Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2020., 11:52   #61
Quote:
worm kaže: Pogledaj post
A šta kažeš na ovo ako nenađem vodu neću naplatit ništa....?
Trebam bušenje s cijevima, zaleđe Vodica tko može i po kojoj cijeni?
Bigpanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2021., 18:07   #62
Jel zna tko nekakvu firmu za bušenje bunara u okolici Velike Gorice?

Hvala
Anthalion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2021., 18:35   #63
A cijevi su fifi 1" ili pol metra, a može i do metar ili.....
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2021., 18:12   #64
Zamolba s otoka

Pozdrav svima. I pitanje, ako mi tko može pomoći ...

Želio bi na svojem zemljištu na jednom većem otoku - nije Dalmacija, gdje je legalitet misaona imenica - dobiti "svoj" izvor vode, iz razloga koji nisu materijalne prirode. Očekivana je dubina oko 100tinjak metara, količina za budući uzgoj na površini cca 1000 m2, raznog povrća većinom za svoju uporabu, eventualno prijatelja koji bi bili rekreativno na pomoći.

Tehničke su mi stvari otprilike jasne, a bio sam pogledat jednu takvu bušotinu učinjenu ilegalno, što mene kao način ne zanima.

Pitanje je, kako zakon i nadležno ministarstvo to tumače, propisuju i odobravaju ili ne odobravaju.

Ako mi tko može pomoći mišljenjem i savjetom, biti ću zahvalan.
Hektor Patriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2021., 10:21   #65
Quote:
Hektor Patriot kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. I pitanje, ako mi tko može pomoći ...

Želio bi na svojem zemljištu na jednom većem otoku - nije Dalmacija, gdje je legalitet misaona imenica - dobiti "svoj" izvor vode, iz razloga koji nisu materijalne prirode. Očekivana je dubina oko 100tinjak metara, količina za budući uzgoj na površini cca 1000 m2, raznog povrća većinom za svoju uporabu, eventualno prijatelja koji bi bili rekreativno na pomoći.

Tehničke su mi stvari otprilike jasne, a bio sam pogledat jednu takvu bušotinu učinjenu ilegalno, što mene kao način ne zanima.

Pitanje je, kako zakon i nadležno ministarstvo to tumače, propisuju i odobravaju ili ne odobravaju.

Ako mi tko može pomoći mišljenjem i savjetom, biti ću zahvalan.
Bok! Bas si si zadao teski zadatak. Nazalost, takva je situacija da je legalno tesko ista napraviti. Ali ilegalno mozes cuda ��. Pretpostavljam da pripadas pod Hrvatske vode, VGO Rijeka. Pogledaj prvo na portal HV da nisi u nekoj zoni ogranicenja (Zona sanitarne zastite ili slicno). Obrati se HV! I spremi se na cekanje i nejasne odgovore.
Svojedobno je bilo ovako nekako- Ako je voda za navodnjavanje ide koncesija ministarstva poljoprivrede (ili kak se vec ovih dana zove), a ako je tehnoloska voda onda ministarstvo zastite okolisa. Ali to ti sve ovisi koga i koji dan u tjednu pitas. Zakon je manjkav, nedorecen, podlozan tumacenju…
Pitaj HV! Ako ti se odgovor ne svidi, kreni kopati po zakonu o vodama pa nadalje, jer moguce da je zakon na tvojoj strani. Ali je to muka izboriti se kod nasih institucija. Sretno! I javi, zanimalo bi me kako je proslo…
ImaSmisla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2021., 11:14   #66
Ako ti je neko voljan zabušiti, napravi si bušotinu i gotovo.Ionako je već sve izbušeno ko emental, a jedanput gotova niko neće ni primjetiti da je imaš.

Nego,zanima me isplativost cijeloga projekta. Komotnost da imaš vlastitu vodu na stranu, za 1000 kvadrata parcele ići u toliku investiciju?
trut is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2021., 15:56   #67
Ma, gledaj. Ja sam bodulski zet, dakle, radi se o otoku Krku. Gdje mi je jedan bodulski policajac koji je još uvijek ostao milicioner lijepo i jasno i glasno rekao da će prvih deset napada vukova na ovce na Krku - ako se na vlastitim terenima izmišljenim za ovčarstvo (u mojem slučaju rekreativno i zamalo terapijsko za moje prijatelje s PTSPom, kojeg ja nemam, zasad, ali kojeg bi mogao dobit zbog ovakvih čuvara reda, koji za razliku od mene dragovoljca rata nisu vidjeli) time počnem rekreativno zanimati - biti u svih deset navrata samo na moje ovce ...

