Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2010., 22:32   #1
Egipatsko ropstvo - mit ili stvarnost

Jedna od centralnih epizoda SZ je židovsko sužanjstvo i njegovo oslobađanje iz Egipta,Biblijski je jako dobro opisano,no ima li uporišta u povjesnim činjenicama.
Ima li podudarnosti biblijskih i egipatskih spisa i da li je taj događaj uopče zapisan u egipatskoj povjesti Uvod je kratak ali svi koji se pomalo razumiju u religiju i povjest znaju što je smisao pitanja
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2010., 00:42   #2
???


IZLAZAK 4
1 Još reče Gospod Mojsiju: "Kad se vratiš u Egipat, pazi, i čini pred faraonom sva čudesna djela, što ih dadoh u tvoju vlast; ali pak ću učiniti da mu otvrdne srce da ne pusti naroda da ide.
22 Tada reci faraonu: 'Ovako veli Gospod: Izrael je prvorođeni sin moj.
23 Zapovijedam ti: "Pusti sina mojega da ide, da mi služi!" Ako li ga ne pustiš da ide, onda ću usmrtiti prvorođenoga sina tvojega.' " 24 Putem u prenoćištu stane Gospod na put Mojsiju i htjede ga usmrtiti.
25 Tada Zipora uze oštar kamen, obreza njim prednju kožicu sina svojega, baci mu je pred noge i reče; "Zaista si mi krvav zaručnik!" 26 Potom ga pusti. Ona tada upotrijebi riječ: "krvav zaručnik" zbog obrezanja,
IZLAZAK 4
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 11:00   #3
Ja vjerujem da su bili tlaceni u egiptu 400 godina, ali da ih niko nije gonio u Egipat, a jos manje da ih je neko gonio iz Egipta.

Price o progonstvima su izmisljotina, odnosno nemaju veze sa Biblijom.

Zna se i zasto su bili tlaceni 400 godina, zna se poi Bibliji.

Jer je Bog najavio u SZ otkup grijeha roditleja do 4-tog narastaja. A zna se i ko je pogrijesio, sve po Bibliji.

najgora stvar koja je proizlsa iz ovih naknadnih prica jeste sto se optuzuje Boga radi izmisljene nepravde!
harrybonnot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 12:28   #4
Ima podataka o tome da su semitski narodi naselili u Egipat. E sad, to ropstvo nije bilo ropstvo u smislu - oni rade za ništa i rade jer su stranci. Za javne radove su se u drevnom Egiptu mobilizirali niži slojevi stanovništva i dobivali su za to nadnicu. Međutim, Izraelcima se takvo postupanje, u neskladu s njihovom kulturom činilo kao ropstvo i tako se tumačilo. S druge strane su i Egipćani njihovu želju da odu u pustinju iskazati štovanje Bogu tumačili koa pobunu.

Konkretne podatke (linkove itd) nemam ali mogu pronaći.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 13:37   #5
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Konkretne podatke (linkove itd) nemam ali mogu pronaći.
Niti ih nema. Egipatsko sužanjstvo židova 400 god. je religijska bajka. Nema nikakvih znanstvenih dokaza u prilog tome, i sasvim je nevjerojatno da bi se išta slično moglo desiti (o GOLEMIM čudesima da i ne govorimo). Sve ukazuje na to.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 13:45   #6
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Niti ih nema. Egipatsko sužanjstvo židova 400 god. je religijska bajka. Nema nikakvih znanstvenih dokaza u prilog tome, i sasvim je nevjerojatno da bi se išta slično moglo desiti (o GOLEMIM čudesima da i ne govorimo). Sve ukazuje na to.
A koje ti "znanstvene dokaze" imaš da se to nije dogodilo? Spominjanje golemih čudesa je samo bežanje od konkretnih dokaza da Jevreji nisu bili u ropstvo 400 godina, te nisu u prilog ni za, a još manje protiv tog ropstva. Mene baš zanimaju konkretni dokazi koji pokazuju da oni nisu bili u Egipat.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 13:59   #7
Quote:
Quote:
Nepoznati kaže:
Niti ih nema. Egipatsko sužanjstvo židova 400 god. je religijska bajka. Nema nikakvih znanstvenih dokaza u prilog tome, i sasvim je nevjerojatno da bi se išta slično moglo desiti (o GOLEMIM čudesima da i ne govorimo). Sve ukazuje na to.
No NIck
A koje ti "znanstvene dokaze" imaš da se to nije dogodilo?
(podcrtavanje moje)
Kakvo je to pitanje? Ko da me pitaš koje imam znanstvene dokaze da Zeus nije stolovao na Olimpu ili Djed Mraz nije slao poklone svoj djeci.

