Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2012., 17:40   #1821
Pitanje ministarstvu:

Poštovani, na koji način obračunati neto korisnu površinu etaže na kojoj su izvedeni samo grubi građevinski radovi u svrhu plaćanja komunalne naknade?

Odgovor ministarstva:

Poštovani,

u članku 24. Zakona o komunalnom gospodarstvu (Narodne novine br. 26/03, pročišćeni tekst, 82/04 i 178/04, 38/09, 79/09, 153/09, 49/11, 84/11 i 90/1, dalje u tekstu Zakon), propisano je da se komunalna naknada obračunava po m2 korisne površine za stambeni, poslovni i garažni prostor, a za građevinsko zemljište po jedinici stvarne površine.

Korisna površina izračunava se na način propisan u članku 19. Pravilnika o minimalnim tehničkim uvjetima za projektiranje i gradnju stanova iz programa poticane stanogradnje (Narodne novine br.106/04). Prema tome način obračuna odnosi se i na poslovni prostor.

Službena osoba samostalno utvrđuje sve relevantne činjenice i okolnosti bitne za određivanje visine komunalne naknade u svakom pojedinom slučaju o čemu donosi rješenje.

S poštovanjem,
Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
Sektor za stanogradnju, stanovanje i komunalno gospodarstvo
10 000 Zagreb, Republike Austrije 25
e-mail: [email protected]

Eto, navedeni Pravilnik ima i dvije izmjene i dopune (mogli su i to napomenuti u odgovoru).

A gdje nam je Gingerina, opet bila ''zločesta''. Vratite Gingerinu!!!!!
ribetina00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 23:00   #1822
Pozdrav svima !

Vidim da ovdje ima dosta stručnih ljudi pa molim odgovor....čitala sam malo unazad ali ima toga puno...da ne duljim.
Može li se legalizirati zidana garaža cca 20 m2 i drvena kućica s temeljima cca 12 m2 na poljoprivrednom zemljištu od 500 m2 ? Zemljište je cca 2 km od mora (Istra) , sve napravljeno prije 21.06.2011.
Prema vrijedećem PPUG čestica je oznake P1 - poljoprivredno dobro, ali je van građevinskog područja.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 13:08   #1823
Ovako, kuća mog tate je izgrađena 83., s dozvolom. Tokom gradnje na svoju ruku podigli su u potkrovlju zid za 2 bloka - cca pola metra (jednog dana tamo može biti stan)- bez povišenja kuće - samo je kosina krova smanjena... Njega zanima da li to sada treba možda prijaviti da nebi bilo problema dalje ili to ne spada u ovu priču o 'leglizaciji'? Zakon piše; ...na kojoj su izvedeni najmanje grubi konstruktivni građevinski radovi
(temelji sa zidovima, odnosno stupovima s gredama i
stropom ili krovnom konstrukcijom) sa ili bez krova, najmanje jedne etaže.
Hvala!
__________________
mishka1611 A L
mishka1611 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 13:51   #1824
Quote:
mishka1611 kaže: Pogledaj post
Ovako, kuća mog tate je izgrađena 83., s dozvolom. Tokom gradnje na svoju ruku podigli su u potkrovlju zid za 2 bloka - cca pola metra (jednog dana tamo može biti stan)- bez povišenja kuće - samo je kosina krova smanjena... Njega zanima da li to sada treba možda prijaviti da nebi bilo problema dalje ili to ne spada u ovu priču o 'leglizaciji'? Zakon piše; ...na kojoj su izvedeni najmanje grubi konstruktivni građevinski radovi
(temelji sa zidovima, odnosno stupovima s gredama i
stropom ili krovnom konstrukcijom) sa ili bez krova, najmanje jedne etaže.
Hvala!
Naravno da to spada u ovu legalizaciju. Tvoja je odluka hoćeš li to ili ne prijavljivati ili da li ćeš biti prijavljen. To ionako niti jedan linićev "kontrolor " neće primijetiti.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
tintilinic100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 14:52   #1825
Pozdrav svima!

