Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2008., 16:07   #21
Nakon otprilike 6 mjeseci bit če prva posjeta,ponavljam,to je teška zajednica,jedna od najtežih u svijetu ali je prema postotku izliječenih isto tako najuspiješnija pa čak čini mi se i najuspiješnija.
naravno u postotak izliječenih ubrajaju se samo oni koji su završili program koji traje 3 go i naravno da onaj ko je bio 3 mjeseca ne može baš uspjeti.
Od onog postotka koji su bili do kraja također jedan dio ne uspije ali sama komuna ti i ne daje garanciju kao što ni svi doktori koji zavše medicinu neče biti vrhunski doktori več će neki biti i loši doktori.
U mom gradu od nas dosad 30-tak šta smo izašli u zadjih 5-6 godina nas 25 smo ok a 5 ih se vratilo,ne može se svakome ni pomoči:-(
barrba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 16:17   #22
Imao sam dosta doticaja s tom zajednicom i jedino što mogu reći da je barrba bio u toj zajednici, to se kuži po stilu pisanja, riječima koje koristi... I sve što piše je točno. Do zadnje riječi.
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 19:32   #23
Quote:
akont-ciko kaže: Pogledaj post
Imao sam dosta doticaja s tom zajednicom i jedino što mogu reći da je barrba bio u toj zajednici, to se kuži po stilu pisanja, riječima koje koristi... I sve što piše je točno. Do zadnje riječi.
Javis mi se na private?
__________________
Save the cheerleader! Save the world!
osjecanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 07:38   #24
Je me skužija:-)
barrba is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 13:54   #25
cenakolo-je vjerska zajednica katoličkoga tipa,koju je osnovala sestra Elvira(iz Italije inače),tako da je i službeni jezik kao i molitve(krunice)na talijan. jeziku.imaju svoje "kuče" za ovisnike po čitavom svijetu, od Amerike do Australije.naravno, ako se novodpridošli odmah ne snađe(jezik,rigorozna pravila)automatizmom ulaska u zajednicu,dobiva "anđela"-koji mu ujedno pomaže u adaptaciji,molitvi,radu,čime ga ujedno i kontrolira i podstiče,ako noviji duhom padne,ovaj ga diže i ohrabruje.pošto je nemoguče u takovim uvijetima krizirati(jer ste svi opet ravnopravni u molitvi i radu,gdje nema izuzetaka),zahjtjevaju da se fizička kriza obavi tokom kolokvija,pa sve do radnih dana(cca1-2mj-sve zajedno traje,čak i sve zube moraš popraviti,jer nema dr.).psihička kriza je mnogo opakija od fizičke(relat. fizič. traje oko 1mj.),u smislu žudnje za drogom i vapaja.bez obzira koliko imaš god. ti si tamo "mlaĐi" momak jer si novi,"stari" momak,može biti i mnogo mlađi od tebe,ali se računa vrijeme provedeno u zajednici.živi se od "providnosti",po pravilu zajednice ništa ne smiješ "žicati",što bi ti bilo neophodno,več roditelji ovisnika iz drugih komuna nose namirnice i sredstva(kao wc papir,kaladont itd),hrana se sama proizvodi,ugajaju se praščiči,patke,zečevi,krave itd čak imaju i svoj plastenik kojega obrađuju i iz kojega se hrane.nakon 2g. ovisno kada zajednica sama odluči,koliko si sazrio,imaš pravo na "verifico",pa te puštaju na par dana doma,kako bi uvidjeli koliko si sazrio i da li češ se vratiti ili posrnuti i ostati doma ili na ulici.inače je službeni program komune 3-5 god,gdje bi sa blagoslovom sestre elvire(ona inače ima moč spoznaje,i njena riječ je zadnja)te njenim dopuštenjem izašao kao drugi čovijek.to je jedna od najrigoroznijih komuna i zato daje najbolje rezultate u smislu ovisnosti,zrelosti,
unutrašnjih konflikata,strahova,iskompleksiranosti,bezkompromi snosti itd.
žacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 13:58   #26
ej žacko zašto mi se više nejavljaš na pp
bezkarakterna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 14:04   #27
zar je i kod nas sluzbeni jezik talijanski?

da li i koliko roditelje kosta boravak u komuni?
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 14:14   #28
Nije kod nas sluzbeni jezik talijanski. Ali bude i decki iz cijele Europe, i svi nauce talijasnki.
Boravak u zajednici nista ne kosta roditelje. Jedina cijena je molitva.
__________________
Save the cheerleader! Save the world!
osjecanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 12:53   #29
Quote:
barrba kaže: Pogledaj post
Nakon otprilike 6 mjeseci bit če prva posjeta,ponavljam,to je teška zajednica,jedna od najtežih u svijetu ali je prema postotku izliječenih isto tako najuspiješnija pa čak čini mi se i najuspiješnija.
...
Quote:
žacko kaže: Pogledaj post
cenakolo-je vjerska zajednica katoličkoga tipa,koju je osnovala sestra Elvira(iz Italije inače),tako da je i službeni jezik kao i molitve(krunice)na talijan. jeziku.imaju svoje "kuče" za ovisnike po čitavom svijetu,...
Hvala na odgovorima i objašnjenjima!

