Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2011., 10:46   #41
Pa zadaću može naučiti pisati i doma? Kako ih netko drugi može naučiti bolje od roditelja? Nije isto jedan na jedan ili jedan na dvadesetipet. A da ne pričam da je dobiti super učiteljicu na boravku ipak sreća.
Meni je ostavljanje one djece u boravku koja imaju druge mogućnosti tako tužno, samo zato da ih netko drugi nauči pisati domaću zadaću.


S druge strane, tužno je i to da neke škole nemaju dnevni boravak za onu djecu koja nemaju organizirano čuvanje doma. Ne mogu zamisliti da prvašim sam putuje busom doma, otključa kuću i podgrije si jelo. I onda čami do 16:00ili 17:00 sati sam.

Mada sam ja to radila i bilo mi je zabavno - osjećala sam se odraslom.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 10:47   #42
samo jedno pitanje:

zašto vam je toliko strašno da dijete od 7 godina ostane samo doma?
gospoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 10:58   #43
Općenito me je strah puta. Ne vozimo se baš inače autobusom, i ne hoda baš često okolo sama po cesti. Počela sam je iz tog razloga slati samu u dućan tako da se do početka škole ipak nauči sama ponašati u prometu.

Isto tako mi je to previše vremena. jedno je da bude doma sama pola sata ili sat a drugo je od 11:00 do 17:00. To mi se čini previše. Nikada je ne ostavljam tako dugo samu. Ostajala je samo dok ja skoknem u dućan.

Ne kažem da se ne bi snašla. Sigurno bi. Ali kako to nismo prakticirali bojim se.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 11:00   #44
Quote:
stihaa kaže: Pogledaj post
Općenito me je strah puta. Ne vozimo se baš inače autobusom, i ne hoda baš često okolo sama po cesti. Počela sam je iz tog razloga slati samu u dućan tako da se do početka škole ipak nauči sama ponašati u prometu.

Isto tako mi je to previše vremena. jedno je da bude doma sama pola sata ili sat a drugo je od 11:00 do 17:00. To mi se čini previše. Nikada je ne ostavljam tako dugo samu. Ostajala je samo dok ja skoknem u dućan.

Ne kažem da se ne bi snašla. Sigurno bi. Ali kako to nismo prakticirali bojim se.
tak i ja..
al ajde ima stariju bracu pa ipak neće biti sam doma.
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 11:06   #45
Quote:
stihaa kaže: Pogledaj post
Pa zadaću može naučiti pisati i doma? Kako ih netko drugi može naučiti bolje od roditelja? Nije isto jedan na jedan ili jedan na dvadesetipet. A da ne pričam da je dobiti super učiteljicu na boravku ipak sreća.
Meni je ostavljanje one djece u boravku koja imaju druge mogućnosti tako tužno, samo zato da ih netko drugi nauči pisati domaću zadaću.


.
ma to i ja kažem. ali u našoj školi prvašići ne nose preko tjedna knjige kući (jer kao sve nauče u školi) a iskreno čula sam da dosta kaskaju za ovim "običnim" razredima... a kad bi i nosili...ma teško je djetetu (pogotovo kad je ružno vrijeme pa ne izlaze nikud) sjedit u školskoj klupi 8 sati pa onda još i doma sat ili dva koliko mu treba da nauči
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 11:07   #46
Quote:
gospoja kaže: Pogledaj post
samo jedno pitanje:

zašto vam je toliko strašno da dijete od 7 godina ostane samo doma?
zato što to nije po ure nego 4-5 sati...i u tom vremenu dijete treba doručkovat i ručat
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 11:12   #47
Quote:
gospoja kaže: Pogledaj post
samo jedno pitanje:

zašto vam je toliko strašno da dijete od 7 godina ostane samo doma?
Zato što to djete do sada nije ostalo duže samo nego što treba da iznesem smeće 10 m od stana. Jer se boji i ne osjeća se ugodno.

I ja sam negdje sa 7,5-8 ostajala sama. Mama radila 3 smjene, stari vječito na službenim putovima, službenim dernecima... Nekad je bilo zabavno. Nekad sam sjedila mirno i umirala od straha na svaki šušanj. Bilo je svakako.