Ovakva je situacija, imamo kuću 120 m2, odnosno vanjski zidovi 150 m2, koju bi naravno trebalo legalizirati. e sad, problem je što ta kuća nema ama baš nikakve papire, ni građevinsku, ni lokacijsku, ni nacrte, ama baš ništa...kuća jednostavno ne postoji, ali da bude još gore, kuća je izgrađena na dvije građevinske čestice (isti je vlasnik tih čestica)...

e sad, sve je počelo kad je djeda srušio 70-ih svoju staru kuću, kupio još jedan plac pored i išao gradit drugu kuću,to je bilo 1972 godine, sličnu po izgledu kakva je bila stara, i naravno nije onda objedinio čestice, nego ju je izgradio na dvije..naravno imao je nacrt prema kojim se radila kuća, a ostale papire,dozvole su mu drugi govorili da nemora to sada raditi, pošto bi morao ići po sve to, u to vrijeme u udaljeno mjesto, da stigne to drugi put napravit, a ustvari i nije mogao dobiti građevinsku za kuću na dvije čestice, a to mu nitko onda nije rekao...djeda je bio nemaran i zaboravio na to..a i taj nacrt što je navodno imao, sada ga nigdje nema...moji su bili i u katastru, i u grutovnici, i nema nikakvih papira, kuća ne postoji..nebi mi to ni znali da moji roditelji nisu išli da nam se priključi gradska voda, kad ono, pa vaša kuća ne postoji, nemožete dobit vodu, tu se nalaze stare kuće.. mislim,sad su tek skužili da nema te kuće,a kad se uvodila struja i plin u kuću, rekli su nam da je sve uredu, jer su mislili da je upitanju stara kuća, a sve smo redovno plaćali, i komunalnu..kako im je to moglo promać, mislim koliko god je moj djeda kriv zbog nemara, al krivi su i oni, očito nisu radili dobro svoj posao, a snimalo se iz zraka i nisu vidjeli da tu nešto neštima, da je kuća druga i na dvije čestice...

Znam što je sve potrebno za za samu legalizaciju i koji je postupak kad imaš građevinsku.. Ono što mene zanima,ako tko zna, koji je postupak kod objedinjavanja čestica i koliko bi okvirno to koštalo, neki su nam rekli da je to dosta skupo?! i drugo, koji je postupak dobivanja građevinske dozvole,odnosno, kolika bi cijena toga bila, okvirno?znači, mi imamo kuću a ustvari nemamo..koliko mi se čini da moramo napraviti cijeli postupak kao da idemo graditi ponovno kuću, a to sigurno puno košta...

bila bih zahvalna na odgovoru, jer neznam odakle bi krenuli....
tratinčica004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 17:12   #1826
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima !

Vidim da ovdje ima dosta stručnih ljudi pa molim odgovor....čitala sam malo unazad ali ima toga puno...da ne duljim.
Može li se legalizirati zidana garaža cca 20 m2 i drvena kućica s temeljima cca 12 m2 na poljoprivrednom zemljištu od 500 m2 ? Zemljište je cca 2 km od mora (Istra) , sve napravljeno prije 21.06.2011.
Prema vrijedećem PPUG čestica je oznake P1 - poljoprivredno dobro, ali je van građevinskog područja.
Prema iznesenim činjenicama, ne vidim zašto se ne bi moglo . Jedino što ćeš platiti kaznu x3 zbog toga što je izvan građ. pojasa, ali je kuća i tako mala pa neće biti velik iznos . Postupak ide kao za jednostavne zgrade - do 100m2.

Quote:
tratinčica004 kaže: Pogledaj post
bila bih zahvalna na odgovoru, jer neznam odakle bi krenuli....
Nemoj se ljutiti, ali moram pitati - gdje ti živiš?
Pa ova sad legalizacija koja se radi je upravo i zamišljena za takve kao ti, da konačno riješite to stanje i legalizirate .

