Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2012., 01:51   #321
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Zašto bi se neugodno iznenadili? Pa broj značke i služi identifikaciji, a piše npr. i na svim pismenima koja ispunjavamo.
Zato što su mislili da će proći lišo s bezobrazlukom, nekulturom i kurčenjem. E, pa ne bu baš išlo!



Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nije isprika, odora je takva. Uostalom, zašto ne bi bila takva?
Slažem se, nije isprika, pogotovo nije dobra, značka policajcu mora biti stalno istaknuta, inače nije policajac, ako je zajebao dizajner odore, onda neka zajeb ispravi.


Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Policajac u civilu se mora legitimirati značkom, jer se inače ni po čemu ne razlikuje od drugog građanina. A što se tiče policajca u odori, što bi tebi bilo nepotpuna odora? Bez jakne ili kape, ili nešto treće? A i kako je puna odora jamstvo da je to pravi policajac, pa čak i ako ima značku, ako smo već toliko sumnjičavi?

Nepotpuna odora je sve što nije kompletna odora. Npr. sama jakna u civilnoj odjeći znači malo. Koliko znam, ne smijete nositi odoru iii njene dijelove izvan službe?

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Potpuno si u pravu. Međutim, u mom slučaju gore, kako ćeš ti procijeniti o koliko neuobičajenoj situaciji se radi? Što se tebe tiče, hodaš svojom zgradom, kao i svaki dan nekoliko puta i prilazi ti policajac koji te želi legitimirati. Je li to uobičajena ili neuobičajena situacija?
To je uobičajena situacija, i nema razloga da se ne predstaviš značkom, ako si u civilu.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 02:50   #322
Ispitivanje tijekom legitimiranja

Moram li ja prilikom legitimiranja odgovarati na pitanja policajca tipa "od kuda dolaziš", "kamo si krenuo" i sl.? Nije li to moja privatna stvar? Ako bih obično i odgovorio na ta pitanja, policajac može ići i dalje, "a koliko često ideš tamo" i sl. - to mi se čini već kao istraga, a ne legitimiranje. Koje informacije sam dužan dati, a koje ne?
OpasanNekiLik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 03:24   #323
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
... značka policajcu mora biti stalno istaknuta... ako je zajebao dizajner odore, onda neka zajeb ispravi...
Zašto bi mu značka stalno morala biti istaknuta? I zašto bi dizajn odore bio krivi?


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
... Nepotpuna odora je sve što nije kompletna odora. Npr. sama jakna u civilnoj odjeći znači malo...
Ovdje se govorilo o nepotpunoj odori u smislu da policajac u odori nema jaknu ili kapu, pa sam na to mislio. Ne smiju se kombinirati dijelovi odjeće s civilnom odjećom (osim prsluka i šuškavaca na kojima piše POLICIJA, ali to nije nešto uobičajeno).


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
... To je uobičajena situacija, i nema razloga da se ne predstaviš značkom, ako si u civilu.
Govorim o policajcima u odori, a to je sve samo ne uobičajena situacija - policajac s nečim od opreme/oružja u ruci legitimira te u hodniku tvoje zgrade dok traži izuzetno agresivnog počinitelja kaznenog djela/prekršaja.


Quote:
OpasanNekiLik kaže: Pogledaj post
Moram li ja prilikom legitimiranja odgovarati na pitanja policajca tipa "od kuda dolaziš", "kamo si krenuo" i sl.? Nije li to moja privatna stvar? Ako bih obično i odgovorio na ta pitanja, policajac može ići i dalje, "a koliko često ideš tamo" i sl. - to mi se čini već kao istraga, a ne legitimiranje. Koje informacije sam dužan dati, a koje ne?
Nisi dužan odgovarati, ali nikad ne znaš koga i što traže, pa je najčešće najjedostavnije odgovoriti im. A razgovor s policajcem nije uvijek i ispitivanje. Postoji npr. i prikupljanje obavijesti od građana kao formalna radnja.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 04:47   #324
Quote:
Imago Dei kaže: Pogledaj post
Da li je moguće legalno odbiti zapovijed službene osobe u sljedećoj situaciji;

Snimam videokamerom javnu površinu za vlastite potrebe i za vrijeme snimanja službena osoba me želi legitimirati s čime ja nemam nikakvih problema osim u djelu kada mi zapovijeda da ugasim kameru za vrijeme postupanja službene osobe.

