Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2010., 14:15   #61
I da, može li mi netko objasniti kako izgleda taj zaperak (da ne bi ja u neznaju pobrstila pol stabljike)
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 17:15   #62
Quote:
tartaruga kaže: Pogledaj post
Drago mi je da se tema malo zahuktala
Bas sam je neki dan namjeravao otvoriti jer sam zadnje dvije godine opako zagrijan za ovaj hobi pa imam sto i pokazati od slika, a kao uvod evo meni najdrazeg cudovista ove sezone:




I ne, nece vise rasti ali su sada prenatrpani cvijetovima i plodovima

Quote:
možda je to to što mi se pojavilo). Ugl, isto tako pročitah da se ti listovi moraju ukloniti pa sam ih odrezala - valjda nisma napravila generalni zajeb?
Naravno da nisi napravila zajeb, bolje je zarazen list ukloniti nego ga ostaviti da se siri dalje. Problem je sto ovo katastrofalno vrijeme ide na ruku svim mogucim bolestinama kojima su paradajzi itekako skloni. Ove sam godine po prvi put pregrizao ponos i tretirao biljke prikladnim antifungicidima pa opet nazirem probleme tako da mozemo samo rezuckati i nadati se najboljem


Quote:
Zasad se stabljike dobro drže, stavila sam ih pod balkon gdje isto imaju sunca a opet, ako naleti još koja kiša da su zaštićeni. Jesam dobro napravila?
Nije toliko problem u kisi nego sto se voda odbija od podloge tj. zemlje u kojoj se najcesce nalaze spore glivica i sl. tako da je uvijek preporucljivo staviti nekakav sloj (imas komercijalne ukrasne kore, sijeno, folije pa cak i narezani papir) koji ce stiti biljku od prskanja prilikom zaljevanja, a dobro ce zadrzavati i vlagu. Ako ti se ne da gnjaviti s time pricekaj da se biljka dobro osusi pa porezi najdoljnje grane koje bi mogle biti u dodiru sa zemljom.

Sto se tice zaperka ne mozes promasiti, on se obicno nalazi na spoju stabiljke i grane te obicno strsi prema gore pod ostrim kutem:


Ali: dosta je diskutabilna prica o rezuckanju zaperaka posto se teorije dosta razlikuju, ali nekako vlada konsenzus da ima smisla na starim sortama koje radaju kroz cijelo ljeto da se ne bi previse razrasle na stetu plodovu.

Kod malih i grmolikih sorti (obicno cherry rajcice, tj. one velicine tresnje) uklanjanje zaperaka je ne samo nepotrebno nego i stetno.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 17:43   #63
oj ljudovi.....
ja san van malo tuzna jer se moja tikvica pocela sušit...vaj? aj dont no vaj!


ali eto pomice napreduju i papričica




a ja danas iden na godisnji 11 dana i sad sam u problemu. tko ce mi zalijevati biljčice? najradije bih ih ponijela sa sobom
ali morati ću nekome povjeriti kljuceve od stana valjda me nubu opljačkali
Bankarusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 17:47   #64
p.s. andrej, već ja vidin da ćemo mi početnici naučit dosta od tebe
Bankarusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 18:07   #65
Andrej, hvala puno na savjetima, idem odmah u petak u neki vrtni centar po te kore A ove godine sam posijala samo cherry pomidoriće i do iduće godine ću valjda naučiti što je zaperak Znači, ne kidam ništa, super
A meni se čini da moji krastavci stvaraju cvjetiće

na par mjesta po stabljikama imam ovakve pupiće


Bankarusha, lako što bi mogli opelješit stan, samo da ti ne pokradu ove biljčice
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 02:01   #66
Quote:
Bankarusha kaže: Pogledaj post
p.s. andrej, već ja vidin da ćemo mi početnici naučit dosta od tebe
S obzirom da do prije dvije godine nisam razlikovao bukvu od paradajza...
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 02:10   #67
Quote:
tartaruga kaže: Pogledaj post
Andrej, hvala puno na savjetima, idem odmah u petak u neki vrtni centar po te kore A ove godine sam posijala samo cherry pomidoriće i do iduće godine ću valjda naučiti što je zaperak Znači, ne kidam ništa, super
Upravo tako, grmoliki su ionako kratkog vijeka pa je kod njih stvaranje dodatnih grana samo pozitivno. Inace zaperak je zapravo kompletan paradajz u malom ali prepun energije, tako da se vrlo lako iz njega u kratkom roku nastancaju klonovi - prosle sam godine nebrojeno komada raritetnih sorti napravio uz pomoc gela za kloniranje, ali isto tako znam ljude koji su ih samo stavili u vodu i ovi pustili korijen unutar par dana.

Sto se tice kora ako su samo za par tegli paradajza nemoj kupovati posto se obicno radi o velikim vrecama. Cim se paradajz malo osusi od kise odrezi sve potencijalne grancice koje bi mogle doci u dodir sa zemljom ili se namociti prilikom zaljevanja - obicno se to radi negdje prije podne da se rez stigne osusiti jer je rana na stabiljci u kombinaciji s vlagom idealna za bolestinu.