Znači, treba ti geodet i arhitekt/građevinar, ovisno o tome koliko m2 GBP ima tvoja kuća. Potraži na svom području geodeta i arhitekta/građevinara i to je to .

http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=12960

Spajanje čestica će se napraviti s elaboratom upisa kuće u katastar i z.k., nakon legalizacije. Ništa što si napisala ne predstavlja ikakav problem, čak i najvažnije imaš riješeno (koliko sam shvatio), a to je vlasništvo nad parcelama. Savjetovao bi ti da izvadiš potvrdu iz katastra za staru kuću da je bila evidentirana prije 15.02.1968. (kažeš da je ucrtana na planu), pa ćeš morati platiti nešto manje m3 kod legalizacije nove kuće, jer će se (dokazivi) m3 stare oduzeti.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 18:08   #1827
Znam da se to mora riješit,podržavam sve to, samo što je to moj djed napravio, i to je on trebao u ono vrijeme rješavat, kad je bilo puno jeftinije,nego nama ostavio da to rješavamo...znam da ima dosta po selima ovako sličnih situacija, pogotovo kod nas u Slavoniji,al šta je tu je.. a treba sad imat novaca za sve to platit u ovo krizno vrijeme... valjda neće biti prevelika cifra za sve to...

Ništa, hvala na odgovoru!
Pozdrav!
tratinčica004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 19:16   #1828
kuca je legalizirana a sad imam plucu za garazu, rostilj i pusnicu, pusnica je u sklopu garaze 32m2 a rostilj odvojen od toga a povrsina izlivene ploče je 36m2 nece biti sve natkriveno ali toliko je ploca velika. Što mi je sad ciniti koja je procedura za ishodjenje dozvole za to sve?
mmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 20:54   #1829
Quote:
mishka1611 kaže: Pogledaj post
Ovako, kuća mog tate je izgrađena 83., s dozvolom. Tokom gradnje na svoju ruku podigli su u potkrovlju zid za 2 bloka - cca pola metra (jednog dana tamo može biti stan)- bez povišenja kuće - samo je kosina krova smanjena... Njega zanima da li to sada treba možda prijaviti da nebi bilo problema dalje ili to ne spada u ovu priču o 'leglizaciji'? Zakon piše; ...na kojoj su izvedeni najmanje grubi konstruktivni građevinski radovi
(temelji sa zidovima, odnosno stupovima s gredama i
stropom ili krovnom konstrukcijom) sa ili bez krova, najmanje jedne etaže.
Hvala!
Treba vidjeti dozvolu i kako je definirana kuca u dozvoli.
Mozda se iz dozvole ta promjena niti ne vidi.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 20:58   #1830
Quote:
tratinčica004 kaže: Pogledaj post
Znam da se to mora riješit,podržavam sve to, samo što je to moj djed napravio, i to je on trebao u ono vrijeme rješavat, kad je bilo puno jeftinije,nego nama ostavio da to rješavamo...znam da ima dosta po selima ovako sličnih situacija, pogotovo kod nas u Slavoniji,al šta je tu je.. a treba sad imat novaca za sve to platit u ovo krizno vrijeme... valjda neće biti prevelika cifra za sve to...

Ništa, hvala na odgovoru!
Pozdrav!
Plati na rate
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 23:01   #1831
Quote:
ribetina00 kaže: Pogledaj post
A gdje nam je Gingerina, opet bila ''zločesta''. Vratite Gingerinu!!!!!
Ha, pravda i pravo su pobijedili, skinulo mi ban

Thanx na Pravilniku, vidim jednu razliku u koeficijentima, nije za balkon 0.25 kak sam ja koristila nego 0.5.

I točno je - stambeni prostor se računa s gotovom žbukom, a spremište roh bau.