Mene u ovom slučaju zanima kako (na koji zakon, članak i stavak da se pozovem) da me ne privedu zbog nepoštivanja zapovijedi službene osobe?
Ne postoji niti jedan članak zakona koji daje legalnu ovlast policiji da zabrani snimanje na javnoj površini (na mjestima gdje nema nikakvog znaka zabrane snimanja). Jedino, ako je u interesu istrage, policija može zabraniti snimanje mjesta zločina (no legitimiranje to nije).

Zakonska caka je u tome da ak se od strane organa reda ide trenirat strogoća, ak ne ugasiš kameru, organ ti može pisat prijavu da nisi postupio po njegovoj zapovjedi (iako legalno nisi ni u kakvom drugom prekršaju). Može ti prijetiti i privođenjem (česta taktika zastrašivanja).

Quote:
OpasanNekiLik kaže: Pogledaj post
Moram li ja prilikom legitimiranja odgovarati na pitanja policajca tipa "od kuda dolaziš", "kamo si krenuo" i sl.? Nije li to moja privatna stvar? Ako bih obično i odgovorio na ta pitanja, policajac može ići i dalje, "a koliko često ideš tamo" i sl. - to mi se čini već kao istraga, a ne legitimiranje. Koje informacije sam dužan dati, a koje ne?
Ne moraš... Daš organu osobnu. I na svako dodatno pitanje ili kažeš "Nemam ništa za izjaviti." ili pak nakon što ovaj popuni podatke sa osobne odgovoriš protupitanjem "Da li me privodite ili mogu ići?" ... ako te odluče privesti, moraju ti odmah reći i razlog. Isto kao što ti prije ili nakon legitimiranja moraju reći razlog zbog čega su te zaustavili i legitimirali.

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Zašto bi mu značka stalno morala biti istaknuta? I zašto bi dizajn odore bio krivi?
Kriv dizajn je u svakom onom slučaju ako ne ispunjava to da je: 1. funkcionalan i 2. zakonski propisan (u smislu da omogućava javno isticanje značke)
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 04:52   #325
Nisam bas siguran da mozes snimati ikoga bez dopustenja osobe koju snimas
Wogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 10:25   #326
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Slažem se, nije isprika, pogotovo nije dobra, značka policajcu mora biti stalno istaknuta, inače nije policajac, ako je zajebao dizajner odore, onda neka zajeb ispravi.
Ne mora bit stalno istaknuta a ipak je policijski službenik.Nije zajebao dizajner nego ekipa iz ravnateljstva ili MUP-a jer im je odora pokazana i na slikama i uživo da mogu odlučit čiji će "rođo" maznit lovu za izradu a izgled nije bitan.

"(2) Policijski službenik u odori dužan je predstaviti se pokazivanjem službene značke i službene iskaznice na zahtjev osobe prema kojoj će primijeniti policijsku ovlast." - znači kad je nema dužan ju je pokazat na zahtejev.

Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Zakonska caka je u tome da ak se od strane organa reda ide trenirat strogoća, ak ne ugasiš kameru, organ ti može pisat prijavu da nisi postupio po njegovoj zapovjedi (iako legalno nisi ni u kakvom drugom prekršaju). Može ti prijetiti i privođenjem (česta taktika zastrašivanja).
Prijavu možeš dobit samo ako je zapovjed bila zakonita.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje drot13 : 29.04.2012. at 15:12. Reason: brisanje citata prethodno brisanog komentara
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 13:18   #327
Nazovem policiju pet puta jer tip maltretita susjedstvo u krugu od kilometar (najmanje) glasnom glazbom, i policija na kraju odjebe mene sto im dosadujem a tip od 14 do 23:40 radi sto zeli. Ili j ebial u pitanju "muzika" koja se mozda svida i policiji.
Na par primjera sam se uvjerio da policija ne zna sto joj je posao, a kad se zalis na njeno postupanje to ja kao da udaras glavom u zid.
sladoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 15:19   #328
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Ne postoji niti jedan članak zakona koji daje legalnu ovlast policiji da zabrani snimanje na javnoj površini (na mjestima gdje nema nikakvog znaka zabrane snimanja). Jedino, ako je u interesu istrage, policija može zabraniti snimanje mjesta zločina (no legitimiranje to nije)…
Druga rečenica ti malo pobija prvu, a iako su obje točne, malo su nezgrapno napisane. Da, policajac ti može zabraniti snimanje na javnoj površini, ali u izrazitom malom broju slučajeva i svi oni se tiču konkretnijih postupanja (zaštite identiteta žrtve kaznenog djela/prekršaja, zaštite identiteta maloljetnika…), ali ne i legitimiranja, tj. snimanja samog postupanja.


Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
… Zakonska caka je u tome da ak se od strane organa reda ide trenirat strogoća, ak ne ugasiš kameru, organ ti može pisat prijavu da nisi postupio po njegovoj zapovjedi…
Niti blizu: Kao što ti je sivkić objasnio, zapovijed mora biti zakonita.


Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
… Kriv dizajn je u svakom onom slučaju ako ne ispunjava to da je: 1. funkcionalan i 2. zakonski propisan (u smislu da omogućava javno isticanje značke)…
1. Veste su nešto najbolje što su ikada napravili. Temeljna policija od 1990. god. nema nikakvu zimsku vestu. Ustvari, imala je jednu, ali to je bio smijeh, a ne vesta (duboki V izrez i sl. bedastoće).
2. Gdje je zakonski propisan izgled odore, tj. te veste, u dijelu koji se odnosi na javno nošenje/isticanje značke?


Quote:
sladoje kaže: Pogledaj post
Nazovem policiju pet puta jer tip maltretita susjedstvo u krugu od kilometar (najmanje) glasnom glazbom, i policija na kraju odjebe mene sto im dosadujem a tip od 14 do 23:40 radi sto zeli...
Ako su bili na intervenciji i utvrdili da nema narušavanja javnog reda i mira, a od cijelog susjedstva u krugu tog kilometra smo ti zoveš i bespotrebno tražiš intervenciju, trebali su ti i prije reći da prestaneš zvati.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 15:30   #329
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Zašto bi mu značka stalno morala biti istaknuta? I zašto bi dizajn odore bio krivi?
A zašto bi uopće imao značku, što sad mora, ako je policajaci mati značku, dovoljno je da ima odoru? Naravno da mora imati značku, osim toga, lijepo piše da je dužan imati je istaknutu, a na zahtjev pokazati značku i iskaznicu. Ako je odora tako sašivena da ne može ispuniti zahtjeve iz zakona, onda je riječ o zajebu.



Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ovdje se govorilo o nepotpunoj odori u smislu da policajac u odori nema jaknu ili kapu, pa sam na to mislio. Ne smiju se kombinirati dijelovi odjeće s civilnom odjećom (osim prsluka i šuškavaca na kojima piše POLICIJA, ali to nije nešto uobičajeno).
Za sve imate rupu!


Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Govorim o policajcima u odori, a to je sve samo ne uobičajena situacija - policajac s nečim od opreme/oružja u ruci legitimira te u hodniku tvoje zgrade dok traži izuzetno agresivnog počinitelja kaznenog djela/prekršaja.
Dobro, nije svakdonevna, ali moraš i drotovima malo pustiti(kad se uvjeriš da je drot, ali dok se ne uvjeriš, tretiraš ga kao lažnjaka) pokažeš osobnu i stvar ide dalje.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 15:41   #330
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
… lijepo piše da je dužan imati je istaknutu…
Gdje piše?


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
… Ako je odora tako sašivena da ne može ispuniti zahtjeve iz zakona, onda je riječ o zajebu…
Koji su to zakonski uvjeti i iz kojih zakona?


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
… Dobro, nije svakdonevna...
Obzirom da smo se složili da se radi o neuobičajenoj situaciji, ne možeš očekivati da će policajac bespotrebno gubiti vrijeme i predstavljati ti se na prvi mogući način, jer u takvoj situaciji često svaka sekunda može biti bitna.