Pobij moju tvrdnju da nema dokaza o Mojsijevom izlasku, navođenjem znanstveno verificiranih dokaza.
Ili ti je to prekomplicirano?

Quote:
Spominjanje golemih čudesa je samo bežanje od konkretnih dokaza da Jevreji nisu bili u ropstvo 400 godina, te nisu u prilog ni za, a još manje protiv tog ropstva.
Pogolema čudesa govore u prilog da se radi o religijsko-nacionalnoj bajkici. Ima li itko tko se bavi dokazivanjem je li Trnoružica postojala ili nije?

Quote:
Mene baš zanimaju konkretni dokazi koji pokazuju da oni nisu bili u Egipat.
Dokaz ti je nepostojanje ikakvih pokazatelja (arheoloških, lingvističkih itd.) da su tamo bili i robovali 400 godina. Slično kao i posjet Marsovaca u letećim tanjurima.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 15:07   #8
Nepoznati, svima je i vise nego jasno tvoje stajaliste o religiji ,vjeri itd. ALI daj nam vise ucini uslugu i prestani se iz posta u post ponavljati s istim frazama i konacno napisi nesto kostruktivno. Unaprijed zahvaljujem.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 15:58   #9
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Nepoznati, svima je i vise nego jasno tvoje stajaliste o religiji ,vjeri itd. ALI daj nam vise ucini uslugu i prestani se iz posta u post ponavljati s istim frazama i konacno napisi nesto kostruktivno. Unaprijed zahvaljujem.
Hoću, kad ti ili netko drugi pruži znanstvene dokaze kao temelj vjerovanju da je višemilijunsko robovanje od 400 god. i izlazak židova iz Egipta povijesna činjenica a ne mit (sa ili bez čudesa).
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 20:21   #10
Po preporuci mog OT profesora, ova knjiga najbolje obrađuje i dokazuje Izlazak. Nisam je čitao.

James K. Hoffmeier Israel in Egypt: The Evidence for the Authenticity of the Exodus Tradition
__________________
Mi trudimo se znanstveno da propadnemo barem dostojanstveno...
Epignosis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 20:36   #11
Dokazi za nepostojanje biblijskih priča; sve se svodi na to da usprkos prebogatim ostacima iz egipatske prošlosti ne postoji nikakav pisani ili drugi materijalni dokaz koji bi upučivao na to da se bilo što slično dogodilo,onakav opis razaranja egipta svim i svačim morao je ostaviti nekakvog traga,tražiti dokaz o mojsiju i njegovom narodu koji je tako slavno izišao iz egipta daje iste rezutate kao da ih tražiš među američkim indijancima.Od silnog mnoštva pisanih tragova pronađena je samo jedna rećenica koja spominje židove ( i ta je predmet polemike) i u njoj nije moguče zaključiti da se radi o robovima.Nepostojanje nikakvih dokaza o tome o čemu priča biblija je snažan dokaz
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 20:45   #12
Nedavno sam gledao dokumentarac o Ramzesu II, i Mojsije se nigdje ne spominje, kao ni nekakvi židovski robovi. Spominje se, međutim, da je dosta ratovao s Hetitima koji su obitavali prostore današnje Sirije, te da je izgradio čuveni hram Abu Simbel, vjerojatno kao opomenu Numiđanima (današnji Alžir i Tunis) ako bi se usudili prijeći granicu njegovog carstva. Doživio je čak 90 godina, što je za to vrijeme bilo tri puta duže od prosječnog životnog vijeka.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 22:21   #13
Još je veči problem što ni jedna susjedna zemlja sa kojima je egipat ratovao ili bio u lošim odnosima i koji su sa zluradošču bilježili svaki egipatski kiks ne spominje te događaje
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2010., 00:34   #14
Quote:
hogar23 kaže: Pogledaj post
Još je veči problem što ni jedna susjedna zemlja sa kojima je egipat ratovao ili bio u lošim odnosima i koji su sa zluradošču bilježili svaki egipatski kiks ne spominje te događaje
Misliš na Hetite koji su bili ratna prijetnja Egiptu kao opasni ratnici??

