Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2014., 17:01   #1
Question Zatvor

Ranije sam znala dolaziti ovdje po neke odgovore koji bi me malo ohrabrili ili mi dali uvid u sliku o sebi. Zapravo, kako vrijeme ide, ta slika sve više blijedi.
Odlučila sam nešto poduzeti što se tiče mojim problema ali tu sam doživjela velik šok.
Pošto sam protiv medikamenata, izbjegavala sam posjete psihijatrima i psiholozima (ruku na srce, znam da mi trebaju) i nedavno sam odlučila pokušati sa KBT. Bila sam uzbuđena prije prve terapije i sretna što ću učiniti nešto korisno, za sebe.
Terapeutkinja je bila jako ugodna i drago mi je što smo se srele ali...kaže da mi ne može pomoći. Da mi trebaju tablete i osoba koja ima iskustva sa oboljelima od ptsp-a i teškim depresivnim stanjima. Ona se ipak bavi lakšim poremećajima. Riješila sam nekoliko testova kod nje, proanalizirala je manji dio i vidjela da me muči anksioznost, teži oblik depresije i kriza identiteta. Ispričala sam joj i nešto događaja iz života ali ne sve. Ostala je šokirana mojom svjesnošću situacije...ali i mog stanja. Ostatak testova nismo analizirale i znam da rezultati ne bi bili najdivniji. Sve to me rastužilo i još gore djelovalo na mene. Sve što sam mislila je zapravo istina.
Kroz život sam prošla nekoliko traumatskih iskustava i živjela sam u veoma nezdravom okruženju. Od strane okoline bi bila konstantno potlačena, gdje god da sam se preselila i gdje god da sam išla. Moja neodlučnost, manjak samopouzdanja i osjećaj nepripadanja rasli su iz dana u dan. Sada imam 24 godine, radim i imam dečka sa kojim živim. On mi je zapravo jedina svjetla točka u cijeloj slici. Jedino kraj njega osjećam mir. Sa obitelji imam nezdrav odnos, majka sam vlastitoj majci, majka sam i sestrama. I to nakon što ih nisam vidjela godinama. Bolje reći, zauzela sam taj stav jer ne mogu gledati kako mi obitelj propada.Na poslu,ulici,u komunikaciji sa drugima doživljavam užasne strahove i preplavljuje me nepovjerenje prema njima. Zbog prijašnjih iskustava bježim od stranaca kada me pitaju da im kažem gdje je neka ulica jer mislim da će me odvući negdje i učiniti mi nešto nažao. Kada sam sama, cijela sam na iglama bez nekih očtih uznemirujućih misli. Kada su tu, situacija je još gora. Često odlutam ni sama ne znam gdje. Mogu sjediti sat vremena buljeći u zid bez ijedne misli...i osjećati se dobro.
Na žalost, nisam u stanju pričati sa dečkom o svemu tome. Zna da sam išla na psihoterapiju ali mu ne mogu reći što sam tamo sve shvatila. On me ne vidi kao takvu jer uz njega sam slobodna i osjećam se dobro. Osjećam se voljeno i maženo. Koči me što sam prijašnjem partneru rekla neke bolne situacije i nakon prekida me popljuvao pred svima koje poznajem. Naravno, prikazao me kao krivca za sve što mi se dogodilo, a ja nisam za to bila kriva jer mala djeca nisu kriva za nepravdu što im se nanese. Jednostavno, strah me da mu kažem da mi se ne dogodi isto. Iako imam povjerenja u njega, postoji ta iglica koja me bocka da ne kažem, da budem na oprezu i da se čuvam. To mi stvara dodatnu tjeskobu jer osjećam da je to užasan potez od moje strane.
Pred nekih 8 godina sam posjećivala psihijatra koji mi je prepisao poveću dozu lijekova. Kako sam bila školarka, odlučila sam ih prestati konzumirati jer nisam mogla biti fokusirana tijekom predavanja, a željela sam da budem.
Već tada je bilo mnogo problema ali sam to potisnula....i radim to još uvijek.
Prijateljici sam rekla kako se osjećam i nije mogla vjerovati. Doživljava me kao osobu koja stoji uspravno, koja je sa osmijehom i koja drugima pomaže objektivnim savjetima (zaista ljudi to cijene). Začudila se da imam probleme. Ljudi koji me poznaju drugima me opisuju ako suosjećajnu, voljnu pomoći, vedru i realnu. Sigurna sam da je to istina ali imam i tu drugu stranu.
Navikla sam sve trpati pod tepih i misliti kako je sve uredu samnom. Naučila sam čak i živjeti tako ali zadnjih par mjeseci je to nemoguće za mene. Iz pukotina izviru napadaji plača, gladovanja, nezadovoljstva, želim otiči od dečka jer mislim da zaslužuje normalnu osobu, mislim da štetim okolini i sebi. Ne spavam normalno i često se budim u suzama.
Primjetila sam ponašanja koja vode drugim poremećajima ali mislim da sam i ovime dosta rekla. Tijekom ovih godina bilo je tu i trganja kože, jedenja folikula kose, stvaranja svojih malih svjetova dok je samnom netko radio što je želio... srećom, sa vremenom je to nestalo. Ali, mislila sam da će i ostalo nestati.
Ne znam reći ne i često popuštam zbog stvari kojima bi to moglo koristiti. Ali ne koristi meni već vuče me na dno. Bojim se sljedećeg posjeta psihijatru jer znam da će lijekovi biti obavezni... strah me toga, a jedini način koji mi je mogao pomoći sada je zatvoren.
Svjesna sam da sam odgađanjem samo nakupila gomilu negative u sebe ali se iskreno nadam da ću to nekako moći riješiti.
Što da činim, ne znam. I ne znam zašto ovo pišem ali voljela bih izači iz tog kruga pakla koji je ovdje godinama. Osjećam se kao zvijer. Kao da živim 2 života...i želim da to stane, na vrijeme.
Zanima me dali je tko imao sličnih iskustava, tj. dali itko ima saznanja kojem bi se psihijatru mogla obratiti.

