kazi ti meni A TKO JE TAJ KOJI CE TUMACITI VOLJU I RIJEC ALLAHOVU ( jer sami muslimani kazu da kuran ima 7 znacenja od kojih su mnoga skrivena)

ti adura npr kazes

a) imam (sheikh)
b) vlada(naravno" muslimanska")
c) ,...(napisi ti)


a ja kazem - PRVI PRINCIP JE SLOBODA tj ja cu tumaciti i provoditi i za provodjeno odgovarati
FIZICKI I DUHOVNO!

primjer

1)teorija kaze tj adura i shady- u islamu nema prisile !

slazem se!
srz duha je sloboda pa bi praksa u zivotu trebala biti odraz te slobode

! bas fino u teoriji!
- srz mog poimanja svijeta i prije nego sam i cuo rijec islam

ali zasto svaka zena u iranu,npr. bilo ona sa zapada ili iranka
MORA,mora mora mora!

imati rubac na glavi?

kljucna je rijec MORA !

to je prisila KOJA IMA religioznu osnovu,a izvor joj je tvrdo kuhano-materijalisticko i simplicisticko tumacenje islama
(zato jer se kuran moze razumijeti dublje samo ako se ima vise stanje svijesti- tj ono iz kojeg je govorio i djelovao Muhamed(pokoj dusi njegovoj))


prisila nosenja rupca je po meni krsenje NE SAMO LJUDSKIH PRAVA NEGO DUHA ISLAMA

naravno - ajatolasi se ne slazu sa mnom
i kako cemo mi to adura razrjesiti u praksi?

lako je da je samo o rupcu rijec

a sto je sa odnosom i tumacenjem sufizma te po meni najnaprednije misli i prakse islama.

-odnosom prema dzihadu....

ja se drzim najveceg principa PRINCIPA SLOBODE ,principa postovanja covjeka,principa vjerovanja da je covjek inherentno dobar i da svako sam za sebe zna sto je najbolje za njega

tj ako smo u sumnji- oslobodimo optuzenog

ako sumnjamo RUBAC DA ILI NE

PREPUSTIMO LJUDIMA(tj zenama) neka same odlucuju
na svoju odgovornost (savjest)

da zakljucim- covjeku ne trebaju tutori!

BILO DA SU ONI TUTORI NEKOG HRV SABORA ili tutori religioznih udruga(bilo da su one krscanske bilo da su one islamske)

KOJE DRZE DA BOLJE POZNAJU STO JE COVJEKU POTREBNO ZA SRECU OD NJEGA SAMOGA.
I UPLICU SE U ZIVOTE OSOBA NA MNOSTVO NACINA.
TO SU NAJGORI NAMETLJIVCI!
(komunisti, katolicisti, islamisti i bilo koji "isti" tj skupine legaliziranih nametljivaca

neka ih munja udari!

ili kako je gandhi rekao-
pametni roditelji dopustaju djeci da ponekad pogrijese
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2003., 16:41   #59
Post

U pravu si u vjeru nema prisile!

U muslimanskoj državi možeš biti nemusliman, kao što možeš biti musliman u zemljama... koje nisu muslimanske.

Ono na šta Islam obraća pažnju jest propisno oblačenje.

Kao što po ulici muškarac ne može hodati svakakv tako ni žena ne može.

Možda ti nisi takav, možda nisam ni ja, ali svidjelo se nama to ili ne muškarci su pokvareni.

većina su ih voajeri u duši, i onda mašta radi...

Oni koji tumače riječ i volju Allahovu(Kur'an) je nešto kao vijeće mudraca zajedno sa Halifom.

Na žalost ta institucija više ne postoji pa se ta tumačenja svode na ono što je ostalo iza toga vijeća i na mišljena pojedinih alima.

Kur'an ima mnogo značenja jer je njegova, da kažem, ciljana grupa široka.

Moj omiljeni primjer je sura Et-Tariq

Za nekog ko se bavi umjetnošću to je jedan vrhunski umjetničiki domet, za astronoma je ta sura naučni domet(opis pulsara), za lingvistu...

Za svakog ima ponešto! naše oči različito gledaju!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2003., 01:06   #60
i sta fali muslimankama u minici i bez marame?
glupo bi bile da zbog toga zavrse u paklu.
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.