Quote:
A meni se čini da moji krastavci stvaraju cvjetiće
na par mjesta po stabljikama imam ovakve pupiće
Jesu, samo pazi da se ne razocaras - samo ce se iz zenskih cvijetova stvarati plodovi dok su muski potrebni za oplodnju (postoje i hibridne vrste gdje su sve zenski ) pa usporedi s ovom slikicom:

AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 12:10   #68
ajme, nije me bilo par dana, a ovdje se sve rascvalo i propupalo Evo uspjela sam naći onu vražju tikvicu, čak imam i njeno službeno ime: chayotl

evo slikice..nemojte se prepasti, jer jednom kad je ogulite, plod je fantastičan, sočan i da se pripremiti na sto načina...




a čini mi se da je i slika 100:100
heky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 13:53   #69
Quote:
heky kaže: Pogledaj post
ajme, nije me bilo par dana, a ovdje se sve rascvalo i propupalo Evo uspjela sam naći onu vražju tikvicu, čak imam i njeno službeno ime: chayotl
Uzgajao ih moj prijatelj - traze jako hranjivo tlo, raste kao sumanuta i ako su dobri uvjeti nenormalno dobro rada.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 16:38   #70
heky, baš je fora
meni to izgleda kao orah u ljuski od kestena

Andrej, već vidim da ću idućih dana hodati sa povećalom oko svojih krastvaca
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 17:42   #71
Konacno dva suncana dana u komadu pa biljke zivnule taman za slikavanje

Grupna slika svih eksponata



Goji borovnice zasijane negdje pocetkom ozujka


Hrpetina salate "Saladin" koja polako prelazi u svoju crvenkastu boju


Krasna Iceberg zelena salata


Najmanja sorta zelene salate "Tom Thumb"


Crystal Lemon krastavac, plodovi vizualno podsjecaju na plod limuna


Spacemaster krastavac, grmolike stabiljke s malim plodovima idealnim za kiseljenje. Sama stabiljka ne zahtjeva nikakvo vezivanje ili stapove


MarketMore krastavac, otporan na vecinu bolestina, dugih zelenih plodova i prema opisima iznimno bogatog uroda


Armenian White, dugi bijeli plodovi koji znaju narasti i do preko metra. Pogresno se zbog okusa i izgleda svrstava medu krastavce iako je zapravo tikvica.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 17:47   #72
Cherry paradajz vrlo zanimljivog naziva "100s & 1000s Tomato" sto bi trebalo sugerirati enormnu brojnost i kolicinu plodova, a sudeci po broju cvijetova nije niti daleko od istine


Naravno gdje ima paradajza i krastavca, neizbjezan je i kopar


I moje najdraze biljke zobg kojih sam se i navukao u ovaj prekrasan hobi - Bhut Jolokia ili Naga Morich, tj. najljuce poznate papricice koje su nasle svoje mjesto i u Guinnisovoj knjizi rekorda


I meni nekako najdraza biljka ove sezone - najmanji poznati paradajz pod imenom Micro Tom, ovi trenutno rastu u posudama od 3 i 4 dcl





Osim prikazanih imam jos desetak neobicnih sorti paradajza i papricica, ali posto pokusavam sacuvati cistocu raritetnih sjemenki od " "100s & 1000s" te " Micro Toma" oni su na drugoj lokaciji.

Eto

Zadnje uređivanje AndrejX : 05.06.2010. at 18:38.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 18:08   #73
Andreeeej
nemam riječi, slike govore sve
A da na mom balkonu ne bi bilo samo povrće, jučer sam kupila 3 sadnice jagoda pa da vidimo kako će one napredovati.

E , da sad ne tražim unatrag, netko se prije par dana raspitivao za sjeme suncokreta, čini mi se heky... Ima ga u vrtnom centru na Viškovu, bila jučer
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 20:11   #74
andrej
i ne kida ti se srce sto ce sve to splasnuti po zimi? ja bi staklenik neki napravila, trazila otrov u maloj bocici da prezivi, ne znam..

a evo mene sa mojom prasumom

pomidor napreduje, sad je ovakav





mladi luk:



i skupna slika (vidi se nekoliko presadjenih suncokreta koji su se odlicno uhvatili...)