Nije strašno, ali nije ni ugodno. I bilo bi bolje da ne mora biti baš tako rano. Eto.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 11:21   #48
Sada kad čitam ovi mi se čini razlog za više djece. mene nije bilo strah nikada jer sam imala stariju sestru. A znale smo često ostajati i po noći same kad su starci radili noćnu.

A što se tiče kaskanja, slučajno u našoj OŠ dnevni vodi grozna učiteljica (navodno, ne poznam ju) a drugi voda jedna malo manje grozna. Tako da sve što ih čeka u ta prva četiri razreda tako puno ovisi o učiteljici.

Meni će, čini mi se, tete iz vrtića faliti više nego mišici.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 11:27   #49
Evo mene opet na temi. Kao što sam rekla, Lana, moja je u oš "Ravne njive". Pojišan nema raspored jer će im "podstanari" biti prvašići sa Pujanki jer im se škola obnavlja. Imam troje djece, najmlađa ima 18 mjeseci i s njom je nemoguće da mi A uči kod kuće. To je ok kad je tata kući, ali on je na brodu 3-3mj i ja kad sam sama s njima to je ajme. Srednja je predškolac i A odvedem u školu, L u vrtić, a B je sa mnom i onda ih kupim oko 15 i 30. Drugo je polugodište, učiteljica je prezadovoljna s mojom A i stalno pohvale, petice i sve. Malo joj engleski zapinje, ali ok, pomognem joj ja. Sve šta radi u školi nosi u onom kuferiću kući da mi roditelji imamo u uvid šta se radilo. Kad ne stignu sve (ja je petkom kupim u 13h) u školi ja radim s njom kući. Čak se zna naljutit kad dođem ranije po nju jer bi se ona radije igrala s prijateljicama u školi. Znam da nisam pogriješila jer se ona odlično uklopila, odlični su rezultati u školi, učiteljice su stvarno za pohvalu i prehrana je super. Ja jesam na porodiljnom do 3.god.jer mi je 3.dijete i može me pljuvati koliko god hoće, ali sam krenula s mišlju i preporukama ljudi koji su imali poz. iskustva pe sam i rekla sama sebi da je uvijek mogu prebacit u "obični" razred ako ne budem zadovoljna. Išle su u privatni vrtić, srednja još ide tako da ne bi bilo sad ako se tema razvuče da ja uzimam mjesto u vrtiću majkama koje rade itd... Ako želiš popričat sa mnom poslat ću ti br.mob. na privatnu poruku da ne duljim ovdje pa me pitaj sve što te zanima.
__________________
المقابر مليئة الرجال لا غنى عنه. سيد رامشتين
Carla B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 11:36   #50
ma carla ko te pljuje. ja ti skidam kapu, snaći se sa troje djece (male razlike) a muž pomorac.
a šta se tiče ovog cjelodnevnog mene je u biti zanimalo, ako roditelji rade od 7-16 (ili čak duže) da li je bolje dijete upisat u cjelodnevni (ne produženi jer to nema kod nas) ili u "obični" razred + teta čuvalica (naravno ako se može)...

kad sam se malo raspitala šta po internetu, šta po školi, šta po kvartu, pa sam malo pričala sa pedagogicom, učiteljicom iz cjelodnevnog, sa nekim roditeljima.... nekako sam donijela zaključak da je u mojoj situaciji (= oboje radimo ful time, nema baka servisa, jedno dijete, prihodi za sad ok ) ipak bolje dijete upisat u obični razred+ teta čuvalica