I ispričavam se ako je tema neprimjerena ali ovo mi je streslo malo treta sa leđa.
Zatvorenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 06:04   #2
Žao mi je zbog svega što si doživjela i što prolaziš. Ipak, nemoj se opterečivati rezultatima tih testova. Oni prikazuju probleme kojih si i sama svjesna, al ne prikazuju tvoju snagu i vrline.

Postepeno počni izražavati svoje misli i emocije. Treba ti to. Piši da se izražiš, te otvoreno pričaj sa poznatima ili nepoznatim ljudima - virtualno ili uživo (kako god je tebi lakše). I nemoj blokirati tugu i plač kada te ulove. Neka to izađe sve iz tebe.

Razumljivo je da se bojiš pričati sa dečkom o tome, osobito zbog tog što si doživjela u prošloj vezi. Rizik uvijek postoji, al iskrenost može i očvrsnuti vašu vezu - dublje vas povezati. Naposlijetku, biti će još problema koje ćete zajedno prolaziti kroz život, te će se prije ili kasnije pokazati koliko je snažna vaša veza. Postepeno mu se otvaraj, koliko i kako možeš.

I ne odlazi od njega zato jer smatraš da zaslužuje nekog "normalnijeg". Želi biti s tobom, a ne nekom drugom curom. Time bi samo dodatno povrijedila sebe i njega. Zaslužuješ imati nekog tko ti je podrška

Razumljivo je da želiš pomoći svojoj obitelji, al ne možeš preuzeti apsolutnu odgovornost za njihove živote. Najviše im možeš pomoći tako da ih postepeno učiš kako da se sami pobrinu za sebe, te im prepuštaš sve više, a ti se posvetiš svom životu.