Koliko god se naglašavala "težina" puta..i sve to..tj upravo to daje mi nadu.

Ta bliska osoba..tvrd je orah. Jedan poseban mentalitet...i svako pravilo i tako rigorozan ustroj.. automatski bude luđački bunt u njoj. Tamo neće baš moći biti buntovnik...neće imati prostora za to, lomit će se u sebi i bit će teško, al će valjda u nekom trenutku preusmjerit tu žilavost i snagu budnta u neku konstruktivniju.
Strah me da ne odustane i utekne...al nema gdje ni kako (koliko god grozno zučala - bar se nadam da nema) "Otpeljali" su je, iz druge države...samo da izdrži prvih 6 mjeseci, pa da vidi one koje voli i koji mogu doprijet do nje, i ulit joj snage da izdrži i prihvati doslovce posljednju šansu da se izbori za sebe.
Ne vidim apsolutno nijednu više mogućnost da se izvuče, osim ove.


Pa se molim da hoće.
bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 15:59   #30
Wink

Talijanski jest službeni jezik tj moraš ga naučiti međutim u hrvatskoj gdje ipak ima 6-7 kuća govori se hrvatski a jedino moli na talijanski,na kraju krajeva to je prednost.
Nisi rekla koliko je več ta draga osoba u zajednici?
Ja vjerujem da če biti dobro ali kao što kažeš ako izdrži ne 6 nego 3 mjeseca na konju je i izdržat če i ostalo.To što je tvrd karakter i ja sam a i bilo ih je stotine pa smo se smekšali,na tvrdim orasima ima najviše za mijenjati,tvrdi orasi su najjači karakterno i ispadnu skoro uvijek najbolji.Baš ti najtvrđi i najokorijeliji ispadaju na kraju najbolji jer im proradi savjest nakon nekog vremena i kad im se otvore oči a tamo se oči otvaraju onda vide više od ikoga,zato vjeruj mi da če ona biti super.
Neče se ona vratiti kao druga osoba,hoče u početku jer se treba ponovo adaptirati na život poslije komune al opet če ona biti svoja a zdrava i zrelija.
Vidjet češ promjene kad je vidiš.
To šta Elvira zna kad je kome vrijeme za izači i nije baš točno,ona bi za svakoga htijela da ostane što duže al u sebi je ona zadovoljna i sa svakim ali to ne pokazuje i ne treba pokazivati!
Cenacolo je danas toliko velik da je nemoguče da svakoga blagoslovi,ima ih ja mislim oko 1600,ko če to sve blagoslivljati?
barrba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 13:55   #31
U Cenacolu se osim onoga što privrede sami momci živi i od providnosti,onoga što dadu roditelji i prijatelji zajednice,nitko nije obavezan dati ništa da se razumijemo ali onaj ko misli da može to sebi priuštiti dat če a to što da ne smije biti novac več hrana ili nešto slično tipa sjekira,pila,lonac,pasta za zube,sredstva za čišćenje i slično,dakle novac se ne prima,bilo je situacija da su neke firme htjele tako prati novac jer kad dadu u dobrotvorne svrhe tad im se odbija od poreza međutim,novac se ne prima i amen,to je ta strogoča i to tamo funkcionira samo tako,ako pak neka firma želi dati veču količinu novca onda im se kaže da kupe 2 tone cementa ili stolarski stroj ili 2 tone brašna,ulja i slično pa nek to donesu,tamo se momci uče odricanju od materijalizma,cenakolo je unatoč tome vrhunska zajednica,vrhunska škola života gdje se nauče neke stvari koje se apsolutno ne mogu nigdje naučiti.To je sad iza mene i ja se zaista nebi vračao tamo:-) jer mi je bilo dovoljno jedan put i bilo mi je teško užasno ali nikad ne bi mijenjao svoj život da nisam bio tamo i ne želim to zaboraviti nikada.
barrba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 13:38   #32
barrba, hvala

Ona je tamo nova, tek tjedan dana...