ma ima još jedna mana tog cjelodnevnog (bar je tako u našoj školi) dijete nikad ne možeš uzest ranije (npr. ako si na godišnjem ili sl....)
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 11:52   #51
Ma razumijem ja i tebe, meni je isto u početku bilo žao šta su prvašići imali par sati dnevno, a naša djeca osam, ali je moralo tako biti da se šta prije naviknu na to. Čak mi je bilo žao i mislila sam je nakon 1.tjedna prebacit u normalnu nastavu, ali muž je bio onaj glas razuma i rekao mi NE! jer je taman išao 25.09.na brod i rekao da kako ćeš sama kad odem? Hoćeš li imati vremena posvetiti joj se za pisanje i učenje? Nemojmo se zavaravati, danas je program nastave daleko teži nego kad smo mi išli u školu. Bilo je par puta da ja nisam znala riješiti zadatak iz matematike! Mislim, ono! Završila sam ja i osnovnu i medicinsku i nisam nepismena, ali znam ostat otvorenih usta na neke zadatke. Prva lektira im je bila 3medvjeda i gitara u prvom polugodištu, a nisu svi znali ni čitat još. Moja je u vrtiću naučila i čitati i pisati, ali nisu svi pa se zapitaš tko je toj djeci pomogao! Naravno učiteljica koja je zato zadužena. Nije da se hvalim, ali moja A je najbolja u razredu.
__________________
المقابر مليئة الرجال لا غنى عنه. سيد رامشتين
Carla B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 12:04   #52
Quote:
Carla Bruni kaže: Pogledaj post
Ma razumijem ja i tebe, meni je isto u početku bilo žao šta su prvašići imali par sati dnevno, a naša djeca osam, ali je moralo tako biti da se šta prije naviknu na to. .
čuj, moja sad ide u vrtić od 7 manje kvarat pa do 15 sati. tako da ona ima naviku dizanja u šest sati svaki dan i bude u vrtiću 8 sati. poznavajući svoje dijete kakvo je kad je u vrtiću 8 sati i ponekad kad bude samo 4-5 sati, ma to mi je razlika nebo i zemlja. to mi je također bila bitna stavka za odluku. mislim da bi moja bila preumorna nakon 8 sati provedenih u školskoj klupi iz dana u dan (ali to je ipak opet individualno od djeteta do djeteta) a i ja želim da bude što odmornija popodne kad mi dođemo sa posla tako da imamo što kvalitetnije vrijeme zajedno....
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 12:14   #53
Ako stvarno imaš toliko dvojbi i ako ti neki glas govori onda je lipo stavi u normalni razred i nađi si tetu, ali ozbiljno! Ti najbolje poznaš svoje dijete. Ovaj boravak ionako košta nekih 800kn, ovisno o broju radnih dana. Nemoj ići protiv sebe, koju odluku doneseš bit će najbolja za tvoje dijete, uvijek je možeš promijeniti. Nađi neku dobru tetu i samo naprijed. Skužila sam već da ti ova opcija bolje odgovara pa tako onda i napravi. Nisu sva djeca ista kao ni mi.
__________________
المقابر مليئة الرجال لا غنى عنه. سيد رامشتين
Carla B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 12:19   #54
Quote:
Carla Bruni kaže: Pogledaj post
Ako stvarno imaš toliko dvojbi i ako ti neki glas govori onda je lipo stavi u normalni razred i nađi si tetu, ali ozbiljno! Ti najbolje poznaš svoje dijete. Ovaj boravak ionako košta nekih 800kn, ovisno o broju radnih dana. Nemoj ići protiv sebe, koju odluku doneseš bit će najbolja za tvoje dijete, uvijek je možeš promijeniti. Nađi neku dobru tetu i samo naprijed. Skužila sam već da ti ova opcija bolje odgovara pa tako onda i napravi. Nisu sva djeca ista kao ni mi.
kad sam pisala prvi post na ovoj temi prije 4-5 mjeseci bila sam više za ovu opciju cjelodnevnog. međutim šta sam se više raspitivala (više vezano za OŠ pojišan), popričala sa pedagozima i sl, malo bolje sagledala situaciju nekako sam se sad ipak odulučila za ovu opciju običnog razreda + teta čuvalica pa ćemo vidit kako će to sve zajedno izgledat
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 13:58   #55
Mi nemamo izbora.Ja sam samo htjela reci mamama koje se lome(jer nije lako dijete ostaviti nigdje) da nije sve tako crno. Moze se dogoditi i da imate odlicnu uciteljicu i da stekne radne navike i da ima dobre prijatelje, itd. Postoji puno roditelja koji ne znaju ili ne mogu pomoci svom djetetu. Otkud onda losi djaci?! I hvala lijepa ne treba mi ih nitko kupati to radim sama oduvijek i svaki put. Ako je dijete moralo biti u vrticu od 8 do 16 kakav je sad problem?Nitko vam ne brani nositi torbu doma i provjeriti sto se taj dan radilo. Nema razloga mame dodatno uzrujavati. Nas je primjer pozitivan, dijete prosjecno inteligentno i samostalno i uspjesno sto je najvaznije. Ne pisemo zadacu zajedno ali se zato igramo.
lilipu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 15:19   #56
Quote:
gospoja kaže: Pogledaj post
samo jedno pitanje:

zašto vam je toliko strašno da dijete od 7 godina ostane samo doma?
zar ovo nije protuzakonito? pustiti tako malo dijete doma samo?