Quote:
mishka1611 kaže: Pogledaj post
Ovako, kuća mog tate je izgrađena 83., s dozvolom. Tokom gradnje na svoju ruku podigli su u potkrovlju zid za 2 bloka - cca pola metra (jednog dana tamo može biti stan)- bez povišenja kuće - samo je kosina krova smanjena... Njega zanima da li to sada treba možda prijaviti da nebi bilo problema dalje ili to ne spada u ovu priču o 'leglizaciji'? Zakon piše; ...na kojoj su izvedeni najmanje grubi konstruktivni građevinski radovi
(temelji sa zidovima, odnosno stupovima s gredama i
stropom ili krovnom konstrukcijom) sa ili bez krova, najmanje jedne etaže.
Hvala!
A jel kuća ucrtana u katastar, upisana u gruntovnicu i bez negativne zabilježbe? Ako jest sve to, nemojte ništa poduzimati zbog tog nadozidića, nema smisla.

Quote:
mmir kaže: Pogledaj post
kuca je legalizirana a sad imam plucu za garazu, rostilj i pusnicu, pusnica je u sklopu garaze 32m2 a rostilj odvojen od toga a povrsina izlivene ploče je 36m2 nece biti sve natkriveno ali toliko je ploca velika. Što mi je sad ciniti koja je procedura za ishodjenje dozvole za to sve?
Legaliziraj kao pomoćni objekt, do 50 m2, Članak 14. Daj 3 kopije katastarskog plana i rješenje o izvedenom stanju za glavni objekt. Niš drugo ti ne treba, platiš 500-600 kn naknade.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 07:23   #1832
Mogli bi se geodeti i arhitekti/građevinci malo više aktivirati jer i njima će još malo iz džepa umjesto u džep. Kako je Mrak-mrak nedavno izjavila da gro ureda živi od legalizacije i struka bi morala prionuti produljenju roka jer taman će im počet dolazit parica, a onda 30.06.2013. stop, a u tom trenutku će i dalje bar 80% nelegalnih i dalje biti nelegalno. (pa i više uz balkone, lođe i sl.)
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 08:07   #1833
Quote:
Atomski mrav kaže: Pogledaj post
Mogli bi se geodeti i arhitekti/građevinci malo više aktivirati jer i njima će još malo iz džepa umjesto u džep. Kako je Mrak-mrak nedavno izjavila da gro ureda živi od legalizacije i struka bi morala prionuti produljenju roka jer taman će im počet dolazit parica, a onda 30.06.2013. stop, a u tom trenutku će i dalje bar 80% nelegalnih i dalje biti nelegalno. (pa i više uz balkone, lođe i sl.)
Pa nema to veze s strukom, o čemu pričaš? To je jedan od uvjeta da udđemo u EU, da su svi objekti legalni. A to je do tog datuma. Naravno (što možeš i vlajda sam shvatiti) da bi svi voljeli produžiti sve to, ali mislim da to nije moguće. Ja bih imao siguran radni odnos i sigurnu plaću. A mislim da je to svima u interesu. Nema tu šta struka, samo polititka!

I da se produži još 2 godine, nebi se sve legaliziralo! Pa 80% objekata, po meni, je nelegalno ili dograđeno, i naravno da bi svi to sad htjeli legalizirati, samo što bi mi onda imali 100 godina posla radi tog . Malo se moram šaliti, ali nije daleko od istine

Zadnje uređivanje Šaseradi : 17.12.2012. at 08:15.
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 08:41   #1834
Moguće ili nemoguće?