E sad, sta da radim s pomidorom, je li vrijeme da ga probam presadit, par izdanaka? ili da pricekam jos malo? (isto se odnosi i na kadifice koje su jos vise podivljale...)
Lefti is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 09:35   #75
lefti, mislim da možeš početi sa rasađivanjem svojih prašumskih pomidora
Samo onako razreži okomito teglu u jojoj su ti sada da ne oštetiš korijen.
Pretpostavljam da kadifice možeš isto, mada, moja mama njih posije direktno u vrt, to nam se širi ko ludo.
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 11:44   #76
Da li možda znate koliko vremena otprilike treba od sijanja sjemena do pojave prvih cvjetova kod pomidora? Ovi moje stabljike su oko 40cm i dobro napreduju ali nema još nigdje cvjeta pa me zanima koliko treba
Inače, posijani su sredinom travnja.
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 11:50   #77
POSIJALA si ih u travnju i imaš pomidore visine 40 cm??? pa ja ne mogu vjerovati!!! Ja sam posadila krajem travnja sadnice pa nemaju toliku visinu.

A kad će cvasti ovisi i o vrsti pomidora, rani vec formira i plodove, a oni drugi još ni ne cvatu. Ne ovisi to samo o razdoblju od sijanja/sadnje.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 11:58   #78
imam male pomice u pitarima, još nisam načistu kad i koliko obilato ih zalijevat... čini mi se da bi bolje napredovale kad bih pogodio pravi tretman... imate li kakav savjet?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 12:39   #79
Lapulapu, baš kao što kažeš, postoji više sorti, pa tako možda ti imaš neku koja je niža a grmolika ali držim fige da oboje uživamo u plodovima
Inače, ovi moji su oni cherry pomidorići, imam i one cherry grmolike, mada mi je njihova klijavost bila znatno slabija nego od ovih što rastu u visinu.
A mama mi je s placa donijela par sadnica, uvjerena da su to ovi mali i ja posadila 2 flanca u viseću teglu... Sad imamo 5-6 plodova, koji rastu i rastu... mislim da nisu cherry ali nadam se bome i da nije volovsko srce jer će puknut i oni i stabljika i tegla

Basta, ja svoje zaljevam obilnije jednom dnevno, ili ujutro ili navečer. Zasad ne vidim da im škodi takav tempo. Možda ću morat pojačat zalijevanje kad budu paklenske vrućine.
Naravno, ako netko iskusniji ima još koji prijedlog u vezi zaljevanja, slušam
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 12:47   #80
Quote:
tartaruga kaže: Pogledaj post
Andreeeej
nemam riječi, slike govore sve
A da na mom balkonu ne bi bilo samo povrće, jučer sam kupila 3 sadnice jagoda pa da vidimo kako će one napredovati.
Hvala Jagode su mi oduvijek na listi pozeljnih ali zelim drzati iskljucivo biljke koje sam uzgojio iz sjemena, a jagodama treba 2-3 godine da bi dostigle vrhunac, a nisam jos toliko strpljiv

Quote:
Lefti kaže: Pogledaj post
andrej
i ne kida ti se srce sto ce sve to splasnuti po zimi? ja bi staklenik neki napravila, trazila otrov u maloj bocici da prezivi, ne znam..
Opet ti Pola papricica sa slike je sacuvano od prethodne godine pa ce i tako i ove, goji ce na jesen pod umjetnu rasvjetu i u toplu prostoriju jer tek nakon druge godine podnose hladne zime (trecu godinu pocinju davati plodove), kopar isto tako, a od svih ostalih sacuvati sjeme od najboljih biljaka i sljedece godine opet zasijati - takav je zivotni ciklus, ionako ce se vecina njih osusiti prije jeseni. A investirati u plastenik koji bi se preko zime zagrijavao na +20C da bi sacuvao osusene stabiljke - ne hvala

Quote:
Lefti kaže: Pogledaj post
E sad, sta da radim s pomidorom, je li vrijeme da ga probam presadit, par izdanaka? ili da pricekam jos malo? (isto se odnosi i na kadifice koje su jos vise podivljale...)
Trebalo ih odavno presaditi, dobro namoci podlogu i lagano/njezno ih izvlaci iz zemlje te presadi u drugu posudu.

Quote:
tartaruga kaže: Pogledaj post
Da li možda znate koliko vremena otprilike treba od sijanja sjemena do pojave prvih cvjetova kod pomidora? Ovi moje stabljike su oko 40cm i dobro napreduju ali nema još nigdje cvjeta pa me zanima koliko treba
Inače, posijani su sredinom travnja.
Ovisi od sorte jer postoje granicne minimalne dnevne i nocne temperature na kojima pojedine sorte pocinju s cvatom. Posto je ove godine sve to malo podivljalo zbog loseg vremena, ako vec nisu trebale bi ovih dana.

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
imam male pomice u pitarima, još nisam načistu kad i koliko obilato ih zalijevat... čini mi se da bi bolje napredovale kad bih pogodio pravi tretman... imate li kakav savjet?
Ne mozes promasiti - paradajzi vole vlagu i ona im je neophodna posebno u fazi razvijanja ploda kada je i jedan dan bez dovoljno vlage dovoljan da se poremete. Ovisi o poziciji, vanjskoj temperaturi i velicini same posude ali za vrijeme ljetnih vrucina cesto i po nekoliko puta dnevno - pazi samo da tanjuric ispod posude nije stalno pun vode.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:56.