Slažem se s onim što si rekao, nekako i ja tako razmišljam da bi se trebalo pokazati.
Ne jednom je bila "zatvarana" i morala se naknadno prilagođavati...samo će ovo biti posve druga priča.
Ima luđačku volju, kad oće.
Medicinsko je čudo, probudila se jednom iz kome kad se samo čekalo da ode...0% šansi za preživjet, i probudila se. I opet imala operaciju s ne sjajnim šansama za preživjet i opet izgurala.
Promijenila nakon toga...i opet...vremenom došla na isto.
I dok je jedno vrijeme bila off s drogama, i kao dobro... obrazac ponašanja je bio isti, ovisnički. To je teško razbiti.
Treba ispočetka naučiti toliko toga i nakon što se prežive prvi (pozitivni) lomovi.
I mislim po svemu što si pisao da je Cenacolo prava šansa.
Nikad se pomolila nije, nikad radila ništa nije na način da osjeti iscjeljiteljsku moć toga...da se osjeti korisno, da stvara nešto, da je produktivna...da je dio nekakve zajednice...
sve što bi i radila (tipa konobarenje) bilo je za drogu. A u periodima bez droge, za gluposti koje bi si umislila da joj trebaju, opet ovisnički pristupala svemu.
Ima negdej u sebi onaj dio svijesti o tome da može i da ima smisla...i da želi nešto zdravo i dobro za sebe..očuvan. Vjerujem.
Ima te najnevinije i najljepše snove nekad...ima ih u sebi, i kad zaboravi.. o tome da može biti "normalna", da želi vrlo običan i jednostavan život, da želi biti majka i da želi prosto usrećiti nekog...biti dio cjeline kojoj zaboravi da pripada, prosto nije imala šanse za vjeru da je sposobna biti voljena i sposobna živjeti "normalnu" emociju...bilo koju. Ili bi šansu ono destruktivno u njoj odbacilo čim se nazdre...i to ne odbacilo nego rasturalo ono...snagom nuklearke. Jedino se u toj destrukciji možda osjećala zbilja jakom.
Preokrenut će se, ima što.

Tnx
bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2008., 17:01   #33
Ydravo. Ja sam u cenacolu bila gotovo 3 godine. Istina je da je tesko, ali vjeruj mi da je za mene bila jedini spas iz CRNILA u kojemu sam se nalazila. Sada sam oko 3 godine doma...to je to. Ponovo zivim.
TUZLA is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2008., 17:20   #34
Quote:
TUZLA kaže: Pogledaj post
Ydravo. Ja sam u cenacolu bila gotovo 3 godine. Istina je da je tesko, ali vjeruj mi da je za mene bila jedini spas iz CRNILA u kojemu sam se nalazila. Sada sam oko 3 godine doma...to je to. Ponovo zivim.
Par pitanja:
  1. Osjećaš li se izliječenom?
  2. Bi li i drugim ovisnicima preporučila taj tretman?
  3. Je li ti u komuni nametnut drugi način života (vjernički) koji na silu zamjenjuje postojeći, ovisnički, ili si sad potpuno slobodna, lišena svake ovisnosti?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 04:13   #35
Quote:
ramscrek kaže: Pogledaj post
Znači, moraš biti normalan, zdrav i čist da bi se kod njih "liječio"?
Da, moraš. I onda ti garantiraju stopostotno izliječenje!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 08:01   #36
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Da, moraš. I onda ti garantiraju stopostotno izliječenje!
tebi je smiješno jer ne znaš kako stvari stoje,bolničkim odvikavanjem ili ako se neko ide skidat na svoju ruku dosta ovisnika se uspje skinut ali se prije ili kasnije skoro svi opet vrate drogi.Oni koji su bili u Cenacolu imaju daleko veće šanse da se nikad više ne vrate drogi.Zapravo komune su zasad jedini način da netko zauvijek ostavi drogu(ili već nešto drugo na čemu je)
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 08:24   #37
Oftopičarima i 'šalozbijačima' netko bi trebao reći koliko je ovo ozbiljna tema, kad već sami ne mogu zaključiti... da ste samo jedanput bili u kontaktu s ovisnikom ne bi vam palo na pamet pisati ovakve gluposti. Na stranu što niste duhoviti.
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 11:51   #38
A TUZLA se ne javlja... čini se da je u pitanju klon... Žalosno.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 11:44   #39
Ja imam pitanje za vas. Kako oprostit nekome tko je u zajednici? Naime, moj muž je u zajednici Cenacolo, ja sam ostala doma sama s djetetom i to što je on u zajednici mi se i ne čini baš kao prikladna kazna, jer on je na toplome, ima šta jesti, piti, radi, druži se sljudima sličnim sebi, a moje dijete neće imat šta jesti i obući ako mu ja ne donesem na stol. A i što se tiče novca, ja onda stvarno ne znam kome mi dajemo 700 kuna mjesečno kad se život u zajednici ne plaća. I pitanje bivšim ovisnicima, kad ste postali svjesni da ste iza sebe ostavili slomljene ljude koji to ničim nisu zaslužili?
ivana21260 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 22:11   #40
A kak izgleda dan curama?
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:18.