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
… (kad se uvjeriš da je drot, ali dok se ne uvjeriš, tretiraš ga kao lažnjaka)...
Kako ćeš u ovoj situaciji biti sto posto siguran, kada znaš da je moguće nabaviti/sašiti/prilagoditi odoru, kapu, cipele, značku i iskaznicu, kao i sve druge dijelove odjeće i opreme koju policajci nose?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 16:12   #331
Quote:
Wog Boy kaže: Pogledaj post
Nisam bas siguran da mozes snimati ikoga bez dopustenja osobe koju snimas
Na javnoj površini naravno da možeš snimati koga hoćeš.
__________________
"Jesam li veći kockar ja koji sam izgubio novac ili neki koji su prokockali svetinju i navijače" Josip Kuže, Uno di noi!
Uvijek spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 16:55   #332
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ako su bili na intervenciji i utvrdili da nema narušavanja javnog reda i mira, a od cijelog susjedstva u krugu tog kilometra smo ti zoveš i bespotrebno tražiš intervenciju, trebali su ti i prije reći da prestaneš zvati.
Nisam samo ja zvao i narusavanja je bilo itekako. Ako ja u stanu, udaljenom 300 metara, cujem glazbu kao da je u susjednoj prostoriji, i to bez ikakvih smetnji, onda ne da je bilo narusavanj, nego je bilo MALTRETIRANJA.
Zvao sam prvi put tek oko 19 sati kad sam dosao doma, roditelji su trpjeli jer su i drugi susjedi zvali ali ne da glazba nije stisana, nego je pojacana jos i vise.
Kada sam vidjeo policiju da prolazi, izisao sam za njima i oni nisu ni izlazili iz automobila, samo su lagano prosli ispred te kuce. Sljedeca 4 puta uopce nisu ni dolazili, a navecer su oni glazbu mogli cuti i u policijskoj postaji, u sto sam se uvjerio kad sam dosao do policijske postaje.
Tvpje opravdanje njih je isto kao i njihovo postupanje.

Sve i da jesam sam zvao, ako netko remeti javni red, zar je bitan broj onih koji nazovu?
Jesmo li trebali potpisivati peticiju? Koliko broj poziva je potreban da policija izide na teren a koliki da onoga koji remeti javni red sprijeci u tome?
Ovo je treci put ove godine da svjedocim policijskom javasluku i radnjama koje su primjernije kriminalcima i prijestupnicima nego policiji.

Zadnje uređivanje sladoje : 29.04.2012. at 17:01.
sladoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 17:24   #333
Ako netko(npr. susjed) nazove policiju i ova utvrdi postojanje prekršaja(ili čak kaznenog djela) te napiše prijavu da li se u postupku protiv prekršitelja igdje spominje ime onoga tko je prijavio ili je to informacija koja ostaje poznata samo policiji i dalje se ne upotrebljava?
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 18:54   #334
Quote:
sladoje kaže: Pogledaj post
Sve i da jesam sam zvao, ako netko remeti javni red, zar je bitan broj onih koji nazovu?...
Ako stvarno postoji narušavanje, broj nije bitan, dovoljan je i jedan pozivatelj. Ali ako nema narušavanja, a jedan pozivatelj je uporan, bit će mu objašnjeno da više ne treba zvati jer prekršaja nema.


Quote:
sladoje kaže: Pogledaj post
… Koliko broj poziva je potreban da policija izide na teren a koliki da onoga koji remeti javni red sprijeci u tome?...
Izlazi se na prvi poziv i ako se utvrdi prekršaj, odmah se i postupa.


Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Ako netko(npr. susjed) nazove policiju i ova utvrdi postojanje prekršaja(ili čak kaznenog djela) te napiše prijavu da li se u postupku protiv prekršitelja igdje spominje ime onoga tko je prijavio ili je to informacija koja ostaje poznata samo policiji i dalje se ne upotrebljava?
I u slučaju kaznenog djela i u slučaju prekršaja dojavitelja se pita želi li dati svoje osobne podatke i želi li, u slučaju eventualnog sudskog postupka, biti svjedok. Kad se radi o kaznenim djelima, ljudi uglavnom daju svoje podatke i sudjeluju u postupku kao svjedoci, a kad se radi o prekršajima, pogotovo narušavanja javnog reda i mira, to je jako rijetko. Npr. ako se radi o zgradama, ljudi daju svoje prezime kako bi im mogli pozvoniti na portafon i ući u zgradu, ali unaprijed napomenu da ne žele da im dolazimo pred stan i da ne žele svjedočiti u postupku, tako da se to i poštuje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 22:03   #335
Hvala sivkicu i drotu na odgovoru. Nazalost student sam i nemam prihoda da si mogu angazirTi odvjetnika pa da idem ih po sudu ganajt da su lazni iskaz dali. Uglavnom da pokusam objasniti pitanje. Znaci oni dali lazi iskaz , sud shvati tj moji svjedoci pobiju njihov iskaz i sta onda ? Da li sud kao pravno tjelo automatski podignu optuznicu za lazni iskaz sudu ili to ja moram osobno traziti od suda i pri tome angazirati odvjetnika? Ispricavam se zvog gramatickih pogresaka.pisem na ajfonu pa lose ide .
I ako je tako da sud nereagira na njihov lazni iskaz tj nepoduzima nista povodom njihovog laznog iskaza onda je to stvarno KRIMINALNO
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 22:15   #336
Tuzio bi ih za sve moguce ali nazalost jao sto sam rekao student sam i nemam para za odvjetnika mozda bi i roditelje trazio ali kad je ovakva situacija finacijska tesko. Nije mi ni u interesu da ih tuzim za pare jer necu ljudima kruh uzimat bio bi prrzadovoljan kada ta dva diticna gospodina naucili svoju lekciju da nisu oni serifi i baje nego da rade svoj posao odgovorno ,casno i posteno
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 10:05   #337
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ako stvarno postoji narušavanje, broj nije bitan, dovoljan je i jedan pozivatelj. Ali ako nema narušavanja, a jedan pozivatelj je uporan, bit će mu objašnjeno da više ne treba zvati jer prekršaja nema.

Izlazi se na prvi poziv i ako se utvrdi prekršaj, odmah se i postupa.
Mozda u knjigama i urednim zemljama, u Hrvatskoj sigurno ne. Tip je 10 sato maltretirao citavo naselje a policija nije niti jednom usla u njegovo dvoriste.
Sramota za policiju koja je glazbu cula i ispred postaje.
sladoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 23:58   #338
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
2. Gdje je zakonski propisan izgled odore, tj. te veste, u dijelu koji se odnosi na javno nošenje/isticanje značke?
Sve o vesti i ostalome objašnjeno je tu sviđalo se nekome ili ne
http://hidra.srce.hr/arhiva/263/7454...7_88_1870.html


Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Znaci oni dali lazi iskaz , sud shvati tj moji svjedoci pobiju njihov iskaz i sta onda ? Da li sud kao pravno tjelo automatski podignu optuznicu za lazni iskaz sudu ili to ja moram osobno traziti od suda i pri tome angazirati odvjetnika? Ispricavam se zvog gramatickih pogresaka.pisem na ajfonu pa lose ide .
Onda se protiv tebe obustavlja postupak i ideš dalje bez pokušaja pravljenja problema prvo njima kakvi god jesu (kriminalni) a onda sebi jer još uvijek šetaš istim gradom gdje i oni i njihove kolege.Nije u redu ali je jako pametno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 01:27   #339
Quote:
sladoje kaže: Pogledaj post
... Tip je 10 sato maltretirao citavo naselje a policija nije niti jednom usla u njegovo dvoriste...
Znaš li da policajci zbog takvog prekršaja ne smiju ući u njegovo dvorište?.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 15:44   #340
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Znaš li da policajci zbog takvog prekršaja ne smiju ući u njegovo dvorište?.
Ali ga smiju pozvati van i reći mu da prestane remetiti javni red i mir?
Ček sad ne kužim, kako će oni njemu onda zabraniti da prestane maltretirat susjede ako mu ne smiju u dvorište?
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:41.