Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2023., 16:11   #1
Brainstorming: kako iskoristiti poljoprivredno zemljište

Pozdrav. Nadam se da se ovim neću ogriješiti o pravila foruma. Kratko sam preletio, čini mi se da neću. Ispravite me ako griješim i preselite gdje treba, ako sam fulao.

Stvar stoji ovako. Na širem području Grada Zagreba (sjevero-istok, nešto u ravnici, nešto na padinama Medvednice - nekad vinogradi), imam dosta nasljeđenog poljoprivrednog zemljišta. Nekad se obitelj bavila poljovrivredom, no to je odavno zamrlo, doslovno i preneseno. Poljoprivrednih zemljišta ima od 1000m2, pa do 10000m2. Raštrkano po kraju, ali relativno blizu jedno drugom. U zadnje vrijeme osjećam pritisak na razne načine, a sve u smjeru prodaje za ništa. Ja na žalost nisam poljoprivrednik. U drugoj sam struci. No mislim da će poljoprivreda opet zaživjeti, i zato nisam htio ništa prodavati. U prilici sam da izdvojim nešto vremena i novca, i umjesto da mi ta zemljišta stvaraju trošak u vidu košnje i vjerojatno uskoro poreza; da to nekako iskoristim i što je još važnije sačuvam. Ne mislim nučno na neki porfit, ali u najmanju ruku da se pokriju troškovi i sačuva zemljište u posjedu za nasljednike, ako ja već neću stići.

Ima li tko savjet, kako to poljopovriredno zemljište iskoristiti na takav, ajmo reći pametan način.
Neki bazični savjeti su ičli prema otvaranju OPG-a, i sadnji lješnjaka, aronije ili buče za ulje. Jedino s čim osobno imam malo iskustva je aronija.
Hvala.
__________________
"Less is more." (Osim na benchmarku!)
estugarda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2023., 06:31   #2
Ako ti nije u interesu ostvariti nekakav veći financijski benefit, pokušaj se raspitati želi li netko uzeti te parcele u zakup uz primjerenu financijsku nadoknadu. Ukoliko ima u blizini istih neko veće poljoprivredno gospodarstvo ratarsko - povrtlarsko - stočarskog profila vjerojatno ćeš nekoga naći i na taj način se osloboditi brige da ti parcele ne zarastaju u korov, ili još gore, ne počnu rasti grmovi i stabla, što je dugoročno veći problem i trošak od svakogodišnjeg održavanja košnjom u budućnosti kada se oranice budu htjele privesti kulturi.
Ja sam svojih 10 hektara dala u najam trojici zakupaca i za to dobivam godišnju zakupninu od pet tisuća eura.
Ne znam koliko ti možeš dobiti u svome kraju, ali da dobiješ i trećinu vrijednosti moje cijene zakupnine riješiti ćeš si problem održavanja i brige.
Možeš objaviti putem lokalnih oglasa da daješ oranice u zakup, možeš usmenom predajom, možeš se raspitati kod većih gospodarstava trebaju li dodatne poljoprivredne površine.
Meni isto tako ne pada na pamet prodavati poljoprivredno zemljište iako ga više nikada neću obrađivati jer smo i muž moj i ja u poljoprivrednim mirovinama i prestali smo sa radom - sada od njega dobivam rentu, a kada ga djeca nasljede, odlučiti će sami kako će biti dalje.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2023., 19:14   #3
10 hektara za 5k € godišnje, kakva je to zemlja? Pa za 5 godina ti iskeširaju vrijednost zemljišta, kako im se to isplati?
komna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2023., 00:27   #4
Quote:
estugarda kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Nadam se da se ovim neću ogriješiti o pravila foruma. Kratko sam preletio, čini mi se da neću. Ispravite me ako griješim i preselite gdje treba, ako sam fulao.

Stvar stoji ovako. Na širem području Grada Zagreba (sjevero-istok, nešto u ravnici, nešto na padinama Medvednice - nekad vinogradi), imam dosta nasljeđenog poljoprivrednog zemljišta. Nekad se obitelj bavila poljovrivredom, no to je odavno zamrlo, doslovno i preneseno. Poljoprivrednih zemljišta ima od 1000m2, pa do 10000m2. Raštrkano po kraju, ali relativno blizu jedno drugom. U zadnje vrijeme osjećam pritisak na razne načine, a sve u smjeru prodaje za ništa. Ja na žalost nisam poljoprivrednik. U drugoj sam struci. No mislim da će poljoprivreda opet zaživjeti, i zato nisam htio ništa prodavati. U prilici sam da izdvojim nešto vremena i novca, i umjesto da mi ta zemljišta stvaraju trošak u vidu košnje i vjerojatno uskoro poreza; da to nekako iskoristim i što je još važnije sačuvam. Ne mislim nučno na neki porfit, ali u najmanju ruku da se pokriju troškovi i sačuva zemljište u posjedu za nasljednike, ako ja već neću stići.

Ima li tko savjet, kako to poljopovriredno zemljište iskoristiti na takav, ajmo reći pametan način.
Neki bazični savjeti su ičli prema otvaranju OPG-a, i sadnji lješnjaka, aronije ili buče za ulje. Jedino s čim osobno imam malo iskustva je aronija.
Hvala.
Imaš isti problem kao ja. Ali moja je zemlja na malom otoku :
https://www.forum.hr/showthread.php?t=1001729
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2023., 06:19   #5
Quote:
komna kaže: Pogledaj post
10 hektara za 5k € godišnje, kakva je to zemlja? Pa za 5 godina ti iskeširaju vrijednost zemljišta, kako im se to isplati?
Pa, nije za pet godina, ali za dvadesetak da.

Kod mene je vrijednost hektara trenutno 11 - 14 tisuća eura, zakupac dobije poticaj od države, primarna kultura je visoko dohodovna, krumpir, i isplati mu se.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:16.