Inače, na Krku nema vukova , tek čagljeva (koji se love po Hrvatskoj i naplaćuju od države na Krku) ...

Što misliš koliko bi potrajalo da budem prvi i zadnji kojeg bi inspekcija pohodila i drakonski kaznila? Zato to ne želim, jer se bojim ... ne inspekcije, nego onoga što bi im ja zauzvrat uzvratno napravio ...

http://www.patriot.com.hr/foto/ovcice.jpg

Inače, na Krku ima takvih bušotina, ilegalnih, cca 100 metara je dubina ...

Zadnje uređivanje Hektor Patriot : 29.07.2021. at 16:06. Reason: dodavanje slike
Hektor Patriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2021., 16:05   #68
Quote:
Hektor Patriot kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. I pitanje, ako mi tko može pomoći ...

Želio bi na svojem zemljištu na jednom većem otoku - nije Dalmacija, gdje je legalitet misaona imenica - dobiti "svoj" izvor vode, iz razloga koji nisu materijalne prirode. Očekivana je dubina oko 100tinjak metara, količina za budući uzgoj na površini cca 1000 m2, raznog povrća većinom za svoju uporabu, eventualno prijatelja koji bi bili rekreativno na pomoći.

Tehničke su mi stvari otprilike jasne, a bio sam pogledat jednu takvu bušotinu učinjenu ilegalno, što mene kao način ne zanima.

Pitanje je, kako zakon i nadležno ministarstvo to tumače, propisuju i odobravaju ili ne odobravaju.

Ako mi tko može pomoći mišljenjem i savjetom, biti ću zahvalan.
kako znaš da je 100m?
Kapo O'makine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2021., 16:08   #69
Rekao mi i pokazao neko tko nije imao moje dileme glede legaliteta, kao što ja nemam dileme nelegaliteta, razloge rekoh ...

PS: nažalost nisam htio napisat da bi "svoju" vodu želio iz hira a ne ljute potrebe, nek se nađe ...
Hektor Patriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2021., 16:10   #70
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...03_36_765.html
Kapo O'makine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2021., 16:12   #71
Quote:
Hektor Patriot kaže: Pogledaj post
Rekao mi i pokazao neko tko nije imao moje dileme glede legaliteta, kao što ja nemam dileme nelegaliteta, razloge rekoh ...

PS: nažalost nisam htio napisat da bi "svoju" vodu želio iz hira a ne ljute potrebe, nek se nađe ...
kolika je nadmorska visina tamo di misliš bušiti?
Kapo O'makine is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2021., 14:27   #72
Quote:
Hektor Patriot kaže: Pogledaj post
Ma, gledaj. Ja sam bodulski zet, dakle, radi se o otoku Krku. Gdje mi je jedan bodulski policajac koji je još uvijek ostao milicioner lijepo i jasno i glasno rekao da će prvih deset napada vukova na ovce na Krku - ako se na vlastitim terenima izmišljenim za ovčarstvo (u mojem slučaju rekreativno i zamalo terapijsko za moje prijatelje s PTSPom, kojeg ja nemam, zasad, ali kojeg bi mogao dobit zbog ovakvih čuvara reda, koji za razliku od mene dragovoljca rata nisu vidjeli) time počnem rekreativno zanimati - biti u svih deset navrata samo na moje ovce ...

Inače, na Krku nema vukova , tek čagljeva (koji se love po Hrvatskoj i naplaćuju od države na Krku) ...

Što misliš koliko bi potrajalo da budem prvi i zadnji kojeg bi inspekcija pohodila i drakonski kaznila? Zato to ne želim, jer se bojim ... ne inspekcije, nego onoga što bi im ja zauzvrat uzvratno napravio ...

http://www.patriot.com.hr/foto/ovcice.jpg

Inače, na Krku ima takvih bušotina, ilegalnih, cca 100 metara je dubina ...
A jebiga ,sad mi je jasnije. Napomena samo, da te nisam mislio trolati ili pametovati nego ,eto, baš me zanimalo , imam svoju bušotinu pa...

Na žalost, nisam upućen u legalnost izrade. A i prilično me strah, da u slučaju da te je neko od lokalnih poluga uzeo na zub, u šumi propisa u Hrvatskoj, takav može izokrenuti svaki propis na način kako njemu paše ( jači je jelda )

U svakom slučaju, puno sreće,podržavam namjeru.