Ima nešto u bibliji da otac Amorejac a mati Hitejka narodu..

1 Riječ Gospodnja dođe mi ovako govoreći:
2 "Sine čovječji, prikaži Jerusalemu gadove njegove
3 I reci: Ovako veli svemogući Gospod Jerusalemu: 'Početak tvoj i rod tvoj iz zemlje su Kanaanaca; Otac je tvoj Amorejac, a mati tvoja Hitejka

EZEKIEL 16

Onda ne čudi zašto se Egipčani boje njih jer Hetiti/Hitejci su bili stalna prijetnja Egipčanima.
A imamo i citat u Izlasku da je strah prisutan da neprijetelju se ne pridruže taj narod na radu u Egiptu.




10 Hajde da mudro postupamo s njim, da još dalje ne raste i u slučaju kakva rata ne prijeđe k neprijateljima naime, ne udari na nas i ne otide iz zemlje!"
IZLAZAK 1
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2010., 00:44   #15
Od 10 pogubnih nevolja koje su zadesile Egipat, jedna je da se sva voda u krv pretvorila i ribe pocrkaše:

" Podiže Aron svoj štap i naočigled faraona i njegovih službenika mlatnu po vodi u Rijeci. Sva se voda u Rijeci prometnu u krv. Ribe u Rijeci pocrkaše; Rijeka se usmrdje, tako da Egipćani nisu mogli piti vodu iz Rijeke; krv bijaše po svoj zemlji egipatskoj."
" Svi su Egipćani počeli kopati oko Rijeke tražeći pitke vode jer nisu mogli piti vode iz Rijeke. "
Koliko je godina trebalo da se obnovi riblji fond? Krokodili su morali crknuti, ptice koje se hrane ribama, ribari koji su se njima hranili bi gladovali....
Koliko dugo nije bilo vode? Koliko Egipćana i stoke je umrlo od žeđi? I nitko ništa nije zabilježio o tome, a to je tek prva nevolja...

Apologeti, naravno, to prikrivaju tezama tipa, "pa možda je eruptirao vulkan, pa je od prašine izgledalo kao da je krv, pa su samo neke ribe pocrkale, pa..."
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2010., 09:15   #16
Kad bi uopče tražili dokaze božje moči onda bi ih našli u egipatskim bogovima,skoro 5000 godina bila je največa i još uvjek je najteža građevina na svjetu ,stoji usred egipta ,a ljudi znaju više o marsu nego o njoj
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2010., 09:20   #17
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
Misliš na Hetite koji su bili ratna prijetnja Egiptu kao opasni ratnici??

Ima nešto u bibliji da otac Amorejac a mati Hitejka narodu..