Nasljedili smo drvenu klet na betonskom podrumu koja je imala iznad potkrovlje na drvenim stupovima. Prvi dokument koji imamo spominje ju 1938. a imamo uvjerenje o postojanju objekta na snimci od 15.02.1968. no nema podatka o kvadraturi objekta u katastru.
Kako je objekt dotrajao, dio stupova koji nosi potkrovlje je strulio u spoju s betonom i postojala je opasnost da nešto nekome padne na glavu, te je prošle zime vjetar i snijeg odnio pola krova pokrivenog šindrom, ove godine je na istom betonskom podrumu dignuta drvena kuća koja ne izlazi iz tlocrtnih dimenzija prethodnog objekta (gledano po DOF5). Može li se taj objekt leglizirati? Ako može, kako izračunati razliku volumena u odnosu na prethodni objekt ako nema podatka o kvadraturi prethodnog objekta?
fudodudo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 08:56   #1835
Zanima me, kod situacije da je jedan od četiri suvlasnika bespravno sagradio stambeni prostor na zajedničkom tavanu/potkrovlju, da li će on to moći legalizirati s obzirom da se ostali suvlasnici sa time ne slažu i da je slučaj prijavljen građevinskoj inspekciji?
Uzeo si je koliko mu je odgovaralo, tavan nije etažiran.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 09:01   #1836
Quote:
fudodudo kaže: Pogledaj post
Nasljedili smo drvenu klet na betonskom podrumu koja je imala iznad potkrovlje na drvenim stupovima. Prvi dokument koji imamo spominje ju 1938. a imamo uvjerenje o postojanju objekta na snimci od 15.02.1968. no nema podatka o kvadraturi objekta u katastru.
Kako je objekt dotrajao, dio stupova koji nosi potkrovlje je strulio u spoju s betonom i postojala je opasnost da nešto nekome padne na glavu, te je prošle zime vjetar i snijeg odnio pola krova pokrivenog šindrom, ove godine je na istom betonskom podrumu dignuta drvena kuća koja ne izlazi iz tlocrtnih dimenzija prethodnog objekta (gledano po DOF5). Može li se taj objekt leglizirati? Ako može, kako izračunati razliku volumena u odnosu na prethodni objekt ako nema podatka o kvadraturi prethodnog objekta?
Teško, s geodetske strane, da ćete dokazati točnu kvadraturu. Ali snimimo Vaš objekt takav kako je, pa se onda vidi kako dalje. Iskreno, jednom sam nešto slično radio, kad je postojala ruševina na terenu. Snimili smo je, vlasnik ju je potom rušio i sagradio na istom mjestu. Kaže da je poslije toga dobio dozvole za sve to.

Osim toga, puno ljudi to radi, i mislim da je moguće dobiti takvu legalizaciju objekta.Samo se kontaktirajte prvo sa jednim arhitektom koji će Vam potvrditi moju tezu
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 09:05   #1837
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Zanima me, kod situacije da je jedan od četiri suvlasnika bespravno sagradio stambeni prostor na zajedničkom tavanu/potkrovlju, da li će on to moći legalizirati s obzirom da se ostali suvlasnici sa time ne slažu i da je slučaj prijavljen građevinskoj inspekciji?
Uzeo si je koliko mu je odgovaralo, tavan nije etažiran.
Za potrebe legalizacije nisu potrebni potpisi suvlasnika, pa će zasad to moći riješiti. Bitno da riješi do kraja ove godine, jer im je to rok (za one koji su prijavljeni inspekciji). A poslije, hoće li riješiti suvlasnišvo s Vama, etažiranje i ostalo, neznam. To će biti sudski postupak, koji će možda trajati godinama, a i ne vidim dobar razlog zašto nebi dobio spor? On će legalizirati kat, sve će napraviti kako treba, a u postupku etažiranja bi mogao dobiti vlasništvo nad tim. To je meni tako logično, osim ako ne postoji neki uvjet protiv toga. Nisam upućen previše u sudske i pravne stvari.

To sam ja htio napraviti jednom susjedu, da ga prijavim. Totalne gluposti tip radi, nikad niš nije napravio prema dozvoli, sagradio nam je ogroman zid iza bez dopuštenja itd....Nažalost, zasad, takvima zakon ide u korist!