EDIT:

Sad sam se sjetio! I to je živa istina,prva ruka. Moj kum je radio bušotinu prije dvije godine na vlastitom zemljištu. Nema OPG, nema registriranu proizvodnju hrane. A na račun toga što ima bušotinu , na parcelu mu je HEP spojio struju. Tom logikom, bušenje je dozvoljeno. ( Imao je doduše problema sa priključkom jer je lokalna zajednica odbijala dati suglasnost provođenja preko općinskog puta sa napomenom da moj kum to sigurno radi da bi kasnije napravio nelegalni objekt. Ali to je druga priča )
trut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2021., 23:40   #73
Bacili malo matematiku, obzirom na pogani otočki svijet koji jedva čeka otežat susjedima što god im se posreći otežat, te shodno uistinu destimulirajućim zakonskim uvjetima, shvatili da bi dobro krovište i pripadajući oluci i ukopane cisterne rješili problem jednostavnije nego bušotine. Zato se zahvaljujem svim ana savjetima, možda se i predomislim, naravno i javim pojedincima za detaljnije savjete ...
Hektor Patriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2021., 15:20   #74
Quote:
Hektor Patriot kaže: Pogledaj post
Bacili malo matematiku, obzirom na pogani otočki svijet koji jedva čeka otežat susjedima što god im se posreći otežat, te shodno uistinu destimulirajućim zakonskim uvjetima, shvatili da bi dobro krovište i pripadajući oluci i ukopane cisterne rješili problem jednostavnije nego bušotine. Zato se zahvaljujem svim ana savjetima, možda se i predomislim, naravno i javim pojedincima za detaljnije savjete ...
Apsolutno, oborinsku vodu imaš pravo prikupljati! Vjerojatno ti je to mudrija odluka. Jesi li siguran da znaš koliko bi koštala izvedba 100-metarske bušotine s ugradnjom, pumpom, struja za crpljenja s te dubine, a opet neka sterna ti je potrebna.
Da je moje konzultirala bi struku, ali nitko ti ne brani grijanje na vlastite novcanice
ImaSmisla is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2021., 20:00   #75
Tražim bunardžiju u okolici Slavonskog Broda

Imam stari bunar, trenutno 7-8 metara dubok. U ljetnom periodu, pogotovo u ovakvim ekstremnim situacijama, skoro pa nestane vode. Neki dan sam ga ispumpao do kraju i koliko vidim dolje na dnu ima puno nataloženog pijeska, zemlje ili što već. Kada sam ispumpao izmjerio sam dubinu do tog taloga i ima sve skupa nekih 8 metara.

Inače, bunar je star nekih 70-ak godina i zidan je ciglom, nutarnji fi je 1000 mm.
Prema kazivanju nekih baba koje su bile prisutne kada se bunar kopao trebalo bi biti barem 12-13 metara dubine.

E sada, mnogi mi stariji govore da bih treba produbiti još koji metar i staviti cijevi umjesto sadašnje cigle.

Zna netko bunardžiju u okolici Slavonskog Broda, koji to radi ili da barem isti dođe ispitati situaciju i reći što raditi?
kalui5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2021., 23:48   #76
Kako se nosite s bakterijama i virusima u bunarskoj vodi? Cuo sam da postoje filtri koji mogu rijesiti taj problem necistoce.
auto182 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 00:23   #77
Quote:
auto182 kaže: Pogledaj post
Kako se nosite s bakterijama i virusima u bunarskoj vodi? Cuo sam da postoje filtri koji mogu rijesiti taj problem necistoce.
Ovak, ja ću ti reći što mi je rekla frendica koja radi na zavodu za javno zdravstvo kad sam htio uopće odnjeti uzorak...
-Rekla je da ono što mene eventualno može zanimati su kemije koje se koriste u poljoprivredi (pesticidi i slično) i da s obzirom koliko mi je bunar udaljen od poljoprivrednog zemljišta, s tim problema nemam.
A za ostale stvari koje se nalaze u vodi, ako i nije najispravnija, za tebe je najispravnija jer ju svakodnevno piješ i tvom je organizmu najbolja tj. na nju si "navikao".
Naglašava da je najvažnije da se voda troši i sadržaj bunara "obnavlja"
__________________
"You're a trophy wife? What contest in hell did I win?" -Frank Barone
Majk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2022., 20:16   #78
Može li netko reći da li se izbušeni zdenac (promjer 125 mm) treba zapuniti (između cijevi i stjenke bušotine) i ako da - čime?
Hvala.
RazneStvari is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2022., 13:51   #79
nije baš tema jer nije riječ o bušenju, ali,
koliko kiše treba pasti da korita potoka ispune kapacitet?
Samostrel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2022., 19:01   #80
tražim nekoga tko može izbušiti bunar/bušotinu na otoku Viru.
hvala
istipa622 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.