1 Riječ Gospodnja dođe mi ovako govoreći:
2 "Sine čovječji, prikaži Jerusalemu gadove njegove
3 I reci: Ovako veli svemogući Gospod Jerusalemu: 'Početak tvoj i rod tvoj iz zemlje su Kanaanaca; Otac je tvoj Amorejac, a mati tvoja Hitejka

EZEKIEL 16

Onda ne čudi zašto se Egipčani boje njih jer Hetiti/Hitejci su bili stalna prijetnja Egipčanima.
A imamo i citat u Izlasku da je strah prisutan da neprijetelju se ne pridruže taj narod na radu u Egiptu.




10 Hajde da mudro postupamo s njim, da još dalje ne raste i u slučaju kakva rata ne prijeđe k neprijateljima naime, ne udari na nas i ne otide iz zemlje!"
IZLAZAK 1
Hetiti nisu bili samo nočna mora egipta ,nego i okupatori na duži rok,ali ni oni ništa ne pišu o tome,čak je nejasno o kojem se to narodu radi iako je dobro opisan od suvremenika
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 08:43   #18
Quote:
hogar23 kaže: Pogledaj post
Kad bi uopče tražili dokaze božje moči onda bi ih našli u egipatskim bogovima,skoro 5000 godina bila je največa i još uvjek je najteža građevina na svjetu ,stoji usred egipta ,a ljudi znaju više o marsu nego o njoj
Takodjer, i u jednako starom (možda i starijem) - indijskom Brahmanizmu.
arthura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 09:09   #19
Quote:
hogar23 kaže: Pogledaj post
Jedna od centralnih epizoda SZ je židovsko sužanjstvo i njegovo oslobađanje iz Egipta,Biblijski je jako dobro opisano,no ima li uporišta u povjesnim činjenicama.
Ima li podudarnosti biblijskih i egipatskih spisa i da li je taj događaj uopče zapisan u egipatskoj povjesti Uvod je kratak ali svi koji se pomalo razumiju u religiju i povjest znaju što je smisao pitanja
Ovaj novi prevedeni dokumentarac govori o toj temi: https://www.youtube.com/watch?v=MUHPW5Rn_Po
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 10:01   #20
Biblija je nastala kao zbirka priča. Nema sumnje da su pisci vjerovali da su te priče činjenična građa. Mogli bismo reći da su pisci htjeli napisati povijest svijeta i čovječanstva kako bi u okviru te povijesti napisali i povijest Izraela i povijest Izraelskog naroda. Ali mi znamo da su podaci bili najčešće usmenim predajama ili u rukopisima.

Kako nisu imali izvore povijesti i suvremene knjižnice i arhive stari Izraelci su se raspitivali o svojoj povijesti često kod okolnih naroda i tako su saznali priče koje su prenjeli u Bibliju. Na primjer, Sodoma i Gomora je prema arheologiji i povjesti nenaseljeno područje i takvo je bilo čak i prije pojave čovjeka na zemlji. To znači da se radi o mitološkoj priči kojom se htjelo objasniti kako je takva i ta prirodna pojava nastala. Opči potop je lako moguče sječanje čovječanstva na otapanje leda krajem ledenog doba.

U Sjevernoj Americi je čak i dokazano izmiranje koje je nastalo tako što su postojala velika jezera ili mora okovana ledom. Kad je zbog potapanja ledena brana popustila došlo je do katastrofalne poplave.

Moguće je da je točna i pretpostavka da je Crno More bilo slatkovodno jezero. Zbog otapanja leda morska voda je potopila Crnomorsko jezero i nastalo je Crno more.

Tako da kad se zapitamo da li je nešto povijest ili mit onda možemo govoriti samo o podacima koji su nam iz povijesti poznate ili o vjerojatnosti da su neke priče povijest ili nisu. Na primjer, to da li je Mojsije povijesna osoba je možda točno. Sigurno neznamo, ali njegov životopis je največim djelom mitologija. Sama Biblija kaže da nitko nezna gdje mu je grob. Znači da su pisali Bibliju već u vrijeme kad se taj podatak više nije znao.

Ako je Mojsije i bio pisac onda sigurno nije on sam napisao cijeli tekst.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:00.