Zadnje uređivanje Šaseradi : 17.12.2012. at 09:12.
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 09:31   #1838
Quote:
Šaseradi kaže: Pogledaj post
Za potrebe legalizacije nisu potrebni potpisi suvlasnika, pa će zasad to moći riješiti. Bitno da riješi do kraja ove godine, jer im je to rok (za one koji su prijavljeni inspekciji). A poslije, hoće li riješiti suvlasnišvo s Vama, etažiranje i ostalo, neznam. To će biti sudski postupak, koji će možda trajati godinama, a i ne vidim dobar razlog zašto nebi dobio spor? On će legalizirati kat, sve će napraviti kako treba, a u postupku etažiranja bi mogao dobiti vlasništvo nad tim. To je meni tako logično, osim ako ne postoji neki uvjet protiv toga. Nisam upućen previše u sudske i pravne stvari.

To sam ja htio napraviti jednom susjedu, da ga prijavim. Totalne gluposti tip radi, nikad niš nije napravio prema dozvoli, sagradio nam je ogroman zid iza bez dopuštenja itd....Nažalost, zasad, takvima zakon ide u korist!
Užas, pa to je bio jedan zajednički prostor, zatvorio nam je i ulaz na tavan tim svojim zahvatom! Sad će to još i legalizirati, ma super!

Mogao si je onda prisvojiti i cijeli tavan, još stigne, a mi nek se onda sudimo 50 godina s njim


Da li se još što može po tom pitanju učiniti?
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 09:54   #1839
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Užas, pa to je bio jedan zajednički prostor, zatvorio nam je i ulaz na tavan tim svojim zahvatom! Sad će to još i legalizirati, ma super!

Mogao si je onda prisvojiti i cijeli tavan, još stigne, a mi nek se onda sudimo 50 godina s njim


Da li se još što može po tom pitanju učiniti?
To je pravni slučaj, možda da odete u taj odjel na forumu i pitate. zasad nema razloga, s naše strane ako je podnio zahtjev za legalizaciju, da to i ne provedemo. U slučaju da je on podnio zahtjevu katastru i angažirao geodeta, vi nemate pravo niti nas ometati u geodetskim poslovima. Trebate pod hitno nešto riješiti s pravnicima, da utvrdite neki način da mu ne dopustite uknjižbu! Pustite njemu zasad legalizaciju (pa neka on sve to lijepo plati), ali pod hitno vidite kako složiti neku pravnu osnovu, da se on kasnije nemože uknjižiti na to! Neznam dali je negdje navedeno da je tavan zajednički? Jel se u elaboratu etažiranja nešto spominje o tom?
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 10:11   #1840
Quote:
Šaseradi kaže: Pogledaj post
To je pravni slučaj, možda da odete u taj odjel na forumu i pitate. zasad nema razloga, s naše strane ako je podnio zahtjev za legalizaciju, da to i ne provedemo. U slučaju da je on podnio zahtjevu katastru i angažirao geodeta, vi nemate pravo niti nas ometati u geodetskim poslovima. Trebate pod hitno nešto riješiti s pravnicima, da utvrdite neki način da mu ne dopustite uknjižbu! Pustite njemu zasad legalizaciju (pa neka on sve to lijepo plati), ali pod hitno vidite kako složiti neku pravnu osnovu, da se on kasnije nemože uknjižiti na to! Neznam dali je negdje navedeno da je tavan zajednički? Jel se u elaboratu etažiranja nešto spominje o tom?
Ništa nije etažirano, ne možemo ništa za sad etažirati jer se s tom istom osobom vodi sud oko zajedničkog dvorišta ( do problema je i došlo jer ništa nije etažirano), već deset godina. ( trenutno je spor sa županijskog suda vraćen na ponovno suđenje na općinski sud )

Nemamo više snage suditi se s tim idiotom, još će si sad i ovo upisati, ma ovaj zakon o legalizaciji je krasan!

Zašto se nije mislilo na ovakve situacije, gdje su ostali suvlasnici oštećeni?
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:53.