Sjediti i buljiti u zid bez i jedne misli mnogima djeluje čudno, al ok je. Treba malo mira od sve buke koju misli i emocije rade u nama. Ne brini zbog toga.

Poslao sam ti i neke savjete privatnom porukom. Slobodno se javi, te pitaj i kaži sve što poželiš. Mogu te barem saslušati.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 07:10   #3
Drži se! Ja sam prije pola godine zbog istih problema o kojima pričaš ostavila dugogodišnjeg dečka i time si zapečatila daljnji tijek dogadjaja i emocija.. Depresija me pogodila tek sada i bol je prisutna kao nikad prije. Pokušaj dečka isključiti iz te priče jer ti si možeš pomoći sama i to je jedini put do napretka. To što je on uz tebe je samo jedan veliki plus jer vjeruj ovo što sam ja napravila boli na više načina. Možda ne možemo mijenjati svoje obiteljsko stablo i ne možemo izbrisati neke trajne ožiljke koje su nam roditelji ostavili, ali možemo to sve skupa pokušati shvatiti i prihvatiti i bez obzira na to krenuti pravim putom. Onda ćemo znati da smo uspjeli i da smo pobijedili svoju drugu stranu.
tibi:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 07:28   #4
Quote:
Zatvorenica kaže: Pogledaj post

I ispričavam se ako je tema neprimjerena ali ovo mi je streslo malo treta sa leđa.
Da bi 'stresla' ostatak stresa , po meni, najbolja je neka vrsta terapije
koja se bavi radom sa tijelom ; tjelesna(Body) psihoterapija, psihodrama...

Postoje i vjezbe za otpustanje napetosti, stresa i traume, koje mozes nauciti i samostalno raditi . Problem je sto u Hr. jos nema instruktora za njih, tek se skoluje prva generacija, koliko sam procitala , ali ih ima u Sloveniji.
__________________
Da ist mehr Hunger nach Liebe und Wertschätzung auf der Welt, als nach Brot. - Mutter Teresa
emofree KJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 16:15   #5
A zašto kategorički odbijaš lijekove?
nastasja00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 19:14   #6
Hvala na vašim odgovorima i znam da ću učiniti nešto od toga što mi može donjeti poboljšanje.
Povremeno meditiram i prakticiram jogu ali mi misli ne daju da to sprovedem kako treba. I izgubim koncentraciju lako jer me druge obveze odvuku od mira.
Trebam samo nastaviti, nekako ću se već naučiti umiriti.

Rezultatima testova se ne opterečujem jer su takvi već znam da to vodi do lijekova. Protiv njih nemam ništa ali znam da ako budem pod terapijom, ostati ću bez posla i pola toga neću biti sposobna učiniti. Toga se najviše bojim. Posao mi je takav da je komunikacija i ažurnost na prvom mjestu, ne znam kako bi u to ukombinirala lijekove. Da ne govorim kako imam mlađe osobe u životu koje me gledaju kao idola i kojima sam jedini oslonac. Strah me kako bi to utjecalo na njih i kako bih sve to podnjela.
Kao što sam već pisala, pila sam terapiju i školovanje je patilo. Nisam mogla oči držati otvorene, a da ne govorim o upijanju gradiva. Možda je tu bila kriva terapija za koju sam par godina kasnije pročitala da se obično ne daje (helex i zoloft u kombinaciji + još 3 vrste lijekova kojima se ne mogu sjetiti imena). Jer ako bih se osjećala tako...sigurno ne bi ispalo dobro. Eto, više me muče vanjski faktori od lijekova. Ništa negativno...samo strah.
Zatvorenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 05:31   #7
Pokušaj tada to prvo riješiti na druge načine - bez lijekova. Ako neće ići, lijekovi su uvijek tu.

Normalno je da različite misle dolaze tokom meditacije. Samo kaži "ok" na njih i pusti ih da prođu kako su došle. S vremenom te prestanu gnjaviti u tolikoj mjeri, te brže možeš uči u stanje mira kojem težiš.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:52.