ili je to samo u VB i još nekim zemljama europe?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 15:34   #57
Ja se sjećam da su svi moji bratići i sestrične (a ima ih cijela regimenta) u Njemačkoj u ono vrijeme imali taj dnevni boravak ili kako se to već kod njih zvalo. U školi su ručali, napisali zadaće, ostavili knjige, došli doma i imali ostatak vremena za sebe, za igranje itd.

Neki od njih su završili fakultete, neki jedva osnovnu školu i tečaj daktilografije. Neki od takvih su braća i sestre, jednaki tretman i pomoć roditelja, neki su imali iste učitelje, a završili različito... Nije bilo pravila.

Ali znam da su svi danas normalni ljudi, srednja klasa solidnih života. Nije taj cjelodnevni boravak valjda baš toliki bauk.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 15:37   #58
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
zar ovo nije protuzakonito? pustiti tako malo dijete doma samo?

ili je to samo u VB i još nekim zemljama europe?
je protuzakonito je..

al npr što napraviti ako ti je radno vrijeme od 8,30-16,30 i imaš samo prvi razred mogućnost dnevnog boravka, a nisi u financijskoj situaciji priskrbiti neku čuvalicu djetetu od cca 7,5 godina jer škola nije u mogućnosti drzati dnevni boravak u drugom razredu osnovne škole
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 15:49   #59
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
je protuzakonito je..

al npr što napraviti ako ti je radno vrijeme od 8,30-16,30 i imaš samo prvi razred mogućnost dnevnog boravka, a nisi u financijskoj situaciji priskrbiti neku čuvalicu djetetu od cca 7,5 godina jer škola nije u mogućnosti drzati dnevni boravak u drugom razredu osnovne škole
ma, ja razumijem dvojbe i muke roditelja koji nemaju kud s djecom..ovo sam samo ,eto- napomenula.
bilo bi idealno imati dadilju za poslije nastave, ali nemaju svi fin. mogućnosti za to.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 15:50   #60
Moje iskustvo..curka je krenula u školu do koje je bilo dosta za hodati, škola nije imla cjelodnevni niti opciju ručanja.
Nije mi palo na pamet da ju ostavim samu mada sam ja bila sama od prvog dana.
Što se promijenilo nemam pojma, ali ni mojoj mami nije palo na pamet da mala ostane sama niti da ide sama u školu.
Uzeli smo tetu koja ju je vozila i dovozila i kuhala ručak.Ako je bila popodnevna smjena dolazila je u 10 sati (toliko sam pretpila da je sama) i nakon što bi jela odvela bi ju u školu.
Kad se sljedeće godine upisao i sin (naravno u suprotnu smjenu) ostalo je isto..za jutarnju smjenu smo vozili mi i dolazili po onoga koji je išao popodne, a teta je kuhala ručak i odvezla ono između.
Ja drugu opciju nisam vidjela
Da je postojao cjelodnevni bili bi upisani.
U školu su išli sami krajem 1. i 2. razreda...sin je ranije jer je tako ispalo, a bilo je dosta djece koji su možda prvih mjesec dana išli s nekim.
Osim te samoće meni nije jasno kako se netko normalno može hraniti bez organiziranog ručka jer mi nikad nije bilo na kraj pameti da navečer nakuhavam i pakiram za podgrijavanja...pa imam i ja pravo dignut u neko doba noge u zrak, a o tome da sam vidjela kako stan gori da ne pričam
Vjerovali ili ne ja još ne dozvoljavam djeci da u 6. i 7. razredu pale plin kad mene nema
E da....teta je naplaćivala 300 kuna tjedno...za 4-5 sati.
__________________
Pomozimo Teu...i jedna kuna je bitna.
https://www.facebook.com/pomoczatea/
